piękna instalacja i konstrukcja :) sam budowałem prosty solar tracker dla jednopanelowej instalacji jakieś 7 lat temu (domek letniskowy off-grid)... przez lata pracował ale układ był iście analogowy na tranzystorach i wzmacniaczu operacyjnym. Rok temu przerobiłem sterowanie na mikroprocesorowe (arduino) i co ciekawe działa bez ani jednego restartu przez cały ten czas. Ruch jednoosiowy, powrót na pozycję startową wieczorem. Raptem pare linijek kodu więc nie ma się co zawieszać :) generalnie im prościej tym lepiej. Gratuluje pięknej konstrukcji.
Dziękuje , nie wiem dlaczego moja się wiedza , możliwe że coś skopałam z kodem ale na razie działa a jak będę miał chwile to sobie podumam co tam zmienić , to tak naprawdę fajna zabawa 😉
Kapitalna konstrukcja, ciekawie rozwiązany mechanizm obrotu trackera. Polak potrafi :) Całość wygląda bardzo solidnie, estetyka wykonania też na wysokim poziomie. Gratuluję. Takie dwie uwagi. Rozważ odwrócenie siłownika. W swoim pierwszym trakcerze umieściłem siłowniki tak jak w Twoim wypadku. Mam inne, niby spełniają klasę szczelności IP65, ale dosłownie po kilku miesiącach zaczęły się dziwnie zachowywać. Okazało się, że w środku jest pełno wody. Niby woda na nie bezpośrednio nie pada, bo są pod panelami, ale skropliny przeszły przez uszczelki zrobiły swoje. Poprawiłem to w pierwszym trackerze, w drugim też dałem silnikiem do góry i od dwóch lat żadnych problemów. Profile aluminiowe do których są zamocowane panele nie powinny wystawać po za konstrukcję nośną na więcej niż 50 cm. Zakładam, że masz 40x40. Też o tym nie wiedziałem, ale projektując pierwszy tracker powiedział mi o tym kolega, który na co dzień montował instalacje PV. Konstrukcji nośnej już nie poprawisz, ale dla świętego spokoju dałbym jeszcze kilka dodatkowych profili alu. Plusem będzie też to, że usztywni się mocowanie paneli i będą mnie podatne na wyginanie podczas wiatru. Jeszcze raz gratuluję. :)
Dziękuje, nad wzmocnieniem konstrukcji jeszcze popracuje ale faktycznie dołożenie profili Alu jest dobrym pomysłem i dosyć łatwym do wykonani 🤔 dobry pomysł. Z siłownikiem to wiedziałem, że tak się może dziać tylko mi wizualnie nie pasował, on ma duży silnik i tak przy tych panelach mi się niepodoba 😂. W górnej części siłownika miałem nałożyć taki fartuch, coś jak w amortyzatorach, szczelny u góry woda nie wpłynie a na dole luźny tak aby skroplona odparowała, taki jest plan tylko od roku to robię 😩 pewnie dlatego ze mam jeszcze jeden na zapasie. Jeszcze raz dziękuje za dobre podpowiedzi
nie wiem jak tutaj trafiłem ale naprawdę fajne wykonanie, prosto porządnie i z głową a nie konstrukcje za kilkadziesiąt k. Brawo dzięki że się pochwaliłeś bo w sumie wszystko leży w przydasiach:)
Piękna konstrukcja. Może faktycznie przy silnym wietrze przydałoby się troche więcej poprzeczek trzymających panele. Przy takiej obrotnicy waga żadna, a szkoda by coś uległo zniszczeniu. A faktycznie silne wiatry czasami się przytrafiają. Wielki szacunek piękna robota estetyka wykonania super. Pozdrawiam
Rozwiązanie jest rewelacyjne dla kogoś kto ma małą działkę i chce maksymalnie wykorzystać słońce/traker. Lecz dużo taniej i pożyteczniej jest postawić wiatę z dachem około40st wschód zachód i dać około 2x więcej paneli. Prąd jest od samego wschodu do samego zachodu przy stabilnej konstrukcji. Ustawienie południowe też jest okej ale z rana i z wieczora nie mamy mocy.
To prawda, ja tak naprawdę zajmuje się automatyka domowa na codzień i całą przyjemność z tej pracy to miałem w momencie jak uruchomiłem czujniki i sterowanie, z arduino miałem do czynienia pierwszy raz i byłem zafascynowany że coś za 40 zł ma takie możliwość 😀
Juz zrobiles...? Jesli tak, to nie zapomnij ubezpieczyc sie od odpowiedzialnosci cywilnej jak twoj tracker odbierze komus zycie. Gdy pofrunie w sensie... A gdy pofrunie, to kiedys musi spasc... Tak w ogromnym skrocie dzialaja podstawowe zjawiska fizyczne.
@@problemiarz a jak ci dachówka sfrunie do głowę w drodze do pracy to też powinno mieć ubezpieczenie? Poza tym nie widać w pobliżu trackera miejsc dostępnych publicznie.
@@donpindol778 Jesli udowodnisz z ktorego dachu spadla na twoj czerep dschowka, to jesli przezyjesz masz prawo domagac sie odszkodowania na drodze sadowej od wlasciciela nieruchomosci. To tak samo jak czyjs pies cie pogryzie, jak czyjas krowa wpadnie ci pod samochod, ktory po spotkaniu z nia bedzie nadawal sie na zlom. Czego jeszcze goju nie rozumiesz i co mam ci uzmyslowic? Za wszystko co robisz w zyciu ponosisz wszelkie konsekwencje oraz odpowiedzialnosc. Btw jak sie bedziesz bronil przed bandyta, ktory cie napadnie w bialy dzien na ulicy i go zabijesz, to uwazasz, ze bedziesz niewinny? Albo jesli w bojce zlamiesz komus kregoslup pomimo, ze takze sie jedynie broniles przed pijanym zawiadaka, to uwazasz, ze nie poniesiesz konsekwencji swych dzialan? Rozumiesz juz jaki hestes prymitywny? Co do latawcow trackerowych, jesli sie jakis element konstrukcji oderwie podczas wichury, to uwazasz, ze spadnie 20m obok...? Po marcowej nawalnicy w sasiada dom uderzyly drzwi od cieplarni uszkadzajac elewacje. 800m dalej i kilkanascie posesji stoja cieplarnie z identycznymi drzwiami... Sasiad jest jednak bardziej prymitywny od ciebie i nie kojarzy faktow oraz nie czuje potrzeby dochodzenia swoich praw. Dziura w elewacji pozostala, a ja pozyskalem resztki konstrukcji aluminiowej z tych drzwi, ktore finalnie wyladowaly na drzewie na jakims 4tym metrze. Czaisz co sie dzieje? Rozumiesz, ze nie rozumujesz? Tyle tepakow jest na swiecie, ze nie czujesz sie osamotniony, co jednak nie sprawia, ze mozna nazwac cie rozumna istota...;)
Szukając informacji o fotowoltaice znalazłem Twój film i mówie do żony ''ten koleś sporo biega''. Wchodzę w inneTwoje filmy i okazuje się że trafiłem ;)
No troszkę biegam, dla utrzymania kondycji bo trochę latek jest i teraz najłatwiej się zaniedbać a bieganie to taki prosty i przyjemny sposób na samodyscyplinę 😉, dziękuję za komentarz - powodzenia w realizacji projektu mam nadzieję, że moje filmiki troszkę pomogą
*Ze względu na ekstremalny spadek cen modułów, znacznie bardziej opłacalne jest po prostu zainstalowanie większej liczby modułów zamiast trackerów!* Aby uzyskać bardziej stałą wydajność, moduły powinny być ustawione w kierunku południowo-wschodnim (= poranne słońce) i południowo-zachodnim. W każdym razie trackery są podatne na konserwację i usterki ze względu na mechanikę i elektronikę na zewnątrz, a także są bardzo podatne na wiatr.
Wyglonda dobrze.A ja ostatnio widziałem bardzo ciekawy traker.Nie jest obrotowy że obraca się za słońcem .Jest konstrukcja ustawiona pod kontem 45 s na południe.Tylko się pochyla w kierunku słońca .Wtedy odpada wykonanie mocnego obrotu.Ja mam u siebie wykonany typowy obrotowy tylko czekam na ekipę do motażu poneli.Pozdrawiam.
Rewelacyjny pomysł wykorzystania fabrycznej (a więc w miarę porządnej) obrotnicy. Jej posadowienie wprost na fundamencie obniża środek ciężkości konstrukcji czyniąc ją znacznie odporniejszą na obciążenia od wiatru. Do tego wykorzystanie typowych napędów sprowadza wykonanie trackera do wyspawania w sumie prostej konstrukcji. Całość zachwyca prostotą i elegancją rozwiązania. Brawo! Mam takie pytanko: oprogramowanie do Arduino sam pisałeś, czy wykorzystałeś istniejący freeware?
Dziękuje 😌, jeśli chodzi o arduino to znalazłem na youtubie filmik z modelem trackera na silnikach krokowych, skorzystałem z tamtego programu przerabiając go na sterowanie przekaźnikami, ale największy problem był z napisaniem pętli do kontroli czujnika wiatru bo tego nie było, ale jakoś wyszło i działa już ponad rok
@@krzycha527 zakupiłem arduino i teraz w jaki sposób możemy się skontaktować odnośnie programu ponieważ yt ciągle usuwa moje wiadomości z adresem email, przez sklep?
Super. Wykonanie rewelacjam? Sam też robilem traker, miałem inną koncepcję też oparłem go na arduino w efekcie wyszedł mi jednoosiowy. Szału niestety nie ma, ale robilem go bardzo po taniości.
chciałbym zobaczyć wykres dobowej produkcji, jak wygląda przy takim trakerze :), czy ewentualnie, jeśli instalacja była używana wcześniej bez trakera, to jaka jest różnica pomiędzy produkcją przed i po :)
Zastanawiam się, dlaczego większość trakerów jest ustawiana do poziomu przy złej pokodzie (wiatr i +deszcz). Dlaczego nie jak najbardziej do pionu i krawędzią zestawu do wiatru. Wyobraźmy sobie możliwości gradu podczas nie oczekiwanej nawałnicy, z kulkami lodowymi wielkości jaj (od małych do dużych). Przy poziomym ustawieniu jak na patelni, panele są narażone na rozbicie i w konsekwencji mogą się nadawać tylko na złom. Przy pionowym lub prawie pionowym, grad tylko muśnie panele i rykoszetem padnie na ziemię. Nie przyjmuj tego jako krytykę. Po prostu podoba mi się ta konstrukcja i chciałbym mieć coś takiego w swoim ogrodzie ale z możliwością ustawiania w miarę pionowo w razie "W" . Pozdrawiam serdecznie. 🙂😊
how much it will cost a solar tracker like that coz i am planning to get one.... i am checking and reviewing all different design of solar tracker and so far PARU solar tracker is a great brand but i like yours too coz it is simple and low on the ground which safe from strong winds
Bardzo fajne wykonanie. Naprawdę miło się na to patrzy. Mam tylko jedno pytanie, czy kiedykolwiek sprawdzałeś tak z ciekawości uzysk w porównywalny słoneczny dzień ze stałym ustawieniem na południe i z podążaniem za słońcem? Ciekawi mnie to trochę jakie to różnice. Pozdrawiam i gratuluję pomysłu.
witam można prosic o film jak składałeś arduino i oprogramowanie jakies takie delikatnie nie musi być całoś tyle by zrozumiec co podpiołes sobie robota zarąbista miło sie ogląda dziękuję
W moim przypadku to nie dlatego ze wszystko zrobiłem sam, a to co było potrzebne do automatyki miałem i nie musiałem tego kupować, dla kogoś kto musiał by to wszystko kupić i jeszcze zapłacić firmie za montaż trackera to napewno się nie opłaca
Widzę na Allegro chinskie sterowniki Solar tracker. Ceny tak od 250 do 500 zł nie brałeś takich pod uwagę ? Bo jednak ten twój sterownik trochę chyba kosztował.
pełen szacunek. konstrukcja przy obrotach w pionie obraca się na śrubach poprzez ścianki profila. Czy nie obawiasz się, że po jakimś czasie ścianka profila się wypracuje? Czy nie powinny tam się znaleźć łożyska. Coś jak: Łożysko UCFC.../..? sterowanie: rozumiem, że jest: 1. kontrola z czujnika oświetlenia 2. zabezpieczenie przed silnym wiatrem Czy jest coś jeszcze w programie? Jest wzmianka o zawieszaniu Arduino. Jak często to jest? Reset jest na kontrolerze, czy niezależnym przekaźniku? pozrdawiam
w profil są wspawane tulejki, śruba z dużą ilością smaru i pewnie raz na trzy lata wyjmę śrubę i zasmaruję na nowo, do resetowania arduino jest osobny zegar czasowy na zasilaniu, arduino będę wymieniał na ESP32 tylko narazie nie mam czasu a i tak wszystko działa
Hello! Can you help me? How do you fix it to the rail on the ground? I try to make with gate bearings, but is not sure it will work. What is the magic?
Ile prądu uzyskujesz zimą? Jak to wygląda w dni pochmurne? Policzyłem sobie na szybko, że żeby zastąpić wygaszaną Elektrownię Bełchatów, potrzeba by 22 km2 powierzchni paneli fotowoltaicznych, żeby tylko zrównać się z mocą produkowaną w Bełchatowie, zakładając pracę z 25% sprawnością (4m2/1kW) w pełnym słońcu. A ile powierzchni zabrała by taka farma paneli o łącznej czynnej powierzchni 22 km2?
Kolego to nie takie proste słup daje ci gwarancję że matka przyroda, bądź sąsiad nie posadzi ci drzewa przy panelu. A wszystko rośnie jak szalone. Kolega w filmie mówi że już drzewo zasłania. A co będzie jak urośnie wyższe, a sąsiad ci powie ze go to nie interesuje. Posadowienie na działce to spore wyzwanie. Sąsiad obecnie nic tam nie robi. A co bedzie jak kiedyś postawi 5 metrów od siatki dom? Gdybyś pochodził po forach wiedziałbyś jakie problemy mają ludzie z procesami sądowymi włącznie. Bo coś tam komuś zasłania, albo jemu zasłaniają. Trzeba zachować odległości od granicy działki itd itd. Pozdrawiam
Mógłbyś powiedzieć jaki kąt nachylenia paneli do gruntu W POCHMURNE ZIMOWE DNI dawał relatywnie najlepszy uzysk? Teoria mówi, że 70% energii idzie ze światła rozproszonego, więc tak dość luźno szacując idealnie będzie między ok. 50 i 70° - jakie jest twoje zdanie na podstawie doświadczenia?
Sprawdzałem i napewno jest lepszy uzysk jak panele kładę na płasko, dzisiaj akurat był pochmurny dzień wiec skierowałem panele w kierunku słońca i było około 400 kW a jak położyłem na płasko to 500 kW 😉
@@krzycha527 Naprawdę wielkie dzięki :) to oznacza, że idealnie gdybym mógł także kłaść panele - bo w Irlandii zachmurzone niebo to niemal norma. I tak prawdopodobnie będę robił na te zimę,,czasowy stelaż z drewna", a jak trochę pomacam to w przyszłym roku zrobię coś bardziej zaawansowanego. Do pytania skłonił mnie fakt, że oglądając materiał od ,,mikrofeneracja" (w Irlandii) dotyczący dwuspadowego dachu z 2 stringami produkcja z nachylonych wschód zachód była niemal identyczna. A to znaczyło, że światło rozproszone może tu mieć dramatycznie większe znaczenie niż w Polsce. I twój test to chyba potwierdza.
@@krzycha527 Mam wrażenie że nieco szarpie, jaki ma skok na 1s 🤔. Szukam odpowiedniego do siebie, znalazłem taki 5mm/s bez obciążenia... Będę testować jak dopłyną z Chin na przełomie czerwca i lipca. Obrotnica super 👍
@@audio-com6672 Nie tyle szarpie, co panele na tych śmiesznych aluminiowych profilach się gną... Cała konstrukcja w ogólnym zarysie jest spoko, ale jak dołożymy do tego porywy wiatru rzędu 100km/h i więcej, to już moim zdaniem zaczną się problemy z falowaniem modułów. Według mnie nie jest stabilnie, czyli nie jest zapewniona odpowiednia sztywność całej konstrukcji. Przecież mamy tu żagiel prawie 7m na ponad 3m... 90% górnych i dolnych modułów zawieszonych jest na tych wspomnianych śmiesznych alu profilach. Już sobie wyobrażam jak to faluje podczas wichur... Pewnie podobnie jak tu, lub znacznie lepiej... ruclips.net/video/PC_h7NN-HC0/видео.html
@@audio-com6672 faktycznie trochę szarpie ale mam na to lekarstwo , muszę tylko znaleźć chwilę żeby się tym zając , jak zrobię odpowiednie przeróbki to będzie o tym mały filmik
Cześć! Elegancka konstrukcja! A w tym roku chcę zainstalować system 5Kw, podwójny tracker, a to, co zobaczyłem w tobie, naprawdę mnie zainspirowało. Mam tylko jedno pytanie o oś, na której opiera się cały montaż: co to za "koło"/"korona", które zabetonowałeś? Czy jest zrobiony przez Ciebie, czy jest łatwy do znalezienia przez „tył domu”? :) A na czym opiera się reszta montażu, poliuretanowe rolki prowadzące, łożyska...? Dzięki i szkoda, że napisów nie można aktywować. Przepraszamy za błędy gramatyczne, użyłem tłumacza google z rumuńskiego. Dobry dzień!
To jest obrotnica od przyczepy, natomiast budowa trackera jest kompletnie nie opłacalna jeśli mamy miejsce taniej wyjdzie normalną instalacje zrobić na południe i bez strachu że się rozleci podczas burzy.
@@sawekzielnik7239 To było....!! podpora z głowicy ciągnika! Próbowałem dowiedzieć się, gdzie widziałem ten komponent. Dziękuję! W międzyczasie wpadłem na pomysł, jak zrobić własną okrągłą szynę: róg cięty z miejsca na miejsce i wyginany przy nacięciach, aż uzyskam okrąg. Ale tak, masz absolutną rację, koszty takiej konstrukcji przewyższają uzyskane zyski. Ale trzeba przyznać, że wygląda dobrze! Ciągle myślę o sytuacjach przy silnym wietrze... ustawienie w poziomie pozwoliłoby uniknąć uszkodzeń. A w mojej okolicy wiatry są silne na początku listopada, te zimą i latem, w ostatnich latach miałem vantuyri z ekstremalnie dużymi prędkościami. Trochę programowania i mobilny pivot (nawet przy wyższych kosztach) uchroniłoby mnie przed niepotrzebnymi uszkodzeniami.
Jest to obrotnica od przyczepy link do aukcji na Allegro podałem w opisie filmu. Jeśli chodzi o opłacalność to jeśli zlecimy taki montaż firmie będzie nas to więcej kosztowało jak instalacja gruntowa czy na dachu, no ale to normalne 😉 dlatego zrobiłem to sam
@@krzycha527 myślę że w nowym systemie od 1 lipca 2024 roku w Polsce będzie to bardzo opłacalne. Masz projekt tej instalacji którym mógłbyś się podzielić ?
bez paneli koszt około 3000 zł to co zapłaciłem, nie liczę własnej pracy i tak jak mówiłem silniki miałem z demontażu, jak bym miał kupić silniki to nie robiłbym na napędach od bram.
ta na pewno jest zbyt delikatna, myślę, że 9 paneli to max, ja będę w przyszłości trochę wzmacniał całość ponieważ trochę panele falują na silnym wietrze, oczywiście w pozycji stołu bo jak by się nie złożył to mogło by być niebezpiecznie, jeśli bym miał robić 12 paneli to nie wiem czy bym nie zastosował większej obrotnicy i większe profile z grubsza ścianką, ale i tak musiał bym to skonsultować z kimś kto ma już jakieś doświadczenie, pozdrawiam
Witam, jestem zainteresowany budową czegoś podobnego na arduino. Jak wyglądała w tym przypadku kwestia podłączenia czujnika naslonecznienia i wiatru do arduino? Wymagało to jakichś rozszerzeń biblioteki arduino? Na jakich napięciach działają te sensory?
Mamy słoneczne i bezchmurne dni i gdyby kolega mógł sie poświęcić lub dysponuje pomiarami jak wychodzi dzienna produkcja z tego samego zestawu z trackerem i z ustawieniem stałym na 0 na południe ? Zastanawiam się nad budową lub dzieleniem na 3 stringi kierunkowe ?
26 kWh zblokowany na stałe na południe 37 kWh z trackera, w tamtym roku przeprowadziłem mały teścik, wszystko zależy od tego gdzie ten tracker stanie jeżeli będzie bardzo długo nasłoneczniony to czytałem że produkcja może być nawet lepsza o 40% , lokalizacja mojego na to nie pozwoli ale i tak jestem zadowolony
Szkoda, że nie wybrałeś i nie sprawdziłeś swojego języka na swoim filmie. Jestem Francuzem i nie rozumiem polskiego. Chętnie zapoznałbym się z jego treścią. Pomyśl o tym następnym razem, zwiększy to liczbę wyświetleń.
@@krzycha527 dziekuje za szybka odp kompletuje elementy i bede odpatrywal jezeli mozna, super pomysl z konstrukcja bez slupa bardzej stabilna i mniej kosztowna. Super nagranie objasniajace jak i z czego zrobione .Pozdrawiam i duzo Słońca
Jak wieje to jest czujnik wiatry i się składa po poziomu , ale jak ma mocno wiać przychodzą alerty i wtedy tak naprawdę dodatkowo łapie po przekątnej pasami transportowymi bo poco mam się stresować i nie spać w nocy 😉
5MW/rok z 3,96kWp po roku na track'erze , instalacja 5kWp stacjonarna na dachu robi również około 5MW rocznie. Swego czasu również myślałem o trakce'rze ,ale urobek jest planktonowy. Różnica w instalacji 5kWP a 3,96kWp to raptem 3-4 panele. Nie wiem może,czegoś nie łapie, ale jaki jest ekonomiczny sens budowy takiej instalacji , pomijając np brak miejsca na dachu ,czy działce ?
Dla mnie różnica była taka , że mogłem sobie taka instalacje zrobić sam bo na dachu już bym musiał zlecić to firmie wiec różnica w kosztach była około 10 tysi. Druga sprawa to zrobiłem dla własnej satysfakcji . A jeśli chodzi o wydajność to z trackera można wyciągnąć dużo więcej jak z mojego bo jak wspominałem w filmiku mam lasek od wschodu który zacienia panele do 9:20 zachód też mógłby porobić trochę dłużej ale koło 19 nachodzi narożnik budynku. Ale jeśli jest dobre miejsce to można uzyskać dużo więcej 😉
W ładnie dni kwietnia maja czerwca moja instalacja jednoosiowa robi po 100kwh i więcej z 10kwp instalacja tej mocy na dachu o dobrym kącie i kierunku zrobi 70kwh. Na tą chwilę mam w tym roku 7400kwh. Z trackera dwuosiowego jak prezentuje kolega można wyciągnąć 15% więcej To są planktonowe różnice? Jak domokrążcy przyszli z ofertą żeby założyć mi instalację na dachu wschód zachód to powiedzieli że będzie to koszt 42000zł Jednak ruszyłem głową i zrobiłem sam a całkowity koszt to 24000zł minus 5000 z programu Czyste powietrze, i zwrot podatku co daje jakieś 16000. Instalacja zrobi w roku 12-13 MW zasilę tym prądem pompę ciepła i jeszcze zostanie na bieżące złużycie. Zwrot inwestycji przy obecnych cenach opalu i prądu 2lata. Jak pewnie wiesz po 5 latach należy zrobić kompleksowy przegląd instalacji a żeby to zrobić jak należy trzeba zdjąć każdy panel i obejrzeć połączenia. Bo jak wiadomo czasem lubi się zapalić. U nas obejrzeć połączenia można codziennie. Dużo słońca życzę.
@@miron5850 Jeżeli są to prawdziwe dane to robi wrażenie. Wzrost produkcji o 30-40% to jest poważny argument w dyskusji. To prawda, stacjonarna instalacja 10kWp produkuje max 70kW/dobę w szczytowych miesiącach.Roczny urobek to około 10MW. Z tego co opisujesz możesz mieć rocznie 13-14MW, mocna rzecz
Jest zrobiony czujnik wiatru który składa panele do poziomu w przypadku silniejszych porywów, oczywiście jak zapowiadają silne wiatry z alertów dla ustawiam go z ręki do poziomu, wyłączam sterowanie i dodatkowo zabezpieczam go pasami transportowymi. 👍
to jest profil 40x80 , nie ma sensu grubsza ścianka bo zwiększamy niepotrzebnie masę a profil jest na wysokość podparty w trzech punktach , nie ma szans na ugięci
@@krzycha527 Jeśli byłbyś metalurgiem, konstruktorem, inżynierem, projektantem z wiedzą oraz doświadczeniem, to może wziąłbym sobie do serca to co mówisz/piszesz. Tymczasem wiem, że 2mm to jest jakieś takie minimum absolutne z naciskiem na minimum. Wiesz jakie siły będą działały na końce tych profili, które od prostopadłej poprzeczki mają z tego co widzę ok 2m...? Nie ma szans na ugięcie chłopaku...? A wiesz czym jest rozszerzalność cieplna...? To co ci się wydaje nie ma nic wspólnego z wiedzą, z fizyką, jak i zjawiskami występującymi w rzeczywistej rzeczywistości, a nie w twojej iluzji rzeczywistości. Żyj sobie w błogiej nieświadomości. Pewnie powiesz, że te aluminiowe profile też są zajebiście sztywne, prawda...? Masakra.
@@krzycha527 To juz zacznij wzmacniac swa konstrukcje, chyba, ze chcesz sie osobiscie przekonac jak sie metal gnie i skreca... A jak spawy slabe, to i peka... A jak pofrunie, to i czyjas dekapitacja mozliwa. I renty dozywotnie placenie, lub co najmniej odszkodowanie... Baw sie dobrze chlopaku. Broda nie sprawia, zes dojrzaly, czy tam dorosly. W glowie widac cos tam jest, ale wyobrazni i swiadomosci za grosz.
Jest zrobiony czujnik wiatru który składa panele do poziomu w przypadku silniejszych porywów, oczywiście jak zapowiadają silne wiatry z alertów dla ustawiam go z ręki do poziomu, wyłączam sterowanie i dodatkowo zabezpieczam go pasami transportowymi. 👍
to nie jest film edukacyjny, nie jest moim zamiarem nikogo pouczać i mówić jak ma być coś zrobione, po prostu pokazuję swoją pracę i to wszystko dlatego nie rozumiem takich komentarzy ( no ale anonimowo to każdy jest mądry i ma coś do powiedzenia )
Trochę (chyba) nieprawidłowo pan się wyraził. Moc 5 MW na 100% jest nie do osiągnięcia ale energia 5 MWh wciągu roku tak. To po przeliczeniu około 0,7 kW śr mocy oraz 13,7 kWh energii dziennie Dobre i to, tyle że dostępna moc chwilowa się waha od zero w nocy do 2-3 kW dyspozycyjnej w dzień Jeśli ktoś ma zużycie domowe na poziomie 20kWh na dobę czyli w nocy ok zero a w dzień nie przekracza obciążenia ciągłego 1kW to "nie ugryzie" ponad połowy i żeby osiągnąć produkcję 5MWh to chyba albo trzeba ją potrzebować w domu (ale przecież nie zawsze tyle jej jest) albo trzeba odsprzedać
Oczywiście ma pan racje, mój błąd, to pierwszy mój film w którym coś mówię, wiec mały stresik był, dziękuje za komentarz następnym razem mam nadzieje będzie lepiej
ten napęd od bramy działa już 3 lata bez awarii i jak mówiłem jest darmowy, przecież nie powiedziałem w filmie " ludzie najlepsze co można zastosować do obrotu oś na napęd od bramy wjazdowej" jeszcze raz powtarzam to nie film edukacyjny jak postawić trakera tylko pokazałem ja ja sobie to zrobiłem
Porażkę poniósł Twój stary jak Cię robił. Gość genialny zrobił coś z niczego bo wykorzystał mechanizmy które miał pod ręką i to działa a ty masz problem o siłownik od bramy 🤪
piękna instalacja i konstrukcja :) sam budowałem prosty solar tracker dla jednopanelowej instalacji jakieś 7 lat temu (domek letniskowy off-grid)... przez lata pracował ale układ był iście analogowy na tranzystorach i wzmacniaczu operacyjnym. Rok temu przerobiłem sterowanie na mikroprocesorowe (arduino) i co ciekawe działa bez ani jednego restartu przez cały ten czas. Ruch jednoosiowy, powrót na pozycję startową wieczorem. Raptem pare linijek kodu więc nie ma się co zawieszać :) generalnie im prościej tym lepiej. Gratuluje pięknej konstrukcji.
Dziękuje , nie wiem dlaczego moja się wiedza , możliwe że coś skopałam z kodem ale na razie działa a jak będę miał chwile to sobie podumam co tam zmienić , to tak naprawdę fajna zabawa 😉
Kapitalna konstrukcja, ciekawie rozwiązany mechanizm obrotu trackera. Polak potrafi :) Całość wygląda bardzo solidnie, estetyka wykonania też na wysokim poziomie. Gratuluję.
Takie dwie uwagi. Rozważ odwrócenie siłownika. W swoim pierwszym trakcerze umieściłem siłowniki tak jak w Twoim wypadku. Mam inne, niby spełniają klasę szczelności IP65, ale dosłownie po kilku miesiącach zaczęły się dziwnie zachowywać. Okazało się, że w środku jest pełno wody. Niby woda na nie bezpośrednio nie pada, bo są pod panelami, ale skropliny przeszły przez uszczelki zrobiły swoje. Poprawiłem to w pierwszym trackerze, w drugim też dałem silnikiem do góry i od dwóch lat żadnych problemów.
Profile aluminiowe do których są zamocowane panele nie powinny wystawać po za konstrukcję nośną na więcej niż 50 cm. Zakładam, że masz 40x40. Też o tym nie wiedziałem, ale projektując pierwszy tracker powiedział mi o tym kolega, który na co dzień montował instalacje PV. Konstrukcji nośnej już nie poprawisz, ale dla świętego spokoju dałbym jeszcze kilka dodatkowych profili alu. Plusem będzie też to, że usztywni się mocowanie paneli i będą mnie podatne na wyginanie podczas wiatru.
Jeszcze raz gratuluję. :)
Dziękuje, nad wzmocnieniem konstrukcji jeszcze popracuje ale faktycznie dołożenie profili Alu jest dobrym pomysłem i dosyć łatwym do wykonani 🤔 dobry pomysł. Z siłownikiem to wiedziałem, że tak się może dziać tylko mi wizualnie nie pasował, on ma duży silnik i tak przy tych panelach mi się niepodoba 😂.
W górnej części siłownika miałem nałożyć taki fartuch, coś jak w amortyzatorach, szczelny u góry woda nie wpłynie a na dole luźny tak aby skroplona odparowała, taki jest plan tylko od roku to robię 😩 pewnie dlatego ze mam jeszcze jeden na zapasie. Jeszcze raz dziękuje za dobre podpowiedzi
BistaZaje Robota!!!
Dzięki za film.
Coś pięknego!
Prosta, ładna konstrukcja :)
Piękna robota
Najładniejsza konstrukcja jaką znam
Dzięki 😉
Zgadzam się
Muita cagada
Piękna
@@radekwoffgrid6872 dzięki 😉
nie wiem jak tutaj trafiłem ale naprawdę fajne wykonanie, prosto porządnie i z głową a nie konstrukcje za kilkadziesiąt k. Brawo dzięki że się pochwaliłeś bo w sumie wszystko leży w przydasiach:)
dziękuje ☺
Piękna konstrukcja. Może faktycznie przy silnym wietrze przydałoby się troche więcej poprzeczek trzymających panele. Przy takiej obrotnicy waga żadna, a szkoda by coś uległo zniszczeniu. A faktycznie silne wiatry czasami się przytrafiają. Wielki szacunek piękna robota estetyka wykonania super. Pozdrawiam
Bardzo dziękuje, nad wzmocnieniami popracuje 🤔
Świetna robota!
Rozwiązanie jest rewelacyjne dla kogoś kto ma małą działkę i chce maksymalnie wykorzystać słońce/traker.
Lecz dużo taniej i pożyteczniej jest postawić wiatę z dachem około40st wschód zachód i dać około 2x więcej paneli. Prąd jest od samego wschodu do samego zachodu przy stabilnej konstrukcji. Ustawienie południowe też jest okej ale z rana i z wieczora nie mamy mocy.
To prawda, ja tak naprawdę zajmuje się automatyka domowa na codzień i całą przyjemność z tej pracy to miałem w momencie jak uruchomiłem czujniki i sterowanie, z arduino miałem do czynienia pierwszy raz i byłem zafascynowany że coś za 40 zł ma takie możliwość 😀
Super inspiracja.
Mistrz. Zrobię taki sam ;) Dzięki za wymiary.
Juz zrobiles...? Jesli tak, to nie zapomnij ubezpieczyc sie od odpowiedzialnosci cywilnej jak twoj tracker odbierze komus zycie. Gdy pofrunie w sensie... A gdy pofrunie, to kiedys musi spasc... Tak w ogromnym skrocie dzialaja podstawowe zjawiska fizyczne.
@@problemiarz a jak ci dachówka sfrunie do głowę w drodze do pracy to też powinno mieć ubezpieczenie? Poza tym nie widać w pobliżu trackera miejsc dostępnych publicznie.
@@donpindol778 Jesli udowodnisz z ktorego dachu spadla na twoj czerep dschowka, to jesli przezyjesz masz prawo domagac sie odszkodowania na drodze sadowej od wlasciciela nieruchomosci. To tak samo jak czyjs pies cie pogryzie, jak czyjas krowa wpadnie ci pod samochod, ktory po spotkaniu z nia bedzie nadawal sie na zlom. Czego jeszcze goju nie rozumiesz i co mam ci uzmyslowic? Za wszystko co robisz w zyciu ponosisz wszelkie konsekwencje oraz odpowiedzialnosc. Btw jak sie bedziesz bronil przed bandyta, ktory cie napadnie w bialy dzien na ulicy i go zabijesz, to uwazasz, ze bedziesz niewinny? Albo jesli w bojce zlamiesz komus kregoslup pomimo, ze takze sie jedynie broniles przed pijanym zawiadaka, to uwazasz, ze nie poniesiesz konsekwencji swych dzialan? Rozumiesz juz jaki hestes prymitywny?
Co do latawcow trackerowych, jesli sie jakis element konstrukcji oderwie podczas wichury, to uwazasz, ze spadnie 20m obok...? Po marcowej nawalnicy w sasiada dom uderzyly drzwi od cieplarni uszkadzajac elewacje. 800m dalej i kilkanascie posesji stoja cieplarnie z identycznymi drzwiami... Sasiad jest jednak bardziej prymitywny od ciebie i nie kojarzy faktow oraz nie czuje potrzeby dochodzenia swoich praw. Dziura w elewacji pozostala, a ja pozyskalem resztki konstrukcji aluminiowej z tych drzwi, ktore finalnie wyladowaly na drzewie na jakims 4tym metrze. Czaisz co sie dzieje? Rozumiesz, ze nie rozumujesz? Tyle tepakow jest na swiecie, ze nie czujesz sie osamotniony, co jednak nie sprawia, ze mozna nazwac cie rozumna istota...;)
panie dobra robota pozdrawiam👍
Genialne rozwiązanie z obrotnicą!
Piękna konstrukcja 👌👍😘
Dziękuje
Szukając informacji o fotowoltaice znalazłem Twój film i mówie do żony ''ten koleś sporo biega''. Wchodzę w inneTwoje filmy i okazuje się że trafiłem ;)
No troszkę biegam, dla utrzymania kondycji bo trochę latek jest i teraz najłatwiej się zaniedbać a bieganie to taki prosty i przyjemny sposób na samodyscyplinę 😉, dziękuję za komentarz - powodzenia w realizacji projektu mam nadzieję, że moje filmiki troszkę pomogą
Bardzo fajna konstrukcja, gdybym miał na taką miejsce to zrobiłbym podobną.👍
Dziękuje 😀
parádní robota! super! 👍
*Ze względu na ekstremalny spadek cen modułów, znacznie bardziej opłacalne jest po prostu zainstalowanie większej liczby modułów zamiast trackerów!*
Aby uzyskać bardziej stałą wydajność, moduły powinny być ustawione w kierunku południowo-wschodnim (= poranne słońce) i południowo-zachodnim.
W każdym razie trackery są podatne na konserwację i usterki ze względu na mechanikę i elektronikę na zewnątrz, a także są bardzo podatne na wiatr.
Bardzo fajny projekt, jak z fabryki :)
Dziękuję 🙂
No i to jest zrobione że smakiem 🏆👌
dzięki
Wyglonda dobrze.A ja ostatnio widziałem bardzo ciekawy traker.Nie jest obrotowy że obraca się za słońcem .Jest konstrukcja ustawiona pod kontem 45 s na południe.Tylko się pochyla w kierunku słońca .Wtedy odpada wykonanie mocnego obrotu.Ja mam u siebie wykonany typowy obrotowy tylko czekam na ekipę do motażu poneli.Pozdrawiam.
Piękna robota!
Dzięki 😉
rewelacja!
DIY+Arduino uber alles
Dzięki 😉
Rewelacyjny pomysł wykorzystania fabrycznej (a więc w miarę porządnej) obrotnicy. Jej posadowienie wprost na fundamencie obniża środek ciężkości konstrukcji czyniąc ją znacznie odporniejszą na obciążenia od wiatru. Do tego wykorzystanie typowych napędów sprowadza wykonanie trackera do wyspawania w sumie prostej konstrukcji.
Całość zachwyca prostotą i elegancją rozwiązania. Brawo!
Mam takie pytanko: oprogramowanie do Arduino sam pisałeś, czy wykorzystałeś istniejący freeware?
Dziękuje 😌, jeśli chodzi o arduino to znalazłem na youtubie filmik z modelem trackera na silnikach krokowych, skorzystałem z tamtego programu przerabiając go na sterowanie przekaźnikami, ale największy problem był z napisaniem pętli do kontroli czujnika wiatru bo tego nie było, ale jakoś wyszło i działa już ponad rok
@@krzycha527 Genialna konstrukcja. Brawo. Jeżeli przyszedłby ten czas i potrzebowałbym takie oprogramowanie to byłbyś skory się podzielić?
@@Soblik jasne jak będzie taka potrzeba to daj znać 😉dla mnie to żaden problem
@@krzycha527 zakupiłem arduino i teraz w jaki sposób możemy się skontaktować odnośnie programu ponieważ yt ciągle usuwa moje wiadomości z adresem email, przez sklep?
@@Soblik 601,066,734, wyślij mi SMS ze swoim meilem prześlę Ci mój program i wgrasz do arduino
Super. Wykonanie rewelacjam? Sam też robilem traker, miałem inną koncepcję też oparłem go na arduino w efekcie wyszedł mi jednoosiowy. Szału niestety nie ma, ale robilem go bardzo po taniości.
Super konstrukcja !!!
Dzięki :)
Love this build. Where did you get your turntable from and would you mind telling me the cost? Thanks.
Brawo!!!
Zajefajna konstrukcja
super robota Krzychu brawo
Dziękuję
Good Idea and design !!
chciałbym zobaczyć wykres dobowej produkcji, jak wygląda przy takim trakerze :), czy ewentualnie, jeśli instalacja była używana wcześniej bez trakera, to jaka jest różnica pomiędzy produkcją przed i po :)
ruclips.net/video/SnsM36tqViU/видео.html kolega Tomek przedstawił takie wykresy, proszę zobaczyć tam bardzo dobrze wszystko widać 👍
Super konstrukcja. Tez taki bym chciał . Pozdrawiam
Piękna robota ! Zastanawia mnie jednak to poziomowanie na czas burzy ... a co w przypadku gradu ? ...
Ubezpieczenie, przynajmniej ja tak zrobiłem
Zastanawiam się, dlaczego większość trakerów jest ustawiana do poziomu przy złej pokodzie (wiatr i +deszcz). Dlaczego nie jak najbardziej do pionu i krawędzią zestawu do wiatru. Wyobraźmy sobie możliwości gradu podczas nie oczekiwanej nawałnicy, z kulkami lodowymi wielkości jaj (od małych do dużych). Przy poziomym ustawieniu jak na patelni, panele są narażone na rozbicie i w konsekwencji mogą się nadawać tylko na złom. Przy pionowym lub prawie pionowym, grad tylko muśnie panele i rykoszetem padnie na ziemię. Nie przyjmuj tego jako krytykę. Po prostu podoba mi się ta konstrukcja i chciałbym mieć coś takiego w swoim ogrodzie ale z możliwością ustawiania w miarę pionowo w razie "W" . Pozdrawiam serdecznie. 🙂😊
Konstrukcja jest rewelacyjna rozważam zrobić podobną pełen szacun.Pozdrawiam.
how much it will cost a solar tracker like that coz i am planning to get one.... i am checking and reviewing all different design of solar tracker and so far PARU solar tracker is a great brand but i like yours too coz it is simple and low on the ground which safe from strong winds
Na jakiej zasadzie ustawia Ci się płaszczyzna paneli do słońca? Automatycznie czy ręcznie to robisz?
PS. Dzięki za inspiracje
Bardzo fajne wykonanie. Naprawdę miło się na to patrzy. Mam tylko jedno pytanie, czy kiedykolwiek sprawdzałeś tak z ciekawości uzysk w porównywalny słoneczny dzień ze stałym ustawieniem na południe i z podążaniem za słońcem? Ciekawi mnie to trochę jakie to różnice. Pozdrawiam i gratuluję pomysłu.
Przemyślana konstrukcja. Super !!!
Dzięki
Witam serdecznie ! Świetny projekt , a może pan zdradzić tajemnicę jak wygiął pan listwę zębatą ?
Świetna konstrukcja! Super sterowanie. A jaki algorytm jest zaszyty w arduino? Zegar astronomiczny czy jakieś autorskie stwrowanie?
w moim innym filmiku było trochę więcej o samym sterowaniu
ruclips.net/video/v-vMfUacPiw/видео.html&ab_channel=KrzychA
witam można prosic o film jak składałeś arduino i oprogramowanie jakies takie delikatnie nie musi być całoś tyle by zrozumiec co podpiołes sobie
robota zarąbista miło sie ogląda
dziękuję
dziękuje, proszę sprawdzić ten filmik na moim kanale tam chyba było więcej o arduino
ruclips.net/video/v-vMfUacPiw/видео.html&ab_channel=KrzychA
Najważniejsze pytanie. Czy jeżeli pieniądze wydane na tracker zainwestowałbyś w dodatkowe panele to produkcja nie byłaby taka sama?
W moim przypadku to nie dlatego ze wszystko zrobiłem sam, a to co było potrzebne do automatyki miałem i nie musiałem tego kupować, dla kogoś kto musiał by to wszystko kupić i jeszcze zapłacić firmie za montaż trackera to napewno się nie opłaca
Świetna robota, a możesz podać jeszcze parametry siłownika do obrotu w pionie? Ile ma Newtona?
Great project! Super!
Where in Poland are you? I would love to see this (I live in Poland too).
Widzę na Allegro chinskie sterowniki Solar tracker.
Ceny tak od 250 do 500 zł nie brałeś takich pod uwagę ? Bo jednak ten twój sterownik trochę chyba kosztował.
arduino uno można kupić nawet za 20 zł, płytka z przekaźnikami 5 zł reszta z odzysku 😉
Czy zamiast budowac taker nie lepiej i taniej byłoby dolożyć kilka paneli?
Ładnie.
W zimę zaspy śniegu nie przeszkadzają?
Fajny ten traker ile to pana kosztowało? Moje panele ledwo robia
pełen szacunek.
konstrukcja przy obrotach w pionie obraca się na śrubach poprzez ścianki profila. Czy nie obawiasz się, że po jakimś czasie ścianka profila się wypracuje? Czy nie powinny tam się znaleźć łożyska. Coś jak: Łożysko UCFC.../..?
sterowanie: rozumiem, że jest:
1. kontrola z czujnika oświetlenia
2. zabezpieczenie przed silnym wiatrem
Czy jest coś jeszcze w programie?
Jest wzmianka o zawieszaniu Arduino. Jak często to jest? Reset jest na kontrolerze, czy niezależnym przekaźniku?
pozrdawiam
w profil są wspawane tulejki, śruba z dużą ilością smaru i pewnie raz na trzy lata wyjmę śrubę i zasmaruję na nowo, do resetowania arduino jest osobny zegar czasowy na zasilaniu, arduino będę wymieniał na ESP32 tylko narazie nie mam czasu a i tak wszystko działa
dzieńdoberek
do you happen to have a link as to where you purchased this? Along with plans?
I made it myself
Liczyłeś to wszystko czy z głowy robiłeś ?
Hello! Can you help me? How do you fix it to the rail on the ground? I try to make with gate bearings, but is not sure it will work. What is the magic?
that's all the magic.....
ruclips.net/video/1cDbQ-IJhY8/видео.html&ab_channel=KrzychA
Yes i saw this video, i’m interesting for the bearings, how does it slide around?
Ile prądu uzyskujesz zimą? Jak to wygląda w dni pochmurne?
Policzyłem sobie na szybko, że żeby zastąpić wygaszaną Elektrownię Bełchatów, potrzeba by 22 km2 powierzchni paneli fotowoltaicznych, żeby tylko zrównać się z mocą produkowaną w Bełchatowie, zakładając pracę z 25% sprawnością (4m2/1kW) w pełnym słońcu. A ile powierzchni zabrała by taka farma paneli o łącznej czynnej powierzchni 22 km2?
Najmniejszy produkcja w pochmurny zimowy dzień to 0,3 kWh , w marcu 2,5 kWh , w maju było 7 kWh ale nie wiem czy cały dzień był zachmurzony
@@krzycha527 dzięki. A jaką produkcję uzyskujesz przy największym nasłonecznieniu? Tzn.jaka jest maksymalna moc tych paneli?
@@pwolkowicki max to 37 kWh, problem w tym, że rano mam cień z lasku gdyby nie on to liczę na 40 kWh
Witam fajnie jak byś coś powiedział o samym elemecie na którym to wszystko się obraca wokół własnej osi i nie odfrunie pozdr.
Dla mnie ok. Zawsze sadziłem, ze musi być słup a tu takie proste rozwiązanie
Kolego to nie takie proste słup daje ci gwarancję że matka przyroda, bądź sąsiad nie posadzi ci drzewa przy panelu. A wszystko rośnie jak szalone. Kolega w filmie mówi że już drzewo zasłania. A co będzie jak urośnie wyższe, a sąsiad ci powie ze go to nie interesuje. Posadowienie na działce to spore wyzwanie. Sąsiad obecnie nic tam nie robi. A co bedzie jak kiedyś postawi 5 metrów od siatki dom? Gdybyś pochodził po forach wiedziałbyś jakie problemy mają ludzie z procesami sądowymi włącznie. Bo coś tam komuś zasłania, albo jemu zasłaniają. Trzeba zachować odległości od granicy działki itd itd. Pozdrawiam
Mógłbyś powiedzieć jaki kąt nachylenia paneli do gruntu W POCHMURNE ZIMOWE DNI dawał relatywnie najlepszy uzysk? Teoria mówi, że 70% energii idzie ze światła rozproszonego, więc tak dość luźno szacując idealnie będzie między ok. 50 i 70° - jakie jest twoje zdanie na podstawie doświadczenia?
Sprawdzałem i napewno jest lepszy uzysk jak panele kładę na płasko, dzisiaj akurat był pochmurny dzień wiec skierowałem panele w kierunku słońca i było około 400 kW a jak położyłem na płasko to 500 kW 😉
@@krzycha527 Naprawdę wielkie dzięki :) to oznacza, że idealnie gdybym mógł także kłaść panele - bo w Irlandii zachmurzone niebo to niemal norma. I tak prawdopodobnie będę robił na te zimę,,czasowy stelaż z drewna", a jak trochę pomacam to w przyszłym roku zrobię coś bardziej zaawansowanego. Do pytania skłonił mnie fakt, że oglądając materiał od ,,mikrofeneracja" (w Irlandii) dotyczący dwuspadowego dachu z 2 stringami produkcja z nachylonych wschód zachód była niemal identyczna. A to znaczyło, że światło rozproszone może tu mieć dramatycznie większe znaczenie niż w Polsce. I twój test to chyba potwierdza.
@@bialy100k zrobię jeszcze kilka testów przy rożnym zachmurzeniu i dam znać jak to wyszło 😉
boom!
Prosta i solidna, super ! Jakiego siłownika użyłeś ?
Od podnoszenia napęd od bramy dwuskrzydłowej BENINKA stary z demontażu ma chyba 20 lat , obrót ROUGER KIT H30
@@krzycha527 Mam wrażenie że nieco szarpie, jaki ma skok na 1s 🤔. Szukam odpowiedniego do siebie, znalazłem taki 5mm/s bez obciążenia... Będę testować jak dopłyną z Chin na przełomie czerwca i lipca. Obrotnica super 👍
@@audio-com6672 Nie tyle szarpie, co panele na tych śmiesznych aluminiowych profilach się gną... Cała konstrukcja w ogólnym zarysie jest spoko, ale jak dołożymy do tego porywy wiatru rzędu 100km/h i więcej, to już moim zdaniem zaczną się problemy z falowaniem modułów. Według mnie nie jest stabilnie, czyli nie jest zapewniona odpowiednia sztywność całej konstrukcji. Przecież mamy tu żagiel prawie 7m na ponad 3m... 90% górnych i dolnych modułów zawieszonych jest na tych wspomnianych śmiesznych alu profilach. Już sobie wyobrażam jak to faluje podczas wichur... Pewnie podobnie jak tu, lub znacznie lepiej... ruclips.net/video/PC_h7NN-HC0/видео.html
Tutaj też się ślicznie gną... ruclips.net/video/gEfBSWnlij8/видео.html
@@audio-com6672 faktycznie trochę szarpie ale mam na to lekarstwo , muszę tylko znaleźć chwilę żeby się tym zając , jak zrobię odpowiednie przeróbki to będzie o tym mały filmik
Na zawieszające się arduino zastosuj gasiki na elektromagnesy przekaznikow 24v. Powinno pomóc
arduino będę zmieniał na ESP32 z modułem WiFi tak żebym mógł zdalnie się połączyć z płytką, a ESP nie powinno się wieszać
Cześć! Elegancka konstrukcja! A w tym roku chcę zainstalować system 5Kw, podwójny tracker, a to, co zobaczyłem w tobie, naprawdę mnie zainspirowało. Mam tylko jedno pytanie o oś, na której opiera się cały montaż: co to za "koło"/"korona", które zabetonowałeś? Czy jest zrobiony przez Ciebie, czy jest łatwy do znalezienia przez „tył domu”? :) A na czym opiera się reszta montażu, poliuretanowe rolki prowadzące, łożyska...? Dzięki i szkoda, że napisów nie można aktywować. Przepraszamy za błędy gramatyczne, użyłem tłumacza google z rumuńskiego. Dobry dzień!
To jest obrotnica od przyczepy, natomiast budowa trackera jest kompletnie nie opłacalna jeśli mamy miejsce taniej wyjdzie normalną instalacje zrobić na południe i bez strachu że się rozleci podczas burzy.
@@sawekzielnik7239 To było....!! podpora z głowicy ciągnika! Próbowałem dowiedzieć się, gdzie widziałem ten komponent. Dziękuję! W międzyczasie wpadłem na pomysł, jak zrobić własną okrągłą szynę: róg cięty z miejsca na miejsce i wyginany przy nacięciach, aż uzyskam okrąg. Ale tak, masz absolutną rację, koszty takiej konstrukcji przewyższają uzyskane zyski. Ale trzeba przyznać, że wygląda dobrze! Ciągle myślę o sytuacjach przy silnym wietrze... ustawienie w poziomie pozwoliłoby uniknąć uszkodzeń. A w mojej okolicy wiatry są silne na początku listopada, te zimą i latem, w ostatnich latach miałem vantuyri z ekstremalnie dużymi prędkościami. Trochę programowania i mobilny pivot (nawet przy wyższych kosztach) uchroniłoby mnie przed niepotrzebnymi uszkodzeniami.
Jest to obrotnica od przyczepy link do aukcji na Allegro podałem w opisie filmu. Jeśli chodzi o opłacalność to jeśli zlecimy taki montaż firmie będzie nas to więcej kosztowało jak instalacja gruntowa czy na dachu, no ale to normalne 😉 dlatego zrobiłem to sam
@@krzycha527 myślę że w nowym systemie od 1 lipca 2024 roku w Polsce będzie to bardzo opłacalne. Masz projekt tej instalacji którym mógłbyś się podzielić ?
To jaki koszt wyszedł na całą tą konstrukcję ( fundament, konstrukcja, silniki, elektronika i obudowy ) ?
bez paneli koszt około 3000 zł to co zapłaciłem, nie liczę własnej pracy i tak jak mówiłem silniki miałem z demontażu, jak bym miał kupić silniki to nie robiłbym na napędach od bram.
Możesz pokazać coś więcej o samej obrotnicy
link na allegro do obrotnicy podałem w opisie , jest tam cały opis razem z wymiarami i przekrojem poprzecznym , proszę tam sprawdzić
Uważa Pan że ta konstrukcja pozwoli na bezpieczne zamontowanie 12 sztuk paneli (3x4) 3.3m x 8.8m łącznie 29m^2 ?
ta na pewno jest zbyt delikatna, myślę, że 9 paneli to max, ja będę w przyszłości trochę wzmacniał całość ponieważ trochę panele falują na silnym wietrze, oczywiście w pozycji stołu bo jak by się nie złożył to mogło by być niebezpiecznie, jeśli bym miał robić 12 paneli to nie wiem czy bym nie zastosował większej obrotnicy i większe profile z grubsza ścianką, ale i tak musiał bym to skonsultować z kimś kto ma już jakieś doświadczenie, pozdrawiam
Witam, jestem zainteresowany budową czegoś podobnego na arduino. Jak wyglądała w tym przypadku kwestia podłączenia czujnika naslonecznienia i wiatru do arduino? Wymagało to jakichś rozszerzeń biblioteki arduino? Na jakich napięciach działają te sensory?
zrobiłem osobny filmik na ten temat, może pomoże
ruclips.net/video/v-vMfUacPiw/видео.html&ab_channel=KrzychA
Dziękuję bardzo, pewnie rozwieje moje wątiwości
Spuer pomysl i ladnie wykonane😀 A mozesz powiedziec z czego ta obrotnica jest?
Dziękuję, link do obrotnice allegro.pl/oferta/obrotnica-kraniec-fi-1100-6-5t-przyczepa-d50-d55-11041335759
Mamy słoneczne i bezchmurne dni i gdyby kolega mógł sie poświęcić lub dysponuje pomiarami jak wychodzi dzienna produkcja z tego samego zestawu z trackerem i z ustawieniem stałym na 0 na południe ? Zastanawiam się nad budową lub dzieleniem na 3 stringi kierunkowe ?
26 kWh zblokowany na stałe na południe 37 kWh z trackera, w tamtym roku przeprowadziłem mały teścik, wszystko zależy od tego gdzie ten tracker stanie jeżeli będzie bardzo długo nasłoneczniony to czytałem że produkcja może być nawet lepsza o 40% , lokalizacja mojego na to nie pozwoli ale i tak jestem zadowolony
Witam jakie panele masz dł i szerokość pozdrawiam.
@@krzysm8705 około 106x210 jak dobrze pamiętam 😉
Szkoda, że nie wybrałeś i nie sprawdziłeś swojego języka na swoim filmie. Jestem Francuzem i nie rozumiem polskiego. Chętnie zapoznałbym się z jego treścią. Pomyśl o tym następnym razem, zwiększy to liczbę wyświetleń.
Jaki koszt samego trakera
Ładny traker..ciekawe ile kosztuje takie cudo...?
całość kosztowała mnie 16000 zł, robota własna "bezcenna" tylko to był rok 2022 wiec ceny trochę inne
Witam. Gdzie zdobyłeś taki kraniec i ile cię kosztował ?
kupiony na alegro, kosztował 800 zł ale teraz może być więcej w opisie jest link do aukcji
A jak znalazł się w garażu? 🤣
………….🫣 nie wiem 😂
@@krzycha527 🤣
super a jaki naped do pochylu
Dziękuje, napęd od bramy dwuskrzydłowej BENINKA na 230 V , stary napęd z demontażu
witam to ten naped jeden wystarczy od bramy a obrotnice zastosowal pan nowa czy uzywke
@@wojtekkroczek4542 obrotnica była nowa w opisie filmu podałem link do aukcji
@@krzycha527 dziekuje za szybka odp kompletuje elementy i bede odpatrywal jezeli mozna, super pomysl z konstrukcja bez slupa bardzej stabilna i mniej kosztowna.
Super nagranie objasniajace jak i z czego zrobione .Pozdrawiam i duzo Słońca
witam jaka zajmuje cała konstrukcja na działce?
biorąc pod uwagę, że konstrukcja jest obrotowa to trzeba przyjąć średnicę kola 6,30 m 😉a wysokość około 2,80 m w najwyższym punkcie
Could you share the sizes ? I want to make similar in my house. Your kind help will be welcome . tks so much
Do takiej konstrukcji można miec zaufanie.
Pomysł dobry. A co się z nim dzieje jak mocno wieje?Wiaterek Ci go do sąsiada nie przeniesie?
Jak wieje to jest czujnik wiatry i się składa po poziomu , ale jak ma mocno wiać przychodzą alerty i wtedy tak naprawdę dodatkowo łapie po przekątnej pasami transportowymi bo poco mam się stresować i nie spać w nocy 😉
Jaki jest koszt wykonania konstrukcji?
w czasie jak to robiłem to materiał kosztował mnie około 1000 zł ale to było 2 lata temu
A czy mógłbyś podzielić się kodem do arduino?
Pewnie, będzie kolejny filmik lada dzień gdzie udostępnię moje wypociny z kodem 😉
5MW/rok z 3,96kWp po roku na track'erze , instalacja 5kWp stacjonarna na dachu robi również około 5MW rocznie. Swego czasu również myślałem o trakce'rze ,ale urobek jest planktonowy. Różnica w instalacji 5kWP a 3,96kWp to raptem 3-4 panele. Nie wiem może,czegoś nie łapie, ale jaki jest ekonomiczny sens budowy takiej instalacji , pomijając np brak miejsca na dachu ,czy działce ?
Dla mnie różnica była taka , że mogłem sobie taka instalacje zrobić sam bo na dachu już bym musiał zlecić to firmie wiec różnica w kosztach była około 10 tysi. Druga sprawa to zrobiłem dla własnej satysfakcji . A jeśli chodzi o wydajność to z trackera można wyciągnąć dużo więcej jak z mojego bo jak wspominałem w filmiku mam lasek od wschodu który zacienia panele do 9:20 zachód też mógłby porobić trochę dłużej ale koło 19 nachodzi narożnik budynku. Ale jeśli jest dobre miejsce to można uzyskać dużo więcej 😉
@@krzycha527 Konstrukcja naprawdę robi wrażenie. Ta wersja o „satysfakcji z własnej pracy” chodziła mi po głowie 🙂. Wielki szacun
@@marcinm6741 Dziękuje 😀
W ładnie dni kwietnia maja czerwca moja instalacja jednoosiowa robi po 100kwh i więcej z 10kwp instalacja tej mocy na dachu o dobrym kącie i kierunku zrobi 70kwh. Na tą chwilę mam w tym roku 7400kwh.
Z trackera dwuosiowego jak prezentuje kolega można wyciągnąć 15% więcej
To są planktonowe różnice?
Jak domokrążcy przyszli z ofertą żeby założyć mi instalację na dachu wschód zachód to powiedzieli że będzie to koszt 42000zł
Jednak ruszyłem głową i zrobiłem sam a całkowity koszt to 24000zł minus 5000 z programu Czyste powietrze, i zwrot podatku co daje jakieś 16000. Instalacja zrobi w roku 12-13 MW zasilę tym prądem pompę ciepła i jeszcze zostanie na bieżące złużycie. Zwrot inwestycji przy obecnych cenach opalu i prądu 2lata.
Jak pewnie wiesz po 5 latach należy zrobić kompleksowy przegląd instalacji a żeby to zrobić jak należy trzeba zdjąć każdy panel i obejrzeć połączenia. Bo jak wiadomo czasem lubi się zapalić. U nas obejrzeć połączenia można codziennie.
Dużo słońca życzę.
@@miron5850 Jeżeli są to prawdziwe dane to robi wrażenie. Wzrost produkcji o 30-40% to jest poważny argument w dyskusji. To prawda, stacjonarna instalacja 10kWp produkuje max 70kW/dobę w szczytowych miesiącach.Roczny urobek to około 10MW. Z tego co opisujesz możesz mieć rocznie 13-14MW, mocna rzecz
Witam. Przymiezam sie do zrobienia takiego trackera Masz moze jakis projekt kostrukcji
Byłbym wdzięczny za pomoc
postaram się coś ogarnąć, zrobię jakiś filmik z moimi projekrami 😉
@@krzycha527 jak coś to moge podeslac mój e-mail
Dzieki za pomoc
Pozdrawiam
@@krzycha527 Jaka dużą robilels stope pod tego trackera
A co gdy silny wiatr?
Jest zrobiony czujnik wiatru który składa panele do poziomu w przypadku silniejszych porywów, oczywiście jak zapowiadają silne wiatry z alertów dla ustawiam go z ręki do poziomu, wyłączam sterowanie i dodatkowo zabezpieczam go pasami transportowymi. 👍
Ścianka 2mm przy tej konstrukcji to już jest delikatnie mówiąc cięcie kosztów po chińsku...
to jest profil 40x80 , nie ma sensu grubsza ścianka bo zwiększamy niepotrzebnie masę a profil jest na wysokość podparty w trzech punktach , nie ma szans na ugięci
@@krzycha527 Jeśli byłbyś metalurgiem, konstruktorem, inżynierem, projektantem z wiedzą oraz doświadczeniem, to może wziąłbym sobie do serca to co mówisz/piszesz. Tymczasem wiem, że 2mm to jest jakieś takie minimum absolutne z naciskiem na minimum. Wiesz jakie siły będą działały na końce tych profili, które od prostopadłej poprzeczki mają z tego co widzę ok 2m...? Nie ma szans na ugięcie chłopaku...? A wiesz czym jest rozszerzalność cieplna...? To co ci się wydaje nie ma nic wspólnego z wiedzą, z fizyką, jak i zjawiskami występującymi w rzeczywistej rzeczywistości, a nie w twojej iluzji rzeczywistości. Żyj sobie w błogiej nieświadomości. Pewnie powiesz, że te aluminiowe profile też są zajebiście sztywne, prawda...? Masakra.
@@problemiarz U Ciebie widać przekroczone siły ściskania dupy.
@@problemiarz bardzo dziękuję za komentarz " chłopaku " wszelkie dobre rady mile widziane - pozdrawiam
@@krzycha527 To juz zacznij wzmacniac swa konstrukcje, chyba, ze chcesz sie osobiscie przekonac jak sie metal gnie i skreca... A jak spawy slabe, to i peka... A jak pofrunie, to i czyjas dekapitacja mozliwa. I renty dozywotnie placenie, lub co najmniej odszkodowanie... Baw sie dobrze chlopaku. Broda nie sprawia, zes dojrzaly, czy tam dorosly. W glowie widac cos tam jest, ale wyobrazni i swiadomosci za grosz.
Witam co to za obrotnica?
obrotnica od przyczepy Kraniec 6,5 tony
jaka jest powierzchnia paneli?
6,30 x 3,15 m
@@krzycha527 dziękuję bardzo!
Wiatr tym nie miota?💨
Jest zrobiony czujnik wiatru który składa panele do poziomu w przypadku silniejszych porywów, oczywiście jak zapowiadają silne wiatry z alertów dla ustawiam go z ręki do poziomu, wyłączam sterowanie i dodatkowo zabezpieczam go pasami transportowymi. 👍
Co to za czujnik słońca?
Czujnik jest zrobiony na arduino
Niestety tacy fachowcy co pouczają innych nie znając podstawowych jednostek elektrycznych
to nie jest film edukacyjny, nie jest moim zamiarem nikogo pouczać i mówić jak ma być coś zrobione, po prostu pokazuję swoją pracę i to wszystko dlatego nie rozumiem takich komentarzy ( no ale anonimowo to każdy jest mądry i ma coś do powiedzenia )
Dla mnie to szpeci podwórek. Niech wybudują w końcu elektrownie atomowa i dadzą nam tania energię!
Czy wykona mi Pan taki traker u mnie?
Niestety nie zajmuje się takimi usługami , wyjątek u siebie zrobiłem dla własnej satysfakcji 😉
A skąd jesteś? Ja będę robił dla siebie coś takiego mogę zrobić dwa.
@@przemekk1110 Słomniki 20 km od Krakowa
@@przemekk1110 a mi też byś zrobił
@@krzycha527 kilka razy odpisywałem czy to ty usuwasz moje komentarze?
Bardzo schludna instalacja, ale ten napęd od bramy chyba długo tam nie pożyje.
Narazie działa rok i nie ma problemu, ogólnie się tym nie przejmuje bo mam jeszcze jeden zapasowy 😉
Nie wiem czy w cenie tych wszystkich elementów nie dodałbym paru modułów. Na pewno system byłyby bezawaryjny.
Czy użyłeś tutaj silnika i szyny do bramy..? Czy użyłeś tutaj silnika i szyny do bramy..? To ty wygiąłeś go na żądanie..!
Trochę (chyba) nieprawidłowo pan się wyraził. Moc 5 MW na 100% jest nie do osiągnięcia ale energia 5 MWh wciągu roku tak. To po przeliczeniu około 0,7 kW śr mocy oraz 13,7 kWh energii dziennie Dobre i to, tyle że dostępna moc chwilowa się waha od zero w nocy do 2-3 kW dyspozycyjnej w dzień Jeśli ktoś ma zużycie domowe na poziomie 20kWh na dobę czyli w nocy ok zero a w dzień nie przekracza obciążenia ciągłego 1kW to "nie ugryzie" ponad połowy i żeby osiągnąć produkcję 5MWh to chyba albo trzeba ją potrzebować w domu (ale przecież nie zawsze tyle jej jest) albo trzeba odsprzedać
Oczywiście ma pan racje, mój błąd, to pierwszy mój film w którym coś mówię, wiec mały stresik był, dziękuje za komentarz następnym razem mam nadzieje będzie lepiej
Wykonanie ładne ale ten napęd od bramy przesuwnej to porażka
ten napęd od bramy działa już 3 lata bez awarii i jak mówiłem jest darmowy, przecież nie powiedziałem w filmie " ludzie najlepsze co można zastosować do obrotu oś na napęd od bramy wjazdowej" jeszcze raz powtarzam to nie film edukacyjny jak postawić trakera tylko pokazałem ja ja sobie to zrobiłem
Porażkę poniósł Twój stary jak Cię robił. Gość genialny zrobił coś z niczego bo wykorzystał mechanizmy które miał pod ręką i to działa a ty masz problem o siłownik od bramy 🤪