KPC - pisma procesowe. Art. 125 - 130 z indeksem 5 k.p.c. [kodeks postępowania cywilnego].

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 сен 2024
  • Więcej danych dostępnych jest na kanale na RUclips zatytułowanym "Prawo Lektor" zlokalizowanym pod linkiem: www.youtube.com... oraz na stronie internetowej: www.lukaszrosiak.pl.tl
    Kodeks postępowania cywilnego, art. 125 - 130 z indeksem 5 k.p.c.
    Fb: prawolektor
    Poniżej znajduje się tekst fragmentu wypowiedzi (ze względu na limit znaków w opisie na portalu nie może on być pełny):
    Tytuł VI.
    Postępowanie.
    Dział I.
    Przepisy ogólne o czynnościach procesowych.
    Rozdział 1.
    Pisma procesowe
    Art. 125 k.p.c.
    § 1. Pisma procesowe obejmują wnioski i oświadczenia stron składane poza rozprawą.
    § 2. Jeżeli przepis szczególny tak stanowi, pisma procesowe wnosi się na urzędowych formularzach.
    § 2 z indeksem 1.
    Jeżeli przepis szczególny tak stanowi, pisma procesowe wnosi się za pomocą systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe (drogą elektroniczną).
    Jeżeli przepis szczególny przewiduje, że pisma wnosi się wyłącznie drogą elektroniczną, pisma niewniesione tą drogą nie wywołują skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu.
    § 3. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, wzory i sposób udostępniania stronom urzędowych formularzy, o których mowa w § 2, odpowiadających wymaganiom przewidzianym dla pism procesowych, szczególnym wymaganiom postępowania, w którym mają być stosowane, oraz zawierających niezbędne pouczenia dla stron, co do sposobu ich wypełniania, wnoszenia i skutków niedostosowania pisma do tych wymagań, uwzględniając, że urzędowe formularze powinny być udostępniane w siedzibach sądów oraz bezpłatnie w sieci Internet w formie pozwalającej na dogodną edycję treści formularza.
    § 3 z indeksem 1.
    Minister Sprawiedliwości, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji, określi, w drodze rozporządzenia, sposób wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną, mając na względzie skuteczność wnoszenia pism, szczególne wymagania postępowań obsługiwanych przez system teleinformatyczny oraz ochronę praw osób wnoszących pisma.
    § 4. (uchylony).
    Art. 126 k.p.c.
    § 1. Każde pismo procesowe powinno zawierać:
    1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
    2) oznaczenie rodzaju pisma;
    3) osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
    4) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
    5) wymienienie załączników.
    § 2. Gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz przedmiotu sporu, pisma zaś dalsze - sygnaturę akt.
    § 3. Do pisma należy dołączyć pełnomocnictwo, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który przedtem nie złożył pełnomocnictwa.
    § 3 z indeksem 1.
    Przepisu § 3 nie stosuje się do pism wnoszonych w elektronicznym postępowaniu upominawczym.
    § 4. Za stronę, która nie może się podpisać, podpisuje pismo osoba przez nią upoważniona, z wymienieniem przyczyny, dla której strona sama się nie podpisała.
    § 5. Pismo procesowe wniesione drogą elektroniczną powinno być opatrzone podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.).
    § 6. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe wymagania dotyczące trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym służącym do prowadzenia elektronicznego postępowania upominawczego oraz sposobu posługiwania się podpisem elektronicznym w tym postępowaniu, mając na względzie sprawność postępowania, dostępność drogi elektronicznej dla stron postępowania oraz ochronę praw stron postępowania, przy uwzględnieniu możliwości składania jednorazowo wielu pozwów.

Комментарии • 3

  • @krzysztofkaszuba7512
    @krzysztofkaszuba7512 Год назад +2

    Zawsze przydatne przepisy, warto je kojarzyć.

  • @prawolektor
    @prawolektor  12 лет назад +3

    Naturalnie tekst nagrania uwzględnia zmiany wynikające z nowelizacji kpc z dnia 16 września 2011, obowiązującej od 3 maja 2012 roku.

  • @prawolektor
    @prawolektor  12 лет назад +3

    Brzmienie nagrań, począwszy od klipu zatytułowanego „KPC - posiedzenia sądowe, art. 148 - 163” jest mocniejsze a tym samym wygodniejsze - w zakresie odtwarzania - dla słuchacza.