Napěťové relé ZUBR D6

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 июл 2024
  • Ukázka hlídacího napěťového relé s integrovaným stykačem. Slouží k ochraně elektroinstalace, nebo strojů před podpětím, přepětím, výpadkem fáze a špatným sledem fází. Cena cca 2500 Kč.
    Výrobce DS Electronics: ds-electronics.company/relays/
    Instagram: zubr_rbuz_o...
    0:00 - Představení přístroje
    1:45 - Pužití v elektroinstalaci
    2:35 - Použití s FVE
    3:15 - Výhoda bistabilních relé uvnitř
    4:35 - Použití ve strojích
    6:43 - Zapojení v elektroinstalaci a nastavení
    9:18 - Třífázový režim
    12:12 - Paměť poruch
    15:33 - Vnitřek přístroje
    Zdroje obrázků: ds-electronics.company, solar-market.cz, fve-mp.cz,
    ► Video slouží pouze ke studijním účelům a není návodem!
    ► Web: www.mylms.cz/
    ► E-mail: www.mylms.cz/e-mail/
    ► Instagram: / mylms.cz
    ► Č. účtu 1019937201/5500 (IBAN: CZ6355000000001019937201). Příspěvky jsou dobrovolné.
  • НаукаНаука

Комментарии • 22

  • @michalcermak2283
    @michalcermak2283 6 месяцев назад +2

    Moc děkujeme za toto výborně zpracované video s fundovaným představením poměrně zajímavého zařízení. Opatrujte se. 🍀

  • @petrhavel6492
    @petrhavel6492 6 месяцев назад

    Diky Peťane, moc fajn video info..🙏🏾🌍👍😇, už 2roky se chystám udělat domácí generátor, kde je alfou a omegou nafázování, takže mi tato synchronicita příspěvku přišla více než vhod...🎁👍😇

  • @DreitTheDarkDragon
    @DreitTheDarkDragon 6 месяцев назад

    Krásný to je, líbí se mi to :) Nedávno jsem řešil opravu a úpravu soft-startu v jednom italskym stroji a nakonec jsem kvůli nedostatku prostoru použil Schneider RM22TA33, protože rozvaděč je atyp a nic většího se tam už nacpat nepovedlo. Pokud je ale dost místa tak se mi ten Zubr líbí ;)

    •  6 месяцев назад

      Několikrát jsem se setkal s případem, kdy se při přepojování něco špatně zapojilo. Někdy jenom vypadne ochrana, ale taky už jsem viděl odpálené servodrivery. Výrobci průmyslových chlazení dost často osazují podobné relé jako ochranu kompresorů. U strojů jsem se s tím zatím moc nesetkal, ale jde vidět, že "krabička" za 2000 Kč docháže ochránit technologii za stovky tisíc.

    • @DreitTheDarkDragon
      @DreitTheDarkDragon 6 месяцев назад

      @ Tak tak, nejsi sám, taky jsem už zažil :) Na chladících jednotkách to bývá, to je pravda.
      K tomu co jsem načal - Ital u starších strojů s 11 servy potřeboval zdroj DC napětí kolem 300VDC, tak prostě vzal 3f trafo 400V/230V, 3f usměrňovač a 68000 uF kondenzátor. Přes odpor ho nabíjí a když napětí na kondenzátoru překročí nějakou mez (daná 220VDC cívkou stykače + trojicí zenerových diod, teď cca 280V), tak se stykačem přemostí nabíjecí odpor a kondenzátor se tak natvrdo připojí k usměrňovači. Až sem to funguje dobře.
      Problém je při kratším výpadku nebo zakolísání sítě. Stykač totiž má cívku 220V spínající asi při 180V, ale odepíná až když napětí spadne někam pod 30V (cca 130V na kondenzátoru). Docházelo pak k nehezkým problémům, kdy napětí na kondenzátoru kleslo třeba na 180V, stykač pořád držel a síť naskočila. Trojice 12.5A pojistek takovou ránu samozřejmě nevydržela a bylo potřeba je vyměnit (dalších 150 Kč v prd...).
      Nakonec jsem preventivně vyměnil všechny zenerky (jedna byla tak zvláštně nemocná), diodu paralelně u cívky nahradil za výrazně silnější kus a to hlavní - do série s cívkou jsem dal kontakt toho hlídacího relé. Když dojde k problému na síti (výpadek fáze, asymetrie, přepětí, podpětí), tak to prostě utrhne napájení cívce, stykač odpadne, stroj se zastaví a pojistkám se nic nestane.
      Nejvtipnější fakt je, že u všech novějších strojů už to udělali jinak (koupil je totiž jejich konkurent ze Švýcarska), mají tam přímo DC-DC zdroj pro nabíjení, kontrolu a udržování napětí. Jenže mají i jinačí rozvaděč a do toho původního se to prostě nevejde ani kdybych se rozkrájel :) Takže tam muselo dojít k modifikaci původního řešení a bude to muset nějak dožít. Snad to vydrží dalších pár let bez poruchy.
      A ano, došlo i na 3D tisk, protože to uchycení stykače, za to by autor zasloužil do zubů. Ne že by tam dal dráty, hezky stykač připájel 10 bodama do desky a vyměňuj si to jak chceš. Teď jsem ho asi o 25 mm zvýšil a dá se vyndat bez demontáže všeho kolem.

  • @ludeksvoboda1093
    @ludeksvoboda1093 6 месяцев назад

    Ahoj pěkné, jak se tento přístroj chová při výpadku napájení, stihne přepnout ještě relátka do vypnutýho stavu, nebo se relátka rozpojí až v první chvíli po obnovení napájení? To je nevýhoda bistabilních relé, tos tam možná měl nasimulovat. Pokud to pustí po obnovení napájení i na malinkej moment nesprávný napětí nebo bez jedný fáze pozbejvá to celkem smysl zejméne jako doplněk stroje, drivery Nordac pak sprejsknou :-(

    •  6 месяцев назад

      To jsem taky testoval, ale bohuzel ne ve videu. Zkousel jsem odpojovat nulak a pred tim nez rele zhaste, tak dojde k odpojeni vystupu.
      Stalo se mi ale, ze to nevyplo a hned po obnoveni napajeni to vystup vypnulo. Uz jsem jim psal na technickou podporu a resi se to. Uvidim jaky bude feedback. Je s nimi docela kloudna rec.

  • @Odisovic
    @Odisovic 5 месяцев назад

    Jenom dodám, že to mají i na slovensku jako podmínku pro FVE, neřeší to tam pomocí odpínání HDO, ale kvalitu hlídají přes takové relé.

    •  5 месяцев назад

      Tady to je taky, pokud je FVE schopna ostrovniho provozu. My tu mame site celkem stabilni, takze ta FVE a ochrana stroju jsou tak nejak jediny misto kde se to da vyuzit.

  • @itkomplet5703
    @itkomplet5703 6 месяцев назад +4

    Ziju 6 let v Ukrajine, a delam lidem elektroinstalace. Tady je to naprosta nutnost, zejmena ve vesnicích. Normální stav je jedna faze 170, druha 280, treti treba 230. Takze kdyz dělám rozvaděč, vzdy zazemnění přepěťová ochrana, napetove rele a dif automaty. Původní instalace jen l+n bez zazemneni, styl vosi hnízdo. Bezne Hliník do medi. Katastrofa. Jo značka Zubr je dobrá, používám ji také. Ještě k ceně tady v přepočtu na koruny stojí Zubr D6 asi 1950,- Kč.

    •  6 месяцев назад +1

      Díky moc za zajímavé info 👍 Já mám informace že Ukrajina a země SNS mají právě se stabilitou sítí problémy. Takže se to tam relativně běžně osazuje. Viz třeba instagram DS elektro, kde jsou ukázky rozvaděčů instagram.com/zubr_rbuz_official?igsh=ZDQ0YzhkNDBrd3kz

    • @itkomplet5703
      @itkomplet5703 6 месяцев назад

      Informace jsou pravdivé, notabene po tom co rusové loni raketami útočili na energetiku, hlavně rozvodné centra, je to ještě horší. Ono vyvážit síť není jen tak. A taky dost problém zákazníky přesvědčit o nutnosti těchto přístrojů. Ne každý chce investovat. Dost často používám manipulace stylu: Divné kde jakou zbytečnost koupíte, ale do elektriky která hoří a zabíjí investovat nechcete. Pokud nechtějí po evropsky a bezpečné radši se omluvim a zakázku neberu. A ještě kdybych měl vyprávět o nějakých typech kabelu a jejich barvách, normách instalace... No je to na román.

    •  6 месяцев назад +3

      Je to zvláštní. U nás se sotva řeší nějaké přepětí* a někde s tím mají vyloženě problémy. Trochu mi to připomíná ty videa z Indie - tam člověk vidí jak může vypadat elektrická soustava.
      *Přepětí tu řeší každý akorát u FVE. Všude samej dc svodič, ale že by měl být svodič vždy na rozhraní zón, to nikdo neřeší. U panelů svodič je, ale když někdo táhne 50 metrů kabel z domu do garáže/altánu/..., tak tam samozřejmě svodič nikdo nedá.

  • @ahoyi530
    @ahoyi530 6 месяцев назад

    Tohle vyrábějí i číňani, máme verzi, která ukazuje napětí i proud naráz, docela zajímavá věcička

    •  6 месяцев назад

      Ano, existuje více výrobců a verzí. Mě osobně na tom zaujalo, že to má přímo integrovaný stykač. Já jsem se zatím setkal s napěťovým relé, které dává pouze signál a jako výkonový prvek je stykač. Třeba u té domovní instalace je pak blbý, když je tam 24/7 sepnutý stykač (odběr, brum, zahřívání rozvaděče).

    • @DreitTheDarkDragon
      @DreitTheDarkDragon 6 месяцев назад

      @ Kamarád kdysi řešil kompletní odpínání domku a došli jsme až k těm sestavám 3f jističe, co se dá elektricky shodit i nahodit. Jen ta cenovka byla tak děsivá že tam nakonec nedával nic. Ale nic to nežere :)

  • @michalpokorny3482
    @michalpokorny3482 6 месяцев назад

    To je jak z minulého stoleti. Obrovský, LED displeje. Zkuste to od Elko (má jen malé relé).

    •  6 месяцев назад +1

      V LED displejich bych nevidel takovy problem. Mohly tedy byt kontrastnejsi. Velikost je dana tim, ze je uvnitr vykonovy spinaci prvek. To u nas nikdo moc nema. Takze je nutne pouzit nejaky stykac.

  • @davidlutr7213
    @davidlutr7213 6 месяцев назад

    Co to dělá když upadne N?

    •  6 месяцев назад +2

      Relé je napájeno z L + N. Pokud vypadne napájení (tedy i třeba samotné N), relé se rozpojí. Podle návodu tam je i nějaká funkce, která hlídá fázové posuny. Takže v případě poškození N (ne tedy přímo přerušení) by to měla vyhodnotit elektronika a výstup vypnout.

  • @petriskohurak3805
    @petriskohurak3805 6 месяцев назад

    Odpojí tento přístroj, aj statické přepětí když slahne do siete blesk, statické napätie o niekoľko 100 tisíc voltov ??? Vyserie, a nie ochrání !!! 😊😂

    •  6 месяцев назад +2

      Na to není tento přístroj určen. Už jenom kvůli izolačním vzdálenostem kontaktů. Od toho jsou svodiče přepětí které jsou zkoušené na vysoké zkratové proudy se strmou charakteristikou 8/20 us.