NOWY SERWER DISCORD NAUKOWOTV ➫ discord.gg/dmH6FkaSDv Errata: 10:01 Pomyłka - do rodziny człowiekowatych (hominidów) należą żyjące obecnie rodzaje: orangutan (Pongo), szympans (Pan), goryl (Gorilla) oraz człowiek (Homo). Ja zasugerowałem, że tylko Homo sapiens przetrwał do czasów dzisiejszych za co przepraszam!
Nie będzie a prowadzący Ci nie odpowie, bo to jeleń, który mnie kreacjoniste od razu obraża więc i ja to robię. Żadnej ewolucji nie było, Bóg stworzył nas na swoje podobieństwo :) "nie mamy skamielin, nie mamy skamielin..." Śmiać już się chce jak tego słucham, nie mamy bo nie ma ! Dinozaurow sprzed niby 100mln lat mamy a sprzed 400k lat nie mamy. Co za brednie.
Świetny film uważam że omówiłeś temat bardzo szczegółowo, (szczególnie biednego, często pomijanego ardipiteka) dowiedziałem się z tego całkiem sporo i jedyne co mogę powiedzieć to że jest to świetny film
9:04 Co ciekawe z perspektywy biologicznej/kladystycznej możemy powiedzieć, że jako człowiek jesteśmy małpą (wąskonosą), naczelnym czy dalej jednocześnie ssakiem, płazem, rybą itd (nawet jest to bardziej wskazane, że mówimy o byciu, a nie pochodzeniu). Może to wprowadzić w błąd, jak wspomniane w filmie).
Dziękuję za to co robisz! Twoje filmy są niezwykle wartościowe i przedstawione w bardzo przystępny sposób. Z chłopakiem robimy wieczorami maratony twoich filmów bo obecnie na studiach ma przedmiot "historia życia na ziemii" i twoje filmy bardzo mu pomagają w zrozumieniu tematu a przy okazji umilają nam wieczory
Bardzo fajny odcinek. Zbiegło się to z moją rozgrywką w Ancestors: The Humankind Odyssey. Grałem dwiema istotami, które wymieniłeś w tym materiale: Sahelanthropus tchadensis i Orrorin tugenensis. Dobra gra. która może pomóc zainteresować dzieciaki tematem ewolucji ;) Polecam Dzięki za materiał
Panie Krzysztofie, świetne odcinki oglądam każdy z należytą uwagą. Bardzo bym chciała obejrzeć jakiś o ewolucji grzybów, ich wpływie na nasz gatunek i rolę w ekosystemie. Widziałam dokument Netflixa Niezwykły Świat Grzybów, ale chciałabym też coś mniej fabularnego, a bardziej naukowego. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo weny, czasu i energii na następne filmy.
Czy w kolejnym odcinku mógłbyś poruszyć to jaką dietę stosowały poszczególne gatunki? W sieci można znaleść masę sprzecznych informacji zwłaszcza od wegan którzy twierdzą że nasi przodkowie od zawsze byli roślinożerni
Hm, chyba i na tym kanale Krzysztof wspominał, że do rozwoju mózgu człowieka przyczyniła się zróżnicowana dieta, w tym więcej spożywanego mięsa. Warto w tym kierunku poszukać. Ale propozycja całkiem dobra na odcinek
Doskonałe nagranie. Utarty termin, że człowiek pochodzi od małpy nabiera innego obrazu. Jestem zmęczony atakami kreacjonistów, że człowiek to gotowy produkt stwórcy.
Człowkie nigdy nie był gotowym produktem stworzonym przez Boga Pismo klinowe najstarsze na świecie -daje nam tam zapisaną wiedzę jak powstał człowiek .Jeśli Cię to interesuję to tam jest odpowiedż.
Czekałem na ten odcinek bardzo długo uwielbiam Historię ewolucji człowieka dlatego tak czekałem na te filmy najbardziej czekam na następny odcinek . Film bardzo fajny pozdrawiam
Całkiem dobry film, nie mogę doczekać się kontynuacji w postaci materiału o ewolucji człowieka. Czy będzie tam odniesienie do inteligencji jako "pomyłki" ewolucji?
Jak tylko widzę, że NaukowoTV wrzuca film to natychmiast w niego klikam. Poważnie - nie ma chyba drugiego takiego kanału na RUclips, który by mnie tak bardzo ciekawił jak ten. Kocham oglądać Twoje filmiki, Krzysztofie.
Bardzo dobre opracowanie niezwykle ciekawego tematu. To co może się w tym temacie wydawać jeszce bardziej interesujące , to jest to czego nie wiemy - jak wyglądał tzw. wspólny przodek, dlaczego materiał kopalny jest tak ubogi pomimo niezwykłej różnorodności naczelnych - jak wyglądał gigantopitek, denisowianie i inne gatunki znane z kilku sztuk kości.
temat bardzo ciekawy i zainteresowanie nim jest uważam bardzo duże, przydałby się kompleksowy odcinek (bez ograniczeń czasowych) o naszej ewolucji podany w sposób nowoczesny i lekki dla widza, czekam na kontynuację
Kontekst - jak wiele on znaczy, czy to w nauce, filozofii, życiu codziennym. I świetnie zostało to w tym materiale ujęte. ,,Jesteśmy ludźmi i się znacznie od małp czy zwierząt różnimy" - te słowa prowadzącego materiał potwierdzają, jak specyficznym gatunkiem, my ludzie, jesteśmy: inteligentnym, owszem, ale i nie do końca idealnym... Zbyt dużo zgarniamy dla siebie; czasem odnoszę wrażenie, że niektórzy z nas, czy to zwykli przykładni obywatele, specjaliści od ewolucji i jej licznych odgałęzień w naukach, także od pozostałych dziedzin przyrodniczych, lub ścisłych w ogóle etc., mają tendencję do idealizowania gatunku, który reprezentujemy, którym jesteśmy... Oby takich odcinków więcej! Bueno! Robota na zachętę do własnego odkrywania tematu ewolucyjnego!
Z tego co przez lata zauważyłem to jest to niezwykle dynamiczna dziedzina nauki. Sama historia badań zdaje mi się być równie pogmatwana co same te "drzewka rozwoju". Praktycznie co kila do kilkunastu lat zmieniają się tak jak by dobrał się do nich jakiś szalony ogrodnik.
Złota era paleontologii, weszły nowe technologie, algorytmy itd. i teraz non stop coś nowego jest odkrywane w starych skamieniałościach, a nowe tylko przybywają.
Bardzo chciałbym zobaczyć jakieś wykłady z Twoim udziałem, myślę że wielu osobom mogłoby się to spodobać. Wykłady o ewolucji mają ogromny potencjał(wykłady pana Daniela Tyborowskiego świetnie to pokazują).
To jak juz mamy te wszystkie ewolucje to ja, jako milosnik psow wszelkiej masci, poprosilbym o film na temat ewolucji psowatych. Skad sie wziely, jesli tak to kiedy drogi psowatych i kotowatych sie rozeszly (kiedys gdzies wyczytalem, ze koty i psy maja wspolnego przodka), jak z krwiozerczych bestii staly sie najlepszym przyjacielem czlowieka. Bardzo przyjemnie sie slucha Twoich filmow (oglada tez, zeby nie bylo :) ), a takiego materialu sluchaloby mi sie jeszcze przyjemniej :) Z gory dziekuje i pozdrawiam serdecznie.
Tak, koty i psy miały wspólnego przodka, choć bardzo dawno temu zanim rozeszły się linie drapieżnych kotokształtnych (koty, hieny, łasze, łaskuny, mangusty) oraz psokształtnych (płetwonogie, szpopowate, psowate, niedźwiedziowate, łasicowate)
Witam. Ostatnio sie zastanawial jak to jest z palcem przeciwstawnym u malp. A zastanawia mnie to, jak wygladaja archeologiczne zapisy patrzac pod tym katem wlasnie, jak stare sa najwczesniejsze skamieliny juz z "stopa ludzką". Ktos zna temat, albo da linka do artykulu? :) pozdrawiam.
Konkretnie do stóp nie posiadam, ale polecam prześledzić jak zmieniało się ułożenie palucha u rodzajów Ardipithecus i Australopithecus, w skrócie nadal uciekał on nieco do boku, ale stopniowo zaczął ustawiać się bardziej ku przodowi.
Bardzo ciekawe omówienie. Świetnie, że pojawiły się schematy, że wszystko jest uporządkowane. Niecierpliwie czekam na ciąg dalszy. P.S. Propozycja na nowy podkład muzyczny Krzysztofie - do przemyślenia: ruclips.net/video/pJe_aA_0e1g/видео.html
Myślę, że czas na przedstawienie ewolucji Synapsida od karbonu do kredy. Może nawet w odcinkach. Swoje odcinki powinny mieć poza wieloguzkowcami także inne grupy ssaków i synapsidów, ale również trójguzkowce, torbacze, dokodonty. Powinny zostać wprowadzone informacje o kolejnych (wybranych) kladach/etapach rozwojowych: synapsidy, eupelykozaury, terapsydy, teriodonty, cynodonty, (ssakokształtne), ssaki. Temat jest szczególnie warty podjęcia, tym bardziej, że zajmowała się nim prof. Kielan-Jaworowska oraz inni polscy paleontolodzy. Prof. Kielan-Jaworowska jest autorem dużej pracy o ssakach mezozoicznych.
Ciekawe czy poruszysz hipotezę wodnej małpy jako etapu ewolucji człowieka, oraz hipotezę w której rozrost mózgu był efektem okresu w którym przodkowie człowieka polowali na sawannach na mniejsze zwierzęta ścigając je godzinami aż do utraty wytrzymałości. Rozrost mózgu miał być efektem wytworzenia rezerwy komórek nerwowych w celu zastępowania umierających z przegrzania organizmu.
9:46 wspominasz słowo "rodzina" i mówisz, że należy do niej już tylko jeden gatunek. Ale w różnych źródłach piszą, że do rodziny człowiekowatych należą też goryle i szympansy
@@MrSzocik Owszem, to nie to samo, ale to prawda, do człowiekowatych zalicza się też goryle i szympansy. Człowiek jako jedyny współczesny gatunek człowiekowatych to archaizm.
@@MegaRaptor9 Większość artykułów opiera się na tłumaczeniach z innych języków. O ile definicja się nie zmieniła, tego nie jestem pewny, człowiekowata poruszają się w pozycji wyprostowanej i teoretycznie jest nim yeti.
@@MrSzocik Otóż zmieniła się. Małpy człekokształtne dzielą się obecnie na dwie rodziny, gibonowate i człowiekowate, obejmujące ludzi, szympansy, goryle i orangutany. Kiedyś do hominidów zaliczano tylko człowieka, a resztę do innej rodziny, ale szybko okazało się że różnice między orangutanami, gorylami, szympansami i ludźmi są tak małe, że zmieniono systematykę w tej grupie.
4:15 ,,Małpy nowego świata zdołały w jakiś sposób przebyć Atlantyk" - mógłbyś powiedzieć coś więcej? Przepłynęły sobie po prostu? Mówisz, że Atlantyk, nie był tak duży jak obecnie, a jak duży był mniej więcej jeśli da się to ocenić ? Pozdrawiam :)
To było gdzieś 40 mln lat temu. Na przełomie Eocenu i Oligocenu nastąpiło ochłodzenie klimatyczne które spowodowało obniżenie poziomu mórz oraz pojawienie się pomiędzy Afryką i Ameryką Południową wielu wysp. A jak przepłynęły? Po prostu mogły pływać na gałęzi która mogła zostać zerwana podczas burzy na przykład.
A może następny odcinek na temat ewolucji kangurów albo ogólnie torbaczy? Są to ciekawe zwierzęta a ciężko znaleźć informacje na temat ich ewolucji w internecie. Po angielsku jest ich wiele i są dosyć ciekawe ale nie każdy polak zna angielski (zwłaszcza osoby młodsze)
W kwestii hominidów dodam w obronie autora, że do niedawna do człowiekowatych rzeczywiście zaliczano z dziś żyjących gatunków tylko człowieka, zatem pomyłka 10:01 oznacza po prostu zastosowanie dawniejszej terminologii. Orangutan, goryl i szympans dawniej zaliczane były do orangowatych. Dziś jednak podział ten zarzucono, przyznając, że tak rozumiane orangowate są grupą parafiletyczną. Skoro szympansa i człowieka łączy bliższe pokrewieństwo niż np. szympansa i goryla, nie można tych dwóch ostatnich łączyć razem i przeciwstawiać człowiekowi. Właśnie dlatego zakres rodziny Hominidae poszerzono, wliczając do niej wspólnego przodka orangutana i człowieka, oraz wszystkich jego potomków (czyli także goryla i szympansa).
Mam takie pytanie. Czy jest możliwość, że obecne małpy na drodze ewolucji staną się podobne do człowieka? A jeśli tak to czy będą wstanie się z nim krzyżować?
A może zrobisz kiedyś odcinek o Suminii a więc pierwszym gatunku który wykształcił przeciwstawny kciuk a żył w permie (w dużym skrócie małpa-synapsyda)?
1. Co masz na myśli poprzez "humanoidalną formę"? Bo moim zdaniem to już dawno taką osiągnęły. 2. Wiele razy w historii ziemi różne gatunki przybierały zbliżone do siebie formy ze względu na podobne warunki środowiskowe, więc cokolwiek masz na myśli, mogą.
Cześć naukowotv czym ludzie oddychają? "Jasna strona" mówił że ludzie oddychają tyłkiem a nie nosem i ustami , " bo to szkodzi w oddychaniu" co o tym myślisz NaukowoTV?
Gdyby nie Facebook, to nie wiedziałabym, że jest film, na który czekam od roku chyba. YT znowu w kulki poleciał i nie miałam powiadomienia. Dzięki za ten film, nie mogłam się doczekać ❤️
Czyli pochodzimy od wymarłych małp tylko ja nie rozumie jednego z jednej prechistorycznej małpy wyszły 2 i czlowiek, ale jak do tego doszło to mnie najbardziej interesuje. Co małpa urodziła dziecko które mialo inne geny i komórki ale z kąd jak w Dna takich zmian nie było. No nie wiem jak do tego doszło ktoś mnie oświeci?
Zmiany ewolucyjne są niesłychanie wolne i widoczne są dopiero na przestrzeni (dziesiątek) tysięcy pokoleń, bo malutkie zmiany się powoli kumulują przed setki tys. lat. Więc nigdy nie było tak, by małpa "urodziła człowieka"
Można to porównać do ewolucji języka. Współczesny polski nie pojawił się nagle w XV w. Dopiero stopniowe zmiany w tym jak ludzie posługiwali się językiem doprowadziły do współczesnego polskiego, stąd nie było pierwszej osoby mówiącej po polsku. Języki, podobnie jak ewolucja biologiczna, są procesem rozłożonym na pokolenia i przede wszystkim populacje, nie na pojedyncze osobniki.
NOWY SERWER DISCORD NAUKOWOTV ➫ discord.gg/dmH6FkaSDv
Errata: 10:01 Pomyłka - do rodziny człowiekowatych (hominidów) należą żyjące obecnie rodzaje: orangutan (Pongo), szympans (Pan), goryl (Gorilla) oraz człowiek (Homo). Ja zasugerowałem, że tylko Homo sapiens przetrwał do czasów dzisiejszych za co przepraszam!
Właśnie na taki odcinek czekałem NaukowoTV następnym razem o czym będzie odcinek?
Tak mozesz mnie banowac i zdjemowac moje wpisy, ale ja sie nie poddaje! Bede walczyc z Szatanem ile sil we mnie! A ty mi tego nie popsujesz!!!
Nie będzie a prowadzący Ci nie odpowie, bo to jeleń, który mnie kreacjoniste od razu obraża więc i ja to robię. Żadnej ewolucji nie było, Bóg stworzył nas na swoje podobieństwo :) "nie mamy skamielin, nie mamy skamielin..." Śmiać już się chce jak tego słucham, nie mamy bo nie ma ! Dinozaurow sprzed niby 100mln lat mamy a sprzed 400k lat nie mamy. Co za brednie.
@@kidsquad6144 XDDDDD
Dziękujemy.
Świetny film uważam że omówiłeś temat bardzo szczegółowo, (szczególnie biednego, często pomijanego ardipiteka) dowiedziałem się z tego całkiem sporo i jedyne co mogę powiedzieć to że jest to świetny film
9:04 Co ciekawe z perspektywy biologicznej/kladystycznej możemy powiedzieć, że jako człowiek jesteśmy małpą (wąskonosą), naczelnym czy dalej jednocześnie ssakiem, płazem, rybą itd (nawet jest to bardziej wskazane, że mówimy o byciu, a nie pochodzeniu). Może to wprowadzić w błąd, jak wspomniane w filmie).
Ahh, już od dawna brakowało mi czegoś mądrego, no i jest
Dzięki Krzysiek
Warto, jak również warto kontynuować serię. I nie było by złe w przyszłości ją rozszerzyć.
Dziękuję za to co robisz! Twoje filmy są niezwykle wartościowe i przedstawione w bardzo przystępny sposób. Z chłopakiem robimy wieczorami maratony twoich filmów bo obecnie na studiach ma przedmiot "historia życia na ziemii" i twoje filmy bardzo mu pomagają w zrozumieniu tematu a przy okazji umilają nam wieczory
Bardzo fajny odcinek. Zbiegło się to z moją rozgrywką w Ancestors: The Humankind Odyssey. Grałem dwiema istotami, które wymieniłeś w tym materiale: Sahelanthropus tchadensis i Orrorin tugenensis. Dobra gra. która może pomóc zainteresować dzieciaki tematem ewolucji ;) Polecam
Dzięki za materiał
Jak to dobrze, że Panu te pomysły się tak "rozrastają" 😃
Bardzo dobry materiał! Może kiedyś opowiesz o możliwej przyszłej ewolucji człowieka?
Był już o tym film
@@Silly_man15 lat temu, 6 minutowy.
w tym temacie polecam film "Idiokracja"
@@Micha-fe1pn "Idiokracja" to raczej o zmianach społecznych jest. Ewolucja to chyba troszkę dłużej niż kilkaset lat zabiera.
@@karampuk1974 zależy jak rozumieć słowo ewolucja
Panie Krzysztofie, świetne odcinki oglądam każdy z należytą uwagą. Bardzo bym chciała obejrzeć jakiś o ewolucji grzybów, ich wpływie na nasz gatunek i rolę w ekosystemie. Widziałam dokument Netflixa Niezwykły Świat Grzybów, ale chciałabym też coś mniej fabularnego, a bardziej naukowego.
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo weny, czasu i energii na następne filmy.
Czy w kolejnym odcinku mógłbyś poruszyć to jaką dietę stosowały poszczególne gatunki? W sieci można znaleść masę sprzecznych informacji zwłaszcza od wegan którzy twierdzą że nasi przodkowie od zawsze byli roślinożerni
Podbijam :)
Przypominam, że nawet szympansy jedzą mięso i polują, a ludzie nie trawią celulozy w przeciwieństwie do typowo roślinożernych zwierząt.
Hm, chyba i na tym kanale Krzysztof wspominał, że do rozwoju mózgu człowieka przyczyniła się zróżnicowana dieta, w tym więcej spożywanego mięsa. Warto w tym kierunku poszukać. Ale propozycja całkiem dobra na odcinek
polować zaczeliśmy dopiero po zejściu na ziemię, co nie znaczy, że nie zjadło się jakiegos młodego ptaka jeszcze na drzewie
Polecam Serię Raya Mearsa tam masz wszystko 💪🙂
Doskonałe nagranie.
Utarty termin, że człowiek pochodzi od małpy nabiera innego obrazu.
Jestem zmęczony atakami kreacjonistów, że człowiek to gotowy produkt stwórcy.
Ja takich półgłówków jak kreacjoniści i plaskoziemcy ignoruję. Po co sobie psuć nerwy jak i tak się nie da im nic wytłumaczyć
@@simmade4243
👍👍👍
Człowkie nigdy nie był gotowym produktem stworzonym przez Boga Pismo klinowe najstarsze na świecie -daje nam tam zapisaną wiedzę jak powstał człowiek .Jeśli Cię to interesuję to tam jest odpowiedż.
@@marcin9882 Pismo klinowe nie daje żadnych odpowiedzi. Jedyne co można tam wyczytać o powstaniu człowieka to mitologia.
@@simmade4243 co chcesz tłumaczyć ? Twoje tłumaczenia rozpoczną się od braku dowodów.
Czekałem na ten odcinek bardzo długo uwielbiam Historię ewolucji człowieka dlatego tak czekałem na te filmy najbardziej czekam na następny odcinek . Film bardzo fajny pozdrawiam
Całkiem dobry film, nie mogę doczekać się kontynuacji w postaci materiału o ewolucji człowieka. Czy będzie tam odniesienie do inteligencji jako "pomyłki" ewolucji?
Bardzo dobre podejście - wszystkie odcinki są bardzo ciekawe i bardzo wartościowe. :-)
Jak tylko widzę, że NaukowoTV wrzuca film to natychmiast w niego klikam. Poważnie - nie ma chyba drugiego takiego kanału na RUclips, który by mnie tak bardzo ciekawił jak ten. Kocham oglądać Twoje filmiki, Krzysztofie.
Wczoraj Magia natury, dzisiaj NaukowoTV, chyba najlepsze zakończenie tygodnia.
Bardzo dobre opracowanie niezwykle ciekawego tematu. To co może się w tym temacie wydawać jeszce bardziej interesujące , to jest to czego nie wiemy - jak wyglądał tzw. wspólny przodek, dlaczego materiał kopalny jest tak ubogi pomimo niezwykłej różnorodności naczelnych - jak wyglądał gigantopitek, denisowianie i inne gatunki znane z kilku sztuk kości.
temat bardzo ciekawy i zainteresowanie nim jest uważam bardzo duże, przydałby się kompleksowy odcinek (bez ograniczeń czasowych) o naszej ewolucji podany w sposób nowoczesny i lekki dla widza, czekam na kontynuację
Siemka bardzo wartościowy film i materiał !!! 👍👍
Kolejny świetny odcinek!
Super filmy. Takiego kanału szukałem :D
Jak zawsze świetny i ciekawy odcinek.
Zgadzam się
Nareszcie się doczekałem! Świetny materiał na pewno obejrzę jeszcze nie jeden raz.
Bardzo dobry odcinek. :)
Genialny odcinek ! :)
Świetny odcinek, pozdrawiam!
Super materiał! :D
Super
Czytam komentarze i dominuje wazelina .
Łapka w górę, dziękuję .
Kontekst - jak wiele on znaczy, czy to w nauce, filozofii, życiu codziennym. I świetnie zostało to w tym materiale ujęte. ,,Jesteśmy ludźmi i się znacznie od małp czy zwierząt różnimy" - te słowa prowadzącego materiał potwierdzają, jak specyficznym gatunkiem, my ludzie, jesteśmy: inteligentnym, owszem, ale i nie do końca idealnym... Zbyt dużo zgarniamy dla siebie; czasem odnoszę wrażenie, że niektórzy z nas, czy to zwykli przykładni obywatele, specjaliści od ewolucji i jej licznych odgałęzień w naukach, także od pozostałych dziedzin przyrodniczych, lub ścisłych w ogóle etc., mają tendencję do idealizowania gatunku, który reprezentujemy, którym jesteśmy... Oby takich odcinków więcej! Bueno! Robota na zachętę do własnego odkrywania tematu ewolucyjnego!
super
no w końcu! świetny film
Jak fajnie jest poznać historię naszych przodków grażyn i januszy
Z tego co przez lata zauważyłem to jest to niezwykle dynamiczna dziedzina nauki.
Sama historia badań zdaje mi się być równie pogmatwana co same te "drzewka rozwoju".
Praktycznie co kila do kilkunastu lat zmieniają się tak jak by dobrał się do nich jakiś szalony ogrodnik.
Złota era paleontologii, weszły nowe technologie, algorytmy itd. i teraz non stop coś nowego jest odkrywane w starych skamieniałościach, a nowe tylko przybywają.
Bardzo chciałbym zobaczyć jakieś wykłady z Twoim udziałem, myślę że wielu osobom mogłoby się to spodobać. Wykłady o ewolucji mają ogromny potencjał(wykłady pana Daniela Tyborowskiego świetnie to pokazują).
To jak juz mamy te wszystkie ewolucje to ja, jako milosnik psow wszelkiej masci, poprosilbym o film na temat ewolucji psowatych. Skad sie wziely, jesli tak to kiedy drogi psowatych i kotowatych sie rozeszly (kiedys gdzies wyczytalem, ze koty i psy maja wspolnego przodka), jak z krwiozerczych bestii staly sie najlepszym przyjacielem czlowieka. Bardzo przyjemnie sie slucha Twoich filmow (oglada tez, zeby nie bylo :) ), a takiego materialu sluchaloby mi sie jeszcze przyjemniej :) Z gory dziekuje i pozdrawiam serdecznie.
Tak, koty i psy miały wspólnego przodka, choć bardzo dawno temu zanim rozeszły się linie drapieżnych kotokształtnych (koty, hieny, łasze, łaskuny, mangusty) oraz psokształtnych (płetwonogie, szpopowate, psowate, niedźwiedziowate, łasicowate)
Witam. Ostatnio sie zastanawial jak to jest z palcem przeciwstawnym u malp. A zastanawia mnie to, jak wygladaja archeologiczne zapisy patrzac pod tym katem wlasnie, jak stare sa najwczesniejsze skamieliny juz z "stopa ludzką". Ktos zna temat, albo da linka do artykulu? :) pozdrawiam.
Konkretnie do stóp nie posiadam, ale polecam prześledzić jak zmieniało się ułożenie palucha u rodzajów Ardipithecus i Australopithecus, w skrócie nadal uciekał on nieco do boku, ale stopniowo zaczął ustawiać się bardziej ku przodowi.
Hej cześć witam 😊
Dziękuję
Czekałem na ten film!!
Super ciekawe 👍
Uwielbiam ten kanal
Dzięki
Mam prośbę zrób odcinek o tanystrofie bo to długoszyji dziwak.
ooo !!! zapowiada się następna dobra seria. :)))
Bardzo ciekawe omówienie. Świetnie, że pojawiły się schematy, że wszystko jest uporządkowane. Niecierpliwie czekam na ciąg dalszy. P.S. Propozycja na nowy podkład muzyczny Krzysztofie - do przemyślenia: ruclips.net/video/pJe_aA_0e1g/видео.html
O tak, czekałem na ten materiał.
Jesteś gość tak dalej
Dobry materiał!
To może odcinek o ptakach i ich ewolucji?
Myślę, że czas na przedstawienie ewolucji Synapsida od karbonu do kredy. Może nawet w odcinkach.
Swoje odcinki powinny mieć poza wieloguzkowcami także inne grupy ssaków i synapsidów, ale również trójguzkowce, torbacze, dokodonty. Powinny zostać wprowadzone informacje o kolejnych (wybranych) kladach/etapach rozwojowych: synapsidy, eupelykozaury, terapsydy, teriodonty, cynodonty, (ssakokształtne), ssaki.
Temat jest szczególnie warty podjęcia, tym bardziej, że zajmowała się nim prof. Kielan-Jaworowska oraz inni polscy paleontolodzy. Prof. Kielan-Jaworowska jest autorem dużej pracy o ssakach mezozoicznych.
+naukowoTV czy nosaczy to przypadek że jest na miniaturce?
Bardzo fajne ujęcie tematu:)
Ciekawe czy poruszysz hipotezę wodnej małpy jako etapu ewolucji człowieka, oraz hipotezę w której rozrost mózgu był efektem okresu w którym przodkowie człowieka polowali na sawannach na mniejsze zwierzęta ścigając je godzinami aż do utraty wytrzymałości. Rozrost mózgu miał być efektem wytworzenia rezerwy komórek nerwowych w celu zastępowania umierających z przegrzania organizmu.
9:46 wspominasz słowo "rodzina" i mówisz, że należy do niej już tylko jeden gatunek. Ale w różnych źródłach piszą, że do rodziny człowiekowatych należą też goryle i szympansy
Człowiekowate i człekokształtne to nie to samo
@@MrSzocik Owszem, to nie to samo, ale to prawda, do człowiekowatych zalicza się też goryle i szympansy. Człowiek jako jedyny współczesny gatunek człowiekowatych to archaizm.
@@MegaRaptor9 Większość artykułów opiera się na tłumaczeniach z innych języków. O ile definicja się nie zmieniła, tego nie jestem pewny, człowiekowata poruszają się w pozycji wyprostowanej i teoretycznie jest nim yeti.
@@MrSzocik Otóż zmieniła się. Małpy człekokształtne dzielą się obecnie na dwie rodziny, gibonowate i człowiekowate, obejmujące ludzi, szympansy, goryle i orangutany. Kiedyś do hominidów zaliczano tylko człowieka, a resztę do innej rodziny, ale szybko okazało się że różnice między orangutanami, gorylami, szympansami i ludźmi są tak małe, że zmieniono systematykę w tej grupie.
A może jakiś wspólny film z kanałem Magia Natury?
Dłuższy materiał proszę czemu tak krótko .?
4:15 ,,Małpy nowego świata zdołały w jakiś sposób przebyć Atlantyk" - mógłbyś powiedzieć coś więcej? Przepłynęły sobie po prostu? Mówisz, że Atlantyk, nie był tak duży jak obecnie, a jak duży był mniej więcej jeśli da się to ocenić ? Pozdrawiam :)
To było gdzieś 40 mln lat temu. Na przełomie Eocenu i Oligocenu nastąpiło ochłodzenie klimatyczne które spowodowało obniżenie poziomu mórz oraz pojawienie się pomiędzy Afryką i Ameryką Południową wielu wysp. A jak przepłynęły? Po prostu mogły pływać na gałęzi która mogła zostać zerwana podczas burzy na przykład.
A może następny odcinek na temat ewolucji kangurów albo ogólnie torbaczy? Są to ciekawe zwierzęta a ciężko znaleźć informacje na temat ich ewolucji w internecie. Po angielsku jest ich wiele i są dosyć ciekawe ale nie każdy polak zna angielski (zwłaszcza osoby młodsze)
12:36 Haluksy?
Zrób film o tyranozaurze ijrmego dwóch nowych gatunkach.
Dziękuję dobry człowieku za film :)
Ewolucja!
skąd masz moje zdjęcie? i dlaczego wrzuciłeś ja na miniaturę?!
Ja poproszę coś więcej o lemurowatych i małpiatkach. Są ciekawsze.
Czu oreopitek ma coś wspólnego z ciasteczkami oreo?
Niestety nie.
Oreo to z greki góra - wiec oreopitek to będzie "górzysta małpa".
Ewolucja jest fascynująca.
Kurczę kiedy następny odc
Co się stało z intro?
W kwestii hominidów dodam w obronie autora, że do niedawna do człowiekowatych rzeczywiście zaliczano z dziś żyjących gatunków tylko człowieka, zatem pomyłka 10:01 oznacza po prostu zastosowanie dawniejszej terminologii. Orangutan, goryl i szympans dawniej zaliczane były do orangowatych. Dziś jednak podział ten zarzucono, przyznając, że tak rozumiane orangowate są grupą parafiletyczną. Skoro szympansa i człowieka łączy bliższe pokrewieństwo niż np. szympansa i goryla, nie można tych dwóch ostatnich łączyć razem i przeciwstawiać człowiekowi. Właśnie dlatego zakres rodziny Hominidae poszerzono, wliczając do niej wspólnego przodka orangutana i człowieka, oraz wszystkich jego potomków (czyli także goryla i szympansa).
4:34 przepraszam ale to chyba nie jest malpa nowego swiata. Wyglada mi na koczkodana a one zyja w Afryce.
To czepiak brązowy.
@@jakubkamieniarz chyba nie czepiaki maja wiele dluzsze konczyny ale moze byc
Mam takie pytanie. Czy jest możliwość, że obecne małpy na drodze ewolucji staną się podobne do człowieka? A jeśli tak to czy będą wstanie się z nim krzyżować?
Nawet jeśli się upodobnia to nie beda mogły się krzyżować z ludźmi bo różnica genetyczna będzie tylko wzrastać
Witam kiedy jakiś filmik o jakichś dinozaurach?Najlepiej mięsożernych😁
Popieram
A może zrobisz kiedyś odcinek o Suminii a więc pierwszym gatunku który wykształcił przeciwstawny kciuk a żył w permie (w dużym skrócie małpa-synapsyda)?
Najciekawszy odcinek o ewolucji człowiekowatych dopiero przed nami - będzie się działo! ;-)
Ciekawi mnie czy małpy mogą rozwinąć sie w humaidalną forme w przyszłości?
1. Co masz na myśli poprzez "humanoidalną formę"? Bo moim zdaniem to już dawno taką osiągnęły.
2. Wiele razy w historii ziemi różne gatunki przybierały zbliżone do siebie formy ze względu na podobne warunki środowiskowe, więc cokolwiek masz na myśli, mogą.
@@jarlfenrir chodzi o ewolucję konwergencyjną?
@@kanapkuba4072 Tak, w drugim punkcie odniosłem się do ewolucji konwergentnej.
@@jarlfenrir to fajnie 😊
Pozdrawiam 😊
Nie jestesmy . Nie krzyzujemy sie.
Co myślisz o grze Ancestors: The Humankind Odyssey?
Błagam, powiedz tylko kiedy mniej więcej będzie następny z tej serii ;)
Świetny odcinek! W jakim czasie można się spodziewać kolejnego o ewolucji człowieka od australopiteka do homo sapiens?
👍😉
Poślę ten film do mamy ma 70 lat ale jej również się spodoba. Super
Czy zrobisz kiedyś odcinek dotyczący możliwości przejęcia przez małpy kontroli nad światem?
Jak w serii Planeta Małp?
Wczoraj w tym temacie odbyła się dyskusja na Discordzie z widzami ;)
@@NaukowoTV Poprosiłbym o podlinkowanie
@@KumpelKapibary ruclips.net/video/ItY7Lhh8NiI/видео.html
Ale małpy już rządzą światem.
@@jakubkamieniarz Jakoś wkoło nie widzę resztek ludzkości walczących z armią małp
Ja akurat, pisałem placówkę z ewolucji człowieka. Uwielbiam takie tematy.
Cześć naukowotv czym ludzie oddychają? "Jasna strona" mówił że ludzie oddychają tyłkiem a nie nosem i ustami , " bo to szkodzi w oddychaniu" co o tym myślisz NaukowoTV?
Jasna strona to gówno
A czy będą psy i ptaki?
Pytałem się na premierze Krzyśka i powiedział że psy będą ale najpierw zajmie się innymi tematami więc na to trzeba poczekać
@@Silly_man1 dziękuję za informację
Jestem zachwycony. Czekam na kolejny odcinek 👍
Gdyby nie Facebook, to nie wiedziałabym, że jest film, na który czekam od roku chyba. YT znowu w kulki poleciał i nie miałam powiadomienia. Dzięki za ten film, nie mogłam się doczekać ❤️
Jak zawsze świetny materiał.
A czy do Hominidów, prócz Homo Sapiens nie zaliczą się też Szympasa, Goryla i Orangutana?
Zgadza się.
Fajnie, że aż 3 odcinki!
Czyli pochodzimy od wymarłych małp tylko ja nie rozumie jednego z jednej prechistorycznej małpy wyszły 2 i czlowiek, ale jak do tego doszło to mnie najbardziej interesuje. Co małpa urodziła dziecko które mialo inne geny i komórki ale z kąd jak w Dna takich zmian nie było. No nie wiem jak do tego doszło ktoś mnie oświeci?
Zmiany ewolucyjne są niesłychanie wolne i widoczne są dopiero na przestrzeni (dziesiątek) tysięcy pokoleń, bo malutkie zmiany się powoli kumulują przed setki tys. lat.
Więc nigdy nie było tak, by małpa "urodziła człowieka"
Można to porównać do ewolucji języka. Współczesny polski nie pojawił się nagle w XV w. Dopiero stopniowe zmiany w tym jak ludzie posługiwali się językiem doprowadziły do współczesnego polskiego, stąd nie było pierwszej osoby mówiącej po polsku. Języki, podobnie jak ewolucja biologiczna, są procesem rozłożonym na pokolenia i przede wszystkim populacje, nie na pojedyncze osobniki.
ambitne plany, czekam niecierpliwie ;)
lubię ten kanał naukowy od kilku lat stale oglądam
Więcej mów o środowiskowych przyczynach ewolucji
:)
👍
Fajne by były odcinki omawiające poszczególne hominidy.