Dlaczego język wzbudza tyle emocji? - rozmowa z Kamilą Kalińczak i Mateuszem Adamczykiem. LSNZ #7

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 янв 2025

Комментарии • 35

  • @magorzatamodlinska2949
    @magorzatamodlinska2949 Год назад +2

    Dziękuję za zorganizowanie ciekawej rozmowy. Miło słuchać tak wspaniałych, młodych ludzi. Życzę powodzenia i nowych spotkań.

  • @justynaanna8238
    @justynaanna8238 2 года назад +2

    Paulina, życzę Ci byś zdecydowanie mniej się przejmowała niegrzecznymi czy negatywnymi komentarzami. Uwielbiam Twoją działalność w Internecie, "Mówiąc inaczej", "Myśląc inaczej", Twoje podcasty, wywiady. Rzadko cokolwiek piszę, ale gdy już, to właśnie po to, żeby pochwalić, bo dużo jest niestety niekultulturalnych wpisów w komentarzach różnych twórców internetowych, i te pozytywne często giną jak przysłowiowe krople w morzu. Dlatego w ogóle zdecydowałam się komentować od czasu do czasu. Bo pomyślałam, że warto chwalić, kiedy są powody. Rób swoje, bo to co robisz jest świetne. 🤩

  • @MsBrumek
    @MsBrumek 2 года назад +10

    Słuchanie tej rozmowy było wielką przyjemnością ❤

  • @Damio22yt
    @Damio22yt 2 года назад +4

    Ja mówię "zadziać" w znaczeniu "zapodziać", "zgubić". 😊

  • @Misia_Pysia
    @Misia_Pysia 2 года назад +12

    No piękne się tego słucha :)

  • @elzbietazielinska14
    @elzbietazielinska14 Год назад +1

    Co za wspaniały odcinek! Cudownie się tego słuchało

  • @kondycja77
    @kondycja77 2 года назад +8

    Dobry wieczór. Fantastyczny odcinek. Czas z Wami upłynął niewiarygodnie szybko. Pani Kamila ma bardzo interesujący głos. Dziękuję Paulino za Twoje treści, za poświęcony czas, energię i zaangażowanie ❤️

  • @MS-lq8ik
    @MS-lq8ik 2 года назад +11

    Słucham Was z wielką przyjemnością w szczególności napawając się wspaniałą dykcją i bogatym słownictwem:) Paulinko jesteś wspaniała i nie daj sobie wmówić komukolwiek że jest inaczej, ogromny szacunek za to co i jak robisz i za Twoją szczerość i otwartość :)

    • @slepagienia248
      @slepagienia248 2 года назад +2

      Również podziwiam Paulinę. Z całej tej zacnej trójki najbliższa jest mi Paulina ❤️

  • @janetr3895
    @janetr3895 2 года назад

    Dziękuję za interesującą i przyjemną rozmowę.
    Bardzo tęsknę za Panem Mateuszem na RUclips...😒 Czy ma Pan zamiar tu wrócić?

  • @jur_eck
    @jur_eck 2 года назад

    No co powiedzieć. Jest mega! ♥️

  • @kamilpawlicki5163
    @kamilpawlicki5163 2 года назад +6

    Bardzo miła i ciekawa rozmowa, z przyjemnością wysłuchałem 😊zwłaszcza że wiele wątków było mi bliskich. Pozdrawiam! (ja akurat - w przeciwieństwie do Kamili - lubię to słowo, więc pozwalam sobie go tu użyć 😉)

  • @aleksandrapaukszta489
    @aleksandrapaukszta489 2 года назад +5

    Ależ przyjemnie się tego słucha! Ciekawe wypowiedzi, piękna polszczyzna i jeszcze piękniejsza dykcja!

  • @raffmygall4341
    @raffmygall4341 2 года назад

    Jest mi bardzo miło, dziękuje

  • @MonikaMielczarek1
    @MonikaMielczarek1 2 года назад +4

    Paulino,
    Nigdy nie komentowałam, ale tu czuje wewnętrzną potrzebę! (Poza potrzebą poprawiania każdego ogonka czyli #ąę😉)
    DZIĘKUJĘ, DZIĘKUJĘ, DZIĘKUJĘ
    Potrójnie, bo dla każdego z Was jest jedno solidne, duże, soczyste!
    Czuje się utulona i zaopiekowana Waszą rozmową!
    Ciebie i Kamilę znam, obserwuję, Miłosza nie, niemniej tak przyjemnie słuchało się Waszych wypowiedzi niby o pasji i pracy, a tak jakby o życiu.
    A Kamila na zakończenie z tym mottem, które mnie dotyka i zaczepia z każdej strony - „wszystko jest możliwe”…wow! Cieszę się, ze widać i słychać, ze możemy wiele, za to nie musimy wszystkiego, zwłaszcza komentować ;)
    Tu pozwolę sobie na skojarzenie a’propos „co chciałaś przez to powiedzieć” toż to czyste poszukiwanie intencji u rozmówcy, język potrzeb czyli porozumienie bez przemocy Marshalla Rosenberga!
    Pisze o tym, bo bardzo chcę, by zostało to usłyszane i poniesione dalej w świat 😊
    Jeszcze dzięki wielkie za cudowne 1,5h, które spędziłam z Wami w kuchni 😅

  • @olamola3539
    @olamola3539 2 года назад +7

    Troje wspaniałych ludzi z klasą. Dziękuję.

  • @MagdalenaGawenda-Szelast
    @MagdalenaGawenda-Szelast 2 года назад

    Często jak się z czymś zgadzamy to też w rozmowie twarzą w twarz, nie zabieramy głosu.
    Cudowna rozmowa, wiele daje do przemyślenia 😉

  • @alicjajuly188
    @alicjajuly188 Год назад +1

    thx!

  • @monikaswieczkowska3005
    @monikaswieczkowska3005 2 года назад +12

    Ale się was dobrze słucha ❤

  • @dominikam.
    @dominikam. 2 года назад +6

    To był fantastyczny czas, w którym mogłam robić coś innego, a spędziłam go z Wami i jestem z tego wyboru niesamowicie zadowolona ❤️ Paulinson, dzięki za ten podcast!

  • @sciencegirl4830
    @sciencegirl4830 2 года назад +5

    Mam tak jak Mateusz, gdy mam takie samo zdanie jak rozmówca, najczęściej siedzę cicho i się nie odzywam, w ten sposób wyrażając zgodę z tym, co zostało powiedziane. Teraz przerwę na chwilę milczenie, żeby powiedzieć jedną rzecz: życzę nam wszystkim, żeby było jak najwięcej takich ludzi z pasją jak Wy, którzy dzielą się swoją ogromną wiedzą, ciągle ją aktualizują, mają otwarty na nowości umysł, nie boją się przyznać do błędów (do których mają prawo), podejmują kolejne wyzwania i ze spokojem starają się mierzyć z tymi, którzy nie do końca pojmują, jaki jest tego wszystkiego cel i intencja. Wiedzcie, że za wszystkimi osobami, które komentują i lajkują, stoi co najmniej kilka razy więcej tych, którzy podziwiają Was po cichu. Robicie robotę!

  • @pawec8137
    @pawec8137 2 года назад +7

    Ciekawie mówicie, że nie jesteście autorytetami. Cieszy też, że mówicie o zmianie w podejściu, oby tak dalej, trzymam kciuki za realizację deklaracji. Z drugiej strony, szkoda że na podstawie waszych treści (i powołując się na Was oraz prof. Bralczyka i Miodka) niektóre osoby (w tym mnie też to spotkało) dostają hejty, niemerytoryczne krytyki, bo się trzymają jakiejś innej formy, lub w internecie piszą na szybko bez korekty (szkoda też, że nie zwracają uwagi na merytorykę, oraz nie potrafią wyjaśnić swoich reguł poza niemerytorycznymi anegdotami "wziąć bo nie braść trutniu" np. z kanału Mówiąc Inaczej)

    • @pawec8137
      @pawec8137 2 года назад +3

      ps. co do terminu "preskryptywizm" zgadzam się z inną osobą komentującą, że jest używane w innym znaczeniu niż podane w tym filmiku. Właściwie nie tyle zgadzam się, co po prostu z ciekawości sprawdziłem w kilku podręcznikach i internecie,

  • @ania1919
    @ania1919 2 года назад +3

    Kulturalnie, merytorycznie, interesująco i na poziomie. Mistrzowskie trio :)

  • @jagathewitch6290
    @jagathewitch6290 2 года назад +4

    "Wydarzenia zmieniają ludzi"- chyba sobie to w przyszłości wydziaram, bo to bardzo cenne zdanie i prawdziwe jak cholera.

  • @MrsEriada
    @MrsEriada 2 года назад +2

    Cała wasza trójka ma tak bardzo miłe głosy...jak tego sie świetnie slucha:)

  • @milscollins
    @milscollins 2 года назад +6

    super

  • @kuba_i_anthuria
    @kuba_i_anthuria 2 года назад +4

    👍🍀💚

  • @ewelinamazur225
    @ewelinamazur225 Год назад

    "gdzieś tam" i "jakby" po co?

  • @marysiab7372
    @marysiab7372 2 года назад +10

    Nazwanie kogoś preskryptywistą to nie hejt, tylko stwierdzenie faktu. Albo za bardzo nie rozumiecie, czym jest preksryptywizm, albo nie rozumiecie, czym jest hejt. Prekstypywizm to "dążność do formułowania norm i innych wzorców posługiwania się językiem naturalnym, z zamiarem wywarcia wpływu na jego użytkowników, aby trzymali się proponowanych środków". Przecież dokładnie takie macie stanowisko uznając, ze norma jest ważna, potrzebna i warto nią mówić. Każdy z was ma też filmiki o błędach, których "lepiej nie popełniać" i porady jak "mówić ładnie". Synonimem do preksyptywizmu jest normatywizm. Każdy z was przyznaje, że norma jest ważna.
    Nazywanie takiej postawy nie jest hejtem. Po prostu, taka jest wasza działalność. Nie jesteście dekryptywistami, tj. nie mówicie bez oceny o języku, nie opisujecie go, tylko ciągle powtarzacie, że "coś nie pasuje do systemu", "to nie ta norma", "ładnie mówić to znaczy...". To czysty prekstyptywizm i nie ma się czego wstydzić. Zdrowy preskryptywizm wg niektórych językoznawców jest nawet zalecany (a według prawie wszystkich na pewno zalecany jest w przypadku odpowiedniej rewitalizacji języków mniejszościowych oraz kodyfikacji gwar).
    Preskryptywnie "przepiszę" (gra słów - łacińskie praescribere to właśnie "przepisywać, ordynować" w znaczeniu zalecać) wam poczytanie trochę o teorii zanim będziecie się posługiwać jakimś słowem. Nawet jeśli wy się nie macie za autorytety, to wielu ludzi was tak traktuje i jak wprowadzacie jakieś pojęcia to macie na sobie odpowiedzialność rzetelnego przekazania ich znaczenia. W tym momencie je zamydliliście i przyrównaliście do jakiejś obelgi, kiedy w tym słowie w ogóle nie o to chodzi. Jeśli źle czujecie się z taką łatką to znaczy, że po prostu warto zastanowić się nad swoim podejściem do języka (zalecenia - preskrypcje), a nie narzekać, że ktoś nazywa rzeczy po imieniu.
    Co do metafory, że z mówieniem jest jak ze śpiewaniem: bardzo nietrafna. Estetyka w przypadku mowy nie ma takich wytycznych jak w przypadku śpiewu, gdzie ustalone są konkretne dźwięki i harmonie do osiągania. W języku nie ma takich obiektywnych kryteriów, więc wszystko, co pan Adamczyk uważa za "ładne" jest jego subiektywną preferencją, którą narzuca innym ludziom.

  • @annakulesza-jelen4971
    @annakulesza-jelen4971 2 года назад

    Od wielu, wielu lat w programie nauczania języka polskiego znajdują się kryteria poprawności i przy tej okazji - uzus. Wśród uczniów spotyka się to z dużym zainteresowaniem.

  • @DMT74
    @DMT74 2 года назад +1

    ja lubie odczarowywanie :) ruclips.net/video/B4oFduJonRI/видео.html

    • @pawec8137
      @pawec8137 2 года назад +1

      wtf is this? xd haha