Lidé nerozumí pravidlu 4 % - časté omyly

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 ноя 2024

Комментарии • 31

  • @eduardkejnovsky1966
    @eduardkejnovsky1966 2 часа назад +1

    Ahoj Richarde, opet bajecne videjko, diky. Poslechl jsem si te s velkym zajmem, trebaze pravidlo znam uz nekolik let a videl jsem uz radu videi na toto tema. Eda

  • @jmar8692
    @jmar8692 6 дней назад +6

    Ahoj Richarde, chybí mi v tom seznamu omyl, že “při výběru podle pravidla 4 % peníze nikdy nedojdou, takže můžu vybírat donekonečna”. Je dobré ujasnit si, co znamená často používaný termín “peníze nedojdou”. V nejhorším scénáři na úplném konci 30letého období peníze dojdou a portfolio skončí na 0. Nestane se, že bych v průběhu 30 let někdy nemohl vybrat. Ale není řečeno, v jakém stavu bude portfolio po 30 letech. A 30 let může být pro někoho příliš krátká doba. Sám máš o bezpečné vs. perpetuální míře výběru pěkné video. Díky a měj se!

    •  6 дней назад +4

      Ahoj. To je pravda, peníze šlo vybírat po dobu třicet let a pak v některých scénářích došly. Mělo to zaznít. Možná mě to nenapadlo, protože jsem fixovaný na většinu scénářů, kdy peníze nejenom že nedošly, ale dokonce vzrostly na hodnotě. Ale i když těch špatných scénářů bylo minimum, pořád existují a pro člověka čerpajícího déle než 30 by byly katastrofické.

    • @insidr5552
      @insidr5552 2 часа назад +1

      Tak to potom není žádná nekonečná renta😂
      Nekonečná bude, když budeš čerpat 4% z aktuální hodnoty a ne ze startovní hodnoty

    •  Час назад

      Když budeš čerpat 4 % z aktuální hodnoty, tak to nemá s pravidlem 4 % nic společného, bude to nepředvídatelné a nespolehlivé kvůli volatilitě trhu. Čili k ničemu.
      A peníze došly jen v minimech scénářů. Ve většině případů to byla nekonečná renta. Ani po 40 a 50 let lech peníze většinou nedošly. Jestli chceš 100 % jistotu, tak klidně můžeš čerat méněn, než 4 %. Což bys ale bez pravidla 4 % nevěděl. Takže tak.

    • @insidr5552
      @insidr5552 48 минут назад +1

      A posloucháš se? Peníze “většinou nedošly” … Takže to je nespolehlivé a nepředvídatelné…
      Když se zamyslíš co jsem napsal, tak to moje je zcela předvídatelné a zcela spolehlivé. Víš, že peníze v portf.nedojdou, nejisté je jen, kolik ten daný rok vybereš… Ale když máš rezervy, tak ti to přece nemusí trápit
      Na ty 4% nemusíš být ani Genius:
      Inflace je 2%, Vybereš 4% No a kolik zbývá do 10% (průměr trhu), že by zrovna ty 4?
      Takže, myslím že tohle fakt ani není potřeba počítat.
      Stejně jako stačí vědět, že při 10% dosáhneš dvojnásobku za přesně 7 let

    • @insidr5552
      @insidr5552 31 минуту назад

      Který byl dávno vyvrácen Richarde :-)
      Cit.: Efekt či jeho původní vysvětlení se však často stává předmětem matoucího výkladu či zjednodušení a jeho zdůvodnění je zpochybňováno.

  • @miroslavazidkova-fc7hc
    @miroslavazidkova-fc7hc 3 часа назад +1

    Pěkné a podrobné video, díky

  • @zdenyberry1179
    @zdenyberry1179 55 минут назад

    👌

  • @JanaBurešová-w7z
    @JanaBurešová-w7z 5 дней назад +1

    Ahoj díky za tvá videa! Setkala jsem se teď se zajímavým argumentem proti pasivnímu investování do tržních indexových etf. Ve stručnosti zněl: Etf jsou tu krátce a nevíme jestli a jak cílené investování do tržního indexu tento index ovlivní. Předchozí studie s tímto nepočítají. Např. zatímco aktivně spravované fondy se vyhýbají bublinám na trhu, tak pasivní strategie do nich dál slepě investuje (např nadhodnocene Americke firmy které táhnou většinu indexů). Tedy nevíme co to udělá a jestli do budoucna aktivní správa nebude častěji překonávat trh a naopak etf dojedou na slepé pumpovani bublin atd...
    Tvá videa jsem ještě neprojela všechna, ale zatím jsem o tomto zmínku nenašla.
    Nebo je někdo kdo už nad tím přemýšlel? Budu ráda za společnou debatu :) díky

    •  5 дней назад +4

      Ahoj. K ETF bublině mám několik videí.
      Indexová bublina (ETF bublina) ruclips.net/video/RjixQB5TAGU/видео.html
      „ETF není žádnej svatej grál investování!“ Co si Brambora neuvědomuje ruclips.net/video/6u-MigxZzcU/видео.html
      Tvrzení, že aktivně spravované fondy se bublinám vyhýbají, mi přijde úsměvné. Však kdo jiný ty bubliny tvoří, než aktivní investoři? Kdo způsobil finanční krizi 2008? Kdo investoval přehnaně moc do internetových akcií v roce 2000? Kdo vyhnal akcie do nesmyslných spekulativních výšin v roce 1929, než se propadly o 90 %? Aktivní investoři a aktivní fondy, které se na těchto bublinách vezly. Tehdy pasivní indexy buď nebyly (1929), nebo bylo jejich zastoupení naprosto minimální (2000 i 2008). Tržní indexy trh jen kopírují, nemění ho. Trh určují aktivní investoři svým obchodováním. Bublinám se rozhodně nevyhnou, ani jiným krizím. Možná pár fondů z mnoha, ale to jsou výjimky, ne pravidla. Existuje studie pro kovidovou kirzi v roce 2020. Propad o 35 % zastihl drtivou většinu aktivních fondů naprosto nepřipravených a nijak své investory neochránily. Naopak se jim dařilo hůř, než indexu. Jak se taky mohly připravit na něco, o čem nikdo nevěděl, že přijde a jaké to bude mít dopady? Aktivní fondy nás tedy nedokáží před propadem ochránit, pokud nemají křišťálovou kouli.
      Opačný názor na ETF bublinu má Mike Green. Ten tvrdí, že trh ovlivňují a mění elasticitu nabídky a poptávky a že akcie dnes kvůli pasivnímu investování reagují na novinky mnohem méně, než předtím. A že přijde problém s likviditou a nebude komu prodávat. Jestli není angličtina problém, tak doporučuju podívat se na tyto dva podcasty, kde byl hostem: ruclips.net/video/ON6U6IMn8GI/видео.html a ruclips.net/video/vvGSKBZptLo/видео.html Problém je, že ani Mike Green nenabízí řešení a říká, že vlastně nic jiného než investovat do indexů nám nezbývá. Tohle je snad jediný kritik pasivního investování a ETF, který to má nějak podložené daty a dává smysl. Většina ostatní kritiky mi přijde spíš jako marketing aktivního investování a nepochopení toho, jak pasivní investování funguje a jaké jsou jeho dopady na trh.

    • @michalsladek8809
      @michalsladek8809 4 часа назад +1

      Tak aktivně spravované fondy se bublinám na trhu rozhodně nevyhýbají:))

    • @michalsladek8809
      @michalsladek8809 4 часа назад

      Vedle brambory má na tohle téma výborné video Ben Felix - The Index Fund Bubble

    • @michaldanis645
      @michaldanis645 2 часа назад

      O aktivne spravovanych portfoliach je krasna stat v one upon a wallstreet od Lyncha. Ten pracoval ako spravca fondu a vymenoval obrovske mnozstvo pravidiel a dovodov podla ktorych sa nakupuje a predava. Mnohe z nich su az neuveritelne detinske. A prave tieto druhy fondov bubliny uplne miluju. Dovody preco su tam spomenute tiez. V skratke : spravca si nemoze dovolit zaostavat za benchmarkom tym ze nekupuje sialene rastuce akcie. Musi nastupit na vlak bubliny aby nemal v kratkodobom horizonte par kvartal alebo polrok ci rok nizsi vynos ako konkurujuce fomdy inak pride o investorov a o poplatky.. fakt odporucam knihu, je famozna.

    • @insidr5552
      @insidr5552 2 часа назад +1

      Dejme tomu že v ETF fondech je nyní 55% objemu akcií… co se stane, až se to bude blížit 90% a víc ? :-) prostě až skoro vše volně obchodované bude ve fondech a nic mezi drobnými investory😮

  • @RC-qo3mu
    @RC-qo3mu 2 часа назад

    Jednu vyhradu bych precejen mel: jde o americke trhy... Takze na jinych trzich to muze byt jinak. Navic ceskemu investorovi ovlivni hodnotu portfolia kurzovni riziko. Nekteri z nas si pamatuji propad USD ze 40 CZK na 17 CZK, coz vymazava polovinu portfolia a clovek se z toho nedostane tim, ze "krize pomine". Byl by zajimavy update pro ceskeho investora vcetne kurzu...

    • @insidr5552
      @insidr5552 2 часа назад +1

      A nebylo to spíš posílení koruny než propad dolaru, ha? Skoro jo viď?
      Koukám na to a ten “propad” CZK/USD trval pozvolně skoro 10 let do realitního krachu 2008…
      Jenže každých 7 let dojde ke zdvojnásobení portfolia (při 10% pa), takže to co popisuješ by se projevilo jen snížením růstu, chápeš? Žádné takové - že bys měl polovinu😮

    • @RC-qo3mu
      @RC-qo3mu Час назад

      @@insidr5552 No dobre, bylo to oboji, oslabeni dolaru a posileni koruny. Coz neni pro investora zas tak podstatne. Podstatne je, ze i kdyz se za 7 let zdvojnasobi portfilio, tak pri takovemto pohybu kurzu to znamena, ze vynos je 0% za 7 let!
      A pocitat, ze budes mit porad 10% nemuzes, protoze to by to pravidlo nebylo 4%, ale vice procent...
      Navic volatilita kurzu meni hodnotu toho vyberu v mene aktiv...

    • @insidr5552
      @insidr5552 45 минут назад

      @ Já teda nevím jak to počítáš ty ale 2% inflace 4% vybereš a 4% ti zbydou abys dorovnal - součet je 10%
      Ps: Ty 2% je by design inflační ekonomiky - A všimni si když je inflace vyšší, tak ten výnos indexu není 10 ale za posledních 12 měsíců je přes 30% například…
      Takže, nemusím ani nic počítat, stačí kouknout a vidím…

  •  6 дней назад +1

    Opět super video a dobře vysvětleno.

    • @insidr5552
      @insidr5552 2 часа назад

      Jediný co tady vůbec nezaznělo je co to je to startovní hodnota portfolia :-) Hádám že to je hodnota, kterou mám portfolio v okamžiku zahájení výplaty, takže třeba v 60 letech věku.

  • @PurpleT999
    @PurpleT999 4 часа назад +1

    12:30 možno by bolo dobre pri tých poklesoch ak to situácia dovolí vyberať menej ako 4% aby sa to portfolio mohlo rýchlejšie spamätať, keď trhy pôjdu zase smerom hore...samozrejme pri dobrých rokoch ako je napr. tento vybrať viac ako 4% nemusí to byť striktne 4%. Ešte ma napadlo, že každý má nejakú finančnú rezervu. Ja ju mám na 2 roky výdavkov (viem je to overkill) ale mám to v likvidných 1 ročných ETF dlhopisoch. Pri poklesoch by sa čerpalo z tejto rezervy a ak by rezerva došla potom až vyberať s portfolia.

    •  3 часа назад

      Vidím to podobně. Neberu pravidlo 4 % doslovně. Vždycky to jde trochu upravit oběma směry.

    • @insidr5552
      @insidr5552 2 часа назад

      Vybereš jen tolik, kolik právě potřebuješ😂
      Jednodušší je právě mít na stáří dividendy, protože ty nejsou ovlivňovány kurzem a nemusíš to aktivně řešit a přemýšlet o tom…
      Já myslím že Z 30 000 000 dnešní hodnoty o tom nemusíš přemýšlet vůbec😂 Prostě na sysli co nejvíc a pak to nemusíš hrotit, budeš mít tolik jako kolik nespotřebuješ za 10 životů - A pak můžeš kazit potomky, že jim budeš dávat, brr to radši pálit peníze před očima😅