@@kamilwalicki Zdaję sobie sprawę że różni wędkarze mają różne "ulubione" ryby ale mam gorącą prośbę abyście nie zapomnieli o pstrągu potokowym. Bardzo mnie ciekawi to jak dobrze i jakie kolory widzą pstrągi, jak długo żyją itd. Super się ogląda Twoje filmy.
Takich rzeczy brakuje! Jak zwykle mocno propsuje ten kanał i dziwi mnie, że jeszcze jest tak mało popularny. Wszyscy tylko mówią, że trzeba pukać o dno a tutaj jest garść informacji aby przechytrzyć tę zwierzynę!
Dzięki Krzychu, doceniam!!! ;) Jeśli chodzi o "popularność" kanału niedawno go odpaliliśmy, jeszcze raczkujemy w świecie youtube ;) Z czasem pewnie kanał zrobi się większy, ale wtedy na bank nie będę miał już możliwości odpisać na każdy komentarz ;)
@@kamilwalicki Z tą długością życia to tak naprawdę do końca nie wiadomo. Podstawowy sposób określania wieku ryb to czytanie linii przyrostowych na łuskach. Ryba przestaje rosnąć i odczytanie wieku robi się już znacznie trudniejsze, ale tak jak mówisz - całe życie wiedza dociera :D między innymi dzięki takim filmom. Dzięki wielkie :)
@@FishingWithAce - Paweł ma olbrzymią wiedzę, a ja postaram się go namówić, żeby raz na jakiś czas się nią z nami podzielił ;) Jest kilka zagadnień, które chciałbym z nim poruszyć i mam nadzieję, że znowu się czegoś ciekawego dowiem i nauczę ;) Pozdrówki
Witaj! Trafiłem na ten kanał przez przypadek, a że wracam do wędkarstwa to powiem że narobiłeś smaka na połów a materiał? Pierwsza klasa!!! Fajnie Was się słucha, informacje naukowe rewelacyjnie uzupełniają ten materiał. Cieszę się na polskim YT są takie perełki :) powodzenia i monitoruj okonie, z chęcią zobaczymy więcej materiału
Dzięki wielkie, naprawdę BARDZO nam miło! ;) Jesteśmy już umówieni z Pawłem na kolejne nagranie i postaramy się, aby znowu było ciekawie ;) Jeszcze raz bardzo dziękuję ;) pozdrowionka
Dzięki, bardzo mi miło i dziękuję! ;) Polecam kolejne odcinki z Pawłem, bo przerobiliśmy już (oprócz okoni) sandacze, szczupaki, pstrągi i sumy, a w ostatnim tygodniu również węgorze ;) BARDZO dziękuję! ;)
Encyklopedia wiedzy. Tego się nie wygugluje! Kajaki petarda, okonie mega zajefajne. Teraz tylko po raczki (cukierki 🍬) do sklepu i oglądać kolejne odcinki na waszm kanale 🐟 Albo nad wodę albo lód ❄ za okoniem. 💪 🎣 Dziękuję.
O kurcze.....dzięki wielkie!!! Bardzo mi miło, BARDZO!! ;) Ale pomaga mi Rafcio, który montuje te materiały i sporą część z nich nagrywa - bez niego ten kanał nie miałby tyle treści, w dodatku tak ładnych ;) Więc dzięki również w imieniu Rafała! ;)
@@arekodolecki4466 Dzięki wielkie, tylko który? ;) Ten z zalewu Czorsztyńskiego czy ten znad Wisły? ;) Przy okazji zerknij na ten film, to jeden z moich ulubionych ;) ruclips.net/video/JlhLty1e3E8/видео.html
Dzięki, bardzo dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia innych naszych filmów - są już dostępne opowieści o sandaczach, szczupakach, sumach, pstrągach, węgorzach oraz kleniach ;) A za kilka dni kolejny film ;) Pozdrowionka
Kilka lat temu w małej miejscowości, w której mieszkam powstał staw miejski, po 2 latach syn poprosił mnie abyśmy powędkowali, w stawie pływa mnóstwo płoci, wzdręgi i karasi. Po wzięciu spiningu do ręki nie mogłem się nadziwić, kilka okoni powyżej 30 cm, szczupak 5kg. Jeden wniosek nie wpuszczajmy rybaków na łowiska i będziemy mieli co łowić!!!!
Ja też jestem przeciwny rybactwu śródlądowemu, bowiem w mojej ocenie rybak=kłusownik. Przepraszam, nie lubię uogólnień, ale akurat w tym wypadku tak właśnie uważam i takie a nie inne zdanie mam o rybakach. Zbyt wiele rzeczy widziałem nad wodą... Ale też musimy pamiętać o tym, że my sami - wędkarze, również nie jesteśmy bez winy :( Na szczęście świat się zmienia, a w nas budzi się świadomość co trzeba robić, a czego nie można. Jeszcze wiele wody upłynie zanim będzie dobrze, ale powoli zaczynamy obierać właściwy kierunek ;)
@@kamilwalicki Hmm władza kusi, masz palę to bij, masz sieć to stawiaj, mieszkam niedaleko zbiornika Jeziorsko, totalna wyjałowiona PUSTYNIA, okoń 18cm to już wyczyn, kilkukrotnie zaplatałem się sieci rybaków, oczka po 1,5cm nawet bojek nie było, pociąłem w pizdu. Mógłbym mieć Ebro pod nosem a mam studnie z rybakami i kormoranami, ekolodzy nie pozwalają spuścić wody w okresie ochronnym, kurwica człowieka zalewa..... Jedziesz do Słowacji 3 kontrolę w ciągu dnia, można?? U nas ograniczenia dla spiningu wiosną bo wędkarz to "kłusl" a rybakowi wolno brawo PZW puki płacimy łupić do reszty, pieniądz musi się zgadzać
@@maciekszablewski3113 - osobiście uważam, że pierwszym krokiem ku lepszemu powinno być wywalenie rybaków na zbity pysk. Kolejnym zrezygnowanie z zarybień (na większości wód) i przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy na realną ochronę wód. To wszystko oczywiście podparte nowym, życiowym RAPRem.
Dzięki wielkie ;) O sprzęcie mówią inni i mają w tym temacie bardzo dużą wiedzę, większą od mojej - dlatego ja się nie pcham do takich tematów za bardzo, bo po prostu wiem zdecydowanie mniej niż inni i nic odkrywczego nie umiem powiedzieć ;)
Coś niesamowitego, informacje o okoniach dla mnie zawsze były mega tajemnicze, nie chciałem szukać w internecie bo dla mnie duże okonie to bardzo tajemnicze ryby, głównie przez ten wiek, a ten odcinek był po prostu idealnym źródłem wiedzy, coś pięknego !!
No wielki szacun.!! 👍 Wiedzy nigdy dosc, a rybki bardzo piękne i tylko pomarzyc o takich u nas.! 😎 Takich ludzi mozna sluchac calymi dniami. 🙂 Pozdrowki i oby tak dalej.! 🙂
A bałem się, że może być za długo ;) Natomiast jak obejrzałem materiał już zmontowany przez Rafcia, to nawet nie wiem kiedy te 19 minut minęło - Paweł genialnie potrafi przekazywać wiedzę ;) Jeśli tylko mój rozmówca się zgodzi, to niedługo nagrywamy odcinek o sandaczach ;)
Fantastyczny odcinek.Znajomość biologii to podstawa.Przydałby się cykl dotyczący róznych gatunków.Czytywałem artykuły p. Oglęckiego w WW - zawsze były inspirujące.To dobry pomysł Kamilu a te oksy...Jak ja bym je chętnie widział w moim ulubionym jeziorze!Pozdro.
Dzięki wielkie! ;) Paweł ma olbrzymią wiedzę i też z chęcią czytam Jego artykuły w WW, ale ta rozmowa nauczyła mnie bardzo wiele. Niesamowity facet! ;) Mam pomysł na kolejny odcinek, więc jeśli tylko Paweł się zgodzi, to niebawem nagramy kolejny filmik ;) Dzięki raz jeszcze, pozdrowionka ;)
Pozdrawiam Kamilu. Temat okonia to jest dobry temat a 3 kg okoń to już jest najwyższa wędkarska liga i mój 960 g z Kanału Bydgoskiego to okonek .Piękne ryby i łowiska . No i oczywiście miło posłuchać głosu pana P. Oględzkiego .
Dzięki wielkie ;) Ja swojego największego nie ważyłem ale doświadczony przewodnik powiedział, że miał około 2,8kg - wielka, potężna ryba. Zresztą uważam, że te wszystkie centymetry i kilogramy są mniej ważne od tego, ile frajdy daje nam samo przebywanie nad wodą i łowienie ryb. To ważniejsze w naszej pasji, a centymetry to tylko dla spotęgowania całej frajdy ;) Kilogramowy okoń też jest olbrzymem, tym bardziej złowiony w naszych wodach - więc wielkie gratulacje! ;) A Paweł....wyszedł genialnie. Olbrzymia wiedza i niesamowity dar do przekazywania wiedzy ;)
@@kamilwalicki Kamilu cm to tylko tak dla zobrazowania a jasne że przyroda i wędka w garści jest najważniejsza bez swych zdań.A okoń to w latach 2000 2007 teraz żadko spininguje ale już kiedyś pisałem z tb na ten temat i nie ma co wracać . Cieszy mnie każda chwila nad wodą bo niestety życie to nie tylko ryby ale na swój sposób daje radę . Pozdrawiam
Na dolnym Śląsku z pod lodu w sezonie 2024 okoń 52cm...Materiał świetny i wszystkie składne na przyrost powiedziane w filmie... Przedewszystkim pokarm dla okonia i brak walki o ten pokarm z innymi drapieżnikami szczupak, sandacz, boleń... Oraz to, że w większości okoń zdecydowanie jest pokarmem innych drapieżników na mojej wodzie zdecydowanie sandacz mocno żywi się okoniem. Ponoć tam gdzie jest ukleja okoń ma co jeść ma bdb przyrosty.
Wielkie dzięki, dla nas takie komentarze są super motywacją do dalszego nagrywania ;) Jeśli nie widziałeś kolejnych odcinków z Pawłem, to polecam - jest o sandaczach, szczupakach i sumach, a za kilka dni wrzucimy drugą część opowieści o sumach ;)
@@kamilwalicki juz wszystkie po 10siec razy pewnie widzialem. Nie wiem czemu ale uspokajaja mnie strasznie twoje filmy. A Pawel to juz w ogole niesamowicie pozytywny facet.
@@stefansiarasierzewki4390 - to tym bardziej nam miło i tym bardziej dziękujemy ;) Jak dobrze pójdzie, to jutro wieczorem powinniśmy wrzucić drugą część opowieści o sumach - a jak nie pójdzie dobrze, to w środę ;)
Dzięki wielkie, staraliśmy się zrobić coś fajnego i merytorycznego ;) Heh, akurat wczoraj nagrywaliśmy kolejny odcinek z Pawłem, ale dotyczący innego gatunku - pojawi się pewnie za około 2-3 tygodnie, a dziś....a dziś też pojawi się kolejny film, ale znad wody ;)
Dzięki, cała przyjemność po naszej stronie ;) Jeśli nie widziałeś innych naszych filmów, to poszperaj na tym kanale. Są podobne odcinki, ale o innych gatunkach - np o sandaczach: ruclips.net/video/Sn8IdnN0WZI/видео.html
cos pieknego cudowny odcinek milo sie slucha doedukowalem sie wiecej niz przez 30 lat zycia panie Pawle jest pan wspanialym czlowiekiek pozdrawiam wielkie dzieki Przyrodnik : )!
Cześć Kamil , po prostu jak się to mówi ,,kapcie mi spadły'' jak zobaczyłem te potężne okonie , które połowiliście !!! Z ciekawością też wysłuchałem tego co mówicie . Wiedzy nigdy za wiele , bardzo ciekawe informacje i spostrzeżenia . Poproszę o więcej takich filmów i pozdrawiam .
Dzięki wielkie! ;) Ja, jak zobaczyłem pierwszego okonia którego tam zaciąłem i wyłoniło się to to z wody, to o mało z kajaka nie wypadłem ;))) Ciekawym tematem właśnie było to, że ryby zostały tam wpuszczone te 8 lat temu, a teraz są tak wielkie. Musiałem podpytać Pawła o te przyrosty, bo to bardzo ciekawy temat ;) Jeśli namówię Pawła na kolejne nagrywki, to niebawem nagramy następny film ;)
Paweł dziś mi napisał, że z miłą chęcią powtórzy nasze spotkanie przed kamerami ;) Tylko teraz czas urlopowy, więc pewnie trzeba będzie odrobinkę cierpliwości ;)
Wielkie dzięki, bardzo mi (nam) miło ;) Jeśli ten się spodobał, to pewnie podpasują też pozostałe odcinki z ichtiologiem - jest o sandaczach, szczupakach oraz o sumach. Druga część opowieści o zwyczajach sumów już niebawem, pewnie w następnym tygodniu. Miłego seansu! ;)
Widziałem- super są. W którymś odcinku (sumy chyba), pytaliście o pytania do Pana Pawła: a może moglibyście polecić jakąś literaturę naukową na temat ryb i ichtiologii (może być anglojęzyczna). A tymczasem pozdrawiam i czekam na drugą część o sumach :)
Mega odcinek. Kiedyś w Irlandii mieliśmy jezioro z mega populacją okonia. Nie było tam co prawda za wiele ryb powyzej 40cm ale można było się nałowić do bólu ryb 34-39cm. Mówiąc do bólu mam na myśli akcje typu 70-100 takich ryb dziennie a w naprawdę dobry dzień nawet do 350szt pięknych garbów na łódce. Niestety wędkarskie kormorany wycięły całe jezioro w pień :/
@@robertkruk4177 - nie wiedziałem, czy się widzom spodoba (choć obstawiałem, że tak) ale już widzę, że jest olbrzymie zainteresowanie, więc chyba nie mamy wyboru ;)
@@kamilwalicki Dla mnie to oczywiste ale od dość długiego już czasu zauważyłem tysiące pytań o kołowrotek na bolenia i wędkę na okonia ale pytań jak te ryby ustawiają się w rzece, jaki mają schemat ataku itp jak na lekarstwo ;)
@@przemekkrzysko6865 - wiem o czym piszesz ;) Dostaję mnóstwo pytań o sprzęt, a mniej o same ryby. Dlatego raz na jakiś czas coś tam powiem o sprzęcie, ale w temacie wędek i przynęt są lepsi, bardziej zorientowani w temacie.
Bardzo ciekawy filmik dziekuje za potwierdzenie / nauczenie sie kilku przydatnych informacji tak sie sklada ze pracuje na lowisku specjalnym i fish farmie w UK wiec mam doswiadczenie z tego rodzaju srodowiska jak tu w Anglii rosna i rozwijaja sie okonie poniewaz takie tez tutaj hodujemy na sprzedaz na naszym lowisku mozna zlapac okonie do 1,75 kg najwieksze aczkolwiek w stawach hodowlanych tak szybko nie rosna mimo dostepu do pokarmu
O proszę, to masz spore doświadczenie - zazdroszczę możliwości obserwacji! ;) Jaką długość osiągają przy tej wadze 1,75kg? Mają po 50cm czy więcej? Ps. jeśli nie widziałeś kolejnych odcinków, to podrzucam Ci linka do opowieści o sandaczach: ruclips.net/video/Sn8IdnN0WZI/видео.html oraz o szczupakach: ruclips.net/video/WiAGv3mJmZg/видео.html
@@kamilwalicki zmierze przy najblizszej okazji jaka dlugosc osiagaja glownie mamy karpia , lina, brzane,karasia zlocistego, leszcza , ploc wzdrege f1 ktory jest krzyzowka karpia i zlotej rybki wygladajacy jak typowy pelnoluski karp dorastajacy do 3kg a z drapieznikow tylko okonia i klenia wiec ze wzgledu na to iz rozmnazaja sie naturalnie w stawach komercyjnych a nie maja konkurencji w postaci innych drapieznikow pozwala im to rosnac znacznie szybciej niz normalnie w stawach do rozrodu jedyny pokarm oprocz granulatu to naturalny narybek innych gatunkow zazwyczaj ploci i karasia to tak w lekkim skrocie nazwa lowiska gdybys chcial zerknac to Hampton springs fishery polozone w cheshire zachodnio polnocna anglia
@@kamilwalicki albo w wodzie wlasnie rozpoczelismy sezon lowienia sieciami stawow hodowlanych caly dzien w piance czesto ale tak jak wspomniales jest to praca dajaca satysfakcje btw gdybys chcial sie skontaktowac poprzez social media podaje swoje dane do facebooka Leszek Lenio chryc
Wpuścić ZG PZW na dwa lata do Hiszpanii z ich operatami rybackimi i.........pozamiatane na zawsze :)) A na poważnie, to gratuluję świetnego pomysłu z zapraszaniem do programu ichtiologów ! Pozdrawiam MW
To bajoro nie jest jakieś olbrzymie, po pół roku już tych okoni by nie było.... Ehh, szkoda nawet gadać :( Wielkie dzięki za miłe słowa - mam jeszcze jeden pomysł, może uda się go zrealizować w przyszłym roku ;) Pozdrówki
Zażartowałem tylko Kamil..... España i te Ich odlotowe Embalse's.....łowisz i czujesz jakbyś był odkrywcą nowej ziemi. 11 lat temu, spędziłem na łodzi z wędką w ręku 3 pełne dni, na Embalse de la Serena......NIKOGO nie spotkałem na wodzie i brzegu ! Pozdrawiam - MW
Mega film.. niesamowicie przydatna i ważna wiedza od naukowca, której nigdzie się nie znajdzie.. no chyba że jest dostęp do publikacji czy artykułów Pana doktora to ja z miłą chęcią 😏
Dzięki wielkie! ;) Paweł pisze co miesiąc artykuły do Wiadomości Wędkarskich i tam można poczytać Jego teksty, prowadzi tez wykłady dla studentów i jak sam powiedział można zawsze wejść i posłuchać ;) Jeśli chcesz więcej informacji to daj proszę znać, poproszę Pawła żeby powiedział więcej o swoich wykładach - kiedy, gdzie i na jakich zasadach ;)
Dzięki, ale mój był tylko pomysł ;) Rafał to nagrał i pięknie zmontował, a Paweł podzielił się swoją wiedzą - więc tak naprawdę, to mojej roboty nie było tu więcej niż 33% ;) Reszta to zasługa Rafcia i Pawła ;)
@@kamilwalicki należy się jak psu buda za przeproszeniem xd przeglądam wszystkie serię bo nie wiem czy wszędzie łapa została 🤣 możecie polecić jakąś książkę z której można się czegoś nauczyć na temat ryb ,ich zachowań?? Myśleliście o swojej książce? A może już jest tylko słabo szukam. Pozdrowienia
Dzięki! ;) Powiem szczerze, że ja też nie mogę się doczekać kolejnego spotkania z Pawłem, bo sam przy okazji bardzo dużo się od Niego uczę. Słuchałem co i jak mówi...i po prostu chłonąłem tę wiedzę. Genialny facet! ;) Za raczki z góry dziękuję i jeśli się zgodzisz, to kilka przekażę Pawłowi - mam nadzieję, że w lutym z nami poleci i osobiście połowi te ryby ;)
@@DawidNiespodzianski - właśnie zasubskrybowałem i jak skończę odpisywać na komentarze i zjem w końcu śniadanie, to biorę się za oglądanie - dzięki! ;)
@@TrzebiniaFishing - temat pstrągów też mamy w planach, jednak chcemy go zostawić na początek sezonu pstrągowego (luty-marzec). Jeśli chodzi o kolejne odcinki z Pawłem, to jesteśmy umówieni na koniec miesiąca na nagranie, więc trzeba będzie chwilkę poczekać, ale myślę, że będzie warto ;)
@@kamilwalicki Super, inicjatywa. Według mnie wędkarstwo to nie tylko wyciąganie ryby za rybą, ale także poszerzanie świadomości tego co się łowi i w jakich warunkach, czyli wiedza o ekosystemie jest niezmiernie ważna, a często zapominana. Tak, że szacun !
@@TrzebiniaFishing - zdecydowanie masz rację, uważam podobnie ;) Podstawą naszej pasji jest szacunek do Przyrody i próby jej zrozumienia, a dopiero później dobór sprzętu ;) Pozdrawiam serdecznie! Fajnie, że są ludzie myślący podobnie ;)
Myślę ze takie filmy powinny byc podstawą wedkarstwa, cala otoczka wody a na końcu wedki przynety. Poznać ryby poznac co w wodzie się znajduje w danych okresach jest bardzo ważne
Dzięki ;) Kilka dni temu nagraliśmy kolejny materiał z Pawłem, ale tym razem o innym gatunku - myślę, że też się powinno spodobać tym bardziej, że znowu sam się dowiedziałem kilu bardzo ciekawych rzeczy. Ale....nie uprzedzajmy faktów ;)
Slusznie- nie uprzedzajmy. 😊 Super sprawa! Dla mnie takie informacje to nie nowość, ale i tak oglądałem z wielką przyjemnością i słuchałem, bo tak, jak mówicie- nikt nie jest alfą i omegą i czegoś nowego może się dowiedzieć, albo jakaś wiedzę sobie przypomnieć. Pozatym, jak w każdej dziedzinie, naukowcy, badacze odkrywają coś nowego, albo obalają teorie, które były uznawane za pewne. A Twój gość? Z jaką pasją dzieli się swoją wiedzą, aż Mu się oczy swiecily 😊, usmiechniety i mimo tytułów naukowych skromny człowiek. I zaprasza na swoje wyklady, które są otwarte 👍 Swego czasu poznałem takich ludzi. Szacun wielki!!! Myślę, że ludzie będą to oglądać. Czym, jak i gdzie łowić mogą się dowiedzieć na wielu kanałach, grupach. Mnie osobiście bardzo brakowało czegoś takiego. Na przyszłość mała sugestia: Omawiając jakiś gatunek warto pokazać jak go rozpoznać, odróżnić od podobnych, bo z tym są problemy, nawet wśród wędkarzy z długoletnim stażem. Np kleń- jaź- jeleń. Wystarczą jakieś schematyczne rysunki. Nikt nie musi znać ilości łusek wzdłuż linii bocznej, ilości promieni twardych i miękkich w poszczególnych pletwach u danego gatunku, ale tych kilka podstawowych cech (Bo są) pozwalających praktycznie na pierwszy rzut oka rozpoznać co się zlowil żeby nie usmiercac, albo zakładać na zywca/grupka malutkiego bolenika, bo to ukleja. Wielu raz zobaczy, posłucha i się nauczy. A Ty będziesz mieć satysfakcję (Słuszną), że robisz dobrą, pożyteczna robote 👍👍👍 PS. W kwestii warunków środowiskowych, o których mowiliscie to faktycznie w tym jeziorze wszystkie i jest ich wiele, albo zdecydowana większość musi być optymalna, że te okonie uzyskują takie przyrosty. Na pobieranie pokarmu i szybkość jego trawienia, a to się bezpośrednio przekłada na częstotliwość żerowan oprócz temperatury wody ogromny wpływ ma jej natlenienie. W tej kwestii zachodzi zależność, że im wyższa temperatura wody, tym gorsza rozpuszzalnosc tlenu w wodzie i mniejsza jego ilość. To też musi być w tym jeziorze zbliżone do optimum dla danego gatunku. A różne ryby mają różne wymogi- próg adaptacji tlenowej
@@piotrkwapisiewicz1716 - mam kilka pomysłów na materiały z Pawłem, bo Jego wiedza jest przeogromna! Myślę, że widzowie sporo się dowiadują, bo ja na pewno bardzo wiele się nauczyłem podczas rozmów z Pawłem. Jeden taki materiał przynosi więcej wiedzy, niż kilka lat spędzonych nad wodą - więc jeśli uda się połączyć teorię z praktyką (czyli te "kilka lat nad wodą"), to sukces murowany! ;)
Dzięki w imieniu Pawła, bo ten wykład to Jego robota ;) A miejsce....bajka! Szkoda, że musimy lecieć na przysłowiowy drugi koniec świata - a wody też mamy wspaniałe, tylko....z rybą słabo :(
Fajny materiał. Lata temu próbowałem rozpracowac ten temat ale z marnym skutkiem. Dzięki wam wreszcie wiem o co chodzi. A na marginesie mówiąc, kilka razy byłem w Szwecji na rybach gdzie lapalem 40-60 okoni dziennie. Nie były to takie smoki jak wasze bo dwadzieścia kilka do 48cm/mój rekord/, ale zagęszczenie tego gatunku było ogromne. Między okoniami trafiały się też ładne szczupaki po kilkanaście sztuk dziennie A jako ciekawostkę dodam że wedkowalem w Bałtyku między niezliczoną ilością wysepek. Cudowne łapanie. Pozdrawiam serdecznie.
W Szwecji jest więcej okoni niż tutaj, na jeziorze Gigantów, ale szwedzkie pasiaki są zdecydowanie chudsze i bardzo rzadko trafia się 50+. Akurat jestem na tym samym jeziorze i coś tam nagrywam. Wczoraj, na 8 wędkujących osób, złowiliśmy 10 okoni powyżej 50cm. Szaleństwo!
Dzięki ;) Coś tam nagrałem ale zdecydowanie za mało na cały film, a nie chcemy puszczać czegoś trochę "na siłę" ;) Lecę tam w listopadzie więc postaram się nagrać więcej - choć samemu na kajaku to poszaleć nie można ;)
Dzięki wielkie ;) Nie wiem czy damy rade częściej, bo samo nagranie nie zajmuje może zbyt dużo czasu, ale późniejszy montaż bywa długi. Trzeba to przejrzeć, posortować, dobrać przebitki, zgrać dźwięk itp. Ja niestety jestem technicznym kretynem i ogarnia to Rafał, a jest jeszcze praca zawodowa, życie prywatne, itd ;) Staramy się puszczać filmy regularnie, ale może kiedyś będzie częściej niż raz na dwa-trzy tygodnie(?) ;) Postaramy się robić co możemy ;)
Sebuś, nie "poważny" tylko "merytoryczny" ;))) Paweł to bestia i to nie tylko jeśli chodzi o wiedzę, ale i o to, jak wypada przed kamerą. Fachowiec jakich mało! ;)
Dzięki wielkie, bardzo mi miło! ;) Na razie nie damy rady puszczać filmów np co tydzień, bo jeśli materiał ma być dobry, to trzeba poświęcić sporo czasu - a lepiej robić coś rzadziej, ale lepiej ;) Ale na pewno postaramy się, aby filmu ukazywały się w miarę regularnie i mogę obiecać, że Paweł jeszcze się tu pojawi ;)
Kamil,taka forma jak najbardziej 👊prosimy więcej takich rozmów z Pawłem .Piękne oKONie 👍 Ryby rosną szybko, to my nie pozwalamy im dorosnąć do wieku "emerytalnego". Wędkuje czasem na bardzo płytkich byłych stawach hodowlanych typowo karpiowych z których przez 12 lat nikt nie spuszczał wody i największy zlowiony tam szczupak miał ponad 120 cm . Jak bym nie rozmawiał z właścicielką to bym nie uwierzył że takie bydlaki urosły w 12 lat . Pozdrowionka 🖐👊
Jest dokładnie tak jak piszesz - "...Ryby rosną szybko, to my nie pozwalamy im dorosnąć do wieku "emerytalnego"...". Bardzo mądre słowa! Ja też słyszałem opowieści o niewielkich sadzawkach, w których są olbrzymie szczupaki. Słuchałem takich historyjek z przymrużeniem oka do chwili, gdy kiedyś ktoś mi zdjęć nie pokazał... Małe bajorko, na środku jakiegoś wybiegu dla koni - i ryby po 120cm. SZOK! Pozdrowionka i dzięki! ;)
Dzięki, BARDZO mi miło!!! ;) Ale z tą wiedzą to nie ja, to wyłącznie robota Pawła - tu On jest omnibusem ;) Myślę, że niedługo znowu coś z Pawłem nagramy ;)
Też się zawsze zastanawiałem jaki przyrost mają ryby. I powiem, że tak wcale wolno nie rosną, ale i są wyjątki :) Mam staw jakieś 8 lat. Są w nim karpie, karasie srebrzyste i złote, liny i wzdręgi. Nie było w nim żadnego drapieżnika. Tyle było drobnicy, tak się tego namnożyło, że haczyk nim opadł na dno już nie było na nim robaka :D Wpuściłem: 3 sandacze po 30 cm i 43dkg. 2 szczupaczki po 34cm i 61dkg. 20 sztuk okonia po 10cm. Zakupiłem tych wariatów w gospodarstwie rybnym bo zależało mi na tym by dane gatunki miały jednakowy rozmiar i wagę. Nie chciałem dużo i dużych drapieżników wpuszczać by nie cięły wszystkiego co przepłynie obok pyska, ale mniejsze by robiły selekcję w drobnicy. Po półtorej roku złapałem: szczupaka na spining - 59cm i 2,41kg krótki był ale za to jaki gruby, śmiało można powiedzieć że był okrągły (poszedł na patelnie bo nie chcę by mi się rozmnożył, smaczniuchny był ;) Sandacza - raz złapałem, ale się spiął, nie zaciął się dobrze, a ja nie docinałem bo myślałem że to karpik, ale był ładny. Nie łapię ich niech sobie spokojnie rosną, mnożą się. Są zbyt piękne i wspaniałe by je męczyć i kłuć :)) Okonie połapywało i połapuje się co jakiś czas na pana glizdaczka :) Dziś trafiają mi się sztuki po 3latach takie do 40cm. Ale i okonki się wytarły bo łapią się i małe :) Staw- 1,2hektara i głębokość 1,5m. Woda stojąca, ciepła woda i żarcia w brud (raz machnie ogonem i rybka w pysku). I rybki mają ładny, duży i szybki przyrost. I teraz powiem coś odmiennego: Kolega ma żwirownię o 2m do 10m głębokości. 2 lata temu wpuścił 40 szt. szczupaka po około 25 cm. Dziś się łapią okazy -po 2 latach!- takie do 40cm. Woda głęboka, źródlana, zimniejsza i nie ma tyle drobnicy co u mnie w stawie - w związku z czym przyrost jest powolny. :) Podsumowując: Przyrost ryb uwarunkowany jest tym w jakiej wodzie pływa, ile ma pokarmu i jaki wysiłek wkłada w jego zdobycie. I tyle w temacie :) Pozdro :)
Aj, zazdroszczę własnego stawu, zawsze chciałem mieć swój prywatny kawałek wody ;) Czyli w sumie Paweł ma rację - czynników wpływających na tempo wzrostu u ryb jest wiele, nie tylko pokarm ;) Pozdrowionka
Fajny materiał. Z moich obserwacji okoń lubi wchodzić w wodę w której go nie bylo. Łowiłem na śródpolnym oczku na Mazurach, gdzie w drugim roku utrzymywania sie wody miejscowi wrzucili trochę japońców i kilka linków, rok później do wody wrzucono parę okonków, żaden większy niż 15 cm nie był. Po 2 latach okonie miały tam od 25 do.. Najwiekszy jakiego widziałem 36 cm. Niestety w tym samym roku ptactwo wybralo tam wszystkie ryby przy niskim stanie wody w czasie suszy.
"Baczek przeleciał" i to jest człowiek ktory kocha naturę!
Super materiał!
Dokładnie, mega pasjonat ;)
Dziękujemy! ;)
Mądrego zawsze dobrze posłuchać !!! Super odcinek 👍 ! Sugeruję zrobić całą serię o poszczególnych gatunkach bo wiedzy nigdy dość !!
Świetny pomysł 💡
Mamy już kilka pomysłów na kolejne odcinki - oby tylko Paweł dał się na to namówić ;) Dzięki wielkie!!!
@@kamilwalicki Pawła podobno bie trzeba długo prosić :D
@@robertukaszewicz6464 - i w tym upatruję swoje szanse na kolejne odcinki ;)))
@@kamilwalicki Zdaję sobie sprawę że różni wędkarze mają różne "ulubione" ryby ale mam gorącą prośbę abyście nie zapomnieli o pstrągu potokowym. Bardzo mnie ciekawi to jak dobrze i jakie kolory widzą pstrągi, jak długo żyją itd. Super się ogląda Twoje filmy.
Takich rzeczy brakuje! Jak zwykle mocno propsuje ten kanał i dziwi mnie, że jeszcze jest tak mało popularny. Wszyscy tylko mówią, że trzeba pukać o dno a tutaj jest garść informacji aby przechytrzyć tę zwierzynę!
Dzięki Krzychu, doceniam!!! ;)
Jeśli chodzi o "popularność" kanału niedawno go odpaliliśmy, jeszcze raczkujemy w świecie youtube ;) Z czasem pewnie kanał zrobi się większy, ale wtedy na bank nie będę miał już możliwości odpisać na każdy komentarz ;)
@@kamilwalicki dla mnie nie musisz odpisywać ;) ważne że robisz to co robisz! ja będę propagował wędkarstwo w formie jaką lubimy do końca życia :)
@@whyhesnotme - ja też ;) Bo takie wędkarstwo, oparte na szacunku dla Przyrody znam i kocham ;)
Pozdrowionka i bardzo dziękuję! ;)
Świetny pomysł na film popularno-naukowo-wędkarski. O niebo ciekawszy niż oglądanie tylko holi ryb. Nie wiem jak inni koledzy ale ja poproszę więcej.
Dzięki, bardzo nam miło ;) Już jesteśmy umówieni z Pawłem na nagranie kolejnych odcinków - ale dopiero pod koniec miesiąca ;)
Mega odcinek i masa wiedzy! Może to trochę wpłynie na opinie o pełnoletnich 18-to centymetrowych okoniach :D
Dzięki Tomku ;) Powiem szczerze, że sam się zdziwiłem jak Paweł powiedział, że okonie dożywają do 12 lat. Człowiek uczy się całe życie ;)
@@kamilwalicki Z tą długością życia to tak naprawdę do końca nie wiadomo. Podstawowy sposób określania wieku ryb to czytanie linii przyrostowych na łuskach. Ryba przestaje rosnąć i odczytanie wieku robi się już znacznie trudniejsze, ale tak jak mówisz - całe życie wiedza dociera :D między innymi dzięki takim filmom. Dzięki wielkie :)
@@FishingWithAce - Paweł ma olbrzymią wiedzę, a ja postaram się go namówić, żeby raz na jakiś czas się nią z nami podzielił ;) Jest kilka zagadnień, które chciałbym z nim poruszyć i mam nadzieję, że znowu się czegoś ciekawego dowiem i nauczę ;)
Pozdrówki
Witaj! Trafiłem na ten kanał przez przypadek, a że wracam do wędkarstwa to powiem że narobiłeś smaka na połów a materiał? Pierwsza klasa!!! Fajnie Was się słucha, informacje naukowe rewelacyjnie uzupełniają ten materiał. Cieszę się na polskim YT są takie perełki :) powodzenia i monitoruj okonie, z chęcią zobaczymy więcej materiału
Dzięki wielkie, naprawdę BARDZO nam miło! ;)
Jesteśmy już umówieni z Pawłem na kolejne nagranie i postaramy się, aby znowu było ciekawie ;)
Jeszcze raz bardzo dziękuję ;)
pozdrowionka
Pan Paweł super gość,sympatyczny ,wiedza ogromna.szacun
To prawda, podpisuję się pod tym komentarzem w 100% ;)
Żeby karpie przemalowywać na okonie 🙄🤔😜 To trzeba mieć dopiero pomysły 💪😎🎣 Mega film pod względem informacji 👍 Pozdro
Tylko wąsiki musieliśmy im podkleić ;)))
Dzięki wielkie ;) Paweł świetnie umie przekazywać wiedzę ;)
@@kamilwalickieeee tam dziadki w gumofilcach wiedzą jak obcinać wąsy i robić z karpia karasia aby znalazł się w siatce.
Fantastyczne ryby i fantastyczna kopalnia wiedzy!Trafiłem tu po artykule w WW z 03.2020. Gratuluję Panie Kamilu!
Dzięki, bardzo mi miło i dziękuję! ;)
Polecam kolejne odcinki z Pawłem, bo przerobiliśmy już (oprócz okoni) sandacze, szczupaki, pstrągi i sumy, a w ostatnim tygodniu również węgorze ;)
BARDZO dziękuję! ;)
Encyklopedia wiedzy.
Tego się nie wygugluje!
Kajaki petarda, okonie mega zajefajne.
Teraz tylko po raczki (cukierki 🍬) do sklepu i oglądać kolejne odcinki na waszm kanale 🐟
Albo nad wodę albo lód ❄ za okoniem. 💪 🎣
Dziękuję.
Prowadzisz najbogatszy w wiedzę i najlepszy program jaki powstał w pl dzięki Kamil
O kurcze.....dzięki wielkie!!! Bardzo mi miło, BARDZO!! ;)
Ale pomaga mi Rafcio, który montuje te materiały i sporą część z nich nagrywa - bez niego ten kanał nie miałby tyle treści, w dodatku tak ładnych ;) Więc dzięki również w imieniu Rafała! ;)
Doskonały film. Proszę o więcej z Panem doktorem. Dużo można się nauczyć.
Dzięki! ;) Obiecuję, że jeśli tylko Paweł się zgodzi, to nagramy kolejne odcinki - ja się bardzo dużo nauczyłem i dowiedziałem podczas tej rozmowy ;)
@@kamilwalicki Mnie wbilo w fotel że okonie trzydziestki maja 8-12 lat. Myślałem że 3-5 lat, a dopiero potem zaczynają rosnąć wolno.
@@michalkamil1919 - ja też nie wiedziałem, ale chyba tak jak Paweł powiedział - jest dużo czynników, dzięki którym okonie rosną tak wolno/szybko ;)
Piękne okazy piękna produkcja na tle natury nic tylko podziwiać i kontynuować własną pasję wędkarstwa. Dużo się dowiedziałem dziękuję 😀
Film odpalił mi sie przez przypadek to znak że chyba mam szczęście. Super pogadanki. Czekam na więcej. 👍
Dzięki, miło ;) Mam nadzieję, że nie rozczarujesz się ani kolejnymi, ani poprzednimi filmami ;)
Pozdrowionka
@@kamilwalicki film o sandaczach też zaje.... Aż mam ochotę sam porzucac
@@arekodolecki4466 Dzięki wielkie, tylko który? ;) Ten z zalewu Czorsztyńskiego czy ten znad Wisły? ;)
Przy okazji zerknij na ten film, to jeden z moich ulubionych ;)
ruclips.net/video/JlhLty1e3E8/видео.html
@@kamilwalicki ten z zalewu
Każda mądra porada zawsze cenna więcej takich filmików
Dzięki, postaram się namówić Pawła na kolejne odcinki ;)
Super. Lubię słuchać mądrych ludzi bo wiedzy nigdy nie za dużo 👍
Dzięki, bardzo dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia innych naszych filmów - są już dostępne opowieści o sandaczach, szczupakach, sumach, pstrągach, węgorzach oraz kleniach ;) A za kilka dni kolejny film ;)
Pozdrowionka
Kilka lat temu w małej miejscowości, w której mieszkam powstał staw miejski, po 2 latach syn poprosił mnie abyśmy powędkowali, w stawie pływa mnóstwo płoci, wzdręgi i karasi. Po wzięciu spiningu do ręki nie mogłem się nadziwić, kilka okoni powyżej 30 cm, szczupak 5kg. Jeden wniosek nie wpuszczajmy rybaków na łowiska i będziemy mieli co łowić!!!!
Ja też jestem przeciwny rybactwu śródlądowemu, bowiem w mojej ocenie rybak=kłusownik. Przepraszam, nie lubię uogólnień, ale akurat w tym wypadku tak właśnie uważam i takie a nie inne zdanie mam o rybakach. Zbyt wiele rzeczy widziałem nad wodą...
Ale też musimy pamiętać o tym, że my sami - wędkarze, również nie jesteśmy bez winy :( Na szczęście świat się zmienia, a w nas budzi się świadomość co trzeba robić, a czego nie można. Jeszcze wiele wody upłynie zanim będzie dobrze, ale powoli zaczynamy obierać właściwy kierunek ;)
@@kamilwalicki Hmm władza kusi, masz palę to bij, masz sieć to stawiaj, mieszkam niedaleko zbiornika Jeziorsko, totalna wyjałowiona PUSTYNIA, okoń 18cm to już wyczyn, kilkukrotnie zaplatałem się sieci rybaków, oczka po 1,5cm nawet bojek nie było, pociąłem w pizdu. Mógłbym mieć Ebro pod nosem a mam studnie z rybakami i kormoranami, ekolodzy nie pozwalają spuścić wody w okresie ochronnym, kurwica człowieka zalewa..... Jedziesz do Słowacji 3 kontrolę w ciągu dnia, można?? U nas ograniczenia dla spiningu wiosną bo wędkarz to "kłusl" a rybakowi wolno brawo PZW puki płacimy łupić do reszty, pieniądz musi się zgadzać
@@maciekszablewski3113 - osobiście uważam, że pierwszym krokiem ku lepszemu powinno być wywalenie rybaków na zbity pysk. Kolejnym zrezygnowanie z zarybień (na większości wód) i przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy na realną ochronę wód. To wszystko oczywiście podparte nowym, życiowym RAPRem.
Również głosuję za całą serią wywiadów tego typu :)
Dzięki - postaram się Pawła namówić na kolejne produkcje ;)
U Ciebie jak zawsze coś ciekawego o rybach, a nie o sprzęcie. Pozdrawiam i czekam na więcej.
Dzięki wielkie ;) O sprzęcie mówią inni i mają w tym temacie bardzo dużą wiedzę, większą od mojej - dlatego ja się nie pcham do takich tematów za bardzo, bo po prostu wiem zdecydowanie mniej niż inni i nic odkrywczego nie umiem powiedzieć ;)
Coś niesamowitego, informacje o okoniach dla mnie zawsze były mega tajemnicze, nie chciałem szukać w internecie bo dla mnie duże okonie to bardzo tajemnicze ryby, głównie przez ten wiek, a ten odcinek był po prostu idealnym źródłem wiedzy, coś pięknego !!
Dzięki, bardzo dziękuję! ;) Powiem szczerze, że ja też bardzo dużo się dowiedziałem dzięki nagraniu tego materiału - Paweł okazał się wymiataczem ;)
No wielki szacun.!! 👍 Wiedzy nigdy dosc, a rybki bardzo piękne i tylko pomarzyc o takich u nas.! 😎 Takich ludzi mozna sluchac calymi dniami. 🙂 Pozdrowki i oby tak dalej.! 🙂
Dzięki wielkie, bardzo dziękujemy!!! ;)
Postaram się namówić Pawła na kolejne odcinki ;)
19 minut zleciało jak 5, świetny odcinek, czekam na odcinek odnośnie sandaczy ;)
A bałem się, że może być za długo ;) Natomiast jak obejrzałem materiał już zmontowany przez Rafcia, to nawet nie wiem kiedy te 19 minut minęło - Paweł genialnie potrafi przekazywać wiedzę ;)
Jeśli tylko mój rozmówca się zgodzi, to niedługo nagrywamy odcinek o sandaczach ;)
Fantastyczny odcinek.Znajomość biologii to podstawa.Przydałby się cykl dotyczący róznych gatunków.Czytywałem artykuły p. Oglęckiego w WW - zawsze były inspirujące.To dobry pomysł Kamilu a te oksy...Jak ja bym je chętnie widział w moim ulubionym jeziorze!Pozdro.
Dzięki wielkie! ;) Paweł ma olbrzymią wiedzę i też z chęcią czytam Jego artykuły w WW, ale ta rozmowa nauczyła mnie bardzo wiele. Niesamowity facet! ;) Mam pomysł na kolejny odcinek, więc jeśli tylko Paweł się zgodzi, to niebawem nagramy kolejny filmik ;)
Dzięki raz jeszcze, pozdrowionka ;)
Pozdrawiam Kamilu. Temat okonia to jest dobry temat a 3 kg okoń to już jest najwyższa wędkarska liga i mój 960 g z Kanału Bydgoskiego to okonek .Piękne ryby i łowiska . No i oczywiście miło posłuchać głosu pana P. Oględzkiego .
Dzięki wielkie ;) Ja swojego największego nie ważyłem ale doświadczony przewodnik powiedział, że miał około 2,8kg - wielka, potężna ryba. Zresztą uważam, że te wszystkie centymetry i kilogramy są mniej ważne od tego, ile frajdy daje nam samo przebywanie nad wodą i łowienie ryb. To ważniejsze w naszej pasji, a centymetry to tylko dla spotęgowania całej frajdy ;) Kilogramowy okoń też jest olbrzymem, tym bardziej złowiony w naszych wodach - więc wielkie gratulacje! ;)
A Paweł....wyszedł genialnie. Olbrzymia wiedza i niesamowity dar do przekazywania wiedzy ;)
@@kamilwalicki Kamilu cm to tylko tak dla zobrazowania a jasne że przyroda i wędka w garści jest najważniejsza bez swych zdań.A okoń to w latach 2000 2007 teraz żadko spininguje ale już kiedyś pisałem z tb na ten temat i nie ma co wracać . Cieszy mnie każda chwila nad wodą bo niestety życie to nie tylko ryby ale na swój sposób daje radę . Pozdrawiam
Na dolnym Śląsku z pod lodu w sezonie 2024 okoń 52cm...Materiał świetny i wszystkie składne na przyrost powiedziane w filmie... Przedewszystkim pokarm dla okonia i brak walki o ten pokarm z innymi drapieżnikami szczupak, sandacz, boleń... Oraz to, że w większości okoń zdecydowanie jest pokarmem innych drapieżników na mojej wodzie zdecydowanie sandacz mocno żywi się okoniem. Ponoć tam gdzie jest ukleja okoń ma co jeść ma bdb przyrosty.
milo sie slucha madrych ludzi.....dziekuje za film
Dzięki w imieniu Pawła ;)
Świetna seria z Panem dr. Ogromna wiedza miło posłuchać. Pozdrawiam
Bardzo dziękujemy za dobre słowo!!! ;)
Co za okazy! pozazdrościć holu takich sztuk. Piękny odcinek POZDRAWIAM!!!
Dzięki wielkie! ;)
Pozdrowionka
Z dziesiec razy juz ten odcinek ogladalem. Mimo ze okoni nie lowie wcale. To bardzo fajnie sie oglada i slucha.
Wielkie dzięki, dla nas takie komentarze są super motywacją do dalszego nagrywania ;)
Jeśli nie widziałeś kolejnych odcinków z Pawłem, to polecam - jest o sandaczach, szczupakach i sumach, a za kilka dni wrzucimy drugą część opowieści o sumach ;)
@@kamilwalicki juz wszystkie po 10siec razy pewnie widzialem. Nie wiem czemu ale uspokajaja mnie strasznie twoje filmy. A Pawel to juz w ogole niesamowicie pozytywny facet.
@@stefansiarasierzewki4390 - to tym bardziej nam miło i tym bardziej dziękujemy ;) Jak dobrze pójdzie, to jutro wieczorem powinniśmy wrzucić drugą część opowieści o sumach - a jak nie pójdzie dobrze, to w środę ;)
Konkretnie na temat,w dobrym stylu fachowo wyłożona wiedza,której trudno szukać u innych...
Pozdrawiam
Dzięki wielkie, staraliśmy się zrobić coś fajnego i merytorycznego ;) Heh, akurat wczoraj nagrywaliśmy kolejny odcinek z Pawłem, ale dotyczący innego gatunku - pojawi się pewnie za około 2-3 tygodnie, a dziś....a dziś też pojawi się kolejny film, ale znad wody ;)
MEGA odcinek Kamil! Więcej wiedzy nigdy nie zaszkodzi, czekam na kolejny film z retoryki i z praktyki :P
Dzięki bardzo! ;) Mam już kilka pomysłów na kolejne odcinki, więc pozostaje mi tylko namówić Pawła ;)
Super film z dużą ilością wiedzy, aż chce się słuchać
Dzięki, cała przyjemność po naszej stronie ;)
Jeśli nie widziałeś innych naszych filmów, to poszperaj na tym kanale. Są podobne odcinki, ale o innych gatunkach - np o sandaczach:
ruclips.net/video/Sn8IdnN0WZI/видео.html
cos pieknego cudowny odcinek milo sie slucha doedukowalem sie wiecej niz przez 30 lat zycia panie Pawle jest pan wspanialym czlowiekiek pozdrawiam wielkie dzieki Przyrodnik : )!
Nie wiem czy Paweł będzie czytał te komentarze, więc z góry dzięki w Jego imieniu ;) Ja też bardzo wiele się nauczyłem nagrywając ten materiał! ;)
@@kamilwalicki OBY TAKICH LUDZI JAK wY BYLO JAK NAJWIECEJ to swiat bedzie lepszy ! :) pozdrawiam
Fajny klimat Panowie robicie , czekam na jeszcze .
Wielkie dzięki - kolejne nasze filmiki już niebawem ;) A pod koniec roku wracamy na to magiczne jezioro z gigantami, może uda się coś nagrać ;)
Pozdrawiam Pana Doktora Pawła, super wykłady Pan prowadził. SGGW Pozdrawia.
Cześć Kamil , po prostu jak się to mówi ,,kapcie mi spadły'' jak zobaczyłem te potężne okonie , które połowiliście !!! Z ciekawością też wysłuchałem tego co mówicie . Wiedzy nigdy za wiele , bardzo ciekawe informacje i spostrzeżenia . Poproszę o więcej takich filmów i pozdrawiam .
Dzięki wielkie! ;) Ja, jak zobaczyłem pierwszego okonia którego tam zaciąłem i wyłoniło się to to z wody, to o mało z kajaka nie wypadłem ;))) Ciekawym tematem właśnie było to, że ryby zostały tam wpuszczone te 8 lat temu, a teraz są tak wielkie. Musiałem podpytać Pawła o te przyrosty, bo to bardzo ciekawy temat ;)
Jeśli namówię Pawła na kolejne nagrywki, to niebawem nagramy następny film ;)
Popieram takie filmy. Super tematyka. Super urywki z wyprawy. Jestem za kolejnymi tego typu odcinkami
Wielkie dzięki! ;) Jeśli tylko uda mi się namówić Pawła, to będą kolejne odcinki ;)
Poproszę o więcej filmów z tym panem, dobry jest.
Paweł dziś mi napisał, że z miłą chęcią powtórzy nasze spotkanie przed kamerami ;) Tylko teraz czas urlopowy, więc pewnie trzeba będzie odrobinkę cierpliwości ;)
Dziekuje za lekcje. Pozdrawiam wszystkich milosnikow kij-polowow.
Pozdrowionka ;)
Świetnie się ogląda i słucha przede wszystkim. Trafiłem na kanal zupełnie przypadkowo i od razu poleciał sub.
Dzięki, bardzo dziękujemy ;)
Idealnie się składa, bo właśnie wrzuciliśmy kolejny film - mam nadzieję, że też się spodoba ;)
Pozdrowionka!
Super 😉 . Czekam na więcej Takich materiałów. Pozdrawiam 😉
Dzięki wielkie - myślę, że niedługo znowu coś nagramy z Pawłem ;) Mam pewien pomysł na kolejny odcinek ;)
Pierwszy Twój film, który znalazłem i sub leci w ciemno :D. Czegoś dokłagnie takiego szukałem: połączenie zacięcia naukowego i wędkarskiego- super :D
Wielkie dzięki, bardzo mi (nam) miło ;) Jeśli ten się spodobał, to pewnie podpasują też pozostałe odcinki z ichtiologiem - jest o sandaczach, szczupakach oraz o sumach. Druga część opowieści o zwyczajach sumów już niebawem, pewnie w następnym tygodniu. Miłego seansu! ;)
Widziałem- super są. W którymś odcinku (sumy chyba), pytaliście o pytania do Pana Pawła: a może moglibyście polecić jakąś literaturę naukową na temat ryb i ichtiologii (może być anglojęzyczna). A tymczasem pozdrawiam i czekam na drugą część o sumach :)
@@matkaz2534 - kiedyś przy okazji nagrywania jakiegoś kolejnego odcinka podpytam Pawła, po jakie materiały warto sięgnąć ;)
Pozdrowionka! ;)
Jak Kamil wrzuca film to łapkę można dawać w ciemno 👍
Dzięki!!! Ale też mam nadzieję, że później nie będzie rozczarowania ;)
Świetny materiał kiedyś na spławik mój kuzyn złapał okonia 45cm
Piękna ryba, garbus 45cm to już wielki okoń ;)
Mega odcinek. Kiedyś w Irlandii mieliśmy jezioro z mega populacją okonia. Nie było tam co prawda za wiele ryb powyzej 40cm ale można było się nałowić do bólu ryb 34-39cm. Mówiąc do bólu mam na myśli akcje typu 70-100 takich ryb dziennie a w naprawdę dobry dzień nawet do 350szt pięknych garbów na łódce. Niestety wędkarskie kormorany wycięły całe jezioro w pień :/
Przeważnie jest tak, że jak ryby jest dużo to bierze ;) A potem zjawia się "głodny" człowiek z wędką lub siatką...
Gdybym nie widział obrazu to sądziłbym, że w roli eksperta jest Dariusz Szpakowski ;). Super merytoryczny odcinek.
Heh, faktycznie, głos jakby podobny ;)
Dzięki wielkie! ;)
Materiał na 5 ! Oby takich więcej...
Dzięki ;) Postaram się namówić Pawła na kolejne filmiki ;)
👍Więcej takich filmów, Kamil!
Merytoryczny, fajnie poprowadzony, ciekawy.
Dzięki bardzo!!! Mam pomysł na kolejne odcinki w takiej właśnie formie, oczywiście z Pawłem w roli głównej ;)
@@kamilwalicki To jest baaaardzo dobry pomysł!👍😁
@@robertkruk4177 - nie wiedziałem, czy się widzom spodoba (choć obstawiałem, że tak) ale już widzę, że jest olbrzymie zainteresowanie, więc chyba nie mamy wyboru ;)
Świetny odcinek, a te słowa odnośnie wiedzy idealnie w sedno.
Dzięki, miło mi! ;) Ale taka prawda - najpierw biologia, a potem sprzęt ;)
@@kamilwalicki Dla mnie to oczywiste ale od dość długiego już czasu zauważyłem tysiące pytań o kołowrotek na bolenia i wędkę na okonia ale pytań jak te ryby ustawiają się w rzece, jaki mają schemat ataku itp jak na lekarstwo ;)
@@przemekkrzysko6865 - wiem o czym piszesz ;) Dostaję mnóstwo pytań o sprzęt, a mniej o same ryby. Dlatego raz na jakiś czas coś tam powiem o sprzęcie, ale w temacie wędek i przynęt są lepsi, bardziej zorientowani w temacie.
Bardzo ciekawy filmik dziekuje za potwierdzenie / nauczenie sie kilku przydatnych informacji tak sie sklada ze pracuje na lowisku specjalnym i fish farmie w UK wiec mam doswiadczenie z tego rodzaju srodowiska jak tu w Anglii rosna i rozwijaja sie okonie poniewaz takie tez tutaj hodujemy na sprzedaz na naszym lowisku mozna zlapac okonie do 1,75 kg najwieksze aczkolwiek w stawach hodowlanych tak szybko nie rosna mimo dostepu do pokarmu
O proszę, to masz spore doświadczenie - zazdroszczę możliwości obserwacji! ;)
Jaką długość osiągają przy tej wadze 1,75kg? Mają po 50cm czy więcej?
Ps. jeśli nie widziałeś kolejnych odcinków, to podrzucam Ci linka do opowieści o sandaczach:
ruclips.net/video/Sn8IdnN0WZI/видео.html
oraz o szczupakach:
ruclips.net/video/WiAGv3mJmZg/видео.html
@@kamilwalicki zmierze przy najblizszej okazji jaka dlugosc osiagaja glownie mamy karpia , lina, brzane,karasia zlocistego, leszcza , ploc wzdrege f1 ktory jest krzyzowka karpia i zlotej rybki wygladajacy jak typowy pelnoluski karp dorastajacy do 3kg a z drapieznikow tylko okonia i klenia wiec ze wzgledu na to iz rozmnazaja sie naturalnie w stawach komercyjnych a nie maja konkurencji w postaci innych drapieznikow pozwala im to rosnac znacznie szybciej niz normalnie w stawach do rozrodu jedyny pokarm oprocz granulatu to naturalny narybek innych gatunkow zazwyczaj ploci i karasia to tak w lekkim skrocie nazwa lowiska gdybys chcial zerknac to Hampton springs fishery polozone w cheshire zachodnio polnocna anglia
@@kamilwalicki ruclips.net/video/6ZSINRguiUI/видео.html
@@lenio07 - już zerkam w linka, a roboty troszkę zazdroszczę - zawsze to nad wodą ;)
@@kamilwalicki albo w wodzie wlasnie rozpoczelismy sezon lowienia sieciami stawow hodowlanych caly dzien w piance czesto ale tak jak wspomniales jest to praca dajaca satysfakcje btw gdybys chcial sie skontaktowac poprzez social media podaje swoje dane do facebooka Leszek Lenio chryc
Tego typu filmów bardzo mi właśnie brakuje.
Obiecuję, że postaramy się aby było ich więcej na tym kanale ;)
Wpuścić ZG PZW na dwa lata do Hiszpanii z ich operatami rybackimi i.........pozamiatane na zawsze :))
A na poważnie, to gratuluję świetnego pomysłu z zapraszaniem do programu ichtiologów !
Pozdrawiam
MW
To bajoro nie jest jakieś olbrzymie, po pół roku już tych okoni by nie było.... Ehh, szkoda nawet gadać :(
Wielkie dzięki za miłe słowa - mam jeszcze jeden pomysł, może uda się go zrealizować w przyszłym roku ;)
Pozdrówki
Zażartowałem tylko Kamil.....
España i te Ich odlotowe Embalse's.....łowisz i czujesz jakbyś był odkrywcą nowej ziemi.
11 lat temu, spędziłem na łodzi z wędką w ręku 3 pełne dni, na Embalse de la Serena......NIKOGO nie spotkałem na wodzie i brzegu !
Pozdrawiam - MW
@@gadda33 - obstawiam, że w tej krainie jest jeszcze trochę "nieodkrytych" wędkarsko jezior ;) Tylko czy zycia starczy, żeby je poznać? ;)
Pozdrówki!
Super. Poproszę więcej.. pozdrawiam.
Dzięki - obiecuję, że jeśli tylko Paweł zgodzi się kolejny raz podzielić się swoją wiedzą, to coś jeszcze nagramy ;)
Mega film.. niesamowicie przydatna i ważna wiedza od naukowca, której nigdzie się nie znajdzie.. no chyba że jest dostęp do publikacji czy artykułów Pana doktora to ja z miłą chęcią 😏
Dzięki wielkie! ;) Paweł pisze co miesiąc artykuły do Wiadomości Wędkarskich i tam można poczytać Jego teksty, prowadzi tez wykłady dla studentów i jak sam powiedział można zawsze wejść i posłuchać ;)
Jeśli chcesz więcej informacji to daj proszę znać, poproszę Pawła żeby powiedział więcej o swoich wykładach - kiedy, gdzie i na jakich zasadach ;)
@@kamilwalicki poszedłbym z miłą chęcią ale z Uk to ciężko 😎 pozdrawiam
@@maciejrogfishing469 - no tak, jest kawałek ;)))
Pozdrowionka
Mistrzu , po raz kolejny tak podnosisz poprzeczkę, że ... 👏👏👏👏
Dzięki, ale mój był tylko pomysł ;) Rafał to nagrał i pięknie zmontował, a Paweł podzielił się swoją wiedzą - więc tak naprawdę, to mojej roboty nie było tu więcej niż 33% ;) Reszta to zasługa Rafcia i Pawła ;)
Miazga można to po kilka razy oglądać. Mega seria! Pozdrawiam
Dzięki za dobre słowo 😉💥💥💥
@@kamilwalicki należy się jak psu buda za przeproszeniem xd przeglądam wszystkie serię bo nie wiem czy wszędzie łapa została 🤣 możecie polecić jakąś książkę z której można się czegoś nauczyć na temat ryb ,ich zachowań?? Myśleliście o swojej książce? A może już jest tylko słabo szukam. Pozdrowienia
Bardzo przydatne informacje.... Z ogromną przyjemnością obejrzę kolejne odcinki oparte na wiedzy naukowej. Zrobię Ci rączki na luty.
Dzięki! ;) Powiem szczerze, że ja też nie mogę się doczekać kolejnego spotkania z Pawłem, bo sam przy okazji bardzo dużo się od Niego uczę. Słuchałem co i jak mówi...i po prostu chłonąłem tę wiedzę. Genialny facet! ;)
Za raczki z góry dziękuję i jeśli się zgodzisz, to kilka przekażę Pawłowi - mam nadzieję, że w lutym z nami poleci i osobiście połowi te ryby ;)
@@kamilwalicki nie ma sprawy raczki będą na luty... 😁. Jakiś kontakt poproszę i zapraszam na Facebook DN HANDMADE LURE
@@DawidNiespodzianski - właśnie zasubskrybowałem i jak skończę odpisywać na komentarze i zjem w końcu śniadanie, to biorę się za oglądanie - dzięki! ;)
Super materiał, kawał wiedzy w bardzo fajny sposób przekazany. Oby więcej takich filmów.Dzięki
Dzięki! ;) Za jakiś czas nagramy kolejny materiał z Pawłem ;)
Super, od dawien dawna, pierwszy odcinek z kategorii wędkarskich który oglądnąłem jednym tchem, bez przewijania . O to chodzi ! :)
Wielkie dzięki, BARDZO nam miło! ;)
@@kamilwalicki niecierpliwie czekam na kontynuację o innych gatunkach, szczególnie na pstrągi :)
@@TrzebiniaFishing - temat pstrągów też mamy w planach, jednak chcemy go zostawić na początek sezonu pstrągowego (luty-marzec). Jeśli chodzi o kolejne odcinki z Pawłem, to jesteśmy umówieni na koniec miesiąca na nagranie, więc trzeba będzie chwilkę poczekać, ale myślę, że będzie warto ;)
@@kamilwalicki Super, inicjatywa. Według mnie wędkarstwo to nie tylko wyciąganie ryby za rybą, ale także poszerzanie świadomości tego co się łowi i w jakich warunkach, czyli wiedza o ekosystemie jest niezmiernie ważna, a często zapominana. Tak, że szacun !
@@TrzebiniaFishing - zdecydowanie masz rację, uważam podobnie ;)
Podstawą naszej pasji jest szacunek do Przyrody i próby jej zrozumienia, a dopiero później dobór sprzętu ;)
Pozdrawiam serdecznie! Fajnie, że są ludzie myślący podobnie ;)
Myślę ze takie filmy powinny byc podstawą wedkarstwa, cala otoczka wody a na końcu wedki przynety. Poznać ryby poznac co w wodzie się znajduje w danych okresach jest bardzo ważne
Dokładnie, mam zdecydowanie takie samo zdanie ;) Sprzęt ryb nie łowi, choć na pewno pomaga - ale nie jest najważniejszy ;)
Brawo, Kamil!!!
Kiedyś namawialem Cię na takie filmy.
Mądrzy będą to oglądać na bank!
Dzięki ;) Kilka dni temu nagraliśmy kolejny materiał z Pawłem, ale tym razem o innym gatunku - myślę, że też się powinno spodobać tym bardziej, że znowu sam się dowiedziałem kilu bardzo ciekawych rzeczy. Ale....nie uprzedzajmy faktów ;)
Slusznie- nie uprzedzajmy. 😊
Super sprawa! Dla mnie takie informacje to nie nowość, ale i tak oglądałem z wielką przyjemnością i słuchałem, bo tak, jak mówicie- nikt nie jest alfą i omegą i czegoś nowego może się dowiedzieć, albo jakaś wiedzę sobie przypomnieć. Pozatym, jak w każdej dziedzinie, naukowcy, badacze odkrywają coś nowego, albo obalają teorie, które były uznawane za pewne. A Twój gość? Z jaką pasją dzieli się swoją wiedzą, aż Mu się oczy swiecily 😊, usmiechniety i mimo tytułów naukowych skromny człowiek. I zaprasza na swoje wyklady, które są otwarte 👍 Swego czasu poznałem takich ludzi. Szacun wielki!!!
Myślę, że ludzie będą to oglądać. Czym, jak i gdzie łowić mogą się dowiedzieć na wielu kanałach, grupach. Mnie osobiście bardzo brakowało czegoś takiego.
Na przyszłość mała sugestia: Omawiając jakiś gatunek warto pokazać jak go rozpoznać, odróżnić od podobnych, bo z tym są problemy, nawet wśród wędkarzy z długoletnim stażem. Np kleń- jaź- jeleń.
Wystarczą jakieś schematyczne rysunki. Nikt nie musi znać ilości łusek wzdłuż linii bocznej, ilości promieni twardych i miękkich w poszczególnych pletwach u danego gatunku, ale tych kilka podstawowych cech (Bo są) pozwalających praktycznie na pierwszy rzut oka rozpoznać co się zlowil żeby nie usmiercac, albo zakładać na zywca/grupka malutkiego bolenika, bo to ukleja.
Wielu raz zobaczy, posłucha i się nauczy. A Ty będziesz mieć satysfakcję (Słuszną), że robisz dobrą, pożyteczna robote 👍👍👍
PS.
W kwestii warunków środowiskowych, o których mowiliscie to faktycznie w tym jeziorze wszystkie i jest ich wiele, albo zdecydowana większość musi być optymalna, że te okonie uzyskują takie przyrosty. Na pobieranie pokarmu i szybkość jego trawienia, a to się bezpośrednio przekłada na częstotliwość żerowan oprócz temperatury wody ogromny wpływ ma jej natlenienie. W tej kwestii zachodzi zależność, że im wyższa temperatura wody, tym gorsza rozpuszzalnosc tlenu w wodzie i mniejsza jego ilość. To też musi być w tym jeziorze zbliżone do optimum dla danego gatunku. A różne ryby mają różne wymogi- próg adaptacji tlenowej
@@piotrkwapisiewicz1716 - mam kilka pomysłów na materiały z Pawłem, bo Jego wiedza jest przeogromna! Myślę, że widzowie sporo się dowiadują, bo ja na pewno bardzo wiele się nauczyłem podczas rozmów z Pawłem. Jeden taki materiał przynosi więcej wiedzy, niż kilka lat spędzonych nad wodą - więc jeśli uda się połączyć teorię z praktyką (czyli te "kilka lat nad wodą"), to sukces murowany! ;)
Super filmik, taka wiedza jest bezcenna, pomysł na opowiadanie o rybach super. 👍
Fajnie połapałeś, miejsce marzenie. 🙂
Pzdr.
Dzięki w imieniu Pawła, bo ten wykład to Jego robota ;)
A miejsce....bajka! Szkoda, że musimy lecieć na przysłowiowy drugi koniec świata - a wody też mamy wspaniałe, tylko....z rybą słabo :(
Super odcinek. Piękne oksy, rewelacja dla szkółek wędkarskich.
Dzięki! ;)
Ja karpie mniejsze ławie, jake beczyłki, piekne ryby gratuluje, a tak poza tym to bardzo pomysłowy film 🖖.
Dzięki wielkie ;) Udało się fajnie wstrzelić w duże ryby ;)
Świetny film kształcący mieszkam w Hiszpanii jestem wędkarzem jeżdżę na ryby ale z tego co wiem na caspe też można takie złapać pozdrawiam
Dzięki, bardzo dziękujemy i życzymy zdrówka! ;)
Czekam na film z listopada.
Proszę bardzo ;)
ruclips.net/video/XthcEgRTxa4/видео.html
Fajny materiał. Lata temu próbowałem rozpracowac ten temat ale z marnym skutkiem. Dzięki wam wreszcie wiem o co chodzi.
A na marginesie mówiąc, kilka razy byłem w Szwecji na rybach gdzie lapalem 40-60 okoni dziennie. Nie były to takie smoki jak wasze bo dwadzieścia kilka do 48cm/mój rekord/, ale zagęszczenie tego gatunku było ogromne. Między okoniami trafiały się też ładne szczupaki po kilkanaście sztuk dziennie A jako ciekawostkę dodam że wedkowalem w Bałtyku między niezliczoną ilością wysepek. Cudowne łapanie.
Pozdrawiam serdecznie.
W Szwecji jest więcej okoni niż tutaj, na jeziorze Gigantów, ale szwedzkie pasiaki są zdecydowanie chudsze i bardzo rzadko trafia się 50+. Akurat jestem na tym samym jeziorze i coś tam nagrywam. Wczoraj, na 8 wędkujących osób, złowiliśmy 10 okoni powyżej 50cm. Szaleństwo!
Gratulacje.
Faktycznie szwedzkie 50+ to nieczęsty widok. Ale właśnie tam pierwszy raz w życiu miałem odciski na dłoni od wędki. Tyle tam ryby.
@@ms4879 - to prawda, Szwecja to raj dla wędkarzy ;)
Super Materiał więcej takich. filmów 👍👍👍👍
Dzięki ;) Niedługo nagrywamy z Pawłem kolejne pogawędki ;)
Kamil, jak zwykle super materiał.Czekam na więcej i pozdrawiam.
Dzięki wielkie - postaram się namówić Pawła na kolejne wykłady ;)
Świetny film ogromna dawka merytorycznej wiedzy
Dziękujemy! ;)
To Hiszpania? Szok! :) Miło Pawła widzieć i posłuchać! Bardzo dobry pomysł, żeby taki odcinek zrobić! Szacun i pozdrówki! :)
Nooo, ja to sądzę, że Hiszpania to jeszcze niejednego z nas zaskoczy - wędkarsko oczywiście ;)
Dzięki Bysior, pozdrowionka ;)
Z przyjemnością się oglądało. Czekam na więcej takich perełek :)
Dzięki wielkie ;) Mam nadzieję, że uda mi się Pawła namówić na kolejne odcinki ;)
Super jak zwykle , no i pokaż film z łowienia okoni
Dzięki ;)
Coś tam nagrałem ale zdecydowanie za mało na cały film, a nie chcemy puszczać czegoś trochę "na siłę" ;) Lecę tam w listopadzie więc postaram się nagrać więcej - choć samemu na kajaku to poszaleć nie można ;)
@@kamilwalicki Ty sobie nie rób żartów my tu wszyscy na te filmy czekami jak kino maniacy na kolejne części Gwiezdnych Wojen . Klasa jak zwykle
@@RoBert-ll3cj - postaram się nagrywać jak najwięcej, nie tylko z Hiszpanii czy znad Wisły ;)
Jak zawsze super !!! Częściej nagrywaj.
Dzięki wielkie ;) Nie wiem czy damy rade częściej, bo samo nagranie nie zajmuje może zbyt dużo czasu, ale późniejszy montaż bywa długi. Trzeba to przejrzeć, posortować, dobrać przebitki, zgrać dźwięk itp. Ja niestety jestem technicznym kretynem i ogarnia to Rafał, a jest jeszcze praca zawodowa, życie prywatne, itd ;)
Staramy się puszczać filmy regularnie, ale może kiedyś będzie częściej niż raz na dwa-trzy tygodnie(?) ;) Postaramy się robić co możemy ;)
Wielkie dzięki za ten odcinek :) Czekam na kolejne.
Dzięki, jeśli tylko namówię Pawła to będą kolejne ;)
Myśle, że Pawła nie będzie trzeba namawiać :)
Jak na BARDZO POWAŻNY MATERIAŁ to świetnie się ogląda :)
Sebuś, nie "poważny" tylko "merytoryczny" ;))) Paweł to bestia i to nie tylko jeśli chodzi o wiedzę, ale i o to, jak wypada przed kamerą. Fachowiec jakich mało! ;)
Ja to jednak lubię jak Ci się jajacarzenie odpala ;)
@@SebastianKowalczyk77 - nie piję!!! ;)))) hihihi
Seba, szykuj jakiego namiota i ze dwa / trzy dni wolne ;) Niech tylko przestanie wiać wzdłuż Wisły.
Oki... Ale ja o piciu nic nie mówiłem :)
@@SebastianKowalczyk77 - ale przeważnie wtedy mi się to jajcarzenie odpala ;)))
Panie Pawle, bardzo miło się Pana słucha. Oby więcej wywiadów :)
Kopalnia wiedzy i Paweł umie w świetny sposób przekazać tę wiedzę ;)
Właśnie dzisiaj sobie myślałem przeglądając RUclips,że dawno nic od Kamila nie było no i masz 😁. Jak najwięcej filmów w tej formie Bratku👍
Dzięki wielkie, bardzo mi miło! ;) Na razie nie damy rady puszczać filmów np co tydzień, bo jeśli materiał ma być dobry, to trzeba poświęcić sporo czasu - a lepiej robić coś rzadziej, ale lepiej ;) Ale na pewno postaramy się, aby filmu ukazywały się w miarę regularnie i mogę obiecać, że Paweł jeszcze się tu pojawi ;)
Kamil,taka forma jak najbardziej 👊prosimy więcej takich rozmów z Pawłem .Piękne oKONie 👍
Ryby rosną szybko, to my nie pozwalamy im dorosnąć do wieku "emerytalnego". Wędkuje czasem na bardzo płytkich byłych stawach hodowlanych typowo karpiowych z których przez 12 lat nikt nie spuszczał wody i największy zlowiony tam szczupak miał ponad 120 cm . Jak bym nie rozmawiał z właścicielką to bym nie uwierzył że takie bydlaki urosły w 12 lat . Pozdrowionka 🖐👊
Jest dokładnie tak jak piszesz - "...Ryby rosną szybko, to my nie pozwalamy im dorosnąć do wieku "emerytalnego"...". Bardzo mądre słowa!
Ja też słyszałem opowieści o niewielkich sadzawkach, w których są olbrzymie szczupaki. Słuchałem takich historyjek z przymrużeniem oka do chwili, gdy kiedyś ktoś mi zdjęć nie pokazał... Małe bajorko, na środku jakiegoś wybiegu dla koni - i ryby po 120cm. SZOK!
Pozdrowionka i dzięki! ;)
Znakomite wideo! Fantastyczny materiał.
Bardzo dziękujemy!!! ;)
Za jakiś czas kolejne spotkanie z Pawłem i kolejne ciekawostki ;)
Świetny materiał Kamilu...wiecej i więcej aplikuj nam takiej wiedzy 👌
Dzięki, BARDZO mi miło!!! ;) Ale z tą wiedzą to nie ja, to wyłącznie robota Pawła - tu On jest omnibusem ;)
Myślę, że niedługo znowu coś z Pawłem nagramy ;)
Też się zawsze zastanawiałem jaki przyrost mają ryby.
I powiem, że tak wcale wolno nie rosną, ale i są wyjątki :)
Mam staw jakieś 8 lat. Są w nim karpie, karasie srebrzyste i złote, liny i wzdręgi. Nie było w nim żadnego drapieżnika. Tyle było drobnicy, tak się tego namnożyło, że haczyk nim opadł na dno już nie było na nim robaka :D
Wpuściłem:
3 sandacze po 30 cm i 43dkg.
2 szczupaczki po 34cm i 61dkg.
20 sztuk okonia po 10cm.
Zakupiłem tych wariatów w gospodarstwie rybnym bo zależało mi na tym by dane gatunki miały jednakowy rozmiar i wagę. Nie chciałem dużo i dużych drapieżników wpuszczać by nie cięły wszystkiego co przepłynie obok pyska, ale mniejsze by robiły selekcję w drobnicy.
Po półtorej roku złapałem:
szczupaka na spining - 59cm i 2,41kg krótki był ale za to jaki gruby, śmiało można powiedzieć że był okrągły (poszedł na patelnie bo nie chcę by mi się rozmnożył, smaczniuchny był ;)
Sandacza - raz złapałem, ale się spiął, nie zaciął się dobrze, a ja nie docinałem bo myślałem że to karpik, ale był ładny. Nie łapię ich niech sobie spokojnie rosną, mnożą się. Są zbyt piękne i wspaniałe by je męczyć i kłuć :))
Okonie połapywało i połapuje się co jakiś czas na pana glizdaczka :) Dziś trafiają mi się sztuki po 3latach takie do 40cm. Ale i okonki się wytarły bo łapią się i małe :)
Staw- 1,2hektara i głębokość 1,5m. Woda stojąca, ciepła woda i żarcia w brud (raz machnie ogonem i rybka w pysku). I rybki mają ładny, duży i szybki przyrost.
I teraz powiem coś odmiennego:
Kolega ma żwirownię o 2m do 10m głębokości. 2 lata temu wpuścił 40 szt. szczupaka po około 25 cm. Dziś się łapią okazy -po 2 latach!- takie do 40cm.
Woda głęboka, źródlana, zimniejsza i nie ma tyle drobnicy co u mnie w stawie - w związku z czym przyrost jest powolny. :)
Podsumowując:
Przyrost ryb uwarunkowany jest tym w jakiej wodzie pływa, ile ma pokarmu i jaki wysiłek wkłada w jego zdobycie. I tyle w temacie :)
Pozdro :)
Aj, zazdroszczę własnego stawu, zawsze chciałem mieć swój prywatny kawałek wody ;)
Czyli w sumie Paweł ma rację - czynników wpływających na tempo wzrostu u ryb jest wiele, nie tylko pokarm ;)
Pozdrowionka
wiedzy nigdy dużo!!!zacny odcinek!!!pozdro panowie
Dzięki brachu! ;)
Pozdrowionka
Świetny film i piękne pasiaki pozazdrościć 👏👏👏👏😊😊😊
Dzięki wielkie ;)
Bezkonkurencyjnie Jestescie najlepsi na tym polu! Cociaz to woda! Pozdrowienia ze Szkocji!
Dzięki, bardzo dziękujemy ;)
No nareszcie film!! Zajebiście jak zwykle. Łapa w górę!
Dzięki wielkie! ;) Sam nie mogłem się doczekać publikacji tego odcinka ;)
Bardzo fajny film, rozwijasz się z roku na rok z wielkim rozmachem piękne rybki😀
Dzięki wielkie ;) Chyba po prostu dorastam ;))
Świetny, pouczający materiał 👍 Chcę więcej
Znajdziesz więcej podobnych filmów na tym kanale 😉🔥
Więcej filmów z taką wiedzą. Super!
Dzięki ;) Postaram się namówić Pawła na kolejne odcinki ;)
Świetny film 💪🎣
Mam nadzieję że będzie jakiś odcinek z samego łowienia tych pasiaczków🤣 🤔😁mega Okonie💪🔝
Dzięki ;) Lecę tam w listopadzie, więc może uda mi się coś nagrać ;) Będąc samemu na kajaku jest to trudne, ale postaram się coś wykombinować ;)
Super materiał!
Dzięki! ;)
Warto słuchać 😀
Fajny materiał. Z moich obserwacji okoń lubi wchodzić w wodę w której go nie bylo. Łowiłem na śródpolnym oczku na Mazurach, gdzie w drugim roku utrzymywania sie wody miejscowi wrzucili trochę japońców i kilka linków, rok później do wody wrzucono parę okonków, żaden większy niż 15 cm nie był. Po 2 latach okonie miały tam od 25 do.. Najwiekszy jakiego widziałem 36 cm. Niestety w tym samym roku ptactwo wybralo tam wszystkie ryby przy niskim stanie wody w czasie suszy.
Super film ,dzieki.
Dziękujemy ;)
Dobra robota!!!!
Dzięki ;)
Piękna przygoda , a mogli byśmy mieć i takie okazy u siebie . Mądry człowiek uczy się każdego dnia , głupi wie już wszystko pozdrawiam
Bardzo mądre słowa! ;) Podpisuję się pod oboma zdaniami napisanymi powyżej ;)
Pozdrowionka ;)
@@kamilwalicki www.fronda.pl/a/magazyn-sledczy-cala-prawda-o-polskim-zwiazku-wedkarskim,129468.html
@@pietrek4746 - oglądałem jak było w TV, specjalnie wcześniej z ryb wróciłem żeby zdążyć ;)
@@kamilwalicki Normalnie za kotwice i na szarpaka z tym gatunkiem , u mnie w Lublinie podobna sytuacja
Wielkie dzięki :-)super film, bardzo dużo ciekawych informacji .
Dzięki wielkie - staraliśmy się, aby było merytorycznie ;)
Brawo Kamil, więcej takich materiałów
Dzięki bardzo! Już mam pomysł na kolejny odcinek ;)
Okoń to piękna ryba
Dobrze smakuje, można łowić i każdy powinien mieć kilka okoni w stawie, Pozdrawiam 🐟
Ważne, żeby tych największych nie próbować smakować ;)
Pozdrowionka ;)
Oczywiście
Super materiał Kamilu pozdrawiam
Dzięki wielkie, bardzo mi miło ;)
Pozdrówki