Öröm nézni a videóit! Igazi gyöngyszem a Magyar youtubon Végre minőségi és szakszerű javításokat lehet látni az átlagos gányolás helyett(tisztelet a kivételnek!) .Rengeteg ötletet merítettem a videóiból,köszönöm és csak így tovább.
Üdvözlöm Miklós! Nem hiába mondják hogy a Magyar ember kreatív,gratulálok profi és szakszerű munka,ahogy ezt öntől már megszoktuk... :) (várjuk a következő videókat is) Üdv: Attila
Kedves Gergely. Mivel én csak javítottam ezt a traktort, és nem az enyém, illetve azóta már sok mindennel foglalkoztam, csak halvány emlékeim vannak róla. Ha jól rémlik, 160 bar-t mértem. Nem állítottam, mert ezek csak alátétcserével állíthatóak. Ha viszont egy új porlasztócsúcs kerül a porlasztótestbe, akkor az hajszál pontosan az előírt nyomáson nyit. Szintén ha nem csalnak az emlékeim, akkor 18 LE-s volt a traktor.
@@Horváth_Miklós sajnos ez nem mindig igaz, cseréltünk csúcsokat és hangosabb lett és el kezdett füstölni is, emiatt vissza kellett rakni a régieket, kis tisztitás után, és akkor vettük észre hogy a régi és az új csúcs profilja nem ugyanaz. Ha valaki cserél, erre figyeljen. A videó nagyon jó, köszönöm, hiánypótló :)
@@julescousteau Hát a típusidegen csúcs valóban nem oda porlaszt, ahova azt a motor tervezője gondolta. Az égés ideje, sebessége és még pár paramétere teljesen más, mint az oda való csúccsal. Bár a külső kialakítás és méret tekintetében nem túl sok fajta csúcs létezik, de a beltartalom már nagyon változatos. Azonos külsővel létezik egyfuratos kúpos porlasztásiképű csúcs, és akár hatfuratos csúcs is. Persze ez most a két szélsőség volt, de ha már a porlasztás kúpszöge nem azonos, az is tud hasonló jelenséget produkálni, mint amit említett.
+János Ambrus Nem kell légteleníteni, mert a nyomócsőben benne marad a gázolaj. A porlasztóban szintén benne van, hisz a porlasztóbemérő telenyomta azt. Ennél jobban már csak akkor lehetne lelégteleníteni, ha a porlasztót a helyére szerelnénk a nyomócsővel együtt, de nem húzzuk meg a hengerfejben és így indítózunk. Ha egyenként végezzük l a műveletet, akkor a bontatlan porlasztóval úgyis elindul a motor és lelégteleníti a másik henger üzemanyagrendszerét.
Nagyon tetszik a videó és a szakszerűség! :) a porlasztóbeállyítórol érdeklődnék pár szóban :) mi a tényleges nyomás érteék? (az ahol megáll a piros mutató?) és az mi ahol a fekete visszaeséskor megáll? :) Tehát Mirköz órán nekem nincs piros mutató (lehet volt valamikor de törött volt az üvege és kapott egy ifa fordszámmérőét) azon nincs piros mutató ... üvegfúrásra esetleg valami tippje nem lenne ami házilagosan kivitelezhető? tehát beépiteni egy másik mutatót amit a fekete felvinne aztán pedig üvegen kivül kézi kis gombocskával meg "0"-ázni ... :)
+taktabajizi904 Minden motorra a gyártó megadja és elérhetően közzéteszi a porlasztók nyitónyomásának értékét. Ennél a motornál ha jól emlékszem 150 bar, atmoszféra, kp/cm2. Kinek melyik szimpatikus. Nekem a Pascal-ok lehetnek azok kilók, vagy megák, unszimpatikusak. A karral az üzemanyagot egy az adagolóéhoz hasonló dugattyús szivattyúval nyomom a porlasztóba. A kar lenyomásakor folyamatosan nő a nyomás, majd egyszer csak a porlasztó tűjét megemeli a rugó ellenében a tüzelőanyag nyomása. Ekkor értelemszerűen nem tud tovább növekedni a nyomás. Tehát az a maximális nyomás, ameddig a nyomásmérő emelkedik. Ezt az értéket a fekete mutató mutatja. A piros mutató csak egy kis műanyag kerékkel van összeköttetésben, mely kerék az üveglapon kívül van. Ezt kézzel be lehet állítani arra az értékre, amelyet szeretnénk, hogy a porlasztó produkáljon. Ennek akkor van haszna, amikor egy kontraanyával rögzíthető beállítócsavarral tudjuk a rugó erejét állítani. Olyankor a beállítás több állításból és mérésből áll. Ezért aztán amúgy is sok felé kell figyelni, legalább a nyitónyomás értékét ne kelljen fejben tartani, hanem a piros mutatóval beállítható. A mai porlasztók döntő többsége nem csavaros állítású, hanem alátétek berakásával illetve kivételével oldható meg. Itt jegyzem meg, hogy tapasztalatom szerint, ha csúcsot cserélünk, az új csúcs a bent lévő alátétekkel tökéletesen és pontosan produkálja a gyári nyitónyomás értékét. A nyomásmérőóra egy mérőműszer. Nem célszerű annak mutatóját fizikai munkavégzésre hasznosítani, mert ezzel a mérés hitelessége szenvedhet kárt.
+Horváth Miklós KEdves Miklós! Nagyon Szépen Köszönöm Gyors és Segítőkész válaszát! :) Tehát akor lényegében a piros mutatóra úgymond nincs szükség ,nekem Mirköz tipusú asztali beállító készülékem van mult7n kaptam egy jóbarátomtol ,csak ugye üveg el volt törtve azt kicseréltem... Tehát a nyitó nyomás értéke magyarra foditva az amikor odafönn valahol ugrándozva jár a mutató egyidőben a porlasztással? :) Igy már értem Köszönöm mégegyszer ,hogy ilyen átlátható válszt kaptam! :) Nekem is lapkás porlasztó vannak (Multicar M22, Hatz E673Ls, Hatz E780)
+Ákos Szekeres Azért az nem semmi :) Valahol ez a gyártók aljas sandasága. Érdekes módon, amíg hajógépész voltam, soha egyetlen motorban sem kérette magát a porlasztó. Pedig ott volt dolgom igazán nagy motorokkal. ezek a szemét szutyok személyautók meg szinte rabul ejtik a porlasztókat. Szerintem szándékosan elqrt konstrukciók. Nehogy már meg lehessen javítani. Tegyék tönkre a kivétellel a hengerfejet, legalább el lehet adni egy újat. Ma már a gyártók döntő többsége aljas gerinctelen profithajhász.
+Horváth Miklós A gyártó úgy tudom előírja, hogy hány szervíz ciklus esetén kell a csúcsokat kivenni, tisztítani, és visszatenni. A VITO pl 45000, azaz minden 3. szervíznél. Ha beleragad, akkor a szelepfedelet nem lehet miatta levenni...
De jó hogy ezt megint feldobta a RUclips, ennyi év után! Még most láttam először.😀
Öröm nézni a videóit! Igazi gyöngyszem a Magyar youtubon Végre minőségi és szakszerű javításokat lehet látni az átlagos gányolás helyett(tisztelet a kivételnek!) .Rengeteg ötletet merítettem a videóiból,köszönöm és csak így tovább.
-COMEDYMAN-
Köszönöm az elismerést, annak pedig örülök, ha ötletet adtam bármihez, hiszen ez volt az egyik célom.
Ezek a hiba feltárások, vizsgálatok nagyon tanulságosak . Köszönöm a videót.
Na ennek örülök, hogy nem csak nekünk jutott eszünkbe a gyújtogatás 😃
Le a kalappal!
Zseniális megoldás.
Á, dehogy. Sima fizika. :)
Maga.miklosba.nagyonjo.szakember.nemis.inkabb.ezermester.nezem.az.oszes.videoit.remelem.hogy.latunk.meg.erdekest.tovabi.jomunkat.es.sok.sikert.erot.egeszeget.kivanok.mijen.megyeben.tetszik.lakni.vagy.varos.udv.
köszönöm a feltöltést. Nagyszerű videó!
Szívesen. Köszönöm az elismerést.
Üdv.! Nagyon hasznos, és részletes videó! Gratulálok minden elismerésem, profi munka!!! (gondolom a Sanyinak is tetszett hogy megújúlt a Yanmar-ja!)
András Domán
Köszönöm az elismerést. Hogy megújult volna, az túlzás, de ezt, mint hibaforrást kizártuk.
Egyszerű,nagyszerű,szakszerű. Grat.
Huffnagel Steve
Köszönet Steve, áldassék a neve. :)
Üdvözlöm Miklós! Nem hiába mondják hogy a Magyar ember kreatív,gratulálok profi és szakszerű munka,ahogy ezt öntől már megszoktuk... :) (várjuk a következő videókat is) Üdv: Attila
Attila Gulyás
Köszönöm szépen. Én igyekszem. :)
Kedves Miklós!
Hány bárra lett állitva?
Illetve hány lovas a traktor?
Köszönöm!
Kedves Gergely.
Mivel én csak javítottam ezt a traktort, és nem az enyém, illetve azóta már sok mindennel foglalkoztam, csak halvány emlékeim vannak róla. Ha jól rémlik, 160 bar-t mértem. Nem állítottam, mert ezek csak alátétcserével állíthatóak. Ha viszont egy új porlasztócsúcs kerül a porlasztótestbe, akkor az hajszál pontosan az előírt nyomáson nyit.
Szintén ha nem csalnak az emlékeim, akkor 18 LE-s volt a traktor.
@@Horváth_Miklós sajnos ez nem mindig igaz, cseréltünk csúcsokat és hangosabb lett és el kezdett füstölni is, emiatt vissza kellett rakni a régieket, kis tisztitás után, és akkor vettük észre hogy a régi és az új csúcs profilja nem ugyanaz. Ha valaki cserél, erre figyeljen.
A videó nagyon jó, köszönöm, hiánypótló :)
@@julescousteau Hát a típusidegen csúcs valóban nem oda porlaszt, ahova azt a motor tervezője gondolta. Az égés ideje, sebessége és még pár paramétere teljesen más, mint az oda való csúccsal. Bár a külső kialakítás és méret tekintetében nem túl sok fajta csúcs létezik, de a beltartalom már nagyon változatos. Azonos külsővel létezik egyfuratos kúpos porlasztásiképű csúcs, és akár hatfuratos csúcs is. Persze ez most a két szélsőség volt, de ha már a porlasztás kúpszöge nem azonos, az is tud hasonló jelenséget produkálni, mint amit említett.
Üdv! Remek videó. Az érdekelne, hogy mitől jött a következtetés, hogy a csúcsokat cserélni kell? Milyen hibajelenségek utaltak erre? Köszönöm.
Köszönöm.
A gazdája elmondása alapján időnként a kipufogón kiköpött egy fehér füstpamacsot.
Üdv! Ha belekerül az új porlasztó, azután szükség van légtelenítésre, vagy le légteleníti magát a rendszer?
+János Ambrus
Nem kell légteleníteni, mert a nyomócsőben benne marad a gázolaj. A porlasztóban szintén benne van, hisz a porlasztóbemérő telenyomta azt. Ennél jobban már csak akkor lehetne lelégteleníteni, ha a porlasztót a helyére szerelnénk a nyomócsővel együtt, de nem húzzuk meg a hengerfejben és így indítózunk. Ha egyenként végezzük l a műveletet, akkor a bontatlan porlasztóval úgyis elindul a motor és lelégteleníti a másik henger üzemanyagrendszerét.
Köszönöm !
Szépen ketyeg ez a traki...
Hát, mert az volt a cél. :)
Csak halkan mondom... a dizel autó tulajok féltérdre ereszkedve rimánkodnak egy jó szerelőért. Renó , Pezsó stb csoportok.
Tiszta. Szak. Ember. Yanmar. Traktor. Üdv. István. Soltész.
Precizitás felsőfokon!!!
Hát, meg mert másképp nem jött ki.
Nagyon tetszik a videó és a szakszerűség! :)
a porlasztóbeállyítórol érdeklődnék pár szóban :)
mi a tényleges nyomás érteék? (az ahol megáll a piros mutató?)
és az mi ahol a fekete visszaeséskor megáll? :)
Tehát Mirköz órán nekem nincs piros mutató (lehet volt valamikor de törött volt az üvege és kapott egy ifa fordszámmérőét) azon nincs piros mutató ... üvegfúrásra esetleg valami tippje nem lenne ami házilagosan kivitelezhető? tehát beépiteni egy másik mutatót amit a fekete felvinne aztán pedig üvegen kivül kézi kis gombocskával meg "0"-ázni ... :)
+taktabajizi904
Minden motorra a gyártó megadja és elérhetően közzéteszi a porlasztók nyitónyomásának értékét. Ennél a motornál ha jól emlékszem 150 bar, atmoszféra, kp/cm2. Kinek melyik szimpatikus. Nekem a Pascal-ok lehetnek azok kilók, vagy megák, unszimpatikusak.
A karral az üzemanyagot egy az adagolóéhoz hasonló dugattyús szivattyúval nyomom a porlasztóba. A kar lenyomásakor folyamatosan nő a nyomás, majd egyszer csak a porlasztó tűjét megemeli a rugó ellenében a tüzelőanyag nyomása. Ekkor értelemszerűen nem tud tovább növekedni a nyomás. Tehát az a maximális nyomás, ameddig a nyomásmérő emelkedik. Ezt az értéket a fekete mutató mutatja. A piros mutató csak egy kis műanyag kerékkel van összeköttetésben, mely kerék az üveglapon kívül van. Ezt kézzel be lehet állítani arra az értékre, amelyet szeretnénk, hogy a porlasztó produkáljon. Ennek akkor van haszna, amikor egy kontraanyával rögzíthető beállítócsavarral tudjuk a rugó erejét állítani. Olyankor a beállítás több állításból és mérésből áll. Ezért aztán amúgy is sok felé kell figyelni, legalább a nyitónyomás értékét ne kelljen fejben tartani, hanem a piros mutatóval beállítható.
A mai porlasztók döntő többsége nem csavaros állítású, hanem alátétek berakásával illetve kivételével oldható meg. Itt jegyzem meg, hogy tapasztalatom szerint, ha csúcsot cserélünk, az új csúcs a bent lévő alátétekkel tökéletesen és pontosan produkálja a gyári nyitónyomás értékét.
A nyomásmérőóra egy mérőműszer. Nem célszerű annak mutatóját fizikai munkavégzésre hasznosítani, mert ezzel a mérés hitelessége szenvedhet kárt.
+Horváth Miklós KEdves Miklós!
Nagyon Szépen Köszönöm Gyors és Segítőkész válaszát! :)
Tehát akor lényegében a piros mutatóra úgymond nincs szükség ,nekem Mirköz tipusú asztali beállító készülékem van mult7n kaptam egy jóbarátomtol ,csak ugye üveg el volt törtve azt kicseréltem... Tehát a nyitó nyomás értéke magyarra foditva az amikor odafönn valahol ugrándozva jár a mutató egyidőben a porlasztással? :)
Igy már értem
Köszönöm mégegyszer ,hogy ilyen átlátható válszt kaptam! :)
Nekem is lapkás porlasztó vannak (Multicar M22, Hatz E673Ls, Hatz E780)
Talán melegen kellene csinálni a kiszerelést.
Íme a célszerszám a motorhoz! :)
ruclips.net/video/XwZOTf8vYhE/видео.html
+Ákos Szekeres
Azért az nem semmi :) Valahol ez a gyártók aljas sandasága. Érdekes módon, amíg hajógépész voltam, soha egyetlen motorban sem kérette magát a porlasztó. Pedig ott volt dolgom igazán nagy motorokkal. ezek a szemét szutyok személyautók meg szinte rabul ejtik a porlasztókat. Szerintem szándékosan elqrt konstrukciók. Nehogy már meg lehessen javítani. Tegyék tönkre a kivétellel a hengerfejet, legalább el lehet adni egy újat. Ma már a gyártók döntő többsége aljas gerinctelen profithajhász.
+Horváth Miklós
A gyártó úgy tudom előírja, hogy hány szervíz ciklus esetén kell a csúcsokat kivenni, tisztítani, és visszatenni. A VITO pl 45000, azaz minden 3. szervíznél. Ha beleragad, akkor a szelepfedelet nem lehet miatta levenni...