Jacku nie miałem czasu w pracy pooglądać odcinka w sobotę tez zagoniony dziś niedziela pobawiłem się piersiami w kuchni no to znaczy usmarzyłem zjadłem obiadek i jak miło posłuchać rad takich zaczrpnietych z doświadczenia a nie mądrowania super odcinek zawsze coś wniesie.
3 года назад
Drogi Ryszardzie jak zwykle bardzo Ci jestem wdzięczny za słowo wsparcia. Nie jest łatwo gadać w tym okienku internetowym, szczególnie jak filmy zaczynają docierać do większej ilości osób i robi się ostro w komentarzach :) Także każdy rodzaj poparcia daje siłę hehe
Tak, bardzo przyjemny film i faktycznie tak jest na najkrótszej ogniskowej jest petarda! Czekam na jeden film , który moze kiedys zrobisz... nie powiem jaki bo, chciałbym abyś sam na to wpadł. Sporo użytkowników chciałaby zobaczyć Twoja recenzje. Pozdrawim z Schwarzwald
Do portretu nigdy bym nie wykorzystał obiektywu kitowego, bo lubię korzystać z przysłon od f/2.0 do f/2.8, jednakże kitowe obiektywy mają zastosowania, w których radzą sobie bardzo dobrze. Oferują dość szeroki kąt, zatem obiektywem kitowym ustawionym na 28mm można wykonać przyzwoite zdjęcie krajobrazowe. Kitowe obiektywy w przeciwieństwie do stałoogniskowych są w stanie złapać ostrość z bardzo bliska i z powodzeniem mogą wykonać zdjęcia makro.
8:50 - lepiej w takiej sytuacji podniesc ISO. to działa bardzo podobnie do suwaczka ale dużo testow pokazuje ze podniesienie ISO daje minimalnie lepsze efekty od suwaczka.
90% zdjec przy oświetleniu zastanym robie w trybie A + Auto ISO z limitem migawki 1/80. Gdy scena wymaga wiecej swiatla niz daje 1/80 wtedy dopiero ISO automatycznie sie podnosi.
3 года назад+1
Drogi Ajnsztanie, jako geniusz fizyki (mam nadzieję, że rozmawiam z Albertem) :) wiesz pewnie, że to zależy od modelu. Może są testy, które wykrywają, że lepiej podbić ISO, ale czy we wszystkich aparatach? No nic, dzięki za wskazówkę, myślę, że to fajne dopełnienie filmu!
@ Dobrze ci powiedział, niestety :) Naświetlenie zdjęcia np. na iso 400 i przyciemnienie o 1ev da mniejszy szum, niż naświetlenie na iso 100 i rozjaśnienie o 1ev w celu uzyskania tej samej jasności zdjęcia. Dokładnie na tej samej zasadzie działa używanie iso 50 w aparatach gdzie natywnym iso jest 100. Aparat wykonuje nadal zdjęcie na iso100, ale następnie samoczynnie je przyciemnia o 1ev, a przez to otrzymujemy niższy szum (dotyczy takze trybu raw). I tak, to działa we wszystkich aparatach, bo to jest ta fizyka właśnie. Jedyna uwaga to taka, ze trzeba uważać na prześwietlenie, zjawisko wykorzystuje technikę ETTR.
@@ShwarcArnold Obydwaj nie rozumiecie co tu zostało przedstawione, chodziło o celowe niedoświetlenie, aby zsykać potrzebny czas do zamrożenia ruchu, inaczej masz poprawnie naświetlone a poruszone 😉
Hej. Świetne filmy. Dużo czerpie :) mam pytanie do Ciebie jako fachowca. Jaki obiektyw byś polecił do canona (do 1500zł) myślę o sesjach z ludźmi. Z góry dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam
@ dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam stałke 50mm 1.8 i jest świetny tylko problem polega na tym, że sesje plenerowe idą znakomicie natomiast fotografia w domu w malym pomieszczeniu, gdzie uczę się i fotografuję na tłach mam problem z polem widzenia. Za wąsko
Jacku jestem tu pierwszy raz i posiadam aparat canon 700D chcę zapytać o obiektyw do tego aparatu ale stare obiektywy np o ogniskowej jak największej ponieważ chciałbym robić zdjęcia planet i galaktyk proszę o sugestie które obiektywy cena do 500zł
Kit kitowi nie równy. Starsze modele rzeczywiście są dosyć słabe ale np taki canon 18-55 f4-5,6 z 2017 roku to naprawdę fajna rzecz. Mały, tani, lekki, ostry, że stabilizacją i cichym i szybkim autofokusem dorównuje jakością niektórym 10krotnie droższym obiektywom. Bardzo wartościowy film.
3 года назад+1
Dziękuję z całego serca za tak pozytywny odbiór. Faktycznie, jak się poszuka to i wśród kitowców znajdzie się parę białych kruków :)
Wszystko fajnie jesli mowimy tutaj o obiektywach kitowych z swiatlem f0.95 to f1.4 , lub robimy fotki tylko w sloneczne dni to obiektyw kitowy z swiatlem f5,6 do f11 wystarczy wzupelnosci. Chyba ze mamy puche Sony A7S III z ISO 409600 max, to kazdy kitowy obiektyw jak najbardziej i beda super fotki bez żwiru wychodzic Pozdrawiam .
3 года назад
Jacku, to ISO 409600 jest kompletnie bezużyteczne, już lepiej sobie suwakiem ekspozycji w LR popracuj niż coś takiego ustawiaj na puszce.
@ Moj Canon jakosc zdjec z iso 12800 to jest juz katastrofa jak ze Smeny 8m. Sony A7S III z iso 51200 to poezja sa te zdjecia i wideo. A to ze napisalem ISO 409600 to sa parametry maksymalne tej puszki, to swiadczy o technologi matrycy firmy Sony ze mozna tak naswietlic zdjecia ze z nocy robisz dzien bez statywu .
Na jakiej zasadzie pomaga fotografowanie do góry nogami?
3 года назад
Chodzi o to, że budynek najlepiej byłoby fotografować znajdując się na środku jego wysokości. Obracając aparat działa się trochę w tym kierunku :) Proszę spróbować.
Witam, mam prosbe o porade w sprawie zakupu nowego aparatu do podrózy, co bedzie lepszym wyborem fuji xt30 i kitowy 15-45 czy olympus z obiektywem pro 12-45, co bys wybral wieksza matryce apsc ale z kitem, czy mniejsza matryce m4/3 ale z lepszym optycznie obiektywem?
Robilem testy i testowalem Olympusa z 16 Mpix matryca i szklem 12mm/2.0 a fuji XT-100 z 24 Mpix matryca + kitowe szklo 16-50. Okazalo sie, ze nieco lepiej wypadl pod wzgledem ostrosci Fuji z kitem. Nie wspomne, ze RAW-y z Fuji sa 14bit i dynamika znacznie lepsza od olka. Mozna powiedziec, ze tania puszka fuji z 24 Mpix matyca i dobrym kitem bedzie dawala lepszej jakosci obraz. Juz kiedys pisalem, ze Olek to drogi system.
@@coyapaczam kiedyś tak było, prawda i niestety te przeświadczenie nadal krąży, ale obecne kitowe obiektywy jak np. modele AF-P Nikona czy 16-50 Z, są już całkiem fajnymi obiektywami i nawet lepszymi optycznie od wspomnianego 18-105 czy 140.
Drogi Marku, możliwe że jest, ale w takim razie ja się chętnie zapiszę do grona mięczaków :) Jasne, że można jeździć konno zamiast samochodem bo tak jest bardziej męsko, ale skoro masz opcję AF to czemu z niej nie korzystać?
Moim zdaniem obiektywy manualne są dobrą opcją kiedy budżet jest niewielki/ograniczony, a potrzebujemy np. dość jasnego stało-ogniskowego obiektywu lub poszukujemy jakichś obiektywów starszych ze względu na ich niedoskonałości, tzw. magię.
Dodatkowo często manualne ostrzenie wykorzystywane jest często przy filmowaniu - na początku jest to trudniejsze ale z czasem jest bardziej intuicyjne.
współczesne lustrzanki nie mają przystosowanych matówek do ostrzenia manualnego, brak w nich rastrów i klina, choć zgrubnie można w ręczna ostrzenie. A swoją drogą niezłym bajerem byłby dalmierz cyfrowy
z tym odwracaniem aparatu to trochę nieprawda, obiektyw ma otwór okrągły więc nie ma znaczenia w jakim położeniu będzie, a matryca jest prostokątna a nie trapezowa, więc również nie ma znaczenia w jakim położeniu będzie. Bez względu na to czy aparat będzie trzymany normalnie czy w pozycji odwróconej to i tak będzie kosić budynki.
To jakim cudem producenci smartfonów uzyskują F1,7 przy tak małym oczku?
3 года назад+2
Trochę grubszy temat, ale w skrócie to mówisz o obiektywach stałoogniskowych. Zwróć uwagę, że te f/1.7 to najczęściej jakaś krótka ogniskowa, tyle że poza wpuszczaniem światła one nie dają takich rezultatów z rozmyciem tła jak normalne f/1.7 na aparacie bo zapisujesz zdjęcie na matrycy wielkości paznokcia.
Witam spoko odcinek mam pytanie mam aparat nikon z50 i ostatnio biuro nieruchomości poprosiło mnie abym fotografował dla nich pomieszczenia czy ktokolwiek mógłby mi polecić jakiś obiektyw szerokokątny do pomieszczeń dla biura nieruchomości mój budżet to około 1000 zł
Witaj. Do tej pory używam z powodzeniem kitowego szkła do Sony 28-70. Zwłaszcza na wycieczkach. Ogarnął wszystkie kadry włącznie z przypadkowym panoramowaniem i zdjęciami po zmierzchu(statyw). Pozdrawiam Jacku.
Dobry,dzięki za tip z odwróceniem niezłego aparatu~~! Mam pytanie, czy robiąc fotę w średnim świetle rozproszonym- przy czasie 1/160 f5.6 ta fota będzie miała więcej szczegółów,ostrzejsze niż równoważne zdjęcie po zmroku np. 2sek f5.6 tym samym obiektywem. Bardzo podobają mi się długo naświetlane fotki, a znajomy "profi" fotograf mówi że to G*** i nie uznaje długich czasów, np. dlatego że niby matryca się wypala... Czy to prawda ?
Zapytaj go, ile matryc mu się wypaliło do tej pory. Bo widzisz, używając aparatu, ten aparat się zużywa. Czasami szybciej. Co do matrycy, to w bezlusterkowcach jest ona aktywna cały czas. Ba, wszystkie mini-aparaty konsumenckie od ładnych kilku lat nie mają wizjera i w nich również matryca jest aktywna cały czas. Jakoś nie mamy fali hejtu i zwrotów aparatów, bo komuś 'matryca się wypaliła'. Następnie, waląc seriami migawka szybciej się zużywa. Robiąc timelapsy też. Ja słyszałem taki urban legend, żeby nie robić timelapsów nowymi aparatmi, bo szkoda migawki. Tylko migawka wytrzyma co najmniej 80k pstryknięc, a jak się dobrze przyjrzysz to znajdziesz w sprzedaży używki które podchodzą pod 700k i nadal działają. Oczywiście po wielu latach i wielu setkach tysięcy zdjęć pojawi się różnica jakościowa, ale to nie jest tak wielka różnica żebyś to widział na pierwszy rzut oka. Co do szczegółów na zdjęciach, to zależy od rozdzielczości matrycy i możliwości rejestracji światła. To co zobaczy aparat będzie zależało głównie od warunków i czasu naświetlania. Ładnie rozświetlona ulica czy rondo przez które jadą samochody przy odpowiednim czasie naświetlania będzie miało tyle samo szczegółów co zdjęcie zrobione w dzień, a zapewne będzie dużo ciekawsze. Za to jak będziesz chciał zrobić zdjęcie leśnej ścieżki w nocy bez pomocy zewnętrznego źródła światła, to bez względu na czas naświetlania i tak nie zobaczysz tego, co w dzień.
@@szmonszmon Tak myślałem , Kolega ma FF Sony A7II to dba...:) Ja mam nex5r i tak czy tak będę naświetlał jak wpadnie pomysł ,uwielbiam kontrasty,światła a przy hdr bajeczność tego typu fotografi.
Leczę się z zoomów i z robienia wszystkiego na f1.8. Samego kita bym nie kupił, bo szkoda pieniędzy, ale taki 16-50 można się skusić ;-) Zwłaszcza dla tych 16mm. Btw. fajna miniaturka i animacje z telefonem :-) O tej technice dowiedziałem się przypadkiem niedawno, na filmiku gdzie jeden fotograf pokazywał jak robić lepsze zdjęcia telefonem.
@@cinek789 Zoomy są super pod pewnymi względami. 1 obiektyw załatwia wszystko, niech to będzie f2.8 24-70 do pełnej klatki (każdy chce mieć lepsze światło niż f4). Zazwyczaj jest tak, że fiksujesz się na kilku ustawieniach. Moje ulubione to 24 i 70. Ustawienia pomiędzy stosowałem rzadziej. Taki obiektyw waży około 1kg. Podróżowanie z nim jest dość uciążliwe. Trzymanie w ręce czy na szyi przez dłuższy czas również. Zoom stwarza okazje do lenistwa. Nie podejdę 3 kroków, bo mam zoom. Ustawiając się zoomem przykładowo na 35mm efekt końcowy jest prawie identyczny jak ze stałki. Przy czym prawie, to znaczy: są różnice w świetle, dystorsji, głębi ostrości i odczuciu fotografowanej osoby (jeśli zdarza ci się fotografować ludzi). Zoomy mają większą dystorsję, która zmienia się wraz z ogniskową. U mnie była widoczna dystorsja beczkowa, która na kilku zdjęciach była 'zbyt widoczna'. Zoomy są trochę mniej ostre i ciężej uzyskać nimi bokeh bez zmiany ogniskowej. Zoomy są też zazwyczaj dość duże fizycznie, co może peszyć niektóre osoby. Mniejszy obiektyw nie wzbudza też takiego zainteresowania otoczenia. Fotografowanie stałką wymaga innego podejścia. Nie możemy sobie 'przybliżyć' czy 'oddalić', więc jadąc na zdjęcia trzeba wiedzieć jaki jest nasz główny cel. Jeśli krajobrazy, to może 20mm lub szerzej. Jeśli portret, to może 85mm. Polecam zawsze zabierać ze sobą '35mm' jako dość uniwersalny sprzęt. Mając stałkę, nie trzeba robić wszystkiego na pełnej dziurze, żeby uzyskać bokeh. Jeśli w kadrze jest jeszcze ktoś lub coś, co mogłoby być ciekawe, to zostanie to pominięte. Na początku zrobiłem takie zdjęcie prawie na pełnej dziurze, na którymy była para. Jedna twarz była wyraźna, druga nie bardzo i nie wyglądało to dobrze. Mocne, ostre światło też nie sprzyja takim zdjęciom. Czasami fajnie mieć w kolekcji kilka 'wyraźnych fotek', które są 'trochę inne' i 'zaskakują' oglądających. Robienie ciągle takich samych zdjęć nic nie daje ani nam, ani oglądającym :-) Co do wycieczek i spacerów, to trudno powiedzieć. Wtedy fajnie mieć zoom, ale fajnie też mieć lepsze światło, gdy robisz zdjęcia w nocy. Wiem, że zabieranie ze sobą worka z obiektywami nie ma żadnego sensu, jeśli chcesz pochodzić po górach czy coś pozwiedzać. W tym roku będę próbował pojeździć z 35mm i zobaczę co to spowoduje.
Z tym fotografowaniem do góry nogami to oczywiście żart, prawda ? Przecież układ obiektyw-matryca jest symetryczny i co tu do rzeczy ma przekręcenie korpusu ?
ZOBACZ KONIECZNIE:
"Zrozum światło w fotografii" ruclips.net/video/xyFV652n80Q/видео.html
Obiektywu kitowego Canona używam do tej pory. Uczy pokory i ćwiczy cierpliwość. 😊
Dobry powód! 😎
Jacku nie miałem czasu w pracy pooglądać odcinka w sobotę tez zagoniony dziś niedziela pobawiłem się piersiami w kuchni no to znaczy usmarzyłem zjadłem obiadek i jak miło posłuchać rad takich zaczrpnietych z doświadczenia a nie mądrowania super odcinek zawsze coś wniesie.
Drogi Ryszardzie jak zwykle bardzo Ci jestem wdzięczny za słowo wsparcia. Nie jest łatwo gadać w tym okienku internetowym, szczególnie jak filmy zaczynają docierać do większej ilości osób i robi się ostro w komentarzach :) Także każdy rodzaj poparcia daje siłę hehe
Tak, bardzo przyjemny film i faktycznie tak jest na najkrótszej ogniskowej jest petarda!
Czekam na jeden film , który moze kiedys zrobisz... nie powiem jaki bo, chciałbym abyś sam na to wpadł. Sporo użytkowników chciałaby zobaczyć Twoja recenzje.
Pozdrawim z Schwarzwald
Dzięki za trik z odwróceniem aparatu!
Adrianie, lepsze to niż wdrapywanie się na drabinę by być na środku budynku :)
@ zdecydowanie, chociaż z tą drabiną to zawsze jakieś wyjście że strefy komfortu 😅
Jak zawsze super poradnik.
Dzięki wielkie Pavlo, miło mieć tu takich wdzięcznych widzów jak Ty :)
Do portretu nigdy bym nie wykorzystał obiektywu kitowego, bo lubię korzystać z przysłon od f/2.0 do f/2.8, jednakże kitowe obiektywy mają zastosowania, w których radzą sobie bardzo dobrze. Oferują dość szeroki kąt, zatem obiektywem kitowym ustawionym na 28mm można wykonać przyzwoite zdjęcie krajobrazowe. Kitowe obiektywy w przeciwieństwie do stałoogniskowych są w stanie złapać ostrość z bardzo bliska i z powodzeniem mogą wykonać zdjęcia makro.
8:50 - lepiej w takiej sytuacji podniesc ISO. to działa bardzo podobnie do suwaczka ale dużo testow pokazuje ze podniesienie ISO daje minimalnie lepsze efekty od suwaczka.
90% zdjec przy oświetleniu zastanym robie w trybie A + Auto ISO z limitem migawki 1/80.
Gdy scena wymaga wiecej swiatla niz daje 1/80 wtedy dopiero ISO automatycznie sie podnosi.
Drogi Ajnsztanie, jako geniusz fizyki (mam nadzieję, że rozmawiam z Albertem) :) wiesz pewnie, że to zależy od modelu. Może są testy, które wykrywają, że lepiej podbić ISO, ale czy we wszystkich aparatach? No nic, dzięki za wskazówkę, myślę, że to fajne dopełnienie filmu!
@ Dobrze ci powiedział, niestety :) Naświetlenie zdjęcia np. na iso 400 i przyciemnienie o 1ev da mniejszy szum, niż naświetlenie na iso 100 i rozjaśnienie o 1ev w celu uzyskania tej samej jasności zdjęcia. Dokładnie na tej samej zasadzie działa używanie iso 50 w aparatach gdzie natywnym iso jest 100. Aparat wykonuje nadal zdjęcie na iso100, ale następnie samoczynnie je przyciemnia o 1ev, a przez to otrzymujemy niższy szum (dotyczy takze trybu raw).
I tak, to działa we wszystkich aparatach, bo to jest ta fizyka właśnie. Jedyna uwaga to taka, ze trzeba uważać na prześwietlenie, zjawisko wykorzystuje technikę ETTR.
@@ShwarcArnold Obydwaj nie rozumiecie co tu zostało przedstawione, chodziło o celowe niedoświetlenie, aby zsykać potrzebny czas do zamrożenia ruchu, inaczej masz poprawnie naświetlone a poruszone 😉
@@MrPavlov18 to jest trzeci element zdjęcia na który zwraca się ewentualnie uwagę, jednak nie wpływa on na treść przedstawioną w wypowiedzi jako taką.
ciekawe i sprawdzę z tym fotografowaniem architektury !
Powodzenia!
Dlaczego zabierać ustawienie ostrości że spustu migawki, nie mogę znaleźć odpowiedzi, po co sobie utrudniać i robić to na 2 palce
Kiedy zrobisz kurs Gimpa?
Będzie ciężko, brak mocy przerobowych niestety
A co sądzisz o obiektywie canon 75-300mm? Warto w niego inwestować i jaki jest w nim zoom z jaką mniej więcej odległość można dobrze przybliżyć ?
Hej. Świetne filmy. Dużo czerpie :) mam pytanie do Ciebie jako fachowca. Jaki obiektyw byś polecił do canona (do 1500zł) myślę o sesjach z ludźmi. Z góry dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam
Najlepiej zacząć od stałki 50mm f1.8 lub f1.4
@ dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam stałke 50mm 1.8 i jest świetny tylko problem polega na tym, że sesje plenerowe idą znakomicie natomiast fotografia w domu w malym pomieszczeniu, gdzie uczę się i fotografuję na tłach mam problem z polem widzenia. Za wąsko
Mi kitowy obiektyw pomógł bardziej zrozumieć i poradzić sobie z ciemniejszym obiektywem
Pełna zgoda drogi Robercie, kitowce uczą wiele :) Najwięcej to pokory wobec fotografii :)
Jacku jestem tu pierwszy raz i posiadam aparat canon 700D chcę zapytać o obiektyw do tego aparatu ale stare obiektywy np o ogniskowej jak największej ponieważ chciałbym robić zdjęcia planet i galaktyk proszę o sugestie które obiektywy cena do 500zł
Kit kitowi nie równy. Starsze modele rzeczywiście są dosyć słabe ale np taki canon 18-55 f4-5,6 z 2017 roku to naprawdę fajna rzecz. Mały, tani, lekki, ostry, że stabilizacją i cichym i szybkim autofokusem dorównuje jakością niektórym 10krotnie droższym obiektywom. Bardzo wartościowy film.
Dziękuję z całego serca za tak pozytywny odbiór. Faktycznie, jak się poszuka to i wśród kitowców znajdzie się parę białych kruków :)
..no to zrób takim chrzciny w kościele ....bez flesza :)
Wszystko fajnie jesli mowimy tutaj o obiektywach kitowych z swiatlem f0.95 to f1.4 , lub robimy fotki tylko w sloneczne dni to obiektyw kitowy z swiatlem f5,6 do f11 wystarczy wzupelnosci. Chyba ze mamy puche Sony A7S III z ISO 409600 max, to kazdy kitowy obiektyw jak najbardziej i beda super fotki bez żwiru wychodzic Pozdrawiam .
Jacku, to ISO 409600 jest kompletnie bezużyteczne, już lepiej sobie suwakiem ekspozycji w LR popracuj niż coś takiego ustawiaj na puszce.
@ Moj Canon jakosc zdjec z iso 12800 to jest juz katastrofa jak ze Smeny 8m. Sony A7S III z iso 51200 to poezja sa te zdjecia i wideo. A to ze napisalem ISO 409600 to sa parametry maksymalne tej puszki, to swiadczy o technologi matrycy firmy Sony ze mozna tak naswietlic zdjecia ze z nocy robisz dzien bez statywu .
Na jakiej zasadzie pomaga fotografowanie do góry nogami?
Chodzi o to, że budynek najlepiej byłoby fotografować znajdując się na środku jego wysokości. Obracając aparat działa się trochę w tym kierunku :) Proszę spróbować.
To już lepiej podnieść ręce i kadrować ekranem, chociaż to i tak daje marginalną różnicę
to nie działa matryca jest prostokątna a nie trapezowa wiec nie ma znaczenia jej położenie
Witam, mam prosbe o porade w sprawie zakupu nowego aparatu do podrózy, co bedzie lepszym wyborem fuji xt30 i kitowy 15-45 czy olympus z obiektywem pro 12-45, co bys wybral wieksza matryce apsc ale z kitem, czy mniejsza matryce m4/3 ale z lepszym optycznie obiektywem?
Robilem testy i testowalem Olympusa z 16 Mpix matryca i szklem 12mm/2.0 a fuji XT-100 z 24 Mpix matryca + kitowe szklo 16-50. Okazalo sie, ze nieco lepiej wypadl pod wzgledem ostrosci Fuji z kitem. Nie wspomne, ze RAW-y z Fuji sa 14bit i dynamika znacznie lepsza od olka. Mozna powiedziec, ze tania puszka fuji z 24 Mpix matyca i dobrym kitem bedzie dawala lepszej jakosci obraz. Juz kiedys pisalem, ze Olek to drogi system.
Mam pytanie posiadam aparat sony alfa 65 ,jaki duży teleobiektyw mógłbym kupić do niego? Jestem początkujący.
Najlepszy kit to 18-105 Nikona, ostry w całym zakresie ogniskowych, przy f/8 poezja
Drogi Jerzy, dziękuję za wskazanie tego modelu! Z chęcią sobie obadam co to za jeden :)
@@coyapaczam kiedyś tak było, prawda i niestety te przeświadczenie nadal krąży, ale obecne kitowe obiektywy jak np. modele AF-P Nikona czy 16-50 Z, są już całkiem fajnymi obiektywami i nawet lepszymi optycznie od wspomnianego 18-105 czy 140.
Mam pytanie: co sądzisz o obiektywach z manualnym fokusem? The Angry Photographer mówi że autofokus jest dla mięczaków.
@@coyapaczam ?
Drogi Marku, możliwe że jest, ale w takim razie ja się chętnie zapiszę do grona mięczaków :) Jasne, że można jeździć konno zamiast samochodem bo tak jest bardziej męsko, ale skoro masz opcję AF to czemu z niej nie korzystać?
Moim zdaniem obiektywy manualne są dobrą opcją kiedy budżet jest niewielki/ograniczony, a potrzebujemy np. dość jasnego stało-ogniskowego obiektywu lub poszukujemy jakichś obiektywów starszych ze względu na ich niedoskonałości, tzw. magię.
Dodatkowo często manualne ostrzenie wykorzystywane jest często przy filmowaniu - na początku jest to trudniejsze ale z czasem jest bardziej intuicyjne.
współczesne lustrzanki nie mają przystosowanych matówek do ostrzenia manualnego, brak w nich rastrów i klina, choć zgrubnie można w ręczna ostrzenie. A swoją drogą niezłym bajerem byłby dalmierz cyfrowy
z tym odwracaniem aparatu to trochę nieprawda, obiektyw ma otwór okrągły więc nie ma znaczenia w jakim położeniu będzie, a matryca jest prostokątna a nie trapezowa, więc również nie ma znaczenia w jakim położeniu będzie. Bez względu na to czy aparat będzie trzymany normalnie czy w pozycji odwróconej to i tak będzie kosić budynki.
To jakim cudem producenci smartfonów uzyskują F1,7 przy tak małym oczku?
Trochę grubszy temat, ale w skrócie to mówisz o obiektywach stałoogniskowych. Zwróć uwagę, że te f/1.7 to najczęściej jakaś krótka ogniskowa, tyle że poza wpuszczaniem światła one nie dają takich rezultatów z rozmyciem tła jak normalne f/1.7 na aparacie bo zapisujesz zdjęcie na matrycy wielkości paznokcia.
Niemówiąc o tym że np teleobiektywy już są to F. 4 przy około 75mm
Przede wszystkim to F1,7 ląduje na matrycy wielkości paznokcia lub mniejszej. Na full frame to byś miał światełko w tunelu.
Witam spoko odcinek mam pytanie mam aparat nikon z50 i ostatnio biuro nieruchomości poprosiło mnie abym fotografował dla nich pomieszczenia czy ktokolwiek mógłby mi polecić jakiś obiektyw szerokokątny do pomieszczeń dla biura nieruchomości mój budżet to około 1000 zł
Dobry przykład Nikon Z50 i jego kit który jest bardzo fajnym obiektywem :)
Właśnie wszystko zależy do czego potrzebujesz tego sprzętu, teraz trudno znaleźć coś całkowicie do chrzanu :)
Przeziębiony Jacek ?
👍🏻
Witaj. Do tej pory używam z powodzeniem kitowego szkła do Sony 28-70. Zwłaszcza na wycieczkach. Ogarnął wszystkie kadry włącznie z przypadkowym panoramowaniem i zdjęciami po zmierzchu(statyw). Pozdrawiam Jacku.
Dobry,dzięki za tip z odwróceniem niezłego aparatu~~!
Mam pytanie, czy robiąc fotę w średnim świetle rozproszonym- przy czasie 1/160 f5.6
ta fota będzie miała więcej szczegółów,ostrzejsze niż równoważne zdjęcie po zmroku np. 2sek f5.6 tym samym obiektywem.
Bardzo podobają mi się długo naświetlane fotki, a znajomy "profi" fotograf mówi że to G*** i nie uznaje długich czasów, np. dlatego że niby matryca się wypala... Czy to prawda ?
Zapytaj go, ile matryc mu się wypaliło do tej pory. Bo widzisz, używając aparatu, ten aparat się zużywa. Czasami szybciej. Co do matrycy, to w bezlusterkowcach jest ona aktywna cały czas. Ba, wszystkie mini-aparaty konsumenckie od ładnych kilku lat nie mają wizjera i w nich również matryca jest aktywna cały czas. Jakoś nie mamy fali hejtu i zwrotów aparatów, bo komuś 'matryca się wypaliła'. Następnie, waląc seriami migawka szybciej się zużywa. Robiąc timelapsy też. Ja słyszałem taki urban legend, żeby nie robić timelapsów nowymi aparatmi, bo szkoda migawki. Tylko migawka wytrzyma co najmniej 80k pstryknięc, a jak się dobrze przyjrzysz to znajdziesz w sprzedaży używki które podchodzą pod 700k i nadal działają. Oczywiście po wielu latach i wielu setkach tysięcy zdjęć pojawi się różnica jakościowa, ale to nie jest tak wielka różnica żebyś to widział na pierwszy rzut oka. Co do szczegółów na zdjęciach, to zależy od rozdzielczości matrycy i możliwości rejestracji światła. To co zobaczy aparat będzie zależało głównie od warunków i czasu naświetlania. Ładnie rozświetlona ulica czy rondo przez które jadą samochody przy odpowiednim czasie naświetlania będzie miało tyle samo szczegółów co zdjęcie zrobione w dzień, a zapewne będzie dużo ciekawsze. Za to jak będziesz chciał zrobić zdjęcie leśnej ścieżki w nocy bez pomocy zewnętrznego źródła światła, to bez względu na czas naświetlania i tak nie zobaczysz tego, co w dzień.
@@szmonszmon dzięki. Tak myślałem. Architektura też mega wygląda przy dlugim czasie.pozdro
Tak matryca wypala się. Po 20 latach ciągłego naświetlania jej światłem słonecznym jej czułość spadnie tak o 20%...
@@szmonszmon Tak myślałem , Kolega ma FF Sony A7II to dba...:) Ja mam nex5r i tak czy tak będę naświetlał jak wpadnie pomysł ,uwielbiam kontrasty,światła a przy hdr bajeczność tego typu fotografi.
Ja z innej beczki, jaki to zegarek na ręku?
Dostałeś mail ode mnie?
@ hej, dostałem. Dziś po pracy zajmę się tym)
Obiektyw kitowy nadaje się też do zaślepienia aparatu, lepiej zabezpiecza body przed kurzem ;)
Doskonały pomysł! Nie wpadłem na to, dzięki za poradę Pawle :)
Tytuł filmu powinien brzmieć: "jak robić zdjęcia(ogólnie) ", te rady miały mało wspólnego z kitowymi obiektywami.
Doprawdy, nie wiem czy to komplement czy zarzut :)
Leczę się z zoomów i z robienia wszystkiego na f1.8. Samego kita bym nie kupił, bo szkoda pieniędzy, ale taki 16-50 można się skusić ;-) Zwłaszcza dla tych 16mm. Btw. fajna miniaturka i animacje z telefonem :-) O tej technice dowiedziałem się przypadkiem niedawno, na filmiku gdzie jeden fotograf pokazywał jak robić lepsze zdjęcia telefonem.
Hej, możesz rozwinąć dlaczego leczysz się z zoomów i f1.8 ? Dzięki 🖐
@@cinek789 Zoomy są super pod pewnymi względami. 1 obiektyw załatwia wszystko, niech to będzie f2.8 24-70 do pełnej klatki (każdy chce mieć lepsze światło niż f4). Zazwyczaj jest tak, że fiksujesz się na kilku ustawieniach. Moje ulubione to 24 i 70. Ustawienia pomiędzy stosowałem rzadziej. Taki obiektyw waży około 1kg. Podróżowanie z nim jest dość uciążliwe. Trzymanie w ręce czy na szyi przez dłuższy czas również. Zoom stwarza okazje do lenistwa. Nie podejdę 3 kroków, bo mam zoom. Ustawiając się zoomem przykładowo na 35mm efekt końcowy jest prawie identyczny jak ze stałki. Przy czym prawie, to znaczy: są różnice w świetle, dystorsji, głębi ostrości i odczuciu fotografowanej osoby (jeśli zdarza ci się fotografować ludzi). Zoomy mają większą dystorsję, która zmienia się wraz z ogniskową. U mnie była widoczna dystorsja beczkowa, która na kilku zdjęciach była 'zbyt widoczna'. Zoomy są trochę mniej ostre i ciężej uzyskać nimi bokeh bez zmiany ogniskowej. Zoomy są też zazwyczaj dość duże fizycznie, co może peszyć niektóre osoby. Mniejszy obiektyw nie wzbudza też takiego zainteresowania otoczenia. Fotografowanie stałką wymaga innego podejścia. Nie możemy sobie 'przybliżyć' czy 'oddalić', więc jadąc na zdjęcia trzeba wiedzieć jaki jest nasz główny cel. Jeśli krajobrazy, to może 20mm lub szerzej. Jeśli portret, to może 85mm. Polecam zawsze zabierać ze sobą '35mm' jako dość uniwersalny sprzęt. Mając stałkę, nie trzeba robić wszystkiego na pełnej dziurze, żeby uzyskać bokeh. Jeśli w kadrze jest jeszcze ktoś lub coś, co mogłoby być ciekawe, to zostanie to pominięte. Na początku zrobiłem takie zdjęcie prawie na pełnej dziurze, na którymy była para. Jedna twarz była wyraźna, druga nie bardzo i nie wyglądało to dobrze. Mocne, ostre światło też nie sprzyja takim zdjęciom. Czasami fajnie mieć w kolekcji kilka 'wyraźnych fotek', które są 'trochę inne' i 'zaskakują' oglądających. Robienie ciągle takich samych zdjęć nic nie daje ani nam, ani oglądającym :-) Co do wycieczek i spacerów, to trudno powiedzieć. Wtedy fajnie mieć zoom, ale fajnie też mieć lepsze światło, gdy robisz zdjęcia w nocy. Wiem, że zabieranie ze sobą worka z obiektywami nie ma żadnego sensu, jeśli chcesz pochodzić po górach czy coś pozwiedzać. W tym roku będę próbował pojeździć z 35mm i zobaczę co to spowoduje.
Z tym fotografowaniem do góry nogami to oczywiście żart, prawda ? Przecież układ obiektyw-matryca jest symetryczny i co tu do rzeczy ma przekręcenie korpusu ?