Science First: Polska na psychoterapię? Od psychoterapii do terapii przez literaturę i sztukę #38

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 фев 2025
  • All In UJ i Instytut Psychologii UJ już piąty rok akademicki łączą siły prezentując najnowsze odkrycia nauki i ich zastosowania w badaniach i codziennym życiu.
    Science First to praktyczny wymiar nauki. Zapraszamy na SF S05E05: Polska na psychoterapię? Od psychoterapii do terapii przez literaturę i sztukę.
    📚 Z dużych badań fokusowych wynika, że w Polsce coraz powszechniejsze staje się żądanie dostępu bezpłatnej psychoterapii. Co ciekawe, formułują je osoby z klas ludowych. Psychoterapia nie jest już kojarzona jako wielkomiejska fanaberia lub forma pomocy przeznaczona dla osób z poważnymi zaburzeniami. Terapia ma być zapewniona przez państwo, szczególnie że wydarzenia takie jak wojna w Ukrainie oraz pandemia odbiły się na zdrowiu każdego z nas.
    ❓Czy jest terapia sposobem na radzenie sobie z problemami takimi jak wojna czy pandemia?
    ❓Czy Polska ma zasoby kadrowe, aby zaoferować wsparcie psychologiczne?
    ❓Czy można powiedzieć, że nasze państwo produkuje systemowo ludzi, którzy będą potrzebować terapii? A może polska kultura?
    Na te i na wiele innych pytań odpowiedzą nasze gościnie:
    👩🏻‍🏫 prof. Małgorzata Opoczyńska-Morasiewicz - kierowniczka Zakładu Psychoprofilaktyki i Psychoterapii w Instytucie Psychologii UJ. Jest specjalistką psychologii klinicznej oraz psychologii i psychoterapii egzystencjalnej. Należy do Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
    👩🏼‍🏫 dr Karina Jarzyńska - wykładowczyni Katedry Historii Literatury Polskiej XX Wieku na Wydziale Polonistyki UJ, badaczka relacji literatury z religią i sztukami wizualnymi. Jest autorką książek "Literatura jako ćwiczenie duchowe", "Dzieło Czesława Miłosza w perspektywie postsekularnej" oraz "Eposy świata. U źródeł kultur".

Комментарии • 1