Super takie filmiki z naprawy. Zawsze można się czegoś nauczyć.
3 года назад+6
O to właśnie chodzi - nie chciałem robić totalnie skrótowych filmów na 8 minut gdzie Ci co mają wiedzę po prostu przytakną a Ci co nie mają nic z niego nie wyniosą :) Moja dewiza to przekazywać wiedzę każdemu kto ogląda w sposób uniwersalny także na innych polach życia (bo nie każdy będzie coś takiego naprawiać ale do innych napraw metody i podejście jest podobne :) ) Zapraszam na playlisty na moim kanale - staram się jakoś segregować te filmy i zrobiłem playlistę "naprawy elektroniczne" :)
Pełna profeska i ciekawa nauka. Ostatnio wymieniałem gniazdo usb w smartfonie i jako, że nie mam stosownej "lut lampy" męczyłem się zwykłą lutownicą transformatorową i grotem ze srebrzanki 0,8mm do tego plecionka i już po 2h walki osiągnąłem full sukces ;o)
Podobne wyniki to znaczy ampery rozruchowe na sprawnym testerze pojawiaja sie (przynajmniej u mnie) gdy wykonamy test na akumulatorze który doslownie sekunde wcześniej był obciążony np. żarówka h4
3 года назад+1
Też zauważyłem że jak świeżo po ładowaniu jest powyżej 13V ładunku powierzchniowego to tester jakoś zaniża parametry, a jak odstoi do tych 12,9V albo 12,8V to parametry "rosną" jak prąd a rezystancja maleje
Te szczypce pomiarowe nie są oszukiwane przez pozostałe gałęzie układu (prawa Kirchhoffa) przy bliskich innych niskich i niedaleko podłączonych rezystancjach? Ile kosztują tak mniej więcej?
W testerze akumulatorów tym, czy innym napiecia na kondensatorach nie powinne być wysokie, więc możemy i autor pozwolił sobie na pomiar w układzie bez ich wylutowania.W sprzęcie szczególnie zasilanym na prąd przemienny 230V taki pomiar w układzie może skończyc się uszkodzeniem w tym wypadku szczypiec lub innego testera do pomiarów pojemności, czy też Esr kondensatora. W przypadku pomiaru z tego filmu usprawiedliwiając operatora szczypiec On chciał po prostu szybko ustalić, czy kondensator jest już pusty, czy zwarty/ sprawny, czy nie sprawny?.Prawie każdy elektronik uszkodził lub uszkodzi w przyszłości miernik do pomiarów kondensatorów zapominając przed pomiarem o ich rozładowaniu. Sam pomiar w układzie też nie jest dobrym pomiarem ponieważ może zostać zakłócony zamontowanymi w okolicy kondensatora rezystorem, pięcioma połączonymi równolegle innymi kondensatorami itd, itp.
3 года назад+2
Szczypce to Mastech MS8910, około 80zł na dzień dzisiejszy - a pomiar na PCB zależy od połączenia elementów, jak wypadkowa wartość jest inna to ją pokaże czyli "zakłamie wartość" tutaj rezystory 10k były w szeregu z kondensatorami to wyszło ładnie :)
Po wyświetlanym wyniku zaczął bym od rezystora i zimnych lutów i tego właśnie tranzystora. Pomiar diod i kondensatorów na tym etapie bym nie robił. Ale gratuluję naprawy.
@ Trzeba był powiedzieć że chcesz się warsztatem jaki masz pochwalić. 😁😁😁. Chociaż oglądałem odcinek o naprawie ładowarki na statek i raczej na kondensatory to bym nie wpadł. Jak mają do 10% niezgodności to zostawiam.
3 года назад+2
W pierwszej ładowarce na statek szukałem chyba z miesiąc ;) Rysowałem cały schemat tej płytki element po elemencie, nawet z konstruktorem się skontaktowałem co to za bezpiecznik polimerowy i czemu się tak grzeje, aż w końcu doszedłem do kondensatorów :)
Używam BT360 w wersji ang. i też mam tę opcję BEFORE i AFTER i też nie zauważyłem różnicy w wynikach. Świetny filmik (nie żebym nie miał podobnych narzędzi co Ty i nie bawił się nimi w podobny sposób, ale tego oscyloskopu na mrozie to jeszcze nie testowałem 😀)
@ tranzystor kupiłem w sklepie z elektroniką, bo akurat jakiś czas temu "sprzątałem" zbędne rzeczy i wywaliłem stare płyty główne🤦 Tranzystor LRU024N, bo taki mieli w sklepie (oryginalnie był LR024N). Mój tester ma bodajże to samo firmware (ciekaw jestem, czy można wgrać coś nowszego - pewnie trzebaby się wlutować z kablem USB🤔). U mnie na tej płytce obok felernego tranzystora są 2 stabilizatory napięcia, zaś u Ciebie był 1. Z tyłu płytki widziałem że jest jakiś potencjometr.
3 года назад+3
Hmm, ciekawe te dwa stabilizatory - a co do USB to raczej to nie tak prosto, prędzej wsad do przeprogramowania - ale sobie bym głowy tym nie zaprzątał, używać taki jaki jest i też dobrze :) Tak czy siak cieszę się że działa ;)
@ ok, to nie będę sobie tym głowy zaprzątał (firmwarem). Widziałem, że robisz ciekawe przeróbki ładowarek Sena i innych. Mam akurat jakąś Senę 4A, ale każdy wie co to za sprzęt 😉 Mam też ładowarkę do alumulatorków do zabawek RC - IMAX B6. Można tym ładować akumulatory samochodowe (widziałem test ładowarki Redox robiony przez youtubera Piotra Schyimke i temat bardzo mnie zaciekawił) 👍
3 года назад+3
SENA tak naprawdę z tym trybem 15,8V może się okazać najlepszą ładowarką z marketowych, którą jak się puści z 10 razy to zrobi gęstość ;) Robert postara się to sprawdzić :) A tego IMAXa B6 do ładowania akumulatorów Ca-Ca kiedyś może też sprawdzimy jak wpadnie w ręce :)
Bardzo dobry film. Tytus w moim nie pokazuje wyniku rezystancji, wersja softu taka sama, z potencjometrem od strony lcd. Czy również mógł się uszkodzić?
3 года назад+2
Tam się ustawia chyba czy ma pokazywać rated current czy rezystancję - chyba na pierwszym ekranie jak się wyświetla to prawo lewo klawiszami czy jakiś tak
@ Faktycznie po podpięciu klawiszami góra/dół można przełączyć by mierzył rezystancję (Display R), lub nie mierzył (Display Rated). Dzięki Tytus za podpowiedz, musiałem to przypadkowo przełączyć. Oglądam twoje wszystkie filmy, są najbardziej merytoryczne jakie dotąd widziałem. Pozdrawiam
3 года назад+1
Fajnie - dzięki, cieszę się że się komuś podoba ;)
Tu mi zaimponowałeś, oglądając na szybko , po tych pomiarach zakładałbym, że tranzystor sprawny. Już dawno nie trafiłem na uszkodzony tranzystor bez zwarcia. Jednak z reguły jak sprawdzam tranzystor to mierzę go w obie strony, więc jest szansa, że by wzbudził moje podejrzenie. Co do plecionek, to się w pełni zgadzam,.Mam obie, ale tej na filmiku bez wysmarowania topnikiem nawet nie używam. Przy grzaniu hotem nie dodajesz cyny z ołowiem? Ja dodaje, gdy tylko jest taka możliwość, nie trzeba wtedy, aż tyle grzać. Mierzyłeś kiedyś realną temperaturę swojego hota? Dość sprawnie ci to poszło, jak na tak małą temperaturę.
3 года назад+1
Szczerze to w myślach te wartości trochę wzbudziły moje myślenie :) Kiedyś mierzyłem stabilność temperatury tego hota i wychodziło bardzo stabilnie :) Jak jest większa pojemność cieplna płyty to tak, daję ołowiowej ale czasami mi się nie chce i jak słabo chłodzona płytka to ładnie puszcza :)
Wczoraj dorwałem do testu akumulator Forse 74Ah 720A wymontowany z diesla ponieważ były kłopoty z rozruchem.Do rzeczy gęstość podczas ładowania nie rośnie i stoi na 1,25g/cm3 we wszystkich celach tylko plusowa 1,23g/cm3 prąd 480A z 720A Rw 6mohm.Więc jestem pewny, że coś nie tak z pojemnością więc rozładowuję do 10,5V prądem 3,7A i wynik tylko 13Ah gęstość prawie nie spadła ale Rw już wzrosła do 10mohm.Dodam, że przed rozładowaniem problemy z pojemnością idealnie wykryła opornica prąd ustawiłem na ok.400A napięcie spadło prawie do 8V.
Witam Cię Tytusie. Filmik super. Też mam takiego BT., który akurat zawyża napięcie o ok. 0,5V. Przyznam, że to trochę denerwuje, bo przy odczycie traktuje jako wyższe napięcie np. tak jak by to było zaraz po ładowaniu i przez to są pomniejszone parametry odczytu innych wartości. Też zauważyłem, że na english jest przed i po ład. a na polish nie. U mnie w BT jest gniazdo micro USB- pewnie do wgrania softu albo kalibracji ale jak to obsłużyć to nie mam green idea. Poza tym żadnego prka tez nie ma do regulacji jak to się chwalą inni. Elektronika jest super ale smd to na moje oczy wyzwanie. Jak to powiedział Tadziu M. - oczy mam jak sokół ale starszy sokół. Pzdr i czekam na dalsze przeróbki monsterów marketowych:)) Tomasz.
3 года назад+2
Nie ma gdzieś w Internecie opisanej procedury kalibracji?
@ kiedyś tam zerknąłem ale nic szczególnego wtedy chłopaki nie pisali:(
3 года назад+2
Tak czy siak jak dużo osób mówi że o wiele lepszy i bardziej wiarygodny jest ten KONNWEI KW600 - także albo przesiadka albo tego jako test porównawczy traktować (bo ciekawe że dla typów akumulatorów AGM, EFB i innych podaje różne parametry)
Chciałbym Cię zapytać przy prostowniku hertz 15 a jak próbuję zmniejszyć prąd pokrętłem to przepala się bezpiecznik po stronie pierwotnej 1A coś jest nie tak czy bezpiecznik za mały ? Z góry dziękuję i pozdrawiam
3 года назад+2
A taki był fabrycznie? Może być coś nie tak z układem regulacji jeśli jest na np. triaku - ciężko wróżyć z fusów na odległość :/
Mnie ciekawi inna opcja którą stwierdziłem w przypadku Autoola BT360. Sytuacja jest taka, że mierzę cały czas jeden i ten sam akumulator. W zależności jaki wybiorę typ akumulatora zwykły/EFB/GEL/AGM wychodzi inna wartość rezystancji wewnętrznej. To mi się nie podoba bo rezystancja wewnętrzna jest taka jaka jest i nie ma znaczenia jaki typ akumulatora wybiorę, w testerze powinna wyjść zawsze taka sama wartość. Rozumiem że ten wybór ma wpływ na pokazaną przez miernik szacowaną wartość prądu rozruchowego - i faktycznie wartość ta się zmienia w zależności jaki typ mierzonego akumulatora wybiorę. Nie mniej jednak rezystancja wewnętrzna powinna za każdym razem być taka sama. Dla porównania w przypadku testera Konnwei wartość rezystancji wewnętrznej jest taka sama niezależnie jaki typ akumulatora wybiorę - zmienia się tylko szacowany prąd pomiarowy. Może ktoś mądrzejszy ode mnie się w tym temacie wypowie co o tym sądzi ?
3 года назад+3
Super komentarz, dziękuję za mega cenne spostrzeżenie! W takim razie może wychodzić na to, że algorytm obliczania Rw jest różny dla różnych typów akumulatorów - z ciekawości sam też przyjrzę się temu tematowi! :)
ja zauważyłem, że robiąc pomiar tego samego akumulatora raz po razie, wychodzą coraz lepsze parametry... wg mnie te rezystory 5W jak się nagrzewają to zaburzają odczyt
Ja też zauważyłem, że zmierzony opór ma wpływ na wyniki kondycji akumulatora. Jak jest powyżej 6 dla zwykłego kwasiaka to pokazuje, że wymienić, mimo braku problemów nawet zimą.
Mierząc AGM wynik średni, zmieniłem na regular i wynik dużo lepszy pokazuje. Dziwne to. Prąd rozruchowy powinien być obiektywny.
3 года назад+3
Może tak być że temperatura rezystora tak wpływa na pomiar - a co do pomiarów na różnych trybach to faktycznie pokazuje inne wartości w zależności od ustawienia rodzaju akumulatora - czyli to nie jest obiektywny pomiar a jakieś algorytmy i szacowanie w zależności od wybranej opcji
Tytusie, czy polecasz ten tester w 2023r w klasie do 2 stówek czy jest coś lepszego? Nie potrzebuje bajerów, wydruków.
Год назад
Zależy co kto potrzebuje 😉 Nie wiem czy KW650 nie jest najlepszym wyborem? allegro.pl/oferta/tester-do-wszystkich-akumulatorow-6v-12v-kw650-hit-13290256537?#
@ ja jednak wybrałem wiarygodność pomiaru ponad jedno kliknięcie mniej... najwyżej microswitcha wymienię a nie tranzystor jak w Twoim XD Brakuje mi opcji powyżej/poniżej 0'C albo przynajmniej wyboru temp otoczenia
3 года назад+2
Tylko zmiana tych opcji na przykład u mnie nic z pomiarami nie zmienia :D Pokazuje to samo dla jednej i drugiej opcji
Siemano. Moj przez ok rok lerzenia sam się z siebie wyjsrał. Pomazuje ok 8.56V na każdym akusie mimo, że miernik pokazuje ponad 12V. I bądź tu mundry co mu dolega. Aha na starcie pokazuje wyższe napięcie ale bardzo szybko spada tak jakby coś się grzało lub jakiś kondek wysechł. Układ chip mam laserowo zeszlifowany napisy... Typikal china crap!!! Tak mój też z j. polskim nie mial wyboru testu przed i po ładowaniu. Mam też drugiego padnięty już dojechał. I tam jak jest bardzo niskie napięcie to coś pokazuje a tak przy 12V nie włącza się. I teraz tak myślę, że może mieć regulator uwalony bo cała elektronika nie działa. A ten z zaniżonym napięciem chyba będzie miał też regulator. Ogólnie słabej jakości wręcz odpadowej komponenty użyte. Wykonanie też lipa. Musiałem krokodylki poprawiać bi tylko glutem przewody przyklejone były...
Год назад
Powiem Ci, bardzo dziwne że zaniża napięcie - takiego przypadku jeszcze nie miałem :/
Według mnie wskazania oporności wewnętrznej nie są poprawne. Z doświadczenia, przy SOH 100% i SOC 98% rezystancja wewnętrzna powinna być w okolicach 4miliomów, a nie prawie 6.
Mniejsza pojemność większa wartość Rw.Co jak co, ale wartości Rw BT360 , czy KW600 są wystrczająco dokładne dla określenia ogólnej kondycji akumulatora.
Niedawno miałem taki dylemat. Chciałem przygotować 3 letni akumulator 74Ah 750A na zimę. Ładowałem 2 dni i po dniu przerwy takie wyniki: 1,29 gęstość, 770A prąd rozruchowy, 3,7mohm opór, a SOH 92%. Dlaczego nie 100%? Mierzone Autoolem.
@@andrzejki1110Wynik pomiaru to Rw, napięcie, za pomocą rozładowania pomiar pojemności, pomiar opornicą to są moim zdaniem parametry namacalne, a SOH i nawet SOC to takie na dwoje babka wróżyła są one parametrami wyliczonymi z coś się mnoży, dzieli, dodaje i odejmuje, a co z czym? jak w czeskim filmie nikt nic nie wie.
3 года назад+2
Porównam wskazania z jakimś sprawnym testerem i dam znać - ale to dopiero za około 2 tygodnie pewnie
@@andrzejki1110 a jaką temperaturę miał elektrolit/obudowa, jak poniżej 20 st. C to możliwe. Mój bt360: soh pomnożone przez pojemność z naklejki daje w miarę zbliżony wynik. Np. Soh 65% przy aku 44Ah miał 30Ah przy użyciu elektronicznego obciążenia prądem C20, soh 70% aku 100Ah miał 66Ah.
@ Cześć, przyjacielu sprawdziłem dzisiaj i są malutkie zmiany przed ładowaniem było 12,66v i 4,63m oma ,i zaraz kolejny pomiar ale po ładowaniu i wyszło 12,70v i 4,61m oma tylko akumulator był podłączony do auta i do niego idą kable około 40cm bo znajduje się pod lampą przed przednim kołem. I to pewnie ma wpływ na jakieś niezgodności ☺️
3 года назад
Hmm, ciekawe czemu wyszło inne napięcie - może w zależności od stanu inaczej obciąża akumulator? Albo po pierwszym teście akumulator się "rozbudził" od przepływającego prądu - ja obserwuję takie zjawisko czasami jak auto stoi i widzę na multimetrze bluetooth że jest np. 12,65V a jak otworzę auto to jest chwilowy spadek napięcia i odbija wyżej - np. do 12,75V gdzie auto nadal stoi (I myślę czy błąd miernika czy od płynącego prądu akumulator się "rozbudza" poprzez samoogrzanie
Z mojego doświadczenia warsztatowego pragnę trochę skorygować treść: 1. 24C02 to nie pamięć programu, tylko raczej ustawień, ew. kalibracji. Pamięć programu raczej jest w µC. 2. Ponieważ nie było tego widać na filmie to muszę dodać, że plecionka bez pasty lutowniczej minimalizującej utlenianie się miedzi pod wpływem temperatury sobie może być i najdroższa, ale jest nieprawidłowo użyta i w związku z tym wchłonie mniej cyny. Można też użyć dobrze rozgrzanej rozlutownicy z próźnią.
3 года назад+2
Dzięki, faktycznie słuszne spostrzeżenie - aczkolwiek jeśli chodzi o napięcie to w tej wersji akurat jest "kalibrowane" potencjometrem z tyłu, chociaż swoją drogą akurat 24C02 to dość mała kostka i program by mógł się nie zmieścić :) Tak czy siak urządzenie też pamięta ostatni język i tryby i nastawy - może w tym EEPROMIE? Nie wiem, ale bardzo dziękuję za merytoryczny komentarz - cieszę się że mogę czegoś się nauczyć od moich widzów :) A jak plecionka nie ciągnie to daję trochę topnika i wciąga - albo czasami ją nacieram topnikiem ;)
Na wiosnę miałem przygodę z testerem KW600 i soft zapisany był w układzie 25Q32.Po wymienie tegoż układu na sprawny i wgraniu nowego softu tester ożył.Także ten układ 24C02 zastosowany BT360 moim zdaniem jest tym czym dla KW600 pamieć 25Q32.
Niestety wyswietlany tekst na ekranie skutecznie zasłania wszystko co pokazujesz . Myślę sobie że jeżeli to omawiasz poprawną polszczyzną to nie ma sensu dodawanie tych napisów.
3 года назад+1
Napisy są dodane pod SEO - ale można je wyłączyć w ustawieniach odtwarzania filmu 😉
Niestety, ale robię eksperymenty i chyba teorie że RUclips lepiej promuje filmy z ilością reklam którą RUclips sam ustawi są lepiej promowane. Jak ustawiałem 2-3 reklamy ręcznie to było mniej wyświetleń niż jak RUclips automatycznie wrzuci milion reklam - oni tak naprawdę mają z tego 50% prowizji swojej i dla nich filmy mają zarabiać - poniekąd dla mnie też
@@UC5ZP1xlFxuHRTwlnEHl9BiA Uwielbiam te momenty kiedy ktoś kręcąc tego typu film robi z ludzi debili mówiąc co jest w środku, jakby tego nie było widać... Naprawdę, wszyscy widzą i nie musisz tego mówić...
Tytusie studiuję tak jak pisałem wszystkie Twoje filmy i uczę się napraw. Do tej pory myślałem, że żeby sprawdzić kondensator należy przynajmniej jedną nóżkę wylutować z układu albo wylutować cały i włożyć w tester. Ty testujesz tutaj kondensator w układzie - kiedy można a kiedy nie można tak robić?
7 месяцев назад
Super, dzięki :) Wpadaj w takim razie na dzisiejsze szkolenie z naprawy przetwornic impulsowych :) ruclips.net/video/5l234K2p_jM/видео.html - Jak znaleźć zwarcie? Darmowe szkolenie z przetwornic impulsowych i podstawy topologii - CTEK MXS 10 Na kilku filmach z napraw pokazywałem jak testuję w obwodzie kondensatory :) Jak mierzy je dobrze to raczej są dobre, jak wychodzą głupoty to dopiero je wylutowuję - bo czasem odlutowanie "naprawia" kondensator poprzez podgrzanie, a gdy ochłodzą się to znowu parametry siadają :)
Super takie filmiki z naprawy. Zawsze można się czegoś nauczyć.
O to właśnie chodzi - nie chciałem robić totalnie skrótowych filmów na 8 minut gdzie Ci co mają wiedzę po prostu przytakną a Ci co nie mają nic z niego nie wyniosą :) Moja dewiza to przekazywać wiedzę każdemu kto ogląda w sposób uniwersalny także na innych polach życia (bo nie każdy będzie coś takiego naprawiać ale do innych napraw metody i podejście jest podobne :) ) Zapraszam na playlisty na moim kanale - staram się jakoś segregować te filmy i zrobiłem playlistę "naprawy elektroniczne" :)
Scammers...
Świetny film!!! Dziękuję :-)
Cieszę się :)
Twoje filmy i kanal sa super i masz talent dydaktyczny.Jestem pod wrazeniem wiedzy.Jak tak dalej pojdzie to do wiosny masz 50 tys subow.
Fajnie by było :)
Staram się!
Tymczasem minęło 2 lata i jest 28k subów :)
Dzieki Tytus za dzielenie sie wiedza i patentami!
Cieszę się :)
Super tricki i patenty :) brawo Tytus!
Dzięki :)
Pełna profeska i ciekawa nauka. Ostatnio wymieniałem gniazdo usb w smartfonie i jako, że nie mam stosownej "lut lampy" męczyłem się zwykłą lutownicą transformatorową i grotem ze srebrzanki 0,8mm do tego plecionka i już po 2h walki osiągnąłem full sukces ;o)
Fajnie! To się nazywa uporczywość :)
Podobne wyniki to znaczy ampery rozruchowe na sprawnym testerze pojawiaja sie (przynajmniej u mnie) gdy wykonamy test na akumulatorze który doslownie sekunde wcześniej był obciążony np. żarówka h4
Też zauważyłem że jak świeżo po ładowaniu jest powyżej 13V ładunku powierzchniowego to tester jakoś zaniża parametry, a jak odstoi do tych 12,9V albo 12,8V to parametry "rosną" jak prąd a rezystancja maleje
Łapka w górę profesjonalny materiał
Super, dzięki :)
🙄Dzięki za odrobinę "czarnej magii" 🙂 Z przyjemnością obejrzałem 👍
Cieszę się 😉
Te szczypce pomiarowe nie są oszukiwane przez pozostałe gałęzie układu (prawa Kirchhoffa) przy bliskich innych niskich i niedaleko podłączonych rezystancjach? Ile kosztują tak mniej więcej?
W testerze akumulatorów tym, czy innym napiecia na kondensatorach nie powinne być wysokie, więc możemy i autor pozwolił sobie na pomiar w układzie bez ich wylutowania.W sprzęcie szczególnie zasilanym na prąd przemienny 230V taki pomiar w układzie może skończyc się uszkodzeniem w tym wypadku szczypiec lub innego testera do pomiarów pojemności, czy też Esr kondensatora.
W przypadku pomiaru z tego filmu usprawiedliwiając operatora szczypiec On chciał po prostu szybko ustalić, czy kondensator jest już pusty, czy zwarty/ sprawny, czy nie sprawny?.Prawie każdy elektronik uszkodził lub uszkodzi w przyszłości miernik do pomiarów kondensatorów zapominając przed pomiarem o ich rozładowaniu.
Sam pomiar w układzie też nie jest dobrym pomiarem ponieważ może zostać zakłócony zamontowanymi w okolicy kondensatora rezystorem, pięcioma połączonymi równolegle innymi kondensatorami itd, itp.
Szczypce to Mastech MS8910, około 80zł na dzień dzisiejszy - a pomiar na PCB zależy od połączenia elementów, jak wypadkowa wartość jest inna to ją pokaże czyli "zakłamie wartość" tutaj rezystory 10k były w szeregu z kondensatorami to wyszło ładnie :)
Po wyświetlanym wyniku zaczął bym od rezystora i zimnych lutów i tego właśnie tranzystora. Pomiar diod i kondensatorów na tym etapie bym nie robił.
Ale gratuluję naprawy.
Też bym zaczął od rezystora i okolic.
Chciałem pokazać ogólnie co można zrobić i zmierzyć jak się nie wiadomo za co zabrać podczas naprawy ;)
@ Trzeba był powiedzieć że chcesz się warsztatem jaki masz pochwalić. 😁😁😁. Chociaż oglądałem odcinek o naprawie ładowarki na statek i raczej na kondensatory to bym nie wpadł. Jak mają do 10% niezgodności to zostawiam.
W pierwszej ładowarce na statek szukałem chyba z miesiąc ;) Rysowałem cały schemat tej płytki element po elemencie, nawet z konstruktorem się skontaktowałem co to za bezpiecznik polimerowy i czemu się tak grzeje, aż w końcu doszedłem do kondensatorów :)
Używam BT360 w wersji ang. i też mam tę opcję BEFORE i AFTER i też nie zauważyłem różnicy w wynikach.
Świetny filmik (nie żebym nie miał podobnych narzędzi co Ty i nie bawił się nimi w podobny sposób, ale tego oscyloskopu na mrozie to jeszcze nie testowałem 😀)
Hehe, dzięki 😉
Fajnie, że się podoba 👍🙂
W moim bt360 było to samo uszkodzone - wymiana pomogła. Dzięki i pozdrawiam!
Super, bardzo się cieszę :)
Czyli jednak komuś też się tak zepsuł - wersja z potencjometrem z tyłu czy jakaś nowsza?
Tranzystor z płyty głównej? :)
@ tranzystor kupiłem w sklepie z elektroniką, bo akurat jakiś czas temu "sprzątałem" zbędne rzeczy i wywaliłem stare płyty główne🤦
Tranzystor LRU024N, bo taki mieli w sklepie (oryginalnie był LR024N).
Mój tester ma bodajże to samo firmware (ciekaw jestem, czy można wgrać coś nowszego - pewnie trzebaby się wlutować z kablem USB🤔).
U mnie na tej płytce obok felernego tranzystora są 2 stabilizatory napięcia, zaś u Ciebie był 1.
Z tyłu płytki widziałem że jest jakiś potencjometr.
Hmm, ciekawe te dwa stabilizatory - a co do USB to raczej to nie tak prosto, prędzej wsad do przeprogramowania - ale sobie bym głowy tym nie zaprzątał, używać taki jaki jest i też dobrze :)
Tak czy siak cieszę się że działa ;)
@ ok, to nie będę sobie tym głowy zaprzątał (firmwarem).
Widziałem, że robisz ciekawe przeróbki ładowarek Sena i innych.
Mam akurat jakąś Senę 4A, ale każdy wie co to za sprzęt 😉
Mam też ładowarkę do alumulatorków do zabawek RC - IMAX B6.
Można tym ładować akumulatory samochodowe (widziałem test ładowarki Redox robiony przez youtubera Piotra Schyimke i temat bardzo mnie zaciekawił) 👍
SENA tak naprawdę z tym trybem 15,8V może się okazać najlepszą ładowarką z marketowych, którą jak się puści z 10 razy to zrobi gęstość ;)
Robert postara się to sprawdzić :)
A tego IMAXa B6 do ładowania akumulatorów Ca-Ca kiedyś może też sprawdzimy jak wpadnie w ręce :)
dobrze, bardzo dobrze
Dzięki :)
Bardzo dobry film. Tytus w moim nie pokazuje wyniku rezystancji, wersja softu taka sama, z potencjometrem od strony lcd. Czy również mógł się uszkodzić?
Tam się ustawia chyba czy ma pokazywać rated current czy rezystancję - chyba na pierwszym ekranie jak się wyświetla to prawo lewo klawiszami czy jakiś tak
@ Faktycznie po podpięciu klawiszami góra/dół można przełączyć by mierzył rezystancję (Display R), lub nie mierzył (Display Rated). Dzięki Tytus za podpowiedz, musiałem to przypadkowo przełączyć. Oglądam twoje wszystkie filmy, są najbardziej merytoryczne jakie dotąd widziałem. Pozdrawiam
Fajnie - dzięki, cieszę się że się komuś podoba ;)
Tu mi zaimponowałeś, oglądając na szybko , po tych pomiarach zakładałbym, że tranzystor sprawny. Już dawno nie trafiłem na uszkodzony tranzystor bez zwarcia. Jednak z reguły jak sprawdzam tranzystor to mierzę go w obie strony, więc jest szansa, że by wzbudził moje podejrzenie.
Co do plecionek, to się w pełni zgadzam,.Mam obie, ale tej na filmiku bez wysmarowania topnikiem nawet nie używam. Przy grzaniu hotem nie dodajesz cyny z ołowiem? Ja dodaje, gdy tylko jest taka możliwość, nie trzeba wtedy, aż tyle grzać. Mierzyłeś kiedyś realną temperaturę swojego hota? Dość sprawnie ci to poszło, jak na tak małą temperaturę.
Szczerze to w myślach te wartości trochę wzbudziły moje myślenie :)
Kiedyś mierzyłem stabilność temperatury tego hota i wychodziło bardzo stabilnie :)
Jak jest większa pojemność cieplna płyty to tak, daję ołowiowej ale czasami mi się nie chce i jak słabo chłodzona płytka to ładnie puszcza :)
Wczoraj dorwałem do testu akumulator Forse 74Ah 720A wymontowany z diesla ponieważ były kłopoty z rozruchem.Do rzeczy gęstość podczas ładowania nie rośnie i stoi na 1,25g/cm3 we wszystkich celach tylko plusowa 1,23g/cm3 prąd 480A z 720A Rw 6mohm.Więc jestem pewny, że coś nie tak z pojemnością więc rozładowuję do 10,5V prądem 3,7A i wynik tylko 13Ah gęstość prawie nie spadła ale Rw już wzrosła do 10mohm.Dodam, że przed rozładowaniem problemy z pojemnością idealnie wykryła opornica prąd ustawiłem na ok.400A napięcie spadło prawie do 8V.
Witam Cię Tytusie. Filmik super. Też mam takiego BT., który akurat zawyża napięcie o ok. 0,5V. Przyznam, że to trochę denerwuje, bo przy odczycie traktuje jako wyższe napięcie np. tak jak by to było zaraz po ładowaniu i przez to są pomniejszone parametry odczytu innych wartości. Też zauważyłem, że na english jest przed i po ład. a na polish nie. U mnie w BT jest gniazdo micro USB- pewnie do wgrania softu albo kalibracji ale jak to obsłużyć to nie mam green idea. Poza tym żadnego prka tez nie ma do regulacji jak to się chwalą inni. Elektronika jest super ale smd to na moje oczy wyzwanie. Jak to powiedział Tadziu M. - oczy mam jak sokół ale starszy sokół. Pzdr i czekam na dalsze przeróbki monsterów marketowych:)) Tomasz.
Nie ma gdzieś w Internecie opisanej procedury kalibracji?
@ jakoś słabo szukam:))
Też zerknąłem i faktycznie nic nie znalazłem - może warto zapytać na forum mrAkumulator na Facebooku?
@ kiedyś tam zerknąłem ale nic szczególnego wtedy chłopaki nie pisali:(
Tak czy siak jak dużo osób mówi że o wiele lepszy i bardziej wiarygodny jest ten KONNWEI KW600 - także albo przesiadka albo tego jako test porównawczy traktować (bo ciekawe że dla typów akumulatorów AGM, EFB i innych podaje różne parametry)
Bardzo ciekawe się dowiedzialem
Fajnie :)
Super że pokazujesz i opowiadasz
😉
Co może być przyczyną że tester zaniża pomiary względem innego testera, mam autool by 860 i 80% Aku pokazuje do wymiany. Strasznie zaniża wszystko
Zła kalibracja, pytanie czy jest potencjometrem czy w EEPROMie programowalna?
Potwierdzam, w moim BT360 też jest mniej opcji w "polski jezyka" ;)
Kocham te tłumaczenia :D Regular = regularny :D Dobry baterii ;)
Jak jest CINGLISH to jak nazwać chiński POLISH?
W moim też jest mniej opcji dla polaków.
Chciałbym Cię zapytać przy prostowniku hertz 15 a jak próbuję zmniejszyć prąd pokrętłem to przepala się bezpiecznik po stronie pierwotnej 1A coś jest nie tak czy bezpiecznik za mały ? Z góry dziękuję i pozdrawiam
A taki był fabrycznie?
Może być coś nie tak z układem regulacji jeśli jest na np. triaku - ciężko wróżyć z fusów na odległość :/
@ fabrycznie był T 1A zmieniłem na T 1.6A i nie przepala się. Wiem że tak na odległość to ciężko. Dzięki za odpowiedź. Zdrowych i radosnych Świąt
A jaki jest wymagany na tabliczce znamionowej?
@ 1 A
No to zmiana na większy to raczej nie jest poprawna naprawa - warto by było się przyjrzeć dlaczego się palił ten bezpiecznik
Super!
No to super :)
Mnie ciekawi inna opcja którą stwierdziłem w przypadku Autoola BT360. Sytuacja jest taka, że mierzę cały czas jeden i ten sam akumulator. W zależności jaki wybiorę typ akumulatora zwykły/EFB/GEL/AGM wychodzi inna wartość rezystancji wewnętrznej. To mi się nie podoba bo rezystancja wewnętrzna jest taka jaka jest i nie ma znaczenia jaki typ akumulatora wybiorę, w testerze powinna wyjść zawsze taka sama wartość. Rozumiem że ten wybór ma wpływ na pokazaną przez miernik szacowaną wartość prądu rozruchowego - i faktycznie wartość ta się zmienia w zależności jaki typ mierzonego akumulatora wybiorę. Nie mniej jednak rezystancja wewnętrzna powinna za każdym razem być taka sama. Dla porównania w przypadku testera Konnwei wartość rezystancji wewnętrznej jest taka sama niezależnie jaki typ akumulatora wybiorę - zmienia się tylko szacowany prąd pomiarowy. Może ktoś mądrzejszy ode mnie się w tym temacie wypowie co o tym sądzi ?
Super komentarz, dziękuję za mega cenne spostrzeżenie! W takim razie może wychodzić na to, że algorytm obliczania Rw jest różny dla różnych typów akumulatorów - z ciekawości sam też przyjrzę się temu tematowi! :)
ja zauważyłem, że robiąc pomiar tego samego akumulatora raz po razie, wychodzą coraz lepsze parametry... wg mnie te rezystory 5W jak się nagrzewają to zaburzają odczyt
Ja też zauważyłem, że zmierzony opór ma wpływ na wyniki kondycji akumulatora. Jak jest powyżej 6 dla zwykłego kwasiaka to pokazuje, że wymienić, mimo braku problemów nawet zimą.
Mierząc AGM wynik średni, zmieniłem na regular i wynik dużo lepszy pokazuje. Dziwne to. Prąd rozruchowy powinien być obiektywny.
Może tak być że temperatura rezystora tak wpływa na pomiar - a co do pomiarów na różnych trybach to faktycznie pokazuje inne wartości w zależności od ustawienia rodzaju akumulatora - czyli to nie jest obiektywny pomiar a jakieś algorytmy i szacowanie w zależności od wybranej opcji
Tytusie, czy polecasz ten tester w 2023r w klasie do 2 stówek czy jest coś lepszego? Nie potrzebuje bajerów, wydruków.
Zależy co kto potrzebuje 😉
Nie wiem czy KW650 nie jest najlepszym wyborem?
allegro.pl/oferta/tester-do-wszystkich-akumulatorow-6v-12v-kw650-hit-13290256537?#
Pozdrawiam super
Dzięki, pozdro! 😉
RAZ włączyłem polski i od razu na angielski wróciłem ;) Dobry baterii XD
Też chciałem zostać na angielskim ale na Polskim jedno klikanie mniej - i zawsze mi się humor poprawia jak widzę "akumulator regularny" :D
@ ja jednak wybrałem wiarygodność pomiaru ponad jedno kliknięcie mniej... najwyżej microswitcha wymienię a nie tranzystor jak w Twoim XD
Brakuje mi opcji powyżej/poniżej 0'C albo przynajmniej wyboru temp otoczenia
Tylko zmiana tych opcji na przykład u mnie nic z pomiarami nie zmienia :D Pokazuje to samo dla jednej i drugiej opcji
@@bbzyq ponoć jest jeszcze opcja w samochodzie i poza ale ja nie wiem jak wejść w to:)
Też to widziałem w jakiejś innej wersji tego BT360 ;)
Można prosić o nazwę tej pęsetki elektronicznej do pomiarów SMD? Pozdrawiam
Proszę bardzo :) Też dawałem okolice 80zł za nią:
ali.ski/yC0kN
Dziękuję
Sorki że długo ale dopiero wolna chwila na ogarnięcie komentarzy 😉👍
Spokojnie nikt nie umarł
😉
👍👍👍👍👍🔋
:)
Również nie mam w polskim menu opcji przed i po ładowaniu. Ale też zauważyłem, że ta opcja w żaden sposób nie wpływa na wynik.
Dokładnie :)
Co to za miernik ten co łapie jak penseta?
Mastech MS8910
W polskim języku jest wybór między rezystancją a prądem nominalnym. Tytus miał ustawioną rezystancję.
Tu też jest wybór na początku w menu czy ma być Rw czy Rated Current ;)
😁👍
:)
Mój też ma te opcje po przełączeniu na język angielski. Wersja oprogramowania testerka 1.00.001.
A w Polskim brak?
Tak w polskim brak.
I tak ta funkcja nic nie wnosi :D
u mnie w polskim języku jest przed i po ładowaniu.
Tez mam ale parametry sie zmieniają
Jaka wersja softu?
Mi nagłe padł ten tester Teraz pokazuje Tylko biały ekran. Czy umiał byś to naprawić?
Nie wiem, rozbierz go i wyjmij taśmę od LCD i ją wsadź ponownie, może pomoże?
Od strony wyświetlacza w moim jest potencjometr, nim kalibrowałem.....
U nie też, to jedne z pierwszych wersji - potem było kalibrowane wsadem :)
Siemano. Moj przez
ok rok lerzenia sam się z siebie wyjsrał. Pomazuje ok 8.56V na każdym akusie mimo, że miernik pokazuje ponad 12V. I bądź tu mundry co mu dolega. Aha na starcie pokazuje wyższe napięcie ale bardzo szybko spada tak jakby coś się grzało lub jakiś kondek wysechł. Układ chip mam laserowo zeszlifowany napisy... Typikal china crap!!!
Tak mój też z j. polskim nie mial wyboru testu przed i po ładowaniu. Mam też drugiego padnięty już dojechał. I tam jak jest bardzo niskie napięcie to coś pokazuje a tak przy 12V nie włącza się. I teraz tak myślę, że może mieć regulator uwalony bo cała elektronika nie działa. A ten z zaniżonym napięciem chyba będzie miał też regulator. Ogólnie słabej jakości wręcz odpadowej komponenty użyte. Wykonanie też lipa. Musiałem krokodylki poprawiać bi tylko glutem przewody przyklejone były...
Powiem Ci, bardzo dziwne że zaniża napięcie - takiego przypadku jeszcze nie miałem :/
Według mnie wskazania oporności wewnętrznej nie są poprawne.
Z doświadczenia, przy SOH 100% i SOC 98% rezystancja wewnętrzna powinna być w okolicach 4miliomów, a nie prawie 6.
Mniejsza pojemność większa wartość Rw.Co jak co, ale wartości Rw BT360 , czy KW600 są wystrczająco dokładne dla określenia ogólnej kondycji akumulatora.
Niedawno miałem taki dylemat. Chciałem przygotować 3 letni akumulator 74Ah 750A na zimę. Ładowałem 2 dni i po dniu przerwy takie wyniki: 1,29 gęstość, 770A prąd rozruchowy, 3,7mohm opór, a SOH 92%. Dlaczego nie 100%? Mierzone Autoolem.
@@andrzejki1110Wynik pomiaru to Rw, napięcie, za pomocą rozładowania pomiar pojemności, pomiar opornicą to są moim zdaniem parametry namacalne, a SOH i nawet SOC to takie na dwoje babka wróżyła są one parametrami wyliczonymi z coś się mnoży, dzieli, dodaje i odejmuje, a co z czym? jak w czeskim filmie nikt nic nie wie.
Porównam wskazania z jakimś sprawnym testerem i dam znać - ale to dopiero za około 2 tygodnie pewnie
@@andrzejki1110 a jaką temperaturę miał elektrolit/obudowa, jak poniżej 20 st. C to możliwe. Mój bt360: soh pomnożone przez pojemność z naklejki daje w miarę zbliżony wynik. Np. Soh 65% przy aku 44Ah miał 30Ah przy użyciu elektronicznego obciążenia prądem C20, soh 70% aku 100Ah miał 66Ah.
Mój ma w polskim przed i po ładowańiu {ale wychodzi tak samo}
A wersja oprogramowania taka sama?
Mój też ma taką opcje
Czy ktoś robił update softu w tym testerze? Widziałem nowszą wersję i np. wykrywa zwartą celę.
O widzisz, poważnie?
@ ruclips.net/video/_uc3YjsOZ8U/видео.html
Tłumaczenie też się różni. Np. "regularnie zalany" 😂
Kurde, za dużo materiału a nie wklikałem się akurat w test tej funkcji - która minuta? :D
@ 54:00
Faktycznie, w wolnej chwili może go spróbuję zaktualizować, chociaż nawet jeszcze nie wiem jak to zrobić 😉
Ja posiadam taki sam BT360 kupiony na Ali i ma w języku polskim przed i po ładowaniu
A różnica w pomiarach przed i po jest jakaś? Bo ten pokazuje tak samo
@ szczerze to nie zwracałem uwagi robiłem pomiar jak przed to przed jak po to po ładowaniu. Sprawdzę tak jak Ty to zrobiłeś i napiszę 👍
Ok :)
@ Cześć, przyjacielu sprawdziłem dzisiaj i są malutkie zmiany przed ładowaniem było 12,66v i 4,63m oma ,i zaraz kolejny pomiar ale po ładowaniu i wyszło 12,70v i 4,61m oma tylko akumulator był podłączony do auta i do niego idą kable około 40cm bo znajduje się pod lampą przed przednim kołem. I to pewnie ma wpływ na jakieś niezgodności ☺️
Hmm, ciekawe czemu wyszło inne napięcie - może w zależności od stanu inaczej obciąża akumulator?
Albo po pierwszym teście akumulator się "rozbudził" od przepływającego prądu - ja obserwuję takie zjawisko czasami jak auto stoi i widzę na multimetrze bluetooth że jest np. 12,65V a jak otworzę auto to jest chwilowy spadek napięcia i odbija wyżej - np. do 12,75V gdzie auto nadal stoi (I myślę czy błąd miernika czy od płynącego prądu akumulator się "rozbudza" poprzez samoogrzanie
Mam po Polsku przed ładowaniem i po ładowaniu
O widzisz 👍
To spolszczenie menu to takie bardziej chińskie
Zdecydowanie 😉
@ ja kupiłem sobie KW-510 żałowałem że nie ma polskiego menu. Teraz już przestało mi na tym zależeć 😁
Ja nigdy nawet nie myślę o stosowaniu czegokolwiek co jest "spolszczone" 😉
Z mojego doświadczenia warsztatowego pragnę trochę skorygować treść:
1. 24C02 to nie pamięć programu, tylko raczej ustawień, ew. kalibracji. Pamięć programu raczej jest w µC.
2. Ponieważ nie było tego widać na filmie to muszę dodać, że plecionka bez pasty lutowniczej minimalizującej utlenianie się miedzi pod wpływem temperatury sobie może być i najdroższa, ale jest nieprawidłowo użyta i w związku z tym wchłonie mniej cyny. Można też użyć dobrze rozgrzanej rozlutownicy z próźnią.
Dzięki, faktycznie słuszne spostrzeżenie - aczkolwiek jeśli chodzi o napięcie to w tej wersji akurat jest "kalibrowane" potencjometrem z tyłu, chociaż swoją drogą akurat 24C02 to dość mała kostka i program by mógł się nie zmieścić :)
Tak czy siak urządzenie też pamięta ostatni język i tryby i nastawy - może w tym EEPROMIE? Nie wiem, ale bardzo dziękuję za merytoryczny komentarz - cieszę się że mogę czegoś się nauczyć od moich widzów :)
A jak plecionka nie ciągnie to daję trochę topnika i wciąga - albo czasami ją nacieram topnikiem ;)
Na wiosnę miałem przygodę z testerem KW600 i soft zapisany był w układzie 25Q32.Po wymienie tegoż układu na sprawny i wgraniu nowego softu tester ożył.Także ten układ 24C02 zastosowany BT360 moim zdaniem jest tym czym dla KW600 pamieć 25Q32.
Dobrze wiedzieć, a skąd miałeś wsad tej kości?
@Wsad miałem dzięki uprzejmości.
:)
Niestety wyswietlany tekst na ekranie skutecznie zasłania wszystko co pokazujesz . Myślę sobie że jeżeli to omawiasz poprawną polszczyzną to nie ma sensu dodawanie tych napisów.
Napisy są dodane pod SEO - ale można je wyłączyć w ustawieniach odtwarzania filmu 😉
za duzo tych reklam
Niestety, ale robię eksperymenty i chyba teorie że RUclips lepiej promuje filmy z ilością reklam którą RUclips sam ustawi są lepiej promowane.
Jak ustawiałem 2-3 reklamy ręcznie to było mniej wyświetleń niż jak RUclips automatycznie wrzuci milion reklam - oni tak naprawdę mają z tego 50% prowizji swojej i dla nich filmy mają zarabiać - poniekąd dla mnie też
@@UC5ZP1xlFxuHRTwlnEHl9BiA Uwielbiam te momenty kiedy ktoś kręcąc tego typu film robi z ludzi debili mówiąc co jest w środku, jakby tego nie było widać... Naprawdę, wszyscy widzą i nie musisz tego mówić...
Nie wydaje mi się
Tytusie studiuję tak jak pisałem wszystkie Twoje filmy i uczę się napraw. Do tej pory myślałem, że żeby sprawdzić kondensator należy przynajmniej jedną nóżkę wylutować z układu albo wylutować cały i włożyć w tester. Ty testujesz tutaj kondensator w układzie - kiedy można a kiedy nie można tak robić?
Super, dzięki :) Wpadaj w takim razie na dzisiejsze szkolenie z naprawy przetwornic impulsowych :)
ruclips.net/video/5l234K2p_jM/видео.html - Jak znaleźć zwarcie? Darmowe szkolenie z przetwornic impulsowych i podstawy topologii - CTEK MXS 10
Na kilku filmach z napraw pokazywałem jak testuję w obwodzie kondensatory :) Jak mierzy je dobrze to raczej są dobre, jak wychodzą głupoty to dopiero je wylutowuję - bo czasem odlutowanie "naprawia" kondensator poprzez podgrzanie, a gdy ochłodzą się to znowu parametry siadają :)
😊😊👍
:)