BUFOR do pompy ciepła? CZY I KIEDY jest potrzebny? Jak dobrać BUFOR CIEPŁA do pompy ciepła i kotła?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 янв 2025

Комментарии • 42

  • @dariuskalwat2373
    @dariuskalwat2373 День назад +1

    Super wywiad jak zwykle , Mikołaj z Kołtona ma bardzo dużą wiedzę i przekazuje ją w bardzo łatwy sposób 😊

    • @innowacyjnydom
      @innowacyjnydom  День назад

      Tak, to prawda, bardzo lubimy z nim rozmawiać i to nie tylko na tematy związane z naszą branżą.

  • @BB-oc2rh
    @BB-oc2rh 2 дня назад +3

    Bardzo ciekawy materiał !

    • @innowacyjnydom
      @innowacyjnydom  2 дня назад

      Dziękuję bardzo i życzę Szczęśliwego Nowego Roku 🙂

  • @kamilfrankiewicz3094
    @kamilfrankiewicz3094 2 дня назад +1

    To z wężownicą higieniczną może być super rozwiązaniem. Poproszę o więcej materiałów, wywiadów i rozwinięcie tego tematu. Wszystkie za i przeciw. Brzmi dość interesująco. Jestem ciekawy, jak to funkcjonuje w praktyce, gdzie nie trzeba rozdzielać na bufor do co i zasobnik/bojler do cwu. Ciekawe czy jest to rozwiązanie lepsze w praktyce, czy lepiej po staremu. "Im dalej w las, tym więcej drzew "...

    • @innowacyjnydom
      @innowacyjnydom  2 дня назад

      Dziękuję za komentarz. Tak postaramy się zrobić więcej materiały słów w tym temacie.

    • @kamilfrankiewicz3094
      @kamilfrankiewicz3094 2 дня назад

      @innowacyjnydom super dziękuję i czekam. Jestem w trakcie realizacji. Może więc zdecyduje się na takie rozwiązanie. Potrzebuję tylko więcej informacji.

    • @andrzej_replay
      @andrzej_replay 2 дня назад

      Bufor z wężownica higieniczna trzeba będzie grzać do wyższych temp, albo inaczej większą ilość zładu do zadanej temp cwu. Dodając straty postojowe bufora moim zdaniem będzie mniej ekonomicznie. Teoretyzuję ;)
      Mam bufor z wężownicą higieniczną ale z kotłem i bardzo sobie chwalę ten sposób przygotowania cwu

    • @kamilfrankiewicz3094
      @kamilfrankiewicz3094 2 дня назад

      @andrzej_replay ja mam na myśli, żeby grzać bufor z wężownicą do cwu, a dół bufora puścić na podłogówkę. Przyjmując nawet "przymus" grzania do wyższych temperatur, to i tak nie powinno być żadnych strat postojowych, ponieważ podłogówka będzie rozbierać na bieżąco. A ilość energii wtłoczona do wody w postaci wyższej temperatury spowoduje dłuższy rozbiór bufora. Przez to pompa powinna załączać się rzadziej, ale za to dłużej pracować. Co jest dla niej zdrowsze. To jest moja teoria i nie wiem czy dobrze kombinuję. Proszę o ewentualne uwagi, poprawki i sprostowania. Nie jestem z branży hydraulicznej. Ale temat mnie zainteresował i już troszkę powertowałem. Naturalnie j/w napisałem jest to tylko moja teoria, a praktyka może okazać się inna. Dlatego proszę o jak najwięcej informacji na ten temat, najlepiej od praktyków/fachowców, którzy mają i znają temat z własnego doświadczenia.

  • @Lates78
    @Lates78 2 дня назад

    Fajny materiał. Ja mam wrażenie, że instalatorzy pojawiają się z towarem na miejscu montażu PC, buforów i nawet nie zastanawiają się co jak ogarnąć, już nie wspomnę o wywiadzie, tylko montują, by jak najszybciej skończyć. Poobiecują wcześniej co to oni nie zrobią, a na miejscu odradzą np. czyszczenie układu CO proponując zwykłe płukanie wodą układu, który 20 lat pracował na ekogroszku i zadowoleni opuszczają klienta z podpisanym protokołem.

  • @freewoy
    @freewoy 2 дня назад +1

    Nie wiadomo kto prawdę mówi u mie był instalator od pomp ciepla i jest w ogóle przeciwny tyłko bufory max 50l do oszraniania pompy.
    Twierdzenie że pompa musi podgrzewać duża ilość wody w 500l czy 1000l wody a ciepło ma iść bezpośrednio na podłogowe. Uważam że bufor tak ale przy dwóch źródłach ciepla np pompą plus kominek lub pellet

    • @innowacyjnydom
      @innowacyjnydom  2 дня назад +2

      Trzeba zaufać producentowi pompy i jego zaleceniom. Tak jak Mikołaj powiedział w filmie, żaden producent nie chce zrobić klientowi na złość. Przykładowo - LG wymaga bufora, Kołton wymaga bufora ale Acond zaleca montaż bez bufora. Mitsubishi do podłogówek również

  • @brado0469
    @brado0469 2 дня назад +2

    szkoda ze Kolton nie robi buforow z nierdzewnej

    • @innowacyjnydom
      @innowacyjnydom  2 дня назад +1

      Tak, choć bufory nie wymagają użycia stali nierdzewnej, ale CWU już tak.

  • @grzegorzprotasiuk2366
    @grzegorzprotasiuk2366 2 дня назад

    Duży bufor ok, ale tylko specjalnej konstrukcji i najwyższej klasy energetycznej. Nikt o tym. nie mówi, bo sie nawet nad tym nie zastanawia. Przerabiałem instalacje z dużym buforem i niestety większość do niczego się nie nadaje. Zbyt mało konkretów Panowie podajecie i to co jest na rynku jest słabe, natomiast to co jest naprawdę pożądane to występuje jako projekty autorskie, przemyślane i sprawdzone wieloma godzinami testów i pracy ludzi, którzy wiedza co chcą osiągnąć. Budynków się nie przegrzewa bo to kolejna niepotrzebna strata, Budynki trzeba precyzyjnie termostatować, jedyne co warto przemyśleć to HEMS i budynek nisko emisyjny, to jest przyszłość. Proszę sobie policzyć na ile czasu starczy 1 m3 widy w buforze na instalację podłogową, wtedy każdy sobie uzmysłowi jak ma wyglądać instalacja akumulacyjna z dużym buforem. To jest bardziej złożony proces niz tylko pojemność czynnika. Serwisuje setki instalacji i jest kilka aplikacji które działają prawidłowo i niskoenergetyczne, wszelkie klony różnych buforów w pracy z pompa cipła słabo sie sprawdzają. o ile pompa jest nadrzędnym źródłem ciepła..

  • @lort_prodisz
    @lort_prodisz 2 дня назад +4

    żadnych buforów ,modulowana sprężarka i prosto w układ ... defrost bez bufora i grzałek da się zrobić bez problemu , żeby PC latami efektywnie działała ma pracować na niskim parametrze , pod CWU zasobnik z osobną małą pompą plus grzałka do wspomagania ....

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 дня назад

      A po co pompka do cwu?

    • @user-bajt
      @user-bajt 2 дня назад

      Czym prostszy system hydrauliczny tym lepiej

    • @lort_prodisz
      @lort_prodisz 2 дня назад

      @@Anonymous-PL grzanie cwu do 55C bedzie wplywać na zywotnosc sprezarki , zasobnik tez wieczny nie jest , nawet jak padnie koszt wymiany bedzie nizszy niż PC grzejacej dom

    • @lort_prodisz
      @lort_prodisz 2 дня назад

      @@user-bajt i mniejsze straty ciepla w układzie

    • @user-bajt
      @user-bajt 2 дня назад +1

      ​@@lort_prodiszdodatkowo mniejsze koszty inwestycji i mniej elementów do awarii

  • @piortpiotr5854
    @piortpiotr5854 2 дня назад

    Panowie z pewnością czasem chodźcie do lekarza proszę go zmienić bo źle doradza albo brać po pół tabletki a nie całą.😏

    • @AndiAndi-ji1jm
      @AndiAndi-ji1jm 2 дня назад +4

      @@piortpiotr5854 a co się tobie tu niepodoba? Sam może zażyj coś na rozszerzenie horyzontów.

    • @innowacyjnydom
      @innowacyjnydom  2 дня назад

      Dziękuję za komentarz, jaki jest taki jest , ale jedno jest pewne super wpływa na algorytmy. Proszę rozwinąć swoją wypowiedź.

  • @jurasakaszwili3916
    @jurasakaszwili3916 2 дня назад +1

    Opinia sprzedawcy nie jest wiarygodna niestety

    • @BartoszBielecki
      @BartoszBielecki 2 дня назад +1

      Ale czy nieprawdziwa?

    • @innowacyjnydom
      @innowacyjnydom  2 дня назад +2

      Dzień dobry.
      To zależy od podejścia sprzedawcy do tematu, to czy jest fachowcem i profesjonalista czy nie, człowiek sam decyduje z kim współpracuje i co sprzedaje, dobrzy szukają dobrych firm i produktów.