Mao Powiedziane

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 дек 2024

Комментарии •

  • @Bocian_robi_klekle
    @Bocian_robi_klekle 5 дней назад +4

    Nie wiem jak Nadia to robi, ale mega ładnie się przedstawia

  • @MsMinnieification
    @MsMinnieification 5 дней назад +4

    Wesołych Świąt🎉

  • @andrewITstyle
    @andrewITstyle 4 дня назад

    Czy beda t-shirty w rozmiarze 2XL i 3XL?
    A moze bluzy w 2-3XL?
    Czy da rade t-shirty w kolorze czarnym (tlo) z bialym logo?

  • @pipimapipima7303
    @pipimapipima7303 5 дней назад +3

    Usłyszałam Róża🤔

  • @szymonn3916
    @szymonn3916 3 дня назад

    Przeglądałem raport „Raport roczny dotyczący dystrybucji dochodów w Chinach za 2021 r.”, opracowany przez Narodową Komisję Rozwoju i Reform oraz Pekiński Uniwersytet , opublikowany 26 grudnia 2023 roku. Z danych wynika, że znaczna część populacji zarabia poniżej 2000 RMB miesięcznie. Czy to możliwe, że tak duża liczba osób żyje z tak niskimi dochodami? Jakie są główne przyczyny tego zjawiska?

    •  3 дня назад +2

      Oczywiście. Jeszcze w 2020 roku nieżyjący już premier Li Keqiang mówił, że około 40% populacji chińskiej żyje za 1000 juanów miesięcznie lub mniej. Zakładam, że przez ostatnie lata trochę to się poprawiło ale cudów nie ma.
      Przyczyny? Chiny to po prostu bardzo duży kraj, który jeszcze 50 lat temu był krajem trzeciego świata i nadal jest w znacznej części biedny, a nierówności społeczne są według różnych rankingów podobne lub nawet wyższe niż w USA, więc mamy do czynienia z sytuacją, gdzie najbogatsze miasta świecą luksusem, a w miasteczkach i na wsiach ludzie żyją za 500 złotych.
      Rozpoczynając reformy rynkowe w latach 70 Deng mówił, że najpierw powinno się pozwolić małej części się wzbogacić (i to się stało), a potem tamci powinni pomóc tym z dołu, aby osiągnąć wspólny dobrobyt (to się nie stało). Generalnie przed pandemią to hasło wspólnego dobrobytu wchodziło na agendę Xi (czego bogaci się bali) ale wiadomo, że jak przychodzą gorsze czasy to się z wielu reform rezygnuje i wspólny dobrobyt został na razie zakopany.

    • @szymonn3916
      @szymonn3916 3 дня назад

      Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Jak sprawdzałem te dane, byłem aż w szoku, bo wydawało mi się, że to nierealne. Faktycznie, w mediach czy na zdjęciach z Chin najczęściej widzimy te bogate, nowoczesne miasta jak Pekin czy Shenzhen, a o tych biedniejszych obszarach mówi się znacznie mniej.

  • @KwiatPietruszki
    @KwiatPietruszki 5 дней назад +2

    Przykład od nas: polscy biznesmeni zwożą szmaty z zagranicy, a potem okazuje się, że to śmieci a nie odzież. A na koniec cuchnące składowiska palą się, ot tak jakoś same z siebie. 😏

  • @jogurcik13
    @jogurcik13 3 дня назад

    A ten jack ma to jeszcze zywy czy juz zlikwidowany?

  • @lonelysoldier17
    @lonelysoldier17 5 дней назад +6

    Dla mnie też najważniejsza jest cena, a co niby ma być najważniejsze? Zwłaszcza jeśli mówimy o hmm... chińskiej produkcji masowej ;) Jeśli ta sama rzecz kosztuje gdzieś drożej i taniej, to wiadomo że kupię taniej. O jakości pomyślę tylko jeśli będę pewien tej jakości, a w dzisiejszych czasach rzadko ma miejsce taka sytuacja.

  • @astk.8160
    @astk.8160 4 дня назад

    Jedno nurtujące pytanie: wielokrotnie mówicie o "lokalnych rządach", macie tam na myśli lokalną administrację/zarządy czy może Chiny nie są do końca państwem unitarnym? To niedopatrzenie, kalka językowa czy może to ja nie rozumiem lokalnej specyfiki?

    •  4 дня назад +1

      Już o tym mówiliśmy ale jest tyle odcinków, że rzeczywiście może być to nurtujące. Chiny to jest w teorii państwo unitarne ale w praktyce raczej federacja. Poszczególne prowincje ze sobą rywalizują i to będzie widoczne w kolejnych latach bo jak będzie się kurczyć populacja to prowincje będą musiały rywalizować pomiędzy sobą o siłę roboczą. W ostatnich latach oczywiście jest dużo dążeń centralizacyjnych ale w Chinach można zauważyć różne dziwne rozwiązania, które sprawiają, że to państwo ma cechy federacji. Dlatego właśnie mówimy o poukrywanych przed centralą długach rządów lokalnych albo tym, że różne prowincje różnie interpretują prawo, które przychodzi z góry.

    •  4 дня назад +1

      Ala rząd lokalny to rząd lokalny, nawet po chińsku tak się mówi 当地政府 czyli dokładnie „rząd lokalny”, w opozycji do rządu centralnego czyli 中央政府 ;)

    • @astk.8160
      @astk.8160 4 дня назад

      Dzięki za wyczerpującą odpowiedz! Ciekawe bo może to też nasz lokalny językowy niuans - tutaj w południowej Polsce nigdy nie spotkałem się z nazywaniem samorządów lokalnymi rządami, chyba że rozmowa dotyczy Niemiec, Szwajcarii czy innej federacji, dlatego brzmiało to dla mnie nienaturalnie, może w innych częściach kraju jest to bardziej rozmyte. :)

  • @disgustedwater
    @disgustedwater 5 дней назад

    Miniaturka to specjalnie wprowadza w błąd tylko żeby na koncu powiedzieć, że te platformy będą omawiane tylko za paywallem?

    • @nevedela
      @nevedela 3 дня назад +1

      Tak, to najpopularniejsze platformy sprzedażowe a całe social media są skonstruowane tak że clickbait cię utrzymuje, dosłownie każdy tak robi, a tutaj masz wartościowy content więc jak Cię to interesuje to czemu nie zapłacisz? Wszystkie treści które usłyszałeś to nie jest lanie wody tylko research i czas poświęcony na to więc XD serio narzekasz? Sam sobie zrób research jak ci to nie pasuje damn