"Policzone" Miklos Banffy.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 фев 2024
  • Mówię o:M.Banffy "Policzone".
    czytam.pisze@gmail.com

Комментарии • 31

  • @ZnalezionePrzeczytane
    @ZnalezionePrzeczytane 3 месяца назад +13

    Czytam i jestem zachwycona, wspaniała książka - mamy więc chyba skrajnie odmienne zdanie. I dobrze! Ja będę polecać, aczkolwiek jeszcze mi trochę zostało do końca, bo to tomiszcze jest. Pozdrawiam serdecznie

    •  3 месяца назад +2

      Ja też będę polecać!Moim zdaniem to zaleta książki,jeżeli jest odczytywana na różne sposoby.Pozdrawiam,pozdrawiam.

  • @Zabukowana
    @Zabukowana 3 месяца назад +11

    Mam zupełnie odmienne zdanie. Jestem jeszcze w trakcie ale już wiem, że to jest literatura z najwyższej półki, jestem zachwycona. I to co u Pani jest minusem, to u mnie jest plusem:-). Bo dzięki temu jest to bardzo prawdziwy obraz arystokracji, a jaka ona była, wszyscy wiemy. A bohaterowie sympatyczni być nie muszą, ważne, żeby byli wiarygodni, i tacy są, ich portrety psychologiczne są genialne:-). Ale oczywiście różnice zdań zawsze w cenie, chociaż ja Pani recenzję odebrałam bardzo pozytywnie, zachęciłaby mnie Pani do przeczytania🙂.
    U mnie recenzja będzie z opóźnieniem, bo leżę chora🤧. Pozdrawiam serdecznie:-)

    •  3 месяца назад

      A więc czekam na Twój filmik!Życzę ekspresowego powrotu do zdrowia!!!Pozdrawiam,pozdrawiam.

  • @ewakurzyjamska1536
    @ewakurzyjamska1536 3 месяца назад +4

    Ciekawa recenzja jak zwykle u pani Ani.Nie spodziewałam się , że wydawnictwo tak podkoloryzuje opis..

    •  3 месяца назад

      Nie wiem,czy to wydawnictwo?:)

  • @agnieszkasliwa143
    @agnieszkasliwa143 3 месяца назад +1

    A mnie Pani recenzja przewrotnie zachęciła do lektury tej książki. Arystokracja, bale, posagi to słowa, które od razu wzbudzają zaciekawienie lekturą. Do tego miejsce i czas akcji. Jestem krakuską i pasjonatką historii więc czytam wszystko co dotyczy nieodżałowanej monarchii austro-węgierskiej. Tak więc ta powieść może mieć dla mnie też walory edukacyjne.

    •  3 месяца назад

      Brawo!Czytaj,czytaj!:)

  • @Japoleczka
    @Japoleczka 3 месяца назад +1

    Pal sześć książka, ale ta wstępna historia super ❤❤❤

    •  3 месяца назад +1

      Dziękuję,że zwróciłaś uwagę!:)

  • @Asia.o.Literaturze
    @Asia.o.Literaturze 3 месяца назад

    Hej. Nie czytałam jeszcze tej książki więc nie mogę się wypowiedzieć na temat jej treści ani jakości. Fajne jest natomiast to, że masz własne zdanie i nie boisz się mówić głośno o swoich osobistych odczuciach. Jest teraz taka ilość nowości na rynku wydawniczym, a tak mało miejsca na naszych półkach, że należy wysłuchać wszystkich za i przeciw. Będę do Ciebie wpadać. Pozdrawiam!

    •  3 месяца назад

      Ach,to żadna odwaga!?Po prostu mówię " co mi w duszy gra"!Dziękuję Ci za wpadanie!Pozdrawiam wieczorowo.

  • @literatura-ze-srodka-Europy
    @literatura-ze-srodka-Europy 3 месяца назад +9

    Ostro Pani poszła, Pani Aniu 😂
    Powiem szczerze, że zupełnie inaczej odebrałem. U mnie siedziało wszystko, w szczególności wątki polityczne.
    Zupełnie inaczej odbrałem głównych bohaterów: to nie jest tak, że Laszlo jest od początku utracjuszem i hazardzistą. On się hazardzistą STAJE, a do końca upada właśnie z powodu nieszczęśliwej miłości. Co więcej - NIE CHCE brać pieniędzy od Fanny, która NIE JEST przez niego upolowana/ uwiedziona, tylko która w pełni świadomie, na zimno i manipulując uwodzi jego, czyli młodego chłopaka. To jest całkowite odwrócenie sytuacji. Nie mylmy tego, kto kim manipuluje i kto czerpie korzyści.
    Natomiast zdecydowanie jest tak, że każdy z tych głównych bohaterów ma jakąś skazę i trudno jednoznacznie się z nim utożsamiać. Są natomiast przez to wiargodnymi reprezentantami epoki. Balint chociażby w tym swoim poszukiwaniu rozkoszy bardzo przypomina bohaterów Krudy'ego.
    Ich zakochanie się w "niewłaściwych kobietach" mówi raczej o społeczeństwie, nie o nich. "Niewłaściwość" polega na braku możliwości wspólnego bycia razem z powodu konwenansów. o są takie czasy po prostu, że w majątek się wżenia (vide: "Ziemia obiecana" chociażby) lub go dziedziczy.
    Ja tej powieści współczułem obu stronom: kobietom i mężczyznom. Na tym polega moim zdaniem wielkość tej książki - całe społeczeństwo załamuje się pod wpływem ciężaru konwenansów, gierek, cynizmu i chęci zachowania majątku. T

    •  3 месяца назад +2

      Jesteś znawcą literatury węgierskiej.Bardzo więc dziękuję Ci za opinię,wyjaśnienia i dopowiedzenia.Teza o współczuciu,bo "takie były czasy",mnie nie przekonuje.Czy Laszlo nie pomógł ciężarniej służącej,bo "takie były czasy"?Zapewniam,że przeczytałam dokładnie i wiem kto z kim i dlaczego.Przyznam,że nie jestem znawczynią tematyki politycznej.Liczę na kolejne tomy.:)

    • @literatura-ze-srodka-Europy
      @literatura-ze-srodka-Europy 3 месяца назад +1

      @ Pani Aniu, bardzo dziękuję za docenienie, ale muszę zaprotestować! Coś tam oczywiście węgierskich rzeczy czytałem, ale z całej Europy Środkowej - zdecydowanie najmniej.
      Bohaterowie tutaj to są tacy typowi z początku XX wieku. Jak sobie pomyślę jeszcze o "Trzech kobietach" Musila, to jest to po prostu poza granicami tego, co się teraz akceptuje. A Musila to czytałem wręcz z oburzeniem (podobnie jak Krudy'ego), a u Banffy'ego tego nie miałem. Jest to jakoś mniej dosadnie napisane i nie robi z kobiet idiotek.
      No i na koniec, trzeba brać pod uwagę, żem facet :) I że - jak wiadomo - ręka, rękę myje.

    • @Zabukowana
      @Zabukowana 3 месяца назад +2

      @@literatura-ze-srodka-Europy a ja żem kobieta i całkowicie zgadzam się z tym, co napisałeś w pierwszym komentarzu. To jak Fanny "pięknie" to rozegrała mamy na stronach 427-434. A Laszlo już w tym momencie jest na równi pochyłej i wszystko mu jedno.

  • @jolakaminska9364
    @jolakaminska9364 3 месяца назад +1

    Dziękuję za recenzję, myślałam, że będzie to książka dla mnie, oczekiwałam prawdziwej historii w tle, teraz poczekam spokojnie do następnego tomu. Może opowieść się rozwinie. Pozdrawiam deszczowo ☔, pogoda sprzyja czytaniu.

    •  3 месяца назад

      Też liczę na to,że się rozwinie!Pozdrawiam serdecznie.

  • @mikamika711
    @mikamika711 3 месяца назад +1

    15 lutego wydanie w Polsce pierwszej książki Valerie Perrin ,,Zapomniane niedziele”. Już oczekuję, ciekawe czy będzie też taka niezapomniana jak ,,Życie Violette”.

    •  3 месяца назад

      Mam ją na radarze!Dziękuję.:)

  • @tapanizksiazka
    @tapanizksiazka 3 месяца назад +1

    Książka zapowiada się bardzo ciekawie.

    •  3 месяца назад

      Tak,zapowiada się!:)

  • @malwinaw5027
    @malwinaw5027 3 месяца назад

    Mam już na półce, ale jeszcze nie wzięłam się za nią. Nawiązania do Lalki, Nocy i dni, Nad Niemnem jeszcze bardziej mnie zachęciły, to moje ulubione szkolne lektury. Bohaterów nie muszę lubić, ani się z nimi utożsamiać, jakby nie patrzeć żyjemy w innej rzeczywistości, pewne aspekty się zmieniają inne pozostają takie same, jak choćby ludzka natura. Przyznaję Pani rację, iż to że książka jednym się podoba, a innym nie, że może być różnie odczytywana, jest jej zaletą.

    •  3 месяца назад

      Oczywiście.Różnorodność ocen zachęca do lektury!Powodzenia!

  • @bozenas.6830
    @bozenas.6830 3 месяца назад +3

    Już mam na półce. Ciekawe będzie skonfrontowanie z Pani wrażeniami z lektury😃

    •  3 месяца назад

      Och,bardzo ciekawe!!!:)

  • @dorota7409
    @dorota7409 3 месяца назад

    Nie będę tego czytać, ale wierzę Pani, bo jak słyszę darmozjady , hazardziści, łowcy posagów, to mną trzęsie ...Pozdrawiam Serdecznie .❤

    •  3 месяца назад

      Może jednak przeczytasz,bo są różne opinie!!!Pozdrawiam wieczorowo.

  • @Joanna55.
    @Joanna55. 3 месяца назад +3

    Jestem ogromnie ciekawa trylogii Banffy,ego. Początkowo myślałam, że nie zostawisz na powieści suchej nitki, ale w sumie recenzja bardzo pozytywna, bardzo, a to że bohaterowie mało sympatyczni, tacy są ludzie. Przywołałaś "Lalkę" i zaraz pomyślałam, a który z arystokracji był sympatyczny. Jak zachowywał się ojciec Izabeli Łęckiej, całkiem podobnie. Żył ponad stan, zadłużał się i tylko dzięki miłosnemu zaślepieniu Wokulskiego do jego córki udawało mu się wyjść z finansowych tarapatów. Wydaje mi się się, po Twojej recenzji, że panorama obyczajowa stanowi o wartości dzieła. Oczywiście, dopóki nie przeczytam, nie będę wiedziała czy dobrze myślę. A właściwie skoro trylogia( drugi i trzeci tom mają być już szczuplejsze stronicowo), to chyba będzie się działo i poznamy nie tylko dalsze losy bohaterów, ale i terytorium siedmiogrodzkie.

    •  3 месяца назад

      Bardzo na to liczę,że coś się zmieni!?Sympatyczni w "Lalce":prezesowa Zasławska,Ochocki,Wąsowska?:)

    • @Joanna55.
      @Joanna55. 3 месяца назад +1

      @ Pozwolę się pięknie różnić.Kazia Wąsowska bardzo piękna trzydziestolatka, zwracano uwagę Wokulskiemu na nią , bo była bogatą wdówką.Nie prowadziła się jednak moralnie, miała licznych kochanków i umiała sobie z nimi radzić.Była wyemancypowaną jak na swoje czasy kobietą.Prezesowa Zaslawska to tak.Żyla w Zasławku i realizowała pozytywistyczne hasła, wzór dobroci, wspierała Wokulskiego, bo sama żyła miłością do stryja Stacha, ale nie potrafiła dobrze ocenić pustej Izabeli .A Ochocki, marzyciel i naukowiec, który zamierzał wyemigrować do Paryża ,by tam realizować swoje naukowe badania.Mierziła go tępota i wygodnictwo arystokracji, ale swojego intelektu nie chciał wykorzystać dla rodaków, bo za dużo energii musiałby poświęcić na sprawy organizacyjne, więc wygodnicki.I takich to mamy arystokratów.