Klasyczna technika rzutu oszczepem "tup, tup i sru" wywodzi się jednak z czasów gdy oszczepu używano jako broni i musiał on lecieć tam gdzie chcemy. Gdyby w rzucie oszczepem liczyła się celność a nie odległość nikt w ogóle by nie pomyślał by rzucać nim jak dyskiem. PS dziękuję bardzo za obie części podkastu bardzo ciekawe. Uwielbiam to ile fizyki jest w sporcie.
Mała prośba do Dawida o nie mylenie wzajemne znaczenia słów dyscyplina oraz konkurencja. Jak się słyszy o "40 dyscyplinach" w obrębie pływania to trudno nie parsknąć śmiechem ;-)
Jako drobny patron z Patronite powiem że mi najbardziej zależy żebyście byli niezależni od reklam, sponsorów i żeby wasze świetnie filmy mogły być zawsze dostępne dla wszystkich (żadnych paywalli) bo robicie świetną robotę popularyzatorską.
O, są moje ulubione skoki xD A do drobnych poprawek, których Adam się spodziewał, nie ma ich aż tak dużo: 1) Co do nart i ich długości to warto dodać, że wynika to z tabel BMI, a więc wzrostu, ale też i wagi (była to walka z anoreksją* u skoczków, która miała zapewne wpływ, niestety, w kilku przypadkach też na rozwój depresji - np. Sven Hannawald). 2) Ponadto od kilkudziesięciu lat wiązania są w konkretnym miejscu narty. Problemem było przesuwanie ich do przodu w celu zwiększenia powierzchni nośnej, co jednocześnie utrudniało zachowanie równowagi w powietrzu. Zatem tak, jakiekolwiek zasady istniały już wcześniej, przed 2005 rokiem i przynajmniej w tym jednym miejscu były bardzo dokładne. 3) Wcześniej, w tych zmianach od 2005 roku było trochę więcej miejsca w kombinezonie, zwłaszcza w kroczu, dopiero kilka lat później to jeszcze zmniejszono (początek lat 10. XXI w.). 4) Paski/gumy do naciągania są regulaminowo wszyte tylko na końcach nogawek, na rękawach ich nie ma. Anders Jacobsen kiedyś je sobie dodał w rękawach, osiągnął podium w Ga-Pa i został mocno upomniany przez kontrolera o to mimo, że regulaminu nie złamał (do tej praktyki już nie wrócił później). 5) No i dodałbym tylko że styl V jest bezpieczniejszy, ponieważ w końcowej fazie skoku jest mniejsza prędkość osiągana. Przepadnięcie do przodu nie jest aż tak dużym ryzykiem ze względu na położenie wiązań (zarzuty takie jak Dawid podał były wysuwane, ale okazało się, że problem nie jest większy niż w stylu klasycznym Däschera). Może nie wszystko wyłapałem, ale o błędy mniejsza, bo to drobne nieścisłości. Nagrywajcie więcej podcastów, bardzo dobrze się ich słucha. Pozdrawiam cieplutko :P * - Pomogło to tylko chwilowo, zastosowane przez Szwajcarów, a zwłaszcza Ammanna w 2010 roku tylne wiązania sprawiły, że skoczek może się bardziej wychylać na narty i ich długość nie ma tak dużego znaczenia. Ba, skoczkowie zaczęli preferować krótsze, jako lżejsze i łatwiejsze do układania w locie co pozwalało dodatkowo obniżyć wagę. Zainteresowanym polecam wywiad z Maren Lundby (chyba top 2 skoczkiń pod względem osiągnięć w ogóle, na pewno w samym Pucharze Świata), w którym mówiła, że medal Mistrzostw Świata w 2021 roku zdobyła dzięki zbijaniu wagi przez nadmierne wypacanie z siebie wody przed zawodami.
A z anegdot dodam, że kombinezony były kiedyś jeszcze większym polem do manewrów. Ktoś wypomniał kiedyś, chyba też na RUclips, że Piotr Żyła miał kolorowy kombinezon. Wynikało to z faktu, że z kombinezonu, który przeszedł badania na przepuszczalność powietrza i dostał plombę na rękawie został odpruty rękaw i doszyty do innego kombinezonu. Z, jak się można domyślać, mniejszą przepuszczalnością powietrza XD
Odnośnie skoków narciarskich: jeszcze kilka lat temu przepisy FIS stawiały konkretne wymagania dotyczące skoków treningowych - stwierdzały, że zawodnik musi mieć na sobie buty narciarskie i kask, nie precyzowały natomiast innych elementów stroju służącego do treningu (co innego strój na zawodach). Norweski skoczek Halvor Egner Granerud w roku 2013 na treningu oddał skok, w trakcie którego był ubrany we wszystkie wymagane przepisami elementy. Nie miał na sobie niczego więcej. Po skoku Halvor powiedział, że było mu ciepło i - jak się wyraził - nie zmarzł nawet "tam".
W kolorach skarpet, ochraniaczy, kolorów butów, koszulek itp. być może chodzi o rozpraszanie uwagi przeciwnika. Dlatego musi to być w miarę ujednolicone. Gdybam tylko. :)
Gość się chyba mocno zestresował tym, że będzie na głównym kanale i długo mu zajęło wpadnięcie na to, że w skórze rekina liczy się materiał, a przecież nie po to pływacy w całości byli nim okryci, żeby to nie miało znaczenia. Być może formuła rozmowy byłaby bardziej interesująca, gdyby jedna osoba przygotowywała się z danego tematu, a druga ewentualnie zadawała pytania.
ja wiem, że to nie do końca klasyczny sport, ale temat używanie tlenu w górach wysokich wywołuje sporo zamieszania, żeby było trudniej nie tylko tlenu ale np: elektrycznie/chemicznie podgrzewanych ciuchów, stosowanie leków
Bardzo dobra rozmowa. Może to dziwne ale, fajnie (lepszego słowa nie znalazłem), że Adam korzysta z "analogowych" notatek w zestawieniu z tabletem Dawida. Pozdrawiam obu 🙂
Sądzę, że zawsze, tak jak zwróciliście uwagę o sytuację w przypadku pływania, najważniejsze są pieniądze. Nie tylko chodzi o możliwości treningowe, ale odpowiednia dieta, ilość czasu jaką się poświęca na sport. W wielu krajach czy nawet u nas w wielu dyscyplinach aby być zawodowcem trzeba także mieć za co żyć, a więc mieć jakąś pracę zawodową. W porównaniu do krajów, gdzie jak masz świetne wyniki to nie musisz bać się o utrzymanie to takie bogatsze kraje są w uprzywilejowanej pozycji. A co do sprzętu to sądzę, że jedyna sytuacja gdzie pieniądze w tym przypadku nie mają znaczenia to dostarczanie sprzętu do zawodów przez organizatora, czyli np komitet olimpijski powinien wyznaczyć normy i tylko taki sprzęt można testować. Tylko, że wtedy w takich dyscyplinach z indywidualnym sprzętem jak łucznictwo, gdzie każdy z zawodników ma różnej długości strzały, nie każdy strzela tą samą techniką, co też może mieć wpływ na dobór sprzętu, odpowiedni naciąg do warunków fizycznych sportowca, sytuacja się nieco komplikuje...
W kontekście pływania i strojów warto byłoby przytoczyć przykład bobslejów i ogólnie sportów saneczkowych dlaczego należy minimalizować wpływ technologii na rywalizację. Jeśli głębiej zanurzyć się w sporty saneczkowe widać w nich gigantyczną dominację Niemców, która nie tylko wynika z faktu, że mają najwięcej czynnych torów, ale także dlatego, że sami wytyczają trendy technologiczne. Sprzęt jakim dysponuje reprezentacja Niemiec (czyli sanki lub boby) na dany sezon są wyłącznie dla nich i są nie do zdobycia przez inne reprezentacje. To automatycznie przekłada się na ich wyniki.
W każdym sporcie coś się znajdzie... Chociażby strzelectwo. Kulowe. Z broni długiej i krótkiej. Rękojeści z korka, niemal odlewane, szlifowane, dopasowane do jednej tylko dłoni (nie wiem jak jest teraz?) Lufa przewiercona, żeby odrzut zniwelować i... popchnąć pistolet we właściwym kierunku (to strzelanie szybkie, do sylwetek). Wymyślne kolby w karabinkach, specjalne kurtki z wykończeniem z irchy smarowanej kalafonią. Sporty stolikowe - brydż, szachy - to też temat szeroki i ciekawy. Każdy sport ma swoje wynalazki i ułatwienia, usprawnienia - niektóre dozwolone innych się zabrania (czy słusznie???). Spokojnie moglibyście zrobić nawet z 10 godzinnych podcasto-filmów, po solidnym researchu. Pozdrawiam i namawiam do kontynuacji.
Ciekawą historią w podobnym klimacie okołosportowym był wątek strojów piłkarskiej reprezentacji Kamerunu, która co rusz próbowała zdobyć dodatkowy handicap z pomocą innowacyjnych trykotów. Próbowano strojow bez rekawów [Puchar Narodow Afryki 2002] czy tez specjalnych body, zakładanych jak jednoczęściowy kostium kąpielowy [2004], a wszystko to po to ażeby niejako "przyśpieszyć" graczy Kamerunu a ich rywalom utrudnić bezpośredni kontakt uniemożliwiając chwyt za koszulkę:) Oczywiście FIFA szybko zakazała tego typu pomysłów ale myśle, że moglibyście wejść z tym podcastem do świata piłki, bo tego typu kwiatków na piłkarskiej murawie roslo wiele 😅 pozdrawiam, super sie słuchało!
Futbol amerykanski jest w Polsce malo popularny, ale ciekawy byl przekret pare lat temu z pompowaniem pilki. przepisy definiuja cisnienie jakie ma byc w pilce, ale nie przy jakiej temperaturze je mierzymy. Sprawa przewinela sie przez sady. Tom Brady zawieszony na cwierc sezonu.
A propos wyścigu bardziej finansowego niż sportowego to regaty, na netflixie jest film o tym jak raz jeden Australijczycy wygrali w ogólnoświatowych regatach i ładnie tam są pokazane realia + dużo ciekawostek naukowych, więc polecam.
Chyba nie było: Skok wzwyż. Przy seriach gimnastycznych typu fiflak-fiflak-salto siła idzie z całego korpusu i z brzucha, znaleźliby się tacy, którzy zrobiliby luźno te 2.5m ale nie wolno angażować rąk na rozbiegu. Gimnastycy mają często pod sobą maty które dość mocno "oddają", ale można podejrzeć wielu magików, którzy i bez tego latają baaardzo wysoko w ten sposób
Jeszcze do skoku wzwyż technika "na szczupaka" chyba jest niedozwolona. Znaczy nie uznano mi kiedyś próby na zawodach, ale nie wiem, czy dlatego, że wybicie ma być z jednej nogi, czy po prostu nie pasowało sędziemu :D
Kiedy byłem na kursie sędziowskim to z tymi skarpetkami chodziło o to, że sędzia lub sędzia asystent czasem patrzy na nogi i skarpety (getry) i żeby było wiadomo kto gdzie stał i kto komu nogę podłożył
Ja mam takie przemyślenia; myśle ze przed rozważaniem co w sporcie powinno/ nie powinno być dozwolone warto pomyśleć dlaczego właściwie sport istnieje i w jakim celu się go pokazuje, ogląda, obserwuje. Bo jeśli dla widowiska to taka farmakologiczna kosmetyka ;) dlaczego nie?
"tup, tup, tup i srrruuu" to taktyka stosowana też w piłce nóżnej przez naszą reprezentację. Ale tam nazywa się: "tup, tup, tup i laaagaa na Robercika"
Mam pomysł na nowy odcinek. Opowiedzielibyście o żeglarstwie i sportach pokrewnych? To naprawdę ciekawe, jak to jest, że jedna łódka płynie szybciej a inna wolniej. A i Eurosport może by się dorzucił do finansowania.
System transkrypcji języka mandaryńskiego nazywa się pinyin i w owym systemie /z/ to [c] bezprzydechowe, czyli nasze "c". Dla porównania /c/ oznacza przydechowe [cʰ] - zresztą brak lub obecność przydechu to główna cecha rozróżniająca mandaryńskie (i często ogólnie południowo - i wschodnioazjatyckie) spółgłoski. Podobnie /g/ to [k], a /k/ to [kʰ]. Finalne /e/ to dźwięk [ɤ], czyli mniej więcej dźwięk [ʊ] (np. w ang. foot) wypowiadany przy pozycji ust do polskiego"e". Tak więc Zige przeczytamy [cikɤ], z tonami: [liú cǐkɤ̄]. Taka ciekawostka językowa przy temacie sportowym, chociaż znajomość systemu pinyin jest przydatna z uwagi na liczebność chińskich nazwisk w nauce i nie tylko. Mam nadzieję, że pomogłem 😀
Dojechałem do kulomiotów😊 U schyłku świetności radiowej Trójki pod wpływem przypadkowego bonmotu Wojciech Mann zaczął lobbować da antenie słowo KULARZE jako nazwę zawodników pchnięcia kulą...😅
To jest ciekawa dyskusja. Bo np. dlaczego kolarze mogą co rusz mieć "fajniejszy" rower, a pływak już nie może mieć fajniejszego wdzianka? Albo wszyscy albo nikt. A jeśli nikt, to gdzie jest granica dla technlogii i dlaczego tam?
Tak samo buty biegaczy, rękawice bokserów, skarpetki piłkarzy, samochody na wyścigach itd. Niektóre rzeczy są regulowane, a niektóre niestety nie Edit: najlepiej byłoby zrobić ten sam model danej rzeczy dla wszystkich, tylko ciekawy jestem na ile jest to możliwe i jak wtedy różne firmy miałoby robić ten sam model xd
@@einar657Ciało ludzkie ma granice wytrzymałości i żadko zdarza się ktoś kto by je przekroczył jak np. Michael Phelps, u którego odkryto specjalną mutację pozwalającą mu na dłużej wstrzymać oddech.
W tych rowerach też są ograniczenia, i wiele "fajnych" rzeczy jest niedozwolonych. Z drugiej strony bardzo przykre jest to jak te zasady wpływają bezpośrednio na ofertę dla zwykłych kowalskich. Np jeśli jesteś potężnie z zbudowanym wysokim facetem, albo po prostu masz nadwagę, to oferta wysokiej jakości rowerów szosowych jest dla ciebie drastycznie mała...
Myślę że w przypadku kolarstwa jest to część wyścigu technologicznego który możemy porównać w pewnym sensie do tego co jest chociażby w F1. Doskonalenie konstrukcji roweru i wszystkie rozwiązania dookoła tego są częścią tego sportu podczas gdy pływanie jest sportem gdzie jak największą rolę mają odgrywać ludzkie mięśnie i jego osiągi. Można się oczywiście czepiać że podobną historię mamy w bieganiu gdzie technologia butów też odgrywa dużą rolę, jednak buty w bieganiu są elementem koniecznym, skóra rekina w pływaniu jest opcjonalna
Mnie zastanawia też kwestia pomiarów długości rzuty. Jeśli sędzia nie będzie uważny może pójść na korzyść rzucającego lub przeciwnie, skrzywdzić go i podać zaniżony wynik
Pytanie laika odnośnie do skarpetek i innych elementów stroju w koszykówce. Nie jest tak, że chodzi o możliwość zidentyfikowania zawodnika danej drużyny w przypadku np. walki o piłkę w parterze itp.?
Skoro aktualne przepisy dotyczące ubioru pływaka określają ściśle jak strój ma wyglądać tzn, że do póki nie pozwolą na pełny ubiór to rekord prędko nie padnie.
W maratonie, linia wyznaczająca trasę, zwykle niebieska, namalowana jest zwykle pośrodku toru. Dystans zwykle mierzony jest nie po niebieskiej linii, przy użyciu ustandaryzowanej procedury, która zakłada, w pewnym skrócie, przejechanie trasy rowerem, ze skalibrowanym miernikiem dystansu, najkrótszą możliwą drogą. Bieg po zewnętrznej stronie zakrętów potrafi zsumować się do dodatkowego dystansu, około kilometra, na całej trasie maratonu. Istnieje jednak, według mojej wiedzy nie zabroniona, procedura biegania liniami stycznymi do wewnętrznej strony (domyślnej) krzywej pomiaru, ponieważ jest to najkrótsza i najoszczędniejsza energetycznie droga.
W stroju rekina szło o to, że tkanina- dzięki technologii powodowała ułożenie włókien aby działały jak skrzydła czyli dzięki oporowi wody odbijają się do przodu. To są proste sprawy. Chętnie wytłumaczę na swoim kanale. A ja nie mam kanału.
Panowie, reprezentanci RPA, bądź co bądź Afrykańczycy, są bardzo dobrzy w pływaniu ogólnie. Jest (był) także Oussama Mellouli, niesamowity Tunezyjczyk ale ogólnie co do tezy racja. A czy z zeszytem A4 to chodzi o ten najbardziej znany, nie tylko w Praciakach, zeszyt redaktora Krzysztofa Wyrzykowskiego?
Wszyscy chwalą, a mi się np. trochę nie podoba forma. Takie ciągnięcie za język i pytanie z zaskoczenia prowadzą do zacięć i no nie jest to płynne ani naturalne. Wolałbym żeby Dawid po prostu mówił to co jest ciekawe a nie oczekiwał od rozmówcy zgadnięcia co miał powiedzieć. Rozmawiajcie sobie - jak ludzie. Chyba przy normalnej rozmowie takiego ciągnięcia za język nikt nie robi..
a co sadzicie o dystopijnej olimpiadzie gdzie doping i usprawniana sprzetu sa jest dozwolone? Tak dla samej ciekawosci jak inzynierowie genetyczni i farma sa wstanie podbic ludzkie mozliwosci? :D
W sumie moznaby oszacowac prawdopodobienstwo tych 100 metrów przez porównanie masy dysku i osczepu. Energia musi sie zgadzac. Wiadomo ze jeszcze opór powietrza przy dysku większy, ale chodzi o szacowanie
Skok w dal z saltem, buty skoczków narciarskich, i norwescy biegacze narciarscy co oni w tych butach mają i jakie smary stosują. Wreszcie objawienie sportowe Słoweńcy i Kanadyjczycy, zaczynają wygrywać wszystko i wszędzie.
Rower do Tri to 40k+, pianka do plywania to 3k+, zegarek co laczy sie licznikiem 2k+1,5k.... Wiec liczy sie glownie kasa. Gdyby nie to F1 dzisiejsze auta wygladaly by calkiem inaczej, moze wtedy ta pianka kosztowala by polowe obecnej ceny, moze nawet dzieci by mogly w niej plywac na lekcjach WF. Co nam daje, ze mamy jednego najszybszego plywaka na swiecie ? Co to zmienia dla swiata, placimy (obywatele) za jednego czlowieka ktory dodatkowo jest hamowany przepisami, a tak jak i od NASY teflon z rakiety przeszedl na patelnie, system KERS z F1do aut Audi, tak dzisiaj setki zwyklych przedmiotow jak ubrania, buty itd. bylyby dostepne dla zwyklego czlowieka w znacznie lepszej wersji (ktory jako obywatel poniosl tego koszt).
Jak można zmienić płeć i brać udział w zawodach sportowych kobiet. To branie sterydów przed zawodami to jest pryszcz. Przewaga genów i mięśni z poprzedniego wcielenia tego nie można przebić. Taka dysproporcja to jakby rozważać współzawodnictwo dzieci i seniorów.
Dawid, Ty to masz dar. Cale te dwa 1-godzinne podcasty to material na 10-minutowy film z przykladami filmowymi i zdjeciowymi tego o czym mowicie. Mialby z 40x lepszą ogladalnosc.
Nie interesuję się sportem, ale wy sprawiliście, że temat stał się niezwykle interesujący.
"Tup, tup, tup i sru"❤❤
Misiu Yogi myj skarpetki.
To nie powinna być "Przegadana godzina" tylko GODZINY👉👈 jak dla mnie odcinki mogą być dużo dłuższe ❤❤❤ słucha się tych odcinków świetnie
Klasyczna technika rzutu oszczepem "tup, tup i sru" wywodzi się jednak z czasów gdy oszczepu używano jako broni i musiał on lecieć tam gdzie chcemy. Gdyby w rzucie oszczepem liczyła się celność a nie odległość nikt w ogóle by nie pomyślał by rzucać nim jak dyskiem.
PS dziękuję bardzo za obie części podkastu bardzo ciekawe. Uwielbiam to ile fizyki jest w sporcie.
Mała prośba do Dawida o nie mylenie wzajemne znaczenia słów dyscyplina oraz konkurencja. Jak się słyszy o "40 dyscyplinach" w obrębie pływania to trudno nie parsknąć śmiechem ;-)
Jako drobny patron z Patronite powiem że mi najbardziej zależy żebyście byli niezależni od reklam, sponsorów i żeby wasze świetnie filmy mogły być zawsze dostępne dla wszystkich (żadnych paywalli) bo robicie świetną robotę popularyzatorską.
Sport to nie moja bajka, ale skusiłam się i nie żałuję! Jesteście fantastyczni i wciągająco opowiadacie.
Wiesz, że jesteś mistrzem, kiedy przez ciebie zmieniają zasady
~Overpass 2014
O, są moje ulubione skoki xD
A do drobnych poprawek, których Adam się spodziewał, nie ma ich aż tak dużo:
1) Co do nart i ich długości to warto dodać, że wynika to z tabel BMI, a więc wzrostu, ale też i wagi (była to walka z anoreksją* u skoczków, która miała zapewne wpływ, niestety, w kilku przypadkach też na rozwój depresji - np. Sven Hannawald).
2) Ponadto od kilkudziesięciu lat wiązania są w konkretnym miejscu narty. Problemem było przesuwanie ich do przodu w celu zwiększenia powierzchni nośnej, co jednocześnie utrudniało zachowanie równowagi w powietrzu. Zatem tak, jakiekolwiek zasady istniały już wcześniej, przed 2005 rokiem i przynajmniej w tym jednym miejscu były bardzo dokładne.
3) Wcześniej, w tych zmianach od 2005 roku było trochę więcej miejsca w kombinezonie, zwłaszcza w kroczu, dopiero kilka lat później to jeszcze zmniejszono (początek lat 10. XXI w.).
4) Paski/gumy do naciągania są regulaminowo wszyte tylko na końcach nogawek, na rękawach ich nie ma. Anders Jacobsen kiedyś je sobie dodał w rękawach, osiągnął podium w Ga-Pa i został mocno upomniany przez kontrolera o to mimo, że regulaminu nie złamał (do tej praktyki już nie wrócił później).
5) No i dodałbym tylko że styl V jest bezpieczniejszy, ponieważ w końcowej fazie skoku jest mniejsza prędkość osiągana. Przepadnięcie do przodu nie jest aż tak dużym ryzykiem ze względu na położenie wiązań (zarzuty takie jak Dawid podał były wysuwane, ale okazało się, że problem nie jest większy niż w stylu klasycznym Däschera).
Może nie wszystko wyłapałem, ale o błędy mniejsza, bo to drobne nieścisłości. Nagrywajcie więcej podcastów, bardzo dobrze się ich słucha. Pozdrawiam cieplutko :P
* - Pomogło to tylko chwilowo, zastosowane przez Szwajcarów, a zwłaszcza Ammanna w 2010 roku tylne wiązania sprawiły, że skoczek może się bardziej wychylać na narty i ich długość nie ma tak dużego znaczenia. Ba, skoczkowie zaczęli preferować krótsze, jako lżejsze i łatwiejsze do układania w locie co pozwalało dodatkowo obniżyć wagę. Zainteresowanym polecam wywiad z Maren Lundby (chyba top 2 skoczkiń pod względem osiągnięć w ogóle, na pewno w samym Pucharze Świata), w którym mówiła, że medal Mistrzostw Świata w 2021 roku zdobyła dzięki zbijaniu wagi przez nadmierne wypacanie z siebie wody przed zawodami.
A z anegdot dodam, że kombinezony były kiedyś jeszcze większym polem do manewrów. Ktoś wypomniał kiedyś, chyba też na RUclips, że Piotr Żyła miał kolorowy kombinezon. Wynikało to z faktu, że z kombinezonu, który przeszedł badania na przepuszczalność powietrza i dostał plombę na rękawie został odpruty rękaw i doszyty do innego kombinezonu. Z, jak się można domyślać, mniejszą przepuszczalnością powietrza XD
Odnośnie skoków narciarskich: jeszcze kilka lat temu przepisy FIS stawiały konkretne wymagania dotyczące skoków treningowych - stwierdzały, że zawodnik musi mieć na sobie buty narciarskie i kask, nie precyzowały natomiast innych elementów stroju służącego do treningu (co innego strój na zawodach). Norweski skoczek Halvor Egner Granerud w roku 2013 na treningu oddał skok, w trakcie którego był ubrany we wszystkie wymagane przepisami elementy. Nie miał na sobie niczego więcej.
Po skoku Halvor powiedział, że było mu ciepło i - jak się wyraził - nie zmarzł nawet "tam".
Adam jest taki uroczy i słodki. pokazuj go jak najwięcej
Kulą się pcha! A nie rzuca 😂♥️
Super merytorycznie jak zawsze.
W kolorach skarpet, ochraniaczy, kolorów butów, koszulek itp. być może chodzi o rozpraszanie uwagi przeciwnika. Dlatego musi to być w miarę ujednolicone. Gdybam tylko. :)
Gość się chyba mocno zestresował tym, że będzie na głównym kanale i długo mu zajęło wpadnięcie na to, że w skórze rekina liczy się materiał, a przecież nie po to pływacy w całości byli nim okryci, żeby to nie miało znaczenia. Być może formuła rozmowy byłaby bardziej interesująca, gdyby jedna osoba przygotowywała się z danego tematu, a druga ewentualnie zadawała pytania.
ja wiem, że to nie do końca klasyczny sport, ale temat używanie tlenu w górach wysokich wywołuje sporo zamieszania, żeby było trudniej nie tylko tlenu ale np: elektrycznie/chemicznie podgrzewanych ciuchów, stosowanie leków
Ja się zastanawiam czemu nie ma podcastów, a tu info, że jest osobne miejsce :P Dobrze, że wróciły.
Bardzo dobra rozmowa. Może to dziwne ale, fajnie (lepszego słowa nie znalazłem), że Adam korzysta z "analogowych" notatek w zestawieniu z tabletem Dawida. Pozdrawiam obu 🙂
Sądzę, że zawsze, tak jak zwróciliście uwagę o sytuację w przypadku pływania, najważniejsze są pieniądze. Nie tylko chodzi o możliwości treningowe, ale odpowiednia dieta, ilość czasu jaką się poświęca na sport. W wielu krajach czy nawet u nas w wielu dyscyplinach aby być zawodowcem trzeba także mieć za co żyć, a więc mieć jakąś pracę zawodową. W porównaniu do krajów, gdzie jak masz świetne wyniki to nie musisz bać się o utrzymanie to takie bogatsze kraje są w uprzywilejowanej pozycji. A co do sprzętu to sądzę, że jedyna sytuacja gdzie pieniądze w tym przypadku nie mają znaczenia to dostarczanie sprzętu do zawodów przez organizatora, czyli np komitet olimpijski powinien wyznaczyć normy i tylko taki sprzęt można testować. Tylko, że wtedy w takich dyscyplinach z indywidualnym sprzętem jak łucznictwo, gdzie każdy z zawodników ma różnej długości strzały, nie każdy strzela tą samą techniką, co też może mieć wpływ na dobór sprzętu, odpowiedni naciąg do warunków fizycznych sportowca, sytuacja się nieco komplikuje...
"tup tup tup i sru" sport średnio mi się podoba ale z takim komentatorem bym oglądał.
W kontekście pływania i strojów warto byłoby przytoczyć przykład bobslejów i ogólnie sportów saneczkowych dlaczego należy minimalizować wpływ technologii na rywalizację. Jeśli głębiej zanurzyć się w sporty saneczkowe widać w nich gigantyczną dominację Niemców, która nie tylko wynika z faktu, że mają najwięcej czynnych torów, ale także dlatego, że sami wytyczają trendy technologiczne. Sprzęt jakim dysponuje reprezentacja Niemiec (czyli sanki lub boby) na dany sezon są wyłącznie dla nich i są nie do zdobycia przez inne reprezentacje. To automatycznie przekłada się na ich wyniki.
W każdym sporcie coś się znajdzie... Chociażby strzelectwo. Kulowe. Z broni długiej i krótkiej. Rękojeści z korka, niemal odlewane, szlifowane, dopasowane do jednej tylko dłoni (nie wiem jak jest teraz?) Lufa przewiercona, żeby odrzut zniwelować i... popchnąć pistolet we właściwym kierunku (to strzelanie szybkie, do sylwetek). Wymyślne kolby w karabinkach, specjalne kurtki z wykończeniem z irchy smarowanej kalafonią. Sporty stolikowe - brydż, szachy - to też temat szeroki i ciekawy. Każdy sport ma swoje wynalazki i ułatwienia, usprawnienia - niektóre dozwolone innych się zabrania (czy słusznie???). Spokojnie moglibyście zrobić nawet z 10 godzinnych podcasto-filmów, po solidnym researchu.
Pozdrawiam i namawiam do kontynuacji.
Szachy?!?! Lżejsze pionki czy jak? Dawaj 😅
Ciekawą historią w podobnym klimacie okołosportowym był wątek strojów piłkarskiej reprezentacji Kamerunu, która co rusz próbowała zdobyć dodatkowy handicap z pomocą innowacyjnych trykotów. Próbowano strojow bez rekawów [Puchar Narodow Afryki 2002] czy tez specjalnych body, zakładanych jak jednoczęściowy kostium kąpielowy [2004], a wszystko to po to ażeby niejako "przyśpieszyć" graczy Kamerunu a ich rywalom utrudnić bezpośredni kontakt uniemożliwiając chwyt za koszulkę:) Oczywiście FIFA szybko zakazała tego typu pomysłów ale myśle, że moglibyście wejść z tym podcastem do świata piłki, bo tego typu kwiatków na piłkarskiej murawie roslo wiele 😅 pozdrawiam, super sie słuchało!
Dlatego najlepiej na wszelki wypadek trzymać się z daleka od sportu.
XD
XD
Kto pije i pali ten nie ma robali
Ja słyszałem że od alkoholu później że od marihuany a i od mefedronu podobno warto się trzymać z daleka 😅
@@przemysawkot1888 gusła i zabobony
👍👍👍 dzieki za odcinek
I chętnie bym więcej posłuchała o skokach narciarskich
"Tup, tup, tup i sru"
Futbol amerykanski jest w Polsce malo popularny, ale ciekawy byl przekret pare lat temu z pompowaniem pilki. przepisy definiuja cisnienie jakie ma byc w pilce, ale nie przy jakiej temperaturze je mierzymy. Sprawa przewinela sie przez sady. Tom Brady zawieszony na cwierc sezonu.
Jak macie jakiś dobry temat, to odcinek może być tak długi jak Impopopabilia u Pocieraka z Dawidem
Dziękuję za świetny materiał tego się nie spodziewałem 😮
Bardzo ciekawy odcineki gościa zaprosiłeś odpowiedniego.. Pozdrawiam i dziękuję.
A propos wyścigu bardziej finansowego niż sportowego to regaty, na netflixie jest film o tym jak raz jeden Australijczycy wygrali w ogólnoświatowych regatach i ładnie tam są pokazane realia + dużo ciekawostek naukowych, więc polecam.
Chiński uproszczony oznacza, że część znaków jest pisana prościej. Wymowa jest taka sama. (np. na Tajanie używa się uproszczonej wersji)
Ten odcinek to takie złoto
Naprawde fajny materiał.
Tup tup tup i sru do przodu panowie :)
Chyba nie było: Skok wzwyż.
Przy seriach gimnastycznych typu fiflak-fiflak-salto siła idzie z całego korpusu i z brzucha, znaleźliby się tacy, którzy zrobiliby luźno te 2.5m ale nie wolno angażować rąk na rozbiegu. Gimnastycy mają często pod sobą maty które dość mocno "oddają", ale można podejrzeć wielu magików, którzy i bez tego latają baaardzo wysoko w ten sposób
Jeszcze do skoku wzwyż technika "na szczupaka" chyba jest niedozwolona. Znaczy nie uznano mi kiedyś próby na zawodach, ale nie wiem, czy dlatego, że wybicie ma być z jednej nogi, czy po prostu nie pasowało sędziemu :D
Kiedy byłem na kursie sędziowskim to z tymi skarpetkami chodziło o to, że sędzia lub sędzia asystent czasem patrzy na nogi i skarpety (getry) i żeby było wiadomo kto gdzie stał i kto komu nogę podłożył
Ja mam takie przemyślenia; myśle ze przed rozważaniem co w sporcie powinno/ nie powinno być dozwolone warto pomyśleć dlaczego właściwie sport istnieje i w jakim celu się go pokazuje, ogląda, obserwuje. Bo jeśli dla widowiska to taka farmakologiczna kosmetyka ;) dlaczego nie?
47:08 - no musieli tego zakazać :) przecież to tak jakby pozwolili skakać pływakom do wody z solidnego rozbiegu :D zupełna zmiana zasad konkurencji
"tup, tup, tup i srrruuu" to taktyka stosowana też w piłce nóżnej przez naszą reprezentację. Ale tam nazywa się: "tup, tup, tup i laaagaa na Robercika"
Tuptuptup i sruu..😁 kocham!
Najlepsze co może być
rekord świata w rzucie oszczepem starego typu 104,80 Uwe Hohn GDR 20.07.1984 Berlin, nowego typu 98,48 Jan Železný Czechy CZE 25.05.1996 Jena
Mam pomysł na nowy odcinek. Opowiedzielibyście o żeglarstwie i sportach pokrewnych? To naprawdę ciekawe, jak to jest, że jedna łódka płynie szybciej a inna wolniej. A i Eurosport może by się dorzucił do finansowania.
Ja też nie umiem pływać a jakoś słucham :D
System transkrypcji języka mandaryńskiego nazywa się pinyin i w owym systemie /z/ to [c] bezprzydechowe, czyli nasze "c". Dla porównania /c/ oznacza przydechowe [cʰ] - zresztą brak lub obecność przydechu to główna cecha rozróżniająca mandaryńskie (i często ogólnie południowo - i wschodnioazjatyckie) spółgłoski. Podobnie /g/ to [k], a /k/ to [kʰ]. Finalne /e/ to dźwięk [ɤ], czyli mniej więcej dźwięk [ʊ] (np. w ang. foot) wypowiadany przy pozycji ust do polskiego"e". Tak więc Zige przeczytamy [cikɤ], z tonami: [liú cǐkɤ̄].
Taka ciekawostka językowa przy temacie sportowym, chociaż znajomość systemu pinyin jest przydatna z uwagi na liczebność chińskich nazwisk w nauce i nie tylko.
Mam nadzieję, że pomogłem 😀
Dojechałem do kulomiotów😊 U schyłku świetności radiowej Trójki pod wpływem przypadkowego bonmotu Wojciech Mann zaczął lobbować da antenie słowo KULARZE jako nazwę zawodników pchnięcia kulą...😅
To jest ciekawa dyskusja. Bo np. dlaczego kolarze mogą co rusz mieć "fajniejszy" rower, a pływak już nie może mieć fajniejszego wdzianka? Albo wszyscy albo nikt. A jeśli nikt, to gdzie jest granica dla technlogii i dlaczego tam?
PS. Limit wydatków to ciekawa opcja.
Tak samo buty biegaczy, rękawice bokserów, skarpetki piłkarzy, samochody na wyścigach itd. Niektóre rzeczy są regulowane, a niektóre niestety nie
Edit: najlepiej byłoby zrobić ten sam model danej rzeczy dla wszystkich, tylko ciekawy jestem na ile jest to możliwe i jak wtedy różne firmy miałoby robić ten sam model xd
@@einar657Ciało ludzkie ma granice wytrzymałości i żadko zdarza się ktoś kto by je przekroczył jak np. Michael Phelps, u którego odkryto specjalną mutację pozwalającą mu na dłużej wstrzymać oddech.
W tych rowerach też są ograniczenia, i wiele "fajnych" rzeczy jest niedozwolonych. Z drugiej strony bardzo przykre jest to jak te zasady wpływają bezpośrednio na ofertę dla zwykłych kowalskich. Np jeśli jesteś potężnie z zbudowanym wysokim facetem, albo po prostu masz nadwagę, to oferta wysokiej jakości rowerów szosowych jest dla ciebie drastycznie mała...
Myślę że w przypadku kolarstwa jest to część wyścigu technologicznego który możemy porównać w pewnym sensie do tego co jest chociażby w F1. Doskonalenie konstrukcji roweru i wszystkie rozwiązania dookoła tego są częścią tego sportu podczas gdy pływanie jest sportem gdzie jak największą rolę mają odgrywać ludzkie mięśnie i jego osiągi. Można się oczywiście czepiać że podobną historię mamy w bieganiu gdzie technologia butów też odgrywa dużą rolę, jednak buty w bieganiu są elementem koniecznym, skóra rekina w pływaniu jest opcjonalna
Chyba najbardziej sprawiedliwe by było, gdyby wszyscy pływacy mieli dokładnie taką samą skórę rekina. Wtedy liczyłby się czysty skill.
Mnie zastanawia też kwestia pomiarów długości rzuty. Jeśli sędzia nie będzie uważny może pójść na korzyść rzucającego lub przeciwnie, skrzywdzić go i podać zaniżony wynik
Panie Dawidzie, polecam zablurować wpisywanie hasła na tablecie i zmienić aktualne ;)
O Jezu, mega szanuję 32:44
Tup tup tup i sru ❤️ kocham!
Pytanie laika odnośnie do skarpetek i innych elementów stroju w koszykówce. Nie jest tak, że chodzi o możliwość zidentyfikowania zawodnika danej drużyny w przypadku np. walki o piłkę w parterze itp.?
Fakt.
Skoro aktualne przepisy dotyczące ubioru pływaka określają ściśle jak strój ma wyglądać tzn, że do póki nie pozwolą na pełny ubiór to rekord prędko nie padnie.
Niby chodzi o równość wspózawodnictwa w sporcie ale w wielu sportach ludzie wygrywają tylko dlatego, że mają lepszą technologię sprzętu
Super temat i odcinek 👍🏻👍🏻👍🏻😀
W maratonie, linia wyznaczająca trasę, zwykle niebieska, namalowana jest zwykle pośrodku toru. Dystans zwykle mierzony jest nie po niebieskiej linii, przy użyciu ustandaryzowanej procedury, która zakłada, w pewnym skrócie, przejechanie trasy rowerem, ze skalibrowanym miernikiem dystansu, najkrótszą możliwą drogą. Bieg po zewnętrznej stronie zakrętów potrafi zsumować się do dodatkowego dystansu, około kilometra, na całej trasie maratonu. Istnieje jednak, według mojej wiedzy nie zabroniona, procedura biegania liniami stycznymi do wewnętrznej strony (domyślnej) krzywej pomiaru, ponieważ jest to najkrótsza i najoszczędniejsza energetycznie droga.
W stroju rekina szło o to, że tkanina- dzięki technologii powodowała ułożenie włókien aby działały jak skrzydła czyli dzięki oporowi wody odbijają się do przodu. To są proste sprawy. Chętnie wytłumaczę na swoim kanale. A ja nie mam kanału.
A jednak kontynuacja :o
Panowie, reprezentanci RPA, bądź co bądź Afrykańczycy, są bardzo dobrzy w pływaniu ogólnie. Jest (był) także Oussama Mellouli, niesamowity Tunezyjczyk ale ogólnie co do tezy racja.
A czy z zeszytem A4 to chodzi o ten najbardziej znany, nie tylko w Praciakach, zeszyt redaktora Krzysztofa Wyrzykowskiego?
Wszyscy chwalą, a mi się np. trochę nie podoba forma. Takie ciągnięcie za język i pytanie z zaskoczenia prowadzą do zacięć i no nie jest to płynne ani naturalne. Wolałbym żeby Dawid po prostu mówił to co jest ciekawe a nie oczekiwał od rozmówcy zgadnięcia co miał powiedzieć. Rozmawiajcie sobie - jak ludzie. Chyba przy normalnej rozmowie takiego ciągnięcia za język nikt nie robi..
super materiał
Myślałem, że seria nie będzie kontynuowana😀
Tak ciekawie możecie gadac nawet 3 godziny. Będzie wiecej wyswietleń😊
ciekawe!
tup tup tup, sru - uniwersalna technika do zastosowania w większości sportów :) piłka nożna, siatkówka, tenis, .. jakie inne?
Doping dopiningiem ale jak chłop sobie nie radzi z chopami i zmienia płeć to jak te kobitki mają sobie z nim poradzić
Skoro takie technologie zostały użyte do zdobywania medali, to ciekawe, jakich używają np. nurkowie Navy Seals albo Formoza...
a co sadzicie o dystopijnej olimpiadzie gdzie doping i usprawniana sprzetu sa jest dozwolone? Tak dla samej ciekawosci jak inzynierowie genetyczni i farma sa wstanie podbic ludzkie mozliwosci? :D
A kostiumy w skokach narciarskich, narty, zapięcia itd? Jest pełno takich przypadków....
Sporty motorowe to już w ogóle, nie tylko F1
Dlatego sporty motorowe to tylko "sporty" w cudzysłowie.
W sumie moznaby oszacowac prawdopodobienstwo tych 100 metrów przez porównanie masy dysku i osczepu. Energia musi sie zgadzac. Wiadomo ze jeszcze opór powietrza przy dysku większy, ale chodzi o szacowanie
W dyscyplinach strzeleckich zabroniony jest alkohol.
Skok w dal z saltem, buty skoczków narciarskich, i norwescy biegacze narciarscy co oni w tych butach mają i jakie smary stosują. Wreszcie objawienie sportowe Słoweńcy i Kanadyjczycy, zaczynają wygrywać wszystko i wszędzie.
Dawidzie. Pilnuj swojego PINu do tabletu... ;) 54:57
Rower do Tri to 40k+, pianka do plywania to 3k+, zegarek co laczy sie licznikiem 2k+1,5k.... Wiec liczy sie glownie kasa. Gdyby nie to F1 dzisiejsze auta wygladaly by calkiem inaczej, moze wtedy ta pianka kosztowala by polowe obecnej ceny, moze nawet dzieci by mogly w niej plywac na lekcjach WF. Co nam daje, ze mamy jednego najszybszego plywaka na swiecie ? Co to zmienia dla swiata, placimy (obywatele) za jednego czlowieka ktory dodatkowo jest hamowany przepisami, a tak jak i od NASY teflon z rakiety przeszedl na patelnie, system KERS z F1do aut Audi, tak dzisiaj setki zwyklych przedmiotow jak ubrania, buty itd. bylyby dostepne dla zwyklego czlowieka w znacznie lepszej wersji (ktory jako obywatel poniosl tego koszt).
Będą koszulki z tup tup sru?
Nie wiem, czy było, ale swego czasu był przepis dla biegaczy, że można biegać bez butów.
Albo w jednym...
Siemano pozdrawiam
1:03:10 jest taka aplikacja do nagrywania dwóch ścieżek audio więc nawet nowych mikrofonów nie potrzebujecie.
spoko, może być dłużej.
Przytrzymywanie poprzeczki ręką w tyczce to było skakanie po francusku - bo to Francuzi rozpowszechnili.
Chętnie bym zobaczył jak Grasz w Darsk Souls albo Elden Ring.
To z oszczepem wg mnie bez sensu. Mamy w tym momencie wytrzymałe plexy, szyby kuloodporne, to nie jest problem którego się nie da rozwiązać.
Bardziej problem z długością stadionu
Nie ma znaków na suficie ale są chorągiewki przewieszone nad torem.
Marysia jest piękną kobietą.
Jak można zmienić płeć i brać udział w zawodach sportowych kobiet. To branie sterydów przed zawodami to jest pryszcz. Przewaga genów i mięśni z poprzedniego wcielenia tego nie można przebić. Taka dysproporcja to jakby rozważać współzawodnictwo dzieci i seniorów.
Dawid, ale że o Formule jeden i dmuchanych dyfuzorach czy F-duct nie powiedziałeś, to ehhh
Pozwalam
A w szachach był kiedyś zakazany alkohol.
Pływanie powinno być całkiem nago i problem rozwiązany
Dziwnie się czuję gdy opowiadacie o sporcie zawodowym jak o nie przesyconym dopingiem.
😊
Błagam to przerzut bokiem, a nie "gwiazda" 🙏
Dwa myśliwce hehe to oglądam
Sport wyczynowy powinien być zakazany.
To fabryka kalek!!
A bigpharma się cieszy.
Hej
Adam: wyciąłbym to
Dawid: Nic tu nie wycinamy
Czyżby ktoś tu brał wzór z impo?🤔
Po co Wam te słuchawki? Jesteście obok siebie :)
59:59 ODRZUTOWE NARTY
Dawid, Ty to masz dar. Cale te dwa 1-godzinne podcasty to material na 10-minutowy film z przykladami filmowymi i zdjeciowymi tego o czym mowicie. Mialby z 40x lepszą ogladalnosc.