Dzień dobry wszystkim telewidzom! Jestem mamą Łukasza i pragnę po raz kolejny wyrazić swoją dumę z syna, który nigdy nie oglądał się za dziewczętami, prywatkami i używkami, jak inni w jego wieku, tylko wybrał ciężką pracę i podążył za marzenia - tak, jak mu ksiądz Marek z naszej rodzinnej parafii przykazał. Teraz jest redaktorem i robi poważne programy o samochodach. Dzisiaj o elektryce pięknie mówi... Pamiętam, że Łukaszek zawsze lubił taką kolejkę na bateryjki, którą przysłała mu ciocia z Hamburga. Mój Boże... jak on się bawił! Wymieniał ciągle te bateryjki, zmieniał tory, budował tunele z klocków... Oj, tęsko mi do tych czasów, kiedy miałam go na co dzień z tą kolejką i zestawem samochodzików. Ach... Ten czas leci i dzieci wychodzą w świat, a matki muszą się z tym pogodzić. :( Mi było ciężko i do dziś podrzucam mu kanapki w śniadaniówce, żeby głodny nie chodził do pracy. Jego ulubione: szyneczka, pomidorek, serek, szczypiorku trochę... Czasami z pasztecikiem i ogórkiem kiszonym od sąsiada z beczki. Dziękuję wszystkim, że tak wspieracie mojego syna! Pozdrawiam wszystkich telewidzów! Dumna matka, Danka Bąk-Żbik
@@CaroSeria Łukaszku, jesteś moim najukochańszym synkiem, ale dla takiego zachowania nie mam uznania. Oj, nie mam. Z matki chcesz alkoholiczkę tu zrobić... A tak alkohol w małej ilości, to wszyscy wypijamy - przy jakimś obiadku, przyda się... Ostatnio, jak zabrałam Cię na Sylwestra Marzeń z Dwójką do Zakopanego, to też napiłeś się ze mną i ciocią Elżbietą naleweczki z naparsteczka. Tak Ci się podobało, żeśmy natańcowali za wszystkie czasy! "Przetańczyć z tobą chcę całą noc...". Piękne wspomnienia.
Super pomysł. Osobiście proponuje przetestować jaki realny wpływ na zasięg mają takie czynniki taki jak: -komplet pasażerów w samochodzie -używanie klimatyzacji lub ogrzewania Dodatkowo prosiłbym informacje o serwisowaniu takich samochodów, jakie części podlegają rutynowej wymianie co jakiś czas, jaką żywotność mają np. hamulce jeżeli przeważnie korzystamy z rekuperacji.
@@ukaszabecede7536 tak nie do końca. Wyobraź sobie że w każdym gospodarstwie jest takie auto ( tak jak pralka) i każdy ładuje się mocą 20kW. Na tą chwilę sieć energetyczna nie jest przygotowana. Widać to np. podczas gorącego lata kiedy sieć często nie wytrzymuje. Wielokrotnie widzialne jak pogotowi najwyższych napięć stało 8h pod linią WN i patrzyli czy sieć za bardzo się nie obniża.
SUPER. w końcu ktoś zaczął tłumaczyć "łopatologicznie'' to na co zwrócić uwagę przy zakupie elektryka! Tak "naukowego" odcinka jeszcze nie było!!! Czekam na więcej.
Temat na odcinek: - Firmy i infrastruktura ładowarek w Polsce - Rodzaje abonamentów, koszty ładowań - z czego korzystać przy planowaniu podróży elektrykiem po Polsce, Europie, na Chorwację - Czy jest możliwość rezerwacji stanowisk do ładowania w jakimś tam przedziale czasowym - Jakie oferty abonamentów mają producenci dla Polskich klientów na polskim rynku - Co i jak sprawdzić przed zakupem używanego elektryka - Wymiana pojedynczych cel w baterii - praktyka czy mit?
W przypadku ładowania ze zwykłego gniazdka warto dodać, że przy codziennym przypadku raczej rzadko będziemy potrzebowali ładować baterię od zera i też nie zawsze musimy ją doładować do 100% żeby móc rano korzystać z samochodu
Świetny pomysł na eserię! Chętnie zobaczę co się stanie kiedy samochód pokazuje 0%. No i co dalej? Holowanie, laweta, może inny elektryk przyjedzie i podładuje? Ile elektryk może stać bez ruchu zanim się rozładuje - np w sytuacji kiedy dojeżdżamy na lotnisko i wracamy za 2-3 tygodnie. Zużycie energii w różnych temperaturach, prędkościach, obciążeniu. Z boxem na narty, z rowerami na haku/dachu. Może jakąś przyczepę kempingową by pociągnąć i zobaczyć jak się ładuje auto na polu kempingowym? Spanie w elektryku w nocy - czy ma sens. No i pokażcie w końcu matkę wszystkich elektryków - Teslę ;) A może pójść krok dalej i stuningować jakiegoś elektryka, żeby pobił Suprę na torze?
Nie zgodzę się że nie ma sensu ładowanie ze zwykłego gniazdka 230V. No bo tak - wyjeżdżam o 8:00 rano z pełną baterią, kręcę się przez cały dzień, wykręcam nawet dajmy na to 100 km (prawie 3 razy tyle co statystyczna średnia). Czyli zjadłem, powiedzmy, 25 kWh (w końcu duże auto, zima, grzanie, kawałek autostrady... niech będzie najgorszy możliwy scenariusz). Wracam do domu o 20:00. Podpinam do gniazdka. Ciurkają sobie te kilowatogodziny, powolutku, z mocą 2.2 kW... Ale mają na to czas do 8:00 rano, kiedy znowu wyjadę. Czyli 12 godzin. 12 h * 2.2 kW = 26.4 kWh. A że zużyłem tylko 25 kWh, to rano mam znowu pełną baterię! (oczywiście w rzeczywistości ładowałoby się do 80% a nie do pełna, żeby spowolnić degradację) No i to jest jak najbardziej realny scenariusz, bo dokładnie tak od już ponad 2 lat się ładuję. I nic mnie nie obchodzi że "pełne ładowanie" trwa 24, 48, czy 72 godziny. Moje ładowanie trwa całą noc, i tyle mnie obchodzi.
Opowiedzcie o „opłacalności” takiego pojazdu. Jeden model wersja spalinowa vs elektryczna. Np jeżeli ma się panele w domu i jeździ się po mieście. Ile lat/km potrzeba do zwrotu takiej inwestycji
@@rghost1647 w tyłku ludzie maja ekologię elektryków, chodzi o opłacalność kosztów eksploatacji, czyli ile trzeba przejechać kilometrów żeby dopłata do elektryka się zwróciła :) Gdyby każdemu chodziło o ekologię to nikt by na potęgę nie wycinał katów, dpf i innych takich..
@@cardifluff jak jezdzisz na działkę czy do kościoła to się nigdy nie zwróci . jeśli zacznie "pracować" wozic towary , ludzi , narzędzia to tak kiedyś się zwróci i to mniej więcej jak się leasing kończy czy gwarancja . wtedy się go sprzedaje i kupuje kolejne .
Od tylu lat mówi się o elektrykach, a dopiero teraz pierwszy raz słyszę o czymś takim jak ładowarka pokładowa (i jej ograniczenia) oraz o sterowniku vel. to nie jest ładowarka. Brawo eCaroseria!
Wreszcie rzeczowo i prosto ogarnięty temat tego ładowania elektryków. Myślę że trzeba się do tego zacząć przyzwyczajać i pogodzić się z tym że czasy się zmieniają, chociaż chciałbym żeby spalinowce również zostały. Zastanawia mnie jedna kwestia - większość ludzi w Polsce mieszka w blokach z wielkiej płyty lub lat 2000 bez parkingów podziemnych, co sprawia że auta parkowane są gdzieś pod chmurką na chodniku lub osiedlowym parkingu - jak wtedy naładować taki samochód bez użycia publicznej ładowarki (całkowicie nieopłacalne finansowo). Jak ktoś mieszka w domku jednorodzinnym i nie jeździ po całym kraju, przy zmianie auta powinien już pomyśleć o elektryku z fotowoltaiką. Wyjdzie sporo taniej i ekologicznie ( chociaż pozostaje jeszcze kwestia utylizacji akumulatorów)
Brawo, wreszcie sensowny odcinek o elektryczności w elektrykach, trzymam kciuki by udało się go rozwinąć w kanał. Proponuję poruszyć kwestię co się dzieje z akualoterm po wyjechaniu do 0, oraz zachowanie elektryków gdy akumulator zwykły się w zimę rozładuje, jak poszczególne firmy radzą sobie z takim unieruchomieniem pojazdu, czy potrzebna tu laweta czy kable do połączenia akumultora od drugiego auta
- Analiza kosztów. Zarówno zakupu jak i samej eksploatacji. - Spadek zasięgu podczas spadku temp, będzie trudny do wykonania, ale np. porównanie zużycia energii w tym samym samochodzie, jadąc samemu, jadąc samemu z załączonymi światłami, ogrzewaniem szyby, dupy, muzyką w głośnikach etc. następnie jadąc z pasażerami i bagażem, jadąc z rowerami na dachu, jadąc z bagażnikiem na dachu, ciągnąc przyczepę. Jestem przekonany, że wyniki (różnice w zasięgu, zużycia KW) będą zaskakujące dla wszystkich. To chyba najistotniejsze kwestie. Ps - brawa za pomysł z tą serią ;)
Jako użytkownik EV uważam, że totalnie niepotrzebne i zakrzywiające postrzeganie EV jest podawanie czasów ładowania od 0 do 100%. Nikt ale to nikt nie zużywa codziennie baterii do 0% żeby potrzebować za 8 godzin 100%. Realnie każdego dnia przedział 40%-80% może do 100% (ale niektórzy producenci nie zalecają) ma sens. Wtedy czasy ładowania na kablu nawet na 230V wyglądają już znacznie przystępniej.
Nie mogę się doczekać! Elektryki zawsze najfajniej się u was ogląda, bo zawsze jest uczciwie. Nie ma ani pudrowania niedociągnięć, ani bagatelizowania atutów. Jako wielki fan wtyczkowozów (i szczęśliwy właściciel jednego, a wkrótce może nawet dwóch :) ), życzę wam powodzenia w dalszym obalaniu głupich mitów które uparcie się trzymają w świadomości Polaków.
@@boro6902 Kilka moich ulubieńców złapanych w sekcjach komentarzy polskich serwisów informacyjnych: - Ja w Katowicach mieszkam. Jakbym chciał się wybrać nad morze, to bym musiał 2 noclegi po drodze załatwiać żeby się naładować! Czyli 3 dni jadę tam, dzień na plaży, 3 dni z powrotem, i tyle z urlopu? - Ja w domu na wsi mieszkam. Do najbliższej stacji 50 km. Czyli jadę się naładować, wracam, i mam akurat dosyć baterii żeby jeszcze raz na stację dojechać. Co to ma być, gdzie to niby ładować?! - Takie to super eko niby, a prąd i tak z węgla, więc już lepiej dizelkiem jeździć. A za 3 lata te wszystkie toksyny z akumulatora się po prostu do krajów trzeciego świata wyśle. W imię Zielonego Ładu! - No i super, teraz spróbuj to za 5 lat sprzedać, jak akumulator będzie do wymiany za 150,000 zł... - Szkoda że produkcja tego ustrojstwa emituje tyle, że zwróci się po 800,000 km, kiedy auto już dawno będzie na złomie. A do tego jeszcze UTYLIZACJA! - No pewnie. A za 3 lata prąd po 5 zł za kWh i blackouty codziennie gdy się te prodiże czterokołowe podłączą. Spadajcie mi z tym! - Fajna zabawka dla bogatych, jako 6-ste auto żeby w sobotę po bułki podjechać. A na co dzień i tak bogacz będzie Bentleyem z V8 5.0 jeździł, takie eko... - Ładowanie 2 razy droższe niż LPG. Jak to się ma niby zwrócić? - Z moich podatków dopłacają do zabawek! - W życiu nie wsiądę do czegoś co lubi się czasem zapalić jak pochodnia. Te elektryki to trumny na kołach! - Taaaa, byle przecierka na parkingu, i szkoda całkowita. Spójrzcie na Norwegię. Zaraz będzie OC 10 razy droższe jak się tego więcej pojawi. ...mam kontynuować? Bo mam tego sporo więcej.
@@wojciechmuras553 wiesz akurat z tą ekologią to jest w tym trochę racji, szczególnie patrząc na to jak produkowana jest energia elektryczna i jak czyste potrafią być dzisiejsze auta. To nie jest też takie czarno białe, aczkolwiek nie dyskryminowałbym pod tym względem aut elektrycznych. Co do utylizacji, to nie utylizuje się wielu innych chociażby płynów eksploatacyjnych, poza tym przez system rekuperacji ograniczamy zużycie i pylenie z hamulców, a co za tym idzie zmniejszamy zanieczyszczeni chociażby ulic w miastach. Co do zasięgu- tutaj jeśli się mieszka na wsi to dlaczego nie ładować w domu, jeśli ma się 50km do najbliższej stacji? Z resztą gdzie są takie miejsca w Polsce, to są jakieś procenty, więc uważam to za gadanie dla gadania. Akurat największym problemem jest zasięg- patrzę na to z perspektywy wyjazdu na przykład na narty w Alpy- tutaj zaczyna się pewien problem. Potrzebne jest wtedy moim zdaniem auto (z resztą mój tata też tak uważa, dlatego on się skłania do hybrydy plug-in), które może przejechać na ładowaniu ok.350-400km, a nie oszukujmy się, elektryk nie da rady z 3 osobami i bagażami przejechać takiej odległości w zimę. Tutaj problem jest nawet nie tyle z koniecznością zatrzymania się a postojami, które razem z ładowaniem akumulatorów dodają nam +/- 4h postoju, w założeniu, że trafimy na szybkie ładowarki. Ale ok, jeśli już będzie to 350 na jednym ładowaniu to można pojechać na dwa razy- do przeżycia, z tym, że żeby to właśnie był taki zasięg, a raczej jest to niemożliwe. Z jazdą po Polsce to bez przesady- dwa ładowania w drodze nad morze? To ja się tyle razy zatrzymuję jadąc autem benzynowym, naprawdę trzeba być mocno uprzedzonym żeby uznać to za wielki problem. Ja nie jestem ani jakimś super fanem elektryków, bo uwielbiam, też auta spalinowe, podoba mi się dźwięk silnika (tylko nie tych nieszczęsnych 3-cylindrów) ani nie jestem elektro-sceptykiem. Będąc szczerym chętnie przesiadłbym się na auto elektryczne, bo przy moim użytkowaniu, generowałoby to mniejsze koszty, a dodatkowo bardzo dużo korzystam z auta w mieście i na trasach załóżmy do tych 350km, a nawet jakbym miał przejechać 700 to i tak żaden problem, natomiast ciągle czekam na zawiązanie wspólnoty na moim osiedlu, bo chciałbym przedyskutować kwestię ładowania takiego auta i powiem szczerze, że będę mocno naciskał w zasadzie używając jako argumentu kwestii, która jest mocno lobbowana a tak jak już wspomniałem nie jest do końca czarno-biała czyli ekologii. Ogólnie to o ile początkowo byłem lekko sceptyczny tak myślę, że rozwój technologii sprawi, że już niedługo wiele problemów zostanie wyeliminowanych a stawianie na tego typu napędy sprawi, że po prostu producenci będą musieli oferować szeroką gamę aut, dopasowanych do gustów każdego odbiorcy. Wszystko ma swoje plusy i minusy, a niechęć jest spowodowana tylko i wyłączenie przyzwyczajeniem i brakiem otwartości na nowe technologie.
W końcu ktoś pokazał te wtyczki i co się za nimi kryje. Bravo. Elekromobilnoś to przyszłość. Jeśli ktoś tego nie rozumie niech nadal chałasuje i smrodzi swoim tdi. Z każdym rokiem infrastruktura ładowarek będzie lepsza.
Bąku wymiatasz ;) konkretnie i w końcu ktoś dokładnie podjął temat elektryka, nie tylko ile waży, jak skręca, czy wejdzie 5 walizek. Czekam na kontynuację !!!
Z pewnością potrzebny jest film o bateriach. Recykling-trzeba omówić fakt że baterie nie będą zakopane na plaży w Ustce. Najlepiej skontaktować się z firmami które co prawda raczkują w pl ale nawet one recyklinguja znaczne części masy akumulatora. W usa są firmy co odzyskują 90% masy. Jak to wygląda of strony prawnej jakie są minimalne poziomy recyklingu. Degradacja-jak szybko przebiega i co potem. Koszty produkcji baterii itd itd.
Powiem tak. Elektryk jest super jeśli ładujemy go w domu. W przeciwnym razie nie ma to sensu bo przy „normalnych” cenach paliwa ładowanie aut na stacjach rozsianych po Polsce nie jest tańsze. Moja przejażdżka do Wrocławia z Warszawy (pomijając przerwy na ladowanie) kosztowała mniej więcej tyle że gdybym zatankował swoje kombi i jechał ze spalaniem na poziomie 8l/100 km.
Bardzo sie ciesze Lukaszku, wlasnie takich testow potrzeba aby zwykly Kowalski zobaczyl co z czym sie je. Mysle ze powinniscie po koleji, a duzo ich nie ma, brac kazdego elektryka i pokazywac oprocz tych co juz byly, aby kazdy mogl zobaczyc czy chce kupic czy nie, zarowno te male - miejskie, jak i drozsze i luxusowe.
Doświadczenia do przeprowadzenia - szkody parkingowe i stłuczki vs. obalanie mitów o kosztach napraw / szkodach całkowitych w razie nawet delikatnego uszkodzenia. Mity takie narosły, że trzeba wyprostować temat i jasno powiedzieć, kiedy plastiki i blachy się wymienia, a kiedy cała platforma jest do wymiany i ile z tego idzie do recyklingu, a ile na wysypisko (konkretnie w Polsce, a nie w hipotetycznych założeniach producentów). Bierzcie auta z parku prasowego i mówcie "dziś Wam tę furę rozbijemy, bo trzeba zrobić o tym materiał ;)" No i jeszcze klasyka - żywotność ogniw akumulatorowych, wpływ temperatury, grzania, klimy itp. Warto do testów poszukać aut kilkuletnich i pokazać, ile zostało z pojemności oraz zasięgu auta nowego. Jak spalinowy wóz nowy ma 700-1000 km zasięgu, to 10 lat później to się nie zmienia. A w elektryku kupionym tak, aby "nad morze dojechał", czy przed końcem 3-4 letniego leasingu nadal da radę? ;)
Super seria się szykuje, temat na czasie, czekam na kolejne prezentacje. 👍 Może fajnie byłoby zrobić taki ranking realnie przejechanych kilometrów tylko na prądzie bo te wszystkie dane WLTP podawane przez producentów to na plaster do du... się nadają. Oczywiście przejechanych kilometrów na prądzie w warunkach miejskich (a nie autostradowych) bo do tego stworzono pluginy.
Świetny pomysł na nową serię :) może z czasem uda się pokazać przykładowa trasę takim elektrykiem, np z W-wy do powiedzmy Koszalina, gdzie część trasy jest autostrada, a część drogami lokalnymi. Ciekaw jestem jak to wygląda w praktyce, z dostępnością miejsc do ładowania, realnym czasem i niedogodnościami związanymi z podróżą właśnie takim autem :)
Mnie ciekawią następujące sprawy: - zasięg przy prędkościach autostradowych 140km/h (gdy jest ciepło i gdy temp poniżej 0) - szybkość ladowania gdy ładują sie także inne auta - szybkość ladowania przy ujemnych temperaturach - o ile rośnie zużycie prądu gdy mamy np boxa na dachu albo rowery
Świetny pomysł na nowa serie , elektromobilność wytłumaczona klarownie krok po kroku w taki Caroseryjny sposób… będę trzymał kciuki !! Fajnie by było jakobyście pochylili się nad tesla model 3 sr+ i Long range ? Porównanie zasięgu miejskiego , około miastowego i autostradowego. W jaki sposób przyoszczędzić na zużyciu w danym elektryku jak dbać o trwałość baterii i niższe zużycie … Powodzenia 😊👍👍
Proszę o odcinek w którym będzie mowa o: - koszt wymiany baterii VW plug in - czy jest możliwość wymiany/naprawy pojedynczych ogniw czy lepiej wymienić całą baterię - czy producenci na gwarancji wymienią baterię? - jak sprawdzić i kiedy najlepiej sprawdzić (latem/zimą)stan zużycia baterii. - jaka jest żywotność baterii marka VW - jakie są rodzaje baterii - ile cykli ładowania ma bateria - czy lepiej ładować baterię kiedy jest do końca rozładowana czy może w przedziale 30% - 70% - jak dbać o baterię, o jej żywotność - czy lepiej ładować baterię powolnym procesie dla jej żywotnośći? - jak zresetować baterię aby była do pełna naładowana? Kilka pełnych powolnych cykli ładowania....? - czy są jakieś aplikacje do monitorowania aby można było sprawdzić żywotność baterii?
Świetna seria zawsze coś nowego.Ja nigdy nie chciałem mieć smartwatch-a.Ponieważ twierdziłem,że to zabawka,gdy kupiłem swojego pierwszego smartwatcha.Przyzwyczaiłem się i ciężko mi się z powrotem przestawić,na tradycyjne zegarki.Dokładnie tak jest z samochodami elektrycznymi Pozdrawiam
tematyka? zakończenie filmu jest bardzo dobre, właśnie co zrobić i jak zrobić żeby zjechać autem bez prądu ? nie pchniesz, nie dowieziesz wachy w w baniaku, przecież :))
Super seria .Najlepszy kanał o elektrykach . Czas ładowania z domu i słupka. Jak daleko przejedzie z włączonym ogrzewaniem na pokładzie i wszystkimi bajerami .
Trzymam kciuki za rozwój tej serii i ogólnie elektryków w Polsce. Czekam teraz Renault ZOE R135 i powoli zastanawiam się, czy nie wymienić drugiego spalinowca w rodzinie również na bateryjkowóz w postaci Kia EV6
1. Fajny byłby odcinek w którym pokażecie jak zaplanować trasę pod kątem ładowania, zawszę jak jadę w jakąś trasę to zastanawiam się gdzie szukać ładowarki gdybym miał elektryka. Czy taką trasę trzeba planować przed wyjazdem czy można spontanicznie pojechać. Wiem że istnieją jakieś aplikacji ale fajnie by było w praktyce zobaczyć jak to działa. 2. Jak spadnie zasięg w momencie gdy zapakujecie 4 osoby i pełny bagażnik - co z tego że zasięg to 300-400km jak w trasę jeździ się często z rodziną
Proponuje zrobić doświadczenie, naładować dwa takie same samochody i ruszyć w trasę. Jeden ładować klasycznie w najwolniejszy sposób z gniazda 230v a drugi najszybszy i sprawdzić jak to się ma do zasięgu, bo jestem pewien że ten ładowany w tym przypadku 48h będzie miał realnie większy zasięg
Super film, pierwszy raz usłyszałem o tej prostownicy w samochodzie i ograniczeniach które powoduje. Mimo tego, ze oglądam jakieś angielskie recenzje itd to nikt o tym nie wspomina.
Każdy tylko testuje ładowanie i zasięg A jeszcze nikt nie testował (po za kiksterem model 3p) elektryków na torze. Porównanie np. Tesla model Y vs BMW X4. Super seria ta eCaroseria
Mam pare pytań, dotyczących elektromobilnosci: 1. Już poruszone, ale co się stanie, jak zabraknie prądu? Można chociaż zepchnąć auto? 2. Ile prądu pobiera „na postoju” przy włączonym ogrzewaniu ? 3. Czy więcej prądu zużywa „odpalone” auto czy uruchomiona pompa ciepła? 4. Ile czasu potrzeba do pełnego nagrzania auta? Np na zewnątrz(jak i wewnątrz) jest -2 i czas do osiągnięcia np +20 wewnątrz ? 5. Jaki wpływ na baterie, jej pojemność i żywotność, ma ładowanie szybkimi ładowarkami? 6. Czy można podładować elektryka przez kable z innego auta elektrycznego i spalinowego? 7. Dacie się przejechać jakimś fajnym elektrykiem ? 🤣🤣 Pozdrawiam i nie mogę się doczekać kolejnych odcinków, z nowej ale także każdej innej seri CaroSeria 😍
Jedna uwaga. Przy przeliczaniu czasu musimy pamiętać, że akumulatory do 80% ładują się szybko a powyżej już wolniej więc czas ładowania nie możemy określać liniowo. Plus ładowanie prądem DC skraca żywotność baterii. Odcinek super i czekam na kolejne :D
@@Tomaskii Dokładnie tak. Coraz więcej będzie Stacji Ładowania DC i tego się nie uniknie. W myśl przyszłości podróż samochodem elektrycznym będzie musiała wiązać się z zatrzymaniem na przysłowiową kanapkę na 20 min a w tym czasie nasze auto naładuje się do 80% i będziemy mogli ruszać dalej w podróż. Uważam, że 5 lat maksymalnie wystarczy aby technologia poszła do przodu. Niestety musimy również patrzeć na temat stacji ładowania pod kątem infrastruktury elektro-energetycznej.
Fajnie byłoby zobaczyć porównanie jednego z najlepszych elektryków czyli Kii ENiro z jednym z najgorszych czyli VW ID3 w teście 1:1. Gdzie auta jadą razem mają podobną moc, baterię, napęd na jedną oś, te same warunki itp. z porówananiem ile są w stanie przjechać, ile zuźywają kwh na 100 km itd. Tylko plis nie na autostradzie gdzie elektryki wypadają zawsze najgorzej bo nic nie rekuperują tylko w normalnym mieszanym cyklu - miasto/ krajówki/ ekspersówka :)
W koncu kto mi wyjasnil co i jak.. ile razy widzialem na stacji taka ladowarke to cholera nie wiedzialem czym sie rozni type od ccs’a itp. A czy kupujac dowolnego elektryka, zawsze mamy wybor mocy tej ladowarki pokladowje ?
Testy zasięgów przy prędkościach autostradowych 140km/h, planowanie trasy, np. Gdansk Zakopane Jakie są ładowarki (firmy) w Polsce, co jest najkorzystniejsze czy warto brać abonament…. Jak wyglada krzywa ładowania (nie warto ładować na mocnej ładowarce w trasie, baterii powyżej 80%). Ja raczej znam odpowiedzi na te zagadnienia, ale nie wiem jak to wyglada w samochodach innych niż tesla. Myśle że wielu osobom by to pomogło w wyborze :)
A ja się cieszę że inne konty kamery. Widać sąsiadów. Siemanko Marianek!! (To ten z brązowym dachem) Dla porównania, u siebie podciągałem 60 amperową ładowarkę. Ładuje na 48 Amp.
Jestem elektrykiem. Wielki szacun za przygotowanie, wymowę po polsku - kilowatÓW, amperÓW. Za gniazda 32A i 16A, prąd stały i przemienny. Możesz jeszcze dodać liczbę pinów w gniazdach siłowych, bo są 4 i 5 pinowe (osobne lub razem PE i N) opisywane jako 4P i 5P. Pokłony za pokazanie grubości kabli, moc przyłączeniową... Z uwag - nie przychodzi Pan z elektrowni, tylko z zakładu energetycznego, to samo tyczy się przydziału mocy. W 10:28 zrobiłeś błąd mówiąc, że ładowarka pokładowa ma 22 kilowatogodziny( a powinieneś 22 kilowaty). Zasłużyłeś, więc zdradzę Ci sekret jak piją elektrycy: Anoda, Katoda, Uziemienie, FAZA :)
Krótko i na temat i to mi się podoba . Teraz już wiem że mając przydział 16 kW może być krucho z ładowaniem elektryka. Wall-box powinien mieć opcje dodatkowej regulacji prądu ładowania np żeby zejść do bezpiecznego poziomu.
Zejdzie do takiego poziomu sam, z automatu, jak będzie „czuł”, ze w domu są podłączone inne urządzenia. Poza tym zawsze możesz zwiększyć przydział mocy w zakładzie energetycznym
Nie mówi się korki wyjeb.... tylko "Nastąpiło otwarcie wyłącznika nadprądowego". Chociaż to pierwsze określenie ma zdecydowanie więcej uroku 🤣. A tak na poważnie: takiego wytłumaczenia o co chodzi z tymi ładowarkami nie powstydziłby się nawet Nikola Tesla. Gratulacje!
Świetny pomysł! Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki. Często poruszany jest aspekt tego że na przykład przy niskim zasięgu wyłącza się klimatyzacja ogrzewanie czy jak w Renault nawet cisza radio. Możecie to sprawdzać?
Dla mnie ciekawe było by przetestowanie jakiegoś auta dostawczego, np popularnego eDucato, ale pod obciążeniem, aby zobaczyć ile tam z obiecanego zasięgu zostanie. A poza tym busa u Was jeszcze nie było, może wyjść zabawnie! Świetna robota, pozdrawiam!
Najważniejsze, jak wyglądają serwisy i gwarancje: -co się dzieje jeśli zespół napędowy ulegnie awarii? - co się dzieje jeśli bateria ulegnie awarii? - utylizacja, czy można tak jak każdy inny samochód oddać na skup? - wypadek, ryzyko zapłonu baterii itp.
@ Łukasz Nie dużo osób ma w domu gniazdko skąd "może wziąć" 22 kW mocy. Zazwyczaj (zależy od operatora i o jaką moc wystąpileś na etapie zakupu przyłącza) masz 12 kW. Każde zwiększenie mocy (piszę z rejonu obsługiwanego przez Energę): a)kosztuje (jednorazowo i później stale co miesiąc) b) nie zawsze (a raczej rzadko) jest możliwe A pamiętaj, że dom potrzebuje mocy - więc raczej będzie to kosztowna zabawa o czym pisał /a raczej nagrywał/ Zahar.
Brawo. Potocznie niestety będziemy się mylić (evse/ ładowarka) , ale to pikuś. Merytorycznie super. Dodam że warto jeszcze wiedzieć ile mocy samochód przyjmie na DC czy 100 czy np 250 kW prądu stałego
co do tych kabelków to chodzi bardziej o 3 fazy czyli 3 przewody z napięciem jeden zerowy i jeden od uziemienia ( jeżeli jest 5 kabelków, bez uzmieniea mamy 4 kabelki) natomiast jeżeli w budynku mamy instalację 1F czyli jednofazową to wszystko będzie śmigać na dwóch przewodach fazowym i zerze a moc maksymalna to około 3.6 kW, w przypadku 3F moc maksymalna uzależniona będzie od umowy i zabezpieczenia jakie znajdzie się w przyłączu kurcze taki trochę chaos ale pisze to na leżąco, a że robię przy tym to trochę w uszy kole XD
Czy są auta elektryczne które można wykorzystać jak agregat zasilający dom w przypadku braku prądu? Słyszałem, że podobno w Stanach, Prius miał taką "przystawkę" dodatkowo płatną. Oczywiście akurat Prius nie jest dobrym przykładem, gdyż nie jest elektrykiem...
Super jak moglibyście omówić cały ten proces ładowania przy słupkach. Jakie karty, kto co daje, ile za to realnie się płaci, jak się płaci. Taka nuda, ale skoro jedziemy się już gdzieś ładować to jak to obsługiwać. P.S. To nie jest ładowarka
Z ciekawostek: Thomas Schmall (członek zarządu VW) ogłosił, że Ford zbuduje 2 modele elektryczne w oparciu o volkswagenowską platformę dla elektryków tj MEB. Planowany volumen: 1,2 mln aut w 6 lat.
Może coś o bateriach ? Co w momencie kiedy chcemy kupic elektryka, ale np. baterie są do wymiany.. Jaki to koszt, co z utylizacją, czy to się w ogóle opłaca ?
Silny wymiata ze wstawkami XD pamiętajcie: "To nie jest ŁADOWARKA" XD
Dzień dobry wszystkim telewidzom! Jestem mamą Łukasza i pragnę po raz kolejny wyrazić swoją dumę z syna, który nigdy nie oglądał się za dziewczętami, prywatkami i używkami, jak inni w jego wieku, tylko wybrał ciężką pracę i podążył za marzenia - tak, jak mu ksiądz Marek z naszej rodzinnej parafii przykazał. Teraz jest redaktorem i robi poważne programy o samochodach. Dzisiaj o elektryce pięknie mówi... Pamiętam, że Łukaszek zawsze lubił taką kolejkę na bateryjki, którą przysłała mu ciocia z Hamburga. Mój Boże... jak on się bawił! Wymieniał ciągle te bateryjki, zmieniał tory, budował tunele z klocków... Oj, tęsko mi do tych czasów, kiedy miałam go na co dzień z tą kolejką i zestawem samochodzików. Ach... Ten czas leci i dzieci wychodzą w świat, a matki muszą się z tym pogodzić. :( Mi było ciężko i do dziś podrzucam mu kanapki w śniadaniówce, żeby głodny nie chodził do pracy. Jego ulubione: szyneczka, pomidorek, serek, szczypiorku trochę... Czasami z pasztecikiem i ogórkiem kiszonym od sąsiada z beczki. Dziękuję wszystkim, że tak wspieracie mojego syna! Pozdrawiam wszystkich telewidzów! Dumna matka, Danka Bąk-Żbik
Pani Danuto! Jest Pani wspaniałą matką i dobrze Pani syna wychowała. A na dodatek jest bardzo przystojny 🙂
Mamo, kanapki pyszne były. Choć pewnie nie tak pyszne, jak to pół litra, które wypiłaś przed napisaniem tego komentarza 😘
@@CaroSeria Łukaszku, jesteś moim najukochańszym synkiem, ale dla takiego zachowania nie mam uznania. Oj, nie mam. Z matki chcesz alkoholiczkę tu zrobić... A tak alkohol w małej ilości, to wszyscy wypijamy - przy jakimś obiadku, przyda się... Ostatnio, jak zabrałam Cię na Sylwestra Marzeń z Dwójką do Zakopanego, to też napiłeś się ze mną i ciocią Elżbietą naleweczki z naparsteczka. Tak Ci się podobało, żeśmy natańcowali za wszystkie czasy! "Przetańczyć z tobą chcę całą noc...". Piękne wspomnienia.
Nie oglądał się za dziewczętami? Hmmm 🤔 To tylko strata dla tych dziewcząt😂😂😂
Super pomysł. Osobiście proponuje przetestować jaki realny wpływ na zasięg mają takie czynniki taki jak:
-komplet pasażerów w samochodzie
-używanie klimatyzacji lub ogrzewania
Dodatkowo prosiłbym informacje o serwisowaniu takich samochodów, jakie części podlegają rutynowej wymianie co jakiś czas, jaką żywotność mają np. hamulce jeżeli przeważnie korzystamy z rekuperacji.
Silny wiatr wystarczy żeby obniżyć odległość.
@@stuletnikawaler9743 Dziękujemy panie obvious. LOL w spalinowcach też.
Elektryki Hyundai mają przeglądy co 15tys. km. Wymiana płynu chłodzącego baterie + inne drobiazgi.
Ja bym dodał ciśnienie w oponach
bardzo dobre propozycje, dodałbym:
box ewentualnie rower na dachu.
Mach-E może mieć hak więc załatwić takiego i wrzucić przyczepkę obciążoną.
Korki wyjebało😁 - wreszcie konkretny i sensowny odcinek o wtyczkowozach. Brawo Bąku, brawo reszta ekipy. Dzięki
a gdyby ładowało się nagle 3tysiące aut, elektrownię by wyjebało XD
@@Sebastian_Ch. serio? A 3000 pralek czy żelazek czy grzejników „wyjebalo” elektrownie?
@@Sebastian_Ch. zerowe pojęcie o elektroenergetyce XDDDDD
@@ukaszabecede7536 tak nie do końca. Wyobraź sobie że w każdym gospodarstwie jest takie auto ( tak jak pralka) i każdy ładuje się mocą 20kW. Na tą chwilę sieć energetyczna nie jest przygotowana. Widać to np. podczas gorącego lata kiedy sieć często nie wytrzymuje. Wielokrotnie widzialne jak pogotowi najwyższych napięć stało 8h pod linią WN i patrzyli czy sieć za bardzo się nie obniża.
@@Sebastian_Ch. i każdy mocą 50-100 kW
SUPER. w końcu ktoś zaczął tłumaczyć "łopatologicznie'' to na co zwrócić uwagę przy zakupie elektryka!
Tak "naukowego" odcinka jeszcze nie było!!! Czekam na więcej.
Temat na odcinek:
- Firmy i infrastruktura ładowarek w Polsce
- Rodzaje abonamentów, koszty ładowań
- z czego korzystać przy planowaniu podróży elektrykiem po Polsce, Europie, na Chorwację
- Czy jest możliwość rezerwacji stanowisk do ładowania w jakimś tam przedziale czasowym
- Jakie oferty abonamentów mają producenci dla Polskich klientów na polskim rynku
- Co i jak sprawdzić przed zakupem używanego elektryka
- Wymiana pojedynczych cel w baterii - praktyka czy mit?
W przypadku ładowania ze zwykłego gniazdka warto dodać, że przy codziennym przypadku raczej rzadko będziemy potrzebowali ładować baterię od zera i też nie zawsze musimy ją doładować do 100% żeby móc rano korzystać z samochodu
Świetny pomysł na eserię! Chętnie zobaczę co się stanie kiedy samochód pokazuje 0%. No i co dalej? Holowanie, laweta, może inny elektryk przyjedzie i podładuje? Ile elektryk może stać bez ruchu zanim się rozładuje - np w sytuacji kiedy dojeżdżamy na lotnisko i wracamy za 2-3 tygodnie. Zużycie energii w różnych temperaturach, prędkościach, obciążeniu. Z boxem na narty, z rowerami na haku/dachu. Może jakąś przyczepę kempingową by pociągnąć i zobaczyć jak się ładuje auto na polu kempingowym? Spanie w elektryku w nocy - czy ma sens. No i pokażcie w końcu matkę wszystkich elektryków - Teslę ;) A może pójść krok dalej i stuningować jakiegoś elektryka, żeby pobił Suprę na torze?
Nie zgodzę się że nie ma sensu ładowanie ze zwykłego gniazdka 230V.
No bo tak - wyjeżdżam o 8:00 rano z pełną baterią, kręcę się przez cały dzień, wykręcam nawet dajmy na to 100 km (prawie 3 razy tyle co statystyczna średnia). Czyli zjadłem, powiedzmy, 25 kWh (w końcu duże auto, zima, grzanie, kawałek autostrady... niech będzie najgorszy możliwy scenariusz).
Wracam do domu o 20:00. Podpinam do gniazdka. Ciurkają sobie te kilowatogodziny, powolutku, z mocą 2.2 kW... Ale mają na to czas do 8:00 rano, kiedy znowu wyjadę. Czyli 12 godzin. 12 h * 2.2 kW = 26.4 kWh. A że zużyłem tylko 25 kWh, to rano mam znowu pełną baterię! (oczywiście w rzeczywistości ładowałoby się do 80% a nie do pełna, żeby spowolnić degradację)
No i to jest jak najbardziej realny scenariusz, bo dokładnie tak od już ponad 2 lat się ładuję. I nic mnie nie obchodzi że "pełne ładowanie" trwa 24, 48, czy 72 godziny. Moje ładowanie trwa całą noc, i tyle mnie obchodzi.
Opowiedzcie o „opłacalności” takiego pojazdu. Jeden model wersja spalinowa vs elektryczna. Np jeżeli ma się panele w domu i jeździ się po mieście. Ile lat/km potrzeba do zwrotu takiej inwestycji
O jakiej opłacalności mowa?
Elektryk kompensuje sie dopiero po 500tys km względem takiego samego benzyniaka.
@@rghost1647 w tyłku ludzie maja ekologię elektryków, chodzi o opłacalność kosztów eksploatacji, czyli ile trzeba przejechać kilometrów żeby dopłata do elektryka się zwróciła :) Gdyby każdemu chodziło o ekologię to nikt by na potęgę nie wycinał katów, dpf i innych takich..
Ja jestem ciekaw kiddy benzyniak albo diesel sie zwroca, po ilu latch eksplatacji.
@@robertszafraniec1685 dokładnie :D Bo idąc ich tokiem myślenia to spalinowy chyba tez powinien się „zwrócić”
@@cardifluff jak jezdzisz na działkę czy do kościoła to się nigdy nie zwróci . jeśli zacznie "pracować" wozic towary , ludzi , narzędzia to tak kiedyś się zwróci i to mniej więcej jak się leasing kończy czy gwarancja . wtedy się go sprzedaje i kupuje kolejne .
Od tylu lat mówi się o elektrykach, a dopiero teraz pierwszy raz słyszę o czymś takim jak ładowarka pokładowa (i jej ograniczenia) oraz o sterowniku vel. to nie jest ładowarka. Brawo eCaroseria!
Dokładnie. Nikt o tym nie wspomina. Jak zawsze Caroseria najlepsza. I prosto łopatologicznie wytłumaczone.
Wreszcie rzeczowo i prosto ogarnięty temat tego ładowania elektryków. Myślę że trzeba się do tego zacząć przyzwyczajać i pogodzić się z tym że czasy się zmieniają, chociaż chciałbym żeby spalinowce również zostały. Zastanawia mnie jedna kwestia - większość ludzi w Polsce mieszka w blokach z wielkiej płyty lub lat 2000 bez parkingów podziemnych, co sprawia że auta parkowane są gdzieś pod chmurką na chodniku lub osiedlowym parkingu - jak wtedy naładować taki samochód bez użycia publicznej ładowarki (całkowicie nieopłacalne finansowo). Jak ktoś mieszka w domku jednorodzinnym i nie jeździ po całym kraju, przy zmianie auta powinien już pomyśleć o elektryku z fotowoltaiką. Wyjdzie sporo taniej i ekologicznie ( chociaż pozostaje jeszcze kwestia utylizacji akumulatorów)
Brawo, wreszcie sensowny odcinek o elektryczności w elektrykach, trzymam kciuki by udało się go rozwinąć w kanał. Proponuję poruszyć kwestię co się dzieje z akualoterm po wyjechaniu do 0, oraz zachowanie elektryków gdy akumulator zwykły się w zimę rozładuje, jak poszczególne firmy radzą sobie z takim unieruchomieniem pojazdu, czy potrzebna tu laweta czy kable do połączenia akumultora od drugiego auta
Fajnie, że zająłeś się wreszcie elektryczną motoryzacją na poważnie.
Szczerze mówiąc, to oglądam tylko filmy o elektrykach.
- Analiza kosztów. Zarówno zakupu jak i samej eksploatacji.
- Spadek zasięgu podczas spadku temp, będzie trudny do wykonania, ale np. porównanie zużycia energii w tym samym samochodzie, jadąc samemu, jadąc samemu z załączonymi światłami, ogrzewaniem szyby, dupy, muzyką w głośnikach etc. następnie jadąc z pasażerami i bagażem, jadąc z rowerami na dachu, jadąc z bagażnikiem na dachu, ciągnąc przyczepę.
Jestem przekonany, że wyniki (różnice w zasięgu, zużycia KW) będą zaskakujące dla wszystkich.
To chyba najistotniejsze kwestie.
Ps - brawa za pomysł z tą serią ;)
Jako użytkownik EV uważam, że totalnie niepotrzebne i zakrzywiające postrzeganie EV jest podawanie czasów ładowania od 0 do 100%. Nikt ale to nikt nie zużywa codziennie baterii do 0% żeby potrzebować za 8 godzin 100%. Realnie każdego dnia przedział 40%-80% może do 100% (ale niektórzy producenci nie zalecają) ma sens. Wtedy czasy ładowania na kablu nawet na 230V wyglądają już znacznie przystępniej.
Super materiał! Tyle lat mówi się o elektrykach, ale nikt tak konkretnie i na luzie nie wytłumaczył podstaw tematu. Super
Było tez dużo u Zachara
Nie mogę się doczekać! Elektryki zawsze najfajniej się u was ogląda, bo zawsze jest uczciwie. Nie ma ani pudrowania niedociągnięć, ani bagatelizowania atutów. Jako wielki fan wtyczkowozów (i szczęśliwy właściciel jednego, a wkrótce może nawet dwóch :) ), życzę wam powodzenia w dalszym obalaniu głupich mitów które uparcie się trzymają w świadomości Polaków.
Jakich głupich mitów na przykład? Bo chyba się z takimi nie spotkałem, albo może żyje wśród tolerancyjnych ludzi.
@@boro6902 Kilka moich ulubieńców złapanych w sekcjach komentarzy polskich serwisów informacyjnych:
- Ja w Katowicach mieszkam. Jakbym chciał się wybrać nad morze, to bym musiał 2 noclegi po drodze załatwiać żeby się naładować! Czyli 3 dni jadę tam, dzień na plaży, 3 dni z powrotem, i tyle z urlopu?
- Ja w domu na wsi mieszkam. Do najbliższej stacji 50 km. Czyli jadę się naładować, wracam, i mam akurat dosyć baterii żeby jeszcze raz na stację dojechać. Co to ma być, gdzie to niby ładować?!
- Takie to super eko niby, a prąd i tak z węgla, więc już lepiej dizelkiem jeździć. A za 3 lata te wszystkie toksyny z akumulatora się po prostu do krajów trzeciego świata wyśle. W imię Zielonego Ładu!
- No i super, teraz spróbuj to za 5 lat sprzedać, jak akumulator będzie do wymiany za 150,000 zł...
- Szkoda że produkcja tego ustrojstwa emituje tyle, że zwróci się po 800,000 km, kiedy auto już dawno będzie na złomie. A do tego jeszcze UTYLIZACJA!
- No pewnie. A za 3 lata prąd po 5 zł za kWh i blackouty codziennie gdy się te prodiże czterokołowe podłączą. Spadajcie mi z tym!
- Fajna zabawka dla bogatych, jako 6-ste auto żeby w sobotę po bułki podjechać. A na co dzień i tak bogacz będzie Bentleyem z V8 5.0 jeździł, takie eko...
- Ładowanie 2 razy droższe niż LPG. Jak to się ma niby zwrócić?
- Z moich podatków dopłacają do zabawek!
- W życiu nie wsiądę do czegoś co lubi się czasem zapalić jak pochodnia. Te elektryki to trumny na kołach!
- Taaaa, byle przecierka na parkingu, i szkoda całkowita. Spójrzcie na Norwegię. Zaraz będzie OC 10 razy droższe jak się tego więcej pojawi.
...mam kontynuować? Bo mam tego sporo więcej.
@@wojciechmuras553 wiesz akurat z tą ekologią to jest w tym trochę racji, szczególnie patrząc na to jak produkowana jest energia elektryczna i jak czyste potrafią być dzisiejsze auta. To nie jest też takie czarno białe, aczkolwiek nie dyskryminowałbym pod tym względem aut elektrycznych. Co do utylizacji, to nie utylizuje się wielu innych chociażby płynów eksploatacyjnych, poza tym przez system rekuperacji ograniczamy zużycie i pylenie z hamulców, a co za tym idzie zmniejszamy zanieczyszczeni chociażby ulic w miastach. Co do zasięgu- tutaj jeśli się mieszka na wsi to dlaczego nie ładować w domu, jeśli ma się 50km do najbliższej stacji? Z resztą gdzie są takie miejsca w Polsce, to są jakieś procenty, więc uważam to za gadanie dla gadania. Akurat największym problemem jest zasięg- patrzę na to z perspektywy wyjazdu na przykład na narty w Alpy- tutaj zaczyna się pewien problem. Potrzebne jest wtedy moim zdaniem auto (z resztą mój tata też tak uważa, dlatego on się skłania do hybrydy plug-in), które może przejechać na ładowaniu ok.350-400km, a nie oszukujmy się, elektryk nie da rady z 3 osobami i bagażami przejechać takiej odległości w zimę. Tutaj problem jest nawet nie tyle z koniecznością zatrzymania się a postojami, które razem z ładowaniem akumulatorów dodają nam +/- 4h postoju, w założeniu, że trafimy na szybkie ładowarki. Ale ok, jeśli już będzie to 350 na jednym ładowaniu to można pojechać na dwa razy- do przeżycia, z tym, że żeby to właśnie był taki zasięg, a raczej jest to niemożliwe. Z jazdą po Polsce to bez przesady- dwa ładowania w drodze nad morze? To ja się tyle razy zatrzymuję jadąc autem benzynowym, naprawdę trzeba być mocno uprzedzonym żeby uznać to za wielki problem. Ja nie jestem ani jakimś super fanem elektryków, bo uwielbiam, też auta spalinowe, podoba mi się dźwięk silnika (tylko nie tych nieszczęsnych 3-cylindrów) ani nie jestem elektro-sceptykiem. Będąc szczerym chętnie przesiadłbym się na auto elektryczne, bo przy moim użytkowaniu, generowałoby to mniejsze koszty, a dodatkowo bardzo dużo korzystam z auta w mieście i na trasach załóżmy do tych 350km, a nawet jakbym miał przejechać 700 to i tak żaden problem, natomiast ciągle czekam na zawiązanie wspólnoty na moim osiedlu, bo chciałbym przedyskutować kwestię ładowania takiego auta i powiem szczerze, że będę mocno naciskał w zasadzie używając jako argumentu kwestii, która jest mocno lobbowana a tak jak już wspomniałem nie jest do końca czarno-biała czyli ekologii. Ogólnie to o ile początkowo byłem lekko sceptyczny tak myślę, że rozwój technologii sprawi, że już niedługo wiele problemów zostanie wyeliminowanych a stawianie na tego typu napędy sprawi, że po prostu producenci będą musieli oferować szeroką gamę aut, dopasowanych do gustów każdego odbiorcy. Wszystko ma swoje plusy i minusy, a niechęć jest spowodowana tylko i wyłączenie przyzwyczajeniem i brakiem otwartości na nowe technologie.
I to mi się podoba oby więcej było testowania i omawiania aut elektrycznych ❤
Jedyny kanał, który oglądam bez zwiekszania szybkości odtwarzania 😊😍
W końcu ktoś pokazał te wtyczki i co się za nimi kryje. Bravo. Elekromobilnoś to przyszłość. Jeśli ktoś tego nie rozumie niech nadal chałasuje i smrodzi swoim tdi. Z każdym rokiem infrastruktura ładowarek będzie lepsza.
Bąku wymiatasz ;) konkretnie i w końcu ktoś dokładnie podjął temat elektryka, nie tylko ile waży, jak skręca, czy wejdzie 5 walizek. Czekam na kontynuację !!!
No Panie toś mi zaimponował ,,,, czekam na więcej w tej tematyce ,,,,
Z pewnością potrzebny jest film o bateriach.
Recykling-trzeba omówić fakt że baterie nie będą zakopane na plaży w Ustce.
Najlepiej skontaktować się z firmami które co prawda raczkują w pl ale nawet one recyklinguja znaczne części masy akumulatora.
W usa są firmy co odzyskują 90% masy.
Jak to wygląda of strony prawnej jakie są minimalne poziomy recyklingu.
Degradacja-jak szybko przebiega i co potem.
Koszty produkcji baterii itd itd.
zapowiada się genialna seria o samochodach elektrycznych, których takich filmików jeszcze nie było na polskim youtubie :)
Zapowiada się genialna seria o pseudo ekologicznych samochodach
Powiem tak. Elektryk jest super jeśli ładujemy go w domu. W przeciwnym razie nie ma to sensu bo przy „normalnych” cenach paliwa ładowanie aut na stacjach rozsianych po Polsce nie jest tańsze. Moja przejażdżka do Wrocławia z Warszawy (pomijając przerwy na ladowanie) kosztowała mniej więcej tyle że gdybym zatankował swoje kombi i jechał ze spalaniem na poziomie 8l/100 km.
Bardzo sie ciesze Lukaszku, wlasnie takich testow potrzeba aby zwykly Kowalski zobaczyl co z czym sie je.
Mysle ze powinniscie po koleji, a duzo ich nie ma, brac kazdego elektryka i pokazywac oprocz tych co juz byly, aby kazdy mogl zobaczyc czy chce kupic czy nie, zarowno te male - miejskie, jak i drozsze i luxusowe.
Doświadczenia do przeprowadzenia - szkody parkingowe i stłuczki vs. obalanie mitów o kosztach napraw / szkodach całkowitych w razie nawet delikatnego uszkodzenia. Mity takie narosły, że trzeba wyprostować temat i jasno powiedzieć, kiedy plastiki i blachy się wymienia, a kiedy cała platforma jest do wymiany i ile z tego idzie do recyklingu, a ile na wysypisko (konkretnie w Polsce, a nie w hipotetycznych założeniach producentów).
Bierzcie auta z parku prasowego i mówcie "dziś Wam tę furę rozbijemy, bo trzeba zrobić o tym materiał ;)"
No i jeszcze klasyka - żywotność ogniw akumulatorowych, wpływ temperatury, grzania, klimy itp. Warto do testów poszukać aut kilkuletnich i pokazać, ile zostało z pojemności oraz zasięgu auta nowego. Jak spalinowy wóz nowy ma 700-1000 km zasięgu, to 10 lat później to się nie zmienia. A w elektryku kupionym tak, aby "nad morze dojechał", czy przed końcem 3-4 letniego leasingu nadal da radę? ;)
Świetny merytoryczny materiał...jestem pozytywnie zaskoczony. "Łysy z Silnym bawią i uczą" ;) tak się powinna nazywać seria ;)
Świetny pomysł na nową nazwę serii Brazzers.
Super seria się szykuje, temat na czasie, czekam na kolejne prezentacje. 👍
Może fajnie byłoby zrobić taki ranking realnie przejechanych kilometrów tylko na prądzie bo te wszystkie dane WLTP podawane przez producentów to na plaster do du... się nadają. Oczywiście przejechanych kilometrów na prądzie w warunkach miejskich (a nie autostradowych) bo do tego stworzono pluginy.
Przy tej serii chyba wreszcie polubię elektryki. Dzięki Bąku za przybliżenie tematu!
Super pomysł bardzo fajnie wytłumaczone, czekam na dalsze filmy
Szacun! Tego mi brakowało! Czekam testy i porównanie zużycia samochodów w różnych warunkach na jednej i tej samej trasie.
Świetny pomysł na nową serię :) może z czasem uda się pokazać przykładowa trasę takim elektrykiem, np z W-wy do powiedzmy Koszalina, gdzie część trasy jest autostrada, a część drogami lokalnymi. Ciekaw jestem jak to wygląda w praktyce, z dostępnością miejsc do ładowania, realnym czasem i niedogodnościami związanymi z podróżą właśnie takim autem :)
Dobrze wytłumaczone. Więcej takich odcinków
Mnie ciekawią następujące sprawy:
- zasięg przy prędkościach autostradowych 140km/h (gdy jest ciepło i gdy temp poniżej 0)
- szybkość ladowania gdy ładują sie także inne auta
- szybkość ladowania przy ujemnych temperaturach
- o ile rośnie zużycie prądu gdy mamy np boxa na dachu albo rowery
Od tyłu mies wszyscy mówią o elektrykach i pierwszy raz tutaj słyszałem że elektryk ma w sobie ładowarkę. Dzięki Bąku
Świetny pomysł na nowa serie , elektromobilność wytłumaczona klarownie krok po kroku w taki Caroseryjny sposób… będę trzymał kciuki !!
Fajnie by było jakobyście pochylili się nad tesla model 3 sr+ i Long range ? Porównanie zasięgu miejskiego , około miastowego i autostradowego. W jaki sposób przyoszczędzić na zużyciu w danym elektryku jak dbać o trwałość baterii i niższe zużycie …
Powodzenia 😊👍👍
Proszę o odcinek w którym będzie mowa o:
- koszt wymiany baterii VW plug in
- czy jest możliwość wymiany/naprawy pojedynczych ogniw czy lepiej wymienić całą baterię
- czy producenci na gwarancji wymienią baterię?
- jak sprawdzić i kiedy najlepiej sprawdzić (latem/zimą)stan zużycia baterii.
- jaka jest żywotność baterii marka VW
- jakie są rodzaje baterii
- ile cykli ładowania ma bateria
- czy lepiej ładować baterię kiedy jest do końca rozładowana czy może w przedziale 30% - 70%
- jak dbać o baterię, o jej żywotność
- czy lepiej ładować baterię powolnym procesie dla jej żywotnośći?
- jak zresetować baterię aby była do pełna naładowana? Kilka pełnych powolnych cykli ładowania....?
- czy są jakieś aplikacje do monitorowania aby można było sprawdzić żywotność baterii?
Taki program i testy mają sens 👍👌 co do pytań to nie mam pojęcia nic o elektrykach po za tym że są na prąd 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Ja bym bardzo chętnie obejrzał szerokie porównanie kosztów ładowania w podziale na wszystkie dostępne opcje wtyczek, prądu i ładowarek pokładowych.
Bąku, rewelacja!!!!! Niech zobaczą że zasięg 400, 500 km w naszych warunkach atmosferycznych to zwykła fikcja! Pozdrawiam z hybrydy....!
Super film. Seria wspaniała. Czekam na więcej
Świetna seria zawsze coś nowego.Ja nigdy nie chciałem mieć smartwatch-a.Ponieważ twierdziłem,że to zabawka,gdy kupiłem swojego pierwszego smartwatcha.Przyzwyczaiłem się i ciężko mi się z powrotem przestawić,na tradycyjne zegarki.Dokładnie tak jest z samochodami elektrycznymi Pozdrawiam
Bardzo ciekawy pomysł na serię :-) Poproszę odcinek o różnicach między silnikami synchronicznymi i asynchronicznymi. Zalety, wady jednych i drugich
bardzo dobry odcinek, konkretnie bez owijania w bawlene. Super - bo rozwialo wiele pytan na temat elektrykow
Nareszcie jakieś odcinki o elektrykach
tematyka? zakończenie filmu jest bardzo dobre, właśnie co zrobić i jak zrobić żeby zjechać autem bez prądu ? nie pchniesz, nie dowieziesz wachy w w baniaku, przecież :))
Na to zagadnienie odpowiemy za dwa tygodnie. Albo za tydzień.
Super seria .Najlepszy kanał o elektrykach . Czas ładowania z domu i słupka. Jak daleko przejedzie z włączonym ogrzewaniem na pokładzie i wszystkimi bajerami .
Bardzo fajna seria się zapowiada. Łukasz oby tak dalej....z jajem :)
Trzymam kciuki za rozwój tej serii i ogólnie elektryków w Polsce. Czekam teraz Renault ZOE R135 i powoli zastanawiam się, czy nie wymienić drugiego spalinowca w rodzinie również na bateryjkowóz w postaci Kia EV6
1. Fajny byłby odcinek w którym pokażecie jak zaplanować trasę pod kątem ładowania, zawszę jak jadę w jakąś trasę to zastanawiam się gdzie szukać ładowarki gdybym miał elektryka. Czy taką trasę trzeba planować przed wyjazdem czy można spontanicznie pojechać. Wiem że istnieją jakieś aplikacji ale fajnie by było w praktyce zobaczyć jak to działa.
2. Jak spadnie zasięg w momencie gdy zapakujecie 4 osoby i pełny bagażnik - co z tego że zasięg to 300-400km jak w trasę jeździ się często z rodziną
Proponuje zrobić doświadczenie, naładować dwa takie same samochody i ruszyć w trasę. Jeden ładować klasycznie w najwolniejszy sposób z gniazda 230v a drugi najszybszy i sprawdzić jak to się ma do zasięgu, bo jestem pewien że ten ładowany w tym przypadku 48h będzie miał realnie większy zasięg
bardzo fajny film, dowiedziałem się dużo ważnych informacji w prosty sposób, pomimo że nie interesują mnie elektryki póki co
Łysy jesteś królem testów 👍widzowie dajemy łapki i suby 👍Łysy pozdrawiam serdecznie 😘👍
Wyścig na trasie np Warszawa-Trójmiasto. Super elektryczny mustang kontra zwykła benzyna. Kto dojedzie szybciej i taniej.
Super film, pierwszy raz usłyszałem o tej prostownicy w samochodzie i ograniczeniach które powoduje. Mimo tego, ze oglądam jakieś angielskie recenzje itd to nikt o tym nie wspomina.
Każdy tylko testuje ładowanie i zasięg A jeszcze nikt nie testował (po za kiksterem model 3p) elektryków na torze. Porównanie np. Tesla model Y vs BMW X4. Super seria ta eCaroseria
Mam pare pytań, dotyczących elektromobilnosci:
1. Już poruszone, ale co się stanie, jak zabraknie prądu? Można chociaż zepchnąć auto?
2. Ile prądu pobiera „na postoju” przy włączonym ogrzewaniu ?
3. Czy więcej prądu zużywa „odpalone” auto czy uruchomiona pompa ciepła?
4. Ile czasu potrzeba do pełnego nagrzania auta? Np na zewnątrz(jak i wewnątrz) jest -2 i czas do osiągnięcia np +20 wewnątrz ?
5. Jaki wpływ na baterie, jej pojemność i żywotność, ma ładowanie szybkimi ładowarkami?
6. Czy można podładować elektryka przez kable z innego auta elektrycznego i spalinowego?
7. Dacie się przejechać jakimś fajnym elektrykiem ? 🤣🤣
Pozdrawiam i nie mogę się doczekać kolejnych odcinków, z nowej ale także każdej innej seri CaroSeria 😍
OK, bardzo fajne pomysły na odcinki!
@@CaroSeria super, czekamy na realizacje 😍
Jedna uwaga. Przy przeliczaniu czasu musimy pamiętać, że akumulatory do 80% ładują się szybko a powyżej już wolniej więc czas ładowania nie możemy określać liniowo. Plus ładowanie prądem DC skraca żywotność baterii. Odcinek super i czekam na kolejne :D
Ładowanie DC to już jest zalecane. To nie kwestia propagandy, a rodzaju aku.
@@Tomaskii Dokładnie tak. Coraz więcej będzie Stacji Ładowania DC i tego się nie uniknie. W myśl przyszłości podróż samochodem elektrycznym będzie musiała wiązać się z zatrzymaniem na przysłowiową kanapkę na 20 min a w tym czasie nasze auto naładuje się do 80% i będziemy mogli ruszać dalej w podróż. Uważam, że 5 lat maksymalnie wystarczy aby technologia poszła do przodu. Niestety musimy również patrzeć na temat stacji ładowania pod kątem infrastruktury elektro-energetycznej.
Dzięki wielkie za ten materiał. Nie jestem zwolennikiem elektryków, ale dzięki takim materiałom jak Wasz oswajam się z zagadnieniem. Dzięki 😁
Fajnie byłoby zobaczyć porównanie jednego z najlepszych elektryków czyli Kii ENiro z jednym z najgorszych czyli VW ID3 w teście 1:1. Gdzie auta jadą razem mają podobną moc, baterię, napęd na jedną oś, te same warunki itp. z porówananiem ile są w stanie przjechać, ile zuźywają kwh na 100 km itd. Tylko plis nie na autostradzie gdzie elektryki wypadają zawsze najgorzej bo nic nie rekuperują tylko w normalnym mieszanym cyklu - miasto/ krajówki/ ekspersówka :)
I to mi się podoba wreszcie ktoś powiedział o co tu biega w tych elektrykach
W koncu kto mi wyjasnil co i jak.. ile razy widzialem na stacji taka ladowarke to cholera nie wiedzialem czym sie rozni type od ccs’a itp. A czy kupujac dowolnego elektryka, zawsze mamy wybor mocy tej ladowarki pokladowje ?
Nie zawsze, to zależy od auta - w grupie VW jest wybór między 11 a 22 kW.
Zapowiada się kozak seria! Proponuje odcinek w stylu jak prawidłowo jeździć elektrykiem by zużycie prądu było na sensownym poziomie.
Powoli ;)
😂😂😂
- baterie w samochodach elektrycznych, a bezpieczeństwo,
- zużycie w czasie (spadek pojemności baterii), co z wymianą?
Testy zasięgów przy prędkościach autostradowych 140km/h, planowanie trasy, np. Gdansk Zakopane
Jakie są ładowarki (firmy) w Polsce, co jest najkorzystniejsze czy warto brać abonament…. Jak wyglada krzywa ładowania (nie warto ładować na mocnej ładowarce w trasie, baterii powyżej 80%). Ja raczej znam odpowiedzi na te zagadnienia, ale nie wiem jak to wyglada w samochodach innych niż tesla. Myśle że wielu osobom by to pomogło w wyborze :)
A ja się cieszę że inne konty kamery. Widać sąsiadów. Siemanko Marianek!! (To ten z brązowym dachem)
Dla porównania, u siebie podciągałem 60 amperową ładowarkę. Ładuje na 48 Amp.
Nic to nam Tommy w EU nie mówi. Jak długo auto ładujesz w domu i jaka pojemność baterii?
Krótko i na temat. Zajebiście wyjaśnione
Jestem elektrykiem. Wielki szacun za przygotowanie, wymowę po polsku - kilowatÓW, amperÓW. Za gniazda 32A i 16A, prąd stały i przemienny. Możesz jeszcze dodać liczbę pinów w gniazdach siłowych, bo są 4 i 5 pinowe (osobne lub razem PE i N) opisywane jako 4P i 5P. Pokłony za pokazanie grubości kabli, moc przyłączeniową... Z uwag - nie przychodzi Pan z elektrowni, tylko z zakładu energetycznego, to samo tyczy się przydziału mocy. W 10:28 zrobiłeś błąd mówiąc, że ładowarka pokładowa ma 22 kilowatogodziny( a powinieneś 22 kilowaty).
Zasłużyłeś, więc zdradzę Ci sekret jak piją elektrycy: Anoda, Katoda, Uziemienie, FAZA :)
Czegoś się nauczyłem! Dzięki Bączusiu!
Krótko i na temat i to mi się podoba . Teraz już wiem że mając przydział 16 kW może być krucho z ładowaniem elektryka. Wall-box powinien mieć opcje dodatkowej regulacji prądu ładowania np żeby zejść do bezpiecznego poziomu.
Zejdzie do takiego poziomu sam, z automatu, jak będzie „czuł”, ze w domu są podłączone inne urządzenia. Poza tym zawsze możesz zwiększyć przydział mocy w zakładzie energetycznym
Nie mówi się korki wyjeb.... tylko "Nastąpiło otwarcie wyłącznika nadprądowego". Chociaż to pierwsze określenie ma zdecydowanie więcej uroku 🤣.
A tak na poważnie: takiego wytłumaczenia o co chodzi z tymi ładowarkami nie powstydziłby się nawet Nikola Tesla. Gratulacje!
Super odc! Prosto, zwięźle i na temat. Czekam na więcej :)
Świetny pomysł! Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki. Często poruszany jest aspekt tego że na przykład przy niskim zasięgu wyłącza się klimatyzacja ogrzewanie czy jak w Renault nawet cisza radio. Możecie to sprawdzać?
może temat jak ogarnąć ładowarkę w garażu wspólnym ?
Chcemy go poruszyć, bo mamy w tym pewne doświadczenie.
Kurła. Panowie zrobiliście mi dzień. Boski odcinek.
Ależ ta Audi jest kozacka , dawaj testa z nią!!! Ale film swoją drogą bardzo pomocny 👍
Jej test niedługo też będzie na kanale.
Fajny pomysł Łukaszu. Jeśli chodzi o temat do odcinka to ja chętnie bym oglądnął materiał o ładowarkach. Jak działają, jak płacić itd.
Świetny film! Może kiedyś sprawdzicie jak jeździć żeby się najeździć, czyli jak wydłużyć zasięg
Wtyczka w dłoń i oglądamy :D
Brawo. Super. Extra. Dziękuję za ten odcinek i obiecaną serię. Jesteś zajeb… wspaniały 😎👍🕺
Dobry materiał !
Dla mnie ciekawe było by przetestowanie jakiegoś auta dostawczego, np popularnego eDucato, ale pod obciążeniem, aby zobaczyć ile tam z obiecanego zasięgu zostanie. A poza tym busa u Was jeszcze nie było, może wyjść zabawnie! Świetna robota, pozdrawiam!
Nareszcie nie zielony mówi o elektrykach. Śmiesznie, krótko i do rzeczy👍
Najważniejsze, jak wyglądają serwisy i gwarancje:
-co się dzieje jeśli zespół napędowy ulegnie awarii?
- co się dzieje jeśli bateria ulegnie awarii?
- utylizacja, czy można tak jak każdy inny samochód oddać na skup?
- wypadek, ryzyko zapłonu baterii itp.
@ Łukasz
Nie dużo osób ma w domu gniazdko skąd "może wziąć" 22 kW mocy.
Zazwyczaj (zależy od operatora i o jaką moc wystąpileś na etapie zakupu przyłącza) masz 12 kW.
Każde zwiększenie mocy (piszę z rejonu obsługiwanego przez Energę):
a)kosztuje (jednorazowo i później stale co miesiąc)
b) nie zawsze (a raczej rzadko) jest możliwe
A pamiętaj, że dom potrzebuje mocy - więc raczej będzie to kosztowna zabawa o czym pisał /a raczej nagrywał/ Zahar.
Też się tym zajmiemy!
Brawo. Potocznie niestety będziemy się mylić (evse/ ładowarka) , ale to pikuś. Merytorycznie super. Dodam że warto jeszcze wiedzieć ile mocy samochód przyjmie na DC czy 100 czy np 250 kW prądu stałego
Rewelacyjny pomysł, konkretnie i na temat. Zostawiam suba i czekam na więcej!
Nastepny odcinek o efektach ładowania bateri z duża mocą. +1
jaka będzie prędkośc ładowania jak na stanowisku obok bedą stały jeszcze inne melexy podłączone?
Dobre pytanie. Sprawdzimy w którymś odcinku
Czekałem na ten odcinek :).
co do tych kabelków to chodzi bardziej o 3 fazy czyli 3 przewody z napięciem jeden zerowy i jeden od uziemienia ( jeżeli jest 5 kabelków, bez uzmieniea mamy 4 kabelki) natomiast jeżeli w budynku mamy instalację 1F czyli jednofazową to wszystko będzie śmigać na dwóch przewodach fazowym i zerze a moc maksymalna to około 3.6 kW, w przypadku 3F moc maksymalna uzależniona będzie od umowy i zabezpieczenia jakie znajdzie się w przyłączu
kurcze taki trochę chaos ale pisze to na leżąco, a że robię przy tym to trochę w uszy kole XD
Czy są auta elektryczne które można wykorzystać jak agregat zasilający dom w przypadku braku prądu? Słyszałem, że podobno w Stanach, Prius miał taką "przystawkę" dodatkowo płatną. Oczywiście akurat Prius nie jest dobrym przykładem, gdyż nie jest elektrykiem...
może odcinek o zakupie używek elektrycznych - jak takie auta sprawdzić przed zakupem np. stan baterii, elementy unikatowe dla tego rodzaju aut.
Super jak moglibyście omówić cały ten proces ładowania przy słupkach. Jakie karty, kto co daje, ile za to realnie się płaci, jak się płaci. Taka nuda, ale skoro jedziemy się już gdzieś ładować to jak to obsługiwać.
P.S. To nie jest ładowarka
Elektryka nie mam i szybko mieć nie będę. Ale z ciekawością pooglądam tę serię. Dobry pomysł!
Z ciekawostek: Thomas Schmall (członek zarządu VW) ogłosił, że Ford zbuduje 2 modele elektryczne w oparciu o volkswagenowską platformę dla elektryków tj MEB. Planowany volumen: 1,2 mln aut w 6 lat.
Zajebista seria Bąku rób to dalej! 👌👏👏💪💪💪
Może coś o bateriach ? Co w momencie kiedy chcemy kupic elektryka, ale np. baterie są do wymiany.. Jaki to koszt, co z utylizacją, czy to się w ogóle opłaca ?