Co warto wiedzieć podpisując umowę o pracę?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 июн 2015
  • Umowa o pracę jest jedną z częściej zawieranych umów w Polsce.
    Umowa ta jest również umową najsilniej wiążącą strony stosunku prawnego, prowadzącą do nawiązania trwałej więzi prawnej między stronami tej umowy.
    Zanim podpiszesz umowę o pracę, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu.
    W filmie podpowiadam ujawnienia jakich informacji może żądać pracodawca, jakie dokumenty należy przedłożyć do pracodawcy, jakie dokumenty będzie musiał podpisać (lub zapoznać się z ich treścią) nowozatrudniony.
    Serdecznie zachęcam do obejrzenia!
    Więcej mnie:
    / kadrywpigulce
    / kadrywpigulce
    / kadrywpigulce
    Czekam na Twoje pytania pod adresem mailowym:
    kadrywpigulce@gmail.com
    FAJNIE, ŻE JESTEŚ!!!!!!!!!
    Muzyka: Pod Kluczem
    Dokładam wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.
    W przypadku jakiejkolwiek zmiany obowiązujących przepisów prawnych od momentu pojawienia się publikowanej przeze mnie treści - uaktualnione informacje zostaną oznaczone „ZAKTUALIZOWANO W DNIU…”

Комментарии • 20

  • @kamilpatyna4792
    @kamilpatyna4792 5 лет назад

    Dzien dobry 🙂 super materialy, podziwiam za prace wlozona w ich tworzenie. Mam jedno proste pytanko co do urlopu wypoczynkowefo. Pracuje w pewnej firmie od 2 tygodni na pol etatu. W tym roku jest to moja pierwsza umowa o prace. Mam 13 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, ktore pracodawca dal mi od pierwszego dnia. Planuje sie zwolnic. Ile przysluguje mi ekwiwalentu urlopowego? Czy dobrze rozumuje ze nalezy mi sie ekwiwalent za cale 13 dni? Z gory dziekuje 🙂

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  5 лет назад

      Hej Kamil, dziękuję za przemiłe słowa. W przypadku rozwiązana umowy o pracę - urlop wypoczynkowy jest naliczany w sposób proporcjonalny do okresu przepracowanego, czyli np. jeśli zostałeś zatrudniony od lipca do grudnia a umowę rozwiążesz we wrześniu to przysługują Tobie 4 dni urlopu zgodnie z wyliczeniem: ((26:12 mcy) x 3 mce (lipiec-wrzesień)) x 0,5 etatu

  • @vladg9678
    @vladg9678 6 лет назад +1

    Witam,
    Mam pytanie z prawa pracy:
    Jakie będę miał konsekwencje w razie nie poinformowania pracodawcy, z ktorym juz mam unowe o pracy, o drugim zatrudnieniu na umowie o pracy z konkurentem?

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  5 лет назад

      Powszechne przepisy prawa pracy nie obligują podwładnych do informowania pracodawcy o tym, że zamierzają podjąć dodatkowe zatrudnienie lub dodatkową działalność zarobkową, a tym bardziej - do uzyskiwania na to zgody.
      Jednak dla celów ustalenia prawidłowej podstawy wymiaru składek pracownik powinien poinformować swoich pracodawców o pozostałych stosunkach pracy. Dotyczy to zwłaszcza pracowników, którzy są zatrudnieni na część etatu.

  • @alanwaski486
    @alanwaski486 9 лет назад

    dzięki że powiedziałas o tym że jeśli nie ma w umowie ile mamy pracować to zakłada się te 8 godz .

  • @mirosawsabut3771
    @mirosawsabut3771 3 года назад

    Mam w UOP.ze miejsce wykonywania pracy to woj.dolnoskaskie i czy muszę się zgodzić jeżeli szef chce mnie przenieść do pracy oddalonej o 90km ,a jak się nie zgodzę to rozwiąże ze mną umowę za porozumieniem stron.

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  3 года назад

      porozumienia nie musisz podpisywać; jeśli pracowałeś cały czas w jednym miejscu to miejsce wykonywania pracy w umowie powinno być wskazane jako ten adres i pracodawca nie może od tak Cię przenieść ale może to zrobić w drodze wypowiedzenia zmieniającego

  • @danielwrobel523
    @danielwrobel523 5 лет назад

    Czy jest mozliwosc podpisanie czwartej umowy na czas okreslony?? W tej samej firmie???

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  5 лет назад

      Jest taka możliwość ale tylko pod warunkiem, że umowa ta zostaje zawarta:
      1)w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
      2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
      3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
      4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie
      - jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

  • @rs-bp8jq
    @rs-bp8jq 2 года назад

    Mam pytanie. Jeżeli w umowie mam 160 godzin w miesiącu a w grafiku mam 176 czy to będzie płacone jako nadgodziny?

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  2 года назад

      W takim przypadku powinno to być liczone jako nadgodziny.

  • @arturostrowski8933
    @arturostrowski8933 5 лет назад

    Śliczna, mądrą, urocza... podziwiam i oddaję się przyjemności oglądania i słuchania

  • @mateuszpilawa3138
    @mateuszpilawa3138 7 лет назад +1

    Bardzo ciekawe informacje, zapraszam do mnie na kanał ciekawskich

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  7 лет назад

      Cieszę się, dzięki za komentarz i za zaproszenie!

  • @ukaszjarznicki9049
    @ukaszjarznicki9049 7 лет назад

    pit-2 nie jest zobowiązaniem pracownika, a jedynie jego dobrowolnym oświadczeniem o upoważnieniu pracodawcy (jego płatnika podatku dochodowego) do obnizenia zaliczki na podatek dochodowy o kwotę zminiejszającą podatek. Odpowiedzialnosc karno skarbową za ten dokument ponosi pracownik i zwiazku z tym pracodawca w zadnym wypadku nie moze od nas tego żądać. W praktyce nie widze przeciwzkazan zeby pracodawca zaproponowal tak pit-2 jako informacja o takiej mozliwosci, i nic ponad to.

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  7 лет назад

      Dzięki Łukasz za komentarz. Oczywiście zgadzam się z tym co piszesz. Doprecyzuję i zamiast stwierdzenia: "od pracownika będzie się wymagało" bardziej precyzyjne będzie użycie stwierdzenia: "pracodawca może poprosić" o wypełnienie druku PIT-2 chociażby z tego względu, że jeśli tego nie zrobi istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracownik takiego dokumentu nie złoży w związku z brakiem wiedzy na temat konieczności wypełnienia druku PIT-2, co oczywiście nie dotyczy każdego pracownika. Pozdrawiam!

    • @zaczarowanyswiat3394
      @zaczarowanyswiat3394 4 года назад +1

      Kciuk w dół. Ani słowa o kwocie netto /brutto wpisanej na UOP. Wpisują netto ze słowem 'netto'

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  4 года назад

      @@zaczarowanyswiat3394 szkoda, że treść filmu nie spełniła Twoich oczekiwań. Przepisy nie wskazują w jaki sposób ma być określona wysokość wynagrodzenia w treści umowy o pracę zatem dopuszczalne jest wpisanie kwoty z oznaczeniem netto choć nie jest to praktykowane i nie powinno w związku z brakiem pewności, że po potrąceniu danin będzie możliwa wypłata wynagrodzenia w dokładnej kwocie wskazanej w treści UOP. Oczywiście w treści UOP należy wskazać kwotę wynagrodzenia brutto