ReTV: “Noticis sprādziens, daudz cietušo.” Zemessardze ar NMPD trenējas cietušo evakuācijā

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 сен 2024
  • Savas prasmes cietušo evakuācijā jau piekto reizi stiprināja Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rota un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) kopīgās mācībās “Ausma”. Tās norisinājājās Valmieras un Cēsu pusē. Šogad tās bija unikālas ar iesaistīto iestāžu skaitu un mācību uzdevuma sarežģītību. Mācībās vingrināja prasmes koordinēt cietušo evakuāciju uz slimnīcām konvencionāla konflikta gadījumā, tostarp ar vairākiem helikopteriem.
    “Noticis sprādziens, daudz cietušo,” - ar šādiem vārdiem no zemessarga sākās jau piektās militārās mācības “Ausma”, kur izspēlēta situācija ar daudz cietušajiem jeb MASCAL, lai vingrinātu vairāku vienlaicīgi cietušo nogādāšanu uz Vidzemes slimnīcu un Cēsu klīniku.
    “Es tūlīt sasirdīšos pa īsto. Sēžam, nekustamies un ko gaidām?” Šādi un līdzīgi izsaucieni dzirdami no zemessargu puses. Lai pēc iespējas vairāk mācības padarītu pietuvinātas reāliem apstākļiem, katram no cietušajiem ir iedots konkrēts scenārijs - kādu traumu viņš ieguvis, kā arī izveidots personības profils, kā uzvesties mācību laikā.
    10 mediķu brigādes, vairāki desmiti cietušo, kopumā mācībās iesaistīti vairāk nekā 200 cilvēku, tostarp NMPD operatīvās vadības centrā, zemessardzē, kā arī robežsardzē un Nacionālajos bruņotajos spēkos, kas mācībās piedalījās ar helikopteriem.
    Cietušos zemessargus Vidzemes slimnīcā un Cēsu klīnikā šodien nogādāja Valsts robežsardzes un Nacionālā bruņoto spēku Gaisa spēku helikopteri.
    Katru gadu mācībās iesaista arī kādas reģiona slimnīcas. Vidzemes slimnīcas un Cēsu klīnikas vadītāji atzīst, ka tā bija neatsverama pieredze. Izvērtējot mācības, viss esot noritējis veiksmīgi. Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Uģis Muskovs: “Protams, ir kaut kādas lietas, kas mums ir jāuzlabo, bet man prieks, ka šīs mācības mūs saliedē kā komandu, ka mēs esam vienotam mērķim, mēs cenšamies. Visi bija ieinteresēti, arī atbalsta dienesti bija ieinteresēti arī palīdzēt mediķiem, tā kā mēs centāmies, viens otru atbalstījām, es domāju, ka mācības ir diezgan izdevušās.”
    Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa: “Medicīna vienmēr ir bijis komandas darbs. Tā saliedētība, kāda šādos īpašos gadījumos, vienalga, vai tas ir miera apstākļos, nemiera apstākļos, vai tā ir ikdienas situācijā, kad notiek kāda lielāka katastrofa, vienalga tā ir situācija, kur ir šis treniņš kopējam darbam, tas ir vienkārši nenovērtējams.”
    Ja slimnīcās viss noritējis ļoti veiksmīgi, problēmas šādās situācijās saskata NMPD pārstāvji, kas akcentē dažas nianses, piemēram, to, ka militāristi ļoti saplūst ar vidi, kas apgrūtina cietušo pamanīšanu, tāpat ļoti jāstrādā pie rīcības ātruma. NMPD direktore Liene Cipule: “Tas ir, manuprāt, mūsu galvenais klupšanas akmens sadarbībā civilmilitārajā, kas mums ir jātrenē, acīmredzot pie šiem apstākļiem jau koledžu līmeni jāiemāca šīs mācības, kā pārslēgt savu darbību no civiliem principiem uz militāriem, tomēr šo ātrumu notikumu vietā darbībai palielināt.”
    Kā atzīst pulkvedis Kaspars Miezītis, šīs mācības ir īpašas gan ar lielo iesaistīto cilvēku skaitu, gan uzdevuma sarežģītību, tomēr, viņaprāt, iesaistītie ar uzdevumu ir tikuši galā. “Vienmēr pēc mācībām ir atsevišķi momenti, punkti, par ko tiks veikta analīze, attiecīgi tie tiks iestrādāti nākošo mācību uzdevumu scenārijos. Kā komandieris es teiktu, ka esmu apmierināts ar rezultātu. Šī sarežģītības latiņa ar katru gadu tiek celta arvien augstāk un augstāk. Nākamais gads nebūs izņēmums, un mēs kāpināsim gan sarežģītības līmeni, gan arī sadarbības apjomu.”
    Mācības “Ausma” notika jau piekto reizi Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes atbildības teritorijā, līdzīgi mācību scenāriji ar divu slimnīcu iesaisti tiek izspēlēti reizi gadā.
    Šāda veida mācības ir praktisks piemērs, kas atbalsta rīcības gatavības kultūru, trenējot iesaistīto institūciju rīcību un gatavību militāra apdraudējuma gadījumā.

Комментарии • 1