Brasov Romania

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 фев 2025
  • Brašov, Transilvanija, Rumunija
    Brašov je možda i najčuveniji transilvanijski grad, ne toliko zbog atrakcija u starom gradskom jezgru koliko zbog relativne blizine najpoznatijim rumunskim dvorcima - Branu i Pelešu. Ovaj nekadašnji saksonski grad je, po mom mišljenju, i jedan od najlepših gradova u čitavoj Rumuniji.
    Kao i Sibinj i Segešvar, Brašov su osnovali Sasi u 12. veku, a grad je tek krajem Prvog svetskog rata pripojen Rumuniji.
    Brašov se prvobitno zvao Korona što znači kruna, a Nemci su ga posle nazvali Kronstadt što bi značilo krunski grad, grad krune. Tokom srednjeg veka su oba naziva bila u upotrebi.
    Grad je smešten u srcu Transilvanije i okružen južnim Karpatima, uključujući planinu Tampu, koja gleda na sam grad.
    Zbog svog srednjevekovnog ambijenta, predeli Brašova su korišćeni u mnogim filmovima.
    Istorija glavnog trga u Brašovu (Piata Sfatului) se vezuje za period kada su Sasi vladali rumunskom teritorijom. Oni su ovde izgradili masivne, kamene zidove i oko grada čak sedam bedema, koji su i danas vidljivi.
    U Brašovu su i dalje očigledni nemački i mađarski uticaji, zahvaljujući karakterističnoj transilvanijskoj srednjevekovnoj arhitekturi, kaldrminsanim ulicama i ostacima nekadašnje gradske tvrđave.
    Iako je Brašov jedan od većih gradova u Rumuniji, sam centar je prilično mali. U centralnom gradskom jezgru se i nalaze sve atrakcije ovog grada i do svih znamenitosti je moguće stići peške.
    Od znamenitosti Brašova izdvajaju se: Crna crkva iz 15. veka - najveća gotička crkva između Beča i Carigrada; Gradski trg - centar gradskih zbivanja više od 600 godina, mesto na kom su se vekovima sastajali ljudi i prodavala roba; Šej kapija, i pored nje Katarinina kapija - jedina originalna srednjovekovna gradska kapija; na glavnom trgu je smeštena i većnica iz 15. veka, u kojoj se sada nalazi Istorijski muzej; Sfori je najuža ulica u Brašovu i jedna od najužih u Evropi - široka je između 111 i 135 cm, a dugačka oko 80 m; tu je još i sinagoga, srednjovekovne četvrti, stara citadela i stare kule...
    Na Glavnom trgu se između trgovačkih kuća, smestila i pravoslavna Crkva Uspenja Presvete Bogorodice, izgrađena 1896. godine u vizantijskom stilu.
    U starom delu Brašova se nalaze brojne prodavnice i restorani u kojima se služi tradicionalna hrana.
    Music by www.bensound.com
    License code: WI9GXGUHZVPX10EU
    #brasov #rumunija #transilvanija #romania

Комментарии •