Bez rezystora też fajnie świeci, ale krótko. Kiedyś (30 lat temu) wysunąłem śmiały wniosek, że wszystkie ledy są biało-żółte (niezależnieod deklarowanej barwy) jeśli podłączymy do nich odpowiednio wysokie napięcie ;)
4:18 na LED-y jest podawany prąd jaki może przepuścić kondensator szeregowy, a napięcie jest sumą napięć wszystkich diod. Spaloną diodę zwiera się na krótko, a nie opornikiem i nic się złego nie dzieje! Zmniejszenie się napięcia na diodach ,,przejmie" kondensator.
1. Ten "Filtr" z kondensatora to nie filtr tylko tzw zasilacz reaktancyjny (lub jak kto woli pojemnościowy ) en.wikipedia.org/wiki/Capacitive_power_supply . 2. Zamiast wlutowywać rezystor to lepiej wstawić 1W zenerkę w obudowie smd na 10V. Niektóre, te lepsze diody LED mają wbudowaną taką zenerkę fabrycznie.
Z tego co pamiętam to taki "zasilacz" ogranicza prąd i napięcie nie ma znaczenia, musi być tylko większe od potrzebnego dla diod. Dodatkowo dobieranie oporników jest bez sensu bo kondensator został dobrany do konkretnego prądu (np 20mA) i niezależnie czy będzie tam 5 diod czy 1 i nawet przy zwarciu wszystkich diod, prąd dalej będzie taki sam (20mA)
Nie bez powodu kamery telewizyjne rejestrują obraz z taką samą częstotliwością jak częstotliwość sieci. Wymuszanie 30 lub 60fps tam gdzie częstotliwość sieci wynosi 50Hz jest błędem.
To i tak dobrze że w obudowie jest jakiekolwiek chłodzenie. Często można się nadziać na takie ewenementy że w środku poza PCB z alu nie ma nic co by odprowadzało ciepło.
Cytuję: "prosty filtr AC ograniczający prąd". I odpowiadam: nie znasz się to nie ucz ludzi. Poczytaj co to jest zasilacz beztransformatorowy i co to jest FELV. A te rezystory są po to aby po wyłączeniu, kondensator w zasilaczu rozładował się do zera i nie kopnęło nikogo po dotknięciu gwintu na którym mogło by być napięcie. Mało tego widzę kondensator elektrolityczny za mostkiem greatza czyli ta "żarówka LED" jak na chińską produkcję, została wykonana dość dobrze. Jakby nie ten elektrolit to by migała 50 albo 100 razy na sekundę - gołym okiem nie widać ale od tego jest wiele szkód i wypadków.
Należało lepiej przygotować się do filmu. Rezystory 330k nie są połączone szeregowo z kondensatorem a równolegle. Kondensator foliowy pełni rolę ogranicznika prądu, źródła prądowego.
+Zygmunt Kuczera Kiedyś na zajęciach liczyłem układy RLC na liczbach zespolonych ale nie mam pojęcia w jaki sposób zrobić źródło prądowe posiadając tylko niestabilne źródło zmiennego napięcia, rezystor i kondensator foliowy? Możesz podrzucić link lub opis do takiego układu? Bardzo mnie zainteresowałeś tym wynalazkiem :)
@@figefago - No masz, miałeś takie ambitne zajęcia i wszystko poszło w gnój... Faktycznie nie masz pojęcia? Linku ci trzeba? Może film? Gdzie masz napisane, że "ten wynalazek" oznacza, że "źródło prądowe" = "idealne źródło prądowe"? Po prostu, jeśli trochę pogłówkujesz, to mając dość stabilne (zazwyczaj +/-5%) źródło napięcia przemiennego, kondensator i rezystor (a nawet "lub rezystor") to otrzymasz w określonych warunkach (czyli takich jak w opisywanym przypadku) w pewnym przybliżeniu, dość dobre, rzeczywiste źródło prądowe.
Dziwne że żarówka miga, gdy uszkodziła się jedna dioda LED. A sprawdziłeś kolego, czy mostek prostowniczy jest sprawny? Wygląda na to, ze zasilasz je napięciem połówkowym z powodu uszkodzenia jednej z gałęzi mostka..
Odkąd mam w sieci 250 volt, muszę montować ledowe, bo zwykłe padały jak jakieś bezpieczniki :) To prawda, że obecnie jest mnóstwo szajsu wśród ledowych i szkoda na nie kasy. Pierwsze dwie kupowałem po około 30 zł za sztukę -działają od 2011 roku. W innych miejscach już tańsze, około roku a czasami po kilku "pstryknięciach", kilku minutowych po padały. W ledowych wkurza zakłócanie radia.
philips w USA 9 watt dajace oswietlenie 60 Watowej za 4 szt $6.99 .Sa day light i soft.Soft dają łagodne lekko żőłtawe światło...Dobre do czytania ....
sprawdź te żarówki podłączając do prądu od 3,5V=, te żarówki przystosowane do ekstremalnych warunkach, można je zastosować w krajach tzw. wiecznego słońca, ja osobiście takie miałem w ogródku podłączone do baterii słonecznej, której napięcie nie przekraczało 3,6 V=, ale miałem te same żarówki również w garażu pod zasilaniem 240V~ (Australia), w jednym przypadku mieszkałem w domu 2,5 Roku i te żarówki sprawdzały się. W zasadzie LED'y powinny przy dobrym układzie palić do 30 lat, chyba że sam LED zbudowany jest z tanich komponentów wytrzyma krótko, zobacz podstawowa budowę. Zobacz tu przekrój tej oprawki led: www.elmic.pl/blog/jak-zbudowana-jest-zarowka-led/
dość ciekawa wypowiedź i informacje. LED pobiera na tyle mało prądu, że przy wykręcaniu żarówki delikatnie świeci, lub przy zawilgoceniu instalacji na zewnątrz, zwykła żarówka nie. W praktyce wadliwość zależy od serii, ale i tak dana sztuka działa. O jakich uszkodzeniach wiem? Zepsucie się kondensatora elektrolitycznego, spalenie jednej diody, nawet urwanie, brak kontaktu drucika do oprawki. I jeszcze rzecz, którą można sprawdzić mając aparat z filmowaniem np. 240 600 klatek na sekundę- niektóre ładne i jasne żarówki LED migają, inne nie.
W każdej porządnej żarówce przede wszystkim jest stabilizowana przetwornica impulsowa, często bardzo prosta, w postaci kilku elementów i jednego układu scalonego, ale zabezpiecza to przed wahaniami napięcia w sieci. Nie znalazłem akurat Philipsa ale dla porównania też tania ale jednak zrobiona z głową żarówka - ruclips.net/video/g8bGdM-Y_is/видео.html
@@biosik123 kiedyś kiedyś były niemarkowe żarówki ledlader czy jakoś tak, i co sie okazuje, świeca do tej pory, a co najciekawsze na nich nie widać kompletnie żadnych spadków napięć co się okazuje że na firmowych typu philips widać. Niestety firma ta już nieistnieje, była to polska firma która zamawiała w chinach wyprodukowanie żarówki pod logiem tej firmy, ale w tym przypadku żarówki były solidne, szkoda że kupiłem tak mało bo kupiłem 3 sztuki, mogłem kupić z 10. Dzisiaj pozostaje kupować philipsa bo dziadostwa nie chcę.
Te "żarówki LED" mają różną tzw. temperaturę światła. Jedne bardziej "zimną" z odcieniem barwy niebieskiej inne bardziej "ciepłą" z odcieniem żółtego. Markowe produkty mają to napisane na pudełku. Zwykle jest pasek z taką tęczą i jest zaznaczone. Idzie wybrać odcień który się preferuje. Można włączyć kilka różnych takich żarówek i uzyskać pożądany odcień światła. Ta różnice w barwie najlepiej można zauważyć w marketach budowlanych. Zazwyczaj na stoisku że źródłami światła mają ileś żarówek włączonych i wtedy prosto można dostrzec ta różnicę w odcieniu (barwie) światła.
Nie wiesz chłopie co mówisz! Kondensator foliowy robi za zasilacz bez transformatorowy a kondensatory 330k służą tylko do jego szybkiego rozładowania aby po wykręceniu żarówki nikogo nie popieściło! I pasta termo przewodząca nie jest klejem. Ta silikonowa to najgorsze gówno, nie nadające się do niczego.
В польській мові я зрозумів слова: конденсатор, резистор і говно :-) Конденсатор для обмеження струму, резистор щоб розрядити конденсатор, так? Термопаста там не потрібна.
Oczywiście, że są żarówki żarnikowe (a właściwie były, bo już mało kto ich używa), żarówki energooszczędne (świetlówkowe) i żarówki LED (diodowe). Są jeszcze inne typy żarówek - np. żarówki palnikowe stosowane w starszych autach. Philips ma przetwornicę stabilizującą prąd zasilania diod by uniezależnić ich jasność od napięcia zasilającego.
@@4rmar Żarówka ma ściśle określoną definicję: "Żarówka, lampa żarowa - elektryczne źródło światła, w którym ciałem świecącym jest silnie rozgrzane przepływem prądu włókno wykonane z trudno topliwego materiału (pierwotnie grafit, obecnie wolfram). Drut wolframowy jest umieszczony w szklanej bańce wypełnionej mieszaniną gazów szlachetnych (np. argon z 10-procentową domieszką azotu) lub próżnią. Włókno osiąga temperaturę 2500-3000 K." Nazywanie diody led z układem zasilacza - żarówką jest błędem i objawem analfabetyzmu technicznego. Dobranoc.
Proszę o podpowiedź gdzie w żarówce led jest filtr przeciwzakłóceniowy fal radiowych FM, żarówka ledowa ze sklepu nie emituje zakluceń, kupiłem świetlówki led zamiennik świetlówki 36 wat i w chwili włączenia są bardzo słyszalne zaklłucenia w każdym radiu które jest podpięte na tym samym odcinku sieci czyli gniazdko i inne gniazdko w domu na tej samej fazie , mam kilka przepalonych żarówek ledowych i może wystarczyło by tylko ten filtr wymontować i do świetlówek 36 w zamontować , proszę o pomoc jak ten filtr wygląda, co mam wymontować z zepsutej żarówki ?.
Niektórzy jutuberzy wyłamują zepsutą diodę i dają mostek w to miejsce. Jeżeli zasilanie jest dobre to świetlówka powinna działać dalej, bo źródło prądowe jako zasilanie dąży do podawania pożądanego prądu w układzie, niezależnie od oporu, co dla diod jest fundamentalne.
Hmm, a gdyby zamiast silikonowego kleju, użyć pasty termo przewodzącej (takiej, jaką nakłada się na CPU)? W końcu płytka jest przykręcana, więc po co jeszcze ją kleić.
Praw fizyki się nie zmieni. Najprawdopodobniej coś poknociłeś. Jeżeli jak mówisz są tam w obwodzie zasilania rezystory 330 k, nawet połączone równolegle jak napisał jeden z widzów, to maksymalny prąd który można by uzyskać z takiego układu to 0,0014A co przekłada się na moc 0,32W a jak mówisz żarówka pobiera 10W. Skąd i w jaki sposób? Energii w powietrzu nie ma więc coś mi tu nie pasi. Jaką pojemność ma ten kondensator foliowy który jest ogranicznikiem prądowym ? Moim zdaniem nie powinien być większy niż 330-470 nF, ale i tak pozostaje jeszcze problem napięcia. Z mojej obserwacji wynika że LED-y " nie lubią " być zasilane wysokim napięciem nawet jeżeli się im ograniczy prąd. Kiedyś zrobiłem sobie oświetlenie LED w przedpokoju umieszczając 80 szeregowo połączonych niebieskich LED w podwieszanym suficie i zasilając je bezpośrednio z 230V. Prąd pobierany przez cały obwód wynosił 12 mA. Praktycznie co tydzień musiałem całość opuszczać i szukać diody która uszkodziła się. Aż wkurzyłem się, zastosowałem transformator 9V 2A, połączyłem po 3 diody szeregowo, ograniczyłem prąd rezystorami do wartości 12 - 13mA, wszystkie segmenty równolegle, i od 3 lat mam spokój.
Fakt, na filmie źle powiedziałem - rezystor oczywiście połączony jest równolegle z kondensatorem tworząc pewnego rodzaju ogranicznik prądu. Co do zasilania diod z 230 - jest to dużo bardziej skomplikowane niż się wydaje. Po pierwsze w sieci nigdy nie ma równych 230 V, odchylki tutaj mogą być duże bo żadne projektowane fabrycznie urządzenie pod 230V nie polega na dokładnym napięciu wejsciowym. Po drugie, napięcie przewodzenia diody maleje ze wzrostem temperatury, czyli zasilając ze źródła napieciowego prąd płynący w obwodzie wzrasta że wzrostem temperatury. Kluczowe są rezystory, których nie było w twoim pierwszym projekcie. Sam kiedyś podłączyłem 4 czerwone diody szeregowo pod 12V (sprzedawane jako "na 3V") i paliły się dosłownie co 2 dni. Dopóki nie uwzględnilem zmian temperaturowych i nie zastosowałem odpowiedniego rezystora.
Prawdopodobnie pierwotnie podłączyłeś ten układ bezpośrednio pod AC . Gdybyś zastosował prostownik (np. zwykły mostek) i kondensator wygładzający - to układ by działał bez problemu. Tylko należy uwzgłednić podniesienie napiecia DC za układem mostek+kondensator.
dodatkowo do tego co pisali inni diody są podatne na duże "szpilki" napięcia które na pewno pojawiały się podczas załączania włącznikiem czy wł/wył dużego obciążenia sieci w domu (np mikrofala). Nie raz można zaobserwować jak aż błyśnie w środku, czy przy powolnym załączaniu aż skwierczy. + nap w gniazdku po wyprostowaniu to ponad 300V a nie 230 to też trzeba brać pod uwagę.
@@biosik123 "pewnego rodzaju ogranicznik prądu" - raczej pewnego rodzaju bzdura. Nie znasz się albo nie jesteś pewien to nie baw się w konfabulacje i nie ucz innych tymi konfabulacjami.
LED -y i tak są dużo zdrowsze dla wzroku od wszelkich świetlówek które są masowo stosowane w szkołach ,urzędach ,szpitalach itd. a przy ich cenach i poborze prądu można powiedzieć że są idealne ! (ostatnio i w ,,Biedronce,, była promocja -50% - znikły jak kamfora !
Na tych z Biedronki pisało 19W a jak przyniosłem do domu i porównałem z innymi to świeciła jak 10-cio watowa! Ale po 10zł rozeszły się jak ciepłe bułki.Ja na szczęście kupiłem tylko jedną bo od razu mi coś śmierdziało przekrętem.Zresztą w Biedronkach nie ma problemu ze zwrotem.
@@operatorkin ja kupiłam za nie całe 7 ale w przeźroczystej bańce (ciepłe światło ) ,w środku diody w formie długich ,żółtych rureczek (9 watt ,świeci jak 70 ) - drugą mam z małym gwintem , reszta j.w. ale światło zielone - fantastyczny efekt w lampie z kloszem witrażowym - pobór mocy 3 watt (te z firmowymi diodami są dobre ale dosyć drogie jak bez promocji )
Ameryki nie odkryłeś - Mam własne sposoby na naprawy takich i podobnych żarówek - Temat dla mnie jest bardzo prosty - Spore tego naprawiłem różnych modeli i działają.
Wystarczy zeskrobać popsutego leda i w te miejsce kapnąć trochę cyny znów będzie świecić,przerwany prąd znowu będzie biegł przez wszystkie ledy,popsuty led spowodował przerwanie obiegu prądu i tyle.
@@studiotadeusz Po to, że wyjęta zepsuta dioda miała jakąś tam oporność kiedy była sprawna. Była częścią szeregowego połączenia 20 diod świecących. Jeśli w jej miejsce wstawisz kawałek przewodu to cały układ będzie już miał mniejszy opór. Co dalej? :) Dalej prawa Ohma R=U/I. Wynika z niego, że jeśli zmniejszymy opór a napięcie pozostanie takie samo to spowoduje to wzrost natężenia prądu. A większy prąd to więcej ciepła. Diody być może w zauważalnie będą jaśniej świecić bo na każdą przypadnie trochę większe napięcie z powodu braku ten jednej diody ale całość zacznie się szybciej i bardziej grzać. Pytanie ile czasu taki układ wytrzyma zanim się spali. Proste. Prawda? :)
@@dendrytable o ile procent prad wzrośnie? Czy w tym momencie przekroczy maksymalny dopuszczalny? Czy obwody są projektowane dla wartości krytycznych? A gdyby jak większość ta żarówka miała driver prądowy, który w ogóle nie interesuje się napięciem na diody to też oporniczek zamiast LED?
Przepraszam ale nie rób takich "filmów instrukatżowych". Nie potrafisz. Do takiej produkcji trzeba mieć krótki sensowny scenariusz, wiedzieć dokładnie co i w jakiej kolejności pokazywać. Film powinien trwać maksimum 4 minuty! Ględzisz zamiast operować prostymi, krótkimi zdaniami. Zacząłęś od próby porównania żarówek DWÓCH producentów a cały (koszmarnie rozwleczony) materiał dotyczył jednej żarówki... A co z drugą? ale nie, nie bedę oglądał ewentualnego kolejnego odcinka dotyczącego drugiej żrówki. Nie dałbym rady ...
@@JohnDoe-zg2pk ale dwuletnia gwarancja obowiązuje,nawet na chińczyki... tak samo zasilacze do taśm, dobrze wykonany chińczyk potrafi mieć lepszą wydajność i brak spadków przy dłuższym działaniu niż niejeden markowy...
ja mam firmy Whitenergy żarówki mają już po 6 lub 7 lat i świecą nadal teraz kupiłem nowe tej firmy technologia się zmieniła ale i tak jestem zadowolony a nowe lepiej świecą
Ta żarówka to nic do moich. U mnie układ zasilający to tylko sam kondensator, aluminium do odprowadzania ciepła można ciąć nożyczkami, a na 12w jest tylko 10 diod led
@@4rmar Dobrego kucharza poznaje się po sylwetce. Jeśli gruby to ch*jowy, jak chudy to dobry. Dlaczego? Bo gruby jest gruby ponieważ ciągle musi próbować czy to co zrobił jest zjadliwe, a chudy wie, że jest ok i nie je co chwile xDDD
Żarówka może być przegrzana brakiem chłodzenia przestrzeń chłodzenia.Dostawcy elementów podzespołów świecących są ci sami producenci.Może być matryca diodowa w środku diody podobna do telewizyjnej.Mam żarówkę nową jest wyraźnie jest gorąca dotykałem ją musi być przestrzeń chłodząca.Mogła dostać się wilgoć do środka.Nieszczelność żarówki jest korzystna bo klosz matowy izoluje cieplne brak chłodzenia.Rezystor emituje ciepło i jest strata świecenia.Producenci są monterami żarówek z podzespołów zamówionych od poddostawców.Producent żarówki nie jest producentem elementu świecącego.
Tak samo jak słońce - UV. Dobry LED nowszej generacji (Diodę o barwie niebieskiej pokrywa się żółtym luminoforem) nie stanowi już takiego problemu. Bardziej bym się obawiał podświetlenia z taniego monitora czy TV z podświetleniem led. W dobie takiego zapotrzebowania na energię na świecie raczej nie ma odwrotu.
Łukasz Ja każdemu polecam zwykle żaròwki i ludzie raczej stawiają na zdrowie i nie przeliczają zdrowia na pieniądze! LED zawsze było szkodliwe na wzrok i bòl głowy! Pozdro i Nara!
A mógłbyś mi powiedzieć co jest dokładnie szkodliwego w oświetleniu LED (dobrej jakości dobrego producenta) względem żarówki. Mi przychodzą 3 rzeczy: 1. migotanie (prąd zmienny) ale to było kiedyś lub występuje w tanim badziewiu sprawdzić można telefonem komórkowym czy występuje efekt stroboskopu. Co ciekawe w zwykłej żarówce występuje. 2. Niebieskie światło UV - co też w markowym produkcie zostało rozwiązane przez stosowanie luminoforów + testy no ale to sprawia że jest droższa od No Name. 3. Lumeny w tanich mierzone jak leci i ogólnie nie spełniają pokładanych nadziei kupującego. Z tego co mi się obiło o uszy ludzie kiedyś też różnie podchodzili do oświetlenia elektrycznego (żarowego) bo to nie naturalne :) . Pozdrawiam.
Po co Philipsa pokazałeś? jak go nie rozebrałeś? czekałem aż go rozbierzesz, a tu lipton.
Dawid Dawidowski ja też :-/
Dobrze że przeczytałem komentarz bo też czekałem na to a tu lipa 😁👍
Liczyłem na to że w tym odcinku zobaczę po "unboxingu" Volten'a, zestawienie z też otwartym Philips'em. Ogólnie odcinek fajny.
Działa...dzięki:))
W tych nowszych jest jeszcze mniej podzespołów, opornik na przewodzie i dwa małe scalaki na tej samej płytce co diody i to wszystko.
Dziwne by było jak by długo świeciła :D
To ma świecić pół roku do czasu aż klient zgubi paragon lub mu wyblaknie i musi kupić drugą.
Żółtki potrafią myśleć !
ZGASŁA MI TAKA ŻARÓWKA PO 5 MIESIĄCACH WYMIENIŁEM OPORNIK ZA 20 GR I ŚWIECIŁA KOLEJNY ROK AZ WYBUCHŁA :)
Bez rezystora też fajnie świeci, ale krótko. Kiedyś (30 lat temu) wysunąłem śmiały wniosek, że wszystkie ledy są biało-żółte (niezależnieod deklarowanej barwy) jeśli podłączymy do nich odpowiednio wysokie napięcie ;)
To jest jeden z najlepszych komentarzy na youtube. Pozdrawiam! ;-)
4:18 na LED-y jest podawany prąd jaki może przepuścić kondensator szeregowy, a napięcie jest sumą napięć wszystkich diod. Spaloną diodę zwiera się na krótko, a nie opornikiem i nic się złego nie dzieje! Zmniejszenie się napięcia na diodach ,,przejmie" kondensator.
1. Ten "Filtr" z kondensatora to nie filtr tylko tzw zasilacz reaktancyjny (lub jak kto woli pojemnościowy ) en.wikipedia.org/wiki/Capacitive_power_supply .
2. Zamiast wlutowywać rezystor to lepiej wstawić 1W zenerkę w obudowie smd na 10V. Niektóre, te lepsze diody LED mają wbudowaną taką zenerkę fabrycznie.
Z tego co pamiętam to taki "zasilacz" ogranicza prąd i napięcie nie ma znaczenia, musi być tylko większe od potrzebnego dla diod. Dodatkowo dobieranie oporników jest bez sensu bo kondensator został dobrany do konkretnego prądu (np 20mA) i niezależnie czy będzie tam 5 diod czy 1 i nawet przy zwarciu wszystkich diod, prąd dalej będzie taki sam (20mA)
Nie bez powodu kamery telewizyjne rejestrują obraz z taką samą częstotliwością jak częstotliwość sieci. Wymuszanie 30 lub 60fps tam gdzie częstotliwość sieci wynosi 50Hz jest błędem.
To i tak dobrze że w obudowie jest jakiekolwiek chłodzenie. Często można się nadziać na takie ewenementy że w środku poza PCB z alu nie ma nic co by odprowadzało ciepło.
@Ignacy Sandal No shit Sherlock!
Cytuję: "prosty filtr AC ograniczający prąd". I odpowiadam: nie znasz się to nie ucz ludzi. Poczytaj co to jest zasilacz beztransformatorowy i co to jest FELV. A te rezystory są po to aby po wyłączeniu, kondensator w zasilaczu rozładował się do zera i nie kopnęło nikogo po dotknięciu gwintu na którym mogło by być napięcie. Mało tego widzę kondensator elektrolityczny za mostkiem greatza czyli ta "żarówka LED" jak na chińską produkcję, została wykonana dość dobrze. Jakby nie ten elektrolit to by migała 50 albo 100 razy na sekundę - gołym okiem nie widać ale od tego jest wiele szkód i wypadków.
chciał chłopak dobrze a wyszło jak zawsze :)
Należało lepiej przygotować się do filmu. Rezystory 330k nie są połączone szeregowo z kondensatorem a równolegle. Kondensator foliowy pełni rolę ogranicznika prądu, źródła prądowego.
+Zygmunt Kuczera
Kiedyś na zajęciach liczyłem układy RLC na liczbach zespolonych ale nie mam pojęcia w jaki sposób zrobić źródło prądowe posiadając tylko niestabilne źródło zmiennego napięcia, rezystor i kondensator foliowy? Możesz podrzucić link lub opis do takiego układu? Bardzo mnie zainteresowałeś tym wynalazkiem :)
@@figefago - No masz, miałeś takie ambitne zajęcia i wszystko poszło w gnój... Faktycznie nie masz pojęcia? Linku ci trzeba? Może film? Gdzie masz napisane, że "ten wynalazek" oznacza, że "źródło prądowe" = "idealne źródło prądowe"? Po prostu, jeśli trochę pogłówkujesz, to mając dość stabilne (zazwyczaj +/-5%) źródło napięcia przemiennego, kondensator i rezystor (a nawet "lub rezystor") to otrzymasz w określonych warunkach (czyli takich jak w opisywanym przypadku) w pewnym przybliżeniu, dość dobre, rzeczywiste źródło prądowe.
Dziwne że żarówka miga, gdy uszkodziła się jedna dioda LED. A sprawdziłeś kolego, czy mostek prostowniczy jest sprawny? Wygląda na to, ze zasilasz je napięciem połówkowym z powodu uszkodzenia jednej z gałęzi mostka..
Odkąd mam w sieci 250 volt, muszę montować ledowe, bo zwykłe padały jak jakieś bezpieczniki :) To prawda, że obecnie jest mnóstwo szajsu wśród ledowych i szkoda na nie kasy. Pierwsze dwie kupowałem po około 30 zł za sztukę -działają od 2011 roku. W innych miejscach już tańsze, około roku a czasami po kilku "pstryknięciach", kilku minutowych po padały. W ledowych wkurza zakłócanie radia.
philips w USA 9 watt dajace oswietlenie 60 Watowej za 4 szt $6.99 .Sa day light i soft.Soft dają łagodne lekko żőłtawe światło...Dobre do czytania ....
Miałeś jeszcze porównać wyporność tych żarówek w wodzie.
sprawdź te żarówki podłączając do prądu od 3,5V=, te żarówki przystosowane do ekstremalnych warunkach, można je zastosować w krajach tzw. wiecznego słońca, ja osobiście takie miałem w ogródku podłączone do baterii słonecznej, której napięcie nie przekraczało 3,6 V=, ale miałem te same żarówki również w garażu pod zasilaniem 240V~ (Australia), w jednym przypadku mieszkałem w domu 2,5 Roku i te żarówki sprawdzały się. W zasadzie LED'y powinny przy dobrym układzie palić do 30 lat, chyba że sam LED zbudowany jest z tanich komponentów wytrzyma krótko, zobacz podstawowa budowę. Zobacz tu przekrój tej oprawki led: www.elmic.pl/blog/jak-zbudowana-jest-zarowka-led/
dość ciekawa wypowiedź i informacje. LED pobiera na tyle mało prądu, że przy wykręcaniu żarówki delikatnie świeci, lub przy zawilgoceniu instalacji na zewnątrz, zwykła żarówka nie. W praktyce wadliwość zależy od serii, ale i tak dana sztuka działa. O jakich uszkodzeniach wiem? Zepsucie się kondensatora elektrolitycznego, spalenie jednej diody, nawet urwanie, brak kontaktu drucika do oprawki. I jeszcze rzecz, którą można sprawdzić mając aparat z filmowaniem np. 240 600 klatek na sekundę- niektóre ładne i jasne żarówki LED migają, inne nie.
Piękno tkwi w prostocie heh, mogłeś jeszcze tą żarówke philips rozebrać jestem ciekawy co tam się znajduje
No właśnie, ciekawe co jest we Philipsie ??
W każdej porządnej żarówce przede wszystkim jest stabilizowana przetwornica impulsowa, często bardzo prosta, w postaci kilku elementów i jednego układu scalonego, ale zabezpiecza to przed wahaniami napięcia w sieci. Nie znalazłem akurat Philipsa ale dla porównania też tania ale jednak zrobiona z głową żarówka - ruclips.net/video/g8bGdM-Y_is/видео.html
Oh
Wąż w kieszeni...
@@biosik123 kiedyś kiedyś były niemarkowe żarówki ledlader czy jakoś tak, i co sie okazuje, świeca do tej pory, a co najciekawsze na nich nie widać kompletnie żadnych spadków napięć co się okazuje że na firmowych typu philips widać.
Niestety firma ta już nieistnieje, była to polska firma która zamawiała w chinach wyprodukowanie żarówki pod logiem tej firmy, ale w tym przypadku żarówki były solidne, szkoda że kupiłem tak mało bo kupiłem 3 sztuki, mogłem kupić z 10.
Dzisiaj pozostaje kupować philipsa bo dziadostwa nie chcę.
Lepiej zamiast lamp LED,owych wkręcać do opraw żarówki, światło milsze dla oka.
Gdyby się nie przepalały jak bańki mydlane, przy wysokim napięciu.
Kupiłem takie ledy 3000K i świecą jak żarnikowe.
Te "żarówki LED" mają różną tzw. temperaturę światła. Jedne bardziej "zimną" z odcieniem barwy niebieskiej inne bardziej "ciepłą" z odcieniem żółtego. Markowe produkty mają to napisane na pudełku. Zwykle jest pasek z taką tęczą i jest zaznaczone. Idzie wybrać odcień który się preferuje. Można włączyć kilka różnych takich żarówek i uzyskać pożądany odcień światła.
Ta różnice w barwie najlepiej można zauważyć w marketach budowlanych. Zazwyczaj na stoisku że źródłami światła mają ileś żarówek włączonych i wtedy prosto można dostrzec ta różnicę w odcieniu (barwie) światła.
Albo halogeny.
Oj tak zdecydowanie
Nie wiesz chłopie co mówisz!
Kondensator foliowy robi za zasilacz bez transformatorowy a kondensatory 330k służą tylko do jego szybkiego rozładowania aby po wykręceniu żarówki nikogo nie popieściło!
I pasta termo przewodząca nie jest klejem. Ta silikonowa to najgorsze gówno, nie nadające się do niczego.
Kondensatory 330K służące do rozładowywania? xD
To są rezystory te co piszesz że rozładowuję kondensator.
To rezystory i o to mi chodziło. Nie wiem czemu napisałem kondensatory.
@@11111olo Spoko zdarzają się pomyłki :)
В польській мові я зрозумів слова: конденсатор, резистор і говно :-) Конденсатор для обмеження струму, резистор щоб розрядити конденсатор, так? Термопаста там не потрібна.
@@zeber127 , ucZ się polskiego ucz!
Mnóstwo niczego w zwolnionym tempie. 😞
W nowych żarówkach już nie używają wkrętów tylko samego kleju i chyba pasty Nie wiedziałem że to klej termo.
1. nie ma czegoś takiego jak "żarówka led". to herezja...
2. było tego Philipsa rozebrać i pokazać różnicę - jeśli byś znalazł...
Oczywiście, że są żarówki żarnikowe (a właściwie były, bo już mało kto ich używa), żarówki energooszczędne (świetlówkowe) i żarówki LED (diodowe). Są jeszcze inne typy żarówek - np. żarówki palnikowe stosowane w starszych autach.
Philips ma przetwornicę stabilizującą prąd zasilania diod by uniezależnić ich jasność od napięcia zasilającego.
@@4rmar Żarówka ma ściśle określoną definicję: "Żarówka, lampa żarowa - elektryczne źródło światła, w którym ciałem świecącym jest silnie rozgrzane przepływem prądu włókno wykonane z trudno topliwego materiału (pierwotnie grafit, obecnie wolfram). Drut wolframowy jest umieszczony w szklanej bańce wypełnionej mieszaniną gazów szlachetnych (np. argon z 10-procentową domieszką azotu) lub próżnią. Włókno osiąga temperaturę 2500-3000 K."
Nazywanie diody led z układem zasilacza - żarówką jest błędem i objawem analfabetyzmu technicznego. Dobranoc.
@@sajkik2098 To jaka nazwe proponujesz?
@@cbm80amiga "ledowy zamiennik żarówki", ew. pisanie '"żarówka" ledowa'. Pozdrowienia ze sceny C=64 :).
@@sajkik2098 Niestety jezyk nie nadaza za nowymi produktami :( Kolejnym takim wynalazkiem jest "dysk ssd" :)
Proszę o podpowiedź gdzie w żarówce led jest filtr przeciwzakłóceniowy fal radiowych FM, żarówka ledowa ze sklepu nie emituje zakluceń, kupiłem świetlówki led zamiennik świetlówki 36 wat i w chwili włączenia są bardzo słyszalne zaklłucenia w każdym radiu które jest podpięte na tym samym odcinku sieci czyli gniazdko i inne gniazdko w domu na tej samej fazie , mam kilka przepalonych żarówek ledowych i może wystarczyło by tylko ten filtr wymontować i do świetlówek 36 w zamontować , proszę o pomoc jak ten filtr wygląda, co mam wymontować z zepsutej żarówki ?.
Niektórzy jutuberzy wyłamują zepsutą diodę i dają mostek w to miejsce. Jeżeli zasilanie jest dobre to świetlówka powinna działać dalej, bo źródło prądowe jako zasilanie dąży do podawania pożądanego prądu w układzie, niezależnie od oporu, co dla diod jest fundamentalne.
Witam,czy prąd z cewek owiniętych na magnesie kołowym może rozświetlić żarówke led 13 W? widziałem na YuoTube.Wiesz coś na ten temat?
Co to za przetwornica ta z przełączanymi zakresami ?
a to np taka przetwornica DC-DC z woltomierzem allegro.pl/oferta/przetwornica-dc-dc-regulator-napiecia-woltomierz-7952179720
Hmm, a gdyby zamiast silikonowego kleju, użyć pasty termo przewodzącej (takiej, jaką nakłada się na CPU)? W końcu płytka jest przykręcana, więc po co jeszcze ją kleić.
Kolega kiedyś kupił kilka sztuk za parę złotych cuda wianki się z tym działy,częściowo świeciły mrugały itp.
Praw fizyki się nie zmieni. Najprawdopodobniej coś poknociłeś. Jeżeli jak mówisz są tam w obwodzie zasilania rezystory 330 k, nawet połączone równolegle jak napisał jeden z widzów, to maksymalny prąd który można by uzyskać z takiego układu to 0,0014A co przekłada się na moc 0,32W a jak mówisz żarówka pobiera 10W. Skąd i w jaki sposób? Energii w powietrzu nie ma więc coś mi tu nie pasi. Jaką pojemność ma ten kondensator foliowy który jest ogranicznikiem prądowym ? Moim zdaniem nie powinien być większy niż 330-470 nF, ale i tak pozostaje jeszcze problem napięcia. Z mojej obserwacji wynika że LED-y " nie lubią " być zasilane wysokim napięciem nawet jeżeli się im ograniczy prąd. Kiedyś zrobiłem sobie oświetlenie LED w przedpokoju umieszczając 80 szeregowo połączonych niebieskich LED w podwieszanym suficie i zasilając je bezpośrednio z 230V. Prąd pobierany przez cały obwód wynosił 12 mA. Praktycznie co tydzień musiałem całość opuszczać i szukać diody która uszkodziła się. Aż wkurzyłem się, zastosowałem transformator 9V 2A, połączyłem po 3 diody szeregowo, ograniczyłem prąd rezystorami do wartości 12 - 13mA, wszystkie segmenty równolegle, i od 3 lat mam spokój.
Fakt, na filmie źle powiedziałem - rezystor oczywiście połączony jest równolegle z kondensatorem tworząc pewnego rodzaju ogranicznik prądu.
Co do zasilania diod z 230 - jest to dużo bardziej skomplikowane niż się wydaje. Po pierwsze w sieci nigdy nie ma równych 230 V, odchylki tutaj mogą być duże bo żadne projektowane fabrycznie urządzenie pod 230V nie polega na dokładnym napięciu wejsciowym. Po drugie, napięcie przewodzenia diody maleje ze wzrostem temperatury, czyli zasilając ze źródła napieciowego prąd płynący w obwodzie wzrasta że wzrostem temperatury. Kluczowe są rezystory, których nie było w twoim pierwszym projekcie. Sam kiedyś podłączyłem 4 czerwone diody szeregowo pod 12V (sprzedawane jako "na 3V") i paliły się dosłownie co 2 dni. Dopóki nie uwzględnilem zmian temperaturowych i nie zastosowałem odpowiedniego rezystora.
Prawdopodobnie pierwotnie podłączyłeś ten układ bezpośrednio pod AC . Gdybyś zastosował prostownik (np. zwykły mostek) i kondensator wygładzający - to układ by działał bez problemu. Tylko należy uwzgłednić podniesienie napiecia DC za układem mostek+kondensator.
@@biosik123 rezystor tutaj to nie żaden ogranicznik prądu, bo jest nim kondensator (policz sobie), a rezystor słuźy do rozładowania kondensatora.
dodatkowo do tego co pisali inni diody są podatne na duże "szpilki" napięcia które na pewno pojawiały się podczas załączania włącznikiem czy wł/wył dużego obciążenia sieci w domu (np mikrofala). Nie raz można zaobserwować jak aż błyśnie w środku, czy przy powolnym załączaniu aż skwierczy. + nap w gniazdku po wyprostowaniu to ponad 300V a nie 230 to też trzeba brać pod uwagę.
@@biosik123 "pewnego rodzaju ogranicznik prądu" - raczej pewnego rodzaju bzdura. Nie znasz się albo nie jesteś pewien to nie baw się w konfabulacje i nie ucz innych tymi konfabulacjami.
LED -y i tak są dużo zdrowsze dla wzroku od wszelkich świetlówek które są masowo stosowane w szkołach ,urzędach ,szpitalach itd. a przy ich cenach i poborze prądu można powiedzieć że są idealne ! (ostatnio i w ,,Biedronce,, była promocja -50% - znikły jak kamfora !
Na tych z Biedronki pisało 19W a jak przyniosłem do domu i porównałem z innymi to świeciła jak 10-cio watowa! Ale po 10zł rozeszły się jak ciepłe bułki.Ja na szczęście kupiłem tylko jedną bo od razu mi coś śmierdziało przekrętem.Zresztą w Biedronkach nie ma problemu ze zwrotem.
@@operatorkin ja kupiłam za nie całe 7 ale w przeźroczystej bańce (ciepłe światło ) ,w środku diody w formie długich ,żółtych rureczek (9 watt ,świeci jak 70 ) - drugą mam z małym gwintem , reszta j.w. ale światło zielone - fantastyczny efekt w lampie z kloszem witrażowym - pobór mocy 3 watt (te z firmowymi diodami są dobre ale dosyć drogie jak bez promocji )
napisało ,,firmowymi a ma być rurkowe )
A drugiej nie rozebral
Film nudny jak "flaki z olejem"
Dobra robota.
Wyciąganie ludziom kasy z kieszeni. Podziękujmy UE.
Hmm akurat dzisiaj rozbierałem podobne praktyczne taki sam układ
Ja kupiłem ledowe żarówki po 40zl sztuka i świeca już 5 rok, jestem w szoku :p
Ameryki nie odkryłeś - Mam własne sposoby na naprawy takich i podobnych żarówek - Temat dla mnie jest bardzo prosty - Spore tego naprawiłem różnych modeli i działają.
Wystarczy zeskrobać popsutego leda i w te miejsce kapnąć trochę cyny znów będzie świecić,przerwany prąd znowu będzie biegł przez wszystkie ledy,popsuty led spowodował przerwanie obiegu prądu i tyle.
Nie lepiej dać rezystor o takiej samej rezystancji co led
Można, ale po co?
@@studiotadeusz Po to, że wyjęta zepsuta dioda miała jakąś tam oporność kiedy była sprawna. Była częścią szeregowego połączenia 20 diod świecących. Jeśli w jej miejsce wstawisz kawałek przewodu to cały układ będzie już miał mniejszy opór. Co dalej? :) Dalej prawa Ohma R=U/I. Wynika z niego, że jeśli zmniejszymy opór a napięcie pozostanie takie samo to spowoduje to wzrost natężenia prądu. A większy prąd to więcej ciepła. Diody być może w zauważalnie będą jaśniej świecić bo na każdą przypadnie trochę większe napięcie z powodu braku ten jednej diody ale całość zacznie się szybciej i bardziej grzać. Pytanie ile czasu taki układ wytrzyma zanim się spali. Proste. Prawda? :)
@@dendrytable o ile procent prad wzrośnie? Czy w tym momencie przekroczy maksymalny dopuszczalny? Czy obwody są projektowane dla wartości krytycznych? A gdyby jak większość ta żarówka miała driver prądowy, który w ogóle nie interesuje się napięciem na diody to też oporniczek zamiast LED?
@@bartekwarzecha1867 Właśnie takie rozwiązanie uważam za najlepsze.
To nie pasta termoprzewodząca tylko chiński superklei do sklejania wieczka żarówki
Chopie, dawno temu wszyscy to przerobili.Kilka lat już minęło.
Te markowe na przetwornicach też padają .Za ciepło im i tyle.
Jakby ktoś mi powiedział że naprawił żarówkę 15 lat temu to bym się z śmiechu posikał. A teraz to każdy dzieciak naprawia
To akurat jakaś prymitywna konstrukcja. Normalne LEDy mają skomplikowany driver zasilający, a to już do naprawy się nie nadaje.
Akuratnie jest pewien prosty sposób na naprawę żarówek żarowych. Tyle że nie świeci potem tak długo i nie na każdej się to da.
No ciekawe jaki konkretnid kazdy dzieciak
@@oprawyuliczne2213 "konkretnid" każdy który się uczy elektroniki bo to go pasjonuje. ( tak jak ja lata temu )
@@ukaszturon8893 a no to tak ale tak biorąc pod uwagę wszystkich to jakoś 0,5% by było może
Pozdrawiamn:)
Przepraszam ale nie rób takich "filmów instrukatżowych". Nie potrafisz. Do takiej produkcji trzeba mieć krótki sensowny scenariusz, wiedzieć dokładnie co i w jakiej kolejności pokazywać. Film powinien trwać maksimum 4 minuty! Ględzisz zamiast operować prostymi, krótkimi zdaniami. Zacząłęś od próby porównania żarówek DWÓCH producentów a cały (koszmarnie rozwleczony) materiał dotyczył jednej żarówki... A co z drugą? ale nie, nie bedę oglądał ewentualnego kolejnego odcinka dotyczącego drugiej żrówki. Nie dałbym rady ...
Zaprezentuj swój dorobek "filmów instrukatżowych" to z chęcią się wspólnie pośmiejemy i powytykamy błędy.
@@TheH3nrydesign pośmiać się zawsze warto, ale Czesław ma rację
Pracowałem w hurtowni elektrycznej...najwięcej reklamacji było z Philipsa... rzadziej wracały chińczyki za parę złotych,lepiej też wypadał Osram i GE
Pewnie tanich "chińczyków" nie opłacało się reklamować.
@@JohnDoe-zg2pk ale dwuletnia gwarancja obowiązuje,nawet na chińczyki... tak samo zasilacze do taśm, dobrze wykonany chińczyk potrafi mieć lepszą wydajność i brak spadków przy dłuższym działaniu niż niejeden markowy...
Witam,czy prąd z cewek owiniętych na magnesie kołowym może rozświetlić żarówke led 13 W? widziałem na YuoTube.Wiesz coś na ten temat?
@@orumorum2621 chcę spróbować 😀 choć elektronik w firmie stwierdził że jest to mało prawdopodobne...ale spróbować można
Czekam na wynik tego eksperymentu.
A co to jest co wisi i grozi?
Zarowka firmy Osram.
Jak Ty się wyrażasz ??
napiecie mierzysz mili amperach
Moji przedmówcy mają razję. Troochę skopałeś prezentację schematu
a gdzie tam jest jakis schemat?
,,moi,, rację,,!!
@@hugolapaz4085 Tak działa automatyczna korekcja błędów. W jednym przypadku olała a w drugim poprawiła na źle.
BRAWO GOOGLE
Należało reklamować tę żarówkę, skoro była eksploatowana mniej niż 2 lata i na jakiej podstawie stwierdzono, że żarówka Philips jest markowa.
Pozdro z lekcji
Kapacytancja w zasilaniu z sieci AC
ja mam firmy Whitenergy żarówki mają już po 6 lub 7 lat i świecą nadal teraz kupiłem nowe tej firmy technologia się zmieniła ale i tak jestem zadowolony a nowe lepiej świecą
dodam że majątku nie kosztują jak widzę w marketach po 20zł za żarówkę to lekkie przegięcie
Nie wiesz chłopie co mówisz!
Ta żarówka to nic do moich. U mnie układ zasilający to tylko sam kondensator, aluminium do odprowadzania ciepła można ciąć nożyczkami, a na 12w jest tylko 10 diod led
Aha i dlatego ledy to dziadostwo
To jest lampa a nie żarówka!
No właśnie.
Ważne że swieci
aaaaaa. yyyyyyy. jak nie wiesz co mówić nie mów a nie charczysz.po za tym filmik spoko tylko to wkurwia.
Wykładaj na politechnice.
Fachowca poznaję po narzędziach. I tyle w temacie.
Dobrego kucharza poznajesz po garnkach w jakich gotuje? :D
@@4rmar Dobrego kucharza poznaje się po sylwetce. Jeśli gruby to ch*jowy, jak chudy to dobry. Dlaczego? Bo gruby jest gruby ponieważ ciągle musi próbować czy to co zrobił jest zjadliwe, a chudy wie, że jest ok i nie je co chwile xDDD
ale nuuudy
Żarówka może być przegrzana brakiem chłodzenia przestrzeń chłodzenia.Dostawcy elementów podzespołów świecących są ci sami producenci.Może być matryca diodowa w środku diody podobna do telewizyjnej.Mam żarówkę nową jest wyraźnie jest gorąca dotykałem ją musi być przestrzeń chłodząca.Mogła dostać się wilgoć do środka.Nieszczelność żarówki jest korzystna bo klosz matowy izoluje cieplne brak chłodzenia.Rezystor emituje ciepło i jest strata świecenia.Producenci są monterami żarówek z podzespołów zamówionych od poddostawców.Producent żarówki nie jest producentem elementu świecącego.
Ja kupuję zwykłe żarówki i niemam problemu! LED niszczy wzrok i są o wiele droższe niż zwykła żarówka
Tak samo jak słońce - UV. Dobry LED nowszej generacji (Diodę o barwie niebieskiej pokrywa się żółtym luminoforem) nie stanowi już takiego problemu. Bardziej bym się obawiał podświetlenia z taniego monitora czy TV z podświetleniem led. W dobie takiego zapotrzebowania na energię na świecie raczej nie ma odwrotu.
Łukasz Ja każdemu polecam zwykle żaròwki i ludzie raczej stawiają na zdrowie i nie przeliczają zdrowia na pieniądze! LED zawsze było szkodliwe na wzrok i bòl głowy! Pozdro i Nara!
A mógłbyś mi powiedzieć co jest dokładnie szkodliwego w oświetleniu LED (dobrej jakości dobrego producenta) względem żarówki. Mi przychodzą 3 rzeczy: 1. migotanie (prąd zmienny) ale to było kiedyś lub występuje w tanim badziewiu sprawdzić można telefonem komórkowym czy występuje efekt stroboskopu. Co ciekawe w zwykłej żarówce występuje. 2. Niebieskie światło UV - co też w markowym produkcie zostało rozwiązane przez stosowanie luminoforów + testy no ale to sprawia że jest droższa od No Name. 3. Lumeny w tanich mierzone jak leci i ogólnie nie spełniają pokładanych nadziei kupującego. Z tego co mi się obiło o uszy ludzie kiedyś też różnie podchodzili do oświetlenia elektrycznego (żarowego) bo to nie naturalne :) . Pozdrawiam.
Łukasz Nie mogę bo nie mam czasu tobie tego tłumaczyć! Nara!
@@marekmarecki7416 100% racja
Samsung
Piekarnik zepsuty samsung
"Żarówka LED", i co jeszcze głupiego wymyślisz?
No właśnie nie ma takiego czegoś jak żarówka led.
No nie ma
Резистор не нужен Так как лед питается током, просто замкни и напряжение упадет
Diall z Casto. waży 34g :)
Ja kupiłem tu i polecam, dobra cena i jakość i fajny wybór:
www.fg-market.com/Zarowki-Led-c1430