Dziękuje Panie Bartku. Super instruktaż. Wymieniłem wcześniej w swoim HP HDD na SSD. I dzięki Panu teraz na HDD (zewnętrznie) mam Minta, a docelowo dopasowany Linux na tym HP po zakończeniu wsparcia W 10. Nie będzie elektrozłomu. Serdecznie pozdrawiam.
Proszę tylko o ewentualną odpowiedź, czy zmiana sterowników w zakładce preferowanych sterowników nie wpłynie na pracę kompa? Bo po przejściu na uruchomienia z/w instruktażem zmiana sterownikóm jak u mnie jest proponowana. Dziękuję za ewentualą odpowiedź.
Ogólnie żeby mieć pewność podczas partycjonowania dysku i nie zepsuć zainstalowanego systemu na kompie, to polecam na czas instalacji odłączyć wszystkie dyski wewnętrzne. W takiej sytuacji nie trzeba tworzyć ręcznie partycji tylko instalator wykryje, że nie ma zainstalowanych żadnych systemów i wystarczy wybrać pierwszą opcję.
Dokładnie tak samo dla siebie szukałem dystrybucji na dayly kilka miesięcy temu, tylko ja wyłączałem całkowicie dysk windowsa bo bez secure boot i z szyfrowaniem bitdefender i tak nie byłoby z niego pożytku. Ja kupiłem sobie do tego pendrive 128gb z szybkim interfejsem, trzeba zwrócić uwagę na szybkość zapisu i odczytu wtedy nie ma aż takich lagów jak na najtańszych pendivach. Fajnie że wszystko pokazałeś od samego początku.
Mam tego Mint'a, przez tydzień walczyłem z uszkadzaniem GRUB'a przez Windows (losowy błąd: "Minimal BASH-like"). Instalowałem GRUB'a z początku na UEFI Windows'a. Rozwiązaniem tego problemu była instalacja Mint'a na osobnym SSD (Schemat partycji: Boot UEFI, SWAP, EXT4). GRUB miał własną partycję UEFI, Windows własną. Następnie wystarczyło w BIOS przełączyć jako boot z dysku UEFI Linux jako główny. Dopiero z menu GRUB'a mam możliwość uruchomienia Windows. Ogólnie świetnie Mint nadaje się na dual boot'a
Któraś aktualizacja Windows 11 uszkadza Gruba - Microsoft o tym wie od 3 miesięcy. Chyba dalej nie naprawili. Druga sprawa - w Win trzeba wyłączyć szybkie uruchamianie
Pan to świetnie przekazał, świetnie wytłumaczył, ale nie powiedział o jadnym.. że to są tylko systemy ładnie pracujące, ale jak podejmieche próbę instalowania czego kolwiek to się będzie sypał, albo zainstalowane (o ile się uda) nie będą działać .. Linux do przeglądania internetu OK,
Dobry sposób. Ja tak trzymam Linux'a w dualboot od ładnych kilku lat. Chyba od czasów homarów jeszcze. Ale Miętka w towarzystwie Win na stałe usytuowana.😁
ja linuksa od zawsze trzymam na drugim dysku, a gdy potrzebuję się przełączyć to boot i f12 i jedziemy z drugiego dysku, a samą instalację w razie potrzeby wykonuje na drugim kompie złomku który idealnie nadaje się na takie eksperymenty i oczywiscie boot z ventoya I taki dysk zawsze mogę przenieść do innego kompa.
Hej jakie dystrybucje i środowiska polecacie ? Mam problem ze strasznie skacze między srodowiskami graficznymi i dystrybucjami. Chce coś do codziennego użytku i do pogrania w gierki czasem (mam doświadczenie z linuxem)
Kiedyś korzystałem z Minta a teraz z Zorina. Polecam obie te dystrybucje. Są stabilne, łatwe w konfiguracji i jest dużo poradników do nich. Gry na nich chodzą bardzo dobrze.
👍👍 Fajna sprawa, ale nadal trzeba bardzo uważać, aby nie popsuć sobie systemu na którym tworzy się tego pendrive ;) Ja do testów używam wirtualnych maszyn, ale w sumie nie wiem co lepsze.
To jest proste pod warunkiem zwrócenia uwagi gdzie instalujemy grub i który dysk wybieramy. W konsoli gdisk, fdisk to tak, można sobie zepsuć ale tutaj gdy wszystko widać? Już instalator Windows jest gorszy ;)
Witam. Problem pojawia się kiedy dla przykładu Windows zainstalowany jest na dysku NVMe a linux na tradycyjnym SSD, dual boot-y nic nie pomogą... A tak własnie mam rozwiązany temat dwóch systemów, Win na NVMe a Ubuntu na SSD. Da się tylko wybrac przez wywołanie Boot-a z płyty głównej. Pozdrawiam i dziękuje za ciekawe materiały.
@@SwiatLinuksa Nie, zrobię inaczej. Interesuje się Linuxem od 2001 roku... Bardzo mi podpasywała dystrybucja Aurox, już tylko archiwum... Mniejsza o to... Linux, i mogę to stwierdzić, poczynił ogromne zmiany... Przewyższa w wielu elementach Windowsa, 11 też... Mam prawie komplet odpowiedników pod Linux, brakuje w sumie tylko Harpo SG2, bo lobie to rozwiązanie, kiedy moge odsłuchac tekstu i w miedzyczasie robić coś innego... W takim wypadku na dysku NVMe zainstaluje Linuxa, drugi bedzie Windows i wtedy skorzystam z ... Dziekuje za podpowiedź... Szukałem w materiałach ale bezskutecznie...
Wytrzyma więcej niż karta SD ;) To nie są miliardy danych, większość odczyt będzie. Zawsze można całkiem wyłączyć logi systemowe ale one mogą się przydać czasami. Będzie niedługo film jak je trochę ograniczyć.
panie bartku u mnie się blokuje ubuntu mint i id a kde neon działa idealnie mam lapka starego lenovo G5030 proszę niech pan powie że ten system działa najlepiej na tym lapku
Neon to prawie Kubuntu. Nikt poza tobą się nie dowie co jest przyczyną - logi systemowe trzeba sprawdzić. Mint powinien chodzić na wszystkim co ma 64bit. Jeżeli masz 32bit użyj LMDE - Mint oparty o Debian - jest wersja 32bit
Wczoraj przetestowałem tą metodę, zrobiłem wg poradniak autora, i nie dosc że zrobiłem to ma penie, co trwało masakrycznie długo, to jeszcze mi sie grub zrobił, czy tak byc powinno? Ale poradnik super. Czegoś takiego właśnie szukałem.
@@SwiatLinuksa I kupiłem dysk ssd :D będę testował na wekendzie :) jak potestuję to dam znać jak mi poszło. ale chciałem się dowiedzieć czy ten grub to tak być powinno czy nie?
@@SwiatLinuksa Tak oglądając Twój poradnik raz jeszcze, to chyba zrobiłem błąd w "urządzenie do instalacji programu rozruchowego" i nie wybrałem tam pena. Choć ręki nie dam uciąć.
@sudek21 inaczej instalujesz na wewnętrznym dysku i kaplica gotowa. Jak dobrze wybierzesz to musi chodzić. Więcej zabawy jest z czystym Debian i instalatorem tekstowym-tym starym.. Każdy inny to już spokój w miarę ;)
Dwa problemy. Po pierwsze pomimo wyboru partycji instalacji GRUB-a instalator i tak upycha ją na pierwszym dostępnym dysku tzn. dysku głównym. Po drugie nie ma programu rozruchowego na pendrive. Efekt jest taki ,że mamy niepotrzebnie zapaskudzone UEFI na dysku głównym, a linux z pendrive i tak nie działa.
Robie wszystko jak na filmie i mam taki problem że mi nie startuje z pendrajwa tylko uruchamia się normalnie windows. partycja efi jest pusta wyszukałem w internetach że te pliki które powinne być w tym folderze efi są instalowane na dysku gdzie mam zainstalowanego windowsa sprawdziłem i rzeczywiście jest tam folder ubuntu i boot. Najwyżej zainstaluje na innym dysku i sobiee potestuje
@@SwiatLinuksa w biosie mam tak ustawione. Próbowałem również uruchomić na innym laptopie i też nie startuje a pendrive instalacyjny startuje normalnie i właśnie nie wiem o co chodzi
Ja miałem szybki USB podpięty pod thundebolta w laptopie czyli właściwie USB 3.2 gen 2 i boot trochę dłużej się ładował ale finalnie pracowało się tak samo jak teraz na dysku. Animacje nie mają znaczenia bo dużo z tego siedzi w ramie komputera. Polecam rozwiązanie przedstawione przez Bartka, czyli dysk ssd + interfejs serial ata na usb ale te interfejsy są trochę droższe dla usb 3.2gen2/thundebolt4. Innego bym nie kupował. Polecam pendrive Kingston DataTraveler Max USB 3.2 Gen 2 Series Flash Drive
Hej Masz może opanowanego WineHQ? Od ponad miesiąca próbuję uruchomić program Subiekt GT pod linuxem bo chce przejść w firmie na linuxa i po prostu już wysiadam bo nie chce mi to działać. Co gorsza wiem że da się to uruchomić bo widziałem na własne oczy że jak Subiekt GT śmigał na ubuntu i to lepiej niż na windowsie. Niestety nie udało mi się uzyskać informacji jak to zostało skonfigurowane. Miałbyś jakiś pomysł?
Nie uruchomisz tego. Subiekt wymaga bodajże Bazy Msql i paru innych. Wielu próbowało, polegli wszyscy. Zostaje coś innego lub VM co jest bez sensu w firmie
@@SwiatLinuksa Bazę mssql spokojnie odpala się na Ubuntu. Mam to zrobione od 2018 roku od kiedy Microsoft wypuścił sql server pod linuxa. Żałuję ze osoba która to uruchomiła nie chciała podzielić się wiedzą i to boli niestety.
@adampiotrowski7335 z tego co kiedyś czytałem to to był problem, no ale nie używałem tego nigdy. Hmm, może spróbuj PlayOn Linux albo Bottles? Lutris to tylko gry raczej
Skopiuj pliki dll z Windows do plikòw dll Wine.Powinno pomòc.Uruchomilem w ten sposób wiele programòw które normalnie z Wine nie chciały się odpalić , gdyż generalnie problemem jest brak windowsowych bibliotek dll.Ewentualnie skopiuj tylko te pliki dll których wymaga program a których brakuje, czytając komunikaty w konsoli uruchamiając Wine i windowsowy program ktòry chcesz uruchomić.
@@XYZ-xm1ew Dzięki za info, też już o tym myślałem. Zainstalowałem teoretycznie wszystkie DLL które wymaga subiekt jednak wiesza się na samym początku instalacji w trybie graficznym . Ewidentnie brakuje czegoś. Dosłownie ręce opadają
@Jordan-jo7zd aaa to,. 7 lat temu zatrzasnąłemv drzwi auta na nim, zszedł do 0. Jaki że mam ciężkie powikłania cukrzycy ( typ 1 ) nie wszystko się regeneruje całkiem. Przy okazji od tytoniu nalot - kręce tutki bo taniej i nie śmierdzi tak jak kupowane - minus - tutki farbują.
Ja zauważyłem ,że jedyny co psuje mi dual boota czyli kasuja linuxa partycji efi nawet tej osobnej to aktualizacja firmware na lenovo przez windows update.
W tym poradniku jest mały błąd. System zainstalowany w ten sposób jak na dysku HDD/SSD nie jest "całkowicie przenośny". Ten sposób instalacji zastępuje jedynie dysk HDD/SSD na nośnik USB. Możliwe że zadziała prawidłowo na komputerach o identycznych parametrach i podzespołach, na innych maszynach wystąpią problemy ze sterownikami lub uruchomi się w trybie awaryjnym. Całkowicie przenośny system wymaga pakietów live które są usuwane po pełnej instalacji Mint 22. System przenośny między komputerami może działać prawidłowo w trybie live z persystencją ale nawet wtedy pliki persystencji są zapisywane dla każdej maszyny na innym nośniku (dysk w komputerze, dysk zewnętrzny, pendrive, karta pamięci).
Nie masz racji, bo nie ważne jak uruchamiana jest dystrybucja systemu Linux, gdyż i tak każdorazowo podczas uruchamiania sprzęt jest wykrywany, za każdym razem na nowo, za pomocą narzędzi takich jak np udev ,a kernel ładuje sterowniki w formie modułòw lub firmware.Gdy uruchamiasz system z obrazy płyty live cd obraz systemu najczęściej w formie skompresowanego pliku swiashfs jest rozpakowywany w pamięci komputera i system czyta pliki umieszczone w pamięci zamiast czytać je z dysku twardego, ale nie ma to wpływu na liczbę obsługiwanego sprzętu , gdyż tym i tak zajmuje się kernel ktòry obsługuje dużo większą gamę sprzętu , niż sprzed na ktòrym właśnie go uruchamiasz.Jak powiedziałem sposòb w jaki i z jakiego uruchamiasz system nie ma większego znaczenia , gdyż i tak sprzęt jest wykrywany na nowo podczas uruchamiania systemu.
O! Nie słyszałem. Można np pogrzebać w Windzie 😁Ale ten pingwin z kieszeni (spodni) uruchomi się na każdym kompie? Zaciągnie sobie wszystkie sterowniki, itd? Proponuje konkurs. Przy prezentacji nowych dystrybucji, jakie hasło root, autor zawsze wklepuje przy instalacji 🤣
@@SwiatLinuksa To ze działa u Ciebie na Twoich kompach nie znaczy że jest to rozwiązanie uniwersalne dla wszystkich. Ja mam dwa różne laptopy i takie przeniesienie systemu powoduje awarię grafiki i wyświetlacz działa tylko w trybie vga. Nie działa też karta sieciowa Broadcom. W innym przypadku miałem tylko tryb awaryjny. Gdyby to było takie łatwe jak opowiadasz, to po co byłoby się męczyć z trybem persystencji?
@slawomir.777 a co ci ten tryb da? I tak musisz stery stawiać.. tutaj masz zainstalowany system, kompletny i możesz stery dodać. Niczym się to nie różni od instalacji na wewn. Dysku. Być może Mint Live ma więcej sterów w sobie. Broadcom to zawsze problem na Linux. Test był na Acer Aspire 5 - vega mobile, Desktop z 1070 i terminal H830c ze starym apu AMD..
Bardziej prosto nie umiem. Przy partycjach trzeba uważać i to bardzo. Nie ma auto-skryptu żeby to zrobić. Zresztą to nic trudnego raczej. Wszystko widać;)
Przede wszystkim niech sobie naród wypróbuje wszystkie formy okienek. Jak się okaże, że wygląd pasuje do Win7, to łatwiej będzie porzucić nowsze wydania produktu molestującego nas reklamą i zaplątującego się we własne nogi z tymi udziwnieniami interfejsu użytkownika. A Willuś niech sobie sam żre te swoje robaki.
Piekna sprawa z takim przenosnym systemem 👌
Dziękuje Panie Bartku. Super instruktaż. Wymieniłem wcześniej w swoim HP HDD na SSD. I dzięki Panu teraz na HDD (zewnętrznie) mam Minta, a docelowo dopasowany Linux na tym HP po zakończeniu wsparcia W 10. Nie będzie elektrozłomu. Serdecznie pozdrawiam.
Proszę tylko o ewentualną odpowiedź, czy zmiana sterowników w zakładce preferowanych sterowników nie wpłynie na pracę kompa? Bo po przejściu na uruchomienia z/w instruktażem zmiana sterownikóm jak u mnie jest proponowana. Dziękuję za ewentualą odpowiedź.
Ogólnie żeby mieć pewność podczas partycjonowania dysku i nie zepsuć zainstalowanego systemu na kompie, to polecam na czas instalacji odłączyć wszystkie dyski wewnętrzne. W takiej sytuacji nie trzeba tworzyć ręcznie partycji tylko instalator wykryje, że nie ma zainstalowanych żadnych systemów i wystarczy wybrać pierwszą opcję.
Sporo laptopów ma wbudowane nvme/lutowane. Jeżeli patrzysz co robisz nic nie uszkodzisz. Systemowy to przeważnie NVME a grzebiesz przy sdx ;)
@@SwiatLinuksa ok w UEFI można te dyski wyłączyć i będzie po kłopocie
Pół wieku się bawiłem jak to się robi dzięki tobie już wiem 😅 dziękuję i pozdrawiam❤
Dokładnie tak samo dla siebie szukałem dystrybucji na dayly kilka miesięcy temu, tylko ja wyłączałem całkowicie dysk windowsa bo bez secure boot i z szyfrowaniem bitdefender i tak nie byłoby z niego pożytku. Ja kupiłem sobie do tego pendrive 128gb z szybkim interfejsem, trzeba zwrócić uwagę na szybkość zapisu i odczytu wtedy nie ma aż takich lagów jak na najtańszych pendivach. Fajnie że wszystko pokazałeś od samego początku.
Kapitalna sprawa. Dzieki za material. Pozdrawiam👍👍👍👍👍
Nie ma sprawy ;)
Witam ! Oglądam plus łapka w górę za informacje jakie zamieszczasz na kanale !
Dobry patent z tym dyskiem zewnętrznym i kieszenią.
Mam tego Mint'a, przez tydzień walczyłem z uszkadzaniem GRUB'a przez Windows (losowy błąd: "Minimal BASH-like"). Instalowałem GRUB'a z początku na UEFI Windows'a.
Rozwiązaniem tego problemu była instalacja Mint'a na osobnym SSD (Schemat partycji: Boot UEFI, SWAP, EXT4). GRUB miał własną partycję UEFI, Windows własną.
Następnie wystarczyło w BIOS przełączyć jako boot z dysku UEFI Linux jako główny. Dopiero z menu GRUB'a mam możliwość uruchomienia Windows.
Ogólnie świetnie Mint nadaje się na dual boot'a
Któraś aktualizacja Windows 11 uszkadza Gruba - Microsoft o tym wie od 3 miesięcy. Chyba dalej nie naprawili. Druga sprawa - w Win trzeba wyłączyć szybkie uruchamianie
@@DDevport W takich sytuacjach przydaje się SGD( Super grub disk).
Pan to świetnie przekazał, świetnie wytłumaczył, ale nie powiedział o jadnym.. że to są tylko systemy ładnie pracujące, ale jak podejmieche próbę instalowania czego kolwiek to się będzie sypał, albo zainstalowane (o ile się uda) nie będą działać .. Linux do przeglądania internetu OK,
Dobry sposób. Ja tak trzymam Linux'a w dualboot od ładnych kilku lat. Chyba od czasów homarów jeszcze. Ale Miętka w towarzystwie Win na stałe usytuowana.😁
Dzięki serdeczne akurat teraz przymierzałem się do pingwinów na pendrive'ie
Miło pomóc
Pozdrawiam!
👍
Ostatnio kolega ma "problem", wykupił kurs pytona a tam zonk bo ubuntu. Dostał info że to dopiero wstęp do fedory :D
Będzie klepanie w konsoli, poza kilkoma zmianami to jest dokładnie to samo ;)
ja linuksa od zawsze trzymam na drugim dysku, a gdy potrzebuję się przełączyć to boot i f12 i jedziemy z drugiego dysku, a samą instalację w razie potrzeby wykonuje na drugim kompie złomku który idealnie nadaje się na takie eksperymenty i oczywiscie boot z ventoya
I taki dysk zawsze mogę przenieść do innego kompa.
Parę lat używalem linuxa odpalanego z pena jako jedyny system, aż nie zajechalem pena :).
Hej jakie dystrybucje i środowiska polecacie ? Mam problem ze
strasznie skacze między srodowiskami graficznymi i dystrybucjami. Chce coś do codziennego użytku i do pogrania w gierki czasem (mam doświadczenie z linuxem)
A używaj czego chcesz. 😊
Używaj czego chcesz, tylko nie skacz. 😊
@@JackNormal777 dzieki za rade nie wiem jeszcze na czym zostane ale mysle miedzy mintem a fedora ale na fedorze problemy zawsze mam
Używaj tego co Ci wygodne. Mnie Gnome przypadł obecnie do gustu (kiedyś zwolennik XFace i Cinamon).
Kiedyś korzystałem z Minta a teraz z Zorina. Polecam obie te dystrybucje. Są stabilne, łatwe w konfiguracji i jest dużo poradników do nich. Gry na nich chodzą bardzo dobrze.
👍👍 Fajna sprawa, ale nadal trzeba bardzo uważać, aby nie popsuć sobie systemu na którym tworzy się tego pendrive ;) Ja do testów używam wirtualnych maszyn, ale w sumie nie wiem co lepsze.
To jest proste pod warunkiem zwrócenia uwagi gdzie instalujemy grub i który dysk wybieramy. W konsoli gdisk, fdisk to tak, można sobie zepsuć ale tutaj gdy wszystko widać? Już instalator Windows jest gorszy ;)
Witam. Problem pojawia się kiedy dla przykładu Windows zainstalowany jest na dysku NVMe a linux na tradycyjnym SSD, dual boot-y nic nie pomogą... A tak własnie mam rozwiązany temat dwóch systemów, Win na NVMe a Ubuntu na SSD. Da się tylko wybrac przez wywołanie Boot-a z płyty głównej. Pozdrawiam i dziękuje za ciekawe materiały.
Podziękuj Microsoft który zepsuł Dualboot ze 3 miesiące temu jedną z aktualizacji..
@@SwiatLinuksa Nie, zrobię inaczej. Interesuje się Linuxem od 2001 roku... Bardzo mi podpasywała dystrybucja Aurox, już tylko archiwum... Mniejsza o to... Linux, i mogę to stwierdzić, poczynił ogromne zmiany... Przewyższa w wielu elementach Windowsa, 11 też... Mam prawie komplet odpowiedników pod Linux, brakuje w sumie tylko Harpo SG2, bo lobie to rozwiązanie, kiedy moge odsłuchac tekstu i w miedzyczasie robić coś innego... W takim wypadku na dysku NVMe zainstaluje Linuxa, drugi bedzie Windows i wtedy skorzystam z ... Dziekuje za podpowiedź... Szukałem w materiałach ale bezskutecznie...
A jakiego linuxa na starego macbooka ?
A jak z żywotnościom tego pendriv-a i zainstalowanym systemem linux?
Wytrzyma więcej niż karta SD ;) To nie są miliardy danych, większość odczyt będzie. Zawsze można całkiem wyłączyć logi systemowe ale one mogą się przydać czasami. Będzie niedługo film jak je trochę ograniczyć.
panie bartku u mnie się blokuje ubuntu mint i id a kde neon działa idealnie mam lapka starego lenovo G5030 proszę niech pan powie że ten system działa najlepiej na tym lapku
Neon to prawie Kubuntu. Nikt poza tobą się nie dowie co jest przyczyną - logi systemowe trzeba sprawdzić. Mint powinien chodzić na wszystkim co ma 64bit. Jeżeli masz 32bit użyj LMDE - Mint oparty o Debian - jest wersja 32bit
Mam wymienionego dysk na SSD ipamięć z 4 na 8 giga
Ja zainstalowałem system na dysku i działa ok
Wczoraj przetestowałem tą metodę, zrobiłem wg poradniak autora, i nie dosc że zrobiłem to ma penie, co trwało masakrycznie długo, to jeszcze mi sie grub zrobił, czy tak byc powinno? Ale poradnik super. Czegoś takiego właśnie szukałem.
Ostrzegałem - pendrive 32gb i musi być szybki
@@SwiatLinuksa I kupiłem dysk ssd :D będę testował na wekendzie :) jak potestuję to dam znać jak mi poszło. ale chciałem się dowiedzieć czy ten grub to tak być powinno czy nie?
@sudek21 grub musi być na zewnętrznym jeżeli chcesz mieć przenośny i nie ruszać innych systemów Linux/Windows
@@SwiatLinuksa Tak oglądając Twój poradnik raz jeszcze, to chyba zrobiłem błąd w "urządzenie do instalacji programu rozruchowego" i nie wybrałem tam pena. Choć ręki nie dam uciąć.
@sudek21 inaczej instalujesz na wewnętrznym dysku i kaplica gotowa. Jak dobrze wybierzesz to musi chodzić. Więcej zabawy jest z czystym Debian i instalatorem tekstowym-tym starym.. Każdy inny to już spokój w miarę ;)
Dwa problemy. Po pierwsze pomimo wyboru partycji instalacji GRUB-a instalator i tak upycha ją na pierwszym dostępnym dysku tzn. dysku głównym. Po drugie nie ma programu rozruchowego na pendrive. Efekt jest taki ,że mamy niepotrzebnie zapaskudzone UEFI na dysku głównym, a linux z pendrive i tak nie działa.
Robie wszystko jak na filmie i mam taki problem że mi nie startuje z pendrajwa tylko uruchamia się normalnie windows. partycja efi jest pusta wyszukałem w internetach że te pliki które powinne być w tym folderze efi są instalowane na dysku gdzie mam zainstalowanego windowsa sprawdziłem i rzeczywiście jest tam folder ubuntu i boot. Najwyżej zainstaluje na innym dysku i sobiee potestuje
Wybierz w UEFI boot z pendrive
@@SwiatLinuksa w biosie mam tak ustawione. Próbowałem również uruchomić na innym laptopie i też nie startuje a pendrive instalacyjny startuje normalnie i właśnie nie wiem o co chodzi
@@darllo7 no to zapraszam na nasz Discord - link w opisie kanału - znajdziesz tam pomoc
Czy te minimum wymagania to nie będzie tak, że będę cieszył się poklatkową animacją, czy raczej mówimy o pracy w terminalu?
Ja miałem szybki USB podpięty pod thundebolta w laptopie czyli właściwie USB 3.2 gen 2 i boot trochę dłużej się ładował ale finalnie pracowało się tak samo jak teraz na dysku. Animacje nie mają znaczenia bo dużo z tego siedzi w ramie komputera. Polecam rozwiązanie przedstawione przez Bartka, czyli dysk ssd + interfejs serial ata na usb ale te interfejsy są trochę droższe dla usb 3.2gen2/thundebolt4. Innego bym nie kupował.
Polecam pendrive Kingston DataTraveler Max USB 3.2 Gen 2 Series Flash Drive
Mówimy o normalnej pracy z systemem. To nie Windows ;) Zresztą możesz sprawdzić sam, nic to nie kosztuje
U mnie Minecraft z modami pod Windows osiąga 40 FPS, a na pendrive z Mintem 60.
a jaki linux wybrać do game devu na unity? mam kartę nvidia
cokolwiek byle nie czystego Debian bo będzie staro
Hej Masz może opanowanego WineHQ? Od ponad miesiąca próbuję uruchomić program Subiekt GT pod linuxem bo chce przejść w firmie na linuxa i po prostu już wysiadam bo nie chce mi to działać. Co gorsza wiem że da się to uruchomić bo widziałem na własne oczy że jak Subiekt GT śmigał na ubuntu i to lepiej niż na windowsie. Niestety nie udało mi się uzyskać informacji jak to zostało skonfigurowane. Miałbyś jakiś pomysł?
Nie uruchomisz tego. Subiekt wymaga bodajże Bazy Msql i paru innych. Wielu próbowało, polegli wszyscy. Zostaje coś innego lub VM co jest bez sensu w firmie
@@SwiatLinuksa Bazę mssql spokojnie odpala się na Ubuntu. Mam to zrobione od 2018 roku od kiedy Microsoft wypuścił sql server pod linuxa. Żałuję ze osoba która to uruchomiła nie chciała podzielić się wiedzą i to boli niestety.
@adampiotrowski7335 z tego co kiedyś czytałem to to był problem, no ale nie używałem tego nigdy. Hmm, może spróbuj PlayOn Linux albo Bottles? Lutris to tylko gry raczej
Skopiuj pliki dll z Windows do plikòw dll Wine.Powinno pomòc.Uruchomilem w ten sposób wiele programòw które normalnie z Wine nie chciały się odpalić , gdyż generalnie problemem jest brak windowsowych bibliotek dll.Ewentualnie skopiuj tylko te pliki dll których wymaga program a których brakuje, czytając komunikaty w konsoli uruchamiając Wine i windowsowy program ktòry chcesz uruchomić.
@@XYZ-xm1ew Dzięki za info, też już o tym myślałem. Zainstalowałem teoretycznie wszystkie DLL które wymaga subiekt jednak wiesza się na samym początku instalacji w trybie graficznym . Ewidentnie brakuje czegoś. Dosłownie ręce opadają
szefunciu co sie stało z pazurem? Pozdrawiam :D
?
@@SwiatLinuksa na palcu wskazującym bodajże coś Ci się dzieje to definitywnie widać. Nic ofensywnie z ciekawości i troski się pytam:)
@Jordan-jo7zd aaa to,. 7 lat temu zatrzasnąłemv drzwi auta na nim, zszedł do 0. Jaki że mam ciężkie powikłania cukrzycy ( typ 1 ) nie wszystko się regeneruje całkiem. Przy okazji od tytoniu nalot - kręce tutki bo taniej i nie śmierdzi tak jak kupowane - minus - tutki farbują.
Ja zauważyłem ,że jedyny co psuje mi dual boota czyli kasuja linuxa partycji efi nawet tej osobnej to aktualizacja firmware na lenovo przez windows update.
Microsoft o tym mówił kilka miesięcy temu, sami to zepsuli ;)) no cóż
W tym poradniku jest mały błąd. System zainstalowany w ten sposób jak na dysku HDD/SSD nie jest "całkowicie przenośny". Ten sposób instalacji zastępuje jedynie dysk HDD/SSD na nośnik USB. Możliwe że zadziała prawidłowo na komputerach o identycznych parametrach i podzespołach, na innych maszynach wystąpią problemy ze sterownikami lub uruchomi się w trybie awaryjnym. Całkowicie przenośny system wymaga pakietów live które są usuwane po pełnej instalacji Mint 22. System przenośny między komputerami może działać prawidłowo w trybie live z persystencją ale nawet wtedy pliki persystencji są zapisywane dla każdej maszyny na innym nośniku (dysk w komputerze, dysk zewnętrzny, pendrive, karta pamięci).
Nie masz racji, bo nie ważne jak uruchamiana jest dystrybucja systemu Linux, gdyż i tak każdorazowo podczas uruchamiania sprzęt jest wykrywany, za każdym razem na nowo, za pomocą narzędzi takich jak np udev ,a kernel ładuje sterowniki w formie modułòw lub firmware.Gdy uruchamiasz system z obrazy płyty live cd obraz systemu najczęściej w formie skompresowanego pliku swiashfs jest rozpakowywany w pamięci komputera i system czyta pliki umieszczone w pamięci zamiast czytać je z dysku twardego, ale nie ma to wpływu na liczbę obsługiwanego sprzętu , gdyż tym i tak zajmuje się kernel ktòry obsługuje dużo większą gamę sprzętu , niż sprzed na ktòrym właśnie go uruchamiasz.Jak powiedziałem sposòb w jaki i z jakiego uruchamiasz system nie ma większego znaczenia , gdyż i tak sprzęt jest wykrywany na nowo podczas uruchamiania systemu.
@@XYZ-xm1ew życzę powodzenia.
@@slawomir.777Z taką wiedzą i doświadczeniem ,sobie życz.Twòj ostatni Linux to zdaje się Redhat 6.0
@@XYZ-xm1ew MX-23.4 AHS
@@slawomir.777No to faktycznie wspòłczuję 😢
O! Nie słyszałem. Można np pogrzebać w Windzie 😁Ale ten pingwin z kieszeni (spodni) uruchomi się na każdym kompie? Zaciągnie sobie wszystkie sterowniki, itd?
Proponuje konkurs. Przy prezentacji nowych dystrybucji, jakie hasło root, autor zawsze wklepuje przy instalacji 🤣
Tak, ruszy na każdym. Nie ma specjalnych rzeczy robionych. Stery NVIDIA - Nouveau
@@SwiatLinuksa Nie, nie ruszy na każdym, do tego jest potrzebny system live z perystencją.
@@slawomir.777 u mnie na 4 różnych działa ;)
@@SwiatLinuksa To ze działa u Ciebie na Twoich kompach nie znaczy że jest to rozwiązanie uniwersalne dla wszystkich. Ja mam dwa różne laptopy i takie przeniesienie systemu powoduje awarię grafiki i wyświetlacz działa tylko w trybie vga. Nie działa też karta sieciowa Broadcom. W innym przypadku miałem tylko tryb awaryjny. Gdyby to było takie łatwe jak opowiadasz, to po co byłoby się męczyć z trybem persystencji?
@slawomir.777 a co ci ten tryb da? I tak musisz stery stawiać.. tutaj masz zainstalowany system, kompletny i możesz stery dodać. Niczym się to nie różni od instalacji na wewn. Dysku.
Być może Mint Live ma więcej sterów w sobie. Broadcom to zawsze problem na Linux.
Test był na Acer Aspire 5 - vega mobile, Desktop z 1070 i terminal H830c ze starym apu AMD..
Od kilku lat próbuje przeskoczyć z windy na pingwina
Zawsze z niepowodzeniem ,ciągle cyrki z Linuxem zniechencaja
A jakież to problemy można mieć z takim ,dajmy na to, Debianem ?.
Próbowanie a przejście to 2 różne rzeczy😅
nie dało by się to jakoś prościej wytłumaczyć?
Nie
Bardziej prosto nie umiem. Przy partycjach trzeba uważać i to bardzo. Nie ma auto-skryptu żeby to zrobić. Zresztą to nic trudnego raczej. Wszystko widać;)
Przede wszystkim niech sobie naród wypróbuje wszystkie formy okienek. Jak się okaże, że wygląd pasuje do Win7, to łatwiej będzie porzucić nowsze wydania produktu molestującego nas reklamą i zaplątującego się we własne nogi z tymi udziwnieniami interfejsu użytkownika. A Willuś niech sobie sam żre te swoje robaki.
...
..
.