Chłopie (za przeproszeniem) przyszłam tu bo nie wiem o co w tym chodzi a przez tem film całkiem straciłam wiare w moje jakiekolwiek umiejętności z chemi! DZIĘKI BARDZO!!!!!
Prezentacja i omówienie na bardzo wysokim poziomie, ale jest według mnie kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę: 1) Kluczowy do zajścia próby Trommera jest nadmiar zasady. Jednocześnie nadmiar jonów OH- sprawia, że powstający w reakcji kwas glukonowy odszczepia proton i przenosi go na jon OH-. W związku z tym reakcja powinna wyglądać tak: OH- + 2Cu(OH)2 + GCHO --> 2Cu2O + 3H2O + GCOO(-) Glukozę zapisałem jako GCHO, a anion glukonianowy jako GCOO(-) 2) Doświadczenie NIE wykrywa glukozy w winogronach. Próba Trommera może zostać wykorzystana wyłącznie do wykrycia związków o właściwościach redukujących (dokładniej chodzi o związki zawierające ugrupowanie aldehydowe). Zarówno glukoza jak i fruktoza ulegają tej próbie, ponieważ fruktoza, mimo bycia ketozą, w silnie zasadowym środowisku reakcji izomeryzuje się do glukozy (i do pośredniej formy enolowej). Odczynnik Trommera atakuje wtedy powstającą glukozę i przesuwa równowagę izomeryzacji w kierunku jej tworzenia, stąd widzimy objawy reakcji. Próbą pozwalającą faktycznie wykryć heksozę jest reakcja z Br2 i NaHCO3. Wtedy, z racji braku zasadowego środowiska, fruktoza nie izomeryzuje do glukozy i nie ma właściwości redukujących. Jednocześnie glukoza, z racji posiadania grupy CHO, ulega utlenieniu przez cząsteczkę bromu. Brom redukuje się do anionów bromkowych, zaś grupa -CHO utlenia się do grupy COOH. Grupa COOH następnie reaguje z anionem HCO3(-), co prowadzi do powstania anionu glukonianowego GCOO(-) , dwutlenku węgla CO2 i wody. Zatem produkty tej reakcji to glukonian sodu, bromek sodu, woda i dwutlenek węgla. Szczególnie zwracam uwagę na drugi punkt, ponieważ zgodnie z wymaganiami maturalnymi uczeń musi wiedzieć jak odróżnić ketozę od heksozy.
Pan prowadzący bardzo sympatyczny i świetnie tłumaczy. :) Subskrybuję
No nie wiem 😑
Chłopie (za przeproszeniem) przyszłam tu bo nie wiem o co w tym chodzi a przez tem film całkiem straciłam wiare w moje jakiekolwiek umiejętności z chemi! DZIĘKI BARDZO!!!!!
XDDDDD
Jak się nazywa ten Pan? Jest ZAJEBISTY, chcę więcej materiałów z nim!
Pan Krzysztof Kuśmierczyk
@@piotrbar5079 +1 pochwalony xd
Reakcja jest prowadzona w nadmiarze NaOH. Środowisko zasadowe powoduje, że nie powstaje kwas, a jego sól.
Prezentacja i omówienie na bardzo wysokim poziomie, ale jest według mnie kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę:
1) Kluczowy do zajścia próby Trommera jest nadmiar zasady. Jednocześnie nadmiar jonów OH- sprawia, że powstający w reakcji kwas glukonowy odszczepia proton i przenosi go na jon OH-. W związku z tym reakcja powinna wyglądać tak:
OH- + 2Cu(OH)2 + GCHO --> 2Cu2O + 3H2O + GCOO(-)
Glukozę zapisałem jako GCHO, a anion glukonianowy jako GCOO(-)
2) Doświadczenie NIE wykrywa glukozy w winogronach. Próba Trommera może zostać wykorzystana wyłącznie do wykrycia związków o właściwościach redukujących (dokładniej chodzi o związki zawierające ugrupowanie aldehydowe). Zarówno glukoza jak i fruktoza ulegają tej próbie, ponieważ fruktoza, mimo bycia ketozą, w silnie zasadowym środowisku reakcji izomeryzuje się do glukozy (i do pośredniej formy enolowej). Odczynnik Trommera atakuje wtedy powstającą glukozę i przesuwa równowagę izomeryzacji w kierunku jej tworzenia, stąd widzimy objawy reakcji. Próbą pozwalającą faktycznie wykryć heksozę jest reakcja z Br2 i NaHCO3. Wtedy, z racji braku zasadowego środowiska, fruktoza nie izomeryzuje do glukozy i nie ma właściwości redukujących. Jednocześnie glukoza, z racji posiadania grupy CHO, ulega utlenieniu przez cząsteczkę bromu. Brom redukuje się do anionów bromkowych, zaś grupa -CHO utlenia się do grupy COOH. Grupa COOH następnie reaguje z anionem HCO3(-), co prowadzi do powstania anionu glukonianowego GCOO(-) , dwutlenku węgla CO2 i wody. Zatem produkty tej reakcji to glukonian sodu, bromek sodu, woda i dwutlenek węgla.
Szczególnie zwracam uwagę na drugi punkt, ponieważ zgodnie z wymaganiami maturalnymi uczeń musi wiedzieć jak odróżnić ketozę od heksozy.
nie powinny być dwie wody w równaniu reakcji?
Oczywiście , że powinny być dwie...
Ничего не понятно