Nie popełniaj tego błędu
HTML-код
- Опубликовано: 7 фев 2025
- guitarway.pl/ni...
Bardzo wiele książek, czy szkółek gitarowych rozpoczyna się od działu wprowadzającego. Znajdziesz tam informacje o ułożeniu rąk, ciała, ergonomii ruchów, utrzymywaniu luźnych rąk, palców itp. Niestety zbyt często pomijamy tę wiedzę, by jak najprędzej zabrać się do grania. Tymczasem zawsze warto wracać do fundamentów, gdyż często w ich niedopracowaniu, można odnaleźć przyczynę wielu trudności technicznych.
Genialnie, że o tym mówisz!
po obejrzeniu tego filmu strasznie zmienilem nastawienie co do instrumentu i pomoglo odrazu! dzieki
Dokładnie tak - gram od jakiegoś czasu i miałem na szczęście fajnego nauczyciela który mnie tego nauczył - zero spiny przy ćwiczeniach i WOLNE tempo - ma być dokładnie, a dopiero jak zagrasz wolno i dokładnie to można coraz szybciej...
Super film. Ja ucząc się gry na perkusji zawsze dostawałem dokładnie takie same rady od mojego nauczyciela gdy widział, że jestem zbyt spięty podczas gry.
Gra na totalnym luzie to podstawa. :)
Szymon jak oglądam Twoje filmiki to mam ochotę obejrzeć wszystkie natentychmiast... :))) Świetny przekaz!
siema dopiero dzisiaj przez przypadek odkryłem twój kanał, jest genialny,. sposób w jaki pokazujesz i tłumaczysz podstawy gry na gitarze zasługuje na najwyższe uznanie..Własnie dzisiaj dostałem nowego Epiphone ponieważ kiedyś kilkanaście lat temu grałem na pudle nie najgożej to wydawało mi się że ta przerwa niczego nie zmieni jednak prawda jest taka że musze dużo cwiczyc od nowa ,dlatego twój program jest debest i będe twoim fanem.pozdrawiam.
Serdeczne dzięki Roman, bardzo mi miło i trzymam kciuki!
Dzięki za te uwagi rzeczywiście są momenty gdy zbyt bardzo spinam palce będę teraz na to zwracał uwagę.
Niby nic odkrywczego ale powiedziane głośno zaczyna docierać.Pozdro.
Otóż to. Powodzenia :)
Prosta sprawa: jeżeli mięśnie są spięte to nie mogą swobodnie się poruszać. Jeżeli wejdzie nam to za bardzo w nawyk to możemy mieć ogromny problem z synchronizacją obu rąk i z pamięcią mięśniową. Świetny filmik, bardzo dobrze że opisałeś to zagadnienie.
Z tym problemem może pomóc gitara z bardzo wysokimi progami (jeszcze lepiej byłoby z gitarą z "scalloped fretboard" ponieważ na niej nie można przyciskać strun zbyt mocno bo wtedy będziemy fałszować.
Prawda :) No i luźniej przyjemniej jest grać :)
Niesamowicie dziękuję Ci za każdy filmik!
Bardzo proszę :)
podobnie jest w jezdzie samochodem - zawsze mi tlumaczyli ,, trzymaj kierownice '' i po dzisieciu godzinach jazdy mialem skurcze miesni, ale zrozumialem ze nalezy trzymac rece na kierownicy, a nie kierownice i teraz jest luz blus , to samo dotyczy klawiatury i gitary - palce nie potrzebuja muzgu by trafiac na wlasciwe progi i struny , palce tez maja zdolnosc zapamietywania, poprostu musisz w to uwierzyc i cwiczyc, bardziej tu potrzebne uszy niz to co miedzy nimi, przeciez muzycy grajacy z nut nie maja czasu na patrzenie na struny itd
Dokładnie, też jestem zdania, że szybciej niż później trzeba przejść na myślenie, że palce wiedzą co robić, trzeba jedynie im nie przeszkadzać :)
Bardzo slusznie ze zwracasz na to uwage, co do poczatkujacych to jak kierowca ktory w stresie zaciska rece na kierownicy. Oraz mysle gitarzysci czesto podczas solowek robia miny jakby to byl niesamowity wysilek i moze stad przekonanie ze tak ma byc ;)
Dzięki za miłe słowa Darek, Twoja teoria ma sens ;)
własnie to samo zauważyłem u siebie więc dzieki za filmik pozdrawiam :)
Fajnie, że o tym zrobiłeś filmik. Też się zastanawiałem czy to samo przychodzi, bo jak oglądam niektóre topowe wykonania solówek to zawsze widać ten luz w grze. Teraz zacząłem sam zwracać uwagę na to w swojej grze, ale mam problem wciąż z szybkością, bo nadal luz i szybkość u mnie nie idą w parze.
Tak zawsze jest. Chodzi o to, żeby powoli przesuwać tę granicę. Wtedy masz naprawdę dobrą technikę. Wiele osób ma tryb grania szybkiego, tryb grania wolnego. Być może, szczególnie w shredzie, tak trzeba, jednak ja jestem zwolennikiem małych, konkretnych kroków :)
dzięki ziomek, drugi dzień siadłem do gitary i dziwię się że mnie przedramię boli i nadgarstek, a próbowałem tak dociskać przesuwać C bo mi się G wygluszala, że dopiero po obejrzeniu o tym pomyślałem. heh naprawdę dzięki
Moją pierwszą gitarę zamówię za niedługo,ale już oglądam!!!
Doczekać się nie moge fest
Super! Powodzenia!
Czesc Szymon wielkie dzieki za cenne wskazowki.Pozdro
Bardzo proszę Łukasz :)
Nasuwa mi się pytanie, skąd w takim razie mięśnie, mózg mają wiedzieć, że wymaga się od nich czegoś więcej, niż to co już potrafią? Jeśli palce nie są rozciągnięte, to naturalne jest, że aby poszerzyć ich rozpiętość trzeba się nieco wysilić, przekroczyć ten wygodny dla nich zakres ruchów. A co za tym idzie któreś mięśnie będą musiały się przy tym wysilić, napiąć.
Racja
Chociaż myślę, że przy wolnym graniu można nie napinacze mięśni. Ale nie wyobrażam sobie shredu bez jakiegokolwiek spięcia
Jest dobre spięcie i złe spięcie. Oczywiście, że wypychanie się poza własne granice wiąże się z dyskomfortem, ale jest to coś innego niż permanentne napinanie ręki. Plus na pewno trzeba pilnować, by jak najprędzej się go pozbyć :)
ja wlasnie po wielu latach gry na gitarze zaczynam grac na basie, a ma on zarowno szersze progi jak i grubsze struny, totez obie dlonie pracuja poki co ciezej, ale wlasnie rowniez w tej sytuacji trzeba dazyc do luzu, to kwestia przyzwyczajenia dloni do nowej sytuacji.
Prawda :)
Hej, ręce można też rozciągać nie tylko podczas grania :) Kilka dni ćwiczeń rozciągających na palce i już dadzą radę sięgać bez większego wysiłku tam, gdzie się tego wymaga (nawet na rozpiętość 5 progów na jednej strunie).
Osobiście nikt mnie nie uczył tego, doszło to samo po czasie i dopiero teraz oglądając ten film dowiedziałem się że to niby nie przychodzi samo - u mnie i wielu innych to nie stanowi problemu i nie robiliśmy nic w tym kierunku, więc widocznie czasami to PRZYCHODZI z czasem
dziękuję :)
jak gram np every breath you take to ciezko nie spiac reki tak rozciagnietej i do tego trzymac dobrze struny zeby nie brzeczaly
kurde, dopiero teraz odkryłem Twój kanał nieco bardziej :) super filmiki!
Super się ogląda Twoje filmy
Dzięki Wera :)
Patrzę, mam maila. Patrze to Szymon. Mówię oglądam. No i przez to cały dzień grałem na gitarze. Super Szymon, miałem sie uczyć hahaha
Brawo Miłosz, first things first ;)
Faktycznie czasem jak gram coś trudnego w szybkim tempie to strasznie spinam nadgarstek,odczuwam nawet ból .Po takiej partii jak patrzę na moje przedramię to mam większą waskularyzację niż kulturyści na scenie xD
Haha niezłe porównanie. Ale technika zdecydowanie do poprawy. Szybkość to kwestia luzu :)
Ja tam nigdy jakoś szczególnie nie miałam problemów że spięciem gdy gram. Ale wydaje mi się że to da tego że to mój 3 instrument, i że wcześniej przy wcześniejszych to załapałam
Bardzo dobry i mądry program
podstawa to dobór odpowiedniej gitary i co najwazniejsze - ustawienie (setup) akcji w ten sposob, by gitara byla latwa do uzywania. Ludzie kupuja, przewaznie jakas tania gitare akustyczna i jest "twarda" itd.
Prawda, instrument też jest ważny, choć akcja strun nie zawsze jest współmierna z cenną. Choć zapewne powinna :)
Ja obecnie gram na fender fa-125. Naprawdę gra sie dobrze.
Gratuluję kanału i mam pytanie. Czy mógłbyś mi i innym widzom podpowiedzieć gdzie można kupić "biurko", które jest w tle filmu?
Jasne - Zaor Miza XL. Kupiłem w Thomannie :)
Witam P. Szymonie! Wracam do tego materiału 3 raz i od razu nasuwa mi się pytanie. Czy w trakcie szybkiego downpickingu (w metalu) to normalne, ze boli ręka? Może to dobry pomysł na materiał. Pozdrawiam:)
Wiesz ciężko mi powiedzieć, bo to nie są moje rejony. Choć nie ukrywam, że mnie też się szybko męczy ręka w takich kontekstach. Ale nie gram ich na co dzień i tak też to sobie tłumaczę :)
jak lekko chwytać takie akordy jak np. F (gdzie trzeba przycisnąć jednym palcem wszystkie struny )
Zerknij na odcinki o akordach barowych :)
Fajne rady,przydadzą się :) Świetny kanał,dodaję do subskrypcji :)
Pozdrawiam
Michał
Dzięki Michał! :)
Ja mam gitarę od dzisiaj , lecz kiedyś już grałam...
Fajny kanał
Zasubskrybowałam😊😊
Dzięki Martyna, powodzenia w nauce!
Dzięki wielkie, bardzo pomocny filmik :)
Dzięki Jake, bardzo się cieszę!
ten chill na twary :D
dziekue, jusz nie raz myslilem o tym. ale kiedy grasz solowki, to jest wielie bendow, hammer, pull i in. jak wtedy zwolnic reke?
Jest dobre spięcie i złe spięcie. Podciągając siłą rzeczy musisz trochę usztywnić mięśnie, ale to coś innego niż spinanie wynikające z braku kontroli itp. :)
granie powoli i ze świadomością jakie mięsnie sie napinają i kiedy daje rezultat.oczywiscie nie od razu :)
Fajny film, więcej takich :)
Serdeczne dzięki :)
Przyda się zdecydowanie.
Bardzo się cieszę, powodzenia! :)
4:13 ❤❤❤
Wiadomo :) Czujny !
Dzień dobry
:)
zasubskrybowałem i liczę na więcej filmików dla początkujących ! :)
btw - dobry z Ciebie nauczyciel ! pozdrawiam !
Dzięki serdeczne, będzie więcej i dla początkujących i dla bardziej zaawansowanych :)
Cierpliwość :-)
Spoko sprawa. Zasubuje se
Dzięki!
Mega ;) nic więcej pisać nie trzeba
Dzięki Arek! :)
a może masz racje .. :)
:)
Dziękuję i pozdrawiam. Sub
dwa zeszyty bym pod te monitorki podrzucił :D
Przede wszystkim trzeba by je ustawić nieco dalej, bowiem nie są to monitorki bliskiego pola. Ale o tym pomyślimy, jak przeniosę się do większej "pieczary" :)
k..... ale p.....
Dziękuję :)
o