Dlaczego pod Grunwaldem?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024

Комментарии • 49

  • @quin5631
    @quin5631 Месяц назад +67

    Gdyby bitwa odbyła się pod Bździochami to dla Niemców byłoby to bardziej bolesne 😂

    • @raf5087
      @raf5087 Месяц назад +4

      Problem w tym, że nieprawidłowo nas uczą od 600 lat 😱 Bitwa naprawdę miała miejsce pod miejscowością Sztymbark (obecnie Stębark), po niemiecku był to Tannenberg. Dlatego po niemiecku jest znana jako "Schlacht bei Tannenberg". Natomiast żeby jeszcze bardziej było ciekawie, w historiografii niemieckiej znane sa dwie bitwy pod Tannenbergiem. Pierwsza w roku 1410, gdzie Krzyżacy ponieśli klęskę (czyli nasz Grunwald), oraz druga bitwa pod Tannenbergiem w roku 1914. Tu stronami konfliktu było Imperium Rosyjskie i Cesarstwo Niemieckie - bitwa była stoczona w ramach tzw. operacji wschodniopruskiej i zwyciężyli Niemcy. Co jeszcze ciekawsze, w drugiej bitwie jednym z dwóch dowódców strony niemieckiej był niejaki Paul von Hindenburg - późniejszy Prezydent Republiki Weimarskiej i III Rzeszy. Po latach Hindenburg w dniu 30 stycznia 1933 roku mianował Hitlera na stanowisko kanclerza. Natomiast w lipcu 1939 roku Afolf Hitler wydał zarządzenie o ustanowieniu "Święta armii niemieckiej" w dniu 27 sierpnia dla uczczenia 25 rocznicy bitwy pod Tannenbergiem. Do dziś Niemcy w podręcznikach do historii przedstawiają wielkie zwycięstwo pod Tannenbergiem z roku 1914. W skrócie chodziło o to, że siły niemieckie były dwa razy mniejsze od przeciwnika: Niemcy 210 tysięcy żołnierzy, Rosjanie 416 tysięcy żołnierzy. W bitwie zginęło około 30 tysięcy ruskich (przy stratach własnych 10 tysięcy zabitych), a prawie 100 tysięcy wzięto do niewoli. Takie to ciekawostki pisze historia.

    • @RafalFalgowski-mi6we
      @RafalFalgowski-mi6we Месяц назад

      Ll0p2s2

    • @RafalFalgowski-mi6we
      @RafalFalgowski-mi6we Месяц назад +1

      M

  • @raf5087
    @raf5087 Месяц назад +5

    Problem polega na tym, że nieprawidłowo nas uczą o Bitwie pod Grunwaldem od 600 lat. 😱 Bitwa naprawdę miała miejsce pod miejscowością Sztymbark (obecnie Stębark), po niemiecku był to Tannenberg. Dlatego po niemiecku jest znana jako "Schlacht bei Tannenberg". Natomiast żeby jeszcze bardziej było ciekawie, w historiografii niemieckiej znane sa dwie bitwy pod Tannenbergiem. Pierwsza w roku 1410, gdzie Krzyżacy ponieśli klęskę (czyli nasz Grunwald), oraz druga bitwa pod Tannenbergiem w roku 1914. Tu stronami konfliktu było Imperium Rosyjskie i Cesarstwo Niemieckie - bitwa była stoczona w ramach tzw. operacji wschodniopruskiej i zwyciężyli Niemcy. Co jeszcze ciekawsze, w drugiej bitwie jednym z dwóch dowódców strony niemieckiej był niejaki Paul von Hindenburg - późniejszy Prezydent Republiki Weimarskiej i III Rzeszy. Po latach Hindenburg w dniu 30 stycznia 1933 roku mianował Hitlera na stanowisko kanclerza. Natomiast w lipcu 1939 roku Afolf Hitler wydał zarządzenie o ustanowieniu "Święta armii niemieckiej" w dniu 27 sierpnia dla uczczenia 25 rocznicy bitwy pod Tannenbergiem. Do dziś Niemcy w podręcznikach do historii przedstawiają wielkie zwycięstwo pod Tannenbergiem z roku 1914. W skrócie chodziło o to, że siły niemieckie były dwa razy mniejsze od przeciwnika: Niemcy 210 tysięcy żołnierzy, Rosjanie 416 tysięcy żołnierzy. W bitwie zginęło około 30 tysięcy ruskich (przy stratach własnych 10 tysięcy zabitych), a prawie 100 tysięcy wzięto do niewoli. Takie to ciekawostki pisze historia.

  • @adamgrzegrzoka1755
    @adamgrzegrzoka1755 Месяц назад +13

    Autor: Kabaret Moralnego Niepokoju (2008 r.)

  • @wojciechdziuba3772
    @wojciechdziuba3772 Месяц назад +18

    Kabaret Moralnego Niepokoju też to grał tylko duuuużo lat temu

  • @Briar_Rose_Tree
    @Briar_Rose_Tree Месяц назад +9

    KMN widzę mocno weszło

  • @ivo_bozeta_1
    @ivo_bozeta_1 Месяц назад +6

    Tak właśnie(!) w małych wiochach pisze się Wielką Historię.

    • @raf5087
      @raf5087 Месяц назад

      Dowcip niby przedni, a problem w tym, że nieprawidłowo nas uczą od 600 lat 😱 Bitwa naprawdę miała miejsce pod miejscowością Sztymbark (obecnie Stębark) po niemiecku był to Tannenberg. Dlatego po niemiecku jest znana jako "Schlacht bei Tannenberg". Natomiast żeby jeszcze bardziej było ciekawie, w historiografii niemieckiej znane sa dwie bitwy pod Tannenbergiem. Pierwsza w roku 1410, gdzie Krzyżacy ponieśli klęskę (czyli nasz Grunwald), oraz druga bitwa pod Tannenbergiem w roku 1914. Tu stronami konfliktu było Imperium Rosyjskie i Cesarstwo Niemieckie - bitwa była stoczona w ramach tzw. operacji wschodniopruskiej i zwyciężyli Niemcy. Co jeszcze ciekawsze, w drugiej bitwie jednym z dwóch dowódców strony niemieckiej był niejaki Paul von Hindenburg - późniejszy Prezydent Republiki Weimarskiej i III Rzeszy. Po latach Hindenburg w dniu 30 stycznia 1933 roku mianował Hitlera na stanowisko kanclerza. Natomiast w lipcu 1939 roku Afolf Hitler wydał zarządzenie o ustanowieniu "Święta armii niemieckiej" w dniu 27 sierpnia dla uczczenia 25 rocznicy bitwy pod Tannenbergiem. Do dziś Niemcy w podręcznikach do historii przedstawiają wielkie zwycięstwo pod Tannenbergiem z roku 1914. W skrócie chodziło o to, że siły niemieckie były dwa razy mniejsze od przeciwnika: Niemcy 210 tysięcy żołnierzy, Rosjanie 416 tysięcy żołnierzy. W bitwie zginęło około 30 tysięcy ruskich (przy stratach własnych 10 tysięcy zabitych), a prawie 100 tysięcy wzięto do niewoli. Takie to ciekawostki pisze historia.

    • @ivo_bozeta_1
      @ivo_bozeta_1 Месяц назад

      ​@@raf5087
      Albowiem: historia jest to coś, co się nigdy nie wydarzyło; opisane przez tych, których przy tym nie było.

  • @tedemez
    @tedemez Месяц назад +13

    Pozdro Marianku. 🇵🇱👍

    • @jamjest6775
      @jamjest6775 Месяц назад +2

      Pozdro Tedemezku 👍🏻

  • @bastrad102
    @bastrad102 Месяц назад +6

    Bardzo znajome.
    InformacjeOpisy z książek i gier
    Bitwa pod Brenną, zwana też bitwą pod Starymi Pupami - największa bitwa II Wojny Nilfgaardu z Nordlingami, stoczona w marcu 1268 roku.

    • @mago_8145
      @mago_8145 Месяц назад +2

      "a tu nie dość, że Pupy to jeszcze Stare" :D. A bitwę pod Chociebużem kojarzysz? Ciekawostka, że Chociebuż to niemieckie Cottbus, ciekawe AS miał inspiracje ;)

    • @polishcosmonaut6324
      @polishcosmonaut6324 Месяц назад +1

      ​@@mago_8145sam mieszkam na niemieckiej części Górnych Łużyc i oprócz Chociebuża są takie nazwy jak Żytawa (Zittau) czy Budziszyn (Bauzen) tak jak większość okolicznych wsi i miejscowości ma swoje nazwy po polsku ale to akurat kwestia tego że żyją tu serbołużyczanie i to od nich te nazwy mamy

    • @raf5087
      @raf5087 Месяц назад

      Z Grunwaldem jest taki problem, że nieprawidłowo nas uczą od 600 lat 😱 Bitwa naprawdę miała miejsce pod miejscowością Sztymbark (obecnie Stębark), po niemiecku był to Tannenberg. Dlatego po niemiecku jest znana jako "Schlacht bei Tannenberg". Natomiast żeby jeszcze bardziej było ciekawie, w historiografii niemieckiej znane sa dwie bitwy pod Tannenbergiem. Pierwsza w roku 1410, gdzie Krzyżacy ponieśli klęskę (czyli nasz Grunwald), oraz druga bitwa pod Tannenbergiem w roku 1914. Tu stronami konfliktu było Imperium Rosyjskie i Cesarstwo Niemieckie - bitwa była stoczona w ramach tzw. operacji wschodniopruskiej i zwyciężyli Niemcy. Co jeszcze ciekawsze, w drugiej bitwie jednym z dwóch dowódców strony niemieckiej był niejaki Paul von Hindenburg - późniejszy Prezydent Republiki Weimarskiej i III Rzeszy. Po latach Hindenburg w dniu 30 stycznia 1933 roku mianował Hitlera na stanowisko kanclerza. Natomiast w lipcu 1939 roku Afolf Hitler wydał zarządzenie o ustanowieniu "Święta armii niemieckiej" w dniu 27 sierpnia dla uczczenia 25 rocznicy bitwy pod Tannenbergiem. Do dziś Niemcy w podręcznikach do historii przedstawiają wielkie zwycięstwo pod Tannenbergiem z roku 1914. W skrócie chodziło o to, że siły niemieckie były dwa razy mniejsze od przeciwnika: Niemcy 210 tysięcy żołnierzy, Rosjanie 416 tysięcy żołnierzy. W bitwie zginęło około 30 tysięcy ruskich (przy stratach własnych 10 tysięcy zabitych), a prawie 100 tysięcy wzięto do niewoli. Takie to ciekawostki pisze historia.

    • @polishcosmonaut6324
      @polishcosmonaut6324 Месяц назад

      @@raf5087 Warto zobaczyć ile żołnierzy ruscy poświęcili podczas samej ofensywy w Prusach Wschodnich, z 250tys zginęło nawet do 245tys. Ale trochę zdziwiłem się czytając ,,niejaki" przy nazwisku Hindenburg jako że był to sławny i wybitny człowiek.

    • @raf5087
      @raf5087 Месяц назад

      ​@@polishcosmonaut6324 Owszem, Hindenburg był sławny, ale to właśnie bitwa pod Tannenbergiem zrobiła z niego zbawcę Prus. Jednak "głównym mózgiem" zwycięskiej operacji był generał Erich Ludendorff. To też bardzo ciekawa postać. Skrajny prawicowiec, antysemita i antykomunista, który odgrywał kluczową rolę we wczesnych próbach obalenia Republiki Weimarskiej. Ponadto był bliskim współpracownikiem Hitlera we wczesnym okresie działalności. Jego książka "Wojna totalna" ("Der Totale Krieg") wydana w roku 1935 stała się inspiracją agresywnej polityki Hitlera, który po dojściu do władzy parł do kolejnej wojny o panowanie Niemiec nad światem. Natomiast po zdobyciu władzy przez nazistów Ludendorff odmówił przyjęcia zaproponowanego przez Hitlera stopnia feldmarszałka, tłumacząc, że nie przyjmie awansu od kaprala! Takie to były ciekawe układy.

  • @sondavoyager6657
    @sondavoyager6657 Месяц назад +7

    Marian jak zawsze rozbawia mnie do łez. Dzięki

  • @_WARX_
    @_WARX_ Месяц назад +3

    Uwielbiam cię i twoje filmy

    • @jamjest6775
      @jamjest6775 Месяц назад

      Uuu, bardzo mi miło 😊

  • @michmalko840
    @michmalko840 Месяц назад +4

    Tak było 😊

  • @user-qf6ko1yy8n
    @user-qf6ko1yy8n Месяц назад

    ❤❤❤

  • @arturnowak2333
    @arturnowak2333 Месяц назад +2

    Super skecz

  • @MrAfton_87
    @MrAfton_87 Месяц назад +3

    Piękne

  • @ireneusztokarz8166
    @ireneusztokarz8166 Месяц назад +2

    Świetne😂

  • @crimsonsmile1204
    @crimsonsmile1204 10 дней назад

    Bydgoszcz przemnożony przez Rzeszów? 😂 dyrektora Dąbczaka szkoła kartografii?

  • @jp6666669
    @jp6666669 Месяц назад

  • @robroy1082
    @robroy1082 Месяц назад

    Tak sie tworzy historię

  • @BratKoprolitego.
    @BratKoprolitego. Месяц назад +2

    Myślę że następna bitwa może być pod Warszawą.

  • @jacekpasierb7696
    @jacekpasierb7696 Месяц назад +1

    Fajnie by to brzmiało bitwa pod bzdziochami, krzyżacy poddaliby się bez walki.

    • @Cybermarianpl
      @Cybermarianpl  Месяц назад +1

      Wpisałem w Google Translator "Bździochy". Po niemiecku to 'Unsinn"😄 Tragedii by nie było 😄 BITWA POD UNSINN

    • @raf5087
      @raf5087 Месяц назад

      ​​@@Cybermarianpl Problem z Bitwą pod Grunwaldem polega na tym, że nieprawidłowo nas uczą od 600 lat 😱 Bitwa naprawdę miała miejsce pod miejscowością Sztymbark (obecnie Stębark), po niemiecku był to Tannenberg. Dlatego po niemiecku jest znana jako "Schlacht bei Tannenberg".
      Litwini określają ją jako bitwą pod Żalgirisem "Žalgirio mūšis". Ponoć to Ulrich von Jungingen wybrał miejsce pola bitwy.
      Natomiast żeby jeszcze bardziej było ciekawie, w historiografii niemieckiej znane sa dwie bitwy pod Tannenbergiem. Pierwsza w roku 1410, gdzie Krzyżacy ponieśli klęskę (czyli nasz Grunwald), oraz druga bitwa pod Tannenbergiem w roku 1914. Tu stronami konfliktu było Imperium Rosyjskie i Cesarstwo Niemieckie - bitwa była stoczona w ramach tzw. operacji wschodniopruskiej i zwyciężyli Niemcy. Co jeszcze ciekawsze, w drugiej bitwie jednym z dwóch dowódców strony niemieckiej był niejaki Paul von Hindenburg - późniejszy Prezydent Republiki Weimarskiej i III Rzeszy. Po latach Hindenburg w dniu 30 stycznia 1933 roku mianował Hitlera na stanowisko kanclerza. Natomiast w lipcu 1939 roku Afolf Hitler wydał zarządzenie o ustanowieniu "Święta armii niemieckiej" w dniu 27 sierpnia dla uczczenia 25 rocznicy bitwy pod Tannenbergiem. Do dziś Niemcy w podręcznikach do historii przedstawiają wielkie zwycięstwo pod Tannenbergiem z roku 1914. W skrócie chodziło o to, że siły niemieckie były dwa razy mniejsze od przeciwnika: Niemcy 210 tysięcy żołnierzy, Rosjanie 416 tysięcy żołnierzy. W bitwie zginęło około 30 tysięcy ruskich (przy stratach własnych 10 tysięcy zabitych), a prawie 100 tysięcy wzięto do niewoli. Takie to ciekawostki pisze historia.

  • @domozs4370
    @domozs4370 Месяц назад

    Cybermarian, mamy 2024. Skąd to wykopalisko?

  • @marekmarek7977
    @marekmarek7977 Месяц назад

    A nie Źbrziszewo:)

  • @krychawola6656
    @krychawola6656 Месяц назад

    Hejka 😂

  • @user-fx4wi9ml8g
    @user-fx4wi9ml8g Месяц назад

    Dumni jesteście nie
    Zuchy

    • @MrPlacka71
      @MrPlacka71 Месяц назад

      czyżby opcja szwabska w komentach?

  • @JAXiPOMNI_TADC
    @JAXiPOMNI_TADC Месяц назад +1

    Duduś

  • @levis2563
    @levis2563 Месяц назад

    Nie rozumiem xd

  • @yerbaciarz92
    @yerbaciarz92 Месяц назад

    Kabaret moralnego niepokoju zrobil to owiele lepiej

  • @maciejgadzinski272
    @maciejgadzinski272 Месяц назад

    Gupki 😂

  • @aldon.77
    @aldon.77 Месяц назад

    😂😂😂😂

  • @grzegorzgogu9803
    @grzegorzgogu9803 Месяц назад

    😂😂😂😂