Do budoucna bych znova více zapojil bramboru, stále se zní jen kulisa. Dříve více komentovala, jak vtipně tak moudře. Jinak děkuji moc serii byla zajímavá a poučná
Ďakujem opäť za fantastické a náučné video. Robíte veľmi potrebnú prácu. A obdivujem tú trpezlivosť, ktorú vkládáte do strihu, lebo viem, ako je to zakaždým pracné a náročné na čas.
Sice jsem se na začátku skoro urazil (jako investiční poradce ve velké bance s 20 letou praxí), ale pak jsem si na konci epizody uvědomil, že toto téma přesně obsahuje naší práci. Pojednává o věcech, které lidem denně vysvětlujeme a snažíme se, aby si na konci mohli říct, že už mají dostatek relevantních informací pro své budoucí investiční kroky. A jakou cestou se pak vydají a co je jim nabízeno, to už je jen o kvalitě a férovosti konkrétního poradce. Pokud finanční skupina pokrývá investičně v podstatě všechno, protože součástí skupiny je i broker, tak lze kvalitní řešení pro klienta nalézt i v bance. Díky za další pěkné video... právě kvůli těm názorným přirovnáním na ně koukám. To s těmi fotbalisty budu používat určitě 👍
Přesně tak! Já bych řekl že to je ta nejtěžší část na investování. Hodně lidí to vzdá po pár měsících/letech protoze tam nevidí žádný rychlí výsledek. Já sám jsem teprve na začátku své investiční cesty a vůbec se nedivim že to lidi vzdávají v začátcích.
5 месяцев назад+8
Čirou náhodou se těžkým začátkem budu zabývat ve videu příští týden. Epizoda se bude jmenovat Proč se první milion zdá jako nepřekonatelná překážka.
Přesně tak. Já třeba být úplně nečinný nedokážu. Občas portfolio aktivně upravím, vyberu část zisků, dokoupím v období poklesů....někdy využívám i strukturované produkty na dobu určitou... nevydržel bych být jen "pasivní". Vnitřně jsem spokojený, protože mi moje portfolio (50%akciové investice/50% dluhopisy a depozita) za posledních 10 let vydělalo 8,6% p.a. Ale přestože vím, že bych měl být v akciích trochu více, tak prostě pro svůj vnitřní klid nebudu. Vlastně trochu teď díky DIPu tu akciovou část budu pravidelně krmit.
Souhlasím - nejhorší je nuda a vydrzet zvolenou strategii, i kdyz neustále prichazi nove a nove prilezitosti (a nejvic samozřejmě laka nakupovat prilis nahore, kdyz uz jsou vsichni poblazneni) a naopak panika a stres kazdy den, kdyz portfolio spadne treba o 2/3 nebo 1/2 během tezkych krizi. Je to neustale brnkani na nervy - pokud to člověk sleduje. Pokud nesleduje vubec, je to stres z pocitu, ze netusis, jaka rizika nebo prilezitosti prichazi. Celkove to je hodne na hlavu a neni to pro kazdeho. Doporucil bych i prijit o velkou cast svych uspor - aby clovek vedel, co za psychosracky hrozi, az jednou bude mit opravdu velky kapital.
Ku tomu futbalovemu mužstvu by som len dodal, ze brankar je hotovost- môže chytať rukami je to väčšia istota kontroly lopty= peniaze na účte pri ktorých ludia pocituju istotu, ale aj tak dostava góly= inflacia 🙂
Nevýhoda jednoho globálního ETF je, že nemůžete ovlivnit skladbu portfolia, nemůžete nic odebrat (třeba konkrétní region) nebo třeba něco nadvážit. Anthonyho přístup se mi líbí, používám stejný.
chci se podělit o své překvapení nad tím, kolik lidí stále drží své peníze na běžném účtu. Nedávno jsem se snažil přesvědčit svého kamaráda o výhodách spořicího účtu oproti běžnému. I když jsem mu to vysvětlil a on si zřídil spořicí účet, nakonec tam dal jen část svých peněz. Když mu byly vyplaceny úroky, očekával jsem, že přemístí všechny své prostředky na spořicí účet, ale on tam opět vložil jen část. A to se bavíme o statisících korun. Nechápu, proč si lidé myslí, že spořicí účet je nějaký druh investování...
Mám podobnou zkušenost, kamarád si šetří na běžném účtu peníze na nemovitost! Má tam už pár milionů, ale cena nemovitostí stoupá rychleji než on vydělává.
Hodně TOP video... díky moc Richarde. To ETF BNDW se dá koupit kde prosím? díky!
4 месяца назад+1
Na XTB je jako VAGF.DE a na Interactive brokers je jako BNDW i jako VAGF. Toto ETF je taky součástí ve Vanguard LifeStrategy ETF - tvoří právě tu dluhopisovou část. Osobně jsem spíše pro podobné ETF od iShares (EUNA) které sám teď využívám pro spoření. Ne jako dlouhodobou součást portfolia, ale plánuji to brzy utratit. Mám to tedy nad rámec spořících účtů.
2 dotazy: 1. Pokud chci investovat přes XTB do ETF amerických akcíí, tak musím v USD? Tedy mít účet USD a posílat to tam přes ten Revolut nebo něco takového? V CZK to nelze? 2. Jak se dá zjistit, které ETF je dynamického charakteru a které balancované? Díky.
4 месяца назад
1) Není třeba. ETF obsahující americké akcie se obchodují i v EUR. O tom v jaké měně investovat mám toto video: V jaké měně investovat do ETF? ruclips.net/video/3aJ_298XRJc/видео.html 2) Musíš se podívat na jeho strategii. Třeba na justetf.com. Každé ETF má popsané co dělá - jaká aktiva drží. Případně můžeš nahlédnout do factsheetu (informační leták), který je u každého ETF na justetf.com ke stažení. Tam je to popsané podrobněji. Záleží hlavně na indexu, který ETF sleduje. Dynamičnost taky poznáš podle rizika/volatility. Tu taky najdeš na justetf.com, i když je jen za pár let zpět a nemusí to být tedy úplně vypovídající. Nejjednodušší to máš u Vanguard LifeStrategy ETF. Tam je jasně daný poměr akcií a dluhopisů už v názvu. Např. Vanguard LifeStrategy 80/20 drží 80 % globálních akcií a 20 % globálních dluhopisů a je rizikovější, než Vanguard LifeStrategy 20/80, kde je ten poměr přesně obrácený. O tomto ETF mám toto video: Jedno ETF na celý život? Vanguard LifeStrategy ETF! ruclips.net/video/XoRCLI9tR58/видео.html
Ono je otázka jak na tom budou v min. příštím roce tyto všude doporučované ETF kde jsou nejvíce zastoupené technologie ai které za pul roku stoupli o desitky procent
Můžeš to pitvat, jak chceš a stejně uděláš v akciovém kasínu průměrné zhodnocení v řádu let max cca 10-15% a cokoliv navíc bude jen štěstná náhoda. Nevím, kdo je tady cílovka, ale pokud mladí lidé, tak pro ně je důležité nejprve vzdělání v lukrativním oboru a práce s přidanou hodnotou, pak získat vlastní nemovitost k bydlení a ideálně další na pronájem a až pak má smysl cpát prachy do pasivního kasína..
@@fajastata2 A co je pro vás široký index? Pokud máte na mysli např. SP500, tak zhodnocení za posledních 5 let je cca 85%. čili odpovídá nezdaněnému výnosu cca 17% ročně. Pak je tu spousta indexů, které dělají sotva 1% zhodnocení. Sázet na jednu kartu může jen šílenec nebo ten, kdo má na investování omezené malé částky. S diverzifikací se většina lidí dostane po zprůměrování investic do více indexů stejně na těch 10-15%. Tak co je pointa vašeho příspěvku? Opakuji, že základ dlouhodobého materiálního úspěchu je vzdělání a vlastní nemovitosti a až přebytky lze sypat v pozdějším věku do kapit. trhu.
@@roman1978-n5r 5 let není dlouhodá investice, takže to není moc relevantní číslo. A vy jste teda myslel 10-15 % ročně? A to vám přijde málo? To by teda bylo rozhodně lepší než kupovat nemovitost. Jste proti sázení na jednu kartu, ale právě nákup nemovitosti je přesně sázka na jednu kartu (nebo několik málo karet). Široký index je opakem sázky na jednu kartu, těch karet jsou tam tisíce. A když se podíváte na dlouhodobý graf širokého indexu, tak o tom nemůžete mluvit jako o kasinu. Tak můžete označit krátkodobé nákupy jednotlivých akcií, ale to je přesný opak toho, o čem Brambora celou dobu mluví.
@@fajastata2 V pohodě, tak dle sebe investujte ve dvaceti letech těch pár těžce vydřených tisícovek měsíčně navícdo indexů s výnosem 15% brutto, namísto do vzdělání, do 40ti let se nikam moc neposunete a na účtu budete mít složeným úročením zůstatek tak max pár set táců, za které si toho moc nepořídíte, max. tak nové zuby :)
@@roman1978-n5r To už jste se posunul do říše čistého sci-fi a nic o mně jste netrefil. Ale zajímalo by mě, jak chcete ve dvaceti za pár tisícovek koupit nemovitost.
Do budoucna bych znova více zapojil bramboru, stále se zní jen kulisa. Dříve více komentovala, jak vtipně tak moudře.
Jinak děkuji moc serii byla zajímavá a poučná
Ahoj, Richarde, díky za tvou tvorbu. Videa a jsou velmi zajímavá. Když s někým dám řeč o investicích a projeví zájem, rád tě doporučuji. Ať se daří.
Máš velkou pravdu v tom, že chceme přechytračit sami sebe a nehledám snadná řešení. Aspoň já si to tak myslela.😢
Ďakujem opäť za fantastické a náučné video. Robíte veľmi potrebnú prácu.
A obdivujem tú trpezlivosť, ktorú vkládáte do strihu, lebo viem, ako je to zakaždým pracné a náročné na čas.
je skvělej, souhlas
Zajímavé a užitečné, ale dlouhé. Preferuji délku do 15 minut :)
Spotify jedu na 1.8 podcasty a youtube videa na 1.75 pak to odsejpa lip :-)
Velmi zaujimavé video.
Knížku som si pred pár dňami objendal, a veľmi sa teším až dorazí :)
Výborne, díky!
Sice jsem se na začátku skoro urazil (jako investiční poradce ve velké bance s 20 letou praxí), ale pak jsem si na konci epizody uvědomil, že toto téma přesně obsahuje naší práci. Pojednává o věcech, které lidem denně vysvětlujeme a snažíme se, aby si na konci mohli říct, že už mají dostatek relevantních informací pro své budoucí investiční kroky.
A jakou cestou se pak vydají a co je jim nabízeno, to už je jen o kvalitě a férovosti konkrétního poradce.
Pokud finanční skupina pokrývá investičně v podstatě všechno, protože součástí skupiny je i broker, tak lze kvalitní řešení pro klienta nalézt i v bance.
Díky za další pěkné video... právě kvůli těm názorným přirovnáním na ně koukám. To s těmi fotbalisty budu používat určitě 👍
Podle mě je nejtěžší zvolit si plán a držet se ho desítky let. Je to totiž strašná nuda a málokdo to vydrží.
Přesně tak! Já bych řekl že to je ta nejtěžší část na investování. Hodně lidí to vzdá po pár měsících/letech protoze tam nevidí žádný rychlí výsledek.
Já sám jsem teprve na začátku své investiční cesty a vůbec se nedivim že to lidi vzdávají v začátcích.
Čirou náhodou se těžkým začátkem budu zabývat ve videu příští týden. Epizoda se bude jmenovat Proč se první milion zdá jako nepřekonatelná překážka.
Přesně tak. Já třeba být úplně nečinný nedokážu. Občas portfolio aktivně upravím, vyberu část zisků, dokoupím v období poklesů....někdy využívám i strukturované produkty na dobu určitou... nevydržel bych být jen "pasivní". Vnitřně jsem spokojený, protože mi moje portfolio (50%akciové investice/50% dluhopisy a depozita) za posledních 10 let vydělalo 8,6% p.a. Ale přestože vím, že bych měl být v akciích trochu více, tak prostě pro svůj vnitřní klid nebudu. Vlastně trochu teď díky DIPu tu akciovou část budu pravidelně krmit.
Souhlasím - nejhorší je nuda a vydrzet zvolenou strategii, i kdyz neustále prichazi nove a nove prilezitosti (a nejvic samozřejmě laka nakupovat prilis nahore, kdyz uz jsou vsichni poblazneni) a naopak panika a stres kazdy den, kdyz portfolio spadne treba o 2/3 nebo 1/2 během tezkych krizi. Je to neustale brnkani na nervy - pokud to člověk sleduje. Pokud nesleduje vubec, je to stres z pocitu, ze netusis, jaka rizika nebo prilezitosti prichazi. Celkove to je hodne na hlavu a neni to pro kazdeho. Doporucil bych i prijit o velkou cast svych uspor - aby clovek vedel, co za psychosracky hrozi, az jednou bude mit opravdu velky kapital.
Vysvětlení přes fotbal je super😂
Ku tomu futbalovemu mužstvu by som len dodal, ze brankar je hotovost- môže chytať rukami je to väčšia istota kontroly lopty= peniaze na účte pri ktorých ludia pocituju istotu, ale aj tak dostava góly= inflacia
🙂
Nevýhoda jednoho globálního ETF je, že nemůžete ovlivnit skladbu portfolia, nemůžete nic odebrat (třeba konkrétní region) nebo třeba něco nadvážit. Anthonyho přístup se mi líbí, používám stejný.
Základem všeho je "plán".. 👍 Pak je dalším významným bodem "investiční trojúhelník".. 😊
3:12 - o co že jde "kurvám"? 😂
chci se podělit o své překvapení nad tím, kolik lidí stále drží své peníze na běžném účtu. Nedávno jsem se snažil přesvědčit svého kamaráda o výhodách spořicího účtu oproti běžnému. I když jsem mu to vysvětlil a on si zřídil spořicí účet, nakonec tam dal jen část svých peněz. Když mu byly vyplaceny úroky, očekával jsem, že přemístí všechny své prostředky na spořicí účet, ale on tam opět vložil jen část. A to se bavíme o statisících korun. Nechápu, proč si lidé myslí, že spořicí účet je nějaký druh investování...
Mám podobnou zkušenost, kamarád si šetří na běžném účtu peníze na nemovitost! Má tam už pár milionů, ale cena nemovitostí stoupá rychleji než on vydělává.
Nic neobvyklého , taky znám - statistiky nelžou
Hodně TOP video... díky moc Richarde. To ETF BNDW se dá koupit kde prosím? díky!
Na XTB je jako VAGF.DE a na Interactive brokers je jako BNDW i jako VAGF. Toto ETF je taky součástí ve Vanguard LifeStrategy ETF - tvoří právě tu dluhopisovou část. Osobně jsem spíše pro podobné ETF od iShares (EUNA) které sám teď využívám pro spoření. Ne jako dlouhodobou součást portfolia, ale plánuji to brzy utratit. Mám to tedy nad rámec spořících účtů.
užasný, mockrát děkuju
👌
2 dotazy:
1. Pokud chci investovat přes XTB do ETF amerických akcíí, tak musím v USD? Tedy mít účet USD a posílat to tam přes ten Revolut nebo něco takového? V CZK to nelze?
2. Jak se dá zjistit, které ETF je dynamického charakteru a které balancované? Díky.
1) Není třeba. ETF obsahující americké akcie se obchodují i v EUR. O tom v jaké měně investovat mám toto video: V jaké měně investovat do ETF? ruclips.net/video/3aJ_298XRJc/видео.html
2) Musíš se podívat na jeho strategii. Třeba na justetf.com. Každé ETF má popsané co dělá - jaká aktiva drží. Případně můžeš nahlédnout do factsheetu (informační leták), který je u každého ETF na justetf.com ke stažení. Tam je to popsané podrobněji. Záleží hlavně na indexu, který ETF sleduje. Dynamičnost taky poznáš podle rizika/volatility. Tu taky najdeš na justetf.com, i když je jen za pár let zpět a nemusí to být tedy úplně vypovídající. Nejjednodušší to máš u Vanguard LifeStrategy ETF. Tam je jasně daný poměr akcií a dluhopisů už v názvu. Např. Vanguard LifeStrategy 80/20 drží 80 % globálních akcií a 20 % globálních dluhopisů a je rizikovější, než Vanguard LifeStrategy 20/80, kde je ten poměr přesně obrácený. O tomto ETF mám toto video: Jedno ETF na celý život? Vanguard LifeStrategy ETF! ruclips.net/video/XoRCLI9tR58/видео.html
Ahoj libi😊 R.
Ono je otázka jak na tom budou v min. příštím roce tyto všude doporučované ETF kde jsou nejvíce zastoupené technologie ai které za pul roku stoupli o desitky procent
S dlouhym inv. horizontem je to jedno.
"Rozumeji investicnim produktum jejich banky." - Kdyby aspon to... Nekolikrat jsem potkal investicniho poradce ktery nedaval ani zaklady jejich produktu. :D
Znamená to že klameš aj ty? 😮😂
Můžeš to pitvat, jak chceš a stejně uděláš v akciovém kasínu průměrné zhodnocení v řádu let max cca 10-15% a cokoliv navíc bude jen štěstná náhoda. Nevím, kdo je tady cílovka, ale pokud mladí lidé, tak pro ně je důležité nejprve vzdělání v lukrativním oboru a práce s přidanou hodnotou, pak získat vlastní nemovitost k bydlení a ideálně další na pronájem a až pak má smysl cpát prachy do pasivního kasína..
Viděl jste někdy dlouhodobý graf širokého indexu? Asi ne...
@@fajastata2 A co je pro vás široký index? Pokud máte na mysli např. SP500, tak zhodnocení za posledních 5 let je cca 85%. čili odpovídá nezdaněnému výnosu cca 17% ročně. Pak je tu spousta indexů, které dělají sotva 1% zhodnocení. Sázet na jednu kartu může jen šílenec nebo ten, kdo má na investování omezené malé částky. S diverzifikací se většina lidí dostane po zprůměrování investic do více indexů stejně na těch 10-15%. Tak co je pointa vašeho příspěvku? Opakuji, že základ dlouhodobého materiálního úspěchu je vzdělání a vlastní nemovitosti a až přebytky lze sypat v pozdějším věku do kapit. trhu.
@@roman1978-n5r 5 let není dlouhodá investice, takže to není moc relevantní číslo. A vy jste teda myslel 10-15 % ročně? A to vám přijde málo? To by teda bylo rozhodně lepší než kupovat nemovitost. Jste proti sázení na jednu kartu, ale právě nákup nemovitosti je přesně sázka na jednu kartu (nebo několik málo karet). Široký index je opakem sázky na jednu kartu, těch karet jsou tam tisíce. A když se podíváte na dlouhodobý graf širokého indexu, tak o tom nemůžete mluvit jako o kasinu. Tak můžete označit krátkodobé nákupy jednotlivých akcií, ale to je přesný opak toho, o čem Brambora celou dobu mluví.
@@fajastata2 V pohodě, tak dle sebe investujte ve dvaceti letech těch pár těžce vydřených tisícovek měsíčně navícdo indexů s výnosem 15% brutto, namísto do vzdělání, do 40ti let se nikam moc neposunete a na účtu budete mít složeným úročením zůstatek tak max pár set táců, za které si toho moc nepořídíte, max. tak nové zuby :)
@@roman1978-n5r To už jste se posunul do říše čistého sci-fi a nic o mně jste netrefil. Ale zajímalo by mě, jak chcete ve dvaceti za pár tisícovek koupit nemovitost.