20210617 100 metrów historii ul Farna

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 сен 2024
  • Jarosław Mikołajczyk - edukator MPPP Gniezno
    Muzealny detektyw, Internetowe Muzeum Gniezna
    www.muzeumgnie...
    Patryk Pawlak / patrykpawlakwydawnictwo
    Patryk Pawlak relacja na żywo. Leszek Kabaciński wstawki foto
    Robert Anioł, gazetka w rękach słuchaczy.
    Kwerendy Sławomir Łubiński
    Cały wywiad dla TVP Poznań, nigdzie nie publikowany,
    Zygmunt Karpiński
    Upoważnienie dla dyrektora Zygmunta Karpińskiego wystawione przez prezesa i zarząd Banku Polskiego do dysponowania depozytem złota
    Pomoc lokalnych portali Gniezno24 Rafał Wichniewicz i Dawid Jung.
    Mapa Kirschensteina 1787
    Kościół Rzymskokatolicki p.w. Świętej Trójcy w Gnieźnie
    Ks. Major Mateusz Zabłocki
    Upoważnienie dla dyrektora Zygmunta Karpińskiego wystawione przez prezesa i zarząd Banku Polskiego do dysponowania depozytem złota.
    www.bankier.pl...
    Koszalin. Legiony wojska Polskiego utworzone w Gnieźnie
    Guzik Wam pokażemy. Wystawa.
    Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie 2018
    Mapa Kirschensteina 1787
    Stanisław Kubski (ur. 13.08.1876 w Książu, zm. 18.05.1942 Monachium) - Polski duchowny katolicki, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego, kapłan proboszcz św. Trójcy Gniezno , męczennik.
    Galeria Krystyna Jóźwiak
    gniezno.naszem...
    pl.wikipedia.o...
    Dźwięk w dudach powstaje przez wzbudzenie drgań stroika powietrzem wydostającym się pod ciśnieniem ze stałego zbiornika powietrza - tzw. worka. Instrument może mieć jeden lub kilka podwójnych albo pojedynczych stroików zależnie od odmiany regionalnej. Stroiki nie mają kontaktu z ustami grającego, znajdują się w zamkniętej komorze pomiędzy częściami drewnianego korpusu[1].
    Sposób wdmuchiwania powietrza do worka przez rurkę może być dwojaki: a) poprzez przyciskanie łokciem ręki skórzanego worka (mieszka czy dymki) i stąd wtłaczanie powietrza do worka b) przez wdmuchiwanie ustami.
    Z worka powietrze przechodzi przez stroiki do piszczałek. Melodię wydobywa się za pomocą drewnianej piszczałki melodycznej z otworami tzw. przebierki. Dźwiękom melodii towarzyszy jeden lub więcej stałych dźwięków burdonowych z dłuższych piszczałek bez nawierconych otworów, zwanych bąkiem. W zależności od regionu występują dudy z 1 do 3 burdonów (np. dudy szkockie).
    Dudy składają się z: jednej lub kilku piszczałek melodycznych zaopatrzonych w stroiki trzcinowe (pojedyncze - tzw. klarnetowe lub podwójne - tzw. obojowe) i otwory boczne;
    jednej lub kilku piszczałek burdonowych wydających dźwięk stały o niskiej wysokości;
    zbiornika powietrza z koziej lub owczej skóry; (we współczesnych typach dud zastępowanych innymi materiałami, na przykład gore-texem)
    rurki do wdmuchiwania powietrza do zbiornika (w rozwiniętym typie dud, jak np. w śląsko-żywieckich gajdach, jest ona zastąpiona mieszkiem poruszanym ramieniem gajdosza).
    Historia: Dudy znane były już w armii rzymskiej. Przeniesione z Azji do Europy w średniowieczu w IX w. [3], zostały włączone do europejskiego instrumentarium ludowego. Ich okres rozkwitu przypadł na XV wiek, kiedy były używane na dworach królewskich, znalazły zastosowanie również w orkiestrach wojskowych.
    Dudy szczególnie popularne do dziś są w ludowej muzyce szkockiej (tzw. bagpipe) i bułgarskiej (tzw. гайда-gajda), także w muzyce z Irlandii (uilleann pipes), rejonów Hiszpanii - Galicji i Asturii (gaita) i Francji - Bretanii (biniou). Nie mniej popularne są dudy na Słowiańszczyźnie oraz wśród Bałtów - szczególnie na: Białorusi[4]; (дуда/duda), w Czechach (dudy) i na Łotwie (dūdas). Nazwa dudy (bądź bardzo podobna) rozpowszechniona jest w większości języków zachodnio- i wschodniosłowiańskich, bałtyjskich, a także w języku niemieckim (dudelsack).
    dudziarze.pl/pr...
    Mikołaj Woźniak
    moje-gniezno.pl...
    pl.wikipedia.o...
    Igrzec (aktor-śpiewak) imieniem Jurek ujawnił się w Gnieźnie, w 1235
    gniezno.naszem...
    Opis mapy Kirschensteina 1787 Gniezno w roku 1787 - Lech 1925-08-06
    Upoważnienie dla dyrektora Zygmunta Karpińskiego wystawione przez prezesa i zarząd Banku Polskiego do dysponowania depozytem złota
    Podziękowania
    Gniezno 24- Rafał Wichniewicz, Dawid Jung, Mikołaj Woźniak, oraz tajemniczejmy katowi, oraz Teatrowi 100 metrów historii z liceum w Gnieźnie
    Podkład muzyczny:
    www.front-music...
    Moje filmy na RUclips:
    www.leszekkabac...
    Przekaż darowiznę
    www.leszekkabac....
    Na utrzymanie strony www.leszekkabac....
    zrzutka.pl/36d...
    Robert Anioł, Zdjęcie Katedry, J. Mikołajczyk opowiada.

Комментарии •