2 hete kipróbáltam,a paprikáknál.Felét beöntöztem élesztővel a felét nem.Minden fajtánál,jól látható volt a pozitívum a virágok nyílása és a termés kezdemények vonatkozásában is, az élesztőzötteknél.Én egy bolti befőttes üvegben futtattam fel egy élesztőt,/nem szárítottat hanem simát/,majd mikor felfutott, elosztottam 3x 20 liter vízben.A sima bolti élesztő amúgy is töredéke árban,a szárítotthoz képest,rövid szavatossági idős pl., minden boltba szokott lenni fillérekért,ami fagyasztva tökéletesen tartósítható,ill sokkal jobb hatásfokú.. Szerintem a tuti recept, mikorizával gyökereztetni majd később áttérni az élesztőre.Azért kíváncsian várom a folytatást,ami lehetne az, hogy az egyik mikorizásat öntözöd meg élesztővel kíváncsiságból.
Egyetértek, hasonlókat tapasztalok . Engem meggyőzött az élesztős kezelés, ajánlom kipróbálásra, filléres dolog más alternatívákhoz képest . Paprikán, paradicsomon és uborkán kipróbálva .
Én is kísérletezek idén a paradicsomok ültető közegével. Télen gyűjtött istálló trágyát komposztoltáltam ősszel gyűjtött levelekkel, azt raktam alulra. Párnál erre a rétegre nem földet raktam, hanem 1 éve korhadó ágdarálékot és arra egy kis földet földet. Na ezek utóbbiak brutál mód nőnek, szerintem a korhadékban lévő gomba miatt, vagy pedig mert egy jó levegős, de egyben víztartó réteg jött létre, amit már benőtt a paradicsom gyökere.
Köszi az utánajárást, (mindig gyanúsak a csehszlovákok :-) ) és a többi munkáddal is, sokat segítesz azoknak, akik (idő hiányában) nem tudnak kísérletezni, de szeretnek szép kertben kertészkedni. A kezdőknek elkerülhetetlen segítség.
@@hungaricusmaximus1280 Maximálisan igazad van, de a teljesség kedvéért soroljuk még ezekhez a tolvaj bandákhoz román és ukrán senkiházi tettestársaikat, valamint osztrák "sógorainkat", bár ők legalább nem vegzálják az ott élő magyarokat. Amúgy a kísérlet tetszett, Kisvakondhoz méltó alapossággal járta körül a témát.
Miért éppen a csehszlovákok a gyanúsak, az a videó amiről a Kisvakond beszél nem csehszlovák, hanem szerb. A kertészműsorból is nemzeti kérdést kell csinálni? Ha valamivel kísérletezünk nem biztos, hogy elég néhány hetes időszak, meg lehetne nézni, mennyit terem, milyen minőségben. Az oldalhajtásokból új palántákat lehet gyökereztetni, ingyen lesz a palántád!. Ha egy palánta zömök, tömzsi, nem nyúlánk az még nem hátrány éppen az ellenkezője igaz, jobban ellenál a szélnek, a termés súlyának. Néha elhamarkodott döntés nem biztos, hogy használ a most kezdő kertészeknek. Üdvözlettel egy volt Csehszlovák!
Az élesztős locsolást egy orosz hölgy videójában láttam, Először 1 liter langyos vízben egy evőkanál cukorral felfutatta az élesztőt. Egy órán keresztül hagyta állni.Ezt 50 liter vízzel felengedte . Tanácsa szerint 15 naponta kell ismételni. Kipróbáltam minden hirtelen megugrott.Szemmel látható az eredmény. Minden szépen fejlődik és egészséges.
Az utóbbi élő adásban is szóba került az élesztő. Akkor irtam, hogy én az orchideák áztatásánál használom a kocka ``nyers`` élesztőt. Havonta 1x áznak élesztős vízbe. Kb 5-6L víz 1 élesztő feloldva előbb kis vízbe majd beleöntve. Sokáig kételkedtem a hatásában de nagh nehezen rávettem maga és látványos is lett a hatása. Az elnyilt virágszárakon jöttek sorra az oldal elágazások alvórüguekből. Gyökér és levél képződés is jobb. Egy másik ilyen internetes praktika orchideákhoz a fokhagymás vízben áztatás. Erre is rászántam magam, eddig 1x kaptak ilyen vizet, hosszabb távon majd kiderül milyen hatása lesz. Tetszenek az ilyen kiérleti videóid jó ötleteket lehet meríteni belőlük. Üdv.
@@km88me Mivel még nem csináltam igy csak a Kisvakond keverékéből kíndulva probálnám meg. Ha a 7g élesztőt 7dl vízbe oldotta fel akkor a 43g kocka nyers élesztőt én 4,3 de legyen csak 4 L vízbe próbálom ki estefelé ha lemegy a nap, és persze nem hideg vízzel.
Köszi! Közben azért elgondolkodtam két dolgon. Mi történik ha rendszeresen le van szedve az oldalhajtás a tesztalanyokon és hogy vajon az élesztő gombák egyszeri használat után vajon mennyi ideig szaporodnak és élnek a növény körüli földben?
Tiszteletem! Megvallom őszintén nagyon meglepett ez a kísérlet. Elég régen foglalkozom konyha kertészettel, de soha nem jutott eszembe, hogy ilyet csináljak. kb 30 pár éve kezdtük a nejemmel. Semmi tudásunk nem volt hozzá, csupán az elhatározásunk. Előtte marha tartásunk volt. Volt egy darab föld részünk lucernát termesztettem a jószágoknak, azt kellett hasznosítanom. Innen jött a konyha kert. ( Megjegyzem én speciel Angyalföldi csibész voltam. Vidékre nősültem, amit azóta se bánok ) Szóval, kert. Vettünk különböző vetőmagokat. Persze kaptunk is. Minden volt a kertben ami kell a konyhára. Krumpli, bab, saláta retek, paprika, paradicsom stb. Egy ismerőstől kaptunk fűszerpaprika magot kb 1,5 kg ot. Na az volt a nagy kihívás. Április legelején elvetni, majd májusban palántázni. Nem részletezem, de rengeteg munka volt vele. A magokból kikelt kis pöttömöket gyomlálni, ( nem igazán kívánom senkinek ) . Majd a palántázás. Több ezer palántát kellett elültetnünk. De meg lett az eredménye. Több 10 kg darált paprikánk lett. Ezen kívül, volt még sok mák, uborka, paradicsom, paprika, dinnye és hagy ne soroljam mi. De soha nem jutott eszünkbe, hogy kísérleteket csináljunk. Pedig lehet jobban jártunk volna. Ma már ott tartunk, hogy a városi emberek menekülnek vidékre. Sajnos sokan nem tudják hasznosítani a területüket. Pedig ha tudnák, hogy aranyat az föld rész.
Mindíg mindent kipróbálok, tesztelek, személyesen. Igyekszem mindíg viszonyítani a módszereket más módszerekhez, tehát úgy végzem, hogy legyen viszonyítási alap. Másképp értelmét sem látnám.
Adjon Isten! Kérlek írd meg az általad használt michorriza gomba márkanevét és ha tudod, azt is hogy hol vásároltad. Annyi féle van a piacon hogy igen nehéz eligazodni közöttük. Hálásan köszönöm!
Könyörgöm,az egyik élesztővel locsolt palántán,már van 3 kis paradicsom 20 :45 után totál látszik.Tehát óriási fejlődés a másikakhoz képest.Ha az oldalhajtás ki lett volna törve még a megszokott időben,tehát rögtön amikor már akkora,hogy meg lehet fogni,termetre is nagyobb lenne.
Szívesen megnézem az Ön által közzétett videókat sokszor látok érdekes dolgot. Látom a szándékot a pártatlan álláspont közlésére , de sajnos így is tolja azok szekerét, akik pl. a mikoriza gombát forgalmazzák. Én is beleestem az erről szóló szép mesék csapdájába (annak ellenére, hogy barátnőm növénytermesztési kutató biológus lánya azt tanácsolta, ne dobjak arra ki pénzt, ami a földben úgy is mindenütt megvan) és vettem és használtam és az eredmény annyi sem volt, mint a gomba ára! Telepítettem vele szőlőt, gyümölcsfát, tettem pohárba paradicsom és uborkamag alá stb. Persze mindig vannak friss, újabb és még újabb átverések, csodaszerek, mert így könnyebb pénzhez jutni mint munkával! Hasonlóként említhetem pl. az árnyékszékbe szórható, annak tartalmát elfolyósító és jelentős részét elgázosító csodaszert, ami az emésztőből is tiszta vizet készít (ha győzi kivárni azt a néhány 10 évet amíg ez megtörténik). Persze az is egy porított gomba, mint a mikoriza.
Érdekes hozzászólás. Örülök, hogy kedveli a csatornát, ugyanakkor elszomorít, ha úgy gondolja, hogy bárkinek a szekerét tolom. Ha belegondol, rá fog jönni, hogy semmi érdekem nincs ezt tenni. Ugyanakkor kísérletezem, megfigyelek, összevetek. Ugyanezt tettem a gombákkal is. Talán nem látta, de ezt a gyakorlati kísérletet is bemutattam. Objektíven, pártatlanul. Reklám, vagy márka említése nélkül. Ha nem látta, kérem nézze meg és mondja el, hogy a megállapításaim melyikével nem ért egyet: ruclips.net/video/QxZCNa1-jSY/видео.html A kedves barátnőjének sajnos nincs igaza, ha ilyet állított. A palántaföld 99%-ban tőzegek keveréke. Biztos vagyok benne, hogy nem tartalmaz mikorrhiza gombákat. A kertek talaja is igen gyakran kiélt. A benne lévő gombák és mikroorganizmusok száma a növényi gyökerek környékén kiemelkedő. Azonban a legtöbb haszonnövényünk rövid tenyészidejű. Tehát a gyökerek nem egész évben vannak jelen az ágyásokban. Ez redukálja a hasznos talajélet mennyiségét. A talajmunka is rátesz erre valamennyit. Összességében tehát igenis fontosnak tartom, ha már a kijuttatás pillanatában jelen vannak a gombatelepek a palánták gyökerein. A hölgy bizonyára jól beszél angolul, így könnyedén talál az interneten több száz publikus, hivatalos és mérésekkel dokumentált egyetemi kutatási eredményt a témában, ahol felmérték, hogy milyen növényekre volt kimutatható terméstöbblet a gombák használata által. Azt hiszem, hogy ön csak azért nem tudta ezt észlelni, mert soha nem végzett összehasonlításon alapuló elemzéseket. Hiszen nem csak a mikorrhiza gombákon múlik egy növény fejlődése, de ha két azonos növényt ugyanabban a környezetben tesztelünk, akkor már objektív véleményt formálhatunk. És persze azt sem kell elfelejteni, hogy termék és termék között is vannak különbségek. Sőt, azt sem, hogy a gombák fejlődéséhez is szükség van megfelelő környezeti feltételekre. Egy szó, mint 100: kérem nézze meg a fentebb belinkelt videót és magyarázza meg, hogy miért különböző a tesztalanyaim fejlődése, azonos körülmények között, ha nem a gombák miatt 😉.
Azt is érdemes lenne megnézni mi történik, ha rendesen hónaljazzuk a növényt. Akkor mit mutat az élesztős. Illetve tovább követve, később milyen különbség lesz a simához képest. Én egyébként nem gondoltam, hogy lesz bármilyen hatása, de így a videóról azért jóval erőteljesebbnek tűnik a növény.
Szerintem mindegy melyik video alatt teszem fel akérdésem, hisz tudomása van minden kommentről. Minden Kisvakond video érdekes, oktató s ezért többször visszanézhető és jegyzetelek, ha esetleg valami oknál fogva már később nemtalálnám. Szokatlan kérdésem, milyen dátummal és miről szólt az 1. videója a RUclips on. Örülnék ha biztosra tudnám, egyetsem mulasztottam el. Mindig nézem a dátumot is, hogy tuddjam bizonyos témában melyik volt előbb készitve, hisz mindig keresi a jobb, efektívebb megoldást. Köszönöm a válaszát. Remélem sokat nemláttam még .
Ha rákattint bármelyik videó alatt a vakond logóra, akkor autómatikusan a csatorna oldalára ugrik. Ezen a csatornaoldalon fölül talál egy "videók" fület. Erre kattintva időrendi sorrendben megtalálja az összes videót. Természetesen minden videó dátuma megjelenik a videó alatt, ha bármelyiket megnyitja. Ha lepörget a legvégére, ott lesz a legelső videó a végén. Ugyancsak a csatorna oldalán talál úgynevezett "lejátszási listákat", négy témában: fóliasátor, receptek, barkács és népszerű feltöltések. Ezekre kattintva témákra szűrve találja meg a videókat.
Szeretnék kérdezni, néztem a mikorrhiza gombát mert vásárolnék. De amikat láttam specifikusak, azaz külön van paradicsom és paprikára, virágokra, muskátlira, füszernövényekre. Nem akarok mindegyikböl vásárolni, miot tegyek, nem látok olyat, ami mindenre jó lenne. Amit nem tudok, talán tudnál segiteni, vásároltam Greenman Agro-t,mellete lehet a gyökérzetre használnom a mikorrhiza gombát? Közben találtam egy általános mikorrhiza gombát, ez gondolom jó lesz SYMBIVIT - MIKORRHIZA NÖVÉNYEKRE Várom válaszod, szép estét kivánok.
A Greenman egy baktérium készítmény. Nem zavarja a gombákat. A mikorrhiza készítmények pedig jellemzően keverékek. 4-5 különböző gomba spóráit és micélium darabjait tartalmazzák, tehát a legtöbb termék eléggé széles körben használható. A Symbivit egy magyar termék. Sajnos nincs vele személyes tapasztalatom.
Én is láttam a szlovák(?) videot. Mivel magyar felirattal adják, a fordítás is lehet pontatlan. A te tanácsodra én a tejes permetezést alkalmazom, havonta egyszer, de kizárólag kezeletlen házitejjel. Szuper és köszii!!😊🙏🏻 az élesztős eljárást csak a frissen ültetett palánták belocsolására használom utána már nem. De az az egy kezelés jót tesz. Pár éve alkalmazom :)
@@tomaszhk Ez horvát csatorna. Mivel vajdasági vagyok ismerem a szerb nyelvet, ennél a csatornánál hasonló a nyelv a szerbhez csak több szót j betüvel ejtenek. Hasonló mint magyarban az ö betűs tájszólás. Követtem én is egy ideig csak kicsit úgy éreztem mostanság hogy kicsit már sok... nem hiteles.
Az élesztőben lévő gomba szaporodik. Ezért szoktuk sütés előtt felfuttatni. Ha az ember este bekészíti a 10l.es kannát beledob pici cukrot reggelig ki is fut..... minek bele 3 zacskó?
A "recept" nem sajátom, hanem az említett forrásból származik, ami pedig az egyetemi tanulmányokból ered. Így ezekre a kérdésekre nem tudok válaszolni. Számomra egyetlen egy dolog nem világos jelenleg: mi haszna egyetlen grammnak is a locsolóvízben vagy a permetlében? Éppen ezért folytatom tovább a tesztet, abban a reményben, hogy választ találok.
@@Kisvakondkert mivel veszettül megnyomta a hónalj hajtásokat arra tippelek ott van haszna ahol sarjakat várunk a növénytől. Nekem a mikhorizza volt újdonság most abba âsom bele magam. Köszi a tippet. További sikereket kívánok.
Jó estét kívánok! Mit ajánl ha nem élesztő, milyen házi tápoldatot, amiben nitrogén, kálium, minden tápanyag megvan,pl ; szobanövényekre? Köszönöm szépen a választ.🙂 Akkor az élesztőt nem próbálom ki! Műtrágyát nem akarok használni.
Ha szobanövényekről beszélünk, akkor gondolom nem ehető növényekről van szó. Ilyen esetben a logikus választás mégis a műtrágya lenne. A szerves trágyáknak szaga is van, ami kellemetlen lehet. Műtrágyák léteznek natúr műtrágyák is. Ez azt jelenti, hogy nem szintetikus anyagokból keverik őket, hanem natúr anyagokból. Műtrágyának számít a gilisztahumusz, a dolomit trágya, a keserűsó vagy a vermikulit is. És meg sorolhatnám. Visszatérve a növényekre, nekem nagyon bevált a Cropmax levéltrágya.
Jó napot kívánok! Cropmax levéltrágya az micsoda, tudna több információt adni, termék neve? Minden növényre jó,szobanövényekre is jó? Interneten kerestem,de nem találtam.Nagyon szépen köszönöm, további szép napot kívánok!
@@nagyzoltan4144 Az egy kiváló 100% natúr levéltrágya, amit évek óta használok. Ha nem fogy el a teljes bekevert mennyiség lombtrágyázáskor, a maradék öntözésre is használható. Bármire alkalmas: konyhai és dísznövényekre egyaránt. Február első hetében indul a Kisvakond csatorna webshopja, tehát maximum két hét múlva. Ott több kiszerelésben is meg fogja találni.
Köszönöm ezt nagyon hasznos kísérletet! Symbivitet használok, de eléggé drága, keresem a pénztárcakímélőbb megoldást, a kérdésem, hogy milyen mikhorizzát adott a kis dobozból. Hogyan keressem? Köszönöm!
Nagyon jó videó. Én is használom a Mikorhizza gombát. Szerinted oda kell figyelni arra, hogy milyen gyártótól veszem. Számít itt is a minőség? Vagy mindegy melyik terméket vesszük meg, ha rá van írva hogy Mikorhizza akkor az működik? Tehát el lehet ezt rontani? Van valami mérőszám ami alapján választani lehet terméket?
Sok dolog számít. Egyrészt a frissessége, mivel jellemzően egy évig szavatolják. Másrészt a tartalmazott gombák fajtái, mivel rengeteg fajuk létezik. A gyártó mindíg feltünteti az alkalmazási területet (növényfajokat).
@@DeAnnMoon De, sajnos lehet. 🙂 Amennyiben a talaj, ahol alkalmazzuk, teljesen kiszárad meg mielőtt a szimbiózis létrejönne, akkor a gomba tönkremehet. Tehát az első kb egy hét kritikus: öntözni kell. De ez inkább cserepek esetén szokott megtörténni.
Én úgy hallottam de nem videón, és ki is próbáltam, hogy virágzáskor kell használni. Tényleg sokkal több virágvan de én mindre öntöttem nem zöldségnél virágoknál próbáltam, ilyen videót kell felteni, csak ez több idő. Viszont, olyan érzésem volt nyárvégére, nemtudom másszóval mondani, eltelepedett a növényeken és őszre nemlettek szépek, de nyáron ontották a virágot.
Egy csipetnyit, bár az egyik cserép esetében megzuttyant a dobozból, és egy csapott kiskanálnyi pottyant be. De ismétlem, egy csipetnyi kellene, mivel szaporodik.
@@Kisvakondkert Köszönöm! Akkor kipróbálom. A palántáknál csak a tetejére szórtam, mert a palántás videóban úgy csináltad :D úgy is működött. De azért most beásom inkább.
Udvozlom Erdelybol nm is messze egymastol🙂..Ha màr kiserletezèsrol beszelunk pont ma neztem meg az egyik videojat a vas hianyos paradicsomrol..Csak egy kerdes ..ha a ferjem osszes rozsdas szoget beszorom egy flakonba ès pàr napig aztatom valami hatàsa lesz ?(vagy ne àlltassam magam)🙂
Barna lesz a víz a rozsdától 🙂. Bonyolult kérdés, de amennyire én tudom a kútvízben, mivel mélyen a föld alól érkezik, a vas pozitív ionok formájában, oldott állapotban van. Ez addig igaz, amíg a föld alatt van, ahol nincs oxigén a vízben oldva. Ha felhúzzuk a kútból, találkozik a levegővel és oxidál. Ezért is barnul be a kútvíz miután felhúzzuk. Ön a szeget levegő jelenlétében fogja a vízbe tenni, ami nem oldott vasat, hanem rozsdát fog létrehozni, ami nem felvehető a növények által. Lehet, hogy tévedek, de ez az én meglátásom.
@@Kisvakondkert Nem vagyok sem kémikus, sem kertész. Ám arra évtizedek után is jól emlékszem, hogy amikor az öreg sárgabarack fánk levelei elkezdtek sárgulni és a gyümölcse sem volt már ízes, apám elővette az összes, korábban kidobásra szánt rozsdás, görbe szeget, csavart, és elásta a fa töve köré. Szinte megújult a fa, és a termés is bőséges, finom lett.
@@polyglot.basketer947 Sokan rozsdás szeget is ütnek a fába, mondván, hogy jót tesz neki. Az én véleményem szerint ezek a módszerek nem működnek. Meg kell tudni különböztetni a vas vízben oldott formáit a vegyületektől. Gondoljunk az emberekre. Nagyon sokan vashiányban, vérszegénységben szenvednek. Nem a rozsda, azaz a vasoxid erre a megoldás, hanem például a fekete ribizli, mégpedig azért, mert az ember által felvehető formában tartalmaz vasat. Ez nem csak az emberre igaz, hanem a növényekre is. A vasoxidot a növények nem tudják felvenni. Lényegében semmilyen kötött formában nem tudják a vasat jól hasznosítani. Gondoljunk a vasgálicra (vas-szulfát). Használjuk lemosó permetezésre, de ugye ez is csak kontakt szer. Nem szívódik fel, mivel nem vas ionokat tartalmaz, hanem a vas egyik vegyülete kénnel. Persze lehet használni, belátás szerint, mivel ártani nem fog. Csupán abban kételkedem, hogy használ.
Vannak videók amiben tablettát, sütőport, szódabikarbónát stb.ajánlanak a növényekhez.Erről lenne véleményed?Ja?! Láttam minap hogy a hangyák ellen jó a kukoricadara (grízpor). Hallottál már erről?Köszi a feltöltést.!👍🌱
Ha őszinte akarok lenni, akkor van. Úgy gondolom, hogy valóban van néhány olyan házilag elérhető dolog, ami pozitív hatást válthat ki, ha megfelelő mennyiségben adagolják. Ezek használata el is terjed, zömében szájról szájra, mint a közmomdások. A gond az, hogy szárnyra kaptak olyan butaságok is, amelyek értelmetlenek, pl "locsolj szódavízzel, mert sok CO2-t tartalmaz, amitől jobban nő majd minden" , vagy "locsolj szódabikarbónával, mert ettől jobban nő". Ezeket és az ezekhez hasonlóakat butaságnak, egyszerű népi babonának tartom. Vegyük például a szódabikarbónás locsolást: a szódabikarbóna nátrium-hidrogén-karbonát. Mit kezdjen evel egy növény? Permetezni lisztharmat ellen tényleg jó, mert lúgos bevonatot képez, ami gombaölő. De locsolni vele minek? Miért kellene lúgosítani a talajt? Ha savas, akkor talán, de az ritka. Egy szó mint száz: nagy része ezeknek babona.
Üdv! Én hetente locsoltam csalánod vízzel és tele van már nagyobb szemű paradicsommal, most szódabikarbónás-keserűsóval locsolóm a földjét. Már én is több mindent kipróbálok. A tejes locsoláshoz mi a véleménye? 👋
Nos, én szódabikarbónával nem locsolnám, mivel lúgosít és nem hiszem, hogy a növény kezdene vele valamit. A keserűsó viszont mindenképpen jó. Tejjel locsolni szintén nem jó ötlet, szerintem. Egyrészt, mert pazarlásnak tartom, másrészt mert savanyítja a talajt. Inkább permeteznék a vizes oldatával, mivel lassan elérkezik a paradicsomvész ideje (alternária) és ez az elegy kipermertezve védelmet nyújt.
Szia egy kerdesem lene ha Tudnal valaszt adni nagyon orulnek neki a kertemben tetem tököt medjelent a kis tök körürbelûl 5 .6cm elkezd rodhadni nem ertem mi Lehel a baj
Ha a levelek szépek, egészségesek, akkor a beporzás hiánya lesz. Akár kézzel is lehet rajta segíteni, de idővel magától is helyreáll, ha a rovarok megszokják a virágok helyét.
Nem lehet, hogy azért növesztett az élesztős több levelet, mert a levelein keresztülnis kapott táplálást és így nem csak gyökért, hanem plusz levelet is növesztett a nagyobb tápanyagfelvételhez, így nem csak " magasság"ra gyúrt ezért lett kisebb ...
Meglehet, bár el nem tudom képzelni, hogy milyen táptól lenne szó? Az élesztő fehérje, kevés zsír és egy ici-pici szénhidrát. Ezek egyikét sem "fogyasztják" a növények levelen keresztül.
@@Kisvakondkert Azért van benne ez az víz 73-75% fehérje 13% kisebb mennyiségben ásványi anyagok, zsiradék, szénhidrát, vitamin (B, E), zimáz enzim 100 g friss élesztő vitamin- és ásványianyag-tartalma: B1 0,37-0,56 mg, B2 1,17-1,7 mg, B6 1,1-1,14 mg, Kálium 610 mg, Nátrium 16 mg, Kalcium 13-16 mg, Magnézium 31 mg, Foszfor 340 mg Vas forrás: hu.m.wikipedia.org/wiki/%C3%89leszt%C5%91
Sok videón lehet mostanában még látni a szóda-bikarbonát mint természetes növényvédő csodaszert permet formájában lombozatra alkalmazva, van ahol sima vízzel keverve, van ahol különböző eszement dolgokkal mint ecet, cukor, na meg mosogatószer. A tejes permetet már láttam nálad is, az biztosan jó is, elképzelhető hogy a szódáról is beszéltél már de én nem találtam. Kíváncsi lennék a véleményedre hogy valóban hasznos e, ér e egy próbát a ph dolgok miatt, vagy egyszerűen le szárítja nekem a leveleket, aztán pisloghatok mint hal a szatyorban. Talán ha majd kis időd engedi, kérlek ejts róla egy videóban pár szót mert szerintem sokan mások is figyelmesen hallgatnák a véleményed erről a dologról is. Köszönöm. Zoltán.
Volt róla szó többször is. A szódabikarbóna egy erősen lúgos valami. Ennek köszönhető az antibakteriális és antifungicid hatása is. Ezért válik be a hűtőszekrény kimosására és szagtalanítására, hiszen a szagok a baktériumoktól erednek. Ezért kiváló például permetezésre lisztharmatos gombabetegség ellen is, mivel ezt a PH-t amit a növény felületén létrehozunk vele, a lisztharmat már nem viseli. Ilyen szempontból csodaszernek is nevezhetjük. Igaz, sok igen gyakori gombabetegség ellen hatástalan, például peronoszpóra vagy alternária. Tudomásom szerint morfológiai elváltozást nem okoz a növényeknél. Ami a vele történő locsolást illeti: minden növény gyökerén úgynevezett mikorrhiza gombatelepek vannak, melyek nélkül a növény igen gyenge lenne. Éppen ezért nem tudom, hogy jó ötlet-e szódabikarbónával locsolni, ezzel igen ellúgosítva a talajt, ami könnyen árthat ezeknek a szimbiózisban élő és segítő gombatelepeknek. Én csak lisztharmat esetén használom permetezésre, szőlőn, tökön, uborkán.
@@Kisvakondkert Értem. Locsolásra semmiképp nem szerettem volna alkalmazni, paradicsomra paprikára uborkára permetezéssel egy két részen akkor kipróbálom, megkeresem azokat a videóid ahol meg említetted, hátha mondasz arról is hogy érdemes e kombinálni esetleg tejjel ezt....stb info. Köszönöm a válaszod !
Öhm😅. Tudom nem tartozik hozzá a témához,de volna egy kérdésem 😅. Szeretnék rózsát szaporítani,egyik rózsának (tea) van egy vadhajtása,azt kiástam és elültettem.Ön szerint vadrózsa lesz belőle? Nem produkál csipkebogyó bokorra jellemző tulajdonságokat.De még nem virágzott
Videó alapján olyannak ajánlanám az élesztőt, aki nem alkalmazott Mikorizát, de szeretné utólag kicsit betúrbózni a növényeit. Ha időben levesszük a hónaljhajtást, akkor a növény többi része fejlődik, ha ezt vesszük, az élesztős is van olyan mint a mikoriza. Szóval 100 szónak is 1 a vége, aki nem gondolkodott előre (mint én), az utólag is besegíthet a növényeinek egy kis élesztős oldattal. (nem muszáj azt gyakran rálocsolni, meg 10 litereket alkalmazni, kis mennyiségben is lehet alkalmazni, én pl azért fogom kipróbálni, mert pár napja brutál vihar volt jéggel, szinte minden levél megsérül, így próbálok segíteni a növényeimnek)
sziasztok a mikoriza gomba mániád már beteges sima gyom megrohadva egy 7 decis uvegbe veszed a levét lombtrágyának és etetni is lehet vele ha a szőlőnek jó minden másnak is
Megpróbáltam értelmezni eme becses sorokat. Azt hiszem rájöttem mit rejtenek. Segítek leírni! 😉 "Sziasztok! A mikorrhiza goba mániád már beteges. Tegyünk egyszerű gyomokat egy 7dl üvegbe és hagyjuk megrohadni. Az így létrehozott lével permetezhetünk lombtrágyaként és öntözhetünk is. A szőlő kedveli, ezért úgy gondolom más növény is". Eltaláltam? Ez volt a tartalom? Ha igen, akkor bátran ki merem jelenteni: nem tudja, hogy mi az a mikorrhiza, nem tudja mit jelent a szimbiózis és nem tudja, hogy a levelek rothadását bakteriális bomlás okozza. Sajnos nem tud írni, sem fogalmazni, mégis okosabbnak érzi magát mindenkinél. Ez bizony nem jó.
Szia nem bántani akatalak cak ezen gomba nélkül palántázok szőlő csemetéket paprikát paradicsomot 100 % bio amit csinálok mikoszar nélkül és mindőssze ha ho termést akarsz nem parasztbutításos mikosar kell hanem házi komposzt rohadt fű víz. Azt meg mindenki tudja ha este öntözöl a növénynek több ideje van dehidratálni mert ha reggel öntözöl a júliusi melegekben lehet mulcsod a jó isten is ráfekhet a talaj kiszárad 30 fokban 2 óra alatt
Egy ilyen apró cserép hamar kiszárad a fóliában, naponta meg kell locsolni. Állottvízzel locsolom mindegyiket. Egyszerre több tesztet nem tudok végezni. Simán kiptóbálhatja bárki akárhány permetezési nappal, néhány palánta és egy kis plusz munka. A lényeg, hogy legyen mindíg viszonyítási alap.
Bocsánat! Nem kirtikát nyilvánítottam, csak megjegyeztem, hogy nekem soha nem jutott eszembe. Már csak azért sem, mivel volt sok tapasztalt segítőnk. Akik jóval öregebbek és tapasztaltabbak voltak mint mi.
Ezért szeretem a csatornádat, teszt teszt teszt és láthatóak az eredmények. Teszt nélkül csak hihedelem lenne. 👏
2 hete kipróbáltam,a paprikáknál.Felét beöntöztem élesztővel a felét nem.Minden fajtánál,jól látható volt a pozitívum a virágok nyílása és a termés kezdemények vonatkozásában is, az élesztőzötteknél.Én egy bolti befőttes üvegben futtattam fel egy élesztőt,/nem szárítottat hanem simát/,majd mikor felfutott, elosztottam 3x 20 liter vízben.A sima bolti élesztő amúgy is töredéke árban,a szárítotthoz képest,rövid szavatossági idős pl., minden boltba szokott lenni fillérekért,ami fagyasztva tökéletesen tartósítható,ill sokkal jobb hatásfokú.. Szerintem a tuti recept, mikorizával gyökereztetni majd később áttérni az élesztőre.Azért kíváncsian várom a folytatást,ami lehetne az, hogy az egyik mikorizásat öntözöd meg élesztővel kíváncsiságból.
Egyetértek, hasonlókat tapasztalok . Engem meggyőzött az élesztős kezelés, ajánlom kipróbálásra, filléres dolog más alternatívákhoz képest . Paprikán, paradicsomon és uborkán kipróbálva .
😢nagyónhatasosnaktalaltamavideot
Koszonom szepen , erdekes volt a kiserlet!!!💖🥰🌞🙋♂️
Nagyon jók a videói útmutatók. Örülök hogy az élesztős kísérlet . Bebizonyította rossz. Én szeretem a videóit. Tök jók. Köszönöm. Ze.
Nem rossz az, csak nekem nem tűnik olyan hatásosnak, ahogy sokan bemutatják. 🙂
Érdekes kísérlet volt, várom a folytatást... 🙂
Valóban,de tovább kellett volna folytatni a virágzásig.🕊
Hát ez szuper informatív volt, köszönöm
Nagyon korrekt megalapozott teszt ! Köszönjük !
Én is kísérletezek idén a paradicsomok ültető közegével. Télen gyűjtött istálló trágyát komposztoltáltam ősszel gyűjtött levelekkel, azt raktam alulra. Párnál erre a rétegre nem földet raktam, hanem 1 éve korhadó ágdarálékot és arra egy kis földet földet. Na ezek utóbbiak brutál mód nőnek, szerintem a korhadékban lévő gomba miatt, vagy pedig mert egy jó levegős, de egyben víztartó réteg jött létre, amit már benőtt a paradicsom gyökere.
Köszönöm szépen a jó tanácsot viszont kívánok szép pihenteö hétvégét!
Köszi az utánajárást, (mindig gyanúsak a csehszlovákok :-) ) és a többi munkáddal is, sokat segítesz azoknak, akik (idő hiányában) nem tudnak kísérletezni, de szeretnek szép kertben kertészkedni. A kezdőknek elkerülhetetlen segítség.
Hungaricus Maximus: ....ezúttal szerb (mármint a videó) és nem (jönnek) a csehszlovákok :-)
@@polyglot.basketer947 Igazad van. Kösz, hogy felnyitottad a szemem. Mostmár akár a cseszlovákok, a szerbek is elásták magukat. E téren is. :-)
@@hungaricusmaximus1280 Maximálisan igazad van, de a teljesség kedvéért soroljuk még ezekhez a tolvaj bandákhoz román és ukrán senkiházi tettestársaikat, valamint osztrák "sógorainkat", bár ők legalább nem vegzálják az ott élő magyarokat. Amúgy a kísérlet tetszett, Kisvakondhoz méltó alapossággal járta körül a témát.
Miért éppen a csehszlovákok a gyanúsak, az a videó amiről a Kisvakond beszél nem csehszlovák, hanem szerb. A kertészműsorból is nemzeti kérdést kell csinálni? Ha valamivel kísérletezünk nem biztos, hogy elég néhány hetes időszak, meg lehetne nézni, mennyit terem, milyen minőségben. Az oldalhajtásokból új palántákat lehet gyökereztetni, ingyen lesz a palántád!. Ha egy palánta zömök, tömzsi, nem nyúlánk az még nem hátrány éppen az ellenkezője igaz, jobban ellenál a szélnek, a termés súlyának. Néha elhamarkodott döntés nem biztos, hogy használ a most kezdő kertészeknek. Üdvözlettel egy volt Csehszlovák!
Az élesztős locsolást egy orosz hölgy videójában láttam, Először 1 liter langyos vízben egy evőkanál cukorral felfutatta az élesztőt. Egy órán keresztül hagyta állni.Ezt 50 liter vízzel felengedte . Tanácsa szerint 15 naponta kell ismételni. Kipróbáltam minden hirtelen megugrott.Szemmel látható az eredmény. Minden szépen fejlődik és egészséges.
Én is ezt használom évek óta, paradicsomra és uborkára is. Kizárólag a gyökerekre , a lombját sosem locsoltam vele. szigorúan 2 hetenként.
Mennyi elesztot tettel az 1 L vizhez?
egy kocka élesztőt egy evőkanál cukrot ( kéz meleg víz)
@@szilviatuncsolymar9535 Koszi! Kb mennyit adol egy novenynek egy ontozes alkalmaval?
@@istvanv4803 mérettől függően gyümölcsfa 10 liter, palánta 2 dl kb.
Igen én is szereztem az interneten keresztül nagyon jó köszönöm
Mikorizagomba nagyon jó
Az utóbbi élő adásban is szóba került az élesztő. Akkor irtam, hogy én az orchideák áztatásánál használom a kocka ``nyers`` élesztőt. Havonta 1x áznak élesztős vízbe. Kb 5-6L víz 1 élesztő feloldva előbb kis vízbe majd beleöntve. Sokáig kételkedtem a hatásában de nagh nehezen rávettem maga és látványos is lett a hatása. Az elnyilt virágszárakon jöttek sorra az oldal elágazások alvórüguekből. Gyökér és levél képződés is jobb.
Egy másik ilyen internetes praktika orchideákhoz a fokhagymás vízben áztatás. Erre is rászántam magam, eddig 1x kaptak ilyen vizet, hosszabb távon majd kiderül milyen hatása lesz.
Tetszenek az ilyen kiérleti videóid jó ötleteket lehet meríteni belőlük. Üdv.
Nagyon érdekes kísérlet!! Nagyon várom az eredményt
Én is kipróbáltam az élesztős permetezést/nem porból/ nem tápanyag pótlásra, hanem tetű és lisztecske ellen, azokat másnapra lerendezte.
Holnap kipróbálom tetűre és lisztecskére, van mind a kettő bőven. 🤨
@@asolkim84 Milyen arányban ?
Engem is érdekel az arány, mert nem bírok a liszteskével!
@@km88me Mivel még nem csináltam igy csak a Kisvakond keverékéből kíndulva probálnám meg. Ha a 7g élesztőt 7dl vízbe oldotta fel akkor a 43g kocka nyers élesztőt én 4,3 de legyen csak 4 L vízbe próbálom ki estefelé ha lemegy a nap, és persze nem hideg vízzel.
@@asolkim84 köszönöm. Majd írd meg az eredményt is, köszi.
Köszi!
Közben azért elgondolkodtam két dolgon.
Mi történik ha rendszeresen le van szedve az oldalhajtás a tesztalanyokon és hogy vajon az élesztő gombák egyszeri használat után vajon mennyi ideig szaporodnak és élnek a növény körüli földben?
Köszi a videót. Rettentő kíváncsi vagyok a végeredményre! 😉👍
Érdekes videó. köszönjük. Nem mondtad, hogy tettél-e az élesztőhöz cukrot is. Csak azért kérdezem, mert úgy állítólag jobban működik.
Nem, nem tettem. Szerintem eléggé veszélyes cukrot tenni, mivel a hangyák 100 méterről kiszagolják.
@@Kisvakondkert Ahogy elolvastam a cukor szót a kommentben megjelent egy hangya az asztalomon...
Köszönöm én is használtam azelesztot ,de most már be is fejezem !
Meglehet hogy hatásos, de én ezt tapasztaltam vele.
Ez is egy korrekt video! Köszönet érte!
Tiszteletem!
Megvallom őszintén nagyon meglepett ez a kísérlet. Elég régen foglalkozom konyha kertészettel, de soha nem jutott eszembe, hogy ilyet csináljak. kb 30 pár éve kezdtük a nejemmel. Semmi tudásunk nem volt hozzá, csupán az elhatározásunk. Előtte marha tartásunk volt. Volt egy darab föld részünk lucernát termesztettem a jószágoknak, azt kellett hasznosítanom. Innen jött a konyha kert. ( Megjegyzem én speciel Angyalföldi csibész voltam. Vidékre nősültem, amit azóta se bánok ) Szóval, kert. Vettünk különböző vetőmagokat. Persze kaptunk is. Minden volt a kertben ami kell a konyhára. Krumpli, bab, saláta retek, paprika, paradicsom stb. Egy ismerőstől kaptunk fűszerpaprika magot kb 1,5 kg ot. Na az volt a nagy kihívás. Április legelején elvetni, majd májusban palántázni. Nem részletezem, de rengeteg munka volt vele. A magokból kikelt kis pöttömöket gyomlálni, ( nem igazán kívánom senkinek ) . Majd a palántázás. Több ezer palántát kellett elültetnünk. De meg lett az eredménye. Több 10 kg darált paprikánk lett. Ezen kívül, volt még sok mák, uborka, paradicsom, paprika, dinnye és hagy ne soroljam mi. De soha nem jutott eszünkbe, hogy kísérleteket csináljunk. Pedig lehet jobban jártunk volna. Ma már ott tartunk, hogy a városi emberek menekülnek vidékre. Sajnos sokan nem tudják hasznosítani a területüket. Pedig ha tudnák, hogy aranyat az föld rész.
Mindíg mindent kipróbálok, tesztelek, személyesen. Igyekszem mindíg viszonyítani a módszereket más módszerekhez, tehát úgy végzem, hogy legyen viszonyítási alap. Másképp értelmét sem látnám.
Kedves Kisvakond,a gombás kezelést vegetáció alatt is lehet öntözéssel használni?
Adjon Isten! Kérlek írd meg az általad használt michorriza gomba márkanevét és ha tudod, azt is hogy hol vásároltad. Annyi féle van a piacon hogy igen nehéz eligazodni közöttük. Hálásan köszönöm!
Könyörgöm,az egyik élesztővel locsolt palántán,már van 3 kis paradicsom 20 :45 után totál látszik.Tehát óriási fejlődés a másikakhoz képest.Ha az oldalhajtás ki lett volna törve még a megszokott időben,tehát rögtön amikor már akkora,hogy meg lehet fogni,termetre is nagyobb lenne.
Ahogy tetszik! 🙂 Épp azért végzek kísérleteket és mutatom be, hogy mindenki eldönthesse a kérdést.
Bevallom, engem nem győzött meg.
Szívesen megnézem az Ön által közzétett videókat sokszor látok érdekes dolgot. Látom a szándékot a pártatlan álláspont közlésére , de sajnos így is tolja azok szekerét, akik pl. a mikoriza gombát forgalmazzák. Én is beleestem az erről szóló szép mesék csapdájába (annak ellenére, hogy barátnőm növénytermesztési kutató biológus lánya azt tanácsolta, ne dobjak arra ki pénzt, ami a földben úgy is mindenütt megvan) és vettem és használtam és az eredmény annyi sem volt, mint a gomba ára! Telepítettem vele szőlőt, gyümölcsfát, tettem pohárba paradicsom és uborkamag alá stb. Persze mindig vannak friss, újabb és még újabb átverések, csodaszerek, mert így könnyebb pénzhez jutni mint munkával! Hasonlóként említhetem pl. az árnyékszékbe szórható, annak tartalmát elfolyósító és jelentős részét elgázosító csodaszert, ami az emésztőből is tiszta vizet készít (ha győzi kivárni azt a néhány 10 évet amíg ez megtörténik). Persze az is egy porított gomba, mint a mikoriza.
Érdekes hozzászólás. Örülök, hogy kedveli a csatornát, ugyanakkor elszomorít, ha úgy gondolja, hogy bárkinek a szekerét tolom. Ha belegondol, rá fog jönni, hogy semmi érdekem nincs ezt tenni. Ugyanakkor kísérletezem, megfigyelek, összevetek. Ugyanezt tettem a gombákkal is. Talán nem látta, de ezt a gyakorlati kísérletet is bemutattam. Objektíven, pártatlanul. Reklám, vagy márka említése nélkül. Ha nem látta, kérem nézze meg és mondja el, hogy a megállapításaim melyikével nem ért egyet:
ruclips.net/video/QxZCNa1-jSY/видео.html
A kedves barátnőjének sajnos nincs igaza, ha ilyet állított. A palántaföld 99%-ban tőzegek keveréke. Biztos vagyok benne, hogy nem tartalmaz mikorrhiza gombákat. A kertek talaja is igen gyakran kiélt. A benne lévő gombák és mikroorganizmusok száma a növényi gyökerek környékén kiemelkedő. Azonban a legtöbb haszonnövényünk rövid tenyészidejű. Tehát a gyökerek nem egész évben vannak jelen az ágyásokban. Ez redukálja a hasznos talajélet mennyiségét. A talajmunka is rátesz erre valamennyit. Összességében tehát igenis fontosnak tartom, ha már a kijuttatás pillanatában jelen vannak a gombatelepek a palánták gyökerein. A hölgy bizonyára jól beszél angolul, így könnyedén talál az interneten több száz publikus, hivatalos és mérésekkel dokumentált egyetemi kutatási eredményt a témában, ahol felmérték, hogy milyen növényekre volt kimutatható terméstöbblet a gombák használata által.
Azt hiszem, hogy ön csak azért nem tudta ezt észlelni, mert soha nem végzett összehasonlításon alapuló elemzéseket. Hiszen nem csak a mikorrhiza gombákon múlik egy növény fejlődése, de ha két azonos növényt ugyanabban a környezetben tesztelünk, akkor már objektív véleményt formálhatunk. És persze azt sem kell elfelejteni, hogy termék és termék között is vannak különbségek. Sőt, azt sem, hogy a gombák fejlődéséhez is szükség van megfelelő környezeti feltételekre.
Egy szó, mint 100: kérem nézze meg a fentebb belinkelt videót és magyarázza meg, hogy miért különböző a tesztalanyaim fejlődése, azonos körülmények között, ha nem a gombák miatt 😉.
Azt is érdemes lenne megnézni mi történik, ha rendesen hónaljazzuk a növényt. Akkor mit mutat az élesztős. Illetve tovább követve, később milyen különbség lesz a simához képest. Én egyébként nem gondoltam, hogy lesz bármilyen hatása, de így a videóról azért jóval erőteljesebbnek tűnik a növény.
Természetesen a kísérletet folytatom és a későbbiekben valamelyik videóban be fogok számolni róla! Engem is érdekel.
@@Kisvakondkert kíváncsian várom az eredményt.
Szerintem mindegy melyik video alatt teszem fel akérdésem, hisz tudomása van minden kommentről.
Minden Kisvakond video érdekes, oktató s ezért többször visszanézhető és jegyzetelek, ha esetleg valami oknál fogva már később nemtalálnám.
Szokatlan kérdésem, milyen dátummal és miről szólt az 1. videója a RUclips on.
Örülnék ha biztosra tudnám, egyetsem mulasztottam el.
Mindig nézem a dátumot is, hogy tuddjam bizonyos témában melyik volt előbb készitve, hisz mindig keresi a jobb, efektívebb megoldást.
Köszönöm a válaszát.
Remélem sokat nemláttam még .
Ha rákattint bármelyik videó alatt a vakond logóra, akkor autómatikusan a csatorna oldalára ugrik. Ezen a csatornaoldalon fölül talál egy "videók" fület. Erre kattintva időrendi sorrendben megtalálja az összes videót. Természetesen minden videó dátuma megjelenik a videó alatt, ha bármelyiket megnyitja. Ha lepörget a legvégére, ott lesz a legelső videó a végén.
Ugyancsak a csatorna oldalán talál úgynevezett "lejátszási listákat", négy témában: fóliasátor, receptek, barkács és népszerű feltöltések. Ezekre kattintva témákra szűrve találja meg a videókat.
@@Kisvakondkert Köszönöm
Cytokinin hatás van az élesztőnél, -azt gondolom.Az auxint meg csökkentheti.
A micorrh.gomba a talajban marad, ezért olcsóbb.
Szeretnék kérdezni, néztem a mikorrhiza gombát mert vásárolnék. De amikat láttam specifikusak, azaz külön van paradicsom és paprikára, virágokra, muskátlira, füszernövényekre. Nem akarok mindegyikböl vásárolni, miot tegyek, nem látok olyat, ami mindenre jó lenne. Amit nem tudok, talán tudnál segiteni, vásároltam Greenman Agro-t,mellete lehet a gyökérzetre használnom a mikorrhiza gombát? Közben találtam egy általános mikorrhiza gombát, ez gondolom jó lesz SYMBIVIT - MIKORRHIZA NÖVÉNYEKRE Várom válaszod, szép estét kivánok.
A Greenman egy baktérium készítmény. Nem zavarja a gombákat. A mikorrhiza készítmények pedig jellemzően keverékek. 4-5 különböző gomba spóráit és micélium darabjait tartalmazzák, tehát a legtöbb termék eléggé széles körben használható. A Symbivit egy magyar termék. Sajnos nincs vele személyes tapasztalatom.
@@Kisvakondkert nagyon koszonom. Esetleg tudnál ajánlani milyen gombát vegyek? Vagy lesz a webaruhazban? Várom hogy nyisson meg
Én is láttam a szlovák(?) videot. Mivel magyar felirattal adják, a fordítás is lehet pontatlan. A te tanácsodra én a tejes permetezést alkalmazom, havonta egyszer, de kizárólag kezeletlen házitejjel. Szuper és köszii!!😊🙏🏻 az élesztős eljárást csak a frissen ültetett palánták belocsolására használom utána már nem. De az az egy kezelés jót tesz. Pár éve alkalmazom :)
Bosnyák a google fordító szerint, mindenesetre szlovák 100%, hogy nem.
@@tomaszhk ezért tettem kérdőjelet, de köszönöm
@@tomaszhk Proizvodnja voca i povrca? Erröl az oldalról van szó?
@@asolkim84 Proizvodnja Voća i povrća, sztem igen
@@tomaszhk Ez horvát csatorna. Mivel vajdasági vagyok ismerem a szerb nyelvet, ennél a csatornánál hasonló a nyelv a szerbhez csak több szót j betüvel ejtenek. Hasonló mint magyarban az ö betűs tájszólás.
Követtem én is egy ideig csak kicsit úgy éreztem mostanság hogy kicsit már sok... nem hiteles.
Az élesztőben lévő gomba szaporodik. Ezért szoktuk sütés előtt felfuttatni. Ha az ember este bekészíti a 10l.es kannát beledob pici cukrot reggelig ki is fut..... minek bele 3 zacskó?
A "recept" nem sajátom, hanem az említett forrásból származik, ami pedig az egyetemi tanulmányokból ered. Így ezekre a kérdésekre nem tudok válaszolni.
Számomra egyetlen egy dolog nem világos jelenleg: mi haszna egyetlen grammnak is a locsolóvízben vagy a permetlében? Éppen ezért folytatom tovább a tesztet, abban a reményben, hogy választ találok.
@@Kisvakondkert mivel veszettül megnyomta a hónalj hajtásokat arra tippelek ott van haszna ahol sarjakat várunk a növénytől.
Nekem a mikhorizza volt újdonság most abba âsom bele magam. Köszi a tippet. További sikereket kívánok.
@@73Panettone ruclips.net/video/QxZCNa1-jSY/видео.html
Jó estét kívánok! Mit ajánl ha nem élesztő, milyen házi tápoldatot, amiben nitrogén, kálium, minden tápanyag megvan,pl ; szobanövényekre? Köszönöm szépen a választ.🙂 Akkor az élesztőt nem próbálom ki!
Műtrágyát nem akarok használni.
Ha szobanövényekről beszélünk, akkor gondolom nem ehető növényekről van szó. Ilyen esetben a logikus választás mégis a műtrágya lenne. A szerves trágyáknak szaga is van, ami kellemetlen lehet. Műtrágyák léteznek natúr műtrágyák is. Ez azt jelenti, hogy nem szintetikus anyagokból keverik őket, hanem natúr anyagokból. Műtrágyának számít a gilisztahumusz, a dolomit trágya, a keserűsó vagy a vermikulit is. És meg sorolhatnám.
Visszatérve a növényekre, nekem nagyon bevált a Cropmax levéltrágya.
Jó napot kívánok!
Cropmax levéltrágya az micsoda, tudna több információt adni, termék neve? Minden növényre jó,szobanövényekre is jó? Interneten kerestem,de nem találtam.Nagyon szépen köszönöm, további szép napot kívánok!
@@nagyzoltan4144 Az egy kiváló 100% natúr levéltrágya, amit évek óta használok. Ha nem fogy el a teljes bekevert mennyiség lombtrágyázáskor, a maradék öntözésre is használható. Bármire alkalmas: konyhai és dísznövényekre egyaránt. Február első hetében indul a Kisvakond csatorna webshopja, tehát maximum két hét múlva. Ott több kiszerelésben is meg fogja találni.
Véletlen lenne,hogy az egyik élesztővel kezelt már kezd termést hozni?
Az egyik mikorrhizás is. Folytatom. Kiderül.
Köszönöm ezt nagyon hasznos kísérletet! Symbivitet használok, de eléggé drága, keresem a pénztárcakímélőbb megoldást, a kérdésem, hogy milyen mikhorizzát adott a kis dobozból. Hogyan keressem? Köszönöm!
Sajnos minden mikorrhiza termék költséges. A magyar gyártású Symbivit valószínűleg a legolcsóbb verzió kelet es középeurópában
Köszönöm, akkor maradok ennél . Nagyon bevált. @@Kisvakondkert
A mikorhiza gombás kezelést milyen szerrel végezted? Hol lehet kapni?
Én az emagról szoktam rendelni (párciumi vagyok).
Nagyon jó videó. Én is használom a Mikorhizza gombát. Szerinted oda kell figyelni arra, hogy milyen gyártótól veszem. Számít itt is a minőség? Vagy mindegy melyik terméket vesszük meg, ha rá van írva hogy Mikorhizza akkor az működik? Tehát el lehet ezt rontani? Van valami mérőszám ami alapján választani lehet terméket?
Sok dolog számít. Egyrészt a frissessége, mivel jellemzően egy évig szavatolják. Másrészt a tartalmazott gombák fajtái, mivel rengeteg fajuk létezik. A gyártó mindíg feltünteti az alkalmazási területet (növényfajokat).
@@Kisvakondkert tehát ha a szavatosságát nézem es az ajánlást hogy mire való akkor nagyon elrontani nem lehet.
Köszönöm
@@DeAnnMoon De, sajnos lehet. 🙂 Amennyiben a talaj, ahol alkalmazzuk, teljesen kiszárad meg mielőtt a szimbiózis létrejönne, akkor a gomba tönkremehet. Tehát az első kb egy hét kritikus: öntözni kell. De ez inkább cserepek esetén szokott megtörténni.
@@Kisvakondkert köszönöm
Az élesztős locsoláshoz hasonló elven egy michoriza gombás oldattal való locsolásnak/petmetezésnek lenne haszna a paradicsomoknál?
A mikorrhiza gyökeren keresztül kap csolódik a növényhez.
Én úgy hallottam de nem videón, és ki is próbáltam, hogy virágzáskor kell használni. Tényleg sokkal több virágvan de én mindre öntöttem nem zöldségnél virágoknál próbáltam, ilyen videót kell felteni, csak ez több idő. Viszont, olyan érzésem volt nyárvégére, nemtudom másszóval mondani, eltelepedett a növényeken és őszre nemlettek szépek, de nyáron ontották a virágot.
Sörélesztő vagy rendes kenyérhez való élesztő?
Az ugyanaz, csak egyik köznyelven, másik pedig biológiai elnevezésben.
köszönöm!
Szeretném kérdezni hogy egy tohoz menyi mikorlzat használt
Egy csipetnyit, bár az egyik cserép esetében megzuttyant a dobozból, és egy csapott kiskanálnyi pottyant be. De ismétlem, egy csipetnyi kellene, mivel szaporodik.
Köszi a választ
Utólag tudok mikorizát tenni a tövekhez? Kicsit kitúrom a földet a tő körül és beszórom? Nem tettem sehova ültetéskor, mindig elmaradt.
@@nagybio Hát, ezt nem próbáltam, de szerintem igen.
@@Kisvakondkert Köszönöm! Akkor kipróbálom. A palántáknál csak a tetejére szórtam, mert a palántás videóban úgy csináltad :D úgy is működött. De azért most beásom inkább.
Udvozlom Erdelybol nm is messze egymastol🙂..Ha màr kiserletezèsrol beszelunk pont ma neztem meg az egyik videojat a vas hianyos paradicsomrol..Csak egy kerdes ..ha a ferjem osszes rozsdas szoget beszorom egy flakonba ès pàr napig aztatom valami hatàsa lesz ?(vagy ne àlltassam magam)🙂
Barna lesz a víz a rozsdától 🙂. Bonyolult kérdés, de amennyire én tudom a kútvízben, mivel mélyen a föld alól érkezik, a vas pozitív ionok formájában, oldott állapotban van. Ez addig igaz, amíg a föld alatt van, ahol nincs oxigén a vízben oldva. Ha felhúzzuk a kútból, találkozik a levegővel és oxidál. Ezért is barnul be a kútvíz miután felhúzzuk.
Ön a szeget levegő jelenlétében fogja a vízbe tenni, ami nem oldott vasat, hanem rozsdát fog létrehozni, ami nem felvehető a növények által.
Lehet, hogy tévedek, de ez az én meglátásom.
@@Kisvakondkert Nem vagyok sem kémikus, sem kertész. Ám arra évtizedek után is jól emlékszem, hogy amikor az öreg sárgabarack fánk levelei elkezdtek sárgulni és a gyümölcse sem volt már ízes, apám elővette az összes, korábban kidobásra szánt rozsdás, görbe szeget, csavart, és elásta a fa töve köré. Szinte megújult a fa, és a termés is bőséges, finom lett.
@@polyglot.basketer947 Sokan rozsdás szeget is ütnek a fába, mondván, hogy jót tesz neki. Az én véleményem szerint ezek a módszerek nem működnek. Meg kell tudni különböztetni a vas vízben oldott formáit a vegyületektől. Gondoljunk az emberekre. Nagyon sokan vashiányban, vérszegénységben szenvednek. Nem a rozsda, azaz a vasoxid erre a megoldás, hanem például a fekete ribizli, mégpedig azért, mert az ember által felvehető formában tartalmaz vasat. Ez nem csak az emberre igaz, hanem a növényekre is. A vasoxidot a növények nem tudják felvenni. Lényegében semmilyen kötött formában nem tudják a vasat jól hasznosítani. Gondoljunk a vasgálicra (vas-szulfát). Használjuk lemosó permetezésre, de ugye ez is csak kontakt szer. Nem szívódik fel, mivel nem vas ionokat tartalmaz, hanem a vas egyik vegyülete kénnel.
Persze lehet használni, belátás szerint, mivel ártani nem fog. Csupán abban kételkedem, hogy használ.
@@Kisvakondkert Köszönöm a szakszerű választ, bár úgy hiszem, apám "odafentről" rázza a fejét :-)
Vannak videók amiben tablettát, sütőport, szódabikarbónát stb.ajánlanak a növényekhez.Erről lenne véleményed?Ja?! Láttam minap hogy a hangyák ellen jó a kukoricadara (grízpor). Hallottál már erről?Köszi a feltöltést.!👍🌱
Ha őszinte akarok lenni, akkor van. Úgy gondolom, hogy valóban van néhány olyan házilag elérhető dolog, ami pozitív hatást válthat ki, ha megfelelő mennyiségben adagolják. Ezek használata el is terjed, zömében szájról szájra, mint a közmomdások. A gond az, hogy szárnyra kaptak olyan butaságok is, amelyek értelmetlenek, pl "locsolj szódavízzel, mert sok CO2-t tartalmaz, amitől jobban nő majd minden" , vagy "locsolj szódabikarbónával, mert ettől jobban nő". Ezeket és az ezekhez hasonlóakat butaságnak, egyszerű népi babonának tartom. Vegyük például a szódabikarbónás locsolást: a szódabikarbóna nátrium-hidrogén-karbonát. Mit kezdjen evel egy növény? Permetezni lisztharmat ellen tényleg jó, mert lúgos bevonatot képez, ami gombaölő. De locsolni vele minek? Miért kellene lúgosítani a talajt? Ha savas, akkor talán, de az ritka. Egy szó mint száz: nagy része ezeknek babona.
@@Kisvakondkert Köszönöm a véleményedet.Szép napot.🌱
Üdv!
Én hetente locsoltam csalánod vízzel és tele van már nagyobb szemű paradicsommal, most szódabikarbónás-keserűsóval locsolóm a földjét. Már én is több mindent kipróbálok. A tejes locsoláshoz mi a véleménye? 👋
Nos, én szódabikarbónával nem locsolnám, mivel lúgosít és nem hiszem, hogy a növény kezdene vele valamit. A keserűsó viszont mindenképpen jó. Tejjel locsolni szintén nem jó ötlet, szerintem. Egyrészt, mert pazarlásnak tartom, másrészt mert savanyítja a talajt. Inkább permeteznék a vizes oldatával, mivel lassan elérkezik a paradicsomvész ideje (alternária) és ez az elegy kipermertezve védelmet nyújt.
Szia egy kerdesem lene ha Tudnal valaszt adni nagyon orulnek neki a kertemben tetem tököt medjelent a kis tök körürbelûl 5 .6cm elkezd rodhadni nem ertem mi Lehel a baj
Ha a levelek szépek, egészségesek, akkor a beporzás hiánya lesz. Akár kézzel is lehet rajta segíteni, de idővel magától is helyreáll, ha a rovarok megszokják a virágok helyét.
Köszönöm a videót, nagyon tetszett. Nem készítesz egy összehasonlító videót csalánlével is?
Köszönöm. Talán erre is sor kerül majd.
Mivel magas a N tartalma, az eredmény szinte borítékolható.
De persze, a puding próbája az igazi. Engem is érdekel.
cukros viz mennyire jo mint tápanyag ?
Nem jó. Városi legenda. Nagyrészt gomba és baktérium eledel lesz belőle. A növényeken nem sokat segít.
Nem lehet, hogy azért növesztett az élesztős több levelet, mert a levelein keresztülnis kapott táplálást és így nem csak gyökért, hanem plusz levelet is növesztett a nagyobb tápanyagfelvételhez, így nem csak " magasság"ra gyúrt ezért lett kisebb ...
Meglehet, bár el nem tudom képzelni, hogy milyen táptól lenne szó? Az élesztő fehérje, kevés zsír és egy ici-pici szénhidrát. Ezek egyikét sem "fogyasztják" a növények levelen keresztül.
@@Kisvakondkert Azért van benne ez az
víz 73-75%
fehérje 13%
kisebb mennyiségben ásványi anyagok, zsiradék, szénhidrát, vitamin (B, E), zimáz enzim
100 g friss élesztő vitamin- és ásványianyag-tartalma:
B1 0,37-0,56 mg,
B2 1,17-1,7 mg,
B6 1,1-1,14 mg,
Kálium 610 mg,
Nátrium 16 mg,
Kalcium 13-16 mg,
Magnézium 31 mg,
Foszfor 340 mg
Vas
forrás:
hu.m.wikipedia.org/wiki/%C3%89leszt%C5%91
Sok videón lehet mostanában még látni a szóda-bikarbonát mint természetes növényvédő csodaszert permet formájában lombozatra alkalmazva, van ahol sima vízzel keverve, van ahol különböző eszement dolgokkal mint ecet, cukor, na meg mosogatószer.
A tejes permetet már láttam nálad is, az biztosan jó is, elképzelhető hogy a szódáról is beszéltél már de én nem találtam.
Kíváncsi lennék a véleményedre hogy valóban hasznos e, ér e egy próbát a ph dolgok miatt, vagy egyszerűen le szárítja nekem a leveleket, aztán pisloghatok mint hal a szatyorban.
Talán ha majd kis időd engedi, kérlek ejts róla egy videóban pár szót mert szerintem sokan mások is figyelmesen hallgatnák a véleményed erről a dologról is.
Köszönöm.
Zoltán.
Volt róla szó többször is. A szódabikarbóna egy erősen lúgos valami. Ennek köszönhető az antibakteriális és antifungicid hatása is. Ezért válik be a hűtőszekrény kimosására és szagtalanítására, hiszen a szagok a baktériumoktól erednek. Ezért kiváló például permetezésre lisztharmatos gombabetegség ellen is, mivel ezt a PH-t amit a növény felületén létrehozunk vele, a lisztharmat már nem viseli.
Ilyen szempontból csodaszernek is nevezhetjük. Igaz, sok igen gyakori gombabetegség ellen hatástalan, például peronoszpóra vagy alternária. Tudomásom szerint morfológiai elváltozást nem okoz a növényeknél.
Ami a vele történő locsolást illeti: minden növény gyökerén úgynevezett mikorrhiza gombatelepek vannak, melyek nélkül a növény igen gyenge lenne. Éppen ezért nem tudom, hogy jó ötlet-e szódabikarbónával locsolni, ezzel igen ellúgosítva a talajt, ami könnyen árthat ezeknek a szimbiózisban élő és segítő gombatelepeknek.
Én csak lisztharmat esetén használom permetezésre, szőlőn, tökön, uborkán.
@@Kisvakondkert Értem. Locsolásra semmiképp nem szerettem volna alkalmazni, paradicsomra paprikára uborkára permetezéssel egy két részen akkor kipróbálom, megkeresem azokat a videóid ahol meg említetted, hátha mondasz arról is hogy érdemes e kombinálni esetleg tejjel ezt....stb info.
Köszönöm a válaszod !
@@ikerpatron Főleg a növényvédőszeres élő adásban volt erről sző.
@@Kisvakondkert Az édességét is fokozza a termésnek.
Öhm😅. Tudom nem tartozik hozzá a témához,de volna egy kérdésem 😅.
Szeretnék rózsát szaporítani,egyik rózsának (tea) van egy vadhajtása,azt kiástam és elültettem.Ön szerint vadrózsa lesz belőle?
Nem produkál csipkebogyó bokorra jellemző tulajdonságokat.De még nem virágzott
Ha oltott teahibridről van szó, akkor a vadhajtás nem fogja örökölni a tulajdonságait, mivel ez a föld alól, az alanyról indul.
@@Kisvakondkert És azt honnan tudom meg, hogy teahibrid e?ugye mikor vettem a házam a rózsák már itt voltak.
@@martonnagy993 Ha ennyire öreg tövek, akkor szemre nem fog menni. Majd a dugvány meg fogja mutatni. Jobb ötletem nincs.
@@Kisvakondkert rendben köszönöm a segítséget 😊
Szia Kisvakond, és mi a helyzet akkor ha mindkettőt használod egyszerre ? 😅🙂
Ki kell próbálni.
Videó alapján olyannak ajánlanám az élesztőt, aki nem alkalmazott Mikorizát, de szeretné utólag kicsit betúrbózni a növényeit.
Ha időben levesszük a hónaljhajtást, akkor a növény többi része fejlődik, ha ezt vesszük, az élesztős is van olyan mint a mikoriza.
Szóval 100 szónak is 1 a vége, aki nem gondolkodott előre (mint én), az utólag is besegíthet a növényeinek egy kis élesztős oldattal.
(nem muszáj azt gyakran rálocsolni, meg 10 litereket alkalmazni, kis mennyiségben is lehet alkalmazni, én pl azért fogom kipróbálni, mert pár napja brutál vihar volt jéggel, szinte minden levél megsérül, így próbálok segíteni a növényeimnek)
sziasztok a mikoriza gomba mániád már beteges sima gyom megrohadva egy 7 decis uvegbe veszed a levét lombtrágyának és etetni is lehet vele ha a szőlőnek jó minden másnak is
Megpróbáltam értelmezni eme becses sorokat. Azt hiszem rájöttem mit rejtenek. Segítek leírni! 😉
"Sziasztok! A mikorrhiza goba mániád már beteges. Tegyünk egyszerű gyomokat egy 7dl üvegbe és hagyjuk megrohadni. Az így létrehozott lével permetezhetünk lombtrágyaként és öntözhetünk is. A szőlő kedveli, ezért úgy gondolom más növény is".
Eltaláltam? Ez volt a tartalom?
Ha igen, akkor bátran ki merem jelenteni: nem tudja, hogy mi az a mikorrhiza, nem tudja mit jelent a szimbiózis és nem tudja, hogy a levelek rothadását bakteriális bomlás okozza. Sajnos nem tud írni, sem fogalmazni, mégis okosabbnak érzi magát mindenkinél. Ez bizony nem jó.
Szia nem bántani akatalak cak ezen gomba nélkül palántázok szőlő csemetéket paprikát paradicsomot 100 % bio amit csinálok mikoszar nélkül és mindőssze ha ho termést akarsz nem parasztbutításos mikosar kell hanem házi komposzt rohadt fű víz. Azt meg mindenki tudja ha este öntözöl a növénynek több ideje van dehidratálni mert ha reggel öntözöl a júliusi melegekben lehet mulcsod a jó isten is ráfekhet a talaj kiszárad 30 fokban 2 óra alatt
...és ha nem 5 naponta öntözöd ezzel az élesztős vizzel, csak 1o naponta? A pari nem igényel annyi vizet mint a paprika.
Egy ilyen apró cserép hamar kiszárad a fóliában, naponta meg kell locsolni. Állottvízzel locsolom mindegyiket. Egyszerre több tesztet nem tudok végezni. Simán kiptóbálhatja bárki akárhány permetezési nappal, néhány palánta és egy kis plusz munka. A lényeg, hogy legyen mindíg viszonyítási alap.
sok a beszéd idegesitő kivrni a lényeget
Hát akkor nem kell kivárni 🙂.
Keverd sörrel!
a gomba betegség néha baj legfőképpen doktorbácsi látott e téged
Nem kellene fogalmazásgátlót szedni 😉!
)
Bocsánat! Nem kirtikát nyilvánítottam, csak megjegyeztem, hogy nekem soha nem jutott eszembe. Már csak azért sem, mivel volt sok tapasztalt segítőnk. Akik jóval öregebbek és tapasztaltabbak voltak mint mi.
Nincs miért bocsánatot kérnie. Ami az öregeket illeti, szerintem nem locsoltak volna élesztős vizet semmire 🙂. Ennél jóval takarékosabbak voltak.
Ennembirokvideofelveteltkesziteninincsvetemenyemmegnemisertekvideotfelrakniencsakmegtekintovagyokszeretemnezni