Taką informację znalazłem w Internecie cytat: "Płyn do chłodnic G13 oferuje użytkownikom szereg innych zalet: możliwość zastosowania we wszelkich silnikach spalinowych zarówno żeliwnych, jak i aluminiowych oraz we wszelkich układach chłodzenia wykonanych z aluminium lub ze stopów miedzi. Ponadto płyn przeznaczony jest do stosowania w silnikach ze stopów lekkich, w przypadku których w wyższych temperaturach szczególnie ważna jest ochrona aluminium. Płyn G13 jest kompatybilny z wcześniej użytymi płynami i można go mieszać z prawie wszystkimi płynami do chłodnic wytworzonymi na bazie glikolu etylowego (G12)."
na bazie gliceryny podobno jest lepszy a co do tych wulgaryzmów jak to się mówi kulturę osobisto wynosi się z domu wiec nie przejmuj się tym bo zaraz zaczną cię hej towac ze zwracasz im uwagę a mam do ciebie pytanie czy jesteś z województwa lubelskiego
Z instrukcji obsługi VW do Touran II generacji 2015-. “Mieszanie dodatku G13 do plynu chlodniczego G12plus (TL-VW 774 F), G12 (kolor czerwony) lub G11 (jasno zielony kolor) wyraznie pogorszuje ochrone przed korozja i z tego powodu ich uzycie powinno byc wykluczone”.
Generalnie gliceryna i glikol to są podstawowe elementy które są w olejkach do e-papierosów które są mieszane i nie oddzielają się więc ten przykład pokazuje że nie ma raczej problemu z tym
@@MrPlacka71 w manualnej z 2002 roku Fabii spuściłem po 300 tys. km i spoko wyglądał, nawet był przezroczysty. poziom też ok. Teraz zalałem Mannol 75W90 i nie czuję żadnej poprawy czy pogorszenia. 😉 Ale koszt 2l to tylko 41zł. 😄
Oczywiście, że można te płyny ze sobą mieszać..co do korozji to tak samo jeden jak i drugi zawiera dodatki przeciwkorozyjne to niby dlaczego połączone razem nie działają antykorozyjnie…stek bzdur na forach i tak to można podsumować. Pozdrawiam Majstra.
może być tak że te dodatki antykorozyjne działają dopiero przy odpowiednim pH Dolewając wody deminarelizowanej ono się nie zmieni, tak mieszając różne płyny - jak najbardziej
Przepraszam wiem że może to nie miejsce do takiego pytania, ale mam Audi a6 c7 z 3litrowym dieslem no i problem jest w układzie chłodzenia ubywa mi płynu i silnik się przegrzewa, po zatrzymaniu słychać jak korek "syczy" jak odkręcę korek to słyszę jak ciśnienie ucieka z zbiornika i płyn magicznie wraca do zbiornika jednocześnie pod zbiornikiem rurka zaczyna "przeciekać" tak jak by ciśnienie z układu chłodzenia wydostawało się nad płyn w zbiorniku, i dociskało go do góry a nie od dołu czasem jeszcze nie udaje się uruchomić klimatyzacji lub klimatyzacja przestaje chłodzić jak jadę 220km/h to płynu tak szybko ucieka że trzeba dolewać w dodatku jak monitorowałem stan oleju to wskaźnik wyświetla że jest mniej jak silnik się schłodzi poziom oleju powraca do poprzedniego stanu byłem u mechanika, wymienili podstawę filtra oleju chłodniczkę oleju, rozebrali górę silnika pomiędzy głowicami i dalej problem się pojawia ktoś coś sie zna, nakieruje, jakieś poszlaki ?
Jakoś wolę glikol niż glicerynę. Czy nie jest tak, że gliceryna może powodować osadzanie się osadów. Do tego G13 zawiera krzemiany, trochę mniej niż starsze G11 (zielone, niebieskie), ale jednak ma i tamte płyny trzeba było zmieniać co dwa lata, bo się robiły osady. G12 jest bezkrzemianowy, zamiast nich funkcję antykorozyjną pełnią kwasy organiczne (OAT - Organic Acid Technolog), które nie zostawiają osadów i takie płyny można wymieniać co 5 lat. Jeszcze jedno, od kilku lat jest taki trend, że to co nowsze, już nie jest lepsze, tylko gorsze i tak generalnie jest właściwie ze wszystkim.
Należy sprawdzić, czy producent zaleca płyn z dodatkiem krzemianów lub azotanów czy nie. O to chodzi z tym rdzewieniem. Nawet nowe auta (przeważnie japońskie) nie mogą mieć płynu G13 bo nie są odporne na krzemiany i azotany - tylko G12/G12+ (ale już nie G12 ++ /G13, zawartość krzemianów 400-500 mg/l). Generalnie nie miesza się płynów IAT/OAT/HOAT. Lać dokładnie taki, jak zaleca producent auta. Ale płyny spełniające tą samą specyfikację tylko różnych producentów lub nawet kolorów śmiało można mieszać.
Rozszerzyłbym test o 2 rzeczy: 1. podgrzalbym płyn i oziebil kilka razy. 2. Skoro pojawi sie korozja to wrzuciłbym coś do tego płynu i zostawił na pół roku. Ale dziękuję bo zawsze się zastanawiałem czy można mieszać różne płyny. Od dziś wlewam zielony do różowego bez obaw.
@@krzysztofwierzbicki2642 11 lat temu kupiłem sobie wymarzone a4b5, miało wyciek płynu tego różowego G12, a ja pracowałem na warsztacie autobusowym, w nich był lany niebieski płyn który po rozgrzaniu robił się zielony, oczywiście miałem go za darmo więc kto by kupował różowy w sklepie za pieniądze? 😉 Wszystko fajnie ładnie ale ogrzewanie przestało mi działać, więc demontaż deski rozdzielczej, wymiana zabetonowanej nagrzewnicy (a nie sypałem żadnych uszczelniaczy na wycieki) przy okazji zlikwidowałem wyciek i tak sobie jeżdżę do dziś tym autem, że dwa lata temu dowiedziałam się przypadkiem że kolega tak samo zrobił w autobusie Solaris Urbino 18 pęknął wąż, uciekł prawie cały płyn (różowy) niestety prawie cały płyn, trochę zostało więc uzupełnienili ubytek zielonym płynem bo taki leją do wszystkich autobusów i co się stało? Zatkała się chłodnica, zabetonowana na amen, dlaczego? Nie wiem ale od tamtego czasu kupuję na allegro koncentrat G12, wodę destylowaną do tego i w razie potrzeby dolewam 🙂
Płyn typu G11 to zawartość krzemianów na poziomie 500-680 miligramów na litr, płyn typu G12/G12+ nie zawiera krzemianów, a płyn typu G12++/G13 to zawartość 400-500 mg/l. Nie jest zalecane mieszanie płynów zawierających krzemiany z tymi, które ich nie zawierają. Nie wolno też mieszać płynów starszej generacji G11 z płynami klasy G12 czy G12+
Cześć Wszystkim oraz Tobie i Jarkowi. Tak jak zauważyłeś, po zamieszaniu nic się nie dzieje ale tu jest wiele zależności. Pierwsza i zarazem najważniejsza to proporcja. Jeśli będzie ona na tyle duża, że zmieni skład chemiczny tej mieszanki, to, też to zauważyłem, będzie utlenianie czyli korozją. Jedno udowodniłeś, nie wybucha. No, i do następnego. Pozdro.
Ciekawe jakbyś zrobił test - mieszaniny zielonego płynu z czerwonym - jakie taka mikstura spełnia wymagania odnośnie temp wrzenia i temp zamarzania - nigdzie nie ma takiego testu.
@@cutweld4610 podstawa to woda demineralizacja plus glikol lub gliceryna (i jakiś procent dodatków anty korozyjnych czy przeciw zaglonieniu) z tego co wiem to właśnie glikol lub gliceryna odpowiada w tej mieszanca za wyższe temperatury wrzenia czy niższy punkt zamarzania ciekawe jak taka mieszanka zachowa się
Tu nie chodzi o glikol i gliceryne tylko o dodatki antykorozyjne. Płyny g12 mają dodatki kwasów organicznych, a g13 mają krzemiany. I te dodatki nie koniecznie będą ze sobą dobrze współpracować.
Cóż nie każdy jest chemikiem, aby mieć wiedzę że glikol etylenowy i gliceryna/nazwa glikol propyl. Błędna gdyz nie jest słodka/== to alkohole tyle że z2 lub 3 grupami OH związane z łańcuchem alifatycznym C-C, C-C-C, OCZYWISCIE TOTALNIE MIESZALNE
Z forumowymi znawcami nie wygrasz, za duzo ich.. tak samo jak oleje i ich normy, vw nagle przeszedł z 5w30 na 0w30 i już znawcy piszą ze stary olej nie zgodny z norma i silniki się psuja, ekolodzy i ich wyliczenia na 30 tys ;)
Glikol z gliceryną są mieszalne. Zawierają je płyny do epapierosów najczęściej w proporcji 70 do 30. Dziwi mnie tylko, to że gliceryna jest gęsta więc płyn chłodniczy na jej bazie powinien być gęstszy, a tak nie jest.
Pamiętam jeszcze Twoje pierwsze filmy, mięso z ust leciało bez ustanku hah, teraz trochę sztywno to wszystko. Pewno na monecie się odbija jak jutub dopatruje się chamstwa w publice. Nie hejtuje broń boże, rób co robisz lubię Cię, ale czasem mdli już od tej wszechobecnej poprawności i poprawiania
Ludzie gdzies cos uslyszeli, dopowiadaja sobie luki w pamieci i wychodza bzdury, ktore ciezko skorygowac. Problem jest tym wiekszy, ze plynow G12 jest 3 rodzaje. Nie wolno mieszac niebieskiego G11 (1994) z czerwonym G12 (1996)! Do G11, G12 i G12+ mozna dolwac plyny G12+ (rozowy, 2000), G12++ (rozowy, 2005) i G13 (fioletowy, 2008), ale utracimy ochrone korozyjna takiej mikstury. Od rocznika 2005 z plynem G12++ mozna dolewac G13 bez utraty ochrony korozyjnej. Linka brak bo google cenzuruje takie komentarze.
Motyla noga... Kurcze pióro... :) Pozdrawiam majstra! ...aleeeee ciekawe jak zachowuje się ta mieszanka przy 110 stopni celcjusza co dochodzi w moim audi80-b4. chodzi mi o kanały przelotowe o bardzo małej średnicy w których do tego dochodzi. silnik 2.0 ABK . może to mity, ale te silniki lubią się przegrzewać. Może jak przeczytasz ten komentarz dasz mi odpowiedź... albo coś do przemyślenia i mam nadzieję do przerobienia! :) G12 jest do 130 stopni wrzenia i spełnia się w moim aucie. Jeszcze raz pozdrawiam FAN Audi 80 B4.
@@bobek95 Kiedy się dowiedziałem po 6 latach było już za późno silikat się rozpuścił pompa przemielila ogrzewanie działa i nie zawracam sobie tym gitary , poza tym zbiornik ma podwójne ścianki nie dało by się tego wyjąć 🙂
Ja jestem zdania że G13 jest lepszym płynem ze względu na fakt że jest na bazie gliceryny a ta jest mniej szkodliwa dla środowiska (G12 na bazie glikolu). Problem z G13 jest taki że nie nadaje się do starszych układów z mosiężno-miedzianymi chłodnicami i nagrzewnicami.
" G13 jest lepszym płynem ze względu na fakt że jest na bazie gliceryny " Zawiera tylko ~20%, reszta to glikol ;) poszukaj sobie w necie pod hasłem "G13 karta charakterystyki" Drugi fakt to jakim cudem dodatek substancji obojętnej (gliceryna ma pH=7) może jakkolwiek wpłynąć na brąz i pochodne? Ba G13 jest bardziej obojętny (pH) niż G12-odsyłam do jakichkolwiek kart charakterystyki ;)
@@avatarkuba450 Cytat : "G13 nie jest najlepszym wyborem dla starych systemów chłodniczych z mosiężno-miedzianymi chłodnicami i nagrzewnicami. Nie działa on dobrze ze spoinami ołowiowymi. W przypadku tego typu układów należy używać płynów G11 i G12."
@@fabiankonarski3415 To też fakt. Etylowy stosuje się np. w zamkniętych instalacjach CO, układach "lodowej wody" etc. gdzie nie możliwe jest odparowanie cieczy.
Haha, cały "test" polega na wymieszaniu dwóch różnych płynów, a to że się wymieszały świadczy że "można mieszać"... Dwa różne płyny wykonane w zupełnie innych technologiach i z zupełnie innymi dodatkami, bez badania długoterminowego wpływu na elementy silnika. Naprawdę wysoki poziom a ludzie potem się sugerują takimi "naukowymi" metodami z internetów...
No tak całkiem inna technologia bo G13 ma 20% gliceryny, nie wiem skąd się biorą takie mózgi jak ty, widzę że pisać z błędami potrafisz ale używać google to już problem.
Siema Majster,nie przejmuj się co tam pierdolą i szpącą te bałagany życiowe rub se swoje jak im nie pasi to niech nie oglądają tyle w temacie,a powiedz mi to piękne b5 masz jeszcze?
Przestańcie używać wulgaryzmów..... I mówi to człowiek który wyzywa ludzi którzy się nie zaszczepili bo uważa ich ,, wszystkich'" za antyszczepionkowcow, itp. na fb. Tak, sam osobiście widziałem jak w komentarzach ich wyzywasz.... To świetny przykład dajesz.... Ps. Sam jestem zaszczepiony!!! Ps 2. na czym polega ten test??? Bo widzę tylko na zmieszanie!!! Co miało wyjść po tym zmieszaniu i odczekaniu 24h? Masło? I to jest test???
Taką informację znalazłem w Internecie cytat:
"Płyn do chłodnic G13 oferuje użytkownikom szereg innych zalet: możliwość zastosowania we wszelkich silnikach spalinowych zarówno żeliwnych, jak i aluminiowych oraz we wszelkich układach chłodzenia wykonanych z aluminium lub ze stopów miedzi. Ponadto płyn przeznaczony jest do stosowania w silnikach ze stopów lekkich, w przypadku których w wyższych temperaturach szczególnie ważna jest ochrona aluminium. Płyn G13 jest kompatybilny z wcześniej użytymi płynami i można go mieszać z prawie wszystkimi płynami do chłodnic wytworzonymi na bazie glikolu etylowego (G12)."
na bazie gliceryny podobno jest lepszy a co do tych wulgaryzmów jak to się mówi kulturę osobisto wynosi się z domu wiec nie przejmuj się tym bo zaraz zaczną cię hej towac ze zwracasz im uwagę a mam do ciebie pytanie czy jesteś z województwa lubelskiego
Z instrukcji obsługi VW do Touran II generacji 2015-.
“Mieszanie dodatku G13 do plynu chlodniczego G12plus (TL-VW 774 F), G12 (kolor czerwony) lub G11 (jasno zielony kolor) wyraznie pogorszuje ochrone przed korozja i z tego powodu ich uzycie powinno byc wykluczone”.
2:00 Brawo, mało kto w dzisiejszych czasach zwraca na to uwagę do tego stopnia ze uważają to za normalne słownictwo. Dzięki za test
👍👏Ostatnie sekundy nagrania najlepsiejsze.
Super informacje za które bardzo dziękuję.
Bardzo trafne podsumowanie👍
I tym sposobem mamy płyn G 12,5 jak by ktoś nie mógł się zdecydować.
to zależy od proporcji
G12++++++
No i zjawisko kawitacji gotowe. Pozdrawiam.
Witaj majster dziękuję,za informację test.Pozdrawiam✌
Super materiał. Więcej takich testów
Ja tam wodę leje
W zimie oczywiście spuszczam a rano jak jadę do pracy to nalewam gorącej i wtedy lepiej odpala 😂😂😂
Pozdro 😜
Jak mój ojciec w ursusie c360 🤣🤣
ruclips.net/video/MF3Cas3SnSE/видео.html
@@stara_klisza6208 przecież ja właśnie o ursusiku mówię 😂
Musisz wlać ze strumyka to Ci nie zamarznie bo zimą strumyk płynie przecież
@@ukaszsolecki8891 na to nie wpadłem
Dzięki za radę 😂
Brawo....trzymaj klasę
Generalnie gliceryna i glikol to są podstawowe elementy które są w olejkach do e-papierosów które są mieszane i nie oddzielają się więc ten przykład pokazuje że nie ma raczej problemu z tym
Tak potwierdzam ps. użytkownik e-papierosa 🤭🤭🤭😂😂😂😂😂
Zajebisty test, sprawdzenie w warunkach normalnego uzytkiwania, po przejechaniu 50 tys km 😂
Dzięki za teścik.
Volkswagen mówi że nie trzeba oleju w skrzyni zmieniać
W Skodzie Fabii z 2002 roku nie mam nawet korka spustowego w skrzyni biegów. :-)
@@MrPlacka71 w manualnej z 2002 roku Fabii spuściłem po 300 tys. km i spoko wyglądał, nawet był przezroczysty. poziom też ok.
Teraz zalałem Mannol 75W90 i nie czuję żadnej poprawy czy pogorszenia. 😉
Ale koszt 2l to tylko 41zł. 😄
Oczywiście, że można te płyny ze sobą mieszać..co do korozji to tak samo jeden jak i drugi zawiera dodatki przeciwkorozyjne to niby dlaczego połączone razem nie działają antykorozyjnie…stek bzdur na forach i tak to można podsumować. Pozdrawiam Majstra.
może być tak że te dodatki antykorozyjne działają dopiero przy odpowiednim pH
Dolewając wody deminarelizowanej ono się nie zmieni, tak mieszając różne płyny - jak najbardziej
No to trzeba kawał blachy do butelki i za jakiś czas sprawdzić
@@karaluh8294 Brawo kolego👍 i może jeszcze do czegoś z aluminium..i się okaże
Przepraszam wiem że może to nie miejsce do takiego pytania, ale
mam Audi a6 c7 z 3litrowym dieslem no i problem jest w układzie chłodzenia
ubywa mi płynu i silnik się przegrzewa,
po zatrzymaniu słychać jak korek "syczy"
jak odkręcę korek to słyszę jak ciśnienie ucieka z zbiornika i płyn magicznie wraca do zbiornika
jednocześnie pod zbiornikiem rurka zaczyna "przeciekać"
tak jak by ciśnienie z układu chłodzenia wydostawało się
nad płyn w zbiorniku, i dociskało go do góry a nie od dołu
czasem jeszcze nie udaje się uruchomić klimatyzacji
lub klimatyzacja przestaje chłodzić
jak jadę 220km/h to płynu tak szybko ucieka że trzeba dolewać
w dodatku jak monitorowałem stan oleju to wskaźnik wyświetla że jest mniej
jak silnik się schłodzi poziom oleju powraca do poprzedniego stanu
byłem u mechanika, wymienili podstawę filtra oleju
chłodniczkę oleju, rozebrali górę silnika pomiędzy głowicami
i dalej problem się pojawia
ktoś coś sie zna, nakieruje, jakieś poszlaki ?
Jakoś wolę glikol niż glicerynę. Czy nie jest tak, że gliceryna może powodować osadzanie się osadów. Do tego G13 zawiera krzemiany, trochę mniej niż starsze G11 (zielone, niebieskie), ale jednak ma i tamte płyny trzeba było zmieniać co dwa lata, bo się robiły osady.
G12 jest bezkrzemianowy, zamiast nich funkcję antykorozyjną pełnią kwasy organiczne (OAT - Organic Acid Technolog), które nie zostawiają osadów i takie płyny można wymieniać co 5 lat.
Jeszcze jedno, od kilku lat jest taki trend, że to co nowsze, już nie jest lepsze, tylko gorsze i tak generalnie jest właściwie ze wszystkim.
hejka mi brakowało tylko zagotowania tego mixu.. pozdro
I nic by się nie wydarzyło.
@@fabiankonarski3415 być może ale czy nie na tym polega "test"?
Należy sprawdzić, czy producent zaleca płyn z dodatkiem krzemianów lub azotanów czy nie. O to chodzi z tym rdzewieniem. Nawet nowe auta (przeważnie japońskie) nie mogą mieć płynu G13 bo nie są odporne na krzemiany i azotany - tylko G12/G12+ (ale już nie G12 ++ /G13, zawartość krzemianów 400-500 mg/l). Generalnie nie miesza się płynów IAT/OAT/HOAT. Lać dokładnie taki, jak zaleca producent auta. Ale płyny spełniające tą samą specyfikację tylko różnych producentów lub nawet kolorów śmiało można mieszać.
Rozszerzyłbym test o 2 rzeczy:
1. podgrzalbym płyn i oziebil kilka razy.
2. Skoro pojawi sie korozja to wrzuciłbym coś do tego płynu i zostawił na pół roku.
Ale dziękuję bo zawsze się zastanawiałem czy można mieszać różne płyny. Od dziś wlewam zielony do różowego bez obaw.
Nie radzę jeśli nie chcesz sobie zatkać nagrzewnicy
@@bertone122 bo?
@@krzysztofwierzbicki2642 11 lat temu kupiłem sobie wymarzone a4b5, miało wyciek płynu tego różowego G12, a ja pracowałem na warsztacie autobusowym, w nich był lany niebieski płyn który po rozgrzaniu robił się zielony, oczywiście miałem go za darmo więc kto by kupował różowy w sklepie za pieniądze? 😉 Wszystko fajnie ładnie ale ogrzewanie przestało mi działać, więc demontaż deski rozdzielczej, wymiana zabetonowanej nagrzewnicy (a nie sypałem żadnych uszczelniaczy na wycieki) przy okazji zlikwidowałem wyciek i tak sobie jeżdżę do dziś tym autem, że dwa lata temu dowiedziałam się przypadkiem że kolega tak samo zrobił w autobusie Solaris Urbino 18 pęknął wąż, uciekł prawie cały płyn (różowy) niestety prawie cały płyn, trochę zostało więc uzupełnienili ubytek zielonym płynem bo taki leją do wszystkich autobusów i co się stało? Zatkała się chłodnica, zabetonowana na amen, dlaczego? Nie wiem ale od tamtego czasu kupuję na allegro koncentrat G12, wodę destylowaną do tego i w razie potrzeby dolewam 🙂
@@bertone122 czym miała by się zatkać no chyba że woreczek ci pęknie z sylikatem z g13😅
@@kalajudasz Pomieszaj sobie płyny w swoim aucie to zobaczysz czym ;)
Trzeba było jakie żelastwo do środka zapodać o zostawić na kilka dni
Płyn typu G11 to zawartość krzemianów na poziomie 500-680 miligramów na litr, płyn typu G12/G12+ nie zawiera krzemianów, a płyn typu G12++/G13 to zawartość 400-500 mg/l. Nie jest zalecane mieszanie płynów zawierających krzemiany z tymi, które ich nie zawierają. Nie wolno też mieszać płynów starszej generacji G11 z płynami klasy G12 czy G12+
Można G12, G13 koncentrat plus woda destylowana w tym kierunku zwiększamy próg zamarzania.
Prawie jak "The Myth Busters" :)
Cześć Wszystkim oraz Tobie i Jarkowi. Tak jak zauważyłeś, po zamieszaniu nic się nie dzieje ale tu jest wiele zależności. Pierwsza i zarazem najważniejsza to proporcja. Jeśli będzie ona na tyle duża, że zmieni skład chemiczny tej mieszanki, to, też to zauważyłem, będzie utlenianie czyli korozją. Jedno udowodniłeś, nie wybucha. No, i do następnego. Pozdro.
Siemano Majster.
Ciekawe jakbyś zrobił test - mieszaniny zielonego płynu z czerwonym - jakie taka mikstura spełnia wymagania odnośnie temp wrzenia i temp zamarzania - nigdzie nie ma takiego testu.
A co się stanie gdy płyn G13 zaleje np do golfa 2 🤔?
Będziesz miał najdroższego golfa w okolicy
@@galanonim4247 😂😂hehe dobre 😁
Do Golfa 2 to tylko G11
@@witboj8281 to wiem😉 ale z technicznego punktu widzenia co się stanie gdy się zaleje G12 lub G13
@@golf2gti335 Moim zdaniem przy G12/G12+ nic się nie stanie bo tam jest aluminiowa chłodnica. Przy G13 mogą być kłopoty.
Można to było jeszcze podgrzać do 90 stopni .
Ciekawe co by wyszło z mixsu borygo i petrygo i jakie właściwości by to miało.
Wrzuć kawałek metalu, aluminium i zostaw na miesiąc :D
Raczej po wymieszaniu tych płynów stracimy parametry temperaturowe ponieważ rozcieńczymy gliceryne i glikol zawarty w nich
Jakbyś wody dolał to tak ale swą płyny zmieszane dadzą takie same parametry zamarzania... Majster masz tą mieszankę? Wsadz Miernik. Dzięki
@@cutweld4610 podstawa to woda demineralizacja plus glikol lub gliceryna (i jakiś procent dodatków anty korozyjnych czy przeciw zaglonieniu) z tego co wiem to właśnie glikol lub gliceryna odpowiada w tej mieszanca za wyższe temperatury wrzenia czy niższy punkt zamarzania ciekawe jak taka mieszanka zachowa się
Czyli jeśli palisz e fajki korodujesz od środka xd bo glikol i gliceryna to baza e szluga xd
Tu nie chodzi o glikol i gliceryne tylko o dodatki antykorozyjne. Płyny g12 mają dodatki kwasów organicznych, a g13 mają krzemiany. I te dodatki nie koniecznie będą ze sobą dobrze współpracować.
Ostatnio miałem o płynach chłodniczych na lekcji pozdro majster ✌️
i można mieszać?
Wez moze jeszcze zagotuj do tych 90 stopni . Bo może wtedy cos sie wytrąca z tej mieszanki.
Cóż nie każdy jest chemikiem, aby mieć wiedzę że glikol etylenowy i gliceryna/nazwa glikol propyl. Błędna gdyz nie jest słodka/== to alkohole tyle że z2 lub 3 grupami OH związane z łańcuchem alifatycznym C-C, C-C-C, OCZYWISCIE TOTALNIE MIESZALNE
Płyny jak płyny ale oleje silnikowe ? Kiedyś robiłem test, zmieszałem pięć rodzaju oleju razem i wlałem do silnika. Auto jezdzi do teraz
Mój tez przez jakiś rok miał pomieszane 4 różne oleje i chodzi bez problemu do dzisiaj
U Profesora Chrisa był taki test na żywym organiźmie o nazwie AAZ
A majster moze podgrzej te mieszaninę plynow do 90 stopni
Z forumowymi znawcami nie wygrasz, za duzo ich.. tak samo jak oleje i ich normy, vw nagle przeszedł z 5w30 na 0w30 i już znawcy piszą ze stary olej nie zgodny z norma i silniki się psuja, ekolodzy i ich wyliczenia na 30 tys ;)
Glikol z gliceryną są mieszalne. Zawierają je płyny do epapierosów najczęściej w proporcji 70 do 30. Dziwi mnie tylko, to że gliceryna jest gęsta więc płyn chłodniczy na jej bazie powinien być gęstszy, a tak nie jest.
Pamiętam jeszcze Twoje pierwsze filmy, mięso z ust leciało bez ustanku hah, teraz trochę sztywno to wszystko. Pewno na monecie się odbija jak jutub dopatruje się chamstwa w publice. Nie hejtuje broń boże, rób co robisz lubię Cię, ale czasem mdli już od tej wszechobecnej poprawności i poprawiania
Ludzie gdzies cos uslyszeli, dopowiadaja sobie luki w pamieci i wychodza bzdury, ktore ciezko skorygowac. Problem jest tym wiekszy, ze plynow G12 jest 3 rodzaje.
Nie wolno mieszac niebieskiego G11 (1994) z czerwonym G12 (1996)!
Do G11, G12 i G12+ mozna dolwac plyny G12+ (rozowy, 2000), G12++ (rozowy, 2005) i G13 (fioletowy, 2008), ale utracimy ochrone korozyjna takiej mikstury.
Od rocznika 2005 z plynem G12++ mozna dolewac G13 bez utraty ochrony korozyjnej.
Linka brak bo google cenzuruje takie komentarze.
A nie mówiłem że korba wyjdzie bokiem?
Motyla noga... Kurcze pióro... :) Pozdrawiam majstra! ...aleeeee ciekawe jak zachowuje się ta mieszanka przy 110 stopni celcjusza co dochodzi w moim audi80-b4. chodzi mi o kanały przelotowe o bardzo małej średnicy w których do tego dochodzi. silnik 2.0 ABK . może to mity, ale te silniki lubią się przegrzewać. Może jak przeczytasz ten komentarz dasz mi odpowiedź... albo coś do przemyślenia i mam nadzieję do przerobienia! :) G12 jest do 130 stopni wrzenia i spełnia się w moim aucie. Jeszcze raz pozdrawiam FAN Audi 80 B4.
Po zmieszaniu z alkoholem powstaje paliwo lotnicze F16.
Każdy płyn się miesza ze sobą :-) nie każdy powinien być mieszany
Nie każdy. Kiedyś niechcący pomieszałem płyny (nie wiem jakie) i się ta mikstura zważyła. W konsekwencji musiałem płukać układ.
Można śmiało mieszać nic się nie stanie
Chyba można ustawić, aby komentarz z bluzgami automatycznie leciał do kosza...
👍💪🤩
Mieszać można, ale nie stosować zamiennie. No to chyba proste.
Okej
Ta "nowy płyn" a tak na prawdę to tylko nowa etykieta do starego produktu .
#LaboratoriumuMajstra
No tak ale jeszcze jest ten cholerny woreczek z silikatem, czy to nie on reaguje z innym plynem?
Łatwo go wyjąć
@@bobek95 Nie w kazdym zbiorniczku jak juz, a po za tym chodzi o to czy zmiana rodzaju plynu ma na to wplyw.
@@bobek95 Kiedy się dowiedziałem po 6 latach było już za późno silikat się rozpuścił pompa przemielila ogrzewanie działa i nie zawracam sobie tym gitary , poza tym zbiornik ma podwójne ścianki nie dało by się tego wyjąć 🙂
@@jurekzgon2043 rozumiem. Mi się akurat udało póki co w 2 Golfach VII i Passacie B8 wyjąć ten woreczek bez uszkodzenia :)
Wszystkie płyny można mieszać 😉
@GPX-Szymon szczególnie na imprezie.... chociaż jak sie pomiesza to moze byc grubo...
Ja jestem zdania że G13 jest lepszym płynem ze względu na fakt że jest na bazie gliceryny a ta jest mniej szkodliwa dla środowiska (G12 na bazie glikolu). Problem z G13 jest taki że nie nadaje się do starszych układów z mosiężno-miedzianymi chłodnicami i nagrzewnicami.
" G13 jest lepszym płynem ze względu na fakt że jest na bazie gliceryny " Zawiera tylko ~20%, reszta to glikol ;) poszukaj sobie w necie pod hasłem "G13 karta charakterystyki"
Drugi fakt to jakim cudem dodatek substancji obojętnej (gliceryna ma pH=7) może jakkolwiek wpłynąć na brąz i pochodne? Ba G13 jest bardziej obojętny (pH) niż G12-odsyłam do jakichkolwiek kart charakterystyki ;)
Glikol propylenowy, a taki jest w płynach chłodniczych, nie jest szkodliwy dla środowiska.
@@avatarkuba450 Cytat : "G13 nie jest najlepszym wyborem dla starych systemów chłodniczych z mosiężno-miedzianymi chłodnicami i nagrzewnicami. Nie działa on dobrze ze spoinami ołowiowymi. W przypadku tego typu układów należy używać płynów G11 i G12."
@@fabiankonarski3415 To też fakt. Etylowy stosuje się np. w zamkniętych instalacjach CO, układach "lodowej wody" etc. gdzie nie możliwe jest odparowanie cieczy.
@@marewel A test mieszania płynów hamulcowych zrobisz ? H3; H4 ; H5 ; H6 .....
to bardzo wpływa na bezpieczeństwo
Wulgaryzmy świadczą o braku odpowiedniego zasobu słów do wyrażenia się... Po prostu 3 klasy podstawówki 😁😁😁
@Paweł Muś no to u wazzupa wszyscy po 3 klasach podstawówki....
Czyli czerwony to czerwony :D
Haha, cały "test" polega na wymieszaniu dwóch różnych płynów, a to że się wymieszały świadczy że "można mieszać"... Dwa różne płyny wykonane w zupełnie innych technologiach i z zupełnie innymi dodatkami, bez badania długoterminowego wpływu na elementy silnika. Naprawdę wysoki poziom a ludzie potem się sugerują takimi "naukowymi" metodami z internetów...
No tak całkiem inna technologia bo G13 ma 20% gliceryny, nie wiem skąd się biorą takie mózgi jak ty, widzę że pisać z błędami potrafisz ale używać google to już problem.
Siema Majster,nie przejmuj się co tam pierdolą i szpącą te bałagany życiowe rub se swoje jak im nie pasi to niech nie oglądają tyle w temacie,a powiedz mi to piękne b5 masz jeszcze?
Bzdurny test płyn G13 jest bardziej agresywny dla aluminium i układu chłodzenia i żeby nie nastąpiła korozja układu w zbiorniczkach jest silikat.
Silikat stosowali akurat do płynu G12. Jak go wyjmujesz to albo nabój wrzucać albo wymiana płynu na G14
Nie ma płynu G14.
@@marewelliterówka, oczywiście, że chodziło o G13
@@igorigor8118 G12 EVO zastąpił G13.
Przestańcie używać wulgaryzmów..... I mówi to człowiek który wyzywa ludzi którzy się nie zaszczepili bo uważa ich ,, wszystkich'" za antyszczepionkowcow, itp. na fb. Tak, sam osobiście widziałem jak w komentarzach ich wyzywasz.... To świetny przykład dajesz.... Ps. Sam jestem zaszczepiony!!! Ps 2. na czym polega ten test??? Bo widzę tylko na zmieszanie!!! Co miało wyjść po tym zmieszaniu i odczekaniu 24h? Masło? I to jest test???