Čau a díky. Super tip. Škoda, že to nevyšlo o nějaký měsíc dřív. Kupoval sem na Fichemě složky pro bázy do el. cigarety. Nevadí. I tak to objednám. Díky a pokračuj prosím💪👌👍
Ta kyselina je těkavá. Když ji smícháš s vodou, začne uvolňovat amoniak a přeměňovat se postupně na hydrogensíran. Uznávám, že na čištění kávovaru může fungovat i ten, ale zkrátka už to po pár dnech není ta samá kyselina. Nejsem chemik, tak nedokážu říct, nakolik rizikové může být odvápňovat s tím pak kávovar (ze zdravotního hlediska, kdyby tam zůstalo nějaké stopové množství). Obecně vzato na čištění vodního kamene je nejlepší roztok s velmi nízkým pH (kyselina citronová, ocet, či kyselina mléčná), a hydrogensíran má po namíchání pH 1, takže je jasný, že bude fungovat nejlíp.
klidně bych v tom pokračoval. Delonghi ve svým návodu přímo píše, že se nesmí používat přípravky na bázi sulfonamidů, nebo octa. Mimochodem, vzhledem k tomu, že pak chci to kafe pít, tak bych taky preferoval citronovku. Zdraví chemik :D
Děkuji za toto video, už delší dobu sháním informace k údržbě kávovaru a teprve u vás jsou jasné a srozumitelné. Právě řeším problém s piskajicim napeňovačem, který navíc to mléko moc nenapěňuje. Kdyby jste udělal video i na toto a učinnost zmekčovače, tak bych byl velice spokojený . Děkuji.
@@usczechfarmer1947 Mám značku De Longhi MagnificaS Smart, druhý rok. Ten problém se objevuje občas, pak to třeba měsíc nebo dva funguje normálně, že máme i pěnu a pak to zase začne zničehonic pískat, vytváří to veké bubliny a stříká na všechny strany.
Já používal Denkmit Entkalker z dm ale pozor jen tekutý v žluté lahvičce s modrým bezpečnostním víčkem 250ml za 20kč. V sáčcích je prachsprostá předražená kyselina citronová. Obsahuje kyselinu citronovou, mléčnou, jablečnou. Měl jsem v hlavě, že obsahuje kyselinu mravenčí ale buď změnili složení nebo to bylo v jiném prostředku. Ta lahvička vystačila na 10 odvápnění ale při každém odvápnění jsem roztok musel projet několikrát pak jsem ho zlikvidoval a příště namíchal nový. Situace se změnila už je dostupný jen nějaký ECO se zeleným odklápěcím víčkem zřejmě s nižší koncentrací kyselin (nejsou uvedeny v procentech), protože i po zdvojnásobení dávky jsem nebyl s výsledkem spokojen. Přešel jsem na kyselinu citronovou z 1kg pytle dávkuju 4-6 rovných čajových lžiček při potřebě projedu víckrát ale pak vyleju a neskladuju i po přefiltrování má nažloutlou barvu od usazenin kávy. Až doberu pytel citronovky zkusim tu kyselinu Amidosulfonovou nebo mléčnou. Chtěl jsem zkousit fosforečnou ale je problém ji objednat jako vysokoprocentní roztok se považuje za nebezpečnou látku.
@@TECHkanal díky, popravdě v práci máme Delonghi už mnoho let a filtr už tam taky nemáme pěkně dlouho, při tom jak to jede každý den desítky káv, tak ten stroj má za sebou jen 3 drobné servisy, které jsme si tu byli schopni opravit.
Si asi jediny a dakujem za videa :) Čo som posiela ten kavovar maju prist nd dufam ze to zlozim, ale aj vďaka tebe mam od teba navod tak podla toho :) A prisiel tatino a tomu hovorim, uz si cistil kavovar a on ze naco. A nakoniec tu bocnu jednotku vybral a hovori mi tolko plesne tam bolo :D a ja mu ze no vidis to pijes :D lebo vsade povedia ze sak si to len odvapnite :) Ale co mam juru E8 tak aj tam sa chystam premazat ale ta ma to stastie ze aspon kavove cesty cisti. Ale aj to su nejake gulicky co sa tam hadzu nemas na to nejaky navod ako vycistit kavovary ako je jura ze sa cistia tie kavove cesty ? BTW pekne plagaty na pozadi :D
Ahoj Plantážníku, ve vysvětlování roztoku na odvápění si však nevysvětlil kolik vody se má do nasyceného roztoku nalít. To znamená kolik gramů vody je na těch 30 gramů kyseliny. Tím vznikne roztok nasycený, či nenasycený a dá se vlastně i spočítat mollární rozpočet, ale to se již dostáváme do studia chemie. Dále místo ocucávání prstu se dá použít lakmusový papírek a dopočítat původní kyselost nepoužitého roztoku a znovu aktivovat roztok použitý v zájmu ekonomičnosti odvápění kávovaru, nebo napařovací žehličky, či rychlovarné konvice. To již bude asi více zajímat naše drahé plantážnice... Jinak supr nápad, ale je potřeba to dovysvětlit neznalému publiku. PRÁCI ZDAR
Pochopil jsem že jsi ztracený a potřebuješ to osvětlit. Tak zkus třeba 1,5litru vody a 30g kyseliny jejíž jméno nechci ani psát. Jde o roztok nenasycený. Lakmusový papírek si strč za klobouček, raději to líznu 😝
Děkuji za odpověď, ale litr a půl v té nádobce od mouky co jsi ukazoval po použití tam fakt nebylo. Takže pokud to takhle brutálně zředím tak tech 30 gramů asi fungovat nebude. A dále jak my neznalí mladí plantážníci máme vědet jak to má být kyselé. Na tuto otázku se ptali i jiní uvědomělí plantážnici pod videem v diskuzi. Tudíž to fakt nějak dovysvětli jak má být roztok koncentrovaný, aby se to odvápnilo, ale zas to nesežralo to zařízení...
@@petrvaclavdolezal9226 Tak jinak, nádržku od jakéhokoli automatického kávovaru Delonghi náplň do 3/4 a rozmíchej 30g kyseliny, pak to ochutnej 😝 a odvápňuj.
Rád bych znal Váš názor na originál odvápňovač Delongi, který je dle bezpečnostního listu vlastně 40% kyselina mléčná. Kupuji kyselinu mléčnou 80%, kterou vodou naředím na 40%. a je to jednoduché, rovněž tak i levné, bez zbytečného laborování a navíc, dodržuji pokyny výrobce kávovaru. Kyselinu kupuji od vinařů. Díky za videjka, jsou poučná. Ať se daří. Standa.
@@TECHkanal Teď jsme si nerozuměli. Koupím cca za stovku 80% kyselinu mléčnou, naředím na 40% a mám z toho originál odvápňovač, dva litry zhruba za 130 kaček. Není to jednodušší?
Všechny tajemství světa určitě chceme vědět, sem s nima 😄. Já to zkoušel octem a nic moc. Když tak přesně měříme gramy, do kolika litrů vody je těch 30g?
Mam klasik pressovar Delonghi a použivam na vodu Brita filter tak chcem vedieť kedy je čas odvapňovať? Mám to už 6mesiacov pričom robim priemerne denne asi 5x coffe tak je už čas čistit? Dotáz ako dlho vydrži ta kyselina než degraduje?
@@jaroslavpribula5393 kávovar si sám řekne, kdy chce odvápnit. Je to akce na 30 minut. Místo amidosulfonové kyseliny doporučuju spíš kyselinu citronovou, zaprvé funguje skvěle, je naprosto zdravotně nezávadná a dá se koupit v každém supermarketu jako surovina k zavařování. Ani jedna ze zmíněných kyselin za dobu lidského života nedegraduje natolik, aby to pro potřebu odvápňování domácích spotřebičů mělo význam :D
@@janasebestova7936 mám jednoduchy klasik pakovy ktorý nikdy neblika len svieti ked zapnem a ešte ked nahreje vodu. Ps: nemám žiaden manuál tak nemám šajnu o iných naležitostiach okolo toho.
Ak to dobre nerozpustis tak zadres cerpadlo a ocot sa technicky da pouzit ale ta kava by uz moc potom asi nechutila. Origo delonghi pouziva kyselinu mliecnu a nieje to ziadne tajomstvo pisu to aj na obale len tusim nie v nasom jazyku ale ked som prekladal cez google tusim japonsky popis tak to tam je.
No nevím borci, v listech ke kyselině amidosulfidové je, že není určeno ke styku s potravinami :D Co zkusit kyselinu mléčnou, ta je dle mého názoru bezpečnější.
Nikdy nepoužívejte odvápňovací prostředky na bázi anorganických kyselin, jako je kyselina sírová, kyselina chlorovodíková a kyselina amidosulfonová. Tyto odvápňovací prostředky mohou poškodit systém trubek vašeho kávovaru. Tak játeda nevim :) Je to pravda, nebo jen výrobci mlží?
kyselina mliecna stoji par korun a je zrejme jemnejsia a viac eko nez amidosulfonova. pouzit mozno aj kyselinu citronovu, ale tam je riziko poskodenia hlinikovych casti a delonghi to neodporuca. ocot je asi univerzalne nevhodny, iba v pripade ze nie je ina moznost.
@@martinmcz jasne, ja s tebou suhlasim, tiez som to pred par dnami pozeral na viacerych miestach. len som chcel upozornit ze de facto sa cena jednej davky ecodecalku zvysila, tym ze znizili pocet davok v nadobke. vyrobu vlastneho "ecodecalku" to neovplyvnuje. povodne bolo vo flaske 100ml ecodecalku na jednu davku (500ml/5), koncentracia ma byt 30-50%, takze pouzijes cca 40ml kyseliny mliecnej 80% a doplnis 60ml vody. vznikne tak jedna davka domaceho ecodecalk a to uz pouzijes podla potreby. zatial som to neskusal, som prilis lenivy.
Máš dobré rady a ten eshop je skvělý, nakoupím tam i další výhodné věci, jako například aktivní uhlí do digestoře!!
Bagr po babi super (nepodceňovat)! A je dobře, žes naprášil tvou oblíbenou kyselinu :)
Pěkný jazykolam ta kyselina no.
Od teď vím čím to dělat,díky moc. 😎
To je dobře, že jsi to napráskal s čím odvápňovat. Jsi borec Plantážníku.
Čau a díky. Super tip. Škoda, že to nevyšlo o nějaký měsíc dřív. Kupoval sem na Fichemě složky pro bázy do el. cigarety. Nevadí. I tak to objednám. Díky a pokračuj prosím💪👌👍
Chtěl jsem odvápnit nějaké věci, dal je do nerezové konvičky a ten roztok ji zničil - tak pozor na nerez!!! Jinak je to skvělé - díky za radu/rady 🙂
Já používám na odvápnění kávovaru i rychlovarky kyselinu mléčnou. A bomba :-) Beru jí právě na Fichemě.
Vynikající info, děkuji!
Ta kyselina je těkavá. Když ji smícháš s vodou, začne uvolňovat amoniak a přeměňovat se postupně na hydrogensíran. Uznávám, že na čištění kávovaru může fungovat i ten, ale zkrátka už to po pár dnech není ta samá kyselina. Nejsem chemik, tak nedokážu říct, nakolik rizikové může být odvápňovat s tím pak kávovar (ze zdravotního hlediska, kdyby tam zůstalo nějaké stopové množství). Obecně vzato na čištění vodního kamene je nejlepší roztok s velmi nízkým pH (kyselina citronová, ocet, či kyselina mléčná), a hydrogensíran má po namíchání pH 1, takže je jasný, že bude fungovat nejlíp.
Supr. Doteď jsem používal kyselinu citronovou.
tiež používam kyselku a bez problemov
klidně bych v tom pokračoval. Delonghi ve svým návodu přímo píše, že se nesmí používat přípravky na bázi sulfonamidů, nebo octa. Mimochodem, vzhledem k tomu, že pak chci to kafe pít, tak bych taky preferoval citronovku. Zdraví chemik :D
@@mipa80 A co na těsnění?
Děkuji za toto video, už delší dobu sháním informace k údržbě kávovaru a teprve u vás jsou jasné a srozumitelné. Právě řeším problém s piskajicim napeňovačem, který navíc to mléko moc nenapěňuje. Kdyby jste udělal video i na toto a učinnost zmekčovače, tak bych byl velice spokojený . Děkuji.
je dost možný že máte malý tlak , možná odešel zpětný ventil v kávovaru a v boileru se neudělá potřebný tlak páry. Co máte za kávovar ?
@@usczechfarmer1947 Mám značku De Longhi MagnificaS Smart, druhý rok. Ten problém se objevuje občas, pak to třeba měsíc nebo dva funguje normálně, že máme i pěnu a pak to zase začne zničehonic pískat, vytváří to veké bubliny a stříká na všechny strany.
@@romangloza9410 typuju na 3-cest ventil páry , to je záležitost do 1000,- max
Děkuji za rychlý tip. Předpokládám, že to je na odvoz do servisu. Nebo je možnost si to opravit sám?
@@romangloza9410 tak záleží jak jsi zručný :) zkus na YT najít video jak se to rozebírá a pak si to klidně vyměníš sám.
Já odvapnuji kyselinou mléčnou z vinařských potřeb. Mixují 105ml kyseliny a 750ml destilovane vody.
Já používal Denkmit Entkalker z dm ale pozor jen tekutý v žluté lahvičce s modrým bezpečnostním víčkem 250ml za 20kč. V sáčcích je prachsprostá předražená kyselina citronová. Obsahuje kyselinu citronovou, mléčnou, jablečnou. Měl jsem v hlavě, že obsahuje kyselinu mravenčí ale buď změnili složení nebo to bylo v jiném prostředku. Ta lahvička vystačila na 10 odvápnění ale při každém odvápnění jsem roztok musel projet několikrát pak jsem ho zlikvidoval a příště namíchal nový. Situace se změnila už je dostupný jen nějaký ECO se zeleným odklápěcím víčkem zřejmě s nižší koncentrací kyselin (nejsou uvedeny v procentech), protože i po zdvojnásobení dávky jsem nebyl s výsledkem spokojen.
Přešel jsem na kyselinu citronovou z 1kg pytle dávkuju 4-6 rovných čajových lžiček při potřebě projedu víckrát ale pak vyleju a neskladuju i po přefiltrování má nažloutlou barvu od usazenin kávy.
Až doberu pytel citronovky zkusim tu kyselinu Amidosulfonovou nebo mléčnou. Chtěl jsem zkousit fosforečnou ale je problém ji objednat jako vysokoprocentní roztok se považuje za nebezpečnou látku.
tech 3/4 nadrzky je kolik vody ? :D chtelo by to rict presnej pomer na michani
pozdravujem, ta kyseline je v pohode, ale použil by som namiešaný roztok iba jeden krát z dôvodu že ten roztok hydrolizuje na inú chemikáliu.
Zdravím, děkuji za tip s kyselinou. Je nějaký tip jak ušetřit na filtrech? Díky
@@gspoock9403 ANO, nepoužívat, když poctivě odvapňujete tak nejsou potřeba.
@@TECHkanal díky, popravdě v práci máme Delonghi už mnoho let a filtr už tam taky nemáme pěkně dlouho, při tom jak to jede každý den desítky káv, tak ten stroj má za sebou jen 3 drobné servisy, které jsme si tu byli schopni opravit.
Si asi jediny a dakujem za videa :) Čo som posiela ten kavovar maju prist nd dufam ze to zlozim, ale aj vďaka tebe mam od teba navod tak podla toho :) A prisiel tatino a tomu hovorim, uz si cistil kavovar a on ze naco. A nakoniec tu bocnu jednotku vybral a hovori mi tolko plesne tam bolo :D a ja mu ze no vidis to pijes :D lebo vsade povedia ze sak si to len odvapnite :) Ale co mam juru E8 tak aj tam sa chystam premazat ale ta ma to stastie ze aspon kavove cesty cisti. Ale aj to su nejake gulicky co sa tam hadzu nemas na to nejaky navod ako vycistit kavovary ako je jura ze sa cistia tie kavove cesty ? BTW pekne plagaty na pozadi :D
Ahoj, nebylo by lépe ten roztok přefitrovat než ho prolévát přes sítko? Použít papírový filtr na kafe, nebo klasické noviny.
Bylo, ale je to vopich 😉
Dá se ta kyselina použit i na procisteni mléka?
@@LukasKodera-u3p Na tuk to fungovat nebude.
Ahoj Plantážníku, ve vysvětlování roztoku na odvápění si však nevysvětlil kolik vody se má do nasyceného roztoku nalít. To znamená kolik gramů vody je na těch 30 gramů kyseliny. Tím vznikne roztok nasycený, či nenasycený a dá se vlastně i spočítat mollární rozpočet, ale to se již dostáváme do studia chemie. Dále místo ocucávání prstu se dá použít lakmusový papírek a dopočítat původní kyselost nepoužitého roztoku a znovu aktivovat roztok použitý v zájmu ekonomičnosti odvápění kávovaru, nebo napařovací žehličky, či rychlovarné konvice. To již bude asi více zajímat naše drahé plantážnice... Jinak supr nápad, ale je potřeba to dovysvětlit neznalému publiku. PRÁCI ZDAR
Pochopil jsem že jsi ztracený a potřebuješ to osvětlit. Tak zkus třeba 1,5litru vody a 30g kyseliny jejíž jméno nechci ani psát. Jde o roztok nenasycený. Lakmusový papírek si strč za klobouček, raději to líznu 😝
Děkuji za odpověď, ale litr a půl v té nádobce od mouky co jsi ukazoval po použití tam fakt nebylo. Takže pokud to takhle brutálně zředím tak tech 30 gramů asi fungovat nebude. A dále jak my neznalí mladí plantážníci máme vědet jak to má být kyselé. Na tuto otázku se ptali i jiní uvědomělí plantážnici pod videem v diskuzi. Tudíž to fakt nějak dovysvětli jak má být roztok koncentrovaný, aby se to odvápnilo, ale zas to nesežralo to zařízení...
@@petrvaclavdolezal9226 Tak jinak, nádržku od jakéhokoli automatického kávovaru Delonghi náplň do 3/4 a rozmíchej 30g kyseliny, pak to ochutnej 😝 a odvápňuj.
@@TECHkanal ty nádobky mívají cca 1 litr ne ?
@@usczechfarmer1947 1,8 až 2l
Rád bych znal Váš názor na originál odvápňovač Delongi, který je dle bezpečnostního listu vlastně 40% kyselina mléčná. Kupuji kyselinu mléčnou 80%, kterou vodou naředím na 40%. a je to jednoduché, rovněž tak i levné, bez zbytečného laborování a navíc, dodržuji pokyny výrobce kávovaru. Kyselinu kupuji od vinařů. Díky za videjka, jsou poučná. Ať se daří. Standa.
Delonghi odvápňovač je dobrý, jen to vyjde draho.
@@TECHkanal Teď jsme si nerozuměli. Koupím cca za stovku 80% kyselinu mléčnou, naředím na 40% a mám z toho originál odvápňovač, dva litry zhruba za 130 kaček. Není to jednodušší?
Všechny tajemství světa určitě chceme vědět, sem s nima 😄.
Já to zkoušel octem a nic moc. Když tak přesně měříme gramy, do kolika litrů vody je těch 30g?
Ocet nebrat ničí gumové kroužky. Těch 30g je zhruba na třičtvrtě nádržky. Ty jsi to neslyšel v tom videu?
@@petrmuller8485 Jo to jsem slyšel. Ake domnívám se, že ne všechny kávovary mají stejně velkou nádržku.
Do 1.5 litrů třeba
Mam klasik pressovar Delonghi a použivam na vodu Brita filter tak chcem vedieť kedy je čas odvapňovať? Mám to už 6mesiacov pričom robim priemerne denne asi 5x coffe tak je už čas čistit?
Dotáz ako dlho vydrži ta kyselina než degraduje?
Jak často odvápňovat je psáno v manuálu a ostatní ve videu.
@@TECHkanal nemam manual a na internete su hrozne manualy.
@@jaroslavpribula5393 kávovar si sám řekne, kdy chce odvápnit. Je to akce na 30 minut. Místo amidosulfonové kyseliny doporučuju spíš kyselinu citronovou, zaprvé funguje skvěle, je naprosto zdravotně nezávadná a dá se koupit v každém supermarketu jako surovina k zavařování. Ani jedna ze zmíněných kyselin za dobu lidského života nedegraduje natolik, aby to pro potřebu odvápňování domácích spotřebičů mělo význam :D
Až začne blikat, že chce vyčistit
@@janasebestova7936 mám jednoduchy klasik pakovy ktorý nikdy neblika len svieti ked zapnem a ešte ked nahreje vodu. Ps: nemám žiaden manuál tak nemám šajnu o iných naležitostiach okolo toho.
🙈🙊👍
Ahoj, ještě jsem toto video neviděl ale já používám Kyselinu citronovou. Je to to samé, jako od DeLonghi. Ale o hodně levnější 🙂
nebo ocet?
@@martinmcz Ocet né.
@@saimon1409 ale na rychlovarku funguje ocet se sodou dobře.
Ak to dobre nerozpustis tak zadres cerpadlo a ocot sa technicky da pouzit ale ta kava by uz moc potom asi nechutila. Origo delonghi pouziva kyselinu mliecnu a nieje to ziadne tajomstvo pisu to aj na obale len tusim nie v nasom jazyku ale ked som prekladal cez google tusim japonsky popis tak to tam je.
@@firstMexican to jo ,a le na kávovar to moc nemaká , zkoušel sem to , nedávno sem kávovar rozebíral a v boileru bylo asi 1,5dcl kamenýho bláta.
No nevím borci, v listech ke kyselině amidosulfidové je, že není určeno ke styku s potravinami :D Co zkusit kyselinu mléčnou, ta je dle mého názoru bezpečnější.
Máš si s ní odvápnit kávovar a ne si z ní vařit kafe.
Nebo úplně nejlíp kyselinu citronovou :D
@@TECHkanalkávovarem potom teče voda na kávu? 🤷
@@LudekII Nerozumím řeči tvého kmene.
@@TECHkanal v pohodě. Pro slabší můžu namalovat. 😂
Nikdy nepoužívejte odvápňovací prostředky na bázi anorganických kyselin, jako je kyselina sírová, kyselina chlorovodíková a kyselina amidosulfonová. Tyto odvápňovací prostředky mohou poškodit systém trubek vašeho kávovaru. Tak játeda nevim :) Je to pravda, nebo jen výrobci mlží?
tohleto po babičce je lžíce hamounice🤠
Hele drzy cerny tatko smoulo neslo by misto sitka pouzit filtracni papir?
Šlo, ale je to vopich 😉
Ocot je ocot :-D
A teraz pôjde po tebe kávová mafia.
originál Delongi EcoDecalk podle bezpečnostního listu obsahuje 30-50% kyseliny mléčné cdn.electroworld.cz/images/_orig/9/1760819.pdf
jo. a nedavno asi zmenili koncentraciu vo flaske, pretoze 500ml EcoDecalk povodne sluzil na 5 pouziti, po novom uz len na 4. cena zostala.
kyselina mliecna stoji par korun a je zrejme jemnejsia a viac eko nez amidosulfonova. pouzit mozno aj kyselinu citronovu, ale tam je riziko poskodenia hlinikovych casti a delonghi to neodporuca. ocot je asi univerzalne nevhodny, iba v pripade ze nie je ina moznost.
@@tmhwk01 jak jsem hledal bezpečnostní listy, našel jsem ruzné verze nekde od roku 2012-2014 az po 2022 a vsude byla koncentrace 30-50%
@@martinmcz jasne, ja s tebou suhlasim, tiez som to pred par dnami pozeral na viacerych miestach. len som chcel upozornit ze de facto sa cena jednej davky ecodecalku zvysila, tym ze znizili pocet davok v nadobke. vyrobu vlastneho "ecodecalku" to neovplyvnuje. povodne bolo vo flaske 100ml ecodecalku na jednu davku (500ml/5), koncentracia ma byt 30-50%, takze pouzijes cca 40ml kyseliny mliecnej 80% a doplnis 60ml vody. vznikne tak jedna davka domaceho ecodecalk a to uz pouzijes podla potreby. zatial som to neskusal, som prilis lenivy.