Bardzo fajna rzecz złożyłem coś takiego rok temu do domu bez prądu i użytkownicy bardzo zadowoleni.Ogniwo fotowoltaiczne 80W, akumulator 74 Ah ,regulator napięcia 12V 10A PWM,zasilane żarówki LED 5W i 2W oraz okazjonalnie żarówka halogenowa 20W i telewizor LED do 24W.Instalacja kosztowała ok 1000 zł za to doprowadzenie i założenie prądu z sieci 25 tys zł a potem jeszcze rachunki !Układ wydolny ,ładowanie nawet w w pochmurny dzień.Smutne jest to że UE ponoć proekologiczna obłożyła 50% podatkiem ogniwa monokrystaliczne i zmusza ludzi do używania szkodliwych świetlówek kompaktowych czyli jedna wielka obłuda !
Mam podobną instalację o mocy 180W 2 panele 90W + własny regulator MPPT . Koszta śmieszne 520zł ( bez akumulatora ) nawet jam miałbym go kupić to całość wyszła by mnie 2 lata temu ~750zł.Uzysk dzienny to średnio 600Wh 900Wh było też ). Dziś złożył bym mocniejszy zestaw 220W za 480zł...( bez aku ) Świetna sprawa gdy zgaśnie 220V ... sąsiedzi dziwią się dlaczego u mnie świeci się normalne światło a u nich ciemność... Zasilam laptopa router swiatło i inne urządzenia na 12V . Nawet teraz piszę z energii odnawialnej..
@@listonoszpat233 a akumulator trochę nie za mocny do 80W? Planuję właśnie 80W ale z mniejszym aku. System ma być używany tylko od maja do września z przerwami oczywiście.
Bardzo fajnie poruszony temat. Jednak nawiązując do sposobu podłączania regulatora ładowania do akumulatora o którym pisał rafixx89 to najpierw podłączamy regulator do akumulatora ponieważ: 1. Regulator musi rozpoznać jakie jest napięcie akumulatora (ten typ ma możliwość wyboru napięcia pracy 12V lub 24V automatycznie). 2. Niektóre obwody regulatora ładowania do paneli słonecznych odpowiedzialne za jego prawidłowa pracę muszą zostać zasilone z akumulatora - dopiero wtedy działają. 3. Podłączenie najpierw baterii słonecznej umożliwia wpuszczenie do regulatora ładowania napięcia jałowego - znacznie wyższego niż napięcie ładowania akumulatora - łatwiej wtedy o uszkodzenie regulatora ładowania do baterii słonecznych. Co do opłacalności takich instalacji to rzeczywiście w przypadku który opisał listonoszpat233 - nie ma lepszego rozwiązania. Wystarcza jedna bateria słoneczna regulator ładowania i akumulator aby zasilać w prąd potrzebny do oświetlenia domki letniskowe i przyczepy kempingowe lub obiekty gdzie podłączenie prądu jest kosztowne. Jednak w przypadku zasilania w przedstawiony na filmie sposób - domu który ma już prąd z zakładu energetycznego należy się mocno zastanowić. Zazwyczaj takie rozwiązania są nieopłacalne ze względu na koszty wymiany akumulatorów - szerzej opisałem ten problem na moim blogu: solarid.pl/blog/oplacalnosc-inwestycji-fotowoltaicznych. Dużo lepsze jest jak napisał rafixx89 stosowanie systemów ongridowych - niedługo (w lutym - marcu 2015) mają w końcu ruszyć dotacje do paneli słonecznych - wtedy instalacje ongridowe zaczną się opłacać także dla inwestorów indywidualnych.
Tak zrobiłem sobie taki układ do oświetlenia garażu. Zastosowałem diody pobierające w sumie 5 W (2 szt 1W plus jedną 3 W). Wystarczy do wjechania czy wyjechania i wypakowania rzeczy. Jasność świecenia jest zadawalające, nie trzeba właczać oświetlenia głównego. Z tym że zastosowałem układ czasowy na 150 s. A właczanie układu następuje automatycznie poprzez mikrowłączniki przy drzwiach gdy się je otworzy. Układ działa już prawie dwa lata nawet w zimie.
Zaraz zaraz, po głosie poznaję, że to nas sławny Krzysiek Lis który prowadzi dodatkowy kanał domowy survival. :) Pozdrawiam serdecznie. Przypadkowo trafiłem. Bo szukam informacji i buduję małą elektrownię z baterii 18650. Miejmy nadzieje, że się uda. :)
Czy jest to zasadne, czy nie -- dla mnie ma znaczenie, że tak się przyjęło. A ponieważ nie publikuję materiałów naukowych, tylko popularnonaukowe, mogę sobie pozwolić na używanie potocznych określeń.
W grudniu z 2 baterii po 100Wp każda będziesz mieć średnio ok. 0,15 kWh = 150 Wh dziennie energii elektrycznej. Odliczając sprawność akumulatorów wyjdzie ze 100 Wh, co powinno Twoje potrzeby zaspokoić. Akumulator o tej pojemności powinien spokojnie wystarczyć na kilka dni.
Regulatory różnią się między sobą wydajnością prądową, jaką można obsłużyć. Najważniejsze, to dobrać tę wydajność do zaplanowanych paneli. A akumulator może być zwykły z samochodu -- ale ich nie warto stosować, bo nie lubią głębokiego rozładowywania i szybko się rozsypują.
Glebokie rozladowanie niesluchaj marketingu 1 regurator nie pozwoli na rozładowanie ponizej 10.5v.2 to ze nie istnieja zadne żelki .sa to normalne aku z tym ze gorsze.miedzy plytami znajduje sie nasiaczona elektrolitem wuknina czesto bezobslugowe bys po roku lub2 kupil nowa baterie pozatym kazde ołowiane aku rozladujesz do zera i nic mu nie bedzie.bo chodzi o sterzenie gestosci elektrolitu.aku niszczy duzy pobór amperowy i ładujacy .jerzeli urzyjesz falownika ,a mala bedzie mial pojemnosc to spalisz cele. dodatnie plyty .falownika trzeba używac z glowa duza pojemosc bateri a male zuzycie watowe
Zajebista rzecz sama też robię od wczoraj próby z baterią słoneczną 130W i akumulatorem 70 Ah 12V ale widzę że nieźle to daje szkoda tylko że na balkonie mieści mi się jedna sztuka :((
Witam. Mam takie pytanie zakupilam trzy panele o wymiarach 50x30. W zestawie byl falownik i reduktor napięcia. Do tych paleli chce podlaczyc 4 pompki powietrza takie akwariowe. Czy moze Pan poradzic jaki akumulator powinnam zakupic? I co poza rzeczami z zestawu by mi sie przydalo.
Witam i chciałbym podzielić się kilkoma uwagami odnośnie budowy małego zestawu fotowoltanicznego panel o mocy nie mniejszej niż 80 watów ponieważ akumulator musi być ładowany nie tylko w dni słoneczne ale również w dni pochmurne . Akumulator 22Ah do 37Ah takiej pojemności baterię jesteśmy w stanie naładować w przeciągu 6 godzin przy zmiennym zachmurzeniu . Regulator ładowania 10 amperowy najlepiej z gniazdami usb jako ładowarki do telefonów Z takiego zestawu możemy zasilić radio samochodowe i 4 żarówki ledowe o mocy 4 watów . Do przetwornicy się nie nadaje ponieważ przetwornica pobiera dużą ilość prądu który zamienia na ciepło a to są nie potrzebne straty mocy.
Nie wiem, czy to ma znaczenie, ja podłączam zgodnie z instrukcją. Regulator nie daje 12V, bo to nie jest napięcie ładowania akumulatorów. To zaczyna się powyżej 14 V. A regulator daje po prostu takie napięcie, jakie daje panel -- co najwyżej je odłączy, gdy akumulator będzie naładowany. Przetwornica może się nie włączyć z tego względu właśnie, że panel podnosi napięcie w układzie ponad tolerowany przez nią poziom. Jak dla mnie po prostu akumulator jest za mały w stosunku do mocy panelu.
u mnie dokładnie 13.5V daje normalnie jak załapie :) mozliwe ze za mały akumulator miałem taki pod reka niechce inwestowac w magazynowanie energi zastanawiam sie nad systemem on-grid jakis dobry inverter i wszystko odawac do sieci bardziej opłacalne i przy miejszym słoncu brak problemów z niedoborami energi pozdrawiam
Witaj, dzięki za filmik. Mam pytanie czy uważasz za zasadne nazywać panel słoneczny baterią? Jeśli tak to na jakiej podstawie, pytam bo często słyszę że te dwa pojęcia są wymienne z czym trudno mi się zgodzić.
Czy mogę połączyć przetwornice (SIN 350W) bezpośrednio do akumulatora czy obowiązkowo przez regulator ładowania (Tracer-1210RN MPPT) Chodzi mi o uzyskanie większej mocy na przetwornicy, regulator zapewnia tylko 10 A wejście/wyjście...
Ja mam 100w mocy regulator 20a aku 144ah 12v kosztowało ok 1000 pln ciągnie przez przetwornice 1000w szliwierkę katową lodówkę czy inne urządzenia na działce oczywiście nie non stop i nie wszystkie urządzenia na raz wiec nie bujcie sie i nowych technologi dzieki takiej elektrowni nie płace za rachunki za prad na działce.
Jak Ci się sprawuje ta instalacja? Jaką przetwornicę kupiłeś i akumulator jakiej firmy? Czy panele elastyczne nadają się do polskich warunków atmosferycznych?
Hej, mogę prosić Cie o namiary na urządzenia, które posłużyły Ci do zmontowania takiego systemu. Napisz proszę na kowalski.leszek@gmail.com. dzięki z góry.
Witam mam pytanie z przodu domu mam lampy solarne które świecą w nocy ale od tyłu domu jest cień i słońce ja nie ładuje.. chciałem zamontować też takie lampy z tylu domu przedłużyć kabelki i podłączyć jeden panel solarny który będzie je wszystkie ładował na raz bateria w każdej tej lampce to 2000 maH 3,7 V.. moje pytanie brzmi Jaki panel solarny mam kupić do ładowania Tych lampek?? odziwo nikt nie wie to gdzie eksperty sa ??
Witam autora - bardzo fajny filmik :) Chcialbym zlozyc taki zestaw ktory dalby rade zailac filtr do oczka wodnego przez 24h na dobe oraz mala lodowke. Moglby mi ktos doradzic czego i o jakiej mocy najlepiej uzyc? Pozdrawiam
Oblicz prąd pobierany przez godzinę, następnie pomnóż przez 24 i dodaj 30-40% to jest pojemność akumulatora, którą potrzebujesz. Potem oblicz moc wyciąganą z akumulatora i dodaj +30-50% wtedy masz moc jaką musi posiadać panel słoneczny.
Witam, Mówi Pan że regulator ładowania odłącza panele solarne w nocy, tj. gdy napięciie na nich jest niższe niż na akumulatorze, aby nie pobierały prądu z akumulato. Hmmm.. A czy panele solarne nie posiadają już wbudowanych zabezpieczeń (dioda) zapewniających przepływ prądu tylko w jednym kierunku, tj. z ogniwa do instalacji ?
dokladnie tez sądzę,że jest dioda a nawet gdzieś wyczytałem w opisie oferty panela słonecznego "jakiegos" zastosowanie proste i uzyteczne w wielu urzadzeniach stosowane ale to wiemy po to wlaśnie aby prąd nie płynął wstecznie ,w drugą stronę jak zwal tak zwal
Opłaca się kupić panel 10W, akumulator 7Ah, żeby w letnie wieczory zasilać 2 małe lampeczki LED w malutkim garażu? Starczy mocy? Da się to jakoś przeliczyć?
A jak wygląda rozbudowa takiego zestawu. Wiadomo, że dużo takich konstrukcji buduje się z tego co jest pod ręką (nazwijmy to z odzysku). Rozumie, że np. kolejny akumulator podpina się równolegle ale czy można tak podpiąć akumulator o innej pojemność (czy potrzebny jest kolejny regulator napięcia) ? A w przypadku kolejnych ogniw słonczych czy nawet mieszania ogniw słonecznych z wiatrakiem czy turbiną wodną jak by to wszystko wyglądało ?
Jeśli myślisz o rozbudowaniu zestawu to trzeba zakupić regulator ładowania na większy prąd aby móc w przyszłości dołożyć ogniwo fotowoltaiczne.Najlepszy jest PWM, który ładuje impulsowo.Najlepsze efekty uzyskuje się gdy moc ogniwa np 80 W odpowiada pojemności akumulatora czyli 80Ah,do wiatraka potrzebujesz inny regulator gdyż tam napięcie bardzo skacze zależnie od siły wiatru i obciążenia generatora.
dobry film. Myślę o instalacji czegoś takiego w aucie z dodatkowymi wentylatorami / grzałkami, aby po południu wsiadać w chłodniejsze auto :) Regulatorowi się nic nie stanie, jeśli byłby podany do aku dodatkowy prąd z alternatora?
Dla niektórych urządzeń różnica między 12. a 14.5 V jest spora. Np. niektóre oświetlenie LED pali. Ale to te tańsze. pewnie z regulatorami byłoby podobnie.
wujawlade Ten konkretny panel ma moc 10 W. Czyli przy dobrym nasłonecznieniu i skierowaniu pod kątem prostym do promieni słonecznych da 10 W mocy. Pracując w takich warunkach przez godzinę wytworzy 10 Wh energii elektrycznej.
czy można łączyć ze sobą dwa panele o różnej mocy (5W i 10W)? Jeżeli mają takie samo napięcie i różne natężenie to łącząc równolegle uzyskamy na wyjściu napięcie równe najsłabszemu ogniwu i natężenie równe sumie tych dwóch paneli? Czy kontroler ładowania powinien mieć parametry jak najbardziej zbliżone do paneli czy między kontrolerami z max. 20A i 5A nie będzie żadnej różnicy jeśli podłączymy panele o mocy 2A? Chodzi mi bardziej o sprawność ładowania i czy prąd nie będzie się marnował.
Witam, mam pytanie o taki jeden szczegół, mianowicie zakładając, że posiadając panel 10W pracuje on z pełną mocą, i mam podłączony odbiornik powiedzmy 5W, to wtedy z panela idzie pół na pół na zasilanie odbiornika i na ładowanie akumulatora, czy 100% na akumulator i tak? Oraz czy na początek zabaw z fotowoltaiką nada się najprostszy regulator o tych samych parametrach, tyle że za 50 zł, czy to już kompletna chińszczyzna?
Piotrek G nie jestem pewny, wydaje mi się, że to będzie zależało od regulatora. Gdy akumulator jest w pełni naładowany, regulator powinien odłączyć baterię słoneczną. W takim wariancie mielibyśmy pobór 5 W z akumulatora, a potem okresowe załączanie panela na ładowanie. Nie jestem w stanie wypowiedzieć się na temat jakości najtańszych regulatorów ładowania i ich wpływu na żywotność całego układu, w szczególności akumulatorów.
Witam swietny filmik. Mam pytanie do wszystkich ponieważ chciałbym zrobić oświetlenie ogrodu tylko nie aby coś się świeciło tylko oswietlalo wokół domu. Pytanie brzmi jaki panel ile wat jaki aku i sterownik
Chce aby w dzień baterię ładował panel.Ale w warunkach zimowych nie ładuje na tyle aby lampa świeciła 10 godzin.Dlatego chciałbym podłączyć dodatkowo ładowarkę(prostownik do akumulatorów żelowych) aby doładowywał akumulator.Jak to wszytko podpiąć?Panel podpinam do regulatora, baterię i lampę a co z ładowarką która ma doładowywać akumulator?czy potrzebny jest drugi regulator?Panel mam 10W 18V, lampę 156 diod a baterie 12v 7,5Ah plus podpięty regulator napięcia..Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
+MrSzwem taki układ jest dość kłopotliwy do ustawienia, bo jak się ładowarkę na stałe podłączy do akumulatora, to będzie ładować go przez cały czas. I rano akumulator będzie na tyle naładowany, że już baterie słoneczne nic go nie doładują. Chyba, że moc ładowarki będzie mniejsza, niż moc lampy. Najprościej to zrobić tak, żeby ładowarka włączała się po południu na kilka godzin, z użyciem prostego wyłącznika czasowego. Tym sposobem doładuje akumulator, jeśli panel PV sobie nie da rady, a jeśli aku będzie naładowany, nie będzie zużywać prądu.
Witam ja posiadam panel słoneczny 230W regulator ładowania 12/24V i akumulator 5Ah najpierw podłaczyłem panel dopiero akumulator i na koniec obciążenie nie wiem czy to mialo jakes znaczenie ? ale regulator nie zawsze daje 12V a 15-20V dopiero po jakims czasie daje 12V wiec nie zawsze odrazu odpali mi przetwornica 12-230V dobrze ze ma zabezpieczenie po zarówke już mi spaliło chyba to wina regulatora ? ładowania ? i regulator tez nie ładuje powoli akumulatora małym prądem tylko tyle ile daje pane
Stary film ale nikt nie wspomniał, regulator musi z czegoś zrobić tą moc napięcie/natężenie. Małe panele mają ok 20V - większe 30-40V więc te maleństwa ruszą akumulator przez sterownik tylko przy dobrym słońcu. Przyjdzie chmura i napięcie leci ...Do takich warsztatowych eksperymentów minimum 100 wat albo spiąć 2 szt. i regulator mppt bo "wyciąga" wiecej z panela.
Witam chciałem spytać jakiego panela słonecznego użyć do żarówki grzewczej 125w i inkubatora 100w dodając że grzałka w winkubatorze nie pracuje w trybie ciągłym Mam panel 250w przetwornice 12v/ 230v 700/1000w czy to by wystarczyło? Jeśli tak to jaki regulator ladowania do tego i jaki akumulator?
Nie do końca wiem, jaki jest sens zamiany światła i ciepła na światło i ciepło, ale w sumie co mi do tego. Regulator -- taki, jaki będzie pasować do tego panela, pod względem napięcia i natężenia prądu dostarczanego przez panel. Akumulator -- jak największy.
Do twoich zastosowań AGM ale firmowe ( np Europower ) A między samymi akumulatorami rożnica jest w elektrolicie ( żel lub mata szklana nasączona H2SO4 ) żel nie nadaje się do dużych poborów prądu a AGM tak.
Za to żel ma dłuższą żywotność i lepiej znosi kompletne rozładowanie. Dobór akumulatora jest zależny od tego do czego go potrzebujesz. Jeśli tylko oświetlenie LED, ładowanie telefonu i małe radyjko i inne pierdoły, to żelowy sprawdzi się lepiej. Jeśli potrzebujesz ciągnąć dużą ilość prądu w krótkim czasie to najlepiej sprawdzi się samochodowy. Jeżeli potrzebujesz akumulatora do średnich obciążeń to AGM. Według mnie najbardziej rozsądny jest żelowy akumulator, ma największą ilość cykli ładowań i rozładowań, dłużej pożyje. Najmniejszą żywotność mają akumulatory AGM, według mnie nieopłacalne., lecz co kto lubi jak cię stać to czemu nie.
Witam. Mam pytanie i prośbę,chciałbym skompletować zestaw elektrowni na baterię słoneczną.Planuję wyjazdy wędkarskie 2 tygodniowe pod namiot.Moje oczekiwania w stosunku do zestawu to: 1-podłączenie(praca na laptopie 1 godz.dziennie) 2-ładowanie telefonu 3- podłączenie lampy kempingowej. Jakieś namiary lub gotowy zestaw? Z góry dziękuję
Świetny film, jednak taki układ ma swoje ograniczenia. Akumulatory ołowiowe (samochodowe) nie są przystosowane do takich układów. Szybko stracą swoje pierwotne parametry. Problemem jest stopniowe zasiarczanie akumulatorów, co powoduje zmniejszanie powierzchni czynnej płyt.
Samochodowe akumulatory można ładować takimi bateriami słonecznymi, a problem leży po drugiej stronie -- ich głębokiego rozładowania, co rzeczywiście bardzo szybko je niszczy. No ale nic dziwnego -- akumulatory samochodowe nie są przystosowane do takiej pracy, tylko do dawania dużych ilości prądu przez kilka sekund, na napęd rozrusznika. Akumulatory przystosowane do głębokich rozładowań na szczęście nie są aż tak bardzo drogie...
Na znanym amerykańskim portalu aukcyjnym można kupić układy, które podobno odsiarczają akumulatory i przywracają im sprawność. Sam zbudowałem taki układ i właśnie go testuje na zasiarczonym akumulatorze.Co do akumulatorów przeznaczonych do głębokiego rozładowania (Akumulatory trakcyjne) nie są aż tak drogie, lecz kupujemy je tylko do jednego celu. Rozwiązanie z akumulatorami samochodowymi ma jednak swoją zaletę - możemy je wykorzystać też w samochodzie. Ogólnie gromadzenie energii w akumulatorach nie jest najefektywniejszym sposobem.
MrZitrex Może i nie jest najefektywniejsze, ale tak naprawdę nie ma wielkiego wyboru... Zobacz np. akumulator SZNAJDER ENERGY PLUS 12V100Ah. Dostosowany do pracy w warunkach głębokiego rozładowania, daje 720 A prądu rozruchowego i kosztuje ok. 450 PLN, czyli niedużo więcej od zwykłego akumulatora samochodowego.
Drewno Zamiast Benzyny Póki nie będzie lepszej i tańszej alternatywy skupie się na regeneracji tych których posiadam. Dam znać czy układ regenerujący odratuje akumulator. Dla tych co posiadają oscyloskop i mogą prawidłowo dobrać wartość elementów polecam do testów układ na NE555.
Jezeli akumulatory ktore nie sa eksploatowane, beda doladowywane jak mowia wszystkie instrukcje co 6 tygodni wszystko bedzie oky,mowa o,, kwasowych"wytyczne dla zasadowych sa inne.
Potrzebowałbym awaryjny system do oświetlania LED, zasilania laptopa (10-15W realnego poboru) / telefonów / routera (4W). Czy 2 panele 100W spięte równolegle + akumulator 12v, ok. 100AH byłyby dobrym rozwiązaniem, jeśli chciałbym mieć 2 godziny dziennie działania listwy LED o mocy ~12W i/lub 2h laptopa z internetem? Tak od strony teoretycznej to się domyślam, że powinno być ok, ale bardziej interesuje mnie zdanie kogoś z doświadczeniem. Pozdrawiam!
Czy jeśli mam dwa panele słoneczne o mocy 40w każdy - czy mogę je podłączyć do siebie równolegle żeby uzyskać te 80w? czy też muszę każdy panel przez osobny regulator puścić?
Co to znaczy "rzeczywista moc"? Moc paneli fotowoltaicznych podaje się jako maksymalną moc przy nominalnym oświetleniu w wysokości 1 000 W/m2. Jeśli jest mniejsze, moc będzie mniejsza. www.drewnozamiastbenzyny.pl/jak-testuje-sie-baterie-sloneczne/ Moc szczytowa przekłada się oczywiście na uzyski prądu. Można przyjąć, że z 1 000 W mocy panelu fotowoltaicznego w polskich warunkach wytworzy się maksymalnie ok. 1 000 kWh rocznie (zakładam panel nieruchomy na dachu, ustawiony optymalnie).
Mam nadmiarowy nowy akumulator, aż się prosi o dokupienie panelu i sterownika. Tylko... panel daje 17V podczas gdy akumulator w instrukcji ma opisane żeby nie przekraczać 15V przy jego ładowaniu. Co robić? Jak żyć?
Drewno Zamiast Benzyny Sprawdzałeś jakie napięcie daje regulator akumulatorowi? Czy tylko powtarza to, co daje panel czy też faktycznie reguluje to napięcie?
kzrider8 napięcia na wyjściu z regulatora nie mierzyłem, ale też nie wiem, czy taki pomiar w ogóle jest możliwy -- tj. czy regulator w ogóle się uruchomi, gdy odłączymy go od akumulatora. Napięcie na akumulatorze po podłączeniu regulatora i owszem mierzyłem kilkanaście razy, nigdy nie przekraczał wspomnianych 15V.
Drewno Zamiast Benzyny Dzięki za informację. Czy możesz podać model regulatora? Na filmie nie widać dokładnie. Domyślam się, że to coś typu LS1024, jakie widzę na allegro.
Możecie mi wytłumaczyć jeśli ten panel ma 10w o napięciu 18v i podłączy się go do przetwornicy aby mieć 230v to (230v/18v = 12,77 większe napięcie, 10w/12,77= 0,78w ?? czyli osiągnę przy napięciu sieciowym niecały 1 w ??
Moc jest iloczynem napięcia i natężenia. Jeśli zwiększymy w przetwornicy napięcie, to otrzymamy taką samą (*) moc, ale mniejsze natężenie prądu. (*) Przetwornica ma jednak sprawność rzędu powiedzmy 75%. Czyli z 10 W po stronie prądu stałego o napięciu 12 V dostaniemy 7,5 W po stronie prądu zmiennego 230 V.
Witam chce kupic panel 200 w z regulatorem i przetwornica + bateria chce oswietlic dom na zewnatrz okolo 8 do 10 zarowek 8 wat czy taki panel wystarczy dziekuje za odp
@@drewnozamiastbenzyny Podłączę się pod pyt. o przetwornicę: jakiej mocy panele i akumulator potrzebuję by z przetwornicy uzyskać 220V na potrzeby korzystania z laptopa przez 1h? zmierzone zużycie prądu w laptopie 70-80W.
+Drewno Zamiast Benzyny pomyslalem i chyba kupie panel: allegro.pl/panel-solarny-bateria-sloneczna-10w-12v-solar-tani-i5836238279.html , regulator: allegro.pl/regulator-ladowania-10a-pwm-solar-12v-24v-panel-pv-i5965983987.html , a akumulator pozniej moze mi sie uda za darmo od wujka zalatwic. jest takim "mechanikiem". na pewno ma jakis na zbyciu. twgl co sadzisz o tym zestawie? do czego sie nada??
+Drewno Zamiast Benzyny acha to fajnie. chcialbym to brac na jakies wyjazdy pod namiot. zeby telefon naladowac lub oswietlic namiot. tylko nie wiem niestaty jaki bedzie ten akumulator. mam jakis stary w garazu, ale nie wiwm czy dziala. prostownik niestety porzyczony wiec sobie go nie naladuje niestety.
Drewno Zamiast Benzyny Mam pytanie po co regulator ładowania skoro równolegle do kabla fazowego można dać diodę zaporową w kierunku przewodzenie do akumulatora o mocy maksymalnej np.50 W a następnie żarówkę w tym przypadku 12V również na kablu fazowym która będzie działała jak regulator czyli akumulator naładowany żarówka gaśnie rozładowany (oczywiście podczas nasłonecznienia,ogniw fotowoltaicznych) zaświeca się. Ja zrobił bym to nawet 1.5 raza taniej niż ty
Drewno Zamiast Benzyny Fakt można by tak ale poco tak mówisz że, nie pociągniemy czajnika. LECZ Na urwanie głowy tranzystorem (o mocy przynajmniej 234 W) dało by się podnieść napięcie poprzez tzw.stabilizator liniowy że, z tego tranzystora trzeba by było odprowadzić dość dużą ilość ciepła.Czyli po wstępnych obliczeniach wystarczyło by to nam na (przy pojemności akumulatora dajmy te 40 Ah) najwięcej zagotowanie wody 2 razy na dobę przy non stop dostatecznym ładowaniu. Da się Da się- tylko trzeba chcieć!!
foton pl nie twierdzę, że moje rozwiązanie jest jedynym, jakie można sobie wyobrazić. Na pewno tak nie jest. Ale to rozwiązanie zaproponowane przez Ciebie nie uwzględnia rozłączenia obwodu, gdy akumulator się rozładuje (regulator ładowania to zrobi), ani nie zabezpieczy przed rozładowywaniem akumulatora przez baterię słoneczną w nocy (regulator też to zrobi). A jak już koniecznie chcesz grzać wodę prądem stałym, to po prostu kup odpowiednią grzałkę. :)
Chce aby solar ladowal w dzien a w nocy jakaś inteligentna ładowarka. Kiedy rozpozna spadek napięcia np. 80% w baterii to właczy sie automatycznie a po całkowitym naładowaniu sie wyłaczy lub kiedy panel zacznie ladowac tez sie wyłaczy..
+MrSzwem to jest zadanie właśnie dla takiego sterownika (regulatora ładowania), jaki jest pokazany na tym filmie. On automatycznie doładowuje baterię gdy panele dają odpowiednie napięcie, ale nie dopuszcza do przeładowania akumulatora.
1 pytanie. ile sprzęt mniej więcej kosztował by na budowę.. by móc używać narzędzi typu.. szlifierka.. piła.. itd.. bo tak sobie myślę żeby nie czekać i nie tracić czasu nim mi ktoś podłączy skrzynkę.. i naliczy sobie % bo buduje za prąd.. to czy nie walnąć sobie małej elektrowni.. by móc sobie po mału budować z murarzem. hm? testował ktoś ile i jakiej wielkości panele musze mieć by mieć 230? i móc uruchomić szlifiery.. etC?
Przepraszam cię bardzo ale mnie to strasznie irytuje, mówi się moduł fotowoltaiczny a nie bateria słoneczna, nie wiem co za imbecyl wogole wymyślił taką nazwę
Nie obrażam się. Przez 8 lat od publikacji tego filmu trochę się nazewnictwo uporządkowało i chyba już coraz mniej ludzi posługuje się określeniem "bateria słoneczna".
Bardzo fajna rzecz złożyłem coś takiego rok temu do domu bez prądu i użytkownicy bardzo zadowoleni.Ogniwo fotowoltaiczne 80W, akumulator 74 Ah ,regulator napięcia 12V 10A PWM,zasilane żarówki LED 5W i 2W oraz okazjonalnie żarówka halogenowa 20W i telewizor LED do 24W.Instalacja kosztowała ok 1000 zł za to doprowadzenie i założenie prądu z sieci 25 tys zł a potem jeszcze rachunki !Układ wydolny ,ładowanie nawet w w pochmurny dzień.Smutne jest to że UE ponoć proekologiczna obłożyła 50% podatkiem ogniwa monokrystaliczne i zmusza ludzi do używania szkodliwych świetlówek kompaktowych czyli jedna wielka obłuda !
Mam podobną instalację o mocy 180W 2 panele 90W + własny regulator MPPT . Koszta śmieszne 520zł ( bez akumulatora ) nawet jam miałbym go kupić to całość wyszła by mnie 2 lata temu ~750zł.Uzysk dzienny to średnio 600Wh 900Wh było też ). Dziś złożył bym mocniejszy zestaw 220W za 480zł...( bez aku ) Świetna sprawa gdy zgaśnie 220V ... sąsiedzi dziwią się dlaczego u mnie świeci się normalne światło a u nich ciemność... Zasilam laptopa router swiatło i inne urządzenia na 12V . Nawet teraz piszę z energii odnawialnej..
te panele są ze sobą podłączone równolegle?
to układy z przetwornicą czy wszystko zasilane na 12 V? Myślę o czymś takim na wieś
@@MadamRosmerta24 cała instalacja na 12 V
@@listonoszpat233 a akumulator trochę nie za mocny do 80W? Planuję właśnie 80W ale z mniejszym aku. System ma być używany tylko od maja do września z przerwami oczywiście.
Ten filmik zmienił mnie w świra na temat energii słonecznej.... dziękuje :d
@ydluoM idealnie :D ja juz w aucie mam 230 V :p
@ydluoM bardzo dobrze :) mam nadzieje ze się uda xd
Bardzo fajnie poruszony temat. Jednak nawiązując do sposobu podłączania regulatora ładowania do akumulatora o którym pisał rafixx89 to najpierw podłączamy regulator do akumulatora ponieważ:
1. Regulator musi rozpoznać jakie jest napięcie akumulatora (ten typ ma możliwość wyboru napięcia pracy 12V lub 24V automatycznie).
2. Niektóre obwody regulatora ładowania do paneli słonecznych odpowiedzialne za jego prawidłowa pracę muszą zostać zasilone z akumulatora - dopiero wtedy działają.
3. Podłączenie najpierw baterii słonecznej umożliwia wpuszczenie do regulatora ładowania napięcia jałowego - znacznie wyższego niż napięcie ładowania akumulatora - łatwiej wtedy o uszkodzenie regulatora ładowania do baterii słonecznych.
Co do opłacalności takich instalacji to rzeczywiście w przypadku który opisał listonoszpat233 - nie ma lepszego rozwiązania. Wystarcza jedna bateria słoneczna regulator ładowania i akumulator aby zasilać w prąd potrzebny do oświetlenia domki letniskowe i przyczepy kempingowe lub obiekty gdzie podłączenie prądu jest kosztowne. Jednak w przypadku zasilania w przedstawiony na filmie sposób - domu który ma już prąd z zakładu energetycznego należy się mocno zastanowić.
Zazwyczaj takie rozwiązania są nieopłacalne ze względu na koszty wymiany akumulatorów - szerzej opisałem ten problem na moim blogu: solarid.pl/blog/oplacalnosc-inwestycji-fotowoltaicznych. Dużo lepsze jest jak napisał rafixx89 stosowanie systemów ongridowych - niedługo (w lutym - marcu 2015) mają w końcu ruszyć dotacje do paneli słonecznych - wtedy instalacje ongridowe zaczną się opłacać także dla inwestorów indywidualnych.
Tak zrobiłem sobie taki układ do oświetlenia garażu. Zastosowałem diody pobierające w sumie 5 W (2 szt 1W plus jedną 3 W). Wystarczy do wjechania czy wyjechania i wypakowania rzeczy. Jasność świecenia jest zadawalające, nie trzeba właczać oświetlenia głównego. Z tym że zastosowałem układ czasowy na 150 s. A właczanie układu następuje automatycznie poprzez mikrowłączniki przy drzwiach gdy się je otworzy. Układ działa już prawie dwa lata nawet w zimie.
Czy panel 50w + akumulator 14ah+ przetwornica na 230v pociągnie pompke do basenu 20w
Bardzo fajny poradnik 👍 Polecam obejrzeć cały
Układ idealny do ładowania telefonu
Zaraz zaraz, po głosie poznaję, że to nas sławny Krzysiek Lis który prowadzi dodatkowy kanał domowy survival. :) Pozdrawiam serdecznie. Przypadkowo trafiłem. Bo szukam informacji i buduję małą elektrownię z baterii 18650. Miejmy nadzieje, że się uda. :)
Czy jest to zasadne, czy nie -- dla mnie ma znaczenie, że tak się przyjęło. A ponieważ nie publikuję materiałów naukowych, tylko popularnonaukowe, mogę sobie pozwolić na używanie potocznych określeń.
W grudniu z 2 baterii po 100Wp każda będziesz mieć średnio ok. 0,15 kWh = 150 Wh dziennie energii elektrycznej. Odliczając sprawność akumulatorów wyjdzie ze 100 Wh, co powinno Twoje potrzeby zaspokoić.
Akumulator o tej pojemności powinien spokojnie wystarczyć na kilka dni.
A gdzie jest dioda chroniąca przed cofaniem prądu na panel ?
Powinna być w regulatorze ładowania.
[Krzysiek]
Regulatory różnią się między sobą wydajnością prądową, jaką można obsłużyć. Najważniejsze, to dobrać tę wydajność do zaplanowanych paneli. A akumulator może być zwykły z samochodu -- ale ich nie warto stosować, bo nie lubią głębokiego rozładowywania i szybko się rozsypują.
Glebokie rozladowanie niesluchaj marketingu 1 regurator nie pozwoli na rozładowanie ponizej 10.5v.2 to ze nie istnieja zadne żelki .sa to normalne aku z tym ze gorsze.miedzy plytami znajduje sie nasiaczona elektrolitem wuknina czesto bezobslugowe bys po roku lub2 kupil nowa baterie pozatym kazde ołowiane aku rozladujesz do zera i nic mu nie bedzie.bo chodzi o sterzenie gestosci elektrolitu.aku niszczy duzy pobór amperowy i ładujacy .jerzeli urzyjesz falownika ,a mala bedzie mial pojemnosc to spalisz cele. dodatnie plyty .falownika trzeba używac z glowa duza pojemosc bateri a male zuzycie watowe
Zajebista rzecz sama też robię od wczoraj próby z baterią słoneczną 130W i akumulatorem 70 Ah 12V ale widzę że nieźle to daje szkoda tylko że na balkonie mieści mi się jedna sztuka :((
Witam. Mam takie pytanie zakupilam trzy panele o wymiarach 50x30. W zestawie byl falownik i reduktor napięcia. Do tych paleli chce podlaczyc 4 pompki powietrza takie akwariowe. Czy moze Pan poradzic jaki akumulator powinnam zakupic? I co poza rzeczami z zestawu by mi sie przydalo.
Kupiłem tylko przewód w czerwonej izolacji, ale żeby nie pomylić biegunów, oklejam końcówkę kabla czarną izolacją, lub maluję markerem.
Witam i chciałbym podzielić się kilkoma uwagami odnośnie budowy małego zestawu fotowoltanicznego
panel o mocy nie mniejszej niż 80 watów ponieważ akumulator musi być ładowany nie tylko w dni słoneczne ale również w dni pochmurne . Akumulator 22Ah do 37Ah takiej pojemności baterię jesteśmy w stanie naładować w przeciągu 6 godzin przy zmiennym zachmurzeniu . Regulator ładowania 10 amperowy najlepiej z gniazdami usb jako ładowarki do telefonów
Z takiego zestawu możemy zasilić radio samochodowe i 4 żarówki ledowe o mocy 4 watów . Do przetwornicy się nie nadaje ponieważ przetwornica pobiera dużą ilość prądu który zamienia na ciepło a to są nie potrzebne straty mocy.
Nie wiem, czy to ma znaczenie, ja podłączam zgodnie z instrukcją.
Regulator nie daje 12V, bo to nie jest napięcie ładowania akumulatorów. To zaczyna się powyżej 14 V. A regulator daje po prostu takie napięcie, jakie daje panel -- co najwyżej je odłączy, gdy akumulator będzie naładowany.
Przetwornica może się nie włączyć z tego względu właśnie, że panel podnosi napięcie w układzie ponad tolerowany przez nią poziom.
Jak dla mnie po prostu akumulator jest za mały w stosunku do mocy panelu.
u mnie dokładnie 13.5V daje normalnie jak załapie :) mozliwe ze za mały akumulator miałem taki pod reka niechce inwestowac w magazynowanie energi zastanawiam sie nad systemem on-grid jakis dobry inverter i wszystko odawac do sieci bardziej opłacalne i przy miejszym słoncu brak problemów z niedoborami energi pozdrawiam
Witaj, dzięki za filmik. Mam pytanie czy uważasz za zasadne nazywać panel słoneczny baterią? Jeśli tak to na jakiej podstawie, pytam bo często słyszę że te dwa pojęcia są wymienne z czym trudno mi się zgodzić.
Czy mogę połączyć przetwornice (SIN 350W) bezpośrednio do akumulatora czy obowiązkowo przez regulator ładowania (Tracer-1210RN MPPT)
Chodzi mi o uzyskanie większej mocy na przetwornicy, regulator zapewnia tylko 10 A wejście/wyjście...
Nie ma problemu, o ile przetwornica ma zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora.
Wruciłem do tego filmu po wielu wielu latach, jaki to model kontrolera ładowania i panelu pokazanego na filmie?
Ja mam 100w mocy regulator 20a aku 144ah 12v kosztowało ok 1000 pln ciągnie przez przetwornice 1000w szliwierkę katową lodówkę czy inne urządzenia na działce oczywiście nie non stop i nie wszystkie urządzenia na raz wiec nie bujcie sie i nowych technologi dzieki takiej elektrowni nie płace za rachunki za prad na działce.
Jak Ci się sprawuje ta instalacja? Jaką przetwornicę kupiłeś i akumulator jakiej firmy? Czy panele elastyczne nadają się do polskich warunków atmosferycznych?
Hej, mogę prosić Cie o namiary na urządzenia, które posłużyły Ci do zmontowania takiego systemu. Napisz proszę na kowalski.leszek@gmail.com. dzięki z góry.
Witam mam pytanie z przodu domu mam lampy solarne które świecą w nocy ale od tyłu domu jest cień i słońce ja nie ładuje.. chciałem zamontować też takie lampy z tylu domu przedłużyć kabelki i podłączyć jeden panel solarny który będzie je wszystkie ładował na raz bateria w każdej tej lampce to 2000 maH 3,7 V.. moje pytanie brzmi Jaki panel solarny mam kupić do ładowania Tych lampek?? odziwo nikt nie wie to gdzie eksperty sa ??
Witam autora - bardzo fajny filmik :)
Chcialbym zlozyc taki zestaw ktory dalby rade zailac filtr do oczka wodnego przez 24h na dobe oraz mala lodowke.
Moglby mi ktos doradzic czego i o jakiej mocy najlepiej uzyc?
Pozdrawiam
Oblicz prąd pobierany przez godzinę, następnie pomnóż przez 24 i dodaj 30-40% to jest pojemność akumulatora, którą potrzebujesz. Potem oblicz moc wyciąganą z akumulatora i dodaj +30-50% wtedy masz moc jaką musi posiadać panel słoneczny.
regulatory można kupić już od 80 zł np. na allegro. akumulator może być zwykły z samochodu (na elektrolit?)?
Mógłby mi Pan dobrać taki zestaw na allego ? ponieważ zupełnie sie nie znam do 300 zł
Witam,
Mówi Pan że regulator ładowania odłącza panele solarne w nocy, tj. gdy napięciie na nich jest niższe niż na akumulatorze, aby nie pobierały prądu z akumulato. Hmmm..
A czy panele solarne nie posiadają już wbudowanych zabezpieczeń (dioda) zapewniających przepływ prądu tylko w jednym kierunku, tj. z ogniwa do instalacji ?
Niektóre panele mają, inne nie mają.
dokladnie tez sądzę,że jest dioda a nawet gdzieś wyczytałem w opisie oferty panela słonecznego "jakiegos"
zastosowanie proste i uzyteczne w wielu urzadzeniach stosowane ale to wiemy po to wlaśnie aby prąd nie płynął wstecznie ,w drugą stronę jak zwal tak zwal
Prawie każdy panel ma diody jednak maja one za zadanie chronić ogniwa przy mylnym podlaczeniu tj zmianie polaryzacji - zamieniony z +
Film dawno dodany a tak bardzo aktualny.🙂
Opłaca się kupić panel 10W, akumulator 7Ah, żeby w letnie wieczory zasilać 2 małe lampeczki LED w malutkim garażu? Starczy mocy? Da się to jakoś przeliczyć?
Mam pytanie podłączyłem dwa akumulatory i na regulatorze napiecia wyświetla cdl i nie mam prądu co to może być?
A jak wygląda rozbudowa takiego zestawu. Wiadomo, że dużo takich konstrukcji buduje się z tego co jest pod ręką (nazwijmy to z odzysku). Rozumie, że np. kolejny akumulator podpina się równolegle ale czy można tak podpiąć akumulator o innej pojemność (czy potrzebny jest kolejny regulator napięcia) ? A w przypadku kolejnych ogniw słonczych czy nawet mieszania ogniw słonecznych z wiatrakiem czy turbiną wodną jak by to wszystko wyglądało ?
Jeśli myślisz o rozbudowaniu zestawu to trzeba zakupić regulator ładowania na większy prąd aby móc w przyszłości dołożyć ogniwo fotowoltaiczne.Najlepszy jest PWM, który ładuje impulsowo.Najlepsze efekty uzyskuje się gdy moc ogniwa np 80 W odpowiada pojemności akumulatora czyli 80Ah,do wiatraka potrzebujesz inny regulator gdyż tam napięcie bardzo skacze zależnie od siły wiatru i obciążenia generatora.
dobry film. Myślę o instalacji czegoś takiego w aucie z dodatkowymi wentylatorami / grzałkami, aby po południu wsiadać w chłodniejsze auto :)
Regulatorowi się nic nie stanie, jeśli byłby podany do aku dodatkowy prąd z alternatora?
Przy normalnej pracy alternatora nic nie powinno się mu stać.
Tylko normalna praca to ponad 14.5V :P Dzięki za odp
Piotr Radek Z podobnymi napięciami pracują przecież baterie słoneczne. :)
Dla niektórych urządzeń różnica między 12. a 14.5 V jest spora. Np. niektóre oświetlenie LED pali. Ale to te tańsze. pewnie z regulatorami byłoby podobnie.
Piotr Radek Nie sądzę, by był to problem. To normalne warunki pracy dla regulatora ładowania.
Bardzo Ciekawa opcja, jedno pytanie pytanie 10w na godzine?
wujawlade Ten konkretny panel ma moc 10 W. Czyli przy dobrym nasłonecznieniu i skierowaniu pod kątem prostym do promieni słonecznych da 10 W mocy. Pracując w takich warunkach przez godzinę wytworzy 10 Wh energii elektrycznej.
Drewno Zamiast Benzyny
Dobrze wytłumaczone, dziękuje za pomoc
czy można łączyć ze sobą dwa panele o różnej mocy (5W i 10W)? Jeżeli mają takie samo napięcie i różne natężenie to łącząc równolegle uzyskamy na wyjściu napięcie równe najsłabszemu ogniwu i natężenie równe sumie tych dwóch paneli? Czy kontroler ładowania powinien mieć parametry jak najbardziej zbliżone do paneli czy między kontrolerami z max. 20A i 5A nie będzie żadnej różnicy jeśli podłączymy panele o mocy 2A? Chodzi mi bardziej o sprawność ładowania i czy prąd nie będzie się marnował.
Jak podłąnczysz 10w i 5w to będziesz miał 15w
Witam, mam pytanie o taki jeden szczegół, mianowicie zakładając, że posiadając panel 10W pracuje on z pełną mocą, i mam podłączony odbiornik powiedzmy 5W, to wtedy z panela idzie pół na pół na zasilanie odbiornika i na ładowanie akumulatora, czy 100% na akumulator i tak? Oraz czy na początek zabaw z fotowoltaiką nada się najprostszy regulator o tych samych parametrach, tyle że za 50 zł, czy to już kompletna chińszczyzna?
Piotrek G nie jestem pewny, wydaje mi się, że to będzie zależało od regulatora. Gdy akumulator jest w pełni naładowany, regulator powinien odłączyć baterię słoneczną. W takim wariancie mielibyśmy pobór 5 W z akumulatora, a potem okresowe załączanie panela na ładowanie.
Nie jestem w stanie wypowiedzieć się na temat jakości najtańszych regulatorów ładowania i ich wpływu na żywotność całego układu, w szczególności akumulatorów.
super 👌 film
Mógłbym dostać link do zakupu tego regulatora ?
Witam swietny filmik. Mam pytanie do wszystkich ponieważ chciałbym zrobić oświetlenie ogrodu tylko nie aby coś się świeciło tylko oswietlalo wokół domu. Pytanie brzmi jaki panel ile wat jaki aku i sterownik
myślę o jakiś zarowkach ledowych około 30w
Chce aby w dzień baterię ładował panel.Ale w warunkach zimowych nie ładuje na tyle aby lampa świeciła 10 godzin.Dlatego chciałbym podłączyć dodatkowo ładowarkę(prostownik do akumulatorów żelowych) aby doładowywał akumulator.Jak to wszytko podpiąć?Panel podpinam do regulatora, baterię i lampę a co z ładowarką która ma doładowywać akumulator?czy potrzebny jest drugi regulator?Panel mam 10W 18V, lampę 156 diod a baterie 12v 7,5Ah plus podpięty regulator napięcia..Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
+MrSzwem taki układ jest dość kłopotliwy do ustawienia, bo jak się ładowarkę na stałe podłączy do akumulatora, to będzie ładować go przez cały czas. I rano akumulator będzie na tyle naładowany, że już baterie słoneczne nic go nie doładują. Chyba, że moc ładowarki będzie mniejsza, niż moc lampy.
Najprościej to zrobić tak, żeby ładowarka włączała się po południu na kilka godzin, z użyciem prostego wyłącznika czasowego. Tym sposobem doładuje akumulator, jeśli panel PV sobie nie da rady, a jeśli aku będzie naładowany, nie będzie zużywać prądu.
Witam ja posiadam panel słoneczny 230W regulator ładowania 12/24V i akumulator 5Ah najpierw podłaczyłem panel dopiero akumulator i na koniec obciążenie nie wiem czy to mialo jakes znaczenie ? ale regulator nie zawsze daje 12V a 15-20V dopiero po jakims czasie daje 12V wiec nie zawsze odrazu odpali mi przetwornica 12-230V dobrze ze ma zabezpieczenie po zarówke już mi spaliło chyba to wina regulatora ? ładowania ? i regulator tez nie ładuje powoli akumulatora małym prądem tylko tyle ile daje pane
A czy panel 20W wystarczy do listwy led która będzie chodziła około 3godzin.? A o słońce się nie martwię bo mieszkam we Włoszech
Jaka moc listwy Led?
Stary film ale nikt nie wspomniał, regulator musi z czegoś zrobić tą moc napięcie/natężenie. Małe panele mają ok 20V - większe 30-40V więc te maleństwa ruszą akumulator przez sterownik tylko przy dobrym słońcu. Przyjdzie chmura i napięcie leci ...Do takich warsztatowych eksperymentów minimum 100 wat albo spiąć 2 szt. i regulator mppt bo "wyciąga" wiecej z panela.
Czy można ladować akumulator i jednocześnie kożystać z niego ?
+Dudus PL, można.
Czy regulator ma zabezpieczenie obciążenia przed zwarciem czy to we własnym zakresie zabezpiecza się ?
Mój nie ma. Może są takie, które mają.
Witam chciałem spytać jakiego panela słonecznego użyć do żarówki grzewczej 125w i inkubatora 100w dodając że grzałka w winkubatorze nie pracuje w trybie ciągłym
Mam panel 250w przetwornice 12v/ 230v 700/1000w czy to by wystarczyło? Jeśli tak to jaki regulator ladowania do tego i jaki akumulator?
Nie do końca wiem, jaki jest sens zamiany światła i ciepła na światło i ciepło, ale w sumie co mi do tego.
Regulator -- taki, jaki będzie pasować do tego panela, pod względem napięcia i natężenia prądu dostarczanego przez panel.
Akumulator -- jak największy.
Żarówka grzewcza ma służyć do ogrzewania odchowalnika z kurczętami więc to ma sens jeśli choć troche obniże rachunki za prąd
i czy moge podlaczyc ledowe zarowki 5 w do akumulatora czy musze to podlaczyc przez konwenter
+Shamie Gawronski jeśli to żarówki na 12V, a nie na 230V, to najpewniej można podłączyć je bezpośrednio do akumulatora.
Jaki akumulator jest lepszy do fotowoltaiki żelowy czy agm i jakie są różnice pomiędzy nimi ?
Do twoich zastosowań AGM ale firmowe ( np Europower ) A między samymi akumulatorami rożnica jest w elektrolicie ( żel lub mata szklana nasączona H2SO4 ) żel nie nadaje się do dużych poborów prądu a AGM tak.
Za to żel ma dłuższą żywotność i lepiej znosi kompletne rozładowanie. Dobór akumulatora jest zależny od tego do czego go potrzebujesz. Jeśli tylko oświetlenie LED, ładowanie telefonu i małe radyjko i inne pierdoły, to żelowy sprawdzi się lepiej.
Jeśli potrzebujesz ciągnąć dużą ilość prądu w krótkim czasie to najlepiej sprawdzi się samochodowy.
Jeżeli potrzebujesz akumulatora do średnich obciążeń to AGM.
Według mnie najbardziej rozsądny jest żelowy akumulator, ma największą ilość cykli ładowań i rozładowań, dłużej pożyje.
Najmniejszą żywotność mają akumulatory AGM, według mnie nieopłacalne., lecz co kto lubi jak cię stać to czemu nie.
bardzo ciekawy kanal, pozdrawiam!
Witam.
Mam pytanie i prośbę,chciałbym skompletować zestaw elektrowni na baterię słoneczną.Planuję wyjazdy wędkarskie 2 tygodniowe pod namiot.Moje oczekiwania w stosunku do zestawu to:
1-podłączenie(praca na laptopie 1 godz.dziennie) 2-ładowanie telefonu 3- podłączenie lampy kempingowej.
Jakieś namiary lub gotowy zestaw?
Z góry dziękuję
Rozumiem ze w zaciski na regulatorze ładownia,podpinam panel solarny oraz ładowarkę?A dlaczego nie mogę podłączyć ładowarkę do akumulatora żelowego?
+MrSzwem o jakiej ładowarce mówimy? O ładowarce do ładowania akumulatora?
Świetny film, jednak taki układ ma swoje ograniczenia. Akumulatory ołowiowe (samochodowe) nie są przystosowane do takich układów. Szybko stracą swoje pierwotne parametry. Problemem jest stopniowe zasiarczanie akumulatorów, co powoduje zmniejszanie powierzchni czynnej płyt.
Samochodowe akumulatory można ładować takimi bateriami słonecznymi, a problem leży po drugiej stronie -- ich głębokiego rozładowania, co rzeczywiście bardzo szybko je niszczy. No ale nic dziwnego -- akumulatory samochodowe nie są przystosowane do takiej pracy, tylko do dawania dużych ilości prądu przez kilka sekund, na napęd rozrusznika.
Akumulatory przystosowane do głębokich rozładowań na szczęście nie są aż tak bardzo drogie...
Na znanym amerykańskim portalu aukcyjnym można kupić układy, które podobno odsiarczają akumulatory i przywracają im sprawność. Sam zbudowałem taki układ i właśnie go testuje na zasiarczonym akumulatorze.Co do akumulatorów przeznaczonych do głębokiego rozładowania (Akumulatory trakcyjne) nie są aż tak drogie, lecz kupujemy je tylko do jednego celu. Rozwiązanie z akumulatorami samochodowymi ma jednak swoją zaletę - możemy je wykorzystać też w samochodzie. Ogólnie gromadzenie energii w akumulatorach nie jest najefektywniejszym sposobem.
MrZitrex
Może i nie jest najefektywniejsze, ale tak naprawdę nie ma wielkiego wyboru...
Zobacz np. akumulator SZNAJDER ENERGY PLUS 12V100Ah. Dostosowany do pracy w warunkach głębokiego rozładowania, daje 720 A prądu rozruchowego i kosztuje ok. 450 PLN, czyli niedużo więcej od zwykłego akumulatora samochodowego.
Drewno Zamiast Benzyny Póki nie będzie lepszej i tańszej alternatywy skupie się na regeneracji tych których posiadam. Dam znać czy układ regenerujący odratuje akumulator. Dla tych co posiadają oscyloskop i mogą prawidłowo dobrać wartość elementów polecam do testów układ na NE555.
Jezeli akumulatory ktore nie sa eksploatowane, beda doladowywane jak mowia wszystkie instrukcje co 6 tygodni wszystko bedzie oky,mowa o,, kwasowych"wytyczne dla zasadowych sa inne.
Potrzebowałbym awaryjny system do oświetlania LED, zasilania laptopa (10-15W realnego poboru) / telefonów / routera (4W). Czy 2 panele 100W spięte równolegle + akumulator 12v, ok. 100AH byłyby dobrym rozwiązaniem, jeśli chciałbym mieć 2 godziny dziennie działania listwy LED o mocy ~12W i/lub 2h laptopa z internetem? Tak od strony teoretycznej to się domyślam, że powinno być ok, ale bardziej interesuje mnie zdanie kogoś z doświadczeniem. Pozdrawiam!
W sensie -- wentylator? Ten panel, który pokazany był na filmie, z łatwością ciągnie dwa duże komputerowe wiatraki pobierające po 0,18 A każdy. :)
Czy jeśli mam dwa panele słoneczne o mocy 40w każdy - czy mogę je podłączyć do siebie równolegle żeby uzyskać te 80w? czy też muszę każdy panel przez osobny regulator puścić?
A jaka jest rzeczywista moc tego zestawu bo np. podobno dla 100W zestawu wynosi 40W. Opłpacalność wtedy inwestycji w taki zestaw jest nieopłacalna.
Co to znaczy "rzeczywista moc"?
Moc paneli fotowoltaicznych podaje się jako maksymalną moc przy nominalnym oświetleniu w wysokości 1 000 W/m2. Jeśli jest mniejsze, moc będzie mniejsza.
www.drewnozamiastbenzyny.pl/jak-testuje-sie-baterie-sloneczne/
Moc szczytowa przekłada się oczywiście na uzyski prądu. Można przyjąć, że z 1 000 W mocy panelu fotowoltaicznego w polskich warunkach wytworzy się maksymalnie ok. 1 000 kWh rocznie (zakładam panel nieruchomy na dachu, ustawiony optymalnie).
Mam nadmiarowy nowy akumulator, aż się prosi o dokupienie panelu i sterownika. Tylko... panel daje 17V podczas gdy akumulator w instrukcji ma opisane żeby nie przekraczać 15V przy jego ładowaniu. Co robić? Jak żyć?
kzrider8 z tym problemem powinien poradzić sobie regulator ładowania, bo takie jest jego zadanie.
Drewno Zamiast Benzyny Sprawdzałeś jakie napięcie daje regulator akumulatorowi? Czy tylko powtarza to, co daje panel czy też faktycznie reguluje to napięcie?
kzrider8 napięcia na wyjściu z regulatora nie mierzyłem, ale też nie wiem, czy taki pomiar w ogóle jest możliwy -- tj. czy regulator w ogóle się uruchomi, gdy odłączymy go od akumulatora. Napięcie na akumulatorze po podłączeniu regulatora i owszem mierzyłem kilkanaście razy, nigdy nie przekraczał wspomnianych 15V.
Drewno Zamiast Benzyny
Dzięki za informację. Czy możesz podać model regulatora? Na filmie nie widać dokładnie. Domyślam się, że to coś typu LS1024, jakie widzę na allegro.
kzrider8 to chyba LS2024.
Lepiej nie, bo takie akumulatory słabo znoszą całkowite rozładowanie.
Naturalnie, to tylko kwestia czasu.
Możecie mi wytłumaczyć jeśli ten panel ma 10w o napięciu 18v i podłączy się go do przetwornicy aby mieć 230v to (230v/18v = 12,77 większe napięcie, 10w/12,77= 0,78w ?? czyli osiągnę przy napięciu sieciowym niecały 1 w ??
Moc jest iloczynem napięcia i natężenia. Jeśli zwiększymy w przetwornicy napięcie, to otrzymamy taką samą (*) moc, ale mniejsze natężenie prądu.
(*) Przetwornica ma jednak sprawność rzędu powiedzmy 75%. Czyli z 10 W po stronie prądu stałego o napięciu 12 V dostaniemy 7,5 W po stronie prądu zmiennego 230 V.
Witam chce kupic panel 200 w z regulatorem i przetwornica + bateria chce oswietlic dom na zewnatrz okolo 8 do 10 zarowek 8 wat czy taki panel wystarczy dziekuje za odp
+Shamie Gawronski nie wiem, czy wystarczy.
+Drewno Zamiast Benzyny W lecie przy dobrym regulatorze łądowania mppt za ok 1000zł i akumulatorze 150Ah jak najbardziej
dobry filmik dzięki
Wszystko oki , ale zastanawiam się czy da się pod ten układ podłączyć przetwornicę
Da się. Podłączasz ją pod ten akumulator. Działało mi to przez wiele lat w kamperze.
@@drewnozamiastbenzyny Podłączę się pod pyt. o przetwornicę: jakiej mocy panele i akumulator potrzebuję by z przetwornicy uzyskać 220V na potrzeby korzystania z laptopa przez 1h? zmierzone zużycie prądu w laptopie 70-80W.
witaj. dalbys link do kupienia regulatora ladowania? sie nakrecilem na te solary ostatnio i chce zrobic takie cudo :)
+Olek Purzycki, ja kupowałem tutaj:
www.modernhome.pl/pol_m_Baterie-sloneczne-12V_Systemy-Solarne-12V-48V_Regulatory-ladowania-280.html .
+Drewno Zamiast Benzyny pomyslalem i chyba kupie panel: allegro.pl/panel-solarny-bateria-sloneczna-10w-12v-solar-tani-i5836238279.html , regulator: allegro.pl/regulator-ladowania-10a-pwm-solar-12v-24v-panel-pv-i5965983987.html , a akumulator pozniej moze mi sie uda za darmo od wujka zalatwic. jest takim "mechanikiem". na pewno ma jakis na zbyciu. twgl co sadzisz o tym zestawie? do czego sie nada??
+Olek Purzycki, 10W to dość mało, ale telefon tym naładujesz parę razy. :)
+Drewno Zamiast Benzyny acha to fajnie. chcialbym to brac na jakies wyjazdy pod namiot. zeby telefon naladowac lub oswietlic namiot. tylko nie wiem niestaty jaki bedzie ten akumulator. mam jakis stary w garazu, ale nie wiwm czy dziala. prostownik niestety porzyczony wiec sobie go nie naladuje niestety.
+Drewno Zamiast Benzyny czy zasililoby to dwie takie zarowki, albo chociaz jedna? allegro.pl/show_item.php?item=5908470990&ev_campaign=PLAAllegro
skąd taki panel za 50PLN ? szukam i nie mogę znaleźć. Potrzebuję do doładowywania aku 7Ah do alarmu w garażu
Wojciech Piechowicz to panel MH10. O ile widzę, teraz kosztuje 59 zł brutto.
Drewno Zamiast Benzyny Mam pytanie po co regulator ładowania skoro równolegle do kabla fazowego można dać diodę zaporową w kierunku przewodzenie do akumulatora o mocy maksymalnej np.50 W a następnie żarówkę w tym przypadku 12V również na kablu fazowym która będzie działała jak regulator czyli akumulator naładowany żarówka gaśnie rozładowany (oczywiście podczas nasłonecznienia,ogniw fotowoltaicznych) zaświeca się. Ja zrobił bym to nawet 1.5 raza taniej niż ty
Drewno Zamiast Benzyny Fakt można by tak ale poco tak mówisz że, nie pociągniemy czajnika. LECZ
Na urwanie głowy tranzystorem (o mocy przynajmniej 234 W) dało by się podnieść napięcie poprzez tzw.stabilizator liniowy że, z tego tranzystora trzeba by było odprowadzić dość dużą ilość ciepła.Czyli po wstępnych obliczeniach wystarczyło by to nam na (przy pojemności akumulatora dajmy te 40 Ah) najwięcej zagotowanie wody 2 razy na dobę przy non stop dostatecznym ładowaniu. Da się Da się- tylko trzeba chcieć!!
foton pl nie twierdzę, że moje rozwiązanie jest jedynym, jakie można sobie wyobrazić. Na pewno tak nie jest. Ale to rozwiązanie zaproponowane przez Ciebie nie uwzględnia rozłączenia obwodu, gdy akumulator się rozładuje (regulator ładowania to zrobi), ani nie zabezpieczy przed rozładowywaniem akumulatora przez baterię słoneczną w nocy (regulator też to zrobi).
A jak już koniecznie chcesz grzać wodę prądem stałym, to po prostu kup odpowiednią grzałkę. :)
Owszem przepraszam za takie najście ale miałem dzisiaj taką wenę twórczą
Dzień dobry.
U mnie też nie daje rady naładować akumulator 12V14Ah panel 20W i chiński regulator do 50 zł 20A pwn
Chce aby solar ladowal w dzien a w nocy jakaś inteligentna ładowarka. Kiedy rozpozna spadek napięcia np. 80% w baterii to właczy sie automatycznie a po całkowitym naładowaniu sie wyłaczy lub kiedy panel zacznie ladowac tez sie wyłaczy..
+MrSzwem to jest zadanie właśnie dla takiego sterownika (regulatora ładowania), jaki jest pokazany na tym filmie. On automatycznie doładowuje baterię gdy panele dają odpowiednie napięcie, ale nie dopuszcza do przeładowania akumulatora.
Laptopa przy pracy 6 h dziennie jest w stanie naładować?
Ogólnie nie, chyba że jest super pogoda + w pełni naładowany akumulator. ale dzień w dzień po 6h nie da rady
Zależy jaki masz akumulator w laptopie, jeśli mały to naładujesz.
czyli do czego to można podłączyć o prócz żarówek i diod
Ups, przetwórnicę napięcia
odrobinkę większy panel słoneczny uciągnie wiatrak
Ten konkretnie zestaw? To raczej do diod, niż żarówek.
Czerwony to bodaj plus z tego co pamiętam - litości, chłopino.
w Polsce od takiego urządzenia trzeba płacić podatek akcyzowy niestety
Ta. Bo policja przykedzie i będzie mówić że masz nam placić za to że se elektrownie do żarówki zrobiłeś
nie policja tylko urząd skarbowy i nic nie powie tylko nałoży karę.
Franciszek Kozyra A jak mam powerbanka z małym panelem 5cm na 5cm to mi będą kary dawać ?
***** Nic ci nie zrobią, ja mam panel 20w i nic mi nie robią :)
Franciszek Kozyra A po za tym komu mam płacić i ile ???
KOLEGO JAK PODPIĄĆ DO TEGO PROSTOWNIK LUB ŁADOWARKĘ.ABY W ZIMIE DOŁADOWYWAĆ BATERIE??
Witam, a jak ładować z takiego akumualtora 12V akumulatorki AA, potrzebna do tego jakaś specjalna ładowarka?
Samochodowa.
Lub usb :) ale.to.zabawka
Da się to przeliczyć: bit. ly/12YbEhe
ja znalazłem panel fotowoltaiczny o mocy 100w za 79zł a regulator za 60 zł
gdzie można znaleźć panel, na ulicy ?
trza przetwornice kupić wtedy nawet PC śmiga czekam na regulator ładowania wszystko juz mam
i co ,smiga już ten laptop?
Od tego płaci się podatki?
Absolutnie. Powariowałeś?
1 pytanie.
ile sprzęt mniej więcej kosztował by na budowę.. by móc używać narzędzi typu.. szlifierka.. piła.. itd..
bo tak sobie myślę żeby nie czekać i nie tracić czasu nim mi ktoś podłączy skrzynkę.. i naliczy sobie % bo buduje za prąd..
to czy nie walnąć sobie małej elektrowni.. by móc sobie po mału budować z murarzem. hm? testował ktoś ile i jakiej wielkości panele musze mieć by mieć 230? i móc uruchomić szlifiery.. etC?
Przyda się na czasy blackoutów
Ja to chciałbym aby pokazano jak się robi "czarne listki" które produkują prąd.
Okleiłbym tym dom i byłbym hepi :)
To jest akumulator kwasowo - ołowiowy, a nie żelowy. I proszę odmieniać watów, woltów, amperów, omów itd...
Czy bateria słoneczna może także pobierać energie z promieni księżycowych?
tak, choć będą to niezauważalne ilości energii.
ile watów?
Kamil Krawczyk dla panelu o mocy 100 Wp będzie to ok. 0,01 W.
nie ma czegoś takiego jak promienie księzycowe, ponieważ księżyc sam z siebie nie świeci, to są dalej promienie słoneczne tyle że odbite.
Wiem o tym.
Proszę się nie ośmieszać z takim rozwiązaniem
10 watów !!!
Tak. 10Wp. I?
@@drewnozamiastbenzyny pewnie chciał Krzyśku, żeby to była co najmniej siłownia atomowa.
masz głos jak ten łysy z domowego survivalu.
Tak.
[Krzysiek]
Nawet najmniejsza ilość cienia od sniegu czy chmur - zmniejsza moc panelu do 1%!!!
+pigzip, bzdura.
To po co są tam diody zamontowane już widać że osoba pokazująca film nie ma o tym pojęcia i bzdury opowiada
Przepraszam cię bardzo ale mnie to strasznie irytuje, mówi się moduł fotowoltaiczny a nie bateria słoneczna, nie wiem co za imbecyl wogole wymyślił taką nazwę
Nie obrażam się. Przez 8 lat od publikacji tego filmu trochę się nazewnictwo uporządkowało i chyba już coraz mniej ludzi posługuje się określeniem "bateria słoneczna".