REZUMAT | Bulgaria 1-1 România | Preliminariile EURO 1992 Suedia

• Опубликовано: 12 сен 2024
  • Rivalitatea fotbalistica dintre romani si bulgari are radacini adanci. In 1991, ‘tricolorii’ au remizat la Sofia, in preliminariile Euro 1992, scor 1-1, rezultat care i-a lasat acasa pe ai nostri. Nationala ar fi avut nevoie de o victorie pentru a se califica, in contextul in care vecinii de la sud de Dunare pierdusera orice sansa de a merge la turneul final din Suedia
    Citeşte întreaga ştire: Razboi vechi de 16 ani
    Partida Bulgaria - Romania, scor 1-1, a avut loc la 20 noiembrie 1991. Pentru a se califica la Euro, aveam nevoie de o victorie cu cel putin doua goluri marcate. Adrian Popescu a deschis scorul in minutul 30, Sirakov a egalat in minutul 55. In acel meci, Hagi a ratat un penalty. Inclusiv antrenorul nationalei, Mircea Radulescu, declara ca multi jucatori romani erau convinsi ca bulgarii ne vor facilita victoria: ‘A fost un meci pe care nu reusesc sa il uit. Multi jucatori de-ai nostri erau convinsi ca bulgarii nu ne vor pune probleme, desi i-am avertizat asupra faptului ca socotelile s-ar putea sa nu se potriveasca’, a spus Radulescu.