Super. Oglądałem jakiegoś gościa co rozbił temat na atomy a odcinki ma po 1,5 - 2h! Krótko zwięźle i na temat. Teraz tylko Nextcloud na globalnej sieci i super. edit: trochę lipa czekać miesiąc :P
Nie miałem na czynienia z true nas. Czy dobrym pomysłem by było postawić taki NAS na VM? Np.: na takim Windowsowym Hyper V? Będzie to miało jakieś konsekwencje?
Tak jak maska a brama, serwery DNS - co jest oczywiste do ustawienia, skoro protokół DHCP wyłączył 😜 już o szyfrowaniu puli - „bo FTP” nie wspominając 😄
@@WavePC_official bezpieczniej. Mianowicie VPN Tailscale lub Zerotier zapewniający szyfrowane połączenie P2P między komputerem zdalnym a serwerem, na którym pracuje stale podłączony klient Tailscale/Zerotier. Przy skonfigurowanym przekierowaniu i natowaniu można uzyskać dostęp do całej sieci domowej oraz filtrować ruch. Ja mam dwie sieci Zerotier. Jedna zapewnia dostęp do praktycznie całej sieci lokalnej a druga tylko do udziałów SMB serwera na portach 445, 139. Ruch na inne adresy i porty jest zablokowany. Wystawianie serwera przez router bezpośrednio do sieci WAN nie jest bezpieczne.
A wszystko można swobodnie zrobić właśnie na jednym serwerze TrueNAS z wykorzystaniem wirtualizacji. Ja mam maszynę wirtualną z Ubuntu, na którym pracuje serwer mojej aplikacji internetowej oraz klient Zerotier zapewniający dostęp do sieci lokalnej z zewnątrz dla zautoryzowanych w sieci Zerotier urządzeń zdalnych. Ruch filtruje przez reguły w iptables.
Cześć, Scale nie jest wcale lepsza do domowego użytku lepsza jest wersja CORE bo jest lżejsza a posiada wszystko to co potrzebne do normalnego działania serwera NAS, Scale dobry jest jak bawisz się w klastry, virtualizację i sporych rozmiarach storage.
zgadzam się :) Ja mam trochę doświadczenia z Ubuntu, więc tutaj na dystrybucji bazującej na Debianie łatwiej mi się odnaleźć w konsoli, bo komendy w zasadzie identyczne, dlatego ja osobiście nawet na razie na sam serwer plików używam również Scale.
Jeżeli adres jest poza pulą DHCP, to nie ma takiej potrzeby lub gdy w sieci jest mało urządzeń również nie jest to wymagane, bo szanse na "kradzież" adresu są nikłe. ;)
Super dzięki za odpowiedź a kanał subskrybuje już od wielu lat :p. Zakupiłem w ostatnim tygodniu mini pc z ryzenem 8845hs. 32gb ram 5600mhz cl40 i miejscem na 2 dyski m.2. Komputerek posiada 2 porty 2.5gb ethernet i naszła mnie myśl aby postawić swój pierwszy domowy serwer plików. Wpadłem na pomysł aby trzeci dysk podłączyć pod port USB 4.0 i na nim postawić system. Niestety z uwagi na to że to początek mojej zabawy z serwerem nie wiem czy istnieje wgl taka możliwość aby system działał na dysku wpiętym w usb. Dodam też że zrobiłem test i z 2 wpiętymi dyskami m.2 komputer pobiera w spoczynku 12W co utwierdziło mnie w przekonaniu że to dobra baza na początek. Czekam na drugą część bo mimo wszystko uważam że pewnie wcześniej niż później chciałbym taki serwerek "wystawić na świat"
Zdecydowanie lepszym wyborem, dla domowego użytkownika będzie Open Media Vault. OMV też jest oparty na Debianie i zużywa raptem 0,5 GB RAM, bo działa na BTRFS, a nie jak FreeNAS (TRUENAS) na ZFS, co ma oczywiście swoje plusy i minusy. Niestety TrueNAS będzie miał mało, nawet jak mu przydzielisz 32 GB RAM. OMV ma lepszą obsługę kontenerów i co jest bardzo istotne ma wysoką dostępność, która działa, bo TrueNAS SCALE leży i płacze. OMV jest w pełni po POLSKU a truenas nie. Sam podjąłem próbę tłumaczenia w repo, ale jest tego zbyt dużo jak na hobby. Dodam, że vm też działają na OMV. Ja już jestem po migracji z TNAS na OMV. PS do autora. Nie gniewaj się, ale jako profesjonalny tłumacz mam awersje na tzw. polisz-english. Staraj się używać sformułowań w j. polskim albo w j. angielskim. Nie mieszaj ich ze sobą, bo jest to nie poprawne i źle brzmi. Dodatkowo jak już zdecydujesz się na korzystanie z angielskiego to zadbaj o poprawną wymowę, bo niektóre słowa mają bardzo podobną wymowę, ale znaczą zupełnie coś innego. Jakby ktoś nie wiedział, co mam na myśli, to pierwszy przykład z brzegu - plaża czyli beach i (...)
Dobra, powiem cos nieoczywistego i pewnie wielu się ze mną nie zgodzi, ale: Uważam że dla "domowego" użytkownika, który niema wiele wspólnego z "zaklęciami wiecznie niedziałającego tak jak się chce Linuxa", to najlepszy NAS (jeżeli już decydujemy się go budować samemu...) to.. NAS z Windowsem.... I już tłumaczę dlaczego: -Jest najbardziej intuicyjny do wszelakich konfiguracji, gdyż praktycznie wszystko zrobisz z poziomu GUI, użycie wiersza poleceń jest mininalne, a najpewniej niewymagane wcale. -Większość osób ma z tym doświadczenie. -Wszystko działa raczej "od kopa" i nie wymaga wertowania poradników, a potem po tych poradnikach "troubleshootowania" czemu coś co powinno działać, akurat u mnie nie działa. I czemu na tym cudownym kolejnym forum Linuxa, jest jak na Januszodzie, czyli chęc pomocy przez "fachowców którzy zjedli wszystkie rozumy" żadna. -Tak samo można zrobić programowy RAID w sposób wystarczający dla przeciętnego użytkownika. -Windows jest płatny, ale kosztuje grosze (od razu proszę o ciszę wszystkich tych, którzy podważają tanie klucze - w PL żyjemy wedle polskiego prawa, a wedle polskiego prawa te klucze są LEGALNE, chocby MS się zesrał na jagodowo i obrócił na lewej pięcie. Sa legalne. Ergo. ) -Dostajemy doskonały, bardzo prosty sposób zdalnego zarządzania - RemoteDesktop. Pulpit zdalny to złoto, serio. Doskonała apka na androida, wsparcie z każdego PC z Windowsem "out of the box". -Nie mamy konteneryzacji, ale pomyślmy... po co to w domu jest potrzebne... Wszystko co w pocie czoła "doczepiam" tymi kontenerami do OMV czy innego Linucha NASowego, robię poprzez... po prostu zainstalowanie tej aplikacji na serwerze z Windows - potrzebowałem serwer Plex? Oficjalna strona Plexa, instalka i mam. Chwila roboty, bez zabawy w kontenery, które są zasadniczo dobre dla adminów w firmach, którzy muszą używać tego na X-stanowiskach, przenosić, mieć hermetyczne środowiska itd... W domu nie muszę. Chce serwer Minecraft? No to apka serwera, odpalam i gra gitara.... Po co mi to w kontenerze?.... -Bardzo dobre wsparcie SMB, czyli czegoś, co będzie najczęściej używane.... A jezeli chcemy FTP to albo dodanie moduły do Windowsa, który zapewnia sam MS (choć jest średnio miły...) albo darmowa FileZilla serwer i mamy FTPka... czyli 80% działalności serwera z bani.. -Kupa softu diagnostycznego w "razie W", w postaci AIDY, CrystalDiskInfo, etc - na Linuchu cieżko bez zaklęc SMARTy dysków porządnie zaczytać.... -W moim wypadku, Windows ma lepsze zarządzanie energią niż Linux.... Serio, warto przemyśleć, jeżeli ktoś rozważa. Ja "na siłę" próbowałem tych wszystkich "pseudo-profesjonalnych" dedykowanych Linuchów i zawsze były jakieś problemy. Wzbraniałem się przed Windowsem do tego, bo miałem bazującego skądinąd na Linuxie QNAPa również, ale przekonałem się i więcej do tych protez nie wrócę....
Ty się śmiej, ale tyle razy co jakiś poradnik hindusa mi pomógł przy ratowaniu mojej instancji okienek to ja nie zliczę. Co prawda, to były czasy jeszcze przed 2021 r. tak mniej więcej. Wtedy Windows był bardzo niestabilny i praktycznie każda aktualizacja coś psuła i nikt poza hindusami nie potrafił tego naprawić. Nawet ludzie ze wsparcia M$. Ich rozwiązaniem było "zainstaluj świeży system" i zacznij od nowa :)
Cudowny film jak postawić NAS nie znalazłem nigdzie lepszego. Tylko napotkałem problem w czasie dodawana użytkownika gdy wybieram "Home Directory" to po kliknięcu save wyświetla mi błąd "The specified path is a ZFS pool mountpoint"
spróbuj utworzyć jeszcze jeden podkatalog (jeden niżej) i tam dodać użytkownika. Ten nie może być przypisany z tego co kojarzę do katalogu najwyższego rzędu.
Akurat trafiles na temat ,ktory aktualnie przerabialem . Zlozylem NAS z nowych czesci i kiedy kupowalem te czesci myslalem od samego poczatku o TrueNAS Scale ale mi sie zmienilo w trakcie zainstalowalem Unraid . Dużo na ten temat przeczytalem i przekonalo mnie to że lepiej działają konternery Dockerowe na Unraid . Minusem jest to ze jest płatny . Taka mała uwaga że ja bym to zrobił inaczej chyba że budujesz to na potrzeby filmu to ok lub poprostu masz inny pogląd na sytuacje . Dysk nvme ktory zastosowałeś do instalacji TrueNAS tak naprawdę służy tylko do plikow startowych i ustawien systemu. Czy nie jest tak że Dockery i VM są przechowywane na utworzonej puli w twoim przypadku ten RAID? Bo chyba nie mozna uzywac tego dysku rozruchowego do tego celu ? Czy się mylę ? Ja myśląc o TrueNAS miałem to zrobić tak: 1. Mały dysk SSD powiedzmy 64GB na system (startowy) 2. NVME 512GB na kontenery dockerowe , VM. 3. Dwa dyski 2x2TB WD Red na zdjecia , moje pliki 4. Dysk na nagrania NVR z aplikacji Shinobi lub Frigate (Home Asssistant) Taka konfiguracja powoduje iż Dwa dyski 2x2TB bardzo czesto będą się wyłączać bo raczej nie jest tak iż non stop uzywamy tych danych typu zdjecia. Sytuacja się zmienia jesli ten NVME moze byc jednoczesnie dyskiem startowym i na dockery i VM. Bardzo fajny film. Polecam sprawdzić Unraid :)
Tak zgadza się. Z tego co wiem dysk systemowy na nic innego się nie używa. Podobno można to jakoś obejść, ale sam tego nie robiłem. Zarówno ten jak i NAS dla siebie składałem z tego co mam. Poprzedni faktycznie do działania i tam też dawałem dysk na system który akurat miałem pod ręką, a ten na potrzeby filmu.
@@WavePC_official ja tez jeszcze jestem na etapie testow softu i zastanawiam sie czy placic za Unraid czy TrueNAS . Tutaj jakby zdecyduje uzytecznosc i niezawodność modulu aplikacji bo kilka ich potrzebuje
No ja na początku myślałem, że będę wykorzystywał go od początku mocniej, a ostatecznie okazało się, że w 100% wystarczy mi SMB i FTP z dostępem zdalnym. Nawet Nextclouda odinstalowałem, bo zbędny. U mnie serwer działa tylko jako magazyn do archiwizacji i wymiany danych.
No kurde jeszcze nie nagrałem :( To nie jest materiał zakontraktowany, tylko moja własna inicjatywa i muszę mieć na nią czas. Wiadomo że w pierwszej kolejności idą te materiały na które mam partnerów.
@grzegorzw3076, to ze miganego nie ogarniasz, to jest ok. Natomiast polecam udac sie do jakiegos laryngologa/ewentualnie neurologa w celu ustalenia przyczyny problemu tego ze nie rozumiesz.
@@daniel13021 Myślę, że mi żaden laryngolog nie pomoże inaczej usłyszeć "kreditionals". Naprawdę dodawanie na siłę akcentu angielskiego do źle przeczytanego lub wręcz zmyślonego wyrazu nie sprawia dobrego wrażenia :/
Kolega miał podobny problem, ale przy imporcie woluminów. Unikaj spacji w nazwach folderów i jeżeli korzystasz z terminala pracując na plikach to tam też używaj "-" lub "_" zamiast spacji. W przypadku transferu, system myślałby, że "/mnt/MrBaxiK" to jest ścieżka, a "Dane" to jest jakiś argument, którego oczywiście nie rozpoznaje i zwraca błąd. W twoim przypadku jest troszkę inaczej. Przeczytaj dokładnie komunikat, bo wprost mówi Ci, co jest nie tak. Lokalizacja "/mnt/MrBaxiK Dane" jest pkt. montowania dla systemu plików ZFS i nie może być katalogiem domowym użytkownika. Stwórz podkatalog w tej lokalizacji dla użytkownika. Załóżmy "/mnt/dane/". www.truenas.com/docs/scale/scaletutorials/storage/createpoolwizard/ Powinno działać, a jak nie to wyłącz i włącz ;)
Miałem problem właśnie z tymi ustawieniami sieciowymi, ten film mi pomógł :)
Super. Oglądałem jakiegoś gościa co rozbił temat na atomy a odcinki ma po 1,5 - 2h! Krótko zwięźle i na temat. Teraz tylko Nextcloud na globalnej sieci i super. edit: trochę lipa czekać miesiąc :P
Rzadko kiedy daje komukolwiek łapę, ale tu za taki poradnik gdzie wszystko ładnie wytłumaczone krok po kroku to musi wlecieć
Czekam na druga cześć filmu... Akurat takiego czegoś potrzebowałem
dziękuje bardzo pomocny film postawiłem na jednym dysku ale działa ... pozdrawiam
Supper tutorial, najlepszy w necie jak na razie. Wszystko już mam lokalnie podpięte czekam na cz 2!
Dla zasięgu 👌
Nie miałem na czynienia z true nas. Czy dobrym pomysłem by było postawić taki NAS na VM? Np.: na takim Windowsowym Hyper V? Będzie to miało jakieś konsekwencje?
Sup3r poradnik
Pomylić maske podsieci z portem i to dwa razy brawo :)
Dawidzie, nie "jakiś port", a maska podsieci.
Tak jak maska a brama, serwery DNS - co jest oczywiste do ustawienia, skoro protokół DHCP wyłączył 😜 już o szyfrowaniu puli - „bo FTP” nie wspominając 😄
Jeszcze tylko brakuje, żeby w następnej części o dostępie zdalnym porty przekierował albo do DMZ wstawił 😅
A jak chciał byś to zrobić na zmiennym IP bez przekierowania portów i ddns?
@@WavePC_official bezpieczniej.
Mianowicie VPN Tailscale lub Zerotier zapewniający szyfrowane połączenie P2P między komputerem zdalnym a serwerem, na którym pracuje stale podłączony klient Tailscale/Zerotier. Przy skonfigurowanym przekierowaniu i natowaniu można uzyskać dostęp do całej sieci domowej oraz filtrować ruch.
Ja mam dwie sieci Zerotier. Jedna zapewnia dostęp do praktycznie całej sieci lokalnej a druga tylko do udziałów SMB serwera na portach 445, 139. Ruch na inne adresy i porty jest zablokowany.
Wystawianie serwera przez router bezpośrednio do sieci WAN nie jest bezpieczne.
A wszystko można swobodnie zrobić właśnie na jednym serwerze TrueNAS z wykorzystaniem wirtualizacji. Ja mam maszynę wirtualną z Ubuntu, na którym pracuje serwer mojej aplikacji internetowej oraz klient Zerotier zapewniający dostęp do sieci lokalnej z zewnątrz dla zautoryzowanych w sieci Zerotier urządzeń zdalnych.
Ruch filtruje przez reguły w iptables.
Cześć, Scale nie jest wcale lepsza do domowego użytku lepsza jest wersja CORE bo jest lżejsza a posiada wszystko to co potrzebne do normalnego działania serwera NAS, Scale dobry jest jak bawisz się w klastry, virtualizację i sporych rozmiarach storage.
zgadzam się :) Ja mam trochę doświadczenia z Ubuntu, więc tutaj na dystrybucji bazującej na Debianie łatwiej mi się odnaleźć w konsoli, bo komendy w zasadzie identyczne, dlatego ja osobiście nawet na razie na sam serwer plików używam również Scale.
Minęły 4 miesiące a my nadal czekamy na obiecany odcinek. Kiedy on wpadnie?
Nie wiem. Miał być w tym miesiącu ale się pochorowałem i wiem że na pewno nie dam rady
@@WavePC_official czekamy z nieciepliwością😁
Czekam też na coś więcej z truenas.Przydalo by się tak w ogóle dłuższą serię z kontenerami i virtualka.pozdrawiam
Super film :)
Jeśli chodzi o adres ip, warto też zrobić rezerwację adresu w routerze ;)
Jeżeli adres jest poza pulą DHCP, to nie ma takiej potrzeby lub gdy w sieci jest mało urządzeń również nie jest to wymagane, bo szanse na "kradzież" adresu są nikłe. ;)
Czekamy na ciąg dalszy
@@poprostugrzesiek4523 no właśnie już jest materiał nagrany i zmontowany prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu będzie opuszczone także subskrybuj
Super dzięki za odpowiedź a kanał subskrybuje już od wielu lat :p. Zakupiłem w ostatnim tygodniu mini pc z ryzenem 8845hs. 32gb ram 5600mhz cl40 i miejscem na 2 dyski m.2. Komputerek posiada 2 porty 2.5gb ethernet i naszła mnie myśl aby postawić swój pierwszy domowy serwer plików. Wpadłem na pomysł aby trzeci dysk podłączyć pod port USB 4.0 i na nim postawić system. Niestety z uwagi na to że to początek mojej zabawy z serwerem nie wiem czy istnieje wgl taka możliwość aby system działał na dysku wpiętym w usb. Dodam też że zrobiłem test i z 2 wpiętymi dyskami m.2 komputer pobiera w spoczynku 12W co utwierdziło mnie w przekonaniu że to dobra baza na początek. Czekam na drugą część bo mimo wszystko uważam że pewnie wcześniej niż później chciałbym taki serwerek "wystawić na świat"
Zdecydowanie lepszym wyborem, dla domowego użytkownika będzie Open Media Vault. OMV też jest oparty na Debianie i zużywa raptem 0,5 GB RAM, bo działa na BTRFS, a nie jak FreeNAS (TRUENAS) na ZFS, co ma oczywiście swoje plusy i minusy. Niestety TrueNAS będzie miał mało, nawet jak mu przydzielisz 32 GB RAM. OMV ma lepszą obsługę kontenerów i co jest bardzo istotne ma wysoką dostępność, która działa, bo TrueNAS SCALE leży i płacze. OMV jest w pełni po POLSKU a truenas nie. Sam podjąłem próbę tłumaczenia w repo, ale jest tego zbyt dużo jak na hobby. Dodam, że vm też działają na OMV. Ja już jestem po migracji z TNAS na OMV.
PS do autora. Nie gniewaj się, ale jako profesjonalny tłumacz mam awersje na tzw. polisz-english. Staraj się używać sformułowań w j. polskim albo w j. angielskim. Nie mieszaj ich ze sobą, bo jest to nie poprawne i źle brzmi. Dodatkowo jak już zdecydujesz się na korzystanie z angielskiego to zadbaj o poprawną wymowę, bo niektóre słowa mają bardzo podobną wymowę, ale znaczą zupełnie coś innego. Jakby ktoś nie wiedział, co mam na myśli, to pierwszy przykład z brzegu - plaża czyli beach i (...)
TrueNas zawsze bedzie mial za malo, bo tak jak wspomniales dziala na zfs. O to wlasnie w tym chodzi, zeby wykorzystac ram do cacheowania
Dobra, powiem cos nieoczywistego i pewnie wielu się ze mną nie zgodzi, ale:
Uważam że dla "domowego" użytkownika, który niema wiele wspólnego z "zaklęciami wiecznie niedziałającego tak jak się chce Linuxa", to najlepszy NAS (jeżeli już decydujemy się go budować samemu...) to.. NAS z Windowsem.... I już tłumaczę dlaczego:
-Jest najbardziej intuicyjny do wszelakich konfiguracji, gdyż praktycznie wszystko zrobisz z poziomu GUI, użycie wiersza poleceń jest mininalne, a najpewniej niewymagane wcale.
-Większość osób ma z tym doświadczenie.
-Wszystko działa raczej "od kopa" i nie wymaga wertowania poradników, a potem po tych poradnikach "troubleshootowania" czemu coś co powinno działać, akurat u mnie nie działa. I czemu na tym cudownym kolejnym forum Linuxa, jest jak na Januszodzie, czyli chęc pomocy przez "fachowców którzy zjedli wszystkie rozumy" żadna.
-Tak samo można zrobić programowy RAID w sposób wystarczający dla przeciętnego użytkownika.
-Windows jest płatny, ale kosztuje grosze (od razu proszę o ciszę wszystkich tych, którzy podważają tanie klucze - w PL żyjemy wedle polskiego prawa, a wedle polskiego prawa te klucze są LEGALNE, chocby MS się zesrał na jagodowo i obrócił na lewej pięcie. Sa legalne. Ergo. )
-Dostajemy doskonały, bardzo prosty sposób zdalnego zarządzania - RemoteDesktop. Pulpit zdalny to złoto, serio. Doskonała apka na androida, wsparcie z każdego PC z Windowsem "out of the box".
-Nie mamy konteneryzacji, ale pomyślmy... po co to w domu jest potrzebne... Wszystko co w pocie czoła "doczepiam" tymi kontenerami do OMV czy innego Linucha NASowego, robię poprzez... po prostu zainstalowanie tej aplikacji na serwerze z Windows - potrzebowałem serwer Plex? Oficjalna strona Plexa, instalka i mam. Chwila roboty, bez zabawy w kontenery, które są zasadniczo dobre dla adminów w firmach, którzy muszą używać tego na X-stanowiskach, przenosić, mieć hermetyczne środowiska itd... W domu nie muszę. Chce serwer Minecraft? No to apka serwera, odpalam i gra gitara.... Po co mi to w kontenerze?....
-Bardzo dobre wsparcie SMB, czyli czegoś, co będzie najczęściej używane.... A jezeli chcemy FTP to albo dodanie moduły do Windowsa, który zapewnia sam MS (choć jest średnio miły...) albo darmowa FileZilla serwer i mamy FTPka... czyli 80% działalności serwera z bani..
-Kupa softu diagnostycznego w "razie W", w postaci AIDY, CrystalDiskInfo, etc - na Linuchu cieżko bez zaklęc SMARTy dysków porządnie zaczytać....
-W moim wypadku, Windows ma lepsze zarządzanie energią niż Linux....
Serio, warto przemyśleć, jeżeli ktoś rozważa. Ja "na siłę" próbowałem tych wszystkich "pseudo-profesjonalnych" dedykowanych Linuchów i zawsze były jakieś problemy. Wzbraniałem się przed Windowsem do tego, bo miałem bazującego skądinąd na Linuxie QNAPa również, ale przekonałem się i więcej do tych protez nie wrócę....
no ale to działa normalnie w standardowym windowsie?
@@OrganistaAndrzej Tak, nie musisz mieć Server, zwykły Win10/11 Pro
Ty się śmiej, ale tyle razy co jakiś poradnik hindusa mi pomógł przy ratowaniu mojej instancji okienek to ja nie zliczę. Co prawda, to były czasy jeszcze przed 2021 r. tak mniej więcej. Wtedy Windows był bardzo niestabilny i praktycznie każda aktualizacja coś psuła i nikt poza hindusami nie potrafił tego naprawić. Nawet ludzie ze wsparcia M$. Ich rozwiązaniem było "zainstaluj świeży system" i zacznij od nowa :)
Super
A zadziałało by na komputerze ze 128mb ram XD?
Cudowny film jak postawić NAS nie znalazłem nigdzie lepszego. Tylko napotkałem problem w czasie dodawana użytkownika gdy wybieram "Home Directory" to po kliknięcu save wyświetla mi błąd "The specified path is a ZFS pool mountpoint"
spróbuj utworzyć jeszcze jeden podkatalog (jeden niżej) i tam dodać użytkownika. Ten nie może być przypisany z tego co kojarzę do katalogu najwyższego rzędu.
@@WavePC_official Nie może bo, to jest pkt. montowania stworzonej puli ZFS dla systemu plików ZFS, co wyklucza utworzenie tam katalogu domowego.
Akurat trafiles na temat ,ktory aktualnie przerabialem . Zlozylem NAS z nowych czesci i kiedy kupowalem te czesci myslalem od samego poczatku o TrueNAS Scale ale mi sie zmienilo w trakcie zainstalowalem Unraid . Dużo na ten temat przeczytalem i przekonalo mnie to że lepiej działają konternery Dockerowe na Unraid . Minusem jest to ze jest płatny .
Taka mała uwaga że ja bym to zrobił inaczej chyba że budujesz to na potrzeby filmu to ok lub poprostu masz inny pogląd na sytuacje . Dysk nvme ktory zastosowałeś do instalacji TrueNAS tak naprawdę służy tylko do plikow startowych i ustawien systemu. Czy nie jest tak że Dockery i VM są przechowywane na utworzonej puli w twoim przypadku ten RAID? Bo chyba nie mozna uzywac tego dysku rozruchowego do tego celu ? Czy się mylę ?
Ja myśląc o TrueNAS miałem to zrobić tak:
1. Mały dysk SSD powiedzmy 64GB na system (startowy)
2. NVME 512GB na kontenery dockerowe , VM.
3. Dwa dyski 2x2TB WD Red na zdjecia , moje pliki
4. Dysk na nagrania NVR z aplikacji Shinobi lub Frigate (Home Asssistant)
Taka konfiguracja powoduje iż Dwa dyski 2x2TB bardzo czesto będą się wyłączać bo raczej nie jest tak iż non stop uzywamy tych danych typu zdjecia. Sytuacja się zmienia jesli ten NVME moze byc jednoczesnie dyskiem startowym i na dockery i VM.
Bardzo fajny film. Polecam sprawdzić Unraid :)
Tak zgadza się. Z tego co wiem dysk systemowy na nic innego się nie używa. Podobno można to jakoś obejść, ale sam tego nie robiłem. Zarówno ten jak i NAS dla siebie składałem z tego co mam. Poprzedni faktycznie do działania i tam też dawałem dysk na system który akurat miałem pod ręką, a ten na potrzeby filmu.
@@WavePC_official ja tez jeszcze jestem na etapie testow softu i zastanawiam sie czy placic za Unraid czy TrueNAS . Tutaj jakby zdecyduje uzytecznosc i niezawodność modulu aplikacji bo kilka ich potrzebuje
No ja na początku myślałem, że będę wykorzystywał go od początku mocniej, a ostatecznie okazało się, że w 100% wystarczy mi SMB i FTP z dostępem zdalnym. Nawet Nextclouda odinstalowałem, bo zbędny. U mnie serwer działa tylko jako magazyn do archiwizacji i wymiany danych.
Ciekawe czemu moje komentarze znikają. Może dlatego, że polecam inny kanał z doskonale omówionym TrueNasem?
Możliwe bo linki są bezpośrednio blokowane od razu. Dzisiaj nie ale jutro przejrzeć i puszczę.
Czy jeśli włożę dwa Dyski 1 TB i ustawie jako mirror a za jakiś czas chciałbym dołożyć jeszcze dwa Dyski to pojemność to się zwiększy?
Będziesz musiał przebudować RAID. Przy większej ilości dysków lepiej iść w RAID 5 lub 10.
Film bardzo fajny, ale przy konfiguracji sieci tam nie jest port tylko maska podsieci :)
czy tylko ja stary i ślepy nie widzę drugiej części poradnika? ... czy po prostu jeszcze czas na nią nie nadszedł?
@@jimmy_green_ jeszcze nie ma :( ale będzie! Chociaż pewnie w sierpniu a nie teraz jak planowałem
@@WavePC_official jeżeli (a pewnie tak) będzie merytorycznie tak fajny jak ten to warto czekać :)
Siema, gdzie masz drugą część tego filmu , minęły dwa miesiące
No kurde jeszcze nie nagrałem :(
To nie jest materiał zakontraktowany, tylko moja własna inicjatywa i muszę mieć na nią czas. Wiadomo że w pierwszej kolejności idą te materiały na które mam partnerów.
Domyślny login to "root"
Żeby maskę podsieci nazwać jakimś portem... 🤔
Kiedy 2 Odcinek ?
W tym miesiącu chce go nagrać
#Dokarmianie #Algorytmu #Komentarz #Taktyczny :)
Polecam do blogowania Ventoy,robisz pendraiva a potem same ISO wrzucasz na pendraiwa.Mam na jednym pendraivie 3 Linux,2 nasy,win10 i win11
Bootowania
Korzystałem z tego w serwisie. Nigdy nie przypadł mi do gustu. Ja zawsze sobie robiłem osobne instalki a pracownicy ventoya
Błi na ifie ? wtf?
Mlody Remigiusz "Rock"?😂
Ktoś wie w jakim języku on mówi? Bo to ani polski, ani angielski 😅 tego miganego też nie ogarniam 🤔
@grzegorzw3076, to ze miganego nie ogarniasz, to jest ok. Natomiast polecam udac sie do jakiegos laryngologa/ewentualnie neurologa w celu ustalenia przyczyny problemu tego ze nie rozumiesz.
@@daniel13021 no właśnie ogarniam, ale on chyba nadaje w jakimś obcym dialekcie 🤔 a co do zdrowia to dziękuję, u mnie wszystko dobrze 😉
@@daniel13021 Myślę, że mi żaden laryngolog nie pomoże inaczej usłyszeć "kreditionals". Naprawdę dodawanie na siłę akcentu angielskiego do źle przeczytanego lub wręcz zmyślonego wyrazu nie sprawia dobrego wrażenia :/
unRAID.
Wszystko fajnie, ale po co reklamować oszusta zakładając koszulkę z jego szemraną fundacją.
Oj, głupiś Ty...
Hello co to jest za błąd "The specified path is a ZFS pool mountpoint "(/mnt/MrBaxiK Dane)". przy dodawaniu uzytkownika i przydzielaniu miejsca ?
Nie była czasami migracja z core na scalę?
Nie był instalowany od podstaw krok po kroku jak na twoim filmie pozdrawiam
Kolega miał podobny problem, ale przy imporcie woluminów. Unikaj spacji w nazwach folderów i jeżeli korzystasz z terminala pracując na plikach to tam też używaj "-" lub "_" zamiast spacji. W przypadku transferu, system myślałby, że "/mnt/MrBaxiK" to jest ścieżka, a "Dane" to jest jakiś argument, którego oczywiście nie rozpoznaje i zwraca błąd. W twoim przypadku jest troszkę inaczej. Przeczytaj dokładnie komunikat, bo wprost mówi Ci, co jest nie tak. Lokalizacja "/mnt/MrBaxiK Dane" jest pkt. montowania dla systemu plików ZFS i nie może być katalogiem domowym użytkownika. Stwórz podkatalog w tej lokalizacji dla użytkownika. Załóżmy "/mnt/dane/". www.truenas.com/docs/scale/scaletutorials/storage/createpoolwizard/ Powinno działać, a jak nie to wyłącz i włącz ;)
Mam ten sam komunikat, nie mogę stworzyć użytkownika.
Nie ważne, poradziłem sobie xD