Phreaking - jak wyglądały automaty telefoniczne dzwonienie za darmo cz. 1 [PODCAST]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 фев 2025

Комментарии • 150

  • @SaperElektroZłomiarz
    @SaperElektroZłomiarz Год назад +12

    Dokładnie czegoś takiego od dawna chciałem posłuchać! :)

  • @mrmichal_
    @mrmichal_ Год назад +9

    Ciekawa historia. Fajnie że opowiedziałeś o tym i przypomniałeś o tym troche jak to było :)

  • @Modrih
    @Modrih Год назад +10

    Cudowny materiał, miód na moje oczy i uszy, dziękuję

  • @jatoziomek5608
    @jatoziomek5608 Год назад +3

    Urodziłem się w czasach kiedy phreaking powoli się kończył, a styczność z automatami telefonicznymi miałem może z pare razy w dzieciństwie ale mimo tego uważam ten temat za bardzo ciekawy, pozdrawiam ;)

  • @benny_plgraciarz2714
    @benny_plgraciarz2714 Год назад +3

    "Sygnał Czasu" Variego jest po prostu zarąbistą książką, świetnie się czyta!

    • @groszek7657
      @groszek7657 Год назад +1

      swiat jest maly, Variemu to ja wymyslilem ksywke. Michal Jonakowski to tez pseudonim.

    • @benny_plgraciarz2714
      @benny_plgraciarz2714 Год назад

      @@groszek7657 bardzo fajna ksywka :) a "Groszek" - z "wielkiej, większej i największej"? :)

  • @patrykgrzeskowiak6756
    @patrykgrzeskowiak6756 Год назад

    Czekałem i jest
    Idealny materiał na wieczór
    Jak dla mnie kosmos totalny i jaram się strasznie tym jak to kiedyś wyglądało i w sumie jak działała ta cała telekomunikacja, tysiące km zapomnianych już kabli i centrale

  • @Qban220
    @Qban220 Год назад +2

    Pamiętam jeszcze jeden atak na bardzo stary automat tarczowy. Używało się iskrownika z zapalniczki i strzelało się w okolice rzutnika na żetony który zaliczał "przyjęcie żetonu" i można było dzwonić.

  • @krzysztofl9340
    @krzysztofl9340 Год назад +3

    Srebrny miał od góry wycięcie w obudowie pozwalające na wprowadzenie do niego kabla, kiedy telefon wisiał na ścianie. Kiedy kabel wchodził np. tyłem (jak w budce telefonicznej), wkładając zagięty drut można było przez ten otwór wyciągnąć kabel na wierzch i podłączyć się swoim aparatem. Stare niebieskie miały "wykręcany" wylot karty - posiadając klucz do automatu można było tam włożyć zagiętą kartę która nie pozwalała, aby automat oddawał karty - w przeciwieństwie do srebrnych była możliwość uzbierania kilku kart. Z tego, co pamiętam, to już w roku '98 ciężko było spotkać te z wykręcanym wylotem. Albo niebieskie, albo srebrne można było otworzyć bez sygnalizacji otwarcia w ten sposób, że nie można było pozwolić, aby ta przesuwna część zawiasu się przemieściła - należało dopchać stronę zawiasów do obudowy. Akumulatory ze srebrnego pozwalały zaoszczędzić trochę grosza na baterie do radia np. na plaży. Kolega mi tak opowiadał.... 😉Możesz podać jakiegoś maila do siebie? Myślę, że mam coś interesującego dla Ciebie.

    • @michamirkowicz3095
      @michamirkowicz3095 7 месяцев назад +1

      “Kolega” mógłby jeszcze jakieś historie/smaczki podrzucić :-)

  • @lansthrolle138
    @lansthrolle138 Год назад +3

    Kevin Mitnick się nie zgodzi, że phreaking nie istniał na zachodzie 😁

  • @mcoola
    @mcoola Год назад +1

    bardzo dobry materiał

  • @KrzysztofKudra
    @KrzysztofKudra 10 месяцев назад +1

    aż mi się łezka w oku zakręciła :D

  • @Viking78v
    @Viking78v Год назад +2

    bardzo ciekawa historia i fajnie się oglądało i słuchało twojej wiedzy przekazywanej

  • @ernieerniez
    @ernieerniez Год назад

    To były czasy ;) Było jak mówisz.

  • @benny_plgraciarz2714
    @benny_plgraciarz2714 Год назад

    z ciekawością czekam na ciąg dalszy, bo puki co to tu nic nowego, ale fajnie opowiadane :)

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад

      Będzie druga część. Będzie o metodach dzwonienia za darmo, których używałem, nagrywarkach kart i zamkach. Będzie też pokazane STG napisane przez Kołnierzyka z Urmet Developers :)

    • @benny_plgraciarz2714
      @benny_plgraciarz2714 Год назад

      @@TechGlobuz to już się nie mogę doczekać :)

  • @JohnKofee
    @JohnKofee Год назад +1

    Tak, pamiętam te kradzieże kart… ale mieliśmy na to prosty sposób. Chodziło się z pusta kartą i jak automat ja wypluł to dopiero wtedy się wsadzało kartę z impulsami :)

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад +1

      Tak. Ten sposób nawet tepsa podawała. Choć w dużych miastach było tak, że jak się zadzwoniło na zgłaszanie awarii automatu (był bezpłatny numer), to monter przyjeżdżał w kilka-kilkanaście minut i odblokowywał kartę.

  • @mbnqpl
    @mbnqpl Год назад +1

    Żyłem wtedy, pamiętam zabawy z telekomuną ❤😊

  • @ShigeruWarioMiyamoto
    @ShigeruWarioMiyamoto Год назад +1

    Za mojej młodości to pamiętam że trzeba było z całej siły uderzyć słuchawka w automat w momencie kiedy automat próbował połknąć żeton. Były też jeszcze jakieś kody wpisywane przed numerem telefonu o ile mnie pamięć nie myli.

  • @galy0
    @galy0 Год назад +1

    Nie napisze, skąd to wiem w Żetonowcu AWS-6 na pewnym osiedlu wystarczyło, że przy informacji (pikaniu, aby wrzucić kolejny żeton) nacisnąć zwrot żetonu i automat zwracał żeton, ale nie przerywał połączenia. Linie 0-700 nie od początku były zablokowane, nawet jak zostały zablokowane, to były numery na Antyle Francuskie łączyłeś się z nimi, a one przekierowywały do Polski. Był strach, jak pewnego razu patrol policji przejeżdżał pod samą budką o 2-3 nad ranem, ale się nie zatrzymali i dalej robili patrol po osiedlu. W pewnym bloku był żetonowiec w holu bloku i kabel do automatu był poprowadzony po ścianie, że był ogólnodostępny. Nie minęło dużo czasu, jak automat zniknął, bo został przeniesiony na zewnątrz bloku pod gołą chmurkę. Co do Niebieskiego Urmeta 91 nie powiedziałeś, że ludzie odpowiednio preparowali karty magnetyczne i robili z karty zęby/grzebień i wkładali tam, gdzie się odbierało kartę. W kolejnej wersji tego automatu zastosowali na dole kawałek grubej pleksi i już tego numeru nie można było wykonać.

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад

      Nie pamiętam niebieskich Urmetów z pokrętłem na dole do odbierania karty. Nigdy w życiu nie zablokowałem też czytnika automatu, bo uważałem to za s***yństwo i okradanie zwykłych ludzi.

    • @galy0
      @galy0 Год назад

      @@TechGlobuz Gorsze było podłączanie się pod mieszkania lub firmy i im nabijanie rachunków. Nic nie jest czarne czy białe są kolory od bieli do białości.

    • @sebastiandziarmaga-dziayns3028
      @sebastiandziarmaga-dziayns3028 11 месяцев назад

      Na Antyle wystarczyło znaleźc PABX-a z wyjściem Komertel ;) Był tez fajny sposób znany kilku osobom (w tym mnie ;) - ukryte skrytki poczty głosowe Ery na 9999 - było ich kilka, potrafiły oddzwaniać (choć takiej usługi, jak oddzwaniania w Erze nie było). Po odpowiedniej konfiguracji można było z tej poczty dzwonić na ośmiocyfrowe numery telefonów. Były tam firmy i szacowne instytucje europejskie z PABX-ami ;) z numerami komertelowymi 3912xxxx, które właśnie były ośmiocyfrowe ;) Te skrzynki można było zaprogramować, by dzwoniły o określonych godzinach - nazywaliśmy to piłeczkami, gdyż np. mogłem sobie zaprogramować, by zadzwoniła np. w ciągu najbliższego tygodnia po kilka razy. Jeśli nie miało się czasu, to się rozłączało, a gdy czas był, to się odbierało, dzwoniło i programowało kolejne oddzwonenia (odbijało piłeczkę). Działało to ze 3-4 miesiące. To było w 1998 roku - pamiętam, bo w tym roku kupiłem pierwszą komórkę Tak-Taka ;) Na Tak Taku nie było poczty głosowej, ale sposób działał, gdyż jako "numer rezerwowy" do oddzwaniania na owych skrzynkach 9999 można było ustawić także numer Tak-Taka. Szkoda, że w Tak-Taku nie było konferencji ani połączenia oczekującego. W marcu 1999 kupiłem pierwsze abo w Erze - taryfa Halo. Za dostęp do połączenia oczekującego i zawieszenia płaciłem 12,20 zł/m-c ;) Nawet za CLIP-a trzeba było płacić 2,50 + VAT.

  • @xents
    @xents 4 месяца назад

    Za czasów początków drogich połączeń komórkowych dużo osób puszczało strzałki .Znałem trik który działał puszczało się strzałkę na niebieskiego urmeta to powodowało włączenie mikrofonu na jakiś czas Wtedy przykładało się komórkę do mikrofonu aparatu tak żeby tony dtmf było mocno słychać w aparacie w ten sposób centrala słyszała tony i wybierała numer tak można było dzwonić gdzie się chciało ewentulnie wpinało się własny telefon do kabli jak były na wierzchu

  • @sebastiandziarmaga-dziayns3028
    @sebastiandziarmaga-dziayns3028 11 месяцев назад

    Co do metod do dzwonienia za darmo z jajka, to po prostu TPSA podłączając je do linii ISDN często zapominała wyłączyć usługi dostępne na takiej linii. W Częstochowie np. zapomniano i poustawiałem przekierowania ;) W efekcie można było dzwonić na numer automatu a za przekierowanie (np. na komórkę, za granicę) "płacił" automat. Telefonem ISDN byś się nie wpiął do linii, gdyż telefon ISDN podpinasz do styku S - więc ewentualne podpięcie by musiało być zrealizowane wewnątrz jajka, już w miejscu, gdzie styk U został przetransformowany na S - jeśli linia była skonfigurowana w trybie point-to-multipoint to po podpięciu mógłby niezależnie działać i telefon ISDN i jajko. Zamiast telefonu ISDN mógłby to być jakiś Terminal Adapter - choćby i Fritza, które już wtedy były niedrogo dostępne na Allegro. Jeśli w trybie point-to-point to by nie działało. Do linii natomiast można byłoby się podpiąć zakończeniem sieciowym NT - Aethrę można było na początku XXI wieku kupić za 40-50 zł. Wtedy by trzeba było wypiąć jajko i podłączyć NT, a do NT już można było podłączyć analogowy telefon.

  • @over-kill8778
    @over-kill8778 Год назад

    49:09 naj-ale to najlepsze...
    głosowe wybieranie

  • @harry170183
    @harry170183 Год назад

    Przed Urmetem niebieskim były jeszcze pomarańczowe - na początku lat 90-tych, pamiętam takie jeszcze. Z zewnątrz poza kolorem wyglądały tak samo, ale pewnie różniły się bebechami.

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад

      Nie było pomarańczowych Urmetów. Pomarańczowe na początku lat 90 były małe żetonowce AWS-5.

    • @harry170183
      @harry170183 Год назад

      @@TechGlobuz Były były, ok. 1991 r. ale dość krótko. Być może było to to samo co niebieskie (próbna seria?) ale widziałem takowe. Przedni panel był pomarańczowy a boki szare. Zdjęcia pewnie nie znajdę online, ale z takiego właśnie automatu wyciągnąłem swoją pierwszą kartę :) I to były pierwsze kartowce jakie wprowadzono, w okolicach Światowych Dni Młodzieży. A niebieskie pojawiły się chwilę później i potem pomarańczowych już nie widziałem w ogóle.

  • @cccddd1871
    @cccddd1871 Год назад

    Kawał fajnej roboty. Phreaking istniał prędzej przed 2000r jak chodziłem do Technikum to zainteresowałem się tym, dzwonieniem za darmo, DTMF, przez PBXa itd... ale to lata 96-98.
    Najciemniej pod latarnia jak koledzy przytulili klucz uniwersalny do wszystkich aparatów telefonicznych no jak od kogo od tepsy ;-)
    A teraz najciekawsze.
    Poszli do klucznika dorobić sobie kopie. Pan mówi zaczekajcie chłopcy 30min i klucz będzie gotowy :D
    Dobrze że nie zaczekali bo byłoby kolorowo.....
    Niestety aż tak bardzo mnie to nie wkręciło. Potem Polibuda gdzie kable latały po korytarzach luzem i spotkałem hakerkę co podkręciło moje fantazje o hackingu.
    Ale to już temat na osobny odcinek...

  • @theflashek1570
    @theflashek1570 Год назад +1

    pamiętam że amerykańską krótkofalówką czyli GMRS dało się podsłuchiwać rozmowy umieszczając antenę niedaleko kabla TP-SA

  • @x98pl
    @x98pl 8 месяцев назад

    W jaki sposob zolty przesylal sms-y, jak byl podlaczony linia analogowa? Dzwonil do jakiegos centrum sms i modemem przesylal?

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  8 месяцев назад +1

      Modem. Słyszałem, że one mogły działać jako VoIP. Połączenie modemowe było zestawione cały czas i rozmowa leciała po nim, ale były problemy z jakością rozmów.

  • @nzt3319
    @nzt3319 Год назад +1

    Phreakerzy pamiętam was z czasów jak byłem dzieckiem i pamiętam ze was podziwiałem :) Ja się urodziłem o te kilka lat za późno ale za to dostałem telefon komórkowy i przygoda potoczyła sie podobnie robiłem to samo ale z poziomu komórki. Szkoda że ten świat był tak bardzo mało znany i nikt teraz nie mówi o phreakerach gsm :) Samych sposobów na darmowe rozmowy było naprawdę wiele łącznie z 0700 (np. w sieci Era i Heyah wystarczyło podczas rozmowy wklepać jedna z wielu kombinacji w stylu #2# (nie pamiętam dokładnie kombinacji) aby rozmowa była darmowa, warunek był taki że rozmowa nie mogła być dłuższa niż 5min bo co tyle sieć taryfikowała opłatę a podczas wpisania danego USSD prawdopodobnie zapychały się kanały przeznaczone na rozmowy telefoniczne i rozłączało z winy operatora) gdzie smsy można było również wysyłać oporowo za darmo:) Smsy z dowolnego numeru telefonu wysyłane bez internetu też były zabawna łącznie jak wysyłałem smsy od nauczyciela do nauczycielki :)

  • @kkzkkzp
    @kkzkkzp Год назад +8

    Hehe, i 99% ogladajacych znali temat wiecej lub mniej i podrozuja sentymentalnie. Jak ja

  • @Dexter--
    @Dexter-- Год назад

    Aktualnie na OLX wystawiony jest niebieski Urmet za 1500zł, Jajo za 1350zł i AW7 za 2000zł

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад

      Jak nagrywałem film, to nie było.

  • @MrPolska9999
    @MrPolska9999 Год назад +3

    Największą konkurencją dla TP Sa była wtedy Netia ale masz racje TP Sa miała łatwiej bo miała infrastrukture z PRL. Słabą bo słąbą ale była. Kto wie całkiem możliwe że phreaking przyczynił się do polepszenia infrastruktury w Polsce sieci internetowych i telefonicznych ponieważ żeby utrudnić ,,Darmowe dzwonienie" musieli co chwile modernizować infrastrukture, a to kosztuje.

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад +4

      Netia? U mnie (Zachodniopomorskie) nikt o Netii nie słyszał. Problem polegał na tym, że konkurencja miała koncesje na działanie w określonych strefach numerycznych. Nie było pełnej liberalizacji rynku, że sieć mógł budować każdy kto chciał i na terenie całej Polski. Ba, w początkach GSM-ów był tego typu absurd, że jak operator potrzebował łącza do stacji bazowej, to musiał wystąpić do monopolisty o zestawienie łącza i dopiero jak ten odpowiedział, że nie ma możliwości technicznych, to mógł wystąpić o pozwolenie na budowę radiolinii.

    • @wiziek
      @wiziek Год назад +2

      Przeciez Netia korzystala z sieci TPSA, nawet nie w sensie kupna lacza telefonicznego tylko z wymuszonego dostepu hurtowego w ramach BSA czy LLU. Netia to tez nie takie hop siup, przeciez oni wykupywali firmy tak jak UPC a pozniech ich wykupila Netia, UPC w sumie teraz Play a raczej wlasciciela Playa z Francji.

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад +1

      @@wiziek Mówię o czasach przed BSA i LLU. BSA i LLU, to były czasy Szeryfowej (Streżyńska), kiedy realnie zaczęło się coś zmieniać i pojawiła się realna konkurencja. Wtedy phreaking chylił już się ku upadkowi, bo internet stawał się coraz bardziej dostępny (właśnie dzięki BSA, sam pierwsze łącze miałem BSA od GTS Energis). Wcześniej było tak, że operator musiał wybudować swoją własną infrastrukturę dostępową do klienta końcowego.

    • @wiziek
      @wiziek Год назад

      @@TechGlobuz Oki to ciekawe jaki zasieg miala Netia bo w moim wojewodztwie wlasnie byla jakas wykupiona przez nich firma, przynajmniej w miescie wojewodzkim.

    • @benny_plgraciarz2714
      @benny_plgraciarz2714 Год назад

      @@wiziek w Lublinie Netii było dużo, robili swoje okablowanie bloków, więc i centrale swoje musieli mieć, też rodzice przeszli do Netii bo było taniej niż w tepsie

  • @sebastiandziarmaga-dziayns3028
    @sebastiandziarmaga-dziayns3028 11 месяцев назад

    Pilicka nie instalowała AWS-6 tylko AWS-7. Kilka dni temu kupiłem za 1500 AWS-6. Będe chciał go reaktywować do współpracy z bramką VoIP i na monety ;) Poprzypominam sobie te czasy, gdy miałem 20 kilka lat ;)

  • @Roger_exe
    @Roger_exe Год назад

    Dobre. Stare hakierskie czasy się przypominają ;) Jak wsadzisz kartę do zamrażarki do wrócą Ci impulsy :D

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад +1

      O zamrażarce to nie słyszałem. Były legendy o podgrzewaniu płomieniem zapalniczki xD

  • @piotrpiotr5026
    @piotrpiotr5026 Год назад +1

    zolte ascomy w wersji outdoor wystepuja u nas do dzisiaj, w zakladach karnych, nie wiem jak sytuacja wyglada np w szpitalach

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад

      Być może. Nie dotarłem do takich informacji. W szpitalach z tego co wiem, to nie ma już automatów telefonicznych.

    • @benny_plgraciarz2714
      @benny_plgraciarz2714 Год назад +1

      @@TechGlobuz w szpitalu w Tomaszowie Lubelskim jest i działa, a przynajmniej ze 2 lata temu go widziałem, żetonowiec AWS6 przerobiony na monety, nie pamiętam już jakiego operatora, musiał bym odnaleźć zdjęcie

    • @piotrpiotr5026
      @piotrpiotr5026 Год назад

      @@TechGlobuz jest to miejsce gdzie są one do dzisiaj mocno eksploatowane, nic w tym dziwnego, jeśli masz 100 osob na 1 telefon, dodam tylko że sposób użycia może Cię zaskoczyć, używa się w tych automatach w tych akurat miejscach kart "DoGadania". Kart chipowych nie widziałem w sprzedaży w więziennych kantynach..... Ale tu pewności nie mam,
      Wysłałbym Ci na odcinek urmeta jajko ale już go od dawna nie posiadam ;)

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад

      @@piotrpiotr5026 Jakbym wiedział, że kiedyś będę bawić się w RUclips, to sam bym nie wyrzucał swoich artefaktów, choć całego Urmeta nigdy nie miałem, jedynie pojedyncze części. Za duże ryzyko trzymać coś takiego w domu. Najgorsze, że wywaliłem wszytko z 6-7 lat temu (jak automaty całkowicie znikały z ulic), więc nie tak dawno. Najbardziej zamków Abloy mi szkoda.

    • @piotrpiotr5026
      @piotrpiotr5026 Год назад

      @@TechGlobuz jak znajdę abloya to Ci go mogę podesłać ;) niebieskie miały 1 wzór w pl i UK jak dobrze pamiętam? Od jajka moze gdzieś jeszcze znajde

  • @fraziruk
    @fraziruk Год назад +5

    Nie 3-4 zł a powiedział bym że 20-30 zł :-) taka inflacja. Ja w tedy byłem w technikum telekomunikacyjnym na podbudowie TP SA ;-) Miałem nie tylko dostep do sprzetu ale i praktyki na centralak tepsy oj 0-700 to nie stygło na drutach :D piekne czasy, albo podsluchiwanie rozmów ehhhh łezka w oku się kręci. Ale nigdy nie zarobkowo tylko naukowo i poznawczo.

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад +6

      Aż z ciekawości wrzuciłem w kalkulator inflacji od 2003, kiedy minuta na komórki była chyba po 1.70 zł. Jej aktualna wartość to by było jedynie 3.31 zł. A najlepsze, że jeszcze w 2020 roku było to niecałe 2.50 zł. Tak mocno dowalili dodrukiem przez ostatnie 3 lata.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator Год назад +1

      ​@@TechGlobuzTrzeba porównywać do płacy minimalnej i ona rośnie w takim samym tempie jak dodruk ok. 100% na dekadę - średnio 7,2% rocznie. Po 20 latach 4x. Z powodu kowidowego dodruku 4,2x. Usługi telekomunikacyjne, które były do tej pory deflacyjne, bardzo zdrożały ostatnio - z 29gr na 59gr/min. W 1997 minuta rozmowy na komórkę kosztowała 4zł i po uwzględnieniu inflacji by to było 20zł/min. (w 11.2023)

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад

      @@MultiKomentator Dlaczego do płacy minimalnej? Ona rośnie szybciej niż inflacja, bo zależy również od średniej płacy. W 1997 roku miałem 11 lat, a komórki mieli tylko bogacze. Nie wiem jakie wtedy były ceny. Pamiętam jedynie co było w czasie mojego liceum, bo miałem wtedy już telefon komórkowy i wiedziałem ile kosztuje minuta połączenia. Nawet jak weźmiesz 4 zł w 1997, to robi się z tego 12 zł w 2023 uwzględniając skumulowaną inflację.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator Год назад

      @@TechGlobuz Oficjalna inflacja jest zaniżana (w koszyku nie ma mieszkań i samochodów) i każdy ma inną. Wielkość wypłaty lepiej odzwierciedla ile możemy rozmawiać za godzinę pracy.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator Год назад

      @@TechGlobuz W 1998 moj ojciec miał Nokie 5110 i nie był bogaczem. W 1993 komórki były tylko dla biznesmenów. W 2000 w liceum już dzieci miały telefony, żeby sobie puszczać strzałki.

  • @AmatorElektronik
    @AmatorElektronik Год назад

    Żółtek był zajebisty :-)

  • @wlocek369
    @wlocek369 Год назад

    17:17 widzę że zdjęcie jest "świeże" bo pochodzi z okresu gdy w całym kraju dla automatów publicznych TPSA przydzielono jednolity (w każdej SN ten sam) zakres numerów jak się nie mylę było to xx 800 xx xx - xx 805 xx xx.

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад

      Tak. Tak jak mówiłem w materiale, dość późno zainteresowałem się pheakiem. Zdjęcia są z okolic 2003 roku.

  • @AdamAdam-pw2lt
    @AdamAdam-pw2lt Год назад

    18:25 to nie jest czasami mikostyk od podniesienia słuchawki ?

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад +1

      Jest. Później się zorientowałem i o tym mówię. Już nie chciałem od nowa całości nagrywać.

  • @Xlud_
    @Xlud_ Год назад

    Czujnik otwarcia jest na tej prowadnicy co wysuwala drzwi do przodu

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад

      Tak. Też później zauważyłem to na zdjęciu. Tak dawno to było, że zapomniałem gdzie on był. Tym bardziej, że nawet jak się go odpięło, to u nas monterzy zlewali na to i nie podpinali go znowu, więc zbytnio nie trzeba było tego pilnować.

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 4 месяца назад

    jak się da satelite z hakować to co dopiero to

  • @Wies_Pol_2022
    @Wies_Pol_2022 Год назад +1

    Teraz koszty połaczeń i mozliwosci połączeń spadły do tak niskich kosztów, że nikt sie w to nie bawi bo sie nie opłaca. Za pare PLN cały świat w zasiegu z poziomu ciepłego domu, kanapy i piwka w ręce.

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад +2

      Tak działa rozwój technologii. Chociaż dużo ciekawsze jest to, że w USA i Kanadzie rozmowy lokalne już w latach 90 były darmowe (w cenie abonamentu). Pamiętam, że jak przyjechał do Polski kuzyn kolegi z Kanady, to mówił, że tam internet przez modem normalnie mieli bez limitu (tylko jakiś abonament musieli wykupić). Tam od lat była konkurencja, a nie monopol jak w Polsce, więc ceny były całkiem inne.

    • @mateuszorlinski7334
      @mateuszorlinski7334 Год назад

      ​@@TechGlobuzPołączenia lokalne wewnątrz tego samego kierunkowe. Zdarzały się miasta jak Dallas, które miały dwa kierunkowe dla różnych części miasta. Operator tym się nie przejmował, i połączenie do sąsiada ulice dalej potrafiło kosztować tyle co dzwonienie do innego hrabstwa.
      A czy rynek był aż tak konkurencyjny? Praktycznie wszystkie telekomy kiedyś polegały pod AT&T, i cały czas były z tą spółka powiązane.

  • @piotrs241
    @piotrs241 Год назад

    Miałem kolegę który się tym zajmował. Również blokowało się zgiętą tekturką lub lepiej zużytą kartą telefoniczną tunel zwrotu kart telefonicznych aby właściciel jej nie odzyskał. Doładowywali karty.

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад +6

      Raczej kradli karty, które miały jeszcze impulsy. Jedno z bardziej nieetycznych zachowań, bo tepsa nie traciła na tym ani grosza. Tracił szary człowiek, który zapłacił za kartę telefoniczną i zostawał bez karty.

    • @nasluchsluzb
      @nasluchsluzb Год назад +1

      @@TechGlobuz nie zna tematu ten kto nie wie do czego służyła moneta 5 kopiejek :-)

    • @benny_plgraciarz2714
      @benny_plgraciarz2714 Год назад

      @@nasluchsluzb hehe udawała żeton bodajże B, dla tego potem te żetony zablokowali i były tylko A i C

    • @nasluchsluzb
      @nasluchsluzb Год назад

      @@benny_plgraciarz2714 udawała żeton C ten największy ... do rosjanie na stadionie 10 lecia sprzedawali te monety na kilogramy z przebiciem 100 krotnym ich wartości właśnie dlatego że miały wartość żetonu C. Do tego telekomunikacja po tym jak uzbierała z automatów około tony 5 kopiejkówek musiała w sposób oficjalny zwrócić je do ZSRR oficjalną drogą jako pieniądze obiegowe... były to śmieszne czasy :-)

  • @sawekb8102
    @sawekb8102 Год назад

    A nie dalo sie ładowac kart?

  • @PiotrerEs
    @PiotrerEs Год назад

    Niedawno wróciłem do tematu algo w tych PSAMach .. komuś się w końcu udało? Przy obecnym dostępie do sprzętu i nowych metodach ataku nie powinno być dużego problemu. Zastanawiam się czy walczyć czy może jest już ro zrobione?

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад

      Walczyć nie warto, bo kart telefonicznych, jak i samych automatów od kilku lat nie ma w użyciu. Ponoć są jeszcze jakieś w zakładach karnych ;)

    • @PiotrerEs
      @PiotrerEs Год назад +1

      @@TechGlobuz Warto jeśli się będzie historycznie pierwszym. Wiadomo, że kasy z tego nie będzie ;)

    • @wiziek
      @wiziek Год назад

      @@TechGlobuzBa sa firmy ktore oferuja tansze polaczenia czy jakies karty do dzwonienia na numery w wiezieniach, nie mam pojecia jak to dziala dokladnie, raczej juz leci po voipie bo podajzesz wdzaniasz sie do tego operatora i on robi jakies przekierowanie. Chociaaz to wszystko nadal zyje, nowy sprzet z isdnem czy telefony analogowe sa produkowane, nawet do voipa bo wystarczy firma w centrale z wyjsciem na swiat a moga byc analogi w budynku na starych kablach, jakies urzedy, przychodnie.

    • @przeqpiciel
      @przeqpiciel Год назад +1

      @@TechGlobuz nie wiem jak teraz z tymi zakładami karnymi, jednak jeszcze rok temu, sam robiłem dla firmy telko, która sprzedawała własne karty pre-paid dla osadzonych aby przez ich PBX-y szły połączenia. Jednak tak, ta część to już był czysty VoIP

    • @przeqpiciel
      @przeqpiciel Год назад

      sam robilem soft dla takiego dzwonienia z wiezien ;)@@wiziek

  • @kuboludek
    @kuboludek Год назад

    ja w tym czasie byłem w gimnazjum i tez sie tym interesowałem ale że telefon był w domu a na strychu urządzenie PCM od tepsy w związku z tym wpinałem się bezpośrednio w linię więc impulsy szły na tepsę

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад +1

      Obawiam się, że jednak ktoś płacił za tą rozmowę. Małe PCM montowane na (i w) budynkach miały typowo możliwość zwielokrotnienia jednej linii na 4. Wpięcie się bezpośrednio przed PCM nie dawało możliwości dzwonienia. Co najwyżej mogłeś się wpinać w jedną z 4 linii wychodzących z PCM. Jedyna opcja żeby za rozmowę płaciła tepsa, a nie któryś z sąsiadów podpiętych do PCM, to że jedna z linii byłaby niepodłączona do abonenta, ale aktywna.

  • @bartomiejawienski8351
    @bartomiejawienski8351 Год назад +2

    Materiał fajny , żetelny i ciekawy. Jednak... Gdy byś spróbował mówić nieco wolniej to dłużej można by było tych ciekawych rzeczy słuchać i myślę że wysłuchał bym go z jeszcze większym zainteresowaniem bo łatwiej było by układać w głowie to o czym mówisz. Rozbudzał by bardziej wyobraźnię przez co można skupić myśli na treścu a nie na formie przekazu. Na prawdę fajny materiał. Pozdrawiam.

  • @kek_9
    @kek_9 5 месяцев назад

    21:50 hardware hacking w pełnej okazałości
    w ogóle, tak bardzo jak myślałeś że jesteś odległy od hakowania, to tak bardzo do tego się zbliżyłeś ;]

  • @wlocek369
    @wlocek369 Год назад

    Ile jest prawdy w legedzie o tym że zwykłą kartę telefoniczną można było tak schackować że można było na niej uzyskać prawie dowolną pojemność (fizycznie do 9999 impulsów) "za grosze" ?

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад

      Trzeba było zmodyfikować oprogramowanie aparatu. W niebieskim trudna sprawa, bo miał jeden bajt na impulsy (czyli max 255). W srebrnym dało się, ale potrzeba było mieć STG. Tylko grupa Urmet Developers to potrafiła.

  • @compaqchemlab
    @compaqchemlab Год назад

    Dziś, takie budki telefoniczne nie miały by najmniejszych szans. Grzebanie po warstwie krzemu, turbo szybkie FPGA, MCU... prawdopodobnie skończyło by się to atakiem na centralę i centrala by sama rozsyłała nową wersję SOFTa.
    Koniecznie chciałbym się prywatnie spotkać z tym sprytnym gościem od inżynierii wstecznej płyt. Niech szuka ELEKTRONa lub sam poda, jak mogę go znaleźć. To, co działo by się później, będzie budziło podziw i strach. Budek telefonicznych z nami już nie ma, ale jest kilka innych urządzeń tego typu, które trzeba "pogłaskać".

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 4 месяца назад

    u mnie jak u kaczyńskiego dwa patrole

  • @7667neko
    @7667neko Год назад

    44:23 - O tak, SMS i e-mail kosztowały 1 impuls. Śmiesznie się wysyłało te SMSy.

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад

      Zapomniałem nawet, że była możliwość wysłania maila. Ciekawe jaką popularnością w ogóle się to cieszyło. Ja z tego nigdy nie skorzystałem.

  • @diodadioda
    @diodadioda Год назад

    Czy Urmet to była PL firma ?

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад +1

      Nie. Włoska. I nie była, a nadal jest. Można spokojnie od nich kupić np. domofon.

    • @diodadioda
      @diodadioda Год назад

      @@TechGlobuz Czyli Miwi Urmet to też jest zagraniczna firma ?

    • @diodadioda
      @diodadioda Год назад

      @@TechGlobuzZnalazłem już historię u nich na stronie. Zaskakujące, że nawet nie daliśmy rady wyprodukować automatu telefonicznego ...

  • @FixiTStream
    @FixiTStream Год назад

    Utnę ty miały na dole kręcony wylot karty i nieraz się straciło kartę bo ktoś wsadził zgiętą kartę, potem przeciàl i wyciągal kartę ofiary…

  • @onslaughtdesign
    @onslaughtdesign Год назад

    Się phreakowało, budka telefoniczna :) zapalniczka i jazda

  • @1bhpjean
    @1bhpjean Год назад

    Haha a ja byłem po drugiej stronie barykady 😅

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад +1

      A to ciekawe. Możesz przybliżyć jakieś szczegóły?

  • @edd8k2
    @edd8k2 Год назад

    Kto pamięta 'phreak hack peel' jest na web archive. Pozdro

    • @edd8k2
      @edd8k2 Год назад

      Ha, widzę, że wspomniano p tym w materiale.

    • @sb5100MoD
      @sb5100MoD Год назад +2

      Pamiętają, pamiętają choć domena tpsa sux była fajniejsza ;) Nawet ludzie jeszcze śledzą takie tematy ;) Pozdrawiam ToM/Urmet Developers ;)

  • @kopiowanievhs
    @kopiowanievhs Год назад

    Bolino? Bollino? Boulino?

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 11 месяцев назад

    Lajk

  • @Antek_EN57
    @Antek_EN57 Месяц назад

    Chyba Jajo na monety w Bolonii widziałem

  • @macieksoft
    @macieksoft Год назад

    43:25 Wykopali gościa z roboty jego własnym butem.

  • @piotrr597
    @piotrr597 Год назад

    Ehh, ile czlowiek zmarnowal czasu za mlodu, gdyby tylko wiedzial. A tak o lata zacofany.

  • @AmperVoltPolska
    @AmperVoltPolska 11 месяцев назад

    Fajnie, teraz może jak za darmo korzystać ze starlinków ;)

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 4 месяца назад

    msw i takimi rzeczmi się zajmowała

  • @nois33
    @nois33 Год назад

    0001310 ;) Pozdro :P

  • @czarnakropla3314
    @czarnakropla3314 Год назад

    łaziło się w nocy pod tepse i dzwoniło do Chicago mój rekord 4 godziny :)

    • @czarnakropla3314
      @czarnakropla3314 Год назад

      sorrki za kolejny wpis ale pamiętam jak na złomie sie walały takie niebieskie automaty ehhh

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад +1

      Weź mnie nawet nie denerwuj. Można było kupić sprawne używki za bezcen, jak wszędzie demontowali, ale to przegapiłem.

    • @piker-pl
      @piker-pl Год назад

      @@TechGlobuz Dokładnie. Kiedyś pod siedzibą regionalną PubliTelu w jakimś mieście, chyba Tczewie, widziałem stertę srebrnych... Jak pytałem czy sprzedadzą to gościu się zaśmiał i stwierdził, żebym sobie zabierał nawet wszystkie, to on nie będzie musiał ich do kontenera wrzucać. Było to w czasach, gdy powoli zamiast srebrnych nie wieszali Ascomów, tylko już nie wieszali nic. Niestety, ciężkie to było, a ja mieszkam w Gdańsku, więc tarabanienie się z tym pociągiem nie wchodziło w grę. No i też temat przespałem. 😑

    • @benny_plgraciarz2714
      @benny_plgraciarz2714 Год назад

      @@piker-pl ja bym wziął chociaż jeden... skoro już tam byłeś...

    • @czarnakropla3314
      @czarnakropla3314 Год назад

      @@piker-pl lezał sobie taki jeden na złomowisku ale stwierdziłem ze jeszcze będą wiec też dupa :)

  • @polishmotorfan
    @polishmotorfan Год назад +1

    Jaka musiała być bieda aby tak sobie ludzie w tamtych czasach radzili. Wina rządów SLD.

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад +1

      Chyba coś pomyliłeś. W latach 1997-2001 rządziło AWS, a nie SLD.

    • @maxpayneau
      @maxpayneau Год назад

      Tak czy siak do póki nie będzie lustracji nadal będzie bieda

  • @smarttv-uz5mi
    @smarttv-uz5mi Год назад

    Proponuję mówić jeszcze szybciej :)

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад +3

      Proponuję zapoznać się z funkcją RUclips jaką jest prędkość odtwarzania. Jak Ci nie odpowiada, bo za szybko, albo za wolno, to zawsze możesz sobie zmienić :)

  • @romanl2608
    @romanl2608 Год назад

    Post komunizm tak dziala , podobnie dziala kapitalizm

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад +5

      Kapitalizm? Gdzie tam miałeś kapitalizm, jak był realny monopol i na budowę sieci telekomunikacyjnej trzeba było mieć koncesję?

  • @marek4946
    @marek4946 Год назад

    mam wrazenie ze nie badzo wiesz o czym mowisz ...

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад

      Konkrety. Co źle? Gdzie popełniłem błędy i co z tego co mówię nie jest prawdą?

    • @wiziek
      @wiziek Год назад +3

      Fajny komentarz, krytyk ale bez konkretow, pochwal sie swoja wiedza.

    • @sb5100MoD
      @sb5100MoD Год назад +2

      Każdy to widzi i pamięta trochę inaczej... Czasy były ciekawe ;) Mitów też trochę było przykładowo wspomniany materiał TVN gdzie Asturn pojechał po bandzie opowiadając bajki jakich mało co to on nie robił i czego nie miał ;) Szkoda że YT cenzuruje z automatu komentarze bo można by więcej napisać jak to było. W sumie posiadam jeszcze na HDD sporo softu i kodów źródłowych z tamtych lat ;)
      Pozdrawiam ToM / Urmet Developers 😝

    • @TechGlobuz
      @TechGlobuz  Год назад

      @@sb5100MoD O, człowiek faktycznie z branży :) Cały materiał TVN24 to bajka. To co Asturn pokazuje jako "nagrywarkę", to jest czytnik z niebieskiego podpięty do zasilania. On sam nie miał nagrywarki. Dostawał przesyłkami konduktorskim karty nagrane przez kogoś, kto zbudował nagrywarkę (Blacktech). Jedno co jest prawdą, że on i jego wspólnik nagrywający karty zarobili gruby hajs na nagrywaniu kart. Jego wspólnik ponoć zainwestował kasę w otwarcie biznesu, a Asturn w swojej mądrości rozpierdzielił na podróże po całym świecie. Ciekawi mnie tylko, czy Karol z książki "Sygnał czasu" i Asturn (też Karol), to ta sama osoba.

    • @sb5100MoD
      @sb5100MoD Год назад +1

      @@TechGlobuz Tak wiem bo wszystkim truł tyłek o schemat nagrywarki :) STG tak samo nie miał :) W sumie było jedno napisane przez Kolnierzyka, ale poza UD nikt inny raczej nie miał do niego dostępu :) Jak chcesz robić kolejny materiał daj znać jak ci można coś podesłać. Ot mam trochę bzdur z tamtego okresu... Ja niestety nie mogę podać do siebie bo google wywali z automatu komentarz...