"Jesteśmy Kościołem i mamy poszukiwać jedności". Bardzo dziękuję za tę rozmowę, za odwagę podjęcia tematu liturgii. Mimo istnienia wyraźnego podziału w KK na zwolenników starej lub nowej liturgii warto byśmy wszyscy pamiętali o przestrodze Gamaliela. Raz jeszcze dziękuję za tę rozmowę.
🔥Jeśli spodobał Ci się ten film na dominikanie.pl, to zapraszamy do subskrypcji kanału z 🔔, komentowania, zostawienia "łapki w górę" i udostępnienia filmu. Pomoże nam to w rozwijaniu kanału i co najważniejsze w głoszeniu wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby! ☕A jeśli chciałbyś wesprzeć nas również finansowo, to zapraszamy na wirtualną kawę: buycoffee.to/dominikanie.pl Dziękujemy!
"Najważniejsza jest jedość". Bardzo odważne stwierdzenie. I nawet jeżeli na świecie zostanie tylko 1000 katolików, to ważne będzie tylko, że są w jedności. A mnie zawsze uczono, że w Kościele najważniejsze jest zbawienie dusz, a nie jedność.
Nie raz, nie dwa czytałem Ewangelie... I jakoś doszedłem do wniosku, że Jezus chciał ukształtować relację międzyludzkie i - o zgrozo - wyeliminować zależność człowieka od kapłanów w relacji z Bogiem: "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus" (2 TM 2:6). "Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił" (ef 2:8-9). Co za różnica jaki ryt? Liczy się wiara i szczerość, a nie klepane formułki i to czy po polsku czy po łacinie. Nie chcę nikogo atakować, ale Kościół na każdym kroku mówi, że czerpie z Pisma, a ja mam wrażenie, że jest coraz większy rozjazd między jednym a drugim. A tradycjonaliści doprowadzają ten rozjazd do absurdu...
Szczęść Boże, w moim trzecim komentarzu pozwolę sobie na dywagacje w oparciu o owoce Soboru VatII w mojej wiejskiej parafii, na płd. Polski. Gdy poprosiłem proboszcza aby odprawił Novus Ordo zwrócony ku absydzie to najpierw poeiedział, że o takie rzeczy trzeba pytać o zgodę biskupa. Gdy wyjaśniłem, że nie mówię o dawnej formie Mszy tylko o kierunku celebracji to dowiedzialem się, że on nie chce mieć kłopotów bo wie, że jest to źle widziane. Potem zasugerował, że biskup nie lubi dawnych form. Msza była tylko z udziałem moich bliskich, świadomych katolików, to był chrzest mojego dziecka. Tak oto doświadczyłem soborowego bogactwa dwóch kierunków celebracji i wrażliwości na potrzeby wspólnoty. Po kilku latach, przy okazji pierwszej Komunii mojego dziecka poprosiłem o Kanon Rzymski, od razu usłyszałem, że nie ma opcji, uzasadnienie: "za długo". Gdy piwiedziałem, że pewnie na powitania i podziękowania będzie czas choć nie wolno tego robić bo nie ma w rubrykach dowiedziałem się, że Pan Jezus zarzucał faryzeuszom trzymanie się litery prawa, a patrzeć trzeba sercem. Mój proboszcz ma takie odruchy serca, że do Mszy na tygodniu starcza jedna świeca, kadzidło prawie nie istnieje poza wizytacją biskupa i pogrzebami, stół ołtarzowy podczas Mszy służy te do kładzenia etui na okulary, zeszytu z ogłoszeniami... Mamy też młodego wikariusza, na roratach podczas kazania dzielnie walczył na drewniane miecze z dziećmi, oczywiście w ornacie, zdarzało mu się też wychodzić z Mszy którą koncelebrował przed końcowym błogosławieństwem. Jest też proboszcz emeryt, doradził mi raz abym użył konserwy do trybularza zamiast wkładu który zaginął. Jest jeszcze inny kapłan, z sąsiedniej parafii, uczy religii moje dziecko, chodzą do sklepu, na salę komputerową... To tylko przykłady spośród setek które mam na codzień, jak byłem dzieckiem, to babcie miały chustki na głowie, teraz nie mają, ale młode dziewczyny chodzą w mini i z pępkiem na wierzchu, lepiej tak jest? W obliczu tego wszystkiego co opisalem w moich trzech komentarzach zachwalanie reformy liturgicznej i sugerowanie porzucenia starej formy jest czarnym humorem, miejcie litość...
Z tego co kojarzę, to ubiór wiernych na Mszy nie reguluje prawo kościelne, tylko zasady sovoir-vivre'u. Nie mogłem znaleźć informacji o OWMR. A które przepisy regulują czego nie można robić w ornacie?
@@konrad7322 Użycie ornatu reguluje obrzęd jego poświęcenia... To nie jest zwykły strój tylko strój przeznaczony do czynności liturgicznych a nie do własnej twórczości, o stroju kobiet tzn o nakryciu głowy mówi Pismo Święte, tradycja trwająca 1930 lat i dawny kodeks prawa kanonicznego... Ale co tam, najważniejsze aby choinka była, tak zacnej tradycji nie wolno zaniechać. Podałem konkrety w kilku komentarzach, czasu tyle mineło, odpowiedzi Posoborowia brak ..."...głowę zwiesił niemy", tyle ma Posoborowia do gadania gdy ktoś zna historię Kościoła, ale ludzie nie znają, więc robi się z nich idiotów i zwodzi...
@@lightcatcher590 czy chodzi o ten cytat z Pisma Świętego? 1Tm 2, 8-9 BP "Chcę więc, żeby mężczyźni modlili się na każdym miejscu, wznosząc czyste ręce, bez gniewu i kłótni. Tak samo, żeby strój kobiety był przyzwoity, aby ubierały się one skromnie i prosto. Nie w wyszukane fryzury i złoto, nie w perły i kosztowne szaty," Dawny Kodeks Prawa Kanonicznego jest po łacinie, ale chętnie bym to zweryfikował :) A jeśli chodzi o ornat, to znalazłem info, że "należy używać [ornatu] tylko do funkcji bezpośrednio związanych z Eucharystią". Nie mogę znaleźć w necie obrzędu poświęcenia ornatu :( PS: Widziałem Pana drugi komentarz, ale nie widzę pierwszego, więc pytanie czy YT go nie ukrył?
@@konrad7322 Nie miałem na myśli tego cytatu, jest inny, dobitniejszy, natomiast ten potwierdza to co w tamtym, dziękuję, jeśli znajdę czas w przyszłym tygodniu to napiszę więcej.
Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoim wyobrażeniem. Ta treść nie pojawiła się w filmie. Również dlatego że Sobór nie zmienił formy mszy 😉 Zachęcamy do uważnego wysłuchania rozmowy.
@@dominikanieplportal To ciekawa informacja dla Dominikanów od Jean'a Guitton, przyjaciela papieża Pawła VI: Paweł VI robił wszystko co mógł, aby oddalić katolicką Mszę od tradycji Soboru Trydenckiego na rzecz protestanckiej Wieczerzy Pańskiej
Uwaga dotyczącą klerykalizacji mszy po reformie jest idealnie trafiona. Czasami pójdę na mszę w starszym rycie i po takiej mszy mocno uderza, jak w nowej formie osoba kapłana jest w centrum, z wielu powodów - zaczynając na tym, że mówi „od siebie” 5 razy więcej, przez wykonywanie jakichś teatralne gesty i zmiany intonacji głosu w czasie wezwań do ludu aż konczac na tym, że rzuca żarciki i zmienia tekst mszału, żeby urozmaicić msze. I nie mówię tu o jakichś skrajnych nadużyciach, mówię o typowej parafii.
Ciekawy punkt widzenia. Mam jednak pewien niedosyt i pytania: 1. Ojciec Dominik powiedział, że jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że możemy obserwować zmiany liturgiczne z perspektywy czasu - czy w związku z tym, że zauważalny jest rozłam co do porządku Mszy i sam ojciec jako specjalista w tej dziedzinie ma wątpliwości co do niektórych jej części, nie świadczy to o złych owocach wprowadzonych zmian? 2. Czy nie poleca Ojciec pozycji traktujących o Liturgii ze względu na to, że najczęściej krytykują one po prostu NOM?
Ad 1. Ojciec Dominik dość świadomie i celowo unikał ocen. Zwracamy tylko uwagę na to, że metodologicznie "wątpliwości" co do oceny i "złe owoce" zmian to dwie różne kwestie.
Mnie boli że wielu biskupów i księży olało pomysł x Blachnickiego na liturgię i teraz to wszytko Kulej. Brakuje też formacji liturgicznej dla wszystkich a nie tylko dla chłopców.
"Krętacz" to określenie powszechnie uznawane za obraźliwe. O ile rozumiemy treść, którą chciałeś przekazać, zgadzamy się - o. Dominik w niektórych momentach unikał konkretnej odpowiedzi. Ale krętacz? W polszczyźnie to osoba oszukująca. I tu widzę przesadę.
Ale to jest nieuczciwa odpowiedź, a właściwie ucieczka od niej. Nie da się normalnie odnieść dlaczego odeszliście od formy rytu rzymskiego, jakim jest ryt dominikański, zamiast imputować niewiedzę?
@@budowanektarowa8663, z naszych informacji wynika, że to zdanie jest prawdziwe w odniesieni do mszy sprawowanych w różnych rytach: rzymskim, syromalabarskim, grekokatolickim, ambrozjańskim etc.
Niestety nie jest to dobra rozmowa. Panowie zdaje się nie ustalili, o czym chcą rozmawiać. Ojciec Jurczak lawiruje unikając jakichkolwiek konkretów jak ognia niczym polityk pytany o niewygodne kwestie swojej działalności. Prowadzący za to chciałby konkretów (podobnie jak słuchacze), widać też jak na dłoni, że chciałby zadawać prowokujące pytania z pozycji tradycjonalistycznej, ale brakuje mu na to śmiałości. Przede wszystkim apeluję: więcej konkretów!
Szczęść Boże! W moim drugim komentarzu chciałbym zapytać o kilka zmian w nowej formie Mszy. W jaki sposób lepiej rozumiem majestat Boga i pełniej uczestniczę gdy stoję zamiast klękać podczas Credo na słowa o wcieleniu dla oddania szacunku wobec Boga? W jaki sposób kapłan i lud lepiej uczestniczą gdy bezpośrednio po słowach konsekracji, gdy dary przemienione są już w Ciało i Krew Pana Jezusa, kapłan stoi zamiast klękać? Jaki sens ma używanie pateny, korporału, lavabo gdy każdy może przyjąć Ciała Pana Jezusa na rękę? Jak chronione są partykuły wówczas? Jak to się ma do logiki, nauczania dogmatycznego (obecność Ciała Pana Jezusa w każdej cząstce), tradycji i też symboliki (spożywanie jak zwykłe ciastko)? Jak można mówić ludziom podczas Mszy: "Oto słowo Boże" skoro to tylko tłumaczenie ? Jak to możliwe, że kapłani i świeccy nie wiedzą, czym jest Msza tylko mówią o modlitwie, spotkaniu, uczcie? Czy wolno definicje trydenckie przemilczeć albo pomijać albo stawiać na poślednim miejscu? Czy to co było święte dla naszych przodków w wierze może być dla nas zabronione całkowicie? Tak się stało z dawnymi formami sakramentów bo Msza Trydencka jeszcze miejscami jest celebrowana dzięki determinacji ludzi i kapłanów. Czy można zabronić dawnych obrzędów sakramentów wbrew nauczaniu Benedykta XVI, wbrew Soborowi Trydenckiemu, wbrew prawu zwyczajowymi? Komu to przeszkadza? Bo dawniej najbardziej raziło to heretyków...
Byłoby to nieuprawnione uproszczenie. Czy jest Pani znane historyczne zjawisko tzw. ruchu liturgicznego? Nie był to zdecydowanie ruch heretycki i oczywiście można dyskutować nad tym, czy reforma posoborowa wypełniła jego postulaty, ale związek pomiędzy jednym a drugim jest więcej niż domniemany.
@@dominikanieplportal To nie uproszczenie lecz nieubłagana logika. Jak uczy historia, nie ważne jaki jest podawany pretekst, ważna jest przyczyna, a przyczyną był i jest modernizm, jego implikacją jest obecny fałszywy ekumenizm prowadzący wprost do indyferentyzmu religijnego. Msza Święta Wszechczasów stała temu na drodze więc jej się pozbyto, teraz trwa proces walki z klerykalizacją co zmierza to wykasowania Sakramentu Kapłaństwa, bo po co kapłaństwo skoro mamy ucztę a nie Ofiarę Mszy Świętej, jak teraz , od 2016 A.D., powoli pozbywa się VI Przykazania Bożego. Nie przypadkiem wszyscy "reformatorzy" mówili i mówią to samo, że Kościół nie nadąża za światem, że jest zapóźniony.
Dobra rozmowa, pokazuje jak wspopczesna teologia probuje wywinac sie od odpowiadania na prawdziwe pytania 😢 Czy Nasz Pan Jezus Chrystus mowil Ja jestem droga, jednoscia i życiem? No chyba nie, tak wiec koncowe stwierdzenia ks prof sa "tuz" obok istoty sprawy - niestety odpowiedź na pytanie z tytułu nie padla, a zamiast tego dostaliśmy nowomowę ktora nie tworzy jedności kościoła 😢 Z Panem Bogiem.
Dziękujemy za dobre słowo. Rzeczywiście Jezus nie powiedział tego, co powiedziałeś, ale powiedział też: "Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał" (J 17:20-21) Nie możemy bagatelizować tematu jedności, ale być może potrzeba pogłębienia tego zagadnienia.
@@lakusz_, odpowiedzieliśmy rzeczowo na Twoje pytanie. Jeśli chcesz bardziej rzeczowej odpowiedzi, zadaj, proszę, swoje pytanie w bardziej rzeczowej formie.
@@dominikanieplportal ponowię więc pytanie: "Dlaczego Sobór zmienił formę Mszy Świętej?" Bo wbrew temu co padło na filmie, nowa forma rożni się znacznie od formy nadzwyczajnej - i nie chodzi tylko o język czy "kierunek w którym obrócony jest kapłan".
@@lakusz_, prosimy, żebyś nie odbierał tego jako unik, ale zaprosiliśmy eksperta właśnie po to, żeby wypowiedział się w naszym imieniu na ten temat. Nie czujemy się kompetentni jako redakcja dominikanie.pl, żeby uzupełniać jego wypowiedź.. Na pewno w filmie wybrzmiało to, że Sobór nie zmienił formy mszy, ale że dokonało się to po Soborze i częściowo równolegle do postulatów Sacrosanctum Concilium. Twoje pytanie i wątpliwości wielu osób są dla nas sygnałem, że powinniśmy szukać kolejnych okazji do tego, żeby mówić o zagadnieniach związanych z reformą liturgiczną i liturgią.
Mowa woda proces zaczęty przez kogo w XlX wieku i kto go potępił i kto na soborze dokonał zmian. Brak refleksji o tym co to wszystko przyniosło . Jest źle ale co tam. Owoce zgniłe nie to tylko tak wygląda jest przecież wspaniałe
Tylko szkoda, że te odpowiedzi składały się głównie z metafor i uczonych słów (które były tłumaczone kolejnymi metaforami). No i ten nadęty styl, np. zamiast "czytać książki" było "żywić się książkami".
@user-nc5ki5gt2x, zgadzamy się, że rozmowa ma pewne mankamenty, ale przekazuje ważne informacje dla odbiorcy, który jest na poziomie podstawowym lub średnim.
Ojciec Dominik migał się od konkretnych odpowiedzi i odbijał ku ogólnikom. Pobrzmiewa tu gorycz związana z ostrym zakrętem ku NOM. Może swobodniej by mu było opowiadać o 13ym wieku?
Dziękuję bardzo ❤ serię Kościół od-nowa też oglądam, wykorzyststałam nowy odcinek jako szansę na odpowiedź bo nie mam innych kont na mediach społecznościowych, pozdrawiam ❤
Jeszcze nie obejrzałem filmu, ale wiem ze jest nierzetelny. Sobor nie zmienił formy mszy, zrobiła to komisja powołana przez papieża w tym celu PO soborze. Sobór gdy wypowiada się o liturgii (np. w Sacrosanctum Consulium) to mówi o liturgii sprzed reformy
@@dominikanieplportal obejrzałem. Odwołuje swoją pierwszą opinię. Choć nie zgadzam się ze wszystkim w 100% to rozmowa jest przeprowadzona rzetelnie. Szkoda, że tytuł wprowadza w błąd.
@@arturkacprzak392, dziękujemy za rzetelne sprostowanie Twojej opinii. Tytuł jest wyrażony w formie pytania i nie zawiera tezy, natomiast odwołuje się do utartego sposobu myślenia o Sacrosanctum Concilium.
Dokument Sacrosanctum Consilium to wypisz wymaluj Msza Tradycyjna. Oczywiście jeżeli czytam te pierwsze punkty np. językiem KK jest łacina. Te dalsze punkty są koniem trojańskim. Niestety NOM jest protestantyzacją wiary, to Luter jako pierwszy odwrócił kapłana. Gdzie w NOM jest Kanon Rzymski? Ile księży odmawia i tak okrojony Kanon Rzymski.
Bardzo prosimy o zachowanie odpowiedniego poziomu rozmowy. Na przykład bez jątrzenia. Jest jasne, że Jezus prawdopodobnie zachowywał się podczas Ostatniej Wieczerzy jak na każdym posiłku, więc nie pytasz o informację, ale próbujesz obnażyć brak kompetencji swojego rozmówcy. Gdybyś zawarł(a) swoją tezę w formie twierdzącej, nie odezwalibyśmy.
@@dominikanieplportal Nie miałem zamiaru jątrzyć. Nie każde pytanie, nawet retoryczne, jest "próbą obnażenia braku kompetencji" - proszę mnie osądzać, tylko skupić się na meritum. 🙂
Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd . Otóz Sobór II nie zmienił formy mszy.. Dlaczego szerzycie tego typu brednie. Owszem zmian dokonano po soborze wciskając ludziom ciemnotę (podobnie jak teraz tu czynicie), powołując się na ustalenia soboru II Jedyna zmiana zatwierdzona w dokumentach soborowych to podkreślam MOZLIWOŚĆ wprowadzenia ,,CZYTAŃ" w językach narodowych..mozliwośc i to po otrzymaniu zgody przez komisje.
@@MaciejLewinski06 Człowiekiem wszewiedzącym jesteś że stwierdzasz TAKIE JEST POWSZECHNE ZROZUMIENIE. Otóż takie nie jest zrozumienie jeśli już to owszem jest ale NIEZROZUMIENIE TEMATU, wprowadzacie jak zwykle ludzi w błąd. o jej : MA BYĆ TAK A TAK.. prymu bergolia się znalazł. On..także dzielnie walczy z katolikami i ŚW MSZĄ WZECHCZASÓW.. i nadaje MA BYĆ TAK I TAK MA JEJ NIE BYĆ I JUŻ Pożyjemy uwidim...was nie będzie a Msza która jest Bijącym Sercem Kościoła Katolickiego w rycie rzymski określana Msżą Wszechczasów, przed soborowym CWAJ Była Jest i będzie. NIKT NIE JEST W STANIE JEJ ZABRONIC. a tak a pro po : dlaczego duchowna osoba darmo czas mitręży, zamiast sprawować msze świętą w rycie rzymskim oraz udzielać sakramentów , heretyków oraz innowierców nawracać, czyni to co do obowiązków jej nie należy ? Od duchownego nie wymaga się aby gwiazdożył na YT. Benedytkta XVI który to kwestię jasno wyłożył ..nie zna się nauk zacnego papież oj nieładnie nie ładnie
@@RZ9050 1. Proszę popracuj nad językiem polskim i składaniem wypowiedzi, ponieważ z tego bełkotliwego tekstu cokolwiek zrozumieć, oprócz jakiś losowych formułek propagadowych radykalnych tradycjonalistów. 2. Nie żaden Bergoglio, a Następca św. Piotra i Wikariusz Chrystyusa, Jego Świętobliwość Papież Franciszek. 3. RUclips jest jednym z bardziej popularnych platform i nic dziwnego, że są księża którzy promują wiarę katolicką na tej platformie. Gdyby pisali książki to też by się Pan oburzał?
Ja gdy czytam ewangelię to ni jak nie widzę tego, że Pan Jezus chciał żebyśmy się stali dziećmi liturgii. Spotykanie się chrześcijan na łamaniu chleba nie przebiegało przecież w ten sam sposób za każdym razem, nie wypowiadali wciąż tych samych słów! Każda liturgia jest dla mnie jakąś emanacją klerykalizmu.
Każdy taki komentarz jest emanacją antyklerykalizmu. Proszę doczytać na temat historii liturgii, żeby się wypowiadać z większym szacunkiem do tego, czego się nie rozumie.
"Jesteśmy Kościołem i mamy poszukiwać jedności". Bardzo dziękuję za tę rozmowę, za odwagę podjęcia tematu liturgii. Mimo istnienia wyraźnego podziału w KK na zwolenników starej lub nowej liturgii warto byśmy wszyscy pamiętali o przestrodze Gamaliela. Raz jeszcze dziękuję za tę rozmowę.
🔥Jeśli spodobał Ci się ten film na dominikanie.pl, to zapraszamy do subskrypcji kanału z 🔔, komentowania, zostawienia "łapki w górę" i udostępnienia filmu. Pomoże nam to w rozwijaniu kanału i co najważniejsze w głoszeniu wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby!
☕A jeśli chciałbyś wesprzeć nas również finansowo, to zapraszamy na wirtualną kawę: buycoffee.to/dominikanie.pl Dziękujemy!
"Najważniejsza jest jedość". Bardzo odważne stwierdzenie. I nawet jeżeli na świecie zostanie tylko 1000 katolików, to ważne będzie tylko, że są w jedności. A mnie zawsze uczono, że w Kościele najważniejsze jest zbawienie dusz, a nie jedność.
Nie raz, nie dwa czytałem Ewangelie... I jakoś doszedłem do wniosku, że Jezus chciał ukształtować relację międzyludzkie i - o zgrozo - wyeliminować zależność człowieka od kapłanów w relacji z Bogiem: "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus" (2 TM 2:6).
"Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił" (ef 2:8-9). Co za różnica jaki ryt? Liczy się wiara i szczerość, a nie klepane formułki i to czy po polsku czy po łacinie.
Nie chcę nikogo atakować, ale Kościół na każdym kroku mówi, że czerpie z Pisma, a ja mam wrażenie, że jest coraz większy rozjazd między jednym a drugim. A tradycjonaliści doprowadzają ten rozjazd do absurdu...
@@robertk5522 bredzisz tak strasznie, że szkoda czasu na prostowanie tego bełkotu...
Szczęść Boże, w moim trzecim komentarzu pozwolę sobie na dywagacje w oparciu o owoce Soboru VatII w mojej wiejskiej parafii, na płd. Polski. Gdy poprosiłem proboszcza aby odprawił Novus Ordo zwrócony ku absydzie to najpierw poeiedział, że o takie rzeczy trzeba pytać o zgodę biskupa. Gdy wyjaśniłem, że nie mówię o dawnej formie Mszy tylko o kierunku celebracji to dowiedzialem się, że on nie chce mieć kłopotów bo wie, że jest to źle widziane. Potem zasugerował, że biskup nie lubi dawnych form. Msza była tylko z udziałem moich bliskich, świadomych katolików, to był chrzest mojego dziecka. Tak oto doświadczyłem soborowego bogactwa dwóch kierunków celebracji i wrażliwości na potrzeby wspólnoty. Po kilku latach, przy okazji pierwszej Komunii mojego dziecka poprosiłem o Kanon Rzymski, od razu usłyszałem, że nie ma opcji, uzasadnienie: "za długo". Gdy piwiedziałem, że pewnie na powitania i podziękowania będzie czas choć nie wolno tego robić bo nie ma w rubrykach dowiedziałem się, że Pan Jezus zarzucał faryzeuszom trzymanie się litery prawa, a patrzeć trzeba sercem. Mój proboszcz ma takie odruchy serca, że do Mszy na tygodniu starcza jedna świeca, kadzidło prawie nie istnieje poza wizytacją biskupa i pogrzebami, stół ołtarzowy podczas Mszy służy te do kładzenia etui na okulary, zeszytu z ogłoszeniami... Mamy też młodego wikariusza, na roratach podczas kazania dzielnie walczył na drewniane miecze z dziećmi, oczywiście w ornacie, zdarzało mu się też wychodzić z Mszy którą koncelebrował przed końcowym błogosławieństwem. Jest też proboszcz emeryt, doradził mi raz abym użył konserwy do trybularza zamiast wkładu który zaginął. Jest jeszcze inny kapłan, z sąsiedniej parafii, uczy religii moje dziecko, chodzą do sklepu, na salę komputerową... To tylko przykłady spośród setek które mam na codzień, jak byłem dzieckiem, to babcie miały chustki na głowie, teraz nie mają, ale młode dziewczyny chodzą w mini i z pępkiem na wierzchu, lepiej tak jest? W obliczu tego wszystkiego co opisalem w moich trzech komentarzach zachwalanie reformy liturgicznej i sugerowanie porzucenia starej formy jest czarnym humorem, miejcie litość...
Z tego co kojarzę, to ubiór wiernych na Mszy nie reguluje prawo kościelne, tylko zasady sovoir-vivre'u. Nie mogłem znaleźć informacji o OWMR.
A które przepisy regulują czego nie można robić w ornacie?
@@konrad7322 Użycie ornatu reguluje obrzęd jego poświęcenia... To nie jest zwykły strój tylko strój przeznaczony do czynności liturgicznych a nie do własnej twórczości, o stroju kobiet tzn o nakryciu głowy mówi Pismo Święte, tradycja trwająca 1930 lat i dawny kodeks prawa kanonicznego... Ale co tam, najważniejsze aby choinka była, tak zacnej tradycji nie wolno zaniechać. Podałem konkrety w kilku komentarzach, czasu tyle mineło, odpowiedzi Posoborowia brak ..."...głowę zwiesił niemy", tyle ma Posoborowia do gadania gdy ktoś zna historię Kościoła, ale ludzie nie znają, więc robi się z nich idiotów i zwodzi...
@@lightcatcher590 czy chodzi o ten cytat z Pisma Świętego?
1Tm 2, 8-9 BP "Chcę więc, żeby mężczyźni modlili się na każdym miejscu, wznosząc czyste ręce, bez gniewu i kłótni. Tak samo, żeby strój kobiety był przyzwoity, aby ubierały się one skromnie i prosto. Nie w wyszukane fryzury i złoto, nie w perły i kosztowne szaty,"
Dawny Kodeks Prawa Kanonicznego jest po łacinie, ale chętnie bym to zweryfikował :)
A jeśli chodzi o ornat, to znalazłem info, że "należy używać [ornatu] tylko do funkcji bezpośrednio związanych z Eucharystią". Nie mogę znaleźć w necie obrzędu poświęcenia ornatu :(
PS: Widziałem Pana drugi komentarz, ale nie widzę pierwszego, więc pytanie czy YT go nie ukrył?
@@konrad7322 Nie miałem na myśli tego cytatu, jest inny, dobitniejszy, natomiast ten potwierdza to co w tamtym, dziękuję, jeśli znajdę czas w przyszłym tygodniu to napiszę więcej.
@@lightcatcher590 dziękuję!
No jak dlaczego?! ...żeby Mszę Św. jak najbardziej upodobnić, do protestanckich nabożeństw.
Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoim wyobrażeniem. Ta treść nie pojawiła się w filmie. Również dlatego że Sobór nie zmienił formy mszy 😉 Zachęcamy do uważnego wysłuchania rozmowy.
@@dominikanieplportal To ciekawa informacja dla Dominikanów od Jean'a Guitton, przyjaciela papieża Pawła VI: Paweł VI robił wszystko co mógł, aby oddalić katolicką Mszę od tradycji Soboru Trydenckiego na rzecz protestanckiej Wieczerzy Pańskiej
Uwaga dotyczącą klerykalizacji mszy po reformie jest idealnie trafiona. Czasami pójdę na mszę w starszym rycie i po takiej mszy mocno uderza, jak w nowej formie osoba kapłana jest w centrum, z wielu powodów - zaczynając na tym, że mówi „od siebie” 5 razy więcej, przez wykonywanie jakichś teatralne gesty i zmiany intonacji głosu w czasie wezwań do ludu aż konczac na tym, że rzuca żarciki i zmienia tekst mszału, żeby urozmaicić msze. I nie mówię tu o jakichś skrajnych nadużyciach, mówię o typowej parafii.
Chętnie obejrzałbym serię o strukturze KK. Czym jest np Dykasteria Nauki Wiary, Międzynarodowa Komisja Teologiczna itp itd
Pozdrawiam ojców!
Ciekawy pomysł - może kiedyś pokusimy się o realizację. Obecnie jest sporo zmian w strukturze Stolicy Świętej, więc trudno byłoby opowiadać 😅
Każdy katolik powinien obejrzeć ten dokument:
"Co utraciliśmy po Soborze Watykańskim II i jak to odzyskać. PEŁNA WERSJA.“ (RUclips)
Ciekawy punkt widzenia. Mam jednak pewien niedosyt i pytania:
1. Ojciec Dominik powiedział, że jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że możemy obserwować zmiany liturgiczne z perspektywy czasu - czy w związku z tym, że zauważalny jest rozłam co do porządku Mszy i sam ojciec jako specjalista w tej dziedzinie ma wątpliwości co do niektórych jej części, nie świadczy to o złych owocach wprowadzonych zmian?
2. Czy nie poleca Ojciec pozycji traktujących o Liturgii ze względu na to, że najczęściej krytykują one po prostu NOM?
Ad 1. Ojciec Dominik dość świadomie i celowo unikał ocen. Zwracamy tylko uwagę na to, że metodologicznie "wątpliwości" co do oceny i "złe owoce" zmian to dwie różne kwestie.
Mnie boli że wielu biskupów i księży olało pomysł x Blachnickiego na liturgię i teraz to wszytko Kulej. Brakuje też formacji liturgicznej dla wszystkich a nie tylko dla chłopców.
Ksiądz Profesor milutki teolog krętacz. Szanuje ale nie popieram.
"Krętacz" to określenie powszechnie uznawane za obraźliwe. O ile rozumiemy treść, którą chciałeś przekazać, zgadzamy się - o. Dominik w niektórych momentach unikał konkretnej odpowiedzi. Ale krętacz? W polszczyźnie to osoba oszukująca. I tu widzę przesadę.
Proponuję temat na kolejny odcinek: Dlaczego dominikanie porzucili swój własny ryt (ryt dominikański) na rzecz NOM?
Ryt dominikański to odmiana rytu rzymskiego. Dominikanie dalej celebrują w rycie rzymskim.
@@dominikanieplportal Litości.
@@izaak2144, litujemy się z chęcią nad niewiedzą. Jest to element naszego charyzmatu.
@@dominikanieplportal :)
Ale to jest nieuczciwa odpowiedź, a właściwie ucieczka od niej. Nie da się normalnie odnieść dlaczego odeszliście od formy rytu rzymskiego, jakim jest ryt dominikański, zamiast imputować niewiedzę?
Szkoda, że nie było tematu Soboru Trydenckiego i dlaczego św Pius V nazwał Starą Msze Mszą Wszechczasów.
Ta seria dotyczy nowego odczytania Soboru Watykańskiego II, dlatego nie mówimy wiele o Soborze Trydenckim.
Msza Wszechczasów dotyczy tylko Chrystusa😊
@@budowanektarowa8663, z naszych informacji wynika, że to zdanie jest prawdziwe w odniesieni do mszy sprawowanych w różnych rytach: rzymskim, syromalabarskim, grekokatolickim, ambrozjańskim etc.
Niestety nie jest to dobra rozmowa.
Panowie zdaje się nie ustalili, o czym chcą rozmawiać. Ojciec Jurczak lawiruje unikając jakichkolwiek konkretów jak ognia niczym polityk pytany o niewygodne kwestie swojej działalności. Prowadzący za to chciałby konkretów (podobnie jak słuchacze), widać też jak na dłoni, że chciałby zadawać prowokujące pytania z pozycji tradycjonalistycznej, ale brakuje mu na to śmiałości.
Przede wszystkim apeluję: więcej konkretów!
❤❤❤❤❤
Szczęść Boże! W moim drugim komentarzu chciałbym zapytać o kilka zmian w nowej formie Mszy. W jaki sposób lepiej rozumiem majestat Boga i pełniej uczestniczę gdy stoję zamiast klękać podczas Credo na słowa o wcieleniu dla oddania szacunku wobec Boga? W jaki sposób kapłan i lud lepiej uczestniczą gdy bezpośrednio po słowach konsekracji, gdy dary przemienione są już w Ciało i Krew Pana Jezusa, kapłan stoi zamiast klękać? Jaki sens ma używanie pateny, korporału, lavabo gdy każdy może przyjąć Ciała Pana Jezusa na rękę? Jak chronione są partykuły wówczas? Jak to się ma do logiki, nauczania dogmatycznego (obecność Ciała Pana Jezusa w każdej cząstce), tradycji i też symboliki (spożywanie jak zwykłe ciastko)? Jak można mówić ludziom podczas Mszy: "Oto słowo Boże" skoro to tylko tłumaczenie ? Jak to możliwe, że kapłani i świeccy nie wiedzą, czym jest Msza tylko mówią o modlitwie, spotkaniu, uczcie? Czy wolno definicje trydenckie przemilczeć albo pomijać albo stawiać na poślednim miejscu? Czy to co było święte dla naszych przodków w wierze może być dla nas zabronione całkowicie? Tak się stało z dawnymi formami sakramentów bo Msza Trydencka jeszcze miejscami jest celebrowana dzięki determinacji ludzi i kapłanów. Czy można zabronić dawnych obrzędów sakramentów wbrew nauczaniu Benedykta XVI, wbrew Soborowi Trydenckiemu, wbrew prawu zwyczajowymi? Komu to przeszkadza? Bo dawniej najbardziej raziło to heretyków...
Szkoda, że o. Jurczak OP nie powiedział , że ruch, który w XIX zaczął mówić o reformie w to herezja modernizmu
Byłoby to nieuprawnione uproszczenie. Czy jest Pani znane historyczne zjawisko tzw. ruchu liturgicznego? Nie był to zdecydowanie ruch heretycki i oczywiście można dyskutować nad tym, czy reforma posoborowa wypełniła jego postulaty, ale związek pomiędzy jednym a drugim jest więcej niż domniemany.
@@dominikanieplportal To nie uproszczenie lecz nieubłagana logika. Jak uczy historia, nie ważne jaki jest podawany pretekst, ważna jest przyczyna, a przyczyną był i jest modernizm, jego implikacją jest obecny fałszywy ekumenizm prowadzący wprost do indyferentyzmu religijnego. Msza Święta Wszechczasów stała temu na drodze więc jej się pozbyto, teraz trwa proces walki z klerykalizacją co zmierza to wykasowania Sakramentu Kapłaństwa, bo po co kapłaństwo skoro mamy ucztę a nie Ofiarę Mszy Świętej, jak teraz , od 2016 A.D., powoli pozbywa się VI Przykazania Bożego. Nie przypadkiem wszyscy "reformatorzy" mówili i mówią to samo, że Kościół nie nadąża za światem, że jest zapóźniony.
Dobra rozmowa, pokazuje jak wspopczesna teologia probuje wywinac sie od odpowiadania na prawdziwe pytania 😢 Czy Nasz Pan Jezus Chrystus mowil Ja jestem droga, jednoscia i życiem? No chyba nie, tak wiec koncowe stwierdzenia ks prof sa "tuz" obok istoty sprawy - niestety odpowiedź na pytanie z tytułu nie padla, a zamiast tego dostaliśmy nowomowę ktora nie tworzy jedności kościoła 😢 Z Panem Bogiem.
Dziękujemy za dobre słowo. Rzeczywiście Jezus nie powiedział tego, co powiedziałeś, ale powiedział też: "Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał" (J 17:20-21)
Nie możemy bagatelizować tematu jedności, ale być może potrzeba pogłębienia tego zagadnienia.
@@dominikanieplportal znowu zamiast odpowiedziec rzeczowo na pytanie z filmu "gracie w gierki", ktore nie realizuja troski o jednosc 😞
@@lakusz_, odpowiedzieliśmy rzeczowo na Twoje pytanie. Jeśli chcesz bardziej rzeczowej odpowiedzi, zadaj, proszę, swoje pytanie w bardziej rzeczowej formie.
@@dominikanieplportal ponowię więc pytanie: "Dlaczego Sobór zmienił formę Mszy Świętej?" Bo wbrew temu co padło na filmie, nowa forma rożni się znacznie od formy nadzwyczajnej - i nie chodzi tylko o język czy "kierunek w którym obrócony jest kapłan".
@@lakusz_, prosimy, żebyś nie odbierał tego jako unik, ale zaprosiliśmy eksperta właśnie po to, żeby wypowiedział się w naszym imieniu na ten temat. Nie czujemy się kompetentni jako redakcja dominikanie.pl, żeby uzupełniać jego wypowiedź.. Na pewno w filmie wybrzmiało to, że Sobór nie zmienił formy mszy, ale że dokonało się to po Soborze i częściowo równolegle do postulatów Sacrosanctum Concilium. Twoje pytanie i wątpliwości wielu osób są dla nas sygnałem, że powinniśmy szukać kolejnych okazji do tego, żeby mówić o zagadnieniach związanych z reformą liturgiczną i liturgią.
Jeden jest Chrystus Pan, Jeden jest Kościół Święty i Powszechny, Jedna jest prawdziwa nauka katolicka.
Nie dajmy sie protestantom i masonerii.
Amen na pierwszą część wypowiedzi!
A czy masoneria lub protestanci czegokolwiek od nas chcą?
@@dominikanieplportal Annibale Bugnini, autor NOM, był prawdopodobnie masonem, dlatego wysłano go na placówkę do Teheranu
@@dominikanieplportal a nie chcą? Kpisz z inteligencji czytających.?
Mowa woda proces zaczęty przez kogo w XlX wieku i kto go potępił i kto na soborze dokonał zmian. Brak refleksji o tym co to wszystko przyniosło . Jest źle ale co tam. Owoce zgniłe nie to tylko tak wygląda jest przecież wspaniałe
Naprawdę uczciwa rozmowa. Prowadzący zadawał trudne pytania, a rozmówca szczerze na nie odpowiadał. Doceniam.
Powiedziałbym, że rozmówca bardziej robił wszystko, żeby nie odpowiadać wprost na pytania...
@@kubajagiello21 Na niektóre tak, to fakt.
Tylko szkoda, że te odpowiedzi składały się głównie z metafor i uczonych słów (które były tłumaczone kolejnymi metaforami). No i ten nadęty styl, np. zamiast "czytać książki" było "żywić się książkami".
@arturwojtkiewicz7777, dziękujemy 🧡
@user-nc5ki5gt2x, zgadzamy się, że rozmowa ma pewne mankamenty, ale przekazuje ważne informacje dla odbiorcy, który jest na poziomie podstawowym lub średnim.
I pytanie do o. Jurczaka - czy Msza wedle mszału z 1965 to właściwie nie było to, co spełniało założenia reformy i na tym należało się zatrzymać?
Dziękujemy za pytanie. Spróbujemy uzyskać odpowiedź.
Ojciec Dominik migał się od konkretnych odpowiedzi i odbijał ku ogólnikom. Pobrzmiewa tu gorycz związana z ostrym zakrętem ku NOM. Może swobodniej by mu było opowiadać o 13ym wieku?
Być może tak 🤗
Mam pytanie, czy i jeśli tak to kiedy będą nowe odcinki "zwierzęcia liturgicznego"?
Kolejny odcinek już za tydzień. Ekipa Zwierzęcia miała problemy logistyczne.
Dziękuję bardzo ❤ serię Kościół od-nowa też oglądam, wykorzyststałam nowy odcinek jako szansę na odpowiedź bo nie mam innych kont na mediach społecznościowych, pozdrawiam ❤
@@korda.magdalena, jasne. Chętnie odpowiadamy na pytania 🤗
Jeszcze nie obejrzałem filmu, ale wiem ze jest nierzetelny. Sobor nie zmienił formy mszy, zrobiła to komisja powołana przez papieża w tym celu PO soborze. Sobór gdy wypowiada się o liturgii (np. w Sacrosanctum Consulium) to mówi o liturgii sprzed reformy
Jednak warto zobaczyć odcinek, bo wszystko zostało wyjaśnione.
@@dominikanieplportal obejrzałem. Odwołuje swoją pierwszą opinię. Choć nie zgadzam się ze wszystkim w 100% to rozmowa jest przeprowadzona rzetelnie. Szkoda, że tytuł wprowadza w błąd.
@@arturkacprzak392, dziękujemy za rzetelne sprostowanie Twojej opinii. Tytuł jest wyrażony w formie pytania i nie zawiera tezy, natomiast odwołuje się do utartego sposobu myślenia o Sacrosanctum Concilium.
Mam podobnie taka sama myśl , po przeczytaniu tytułu
Dokument Sacrosanctum Consilium to wypisz wymaluj Msza Tradycyjna. Oczywiście jeżeli czytam te pierwsze punkty np. językiem KK jest łacina. Te dalsze punkty są koniem trojańskim. Niestety NOM jest protestantyzacją wiary, to Luter jako pierwszy odwrócił kapłana. Gdzie w NOM jest Kanon Rzymski? Ile księży odmawia i tak okrojony Kanon Rzymski.
Czy wg Ciebie Jezus na ostatniej wieczerzy też się odwracał tyłem do apostołów?
Bardzo prosimy o zachowanie odpowiedniego poziomu rozmowy. Na przykład bez jątrzenia. Jest jasne, że Jezus prawdopodobnie zachowywał się podczas Ostatniej Wieczerzy jak na każdym posiłku, więc nie pytasz o informację, ale próbujesz obnażyć brak kompetencji swojego rozmówcy. Gdybyś zawarł(a) swoją tezę w formie twierdzącej, nie odezwalibyśmy.
Tyle, że Msza Święta to pamiątka Wielkiego Piątku, a nie Ostatniej Wieczerzy.
@@mateuszb8131 ale Ostatnia Wieczerza była pierwszą Eucharystią.
@@dominikanieplportal Nie miałem zamiaru jątrzyć. Nie każde pytanie, nawet retoryczne, jest "próbą obnażenia braku kompetencji" - proszę mnie osądzać, tylko skupić się na meritum. 🙂
Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd . Otóz Sobór II nie zmienił formy mszy.. Dlaczego szerzycie tego typu brednie. Owszem zmian dokonano po soborze wciskając ludziom ciemnotę (podobnie jak teraz tu czynicie), powołując się na ustalenia soboru II
Jedyna zmiana zatwierdzona w dokumentach soborowych to podkreślam MOZLIWOŚĆ wprowadzenia ,,CZYTAŃ" w językach narodowych..mozliwośc i to po otrzymaniu zgody przez komisje.
Dosłownie pierwsze 5 minut rozmowy
@@MaciejLewinski06 Zatem w jakim celu zastosowano ten tytuł?
@@RZ9050 poniewaz takie jest powszechne rozumiemie tematu + tytuł ma być jasny i zrozumiały
@@MaciejLewinski06 Człowiekiem wszewiedzącym jesteś że stwierdzasz TAKIE JEST POWSZECHNE ZROZUMIENIE. Otóż takie nie jest zrozumienie jeśli już to owszem jest ale NIEZROZUMIENIE TEMATU, wprowadzacie jak zwykle ludzi w błąd.
o jej : MA BYĆ TAK A TAK.. prymu bergolia się znalazł. On..także dzielnie walczy z katolikami i ŚW MSZĄ WZECHCZASÓW.. i nadaje MA BYĆ TAK I TAK MA JEJ NIE BYĆ I JUŻ
Pożyjemy uwidim...was nie będzie a Msza która jest Bijącym Sercem Kościoła Katolickiego w rycie rzymski określana Msżą Wszechczasów, przed soborowym CWAJ Była Jest i będzie. NIKT NIE JEST W STANIE JEJ ZABRONIC.
a tak a pro po : dlaczego duchowna osoba darmo czas mitręży, zamiast sprawować msze świętą w rycie rzymskim oraz udzielać sakramentów , heretyków oraz innowierców nawracać, czyni to co do obowiązków jej nie należy ? Od duchownego nie wymaga się aby gwiazdożył na YT. Benedytkta XVI który to kwestię jasno wyłożył ..nie zna się nauk zacnego papież oj nieładnie nie ładnie
@@RZ9050
1. Proszę popracuj nad językiem polskim i składaniem wypowiedzi, ponieważ z tego bełkotliwego tekstu cokolwiek zrozumieć, oprócz jakiś losowych formułek propagadowych radykalnych tradycjonalistów.
2. Nie żaden Bergoglio, a Następca św. Piotra i Wikariusz Chrystyusa, Jego Świętobliwość Papież Franciszek.
3. RUclips jest jednym z bardziej popularnych platform i nic dziwnego, że są księża którzy promują wiarę katolicką na tej platformie. Gdyby pisali książki to też by się Pan oburzał?
Niebywałe ignoranctwo.
Twoja wypowiedź jest doskonale nieinformatywna. Do kogo odnosisz to zdanie? Do siebie? Do o. Dominika? Po prostu chciałeś napisać takie wyrażenie?
@@dominikanieplportal Jeżeli ktoś umieszcza komentarz pod filmem na RUclips to jest on reakcją na film, pod którym się ten komentarz umieszcza.
@@marcinch89 , OK - rzeczywiście. Więc odpowiadając, w podobnym do kluczu, w którym formułujesz swoją myśl, napiszemy: Nie jest to prawda.
Obawiam się, niestety, że jest to w pełni świadomy przekaz
Non coment!!!
Zwracamy uwagę, że jest to forma komentarza.
Ja gdy czytam ewangelię to ni jak nie widzę tego, że Pan Jezus chciał żebyśmy się stali dziećmi liturgii. Spotykanie się chrześcijan na łamaniu chleba nie przebiegało przecież w ten sam sposób za każdym razem, nie wypowiadali wciąż tych samych słów! Każda liturgia jest dla mnie jakąś emanacją klerykalizmu.
Każdy taki komentarz jest emanacją antyklerykalizmu. Proszę doczytać na temat historii liturgii, żeby się wypowiadać z większym szacunkiem do tego, czego się nie rozumie.