Your maximum wattage requirement +1000w, dziękuję za uwagę, :D . A tak na poważnie jak wyliczycie z "zaufanych" stronek pobory sprzętu, dodajcie minimum 10% do tych ułamków co tam kalkulator poda, np 672w to szukamy zasilacza który będzie mieć 672+10%~ 739w i zaokrąglamy do góry "do okrągłej wartości" to szukamy 750tki. Drugą rzeczą którą trzeba sprawdzić czy zasilacz który chcemy kupić ma podaną moc dla lini 12v czy "combined power" . Bo może się okazać że faktycznie zamiast "750" która przez producenta jest zawyżona w górę, to kupujecie 600tke, a to może być już słabe. Dlatego moc zasilacza sprawdza się dla lini 12v i ona powinna być opisana jako "nominalna" w nazwie, gdzie takiej 750 "combined power" będzie w przedziale 850-900w i zawsze na to zwracajcie uwagę. Od siebie mogę polecić jeszcze kupienie zasilacza w jak najwyższej klasie sprawności 80plus Platinium albo Titanium - bo jak ktoś ma włączony non stop komputer to te 300-400zł różnicy w cenie zasilacza, zwróci mu się po pierwszym roku jego użytkowania w rachunku za prąd. Gdzie potrafi dobowo być to różnica rzędu 2kwh między "plusem" a "platinum" na tym samym osprzęcie, a to już jest ponad 700kwh różnica w skali roku.
Zeby się zwróciła ta różnica 400zl to byś musiał 24/7 przy 100% obciążeniu kompa bez tego to ta różnica będzie się spłacała 10 lat xd A co do reszty komentarza się całkowicie zgadzam
Pana akurat cenie bardzo i filmy kręcone ze spokojem, bez galopu, z sensem i zrozumieniem ze strony odbiorcy. Co innego myślę o tzw. ekspertach morele, którzy powielają bajki z internetu. Kiedyś zadałem na morele pytanie odnośnie 2 identycznych pod względem parametrów modułów pamięci firmy patriot (jedna czarna, a druga czerwona - taktowanie obydwu 3600). Zapytałem jakie są między nimi różnice, oprócz ceny. Odpowiedziano, że tylko i wyłącznie różnią się kolorem. Sprawdziłem obydwie na płycie gigabyte aurusa ultra i tak się składa, że jeden typ pamięci działa w trybie gir 1 (czarne) a drugi działa tylko w gir 2 (czerwone). Jak zacząłem grzebać w sieci poszukując bardziej dokładnych informacji to okazało się, że pamięci te różnią się architekturą. Jednak po co szukać, lepiej wydać werdykt na oko, jak zrobili to ci tzw. eksperci. Dlatego jak ktoś zadaje pytanie ekspertom na morele, to po otrzymaniu odpowiedzi niech lepiej szuka dalej.
5:15 - Zakładając 100% syntetyczne i sumaryczne obciążenie CPU i karty graficznej wychodzi ok. 550 W. Dorzućmy nawet jeszcze 30 W na całą resztę... W jaki sposób jest to w punkt z wyliczeniem kalkulatora na 660 W? Bo jeśli chodzi o te 666 W poboru z gniazdka, to popełniasz błąd logiczny. Sumaryczne obciążenie komponentów mierzone za zasilaczem będzie mniejsze od poboru prądu przed zasilaczem. Na tym właśnie bazuje parametr efektywności PSU.
Cześć Kamil. Jako mechatronik interesuję się wszystkim, więc moim zdaniem fajnie by było posłuchać: jak? z czego? zasada działania? ... jak działa zasilacz ;)
Z jednej strony taki film byłby fajny dla kogoś kto rozumie jakieś tam podstawy elektroniki ale wydaje mi się, że przeciętny widz tego kanału mógłby mieć problemy ze zrozumieniem takiego filmu i nie być nim zainteresowany, to brzmi jak fajny pomysł na film czy lepiej serię filmów na kanale RS Elektronika. ;)
@@Yoh981 taki film by nie zaszkodził, a nie trzeba znać jakiś super trudnych słów zawodowych, żeby zrozumiec. Myślę, że w filmie były by użyte w miarę proste słowa
@@pandajebambus55 Wiesz, nie mówię, że by zaszkodził tylko bardziej wątpię czy z ich perspektywy warto będzie poświęcać czas na coś co nie koniecznie zainteresowałoby większość z ich widzów. Ale w sumie możesz mieć rację, że film mógłby być zrobiony w dość przystępny sposób, ja po prostu chyba nie do końca słusznie założyłem, że taki materiał powinien zawierać maksimum szczegółów technicznych łącznie z prezentacją i omówieniem przykładowych obwodów. Chociaż nadal podtrzymuje, że byłby to fajny pomysł na serię filmów na kanale RS Elektronika albo jakimś innym mu podobnym.
Dokładnie, bo rozkrecilem kiedyś taki zasilacz. Ręce mi opadły jak zobaczyłem mniej więcej sześcienny kawałek kamienia równo przycięty z każdej strony a przez środek był przewiercony. Jeden żółty kabelek przechodził przez niego jako pętla. Oba końce tego kabelka były przylutowane do płytki zasilacza mimo że nie było w tym miejscu ani jednej ścieżki. Ładnie ten kawałek granitu się prezentował zwłaszcza na biurku jako coś czym mozna sobie kartki przycisnąć. Pozdrawiam
@@silentdragon5884 Dekadę temu jak ja kupowałam zasilacz do komputera to brałam 650V mocy ponieważ po prostu brałam o połowę mocniejszy zasilacz od poprzedniego i nie zastanawiając nad przyszłą modernizacją
@@ciawares wiem o co chodzi, ale tak jak napisałem na laminacie w tym miejscu nie było ani jednej ścieżki wiec by to nie zadziałało zwłaszcza ze to był kamień a nie np. Ferryt czy coś podobnego. Moim zdaniem chcieli wizualnie zrobić coś żeby wyglądało jak jakiś układ a nie przyklejony do laminatu kamień. Szkoda ze nie mam już tego kamienia bo bym przesłał zdjęcie. Tak samo oszuści potrafią sprzedawać rzekome układy elektroniczne mające pełnić jakaś funkcje np. w odbiorze telewizji lub rzekomy elektroniczny boost do turbo w samochodzie a jak się okazuje to na kablu nie jest jakiś układ w obudowie lecz sama obudowa przez która przechodzi kabel wiec wpinajac takie coś to normalnie sygnał i napięcie przechodzi ale nic innego nie robi bo nie ma jak i co tutaj coś więcej robić wiec za dość duże pieniądze ludzie kupowali de facto przedłużke danego kabla z obudowa imitująca ze coś osłania.
Akurat trafiłem bo mam przy takim samym zestawie be quiet! Straight Power 11 750W 80 Plus Platinum Zrób test jak do takiego zestawu pakujesz zasilacz 450W :D
8:33 PS Warto dodać że pod żadnym pozorem nie powinno się dotykać jego wnętrza gołymi rękami, zasilacze zawsze przechowują jakąś część energii po odłączeniu od gniazda zasilania, która to może nas kopnąć, więc to dość niebezpieczne. Pozdrawiam :D
I tak, i nie. Jeśli podłączymy zasilacz do prądu, a potem go odłączymy to w istocie na kondensatorach odłoży się określone napięcie... ALE, kondensator tym się właśnie różni od akumulatora, że o wiele szybciej ulega samorozładowaniu. Akumulator przechowa napięcie dniami, tygodniami, może nawet miesiącami. Kondensator rzadko kiedy trzyma napięcie dłużej niż godzinę. Do tego trzeba być świadomym jeszcze jednej rzeczy. Ilości tego ładunku w kondensatorze. To nie są jakieś olbrzymie wartości, naturalnie im kondensator większy, tym tego prądu jest więcej, ALE, to nie są kondensatory od maszyn przemysłowych, gdzie pojemność potrafiono liczyć w całych Faradach XD. Te kopnięcia z takiego zasilacza bardziej by przypominały kopnięcie prądu z uszkodzonej zapalniczki niż pełnoprawne porażenie z gniazdka. Co oczywiście nie oznacza, że jest to w pełni bezpieczne. Jest raczej mało groźne, chyba że ktoś ma problemy z układem nerwowym lub krążenia. Jak ktoś ma wadę serca to nawet delikatne porażenie prądem może wywołać zaburzenia rytmu serca, a te zgon. Jednak tu już brodzimy po ekstremalnych przypadkach, a nie statystycznej średniej...
Zawsze można bezpiecznie rozładować kondensatory za pomocą miernika (multimetru) stosuje ten sposób przy serwisie elektroniki klimatyzatorów pod 400V i ten sposób jest sprawdzony :)
Właśnie też skorzystałem z tego kalkulatora mocy i porównałem sobie też z kalkulatorem mocy od be quiet!I w outervision miałem wynik:466w mocy rekomendowanej (466w+10%=512,6w=550w i taki sam był wynik u be quiet!
Moim zdaniem ponowiłbym swój zakup. Mam dość podobną konfigurację jedynie brak chłodzenia wodnego i wybór padł na be quiet 850w ażeby dać radę zasilić rtxa 4070 ti :D i żeby jeszcze troszkę coś tam zostało.
Hej, Jakiś czas czemu kupiłem be quiet! Straight Power 11 850W 80 Plus Platinum. Niestety nie jest zgodny z formatem ATX 3.0. Czy przy zamiarze kupna 4080 niezbędna jest zmiana zasilacza, czy będą przy tym jakieś benefity? Czy jednak mogę zostac przy swoim i korzystać z przejściówki?
ATX 3.0 nie jest wymogiem. Karta będzie działać bez problemu na starszych zasilaczach, wystarczy mieć odpowiedni zapas mocy. Możesz skorzystać z adaptera lub dokupić dedykowany kabelek od bequiet.
Ja tam zamiast bawić się w kalkulatory, wchodzę w test karty graficznej, która mnie interesuje. One są często testowane na jakichś monster procach, więc wystarczy sprawdzić tam zużycie energii dla platformy testowej i git.
Zasilacze od Silentium czy tam teraz Endorfy to śmieci. Poczytaj na forach o ich awaryjności i użytych podzespołach. Lepiej kupić jakiś używany ale dobrej firmy (Seasonic, Enermax itp) niż nowego Endorfy. Często te zasilacze z półki wyżej niż najniższa mają po 10-12 lat gwarancji i działają świetnie nawet po wielu latach, a taki Endorfy nawet odmawia posłuszeństwa w okresie gwarancyjnym. Poza tym, dobry zasilacz jak padnie to padnie, jak kupisz byle co to poza zasilaczem możesz pozbyć się również innych podzespołów. Dobry zasilacz to podstawa i jeden z najważniejszych wyborów, bo to od niego zależy jakiej jakości i o jakiej stabilności prąd dostarczasz do reszty czyli płyty, proca, grafiki itd.
Omawianie całego działania układu zasilacza to już jest czysta elektronika i trzeba jechać dokładnie ze schematem el. Wątpię, że grajków w gry to interesuje, a jeśli nawet, to cokolwiek z tego zrozumieją, bo na to potrzeba już szkoły elektroniki.:) Poza tym układów tych zasilaczy jest kilka, nie jeden, chodzi o topologię, a o tym użytkownik się już nie dowie, jaką posiada. Najważniejsze są faktycznie same elementy, czyli ich jakość, bo to one decydują o żywotności i niezawodności zasilacza. Zawsze polecam brać zasilacz o mocy co najmniej o 25% wyższej niż ta obliczona. Mamy wówczas spokój o zasilacz, bo nigdy nie będzie on pracował na swoich maksymalnych parametrach obciążeń, a wiadomo, że wówczas np. tranzystory wykonawcze, wysokoprądowe mogą strzelić, jeśli ich max prąd SD jest bliski temu, który pobiera komputer. To jest zawsze pewne większe ryzyko. A gdy zasilacz ma zapas, to działa sobie na "lajcie". Inna zaleta takiego zapasu to brak załączania w nim wentylatora, zatem mamy ciszę. Włącza się on dopiero, gdy pobór jest bardzo duży. A jeśli mamy odpowiednio silny zasilacz z wielkim zapasem mocy, np x2, to taki wentyl nigdy się nie załącza, sam tak mam od 9 lat i chwalę sobie bardzo zupełną ciszę w studio. Jest to wówczas zupełnie bezgłośne. :) Pozdrawiam.
Mnie interesuje. Bardzo. Wiadomo że każdy zasilacz jest inny i mało kto, włącznie z twórcami kanału, ma pełną wiedzę z elektroniki żeby zrobić kompletny materiał pod którym mógłby podpisać się wykładowca uniwersytecki. Mimo wszystko - to mógłby być jeden z fajniejszych materiałów
@@wit0ld jako ciekawostka owszem. Nikomu to nie jest potrzebne, tylko zawodowcom, którzy te rzeczy projektują, lub naprawiają. Konsument chce używać i nie biegać po serwisach.:) Lepiej będzie gdy ludzie skupią się na jednej rzeczy, w której są dobrzy, a nie na 50 i w rezultacie ze wszystkich są słabi. Tak to coraz częściej wygląda. Coraz mniej jest wybitnych specjalistów z danej dziedziny, bo ludzie nie szanują swego czasu i życia, które jest ograniczone i okazuje się, że bardzo szybko mija. Nie wiem kiedy przeleciało mi ostatnie 15 lat. Bez tego pieprzonego internetu tak nie było kiedyś. Dlatego już ostro ograniczam ten kontakt z pożeraczem czasu i energii.
Kamil zrobisz poradnik jak poprawnie poprawnie podłączyć monitory chodzi o 2 lub 3 ekrany do jednego kompa jak skonfigurować lub jak poprawnie po podłączać i jak ustawić bo niestety podłączyłem drugi monitor do nauki brata a ten pokazuje brak sygnału a wszystko jest nowe a jak chodzi o zasilacz 650v gold
U mnie na zasilaczu 750W działa bez problemu 13900K + 4090. Podczas upgrade byłem pewien, że zasilacz będzie do zmiany, a tu miła niespodzianka, zarówno w grach, jak i programach do edycji foto/wideo pobór prądu tylko sporadycznie zbliża się do 750W, a zwykle oscyluje w okolicy 600-650. Oczywiście przy syntetycznym obciążeniu CPU + GPU przekroczyłbym 750W, ale w prawdziwym życiu nigdy taka sytuacja u mnie nie występuje. Gdybym kupował komputer od zera, zapewne wziąłbym jakieś 850W dla zapasu, ale kompletnie nie widzę sensu w zakupie zasilaczy >=1000W do jakiegokolwiek komputera, pomijając koparki i stacje do renderingu z wieloma GPU.
@@hanskloss5755 Jego sprawność przy pełnym obciążeniu to ok 89%, wentylatora też praktycznie nie słychać, co tylko potwierdza, że się nie przegrzewa. Nie widzę powodu, dlaczego dobry zasilacz miałby nie działać w zakresie swojej specyfikacji max obciążenia.
Pewnie że 750W... 666W to jest "brutto" czyli razem ze stratą zasilacza czyli bardzo na styk 650W by wystarczył (zakładając przy tym że zawsze zasilacze mają jakąś rezerwę).
mam zasilacz 1000w a mój zestaw pobiera w grach max 500w 😅 Wybrałem twn zasilacz bo kierowałem się ciszą a mój fortronik ma tryb eco i jest niesłyszalny
Ten zestaw bez problemu zasili zasilacz 650W dobrej jakości, chyba że ktoś zamierza grać w benchmarki zamiast w gry. A co do zmierzonego poboru względem poboru z kalkulatora, to uwzględniając sprawność (można założyć 94%) to jest 40W różnicy, więc trochę jednak brakuje do kalkulacji.
Też obstawiałem 650 Wat dla podanej konfiguracji. Co do zmierzonego poboru względem kalkulatora. Pamiętam tylko tyle, że na watomierzu wynik wynosił 666 Wat - ale tutaj należy oczywiście uwzględnić współczynnik strat zasilacza wynikający z jego sprawności. Zasilacze z certyfikatem gold chyba mogą mieć sprawność wynoszącą 94% - ale trzeba pamiętać, że nie jest ona liniowa i zależy od jego obciążenia. Chociaż niema tam jakiś wybitnie wielkich wahań. Przy 94% sprawności komponenty komputera z poborem 666 Wat na watomierzu pobierały: 666 x 0.94 = 626 Wat 666 - 626= 40 Wat wydzielanych w postaci strat. Trzeba jeszcze jednak pamiętać o tym, że nie cała sumaryczna moc ma znaczenie a poszczególne obciążenie lini zasilacza - te doskonale widać na kalkulatorze Outervision i trzeba je porównać do tabliczki znamionowej czy nie są one przekroczone. Zapewne wynik w postaci 626 Wat w postaci pobieranej mocy z zasilacza jest niższy niż ten z kalkulatora Outervision. Wynik tam wynosi 660 Wat wraz z doliczeniem 50 watowego zapasu mocy by nie obciążać zasilacza pod absolutnie sam korek. Różnica może polegać na tym, że zostały w kalkulatorze wyniki zaokrąglone w górę celem dobrania nieco wyższych wartości bezpiecznych dla sprzętu - by nie doszło do przypadku w którym ta moc zostaje przekroczona na jakimś egzemplarzu sprzętu na fabrycznych ustawieniach. Także moim zdaniem 650 Watowy zasilacz działałby bez żadnego problemu w tym zestawie, oczywiście porządny - ale raczej uniemożliwiłoby to rozbudowę w przyszłości ;D Aha i jeszcze przy doborze zasilacza - 650 watowy egzemplarz zasilacza dobierany jest pod pobieraną moc przez podzespoły a nie z gniazdka. Także w tym przypadku może dojść do pobrania większej mocy z gniazdka niż ten posiada na tabliczce znamionowej. Bo by dostarczyć moc 650 Wat ze swojej tabliczki znamionowej musimy uwzględnić współczynnik sprawności i dodatkowa moc pobrana z gniazdka przekraczająca jego moc znamionową jest wtedy przeznaczona na straty. Tak btw. 626 Wat to jest 96% z nominalnej mocy 650 Wat,.. ;D Także trochę za wysoko moim zdaniem,., ale jak się mieści w tabliczce znamionowej to nie widzę problemu by zasilacz działał w ten sposób 24/7 ;D Edit- 94% sprawności zasilacza dotyczy modeli z certyfikatem 80 plus titanium. Przy goldzie sprawność zaczyna się od 90%. Oznacza to tyle, że zestaw pobiera jeszcze mniej mocy faktycznie niż w powyższych obliczeniach, bo współczynnik jest mniejszy. Oznacza to, że straty są większe - ale czy te wyniki są aż tak rózne? 666 x 0.94 = 626 Wat 666 - 626= 40 Wat wydzielanych w postaci strat. 666 x 0.9 =599 Wat 666 - 599 = 67 Wat. W stosunku do zasilacza titanium straty są wyższe o 27 Wat. Zapomniałem jeszcze dopisać, że to są minimalne wymagania by uzyskać taki certyikat sprawności. Same zasilacze mogą mieć wyższe, ale zapewne niższe od wyższego certyfikatu, które pozwalały by im go uzyskać. Także gold może mieć sprawność 94% przy jakimś określonym poziomie obciążenia, a przy innym poziomie mógł mieć na tyle niski, że załapał się do golda i stąd ten certyfikat. W tym celu trzeba by czytać specyfikację techniczną konkretnego modelu zasilacza ;D Pozdrawiam.
Producenci oszukują nie kłamiąc. Te 650W to moc pobierana z gniazdka. A Moc wyjściowa zależy od sprawności i jest niższa. Tak więc z zasilacza 650W otrzymasz np 620W
@@kazoorb8602 Moc podawana na tabliczce znamionowej to moc, jaką zasilacz jest w stanie oddać do podzespołów komputera. Zasilacz z gniazdka ZAWSZE pobierze więcej mocy niż odda do podzespołów, a różnica w wartości tych mocy nazywa się sprawnością zasilacza.
Wentylatory mają taki parametr jak CFM czyli to ile w określonym czasie są w stanie przemieścić powietrza, porównaj interesujące cię konfiguracje czyli 2 x CFM wentylatora 140mm z 3 x CFM wentylatora 120mm i wybierz te konfiguracje, która będzie miała większą wartość, możesz też porównać głośność ale to już bardziej skomplikowany temat ale wydaje mi się, że 2 x 140mm powinny być cichsze.
Kamilu mam pytanie, mam już komputer z ryzenem 5 3600, 16gb RAMu ddr4 3200mhz i Radeonem RX 5500 XT na zasilaczu 550 watów na złotym certyfikacie od silentiumpc, mam go od około 3/4 lat używam go do grania w gry typowo e-sportowe, chcę wymienić chłodzenie procesora z oryginalnego boxa na customowego oraz kartę na Radeona RX 6750 xt OC od MSI dla poprawy wydajności w grach, idąc do sedna mam dwa pytania: w specyfikacji nowego RX 6750 XT którego chcę kupić jest napisane że rekomendowana moc zasilacza to 650w czyli w teorii powinienem wymienić też zasilacz lecz w kalkulatorze który polecasz obliczyłem że obecny zasilacz 550w styknie (rekomendowany zasilacz 527w) pytanie brzmi czy powinienem wymienić zasilacz czy jednak mogę zostać przy obecnym zasilaczu i czy mogą być jakieś tego minusy? drugie pytanie to czy nowa karta nada się do obecnego układu tzn wcześniej wymienionego ryzena i 16gb ramu ddr4 ? mam na myśli czy nie jest za mocna czy może akurat w sam raz ? w testach w wymagających grach karta chodziła na prawie 100% użycia gdy procesor chodził na 30-50% a ramy na około 60-65% pytanie w sumie do wszystkich jeśli ktoś z sekcji komentarzy jest w stanie mi pomóc z góry dziękuję
Dobre kondensatory to: Panasonic, Jamicon, Rubycon, Nichicon... Ale żaden z nich nie pożyje długo, jeżeli jest zamontowany blisko radiatorów lub innych źródeł wydzielających sporo ciepła...
To ja spytam, i5 13600k OC, 32gb ddr5 OC, Red devil RX 6700xt OC. Jaki zasilacz? 850W czy 1000W. Oczywiście rozmawiamy o markowych zasilaczach i prawdopodobnie o zmianie karty na coś z serii gf 5000, lub AMD 7000 w przeciągu pół roku.
Myślę że ogólnie rola zasilacza jest przeceniana, wyścigi na sprawność i moc, 1000W do przeciętych komputerów i wmawianie że tak musi być bo mniej nie da rady :D Ode mnie w skrócie chyba 15 letni chieftec gps 450w przez te 15 lat dzielnie służy aż do dzisiejszego dnia, gpu były ponad 200w TDP wraz z procami również ok 200W, później z czasem coraz mniejsze pobory ale wydajność wyższa bo technika jednak idzie w lepszą wydajność per watt, w zasilaczu owszem po 13 latach wymienione były 2 spuchnięte kondensatory, bo komputer załączał się z opóźnieniem, aktualnie przy wyższej wydajności niż mój komp sprzed kilku lat mam pobór proca max 65W, a gpu max 125W więc zasilacz 300W byłby aż nadto. PS. Podsumowując zasilacz był w stanie ogarnąć i7 2600k@5ghz 1.5v i gtx 1070@2150mhz core przez wiele lat, dzisiaj ciągnie już jakieś śmieszne wartości W i nie ma potrzeby jego wymiany.
Bardzo profesjonalna wypowiedź, bo jak widzę ludzi którzy piszą o 1300-1600W bo jest zapas, to mnie mdli. Kup sobie reaktor atomowy, to będziesz miał jeszcze większy zapas. Ale z tym 300W przesadziłeś, bo piki poboru energii też trzeba wziąć pod uwagę. Żeby komp się nie dławił. Tym bardziej że mówimy tutaj o w miarę nowy sprzęt. Moim zdaniem dobry zasilacz 850W będzie ok, biorąc pod uwagę, że teraz producenci GPU idą w oszczędność energii.
U mnie siedzi i7 6700K oraz RTX 3070Ti . Zasilacz 600W ten sam który masz Ty. Są sytuację gdzie jest załadowany pod korek to fakt ale uciąga bebechy chociaż mam w planach zmianę na mocniejszy. W każdym razie wszystko działa.
Ja w sumie bardzo podobnie do Ciebie założyłem, że do takiej jak podana w filmie konfiguracji pewnie 750W by wystarczył ale lepiej dla pewności i z myślą o być może potencjalnej rozbudowie dałbym 850W.
Dobór zasilacza tylko pod kątem tego aby ogarniał nasz aktualny komputer jest troszkę naiwne. Zasilacz to jeden z niewielu elementów który (jeśli wystarczy mocy) może służyć ponad 10 lat, a podzespoły komputerowe ciągną coraz więcej mocy. Jeszcze te 15 lat temu, 500W to było sporo, dziś to już mało. Więc do wspomnianej konfiguracji, na styk bym obstawiał 800W i to by dawało właśnie przyjemny zapas wytrzymałości, ale przyszłościowo, jednak bym wstawił 1000W, zwłaszcza że z czasem może dojść jakiś dodatkowy dysk, karta rozszerzeń, inna obudowa, albo nowsza karta graficzna itd... Temat o wydajności energetycznej kart graficznych to tak nie do końca. Materiał sugeruje, że coraz to nowsze karty będą ciągnąć coraz mniej prądu. Jednak to tak nie wygląda. Po prostu wzrost wydajności bywa o dziesiątki % wyższy, ale pobór prądu rośnie sukcesywnie o te kilka lub kilkanaście % względem poprzedników. I tu wystarczy wziąć np komputer z końca lat 90tych i można wyraźnie zobaczyć że tam 350W to już była "krowa". Dziś 350W to nawet taniego budżetowego komputera raczej nie pociągnie. Co najwyżej jakiś komputer stricte biurowy z mocą obliczeniową co ledwo windowsa radzi XD. Równie ładnie widać to po procesorach i5 10gen 10600K, pobór 125W, procesor i5 12gen 12600K już nawet 150W, i5 13gen 13600K już 181W pod pełnym obciążeniem. Im bardziej rozciągniemy skalę czasową tym tendencja jest wyraźniejsza, i5 3gen już tylko 77W.
Filmik o tym jak dziala zasilacz zbędny. Tlumaczenie działania elektroniki to nie ten kanał i grupa docelowa. Jeśli kogoś faktycznie to interesuje to sa miejsca, w ktorych już dawno zostalo to opisane, omówione, pokazane, przez ludzi, którzy znaja się na tym bardo dobrze.
CWT? Tak średnio bym powiedział..może ciut powyżej. Top of the top to super flower i seasonic - jak to piszą na zagranicznych forach: "You never go wrong with seasonic and super flower" i w pełni się z tym zgadzam, jak żyję nie znam przypadku aby któryś z tych zasilaczy, gdy jego żywot dobiegł końca, zabrał ze sobą którykolwiek podzespół komputera. A jeśli chodzi o czystą wydajność, to mamy jeszcze flextronic, który także wyznacza topowe standardy wśród zasilaczy ATX (Corsair AXi).
Akurat w sobotę wymieniałem zasilacz i wziąłem msi mag a850... Cichy jest, aczkolwiek kable do gpu, o ile to nie jest pcie 5.0, trochę słabo wyglądają.
i7-13700k + rtx 4070ti realny pobór prądu w grach będzie oscylował w wysokości ~450W więc psu 650w jeszcze z zapasem będzie. Według tego kalkulatora trzeba by do tego konfigu zapodać 850w żeby był 20% zapas, trochę z doopy to jest.
U mnie i5 13600kf + 4070ti. Na mierniku wychodzi ~360-380 W, bardzo rzadko na moment dropnie na 400W. Cała platforma siedzi na Seasonic PRIME Ultra Gold 550W.
@@PupciaBro ktos mi tu mowił ze 850w brac. A pozniej nagle pobor rosnie na 500w bo jest gorsza sprawnosc. Nikt mi nie wmowi ze nie lepiej jak ma 70% obciazenia niz ma 30 czy 40%. Wystarczy dobry zasilacz i bedzie wiecznosc działac. Seasonic to topka.
@@furieux6742 Tak jak piszesz. 2 miesiące temu wymieniałem 2080 na 4070ti. No i wszyscy pisali min. 650W. Po analizie podobnych konfiguracji, suchych danych itp. (nie korzystam z kalkulatorów bo wiadomo, tam zawsze będzie mało) stwierdziłem że moja (już w sumie 5 letnia 550) musi dać radę. Aktualnie wszystko działa bez zarzutu. Oczywiście, ja tu tylko podałem swój przykład że się da, działa (przynajmniej na razie 🙃) i podjąłem to "wielkie ryzyko😆".
Cześć :) Proszę o pomoc Czy zasilacz BeQuiet! SystemPower 10 650W 80+ Bronze wystarczy do poniższej konfiguracji? AMD Ryzen 5 7600 Radeon RX 6700 XT 2x 8GB DDR5 5600MHz RGB Gigabyte B650 Gamming X AX 1x nvme 1TB Chłodzenie SilverMonkey X Snowy 240 ARGB Z góry dziękuję za pomoc
Pobór bezpośrednio z gniazdka jest niemiarodajny. Chodzi o to, że dostarczone np: 1000W do komponentów da rezultat 1100W na gniazdku. (przy załozeniu 90% sprawności zasilacza).
Co ty cpasz?😂 masz bezpośredni pobor razem ze sprawnością zasilacza.😂 zakładajac obciszenie 50-70% sprawnosc 90% pobor 540w to podzespoly ciagną ok 485w.
szkoda, że nie testujesz innych marek dobrych zasilaczy np. Cougar, osobiście mam od 4 lat Cougar GX 1050 W GOLD, wcześniej miałem również zasilacz tej samej marki tyle ,że o niższej wartości Wat. Myślę że pośród mainstreamu jest to godna marka do polecenia, zwłaszcza, że ma dobre podzespoły i jest warta polecenia szerszej publiczności.
Siema, a co powiesz o przejściowych skokach mocy (ang. Transient power spikes)? Mam problem ze starfieldem, mam markowy zasilacz 700w Bequieta, rx7900xt i ryzena 5800x. Wg kalkulatora spokojnie styknie. Wszystko wszędzie śmiga, Cyberpunk itd itd. A w Starfield mi czasami rebootuje komputer cały. Bez erroru, bez niczego, bez blue screena. Na forum Steama dziesiątki podobnych wątków, ludzie piszą, że gra źle zoptymalizowana i powoduje właśnie te skoki mocy. Jak żyć panie premierze, jak żyć?
@@kacperjestfajny Może dlatego że jest źle zoptymalizowany i wyciska wszystko z karty graficznej. Zacząłbym od podmiany zasilacza oczywiście, pożycz od kogoś albo zawieź kompa do serwisu, mają jakieś zasilacze to sprawdzą na swoim. A jak masz miernik to sprawdź czy na linii 12v faktycznie masz ok 12v bo często bywają w "markowych" zasilaczach spadki nawet do 11-11,3 a to już nie pasuje karcie graficznej.
Xd mam prawie identyczny zestaw jak ten na początku filmu I7 13700K + Gigabyte Windforce RTX-4070 ti + EKWB Nucleus AIO CR360 Dark jedyne co to brak rgb i wyświetlacza w obudowie sam osobiście do swojego wsadziłem 750w 80 plus platinum działa bez zarzutu spokojnie starcza nawet po lekkim OC karty i procesora.
Kupiłem kartę ASUS GeForce RTX 4090 ROG STRIX Gaming OC 24GB DLSS 3 i jest ona dziwnie podłączona bo ma dwunastopinowy kabel do karty który się rozgałęzia na 4 ośmiopinowe, mam zasilacz Seasonic Focus GX 80 PLUS Gold Netzteil, MODULARNY 1000 W i nie mam aż 4 wolnych slotów 8 pin. Masz jakiś pomysł jak to podłączyć by śmigało?
@@asaderbartowski Do siebie miej pretensje, przecież ja nie wiem co masz w komputerze, a sam tego nie podałeś. Zasilacz ma łącznie 5 złącz PCI-e, z czego dwa służą do podłączenia dwóch kabli EPS, a pozostałe trzy do trzech kabli PCI-e, z których każdy ma po dwie wtyczki PCI-e. Co Ty masz tam podłączone, że to jest za mało? Drugie GPU?
@@stark_2991 Nie mam pretensji ale nie mając pełnej wiedzy piszesz komentarz który nic dla mnie nie wnosi. Komputer składano mi w sklepie z 3080 Ti u tam są dwa 8 pinowe do GPU. A tutaj potrzeba 4 na samo GPU a ja mam wolne 3 stąd mój problem. Ja się jak widzisz na tym nie znam dlatego prosiłem sklep o złożenie kompa a kartę "dostałem" tydzień temu w prezencie. Znalazłem rozdzielacz do 8 pinów na dwa razy 6 ale nie wiem czy to zadziała odpowiednio i czekać trzeba miesiąc za dostawa bo w Polsce nie ma :(
@@asaderbartowski Do tego zasilacza powinieneś dostać trzy kable, na każdym jest po dwa złącza PCI-e. Łącznie 6 złącz. Aktualnie używasz dwóch. Ja tu nie widzę problemu. Kable do zasilacza powinieneś dostać razem z całym komputerem, musisz je znaleźć i podłączyć. Adapter na 4 złącza, który jest przy nowej karcie nie służy do podłączenia bezpośrednio do zasilacza, tylko do oryginalnego okablowania zasilacza. To tak dla pewności żebyśmy się zrozumieli.
Dałbym 750W na wszelki wypadek bo to MSI. ;-) 3900xt+aio+ledy+3080 wszystko na bitfenix formula gold 650W, nawet po OC nie ma problemu z brakiem mocy więc jest kozak.
3080ti, r9 5900x i 630w zasilacz no name niecertyfikowany XD przy starfieldzie na ultra +rt potrafil się czasem zresetować, więc takie 700w byłoby w sam raz
A co do eko-komputera, na zintegrowanej grafice Ryzen 5600G? "Recommended PSU Wattage:235 W" Tyle że takich zasilaczy nie ma w sprzedaży (były dawno temu). 1000W nawet platinium będzie pracować na 5-20% mocy, w słabszym zakresie efektywności.
Kurde, otworzyłeś mi oczy... Wg znaków z nieba mój 650W miał ledwo starczać do r5 5600 i 3060Ti a tu się okazuje, że mógłbym złożyć nawet r7 5800x i 4070Ti :/
Chyba sobie jaja robisz. Ja ciagne 650w platinum peak power 700w po oc 12600k (z czego zrezygnowałem przez 10h nawet cieply sie nie zrobił srednio jakies 630w wychodziło wg miernika 8fanów od cholery rgb wszy wszystko powlaczane. Ramy xmp ii profil i wiele innych. 3080tka po oc 360w ciągnela sama do tego procek pod 200w i nic sie nie działo. Ale jak zobaczylem rachunek w porownaniu do laptopa zrezygnowałem. Sprzedaje wlasnie 3080tke ewentualnie zamiana na słabszą 3070tke bo uv nie ma sensu przy 3080tce 40w zysku ledwie a dalej ponad 300w żłopie potwor.. podsumowując zasilacz owszem do mocy podzespolow łacznie dobieramy, ale jesli jest to platinum to 650tka spokojnie sobie poradzi. I 12lat gwarancji o czyms świadczy. Teraz w csa jak gram to caly czas pasywnie wentylator działa. Ale wlaczam bo uwazam ze lepiej dla niego jak wychodzi ciepło z niego. Miałem starego ocza 750w plus bronze i pod 550ti i i54690k (bez podkrecania) w csie wichura była. Mega głośny był. Warto kupic slabszy o 100w zasilacz ale lepszej jakosci i przede wszystkim sprawnosci. Niby 2% roznicy ale kultura pracy mimo wszystko jest lepsza na platinum niz gold
@@furieux6742 Niepotrzebnie zacząłeś od "chyba sobie jaja robisz", bo pozostała część komentarza wskazuje, że nie ja tu jestem żartownisiem. Ale teraz na poważnie - nie napisałem jaki to ma certyfikat ale pudełko po zasilaczu mam w prawie przed oczami - jest to Seasonic S12-650 80+ BRONZE :) Więc co do doboru mocy nie ma tu "jaj" :)
@@furieux6742 Zawsze możesz zrobić uv to poziomu 3070 więc nie będzie to tylko 40w różnicy - mam na myśli zegary oraz napięcie. Nie będziesz musiał się bawić w wymianę a różnicę w poborze odczujesz.
@@Skaizon cieple i hałasie. Na dodatek wiekszosci 3070tek to te same chlodzenie co 3080tka. Podobnie jak z serią 4000. :) seasonic spokojnie wystarczy Ci. Jak ktos chce grzejnik w lecie jeszcze to spoko niech i 3090tke i 13900k podkreconego pod niebiosy kupuje i 850w zasilacz. Po co? Dla 5% wiecej fpsów 200w poboru wiecej? Nie ma to sensu. Dlatego do 4k jeszcze nie ma takiej technologii by było dobrze i energetycznie w zadowalających fpsach aczkolwiek 4080tka po uv 250w przy niewielkiej stracie fpsów i 7 7800x3d robi robote w grach 40-60w poboru okolo.
@@furieux6742 Skoro już Cię tu mam i jesteś dość chętny do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Jeśli możesz to wyjaśnij mi dlaczego ludzie potrzebują w grach mieć ustawienia na uber/ultra i klatkarz 140+, bo inaczej nie czują komfortu gry. Są tacy wyjadacze co dla 10 klatek przesiadają się z 4070Ti na 4080, bo gra w 1440p osiąga tylko 115 fps'ów na ustawieniach ultra. Seasonic starczy ale prócz tychże dwóch podzespołów dojdzie do tego płyta główna (mam dość archaiczną, która nie pozwala na uv CPU) oraz zapewne nowe RAMki co podwyższa koszt ulepszenia z ok 4700zł do już co najmniej 6000zł
Pozdrawiam z 3080Ti z 13900k na markowym 750W corsair RM. W najgorszym scenariuszu czyli benchmark i cpu i gpu jednocześnie mam jeszcze o ile pamiętam ponad 100w zapasu - mierzone watomierzem.
Dokladnie 12600k 3080 pod seasonikiem platinum 650w nie ma problemu, ale zmieniam bo rachunki przerosły, a pare % wydajnosci miedzy 3080 a 3070tka nie ma sensu pod 1440p gdzie i tak ponad 100klatek w wiekszosci grach na ultra jest. A rt to tylko pod 4080/4090. W controlu mialem zawrtone 40-55fpsów.😂
@@jazon9Może być nawet na buddyjskich kondensatorach. Nie ma to większego znaczenia jak reszta jest marnej jakości. Użyte kondensatory często są wabikiem na takich jak ty, którzy myślą że jak znane kondy to musi być dobry zasilacz. Niekoniecznie. Może tak być ale nie musi. Akurat Corsair to nic specjalnego. Zobacz choćby na allegro ile tego jest w kategorii USZKODZONE.
Witam, czy zasilacz Vero L1 500w będzie działał z procesorem i5-12400f i RTX4060? (znalazłem KFA2 z wejściem 8pin) z tego co widziałem to ludzie mieli pod tym zasilaczem gtx 970 który pobiera 145watów a nowy rtx4060 pobiera 115wat jakiś czas temu wymieniłem monitor na 1440p i 1050ti nie raje rady. chciałem właśnie kupić 4060 na przeczekanie do rtx4xxx super albo i nawet rtx5xxx
Biorąc pod uwagę zużycie prądu w dzisiejszych czasach i koszty, ludzie kupują częściej słabsze zasilacze, weźmy np. Rtx 4070, bardzo wydajna karta która nie przekracza 200w. W laptopach także są oszczędności zużycia prądu i tak chcę UE nie my. Kiedyś rodzice kupili mnie komputer z medi Markt, a serwis się śmiał z tego, jak można dać taki zasilacz 300w do takiej karty graficznej i procesora, nieprzemyślane rozwiązanie producentów i branie kasy
"zasilacz turbo 1000 wat" tym czasem mój rtx 3080ti i i9-13900k z chłodzeniem wodnym itp itd ciągnące max około 930 watów i pod korek mój biedny 1000w watowy zasilacz zapełniają :(
więcej, więcej! Film o budowie zasilaczy musi być ;) i dziękuję za ten!
Mega fajny film. A ten o konstrukcji obejrzałbym ze zwykłej ciekawości!
Tak!!! film o budowie zasilacza poproszę!
Taki film szczegółowy co do czego służy, jak prąd idzie to fajny byłby, ty też tak mówisz że nie nudzisz także zapewne fajny pomysł
Your maximum wattage requirement +1000w, dziękuję za uwagę, :D .
A tak na poważnie jak wyliczycie z "zaufanych" stronek pobory sprzętu, dodajcie minimum 10% do tych ułamków co tam kalkulator poda, np 672w to szukamy zasilacza który będzie mieć 672+10%~ 739w i zaokrąglamy do góry "do okrągłej wartości" to szukamy 750tki. Drugą rzeczą którą trzeba sprawdzić czy zasilacz który chcemy kupić ma podaną moc dla lini 12v czy "combined power" . Bo może się okazać że faktycznie zamiast "750" która przez producenta jest zawyżona w górę, to kupujecie 600tke, a to może być już słabe. Dlatego moc zasilacza sprawdza się dla lini 12v i ona powinna być opisana jako "nominalna" w nazwie, gdzie takiej 750 "combined power" będzie w przedziale 850-900w i zawsze na to zwracajcie uwagę. Od siebie mogę polecić jeszcze kupienie zasilacza w jak najwyższej klasie sprawności 80plus Platinium albo Titanium - bo jak ktoś ma włączony non stop komputer to te 300-400zł różnicy w cenie zasilacza, zwróci mu się po pierwszym roku jego użytkowania w rachunku za prąd. Gdzie potrafi dobowo być to różnica rzędu 2kwh między "plusem" a "platinum" na tym samym osprzęcie, a to już jest ponad 700kwh różnica w skali roku.
Zeby się zwróciła ta różnica 400zl to byś musiał 24/7 przy 100% obciążeniu kompa bez tego to ta różnica będzie się spłacała 10 lat xd
A co do reszty komentarza się całkowicie zgadzam
Pana akurat cenie bardzo i filmy kręcone ze spokojem, bez galopu, z sensem i zrozumieniem ze strony odbiorcy. Co innego myślę o tzw. ekspertach morele, którzy powielają bajki z internetu. Kiedyś zadałem na morele pytanie odnośnie 2 identycznych pod względem parametrów modułów pamięci firmy patriot (jedna czarna, a druga czerwona - taktowanie obydwu 3600). Zapytałem jakie są między nimi różnice, oprócz ceny. Odpowiedziano, że tylko i wyłącznie różnią się kolorem. Sprawdziłem obydwie na płycie gigabyte aurusa ultra i tak się składa, że jeden typ pamięci działa w trybie gir 1 (czarne) a drugi działa tylko w gir 2 (czerwone). Jak zacząłem grzebać w sieci poszukując bardziej dokładnych informacji to okazało się, że pamięci te różnią się architekturą. Jednak po co szukać, lepiej wydać werdykt na oko, jak zrobili to ci tzw. eksperci. Dlatego jak ktoś zadaje pytanie ekspertom na morele, to po otrzymaniu odpowiedzi niech lepiej szuka dalej.
5:15 - Zakładając 100% syntetyczne i sumaryczne obciążenie CPU i karty graficznej wychodzi ok. 550 W. Dorzućmy nawet jeszcze 30 W na całą resztę... W jaki sposób jest to w punkt z wyliczeniem kalkulatora na 660 W? Bo jeśli chodzi o te 666 W poboru z gniazdka, to popełniasz błąd logiczny. Sumaryczne obciążenie komponentów mierzone za zasilaczem będzie mniejsze od poboru prądu przed zasilaczem. Na tym właśnie bazuje parametr efektywności PSU.
Cześć Kamil. Jako mechatronik interesuję się wszystkim, więc moim zdaniem fajnie by było posłuchać: jak? z czego? zasada działania? ... jak działa zasilacz ;)
Z jednej strony taki film byłby fajny dla kogoś kto rozumie jakieś tam podstawy elektroniki ale wydaje mi się, że przeciętny widz tego kanału mógłby mieć problemy ze zrozumieniem takiego filmu i nie być nim zainteresowany, to brzmi jak fajny pomysł na film czy lepiej serię filmów na kanale RS Elektronika. ;)
@@Yoh981 taki film by nie zaszkodził, a nie trzeba znać jakiś super trudnych słów zawodowych, żeby zrozumiec. Myślę, że w filmie były by użyte w miarę proste słowa
Oglądałeś w ogóle? XD
@@pandajebambus55 Wiesz, nie mówię, że by zaszkodził tylko bardziej wątpię czy z ich perspektywy warto będzie poświęcać czas na coś co nie koniecznie zainteresowałoby większość z ich widzów. Ale w sumie możesz mieć rację, że film mógłby być zrobiony w dość przystępny sposób, ja po prostu chyba nie do końca słusznie założyłem, że taki materiał powinien zawierać maksimum szczegółów technicznych łącznie z prezentacją i omówieniem przykładowych obwodów. Chociaż nadal podtrzymuje, że byłby to fajny pomysł na serię filmów na kanale RS Elektronika albo jakimś innym mu podobnym.
Dobra robota 👌
Super materiał Kamilu, ja w swoim blaszaku mam FSP Hydro G 750 W i zapomniałem, że on w ogóle jest.
Spoko materiał😊
Kiedyś w dawnych czasach czyli 20 lat temu krążyła taka zasada, że im cięższy zasilacz tym będzie lepiej trzymał wartości napięć 🙂
Przez jakiś czas to działało niestety Chińczyki są cwane:(
Dokładnie, bo rozkrecilem kiedyś taki zasilacz. Ręce mi opadły jak zobaczyłem mniej więcej sześcienny kawałek kamienia równo przycięty z każdej strony a przez środek był przewiercony. Jeden żółty kabelek przechodził przez niego jako pętla. Oba końce tego kabelka były przylutowane do płytki zasilacza mimo że nie było w tym miejscu ani jednej ścieżki.
Ładnie ten kawałek granitu się prezentował zwłaszcza na biurku jako coś czym mozna sobie kartki przycisnąć.
Pozdrawiam
@@silentdragon5884 Dekadę temu jak ja kupowałam zasilacz do komputera to brałam 650V mocy ponieważ po prostu brałam o połowę mocniejszy zasilacz od poprzedniego i nie zastanawiając nad przyszłą modernizacją
@@silentdragon5884może to był tłumik szumów?
@@ciawares wiem o co chodzi, ale tak jak napisałem na laminacie w tym miejscu nie było ani jednej ścieżki wiec by to nie zadziałało zwłaszcza ze to był kamień a nie np. Ferryt czy coś podobnego. Moim zdaniem chcieli wizualnie zrobić coś żeby wyglądało jak jakiś układ a nie przyklejony do laminatu kamień. Szkoda ze nie mam już tego kamienia bo bym przesłał zdjęcie.
Tak samo oszuści potrafią sprzedawać rzekome układy elektroniczne mające pełnić jakaś funkcje np. w odbiorze telewizji lub rzekomy elektroniczny boost do turbo w samochodzie a jak się okazuje to na kablu nie jest jakiś układ w obudowie lecz sama obudowa przez która przechodzi kabel wiec wpinajac takie coś to normalnie sygnał i napięcie przechodzi ale nic innego nie robi bo nie ma jak i co tutaj coś więcej robić wiec za dość duże pieniądze ludzie kupowali de facto przedłużke danego kabla z obudowa imitująca ze coś osłania.
Dzięki od tygodnia się z tym meczę .
Akurat trafiłem bo mam przy takim samym zestawie be quiet! Straight Power 11 750W 80 Plus Platinum
Zrób test jak do takiego zestawu pakujesz zasilacz 450W :D
Spadłeś mi z nieba akurat wybieram komponenty do PC i nie wiedziałem jaki zasilacz kupić ile w
8:33
PS
Warto dodać że pod żadnym pozorem nie powinno się dotykać jego wnętrza gołymi rękami, zasilacze zawsze przechowują jakąś część energii po odłączeniu od gniazda zasilania, która to może nas kopnąć, więc to dość niebezpieczne. Pozdrawiam :D
I tak, i nie. Jeśli podłączymy zasilacz do prądu, a potem go odłączymy to w istocie na kondensatorach odłoży się określone napięcie... ALE, kondensator tym się właśnie różni od akumulatora, że o wiele szybciej ulega samorozładowaniu. Akumulator przechowa napięcie dniami, tygodniami, może nawet miesiącami. Kondensator rzadko kiedy trzyma napięcie dłużej niż godzinę.
Do tego trzeba być świadomym jeszcze jednej rzeczy. Ilości tego ładunku w kondensatorze. To nie są jakieś olbrzymie wartości, naturalnie im kondensator większy, tym tego prądu jest więcej, ALE, to nie są kondensatory od maszyn przemysłowych, gdzie pojemność potrafiono liczyć w całych Faradach XD. Te kopnięcia z takiego zasilacza bardziej by przypominały kopnięcie prądu z uszkodzonej zapalniczki niż pełnoprawne porażenie z gniazdka. Co oczywiście nie oznacza, że jest to w pełni bezpieczne. Jest raczej mało groźne, chyba że ktoś ma problemy z układem nerwowym lub krążenia. Jak ktoś ma wadę serca to nawet delikatne porażenie prądem może wywołać zaburzenia rytmu serca, a te zgon. Jednak tu już brodzimy po ekstremalnych przypadkach, a nie statystycznej średniej...
Zawsze można bezpiecznie rozładować kondensatory za pomocą miernika (multimetru) stosuje ten sposób przy serwisie elektroniki klimatyzatorów pod 400V i ten sposób jest sprawdzony :)
Mam od kilku miesięcy MPG A850G, świetny zasilacz podłączony do i5 12400f i rtx 4070 u mnie cały czas działa w trybie pasywnym... .
Właśnie też skorzystałem z tego kalkulatora mocy i porównałem sobie też z kalkulatorem mocy od be quiet!I w outervision miałem wynik:466w mocy rekomendowanej (466w+10%=512,6w=550w i taki sam był wynik u be quiet!
Super poradnik
Moim zdaniem ponowiłbym swój zakup. Mam dość podobną konfigurację jedynie brak chłodzenia wodnego i wybór padł na be quiet 850w ażeby dać radę zasilić rtxa 4070 ti :D i żeby jeszcze troszkę coś tam zostało.
Brawo przeplaciles🤣 karta ktora ledwo 250w pobiera procesor z 70w pewnie max razem w zyciu 400w nie przekroczysz a ty 2krotnosc mocy kupiles.
Wydaje mi się że fajna seria by powstała jakbyście wszystko wyjaśniali po kolei.
super odcineczek
Hej,
Jakiś czas czemu kupiłem be quiet! Straight Power 11 850W 80 Plus Platinum. Niestety nie jest zgodny z formatem ATX 3.0. Czy przy zamiarze kupna 4080 niezbędna jest zmiana zasilacza, czy będą przy tym jakieś benefity? Czy jednak mogę zostac przy swoim i korzystać z przejściówki?
ATX 3.0 nie jest wymogiem. Karta będzie działać bez problemu na starszych zasilaczach, wystarczy mieć odpowiedni zapas mocy. Możesz skorzystać z adaptera lub dokupić dedykowany kabelek od bequiet.
Ja tam zamiast bawić się w kalkulatory, wchodzę w test karty graficznej, która mnie interesuje. One są często testowane na jakichś monster procach, więc wystarczy sprawdzić tam zużycie energii dla platformy testowej i git.
Dawaj konstrukcję przyda się, dzięki za materiał i pozdro.
Jak będziecie nagrywac o tym jak jest zbudowany i jak działa zasilacz, milo by było zobaczyć Daniela Rakowieckiego :)
Wątpię aby się pojawił skoro współpracuje z Komputronikiem
@@lil_violent5682 a no tak, zapomniałem... ale nadzieja jest
Ja właśnie kupiłem MPG A1000G PCIE5
Czyli jakis zasilacz by wzial jesli wyszlo 660w ? 700, 750 czy 800 zeby był zapas
Kiedy w takim razie testy zasilaczy na morele?
Super materiał, abstrahując czy Endorfy Vero L5 to dobra seria zasilaczy ?
Zasilacze od Silentium czy tam teraz Endorfy to śmieci. Poczytaj na forach o ich awaryjności i użytych podzespołach. Lepiej kupić jakiś używany ale dobrej firmy (Seasonic, Enermax itp) niż nowego Endorfy. Często te zasilacze z półki wyżej niż najniższa mają po 10-12 lat gwarancji i działają świetnie nawet po wielu latach, a taki Endorfy nawet odmawia posłuszeństwa w okresie gwarancyjnym. Poza tym, dobry zasilacz jak padnie to padnie, jak kupisz byle co to poza zasilaczem możesz pozbyć się również innych podzespołów. Dobry zasilacz to podstawa i jeden z najważniejszych wyborów, bo to od niego zależy jakiej jakości i o jakiej stabilności prąd dostarczasz do reszty czyli płyty, proca, grafiki itd.
dobra średnia-niska pólka zasilaczy
Omawianie całego działania układu zasilacza to już jest czysta elektronika i trzeba jechać dokładnie ze schematem el. Wątpię, że grajków w gry to interesuje, a jeśli nawet, to cokolwiek z tego zrozumieją, bo na to potrzeba już szkoły elektroniki.:) Poza tym układów tych zasilaczy jest kilka, nie jeden, chodzi o topologię, a o tym użytkownik się już nie dowie, jaką posiada. Najważniejsze są faktycznie same elementy, czyli ich jakość, bo to one decydują o żywotności i niezawodności zasilacza. Zawsze polecam brać zasilacz o mocy co najmniej o 25% wyższej niż ta obliczona. Mamy wówczas spokój o zasilacz, bo nigdy nie będzie on pracował na swoich maksymalnych parametrach obciążeń, a wiadomo, że wówczas np. tranzystory wykonawcze, wysokoprądowe mogą strzelić, jeśli ich max prąd SD jest bliski temu, który pobiera komputer. To jest zawsze pewne większe ryzyko. A gdy zasilacz ma zapas, to działa sobie na "lajcie". Inna zaleta takiego zapasu to brak załączania w nim wentylatora, zatem mamy ciszę. Włącza się on dopiero, gdy pobór jest bardzo duży. A jeśli mamy odpowiednio silny zasilacz z wielkim zapasem mocy, np x2, to taki wentyl nigdy się nie załącza, sam tak mam od 9 lat i chwalę sobie bardzo zupełną ciszę w studio. Jest to wówczas zupełnie bezgłośne. :) Pozdrawiam.
Mnie interesuje. Bardzo.
Wiadomo że każdy zasilacz jest inny i mało kto, włącznie z twórcami kanału, ma pełną wiedzę z elektroniki żeby zrobić kompletny materiał pod którym mógłby podpisać się wykładowca uniwersytecki. Mimo wszystko - to mógłby być jeden z fajniejszych materiałów
@@wit0ld jako ciekawostka owszem. Nikomu to nie jest potrzebne, tylko zawodowcom, którzy te rzeczy projektują, lub naprawiają. Konsument chce używać i nie biegać po serwisach.:)
Lepiej będzie gdy ludzie skupią się na jednej rzeczy, w której są dobrzy, a nie na 50 i w rezultacie ze wszystkich są słabi. Tak to coraz częściej wygląda. Coraz mniej jest wybitnych specjalistów z danej dziedziny, bo ludzie nie szanują swego czasu i życia, które jest ograniczone i okazuje się, że bardzo szybko mija. Nie wiem kiedy przeleciało mi ostatnie 15 lat. Bez tego pieprzonego internetu tak nie było kiedyś. Dlatego już ostro ograniczam ten kontakt z pożeraczem czasu i energii.
Fajny film i dzięki za kalkulator. Te 20% mocy jednak dobrze mieć np ze względu na kulturę pracy.
edit: 20% zapasu mocy
co moze sie stac jesli mam przykladowo zasilacz 550W i wpakuje karte pokroju 4080? moc karty bedzie ucieta i mniej fps czy spali mi sie dom?
co sadzisz o titanium 1200w be quiet za 1700zl ? do 4090 i r7 7800x3d
Chcemy więcej
Kamil zrobisz poradnik jak poprawnie poprawnie podłączyć monitory chodzi o 2 lub 3 ekrany do jednego kompa jak skonfigurować lub jak poprawnie po podłączać i jak ustawić bo niestety podłączyłem drugi monitor do nauki brata a ten pokazuje brak sygnału a wszystko jest nowe a jak chodzi o zasilacz 650v gold
Oba podłączone pod kartę graficzną?
Zadaj pytanie o to na jakimś forum np. pclab
ta strona do obliczania mocy już nie działa, jest jakaś inna godna zaufania?
U mnie na zasilaczu 750W działa bez problemu 13900K + 4090. Podczas upgrade byłem pewien, że zasilacz będzie do zmiany, a tu miła niespodzianka, zarówno w grach, jak i programach do edycji foto/wideo pobór prądu tylko sporadycznie zbliża się do 750W, a zwykle oscyluje w okolicy 600-650. Oczywiście przy syntetycznym obciążeniu CPU + GPU przekroczyłbym 750W, ale w prawdziwym życiu nigdy taka sytuacja u mnie nie występuje. Gdybym kupował komputer od zera, zapewne wziąłbym jakieś 850W dla zapasu, ale kompletnie nie widzę sensu w zakupie zasilaczy >=1000W do jakiegokolwiek komputera, pomijając koparki i stacje do renderingu z wieloma GPU.
Jaki model tego zasilacza?
@@stark_2991Supremo FM2
@@mateuszw1995 No i fajnie.
Wykończysz ten zasilacz... Poczytaj sobie o sprawności a zwykle jest to 60-80%
@@hanskloss5755 Jego sprawność przy pełnym obciążeniu to ok 89%, wentylatora też praktycznie nie słychać, co tylko potwierdza, że się nie przegrzewa. Nie widzę powodu, dlaczego dobry zasilacz miałby nie działać w zakresie swojej specyfikacji max obciążenia.
przydatny filmik bo będę chciał składać kompa niedługo i nie byłem pewien jaki wybrać, dzięki
Pewnie że 750W... 666W to jest "brutto" czyli razem ze stratą zasilacza czyli bardzo na styk 650W by wystarczył (zakładając przy tym że zawsze zasilacze mają jakąś rezerwę).
Owszem o ile są dobrej jakosci i nie chinskie kondensatory a nipony, nihikony czy inne japonskie. Wtedy mamy pewność
@@furieux6742 Eee myślę że bez przesady, grunt żeby to nie był Feel 2 czy inna bandycka moc :D
@@furieux6742 Dziś już nawet tej pewności nie ma. Chińczyki produkują kondy wyglądające jak np nichicony, a w środku polutowane jakieś inne noname.
mam zasilacz 1000w a mój zestaw pobiera w grach max 500w 😅
Wybrałem twn zasilacz bo kierowałem się ciszą a mój fortronik ma tryb eco i jest niesłyszalny
dlatego mam Corsair RM1000i z iCUE gdzie są wszystkie pomiary, wykresy i alarmy....szkoda tylko że nie zlicza kWh 😜
Ten zestaw bez problemu zasili zasilacz 650W dobrej jakości, chyba że ktoś zamierza grać w benchmarki zamiast w gry. A co do zmierzonego poboru względem poboru z kalkulatora, to uwzględniając sprawność (można założyć 94%) to jest 40W różnicy, więc trochę jednak brakuje do kalkulacji.
Też obstawiałem 650 Wat dla podanej konfiguracji.
Co do zmierzonego poboru względem kalkulatora.
Pamiętam tylko tyle, że na watomierzu wynik wynosił 666 Wat - ale tutaj należy oczywiście uwzględnić współczynnik strat zasilacza wynikający z jego sprawności.
Zasilacze z certyfikatem gold chyba mogą mieć sprawność wynoszącą 94% - ale trzeba pamiętać, że nie jest ona liniowa i zależy od jego obciążenia.
Chociaż niema tam jakiś wybitnie wielkich wahań.
Przy 94% sprawności komponenty komputera z poborem 666 Wat na watomierzu pobierały:
666 x 0.94 = 626 Wat
666 - 626= 40 Wat wydzielanych w postaci strat.
Trzeba jeszcze jednak pamiętać o tym, że nie cała sumaryczna moc ma znaczenie a poszczególne obciążenie lini zasilacza - te doskonale widać na kalkulatorze Outervision i trzeba je porównać do tabliczki znamionowej czy nie są one przekroczone.
Zapewne wynik w postaci 626 Wat w postaci pobieranej mocy z zasilacza jest niższy niż ten z kalkulatora Outervision.
Wynik tam wynosi 660 Wat wraz z doliczeniem 50 watowego zapasu mocy by nie obciążać zasilacza pod absolutnie sam korek.
Różnica może polegać na tym, że zostały w kalkulatorze wyniki zaokrąglone w górę celem dobrania nieco wyższych wartości bezpiecznych dla sprzętu - by nie doszło do przypadku w którym ta moc zostaje przekroczona na jakimś egzemplarzu sprzętu na fabrycznych ustawieniach.
Także moim zdaniem 650 Watowy zasilacz działałby bez żadnego problemu w tym zestawie, oczywiście porządny - ale raczej uniemożliwiłoby to rozbudowę w przyszłości ;D
Aha i jeszcze przy doborze zasilacza - 650 watowy egzemplarz zasilacza dobierany jest pod pobieraną moc przez podzespoły a nie z gniazdka.
Także w tym przypadku może dojść do pobrania większej mocy z gniazdka niż ten posiada na tabliczce znamionowej.
Bo by dostarczyć moc 650 Wat ze swojej tabliczki znamionowej musimy uwzględnić współczynnik sprawności i dodatkowa moc pobrana z gniazdka przekraczająca jego moc znamionową jest wtedy przeznaczona na straty.
Tak btw.
626 Wat to jest 96% z nominalnej mocy 650 Wat,.. ;D
Także trochę za wysoko moim zdaniem,., ale jak się mieści w tabliczce znamionowej to nie widzę problemu by zasilacz działał w ten sposób 24/7 ;D
Edit- 94% sprawności zasilacza dotyczy modeli z certyfikatem 80 plus titanium.
Przy goldzie sprawność zaczyna się od 90%.
Oznacza to tyle, że zestaw pobiera jeszcze mniej mocy faktycznie niż w powyższych obliczeniach, bo współczynnik jest mniejszy.
Oznacza to, że straty są większe - ale czy te wyniki są aż tak rózne?
666 x 0.94 = 626 Wat
666 - 626= 40 Wat wydzielanych w postaci strat.
666 x 0.9 =599 Wat
666 - 599 = 67 Wat.
W stosunku do zasilacza titanium straty są wyższe o 27 Wat.
Zapomniałem jeszcze dopisać, że to są minimalne wymagania by uzyskać taki certyikat sprawności.
Same zasilacze mogą mieć wyższe, ale zapewne niższe od wyższego certyfikatu, które pozwalały by im go uzyskać.
Także gold może mieć sprawność 94% przy jakimś określonym poziomie obciążenia, a przy innym poziomie mógł mieć na tyle niski, że załapał się do golda i stąd ten certyfikat.
W tym celu trzeba by czytać specyfikację techniczną konkretnego modelu zasilacza ;D
Pozdrawiam.
Producenci oszukują nie kłamiąc. Te 650W to moc pobierana z gniazdka. A Moc wyjściowa zależy od sprawności i jest niższa. Tak więc z zasilacza 650W otrzymasz np 620W
@@kazoorb8602 Moc podawana na tabliczce znamionowej to moc, jaką zasilacz jest w stanie oddać do podzespołów komputera. Zasilacz z gniazdka ZAWSZE pobierze więcej mocy niż odda do podzespołów, a różnica w wartości tych mocy nazywa się sprawnością zasilacza.
600W do ryzena 5600x I rtx 460 styknie?
GPU i CPU podkręcone
Pytanie z innej beczki. Na froncie lepiej założyć 2x 140mm czy 3x 120mm?
Wentylatory mają taki parametr jak CFM czyli to ile w określonym czasie są w stanie przemieścić powietrza, porównaj interesujące cię konfiguracje czyli 2 x CFM wentylatora 140mm z 3 x CFM wentylatora 120mm i wybierz te konfiguracje, która będzie miała większą wartość, możesz też porównać głośność ale to już bardziej skomplikowany temat ale wydaje mi się, że 2 x 140mm powinny być cichsze.
2 x 140
A co jeśli kalulator wyświetla minimum 404w, a rekomendowana moc zasilacza wg. producenta karty graficznej to 550-600w?
Kamilu mam pytanie, mam już komputer z ryzenem 5 3600, 16gb RAMu ddr4 3200mhz i Radeonem RX 5500 XT na zasilaczu 550 watów na złotym certyfikacie od silentiumpc, mam go od około 3/4 lat używam go do grania w gry typowo e-sportowe, chcę wymienić chłodzenie procesora z oryginalnego boxa na customowego oraz kartę na Radeona RX 6750 xt OC od MSI dla poprawy wydajności w grach, idąc do sedna mam dwa pytania: w specyfikacji nowego RX 6750 XT którego chcę kupić jest napisane że rekomendowana moc zasilacza to 650w czyli w teorii powinienem wymienić też zasilacz lecz w kalkulatorze który polecasz obliczyłem że obecny zasilacz 550w styknie (rekomendowany zasilacz 527w) pytanie brzmi czy powinienem wymienić zasilacz czy jednak mogę zostać przy obecnym zasilaczu i czy mogą być jakieś tego minusy? drugie pytanie to czy nowa karta nada się do obecnego układu tzn wcześniej wymienionego ryzena i 16gb ramu ddr4 ?
mam na myśli czy nie jest za mocna czy może akurat w sam raz ? w testach w wymagających grach karta chodziła na prawie 100% użycia gdy procesor chodził na 30-50% a ramy na około 60-65%
pytanie w sumie do wszystkich jeśli ktoś z sekcji komentarzy jest w stanie mi pomóc
z góry dziękuję
Ah szkoda że najbliższe kilka dni net mi działa tak że tylko komentarze mogę czytać bo jestem ciekaw ile trzeba mi będzie do rtx4070 i Intela 12400f
Ja mam i5 13400f i rtx 4070 i ciągnie 330w
Dobre kondensatory to: Panasonic, Jamicon, Rubycon, Nichicon... Ale żaden z nich nie pożyje długo, jeżeli jest zamontowany blisko radiatorów lub innych źródeł wydzielających sporo ciepła...
To ja spytam, i5 13600k OC, 32gb ddr5 OC, Red devil RX 6700xt OC. Jaki zasilacz? 850W czy 1000W. Oczywiście rozmawiamy o markowych zasilaczach i prawdopodobnie o zmianie karty na coś z serii gf 5000, lub AMD 7000 w przeciągu pół roku.
Z kalkulatora wynika, że zalecana moc to 600w więc polecałbym raczej rozsądne 750w
CORSAIR RM650 650W (CP-9020054-EU) 2014 rok. napędza 3 / 4 generacje (chyba), teraz i712700k 4070 32GB DDR4
850W?
Myślę że ogólnie rola zasilacza jest przeceniana, wyścigi na sprawność i moc, 1000W do przeciętych komputerów i wmawianie że tak musi być bo mniej nie da rady :D
Ode mnie w skrócie chyba 15 letni chieftec gps 450w przez te 15 lat dzielnie służy aż do dzisiejszego dnia, gpu były ponad 200w TDP wraz z procami również ok 200W, później z czasem coraz mniejsze pobory ale wydajność wyższa bo technika jednak idzie w lepszą wydajność per watt, w zasilaczu owszem po 13 latach wymienione były 2 spuchnięte kondensatory, bo komputer załączał się z opóźnieniem, aktualnie przy wyższej wydajności niż mój komp sprzed kilku lat mam pobór proca max 65W, a gpu max 125W więc zasilacz 300W byłby aż nadto.
PS. Podsumowując zasilacz był w stanie ogarnąć i7 2600k@5ghz 1.5v i gtx 1070@2150mhz core przez wiele lat, dzisiaj ciągnie już jakieś śmieszne wartości W i nie ma potrzeby jego wymiany.
Bardzo profesjonalna wypowiedź, bo jak widzę ludzi którzy piszą o 1300-1600W bo jest zapas, to mnie mdli. Kup sobie reaktor atomowy, to będziesz miał jeszcze większy zapas. Ale z tym 300W przesadziłeś, bo piki poboru energii też trzeba wziąć pod uwagę. Żeby komp się nie dławił. Tym bardziej że mówimy tutaj o w miarę nowy sprzęt. Moim zdaniem dobry zasilacz 850W będzie ok, biorąc pod uwagę, że teraz producenci GPU idą w oszczędność energii.
Czyli 5800x3d + 3060ti będzie spoko z be quiet! System Power 9 600W 80 Plus Bronze?
U mnie siedzi i7 6700K oraz RTX 3070Ti . Zasilacz 600W ten sam który masz Ty. Są sytuację gdzie jest załadowany pod korek to fakt ale uciąga bebechy chociaż mam w planach zmianę na mocniejszy. W każdym razie wszystko działa.
Właśnie padł mi zasilacz i jeden kondysator wybrzuszony jest. Zobaczę czy się uda go uratować
Ja w sumie bardzo podobnie do Ciebie założyłem, że do takiej jak podana w filmie konfiguracji pewnie 750W by wystarczył ale lepiej dla pewności i z myślą o być może potencjalnej rozbudowie dałbym 850W.
450W starczy do Gtx 1660 super Ryzen 5 3600?
Ryzen 5 5600x
RTX 4060 Ti 8GB
2 x 16 GB DDR4
Jaki zasilacz do tego ?
Dobór zasilacza tylko pod kątem tego aby ogarniał nasz aktualny komputer jest troszkę naiwne. Zasilacz to jeden z niewielu elementów który (jeśli wystarczy mocy) może służyć ponad 10 lat, a podzespoły komputerowe ciągną coraz więcej mocy. Jeszcze te 15 lat temu, 500W to było sporo, dziś to już mało.
Więc do wspomnianej konfiguracji, na styk bym obstawiał 800W i to by dawało właśnie przyjemny zapas wytrzymałości, ale przyszłościowo, jednak bym wstawił 1000W, zwłaszcza że z czasem może dojść jakiś dodatkowy dysk, karta rozszerzeń, inna obudowa, albo nowsza karta graficzna itd...
Temat o wydajności energetycznej kart graficznych to tak nie do końca. Materiał sugeruje, że coraz to nowsze karty będą ciągnąć coraz mniej prądu. Jednak to tak nie wygląda. Po prostu wzrost wydajności bywa o dziesiątki % wyższy, ale pobór prądu rośnie sukcesywnie o te kilka lub kilkanaście % względem poprzedników.
I tu wystarczy wziąć np komputer z końca lat 90tych i można wyraźnie zobaczyć że tam 350W to już była "krowa". Dziś 350W to nawet taniego budżetowego komputera raczej nie pociągnie. Co najwyżej jakiś komputer stricte biurowy z mocą obliczeniową co ledwo windowsa radzi XD.
Równie ładnie widać to po procesorach i5 10gen 10600K, pobór 125W, procesor i5 12gen 12600K już nawet 150W, i5 13gen 13600K już 181W pod pełnym obciążeniem. Im bardziej rozciągniemy skalę czasową tym tendencja jest wyraźniejsza, i5 3gen już tylko 77W.
Filmik o tym jak dziala zasilacz zbędny. Tlumaczenie działania elektroniki to nie ten kanał i grupa docelowa.
Jeśli kogoś faktycznie to interesuje to sa miejsca, w ktorych już dawno zostalo to opisane, omówione, pokazane, przez ludzi, którzy znaja się na tym bardo dobrze.
CWT? Tak średnio bym powiedział..może ciut powyżej. Top of the top to super flower i seasonic - jak to piszą na zagranicznych forach: "You never go wrong with seasonic and super flower" i w pełni się z tym zgadzam, jak żyję nie znam przypadku aby któryś z tych zasilaczy, gdy jego żywot dobiegł końca, zabrał ze sobą którykolwiek podzespół komputera. A jeśli chodzi o czystą wydajność, to mamy jeszcze flextronic, który także wyznacza topowe standardy wśród zasilaczy ATX (Corsair AXi).
Akurat w sobotę wymieniałem zasilacz i wziąłem msi mag a850... Cichy jest, aczkolwiek kable do gpu, o ile to nie jest pcie 5.0, trochę słabo wyglądają.
U mnie smiga bez awarii RTX3090 AMP Extreme (undervolted) + Ryzen 5950X + 10 dyskow i wodne chłodzenie 360 na zailaczu Corsair RM650x W 😂 Zalecane pewnie minumum 750W
Kamilu lepiej nie mów jak działa zasilacz bo po tym co powiedziałeś co w nim widzisz to po prostu będzie kompromitacja :(
To nagraj ty a Kamil podlinkuje
Dobra pany fajne odcinki robita ale kiedy Bitwa zestawów
Dobre pytanie
i7-13700k + rtx 4070ti realny pobór prądu w grach będzie oscylował w wysokości ~450W więc psu 650w jeszcze z zapasem będzie. Według tego kalkulatora trzeba by do tego konfigu zapodać 850w żeby był 20% zapas, trochę z doopy to jest.
U mnie i5 13600kf + 4070ti. Na mierniku wychodzi ~360-380 W, bardzo rzadko na moment dropnie na 400W. Cała platforma siedzi na Seasonic PRIME Ultra Gold 550W.
@@PupciaBro ktos mi tu mowił ze 850w brac. A pozniej nagle pobor rosnie na 500w bo jest gorsza sprawnosc. Nikt mi nie wmowi ze nie lepiej jak ma 70% obciazenia niz ma 30 czy 40%. Wystarczy dobry zasilacz i bedzie wiecznosc działac. Seasonic to topka.
@@furieux6742 Tak jak piszesz. 2 miesiące temu wymieniałem 2080 na 4070ti. No i wszyscy pisali min. 650W. Po analizie podobnych konfiguracji, suchych danych itp. (nie korzystam z kalkulatorów bo wiadomo, tam zawsze będzie mało) stwierdziłem że moja (już w sumie 5 letnia 550) musi dać radę. Aktualnie wszystko działa bez zarzutu. Oczywiście, ja tu tylko podałem swój przykład że się da, działa (przynajmniej na razie 🙃) i podjąłem to "wielkie ryzyko😆".
@@PupciaBroU mnie i7 6700K i RTX 3070Ti siedzi na 600W. Też uciąga.
Cześć :) Proszę o pomoc
Czy zasilacz BeQuiet! SystemPower 10 650W 80+ Bronze wystarczy do poniższej konfiguracji?
AMD Ryzen 5 7600
Radeon RX 6700 XT
2x 8GB DDR5 5600MHz RGB
Gigabyte B650 Gamming X AX
1x nvme 1TB
Chłodzenie SilverMonkey X Snowy 240 ARGB
Z góry dziękuję za pomoc
Pobór bezpośrednio z gniazdka jest niemiarodajny. Chodzi o to, że dostarczone np: 1000W do komponentów da rezultat 1100W na gniazdku. (przy załozeniu 90% sprawności zasilacza).
Co ty cpasz?😂 masz bezpośredni pobor razem ze sprawnością zasilacza.😂 zakładajac obciszenie 50-70% sprawnosc 90% pobor 540w to podzespoly ciagną ok 485w.
Znając sprawność zasilacza możesz przecież łatwo policzyć ile pobierają komponenty komputera.
szkoda, że nie testujesz innych marek dobrych zasilaczy np. Cougar, osobiście mam od 4 lat Cougar GX 1050 W GOLD, wcześniej miałem również zasilacz tej samej marki tyle ,że o niższej wartości Wat. Myślę że pośród mainstreamu jest to godna marka do polecenia, zwłaszcza, że ma dobre podzespoły i jest warta polecenia szerszej publiczności.
Siema, a co powiesz o przejściowych skokach mocy (ang. Transient power spikes)?
Mam problem ze starfieldem, mam markowy zasilacz 700w Bequieta, rx7900xt i ryzena 5800x. Wg kalkulatora spokojnie styknie.
Wszystko wszędzie śmiga, Cyberpunk itd itd. A w Starfield mi czasami rebootuje komputer cały. Bez erroru, bez niczego, bez blue screena. Na forum Steama dziesiątki podobnych wątków, ludzie piszą, że gra źle zoptymalizowana i powoduje właśnie te skoki mocy.
Jak żyć panie premierze, jak żyć?
Markowy nie oznacza dobry. Podaj model. 😅 Jesli nie ma chociaz 80+ gold to srednio trochę...
Starfield to optymalizacyjny bubel i trzeba na to brać poprawkę, zwłaszcza jeśli to samo dzieje się innym osobom.
Nie robiłeś przypadkiem UV? Podobny objaw jest albo przy zbyt agresywnym uv albo przy niestabilnym napięciu na linii 12v.
@@Endless_Dreams nie
Plus to się dzieje tylko w Starfield
@@kacperjestfajny Może dlatego że jest źle zoptymalizowany i wyciska wszystko z karty graficznej. Zacząłbym od podmiany zasilacza oczywiście, pożycz od kogoś albo zawieź kompa do serwisu, mają jakieś zasilacze to sprawdzą na swoim. A jak masz miernik to sprawdź czy na linii 12v faktycznie masz ok 12v bo często bywają w "markowych" zasilaczach spadki nawet do 11-11,3 a to już nie pasuje karcie graficznej.
750w ja mam 1000 seasonic 12lat gwarancji pomogło w wyborze
Jaki zasilacz zastosować do
i9-10900K
Rtx 3060 12gb
4 x 16gb rgb
4 x m2
4 x 120mm rgb
pompka + 3 x 120 rgb
Ile ramu ?
4 x16 GB ?
Tak 4 x 16 RGB
Moim zdaniem markowe 750w wystarczy do takiej konfiguracji ale jak ktoś by myślał nad większą sprawnością i oc to 850w było by optymalne
Xd mam prawie identyczny zestaw jak ten na początku filmu
I7 13700K + Gigabyte Windforce RTX-4070 ti
+ EKWB Nucleus AIO
CR360 Dark jedyne co to brak rgb i wyświetlacza w obudowie sam osobiście do swojego wsadziłem 750w 80 plus platinum działa bez zarzutu spokojnie starcza nawet po lekkim OC karty i procesora.
Kupiłem kartę ASUS GeForce RTX 4090 ROG STRIX Gaming OC 24GB DLSS 3 i jest ona dziwnie podłączona bo ma dwunastopinowy kabel do karty który się rozgałęzia na 4 ośmiopinowe, mam zasilacz Seasonic Focus GX 80 PLUS Gold Netzteil, MODULARNY 1000 W i nie mam aż 4 wolnych slotów 8 pin. Masz jakiś pomysł jak to podłączyć by śmigało?
Mieć coś i nie wiedzieć co się ma to już wyższa szkoła jazdy. Przecież ten zasilacz ma łącznie 6 wtyczek PCI-e do zasilania GPU. Zgubiłeś kable?
@@stark_2991 Dzięki za mało konstruktywna pomoc. Kablem mam tylko nie mam już gdzie podłączyć po prostu na zasilaczu.
@@asaderbartowski Do siebie miej pretensje, przecież ja nie wiem co masz w komputerze, a sam tego nie podałeś. Zasilacz ma łącznie 5 złącz PCI-e, z czego dwa służą do podłączenia dwóch kabli EPS, a pozostałe trzy do trzech kabli PCI-e, z których każdy ma po dwie wtyczki PCI-e. Co Ty masz tam podłączone, że to jest za mało? Drugie GPU?
@@stark_2991 Nie mam pretensji ale nie mając pełnej wiedzy piszesz komentarz który nic dla mnie nie wnosi. Komputer składano mi w sklepie z 3080 Ti u tam są dwa 8 pinowe do GPU. A tutaj potrzeba 4 na samo GPU a ja mam wolne 3 stąd mój problem. Ja się jak widzisz na tym nie znam dlatego prosiłem sklep o złożenie kompa a kartę "dostałem" tydzień temu w prezencie. Znalazłem rozdzielacz do 8 pinów na dwa razy 6 ale nie wiem czy to zadziała odpowiednio i czekać trzeba miesiąc za dostawa bo w Polsce nie ma :(
@@asaderbartowski Do tego zasilacza powinieneś dostać trzy kable, na każdym jest po dwa złącza PCI-e. Łącznie 6 złącz. Aktualnie używasz dwóch. Ja tu nie widzę problemu. Kable do zasilacza powinieneś dostać razem z całym komputerem, musisz je znaleźć i podłączyć. Adapter na 4 złącza, który jest przy nowej karcie nie służy do podłączenia bezpośrednio do zasilacza, tylko do oryginalnego okablowania zasilacza. To tak dla pewności żebyśmy się zrozumieli.
U mnie FM2 Gold 750W do 5800X3D + 4070Ti + AIO 280 + SSD M2 + 4 wentylatory
Kurde akurat dzisiaj muszę wybrać xD
Dałbym 750W na wszelki wypadek bo to MSI. ;-)
3900xt+aio+ledy+3080 wszystko na bitfenix formula gold 650W, nawet po OC nie ma problemu z brakiem mocy więc jest kozak.
U mnie Tagan 1500w w piku ledwo daje radę w grze 1250 wat. w kompilacji 1400w.
jaką ty masz konfiguracje że ci 1250w z gniazdka zabiera przy grach?
A co lepsze 450w na nic nie robieniu.@@bruno149
Czekam na materiał o bebechach zasilacza
nie wiem czemu ale kiedyś wentylator wypluwał ciepłe powietrze a teraz wciąga i kiedyś bardzo długo zasilacz katowany i nic nie jebło
Odpad pamiętam, wentylator w zasilaczu wciągał powietrze do środka.
A no bo silnik był tyłem @@stark_2991
Panowie... Napewno sie przygotuje Pan Kamil do filmu, wiec nie bedzie mówił o przekaznikach 😅
3080ti, r9 5900x i 630w zasilacz no name niecertyfikowany XD przy starfieldzie na ultra +rt potrafil się czasem zresetować, więc takie 700w byłoby w sam raz
A co do eko-komputera, na zintegrowanej grafice Ryzen 5600G?
"Recommended PSU Wattage:235 W"
Tyle że takich zasilaczy nie ma w sprzedaży (były dawno temu). 1000W nawet platinium będzie pracować na 5-20% mocy, w słabszym zakresie efektywności.
Weź jakiś zasilacz 400-500W i tyle.
Trafilem znizke i kupilem msi mpg 1000wat teraz sie zastanawiam co zlozyc do tej pory mialem r75700x i rtx 4070s zasilacz 650wat.
Materiał o działaniu zasilacza jak najbardziej, ale tylko z Danielem Rakowieckim.
Kurde, otworzyłeś mi oczy... Wg znaków z nieba mój 650W miał ledwo starczać do r5 5600 i 3060Ti a tu się okazuje, że mógłbym złożyć nawet r7 5800x i 4070Ti :/
Chyba sobie jaja robisz. Ja ciagne 650w platinum peak power 700w po oc 12600k (z czego zrezygnowałem przez 10h nawet cieply sie nie zrobił srednio jakies 630w wychodziło wg miernika 8fanów od cholery rgb wszy wszystko powlaczane. Ramy xmp ii profil i wiele innych. 3080tka po oc 360w ciągnela sama do tego procek pod 200w i nic sie nie działo. Ale jak zobaczylem rachunek w porownaniu do laptopa zrezygnowałem. Sprzedaje wlasnie 3080tke ewentualnie zamiana na słabszą 3070tke bo uv nie ma sensu przy 3080tce 40w zysku ledwie a dalej ponad 300w żłopie potwor.. podsumowując zasilacz owszem do mocy podzespolow łacznie dobieramy, ale jesli jest to platinum to 650tka spokojnie sobie poradzi. I 12lat gwarancji o czyms świadczy. Teraz w csa jak gram to caly czas pasywnie wentylator działa. Ale wlaczam bo uwazam ze lepiej dla niego jak wychodzi ciepło z niego. Miałem starego ocza 750w plus bronze i pod 550ti i i54690k (bez podkrecania) w csie wichura była. Mega głośny był. Warto kupic slabszy o 100w zasilacz ale lepszej jakosci i przede wszystkim sprawnosci. Niby 2% roznicy ale kultura pracy mimo wszystko jest lepsza na platinum niz gold
@@furieux6742 Niepotrzebnie zacząłeś od "chyba sobie jaja robisz", bo pozostała część komentarza wskazuje, że nie ja tu jestem żartownisiem. Ale teraz na poważnie - nie napisałem jaki to ma certyfikat ale pudełko po zasilaczu mam w prawie przed oczami - jest to Seasonic S12-650 80+ BRONZE :) Więc co do doboru mocy nie ma tu "jaj" :)
@@furieux6742 Zawsze możesz zrobić uv to poziomu 3070 więc nie będzie to tylko 40w różnicy - mam na myśli zegary oraz napięcie. Nie będziesz musiał się bawić w wymianę a różnicę w poborze odczujesz.
@@Skaizon cieple i hałasie. Na dodatek wiekszosci 3070tek to te same chlodzenie co 3080tka. Podobnie jak z serią 4000. :) seasonic spokojnie wystarczy Ci. Jak ktos chce grzejnik w lecie jeszcze to spoko niech i 3090tke i 13900k podkreconego pod niebiosy kupuje i 850w zasilacz. Po co? Dla 5% wiecej fpsów 200w poboru wiecej? Nie ma to sensu. Dlatego do 4k jeszcze nie ma takiej technologii by było dobrze i energetycznie w zadowalających fpsach aczkolwiek 4080tka po uv 250w przy niewielkiej stracie fpsów i 7 7800x3d robi robote w grach 40-60w poboru okolo.
@@furieux6742 Skoro już Cię tu mam i jesteś dość chętny do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Jeśli możesz to wyjaśnij mi dlaczego ludzie potrzebują w grach mieć ustawienia na uber/ultra i klatkarz 140+, bo inaczej nie czują komfortu gry. Są tacy wyjadacze co dla 10 klatek przesiadają się z 4070Ti na 4080, bo gra w 1440p osiąga tylko 115 fps'ów na ustawieniach ultra.
Seasonic starczy ale prócz tychże dwóch podzespołów dojdzie do tego płyta główna (mam dość archaiczną, która nie pozwala na uv CPU) oraz zapewne nowe RAMki co podwyższa koszt ulepszenia z ok 4700zł do już co najmniej 6000zł
9:08 - sprawności
Szkoda, że w tym programie do sprawdzania poboru pradu nie ma mojej karty czyli GTX 1660 super :P
750 na oko przed obejrzeniem
Odc o zasilaczach poproszę. 😊
ja kupiłem sobie zasilacz 1000W , mam nadzieje ze wystarczy do 5090 ;D
Nie wystarczy,
Pozdrawiam z 3080Ti z 13900k na markowym 750W corsair RM. W najgorszym scenariuszu czyli benchmark i cpu i gpu jednocześnie mam jeszcze o ile pamiętam ponad 100w zapasu - mierzone watomierzem.
Dokladnie 12600k 3080 pod seasonikiem platinum 650w nie ma problemu, ale zmieniam bo rachunki przerosły, a pare % wydajnosci miedzy 3080 a 3070tka nie ma sensu pod 1440p gdzie i tak ponad 100klatek w wiekszosci grach na ultra jest. A rt to tylko pod 4080/4090. W controlu mialem zawrtone 40-55fpsów.😂
Od kiedy Corsair to dobra marka zasilaczy?
@@Endless_Dreams Model RM jest bardzo dobry, na japońskich kondensatorach.
@@jazon9Może być nawet na buddyjskich kondensatorach. Nie ma to większego znaczenia jak reszta jest marnej jakości. Użyte kondensatory często są wabikiem na takich jak ty, którzy myślą że jak znane kondy to musi być dobry zasilacz. Niekoniecznie. Może tak być ale nie musi. Akurat Corsair to nic specjalnego. Zobacz choćby na allegro ile tego jest w kategorii USZKODZONE.
@@Endless_DreamsI co, wszystkie ich modele są awaryjne od serii CV po serię AX?
Witam, czy zasilacz Vero L1 500w będzie działał z procesorem i5-12400f i RTX4060? (znalazłem KFA2 z wejściem 8pin) z tego co widziałem to ludzie mieli pod tym zasilaczem gtx 970 który pobiera 145watów a nowy rtx4060 pobiera 115wat
jakiś czas temu wymieniłem monitor na 1440p i 1050ti nie raje rady. chciałem właśnie kupić 4060 na przeczekanie do rtx4xxx super albo i nawet rtx5xxx
Mój gtx 780 który pobierał 380watt cała komputer chodził na be quite 450watt.
Biorąc pod uwagę zużycie prądu w dzisiejszych czasach i koszty, ludzie kupują częściej słabsze zasilacze, weźmy np. Rtx 4070, bardzo wydajna karta która nie przekracza 200w. W laptopach także są oszczędności zużycia prądu i tak chcę UE nie my. Kiedyś rodzice kupili mnie komputer z medi Markt, a serwis się śmiał z tego, jak można dać taki zasilacz 300w do takiej karty graficznej i procesora, nieprzemyślane rozwiązanie producentów i branie kasy
Właśnie wymieniłem....MSI A650GL 650W 80 Plus Gold
MSi umie w KART I PŁYTY dlatego Be quiet dark power pro 13 1600w.
"zasilacz turbo 1000 wat" tym czasem mój rtx 3080ti i i9-13900k z chłodzeniem wodnym itp itd ciągnące max około 930 watów i pod korek mój biedny 1000w watowy zasilacz zapełniają :(
Nie ma fizycznej możliwości, by taki zestaw pobrał 930W. Chyba że masz dwie takie karty.
A co jezeli juz mam zasilacz 1200w gold, bo byl w bardzo korzystnej cenie, tanszy niz kazdy inny 700+W. Komputer ma zapotrzebowanie max 700w.
Nic, używaj i się nie przejmuj.