Super materiał Mateusz. Naprawdę doceniam. Cała seria to mega przydatna, podstawa inwestycyjna dla każdego początkującego inwestora. Oczywiście w ramach like + komentarz. Dzięki !
Wow jestem pod wrazeniem calej serii, u nikogo nie slyszalam takiej szczegolowosci. Mega wiedza, szacun! Jestem bardzo wdzieczna,ze sie z tym dzielisz z nami 🤩
57:20 znalezione na Mateusza blogu: Dlaczego tak uważam? Inwestor defensywny (czyli ja) zawsze woli gotówkę w kieszeni i możliwość wyboru tego, co z nią zrobić, wobec ryzyka, że cena funduszu (a raczej jego akcji) drastycznie spadnie. Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie nieocenionym źródłem wiedzy i to takiej, której w internecie „ze świecą szukać” przy tysiącach odmiennych interpretacji i opinii internautów.- bardzo pomocny, dziękuję :)
Powiem Ci Mateusz, że dosyć to zakręcone :) bania kwadratowa po tym co dziś usłyszałem 😂na tym etapie w którym obecnie jestem, to dla mnie za trudne jeszcze ;) akcje wydają się łatwiejsze;)
Dzięki za wyjaśnienie złożoności podatkowej w przystępny sposób Obejrzę jeszcze raz dla głębszego zrozumienia i lepszego wyboru ETF jak zacznę inwestować Pozdrawiam 👍😉
Nie pojmuję dlaczego tylko 1,26 tyś subskrybentów ... Robisz niesamowitą robotę, wczoraj przypadkiem czytałem u Ciebie na stronie o REITACH i ogrom informacji po prostu rozwalił mi łeb. Merytoryka level INSANE.. Szok! Wszystko wytłumaczone jak przedszkolakowi. Masakra :D Jak Ty to wogóle skompresowałeś w taki sposób , przecież tam jest tak wiele cennych informacji a w zasadzie sama kluczowa wiedza. Majstersztyk ! Masz mojego mocnego suba. Dzięki za cały twój trud i czas 👏 Pozdro
Hej! Pewnie dlatego, że ledwo co założyłem kanał RUclips. Myślę, że z czasem przybędzie zainteresowanych, ale niezależnie od tego będę dalej wrzucał tu kolejne podcasty :). Dzięki za suba i docenienie mojej roboty. Siedzę w tych tabelkach i staram się kondensować wiedzę, by podzielić się ważnymi podstawami, a nie zalać słuchacza/widza contentem.
@@AxisError Na pewno pomógł wywiad u Marcina Iwucia, ale organicznie też po kilkanaście/-dziesiąt osób dziennie przychodzi. Wiesz - sprawę ułatwia prawie 10 000 osób na fb, 30 000+ użytkowników miesięcznie na stronie i 5000 w newsletterze. Niektórzy po prostu nie zauważyli jeszcze, że jestem na yt :).
Mateusz dzięki za tak profesjonalny wpis - odświeżam sobie pamięć słuchając go co jakiś czas. Nasuwa mi się jedno pytanie, którego nie znalazłem w komentarzach. Inwestuję przez IKE w Bossa. Załóżmy, że zakupię ETF rezydujący w Irlandii i dystrybuujący dywidendy. Otrzymane dywidendy w ramach IKE zainwestuję dalej np. w ETF akumulujący i po kilku latach sprzedam część jednostek (nie wszystkie) tego ETFa. Otrzymaną kwotę będę chciał wypłacić przed ukończeniem 60 roku życia. Czy w takiej sytuacji należy zapłacić tylko podatek 19% od zysku na wzroście ETFa czy również trzeba jakoś wrócić do rozliczenia otrzymanych dywidend sprzed 4 lat.
Bardzo dziękuję. Makler wyliczy za Ciebie podatek, uwzględniając proporcjonalnie wszystkie wcześniej otrzymane zyski (w tym dywidendy) od tej wypłacanej kwoty.
Dziękuję za odpowiedź :) W międzyczasie przejrzałem komentarze pod wpisem na Twoim blogu i tam znalazłem odpowiedź. Gdyby ktoś szukał to są podane konkretne przykłady z wyliczeniami.
Mam pytanie o IKE. Z jednej strony inwestujemy dywidendowo, żeby przejść na FIRE, czy mieć kapitał do życia. Z drugiej strony do 60tego roku życia nie można wypłacić (bez podatku) środków z IKE. To jaki jest sens tego działania? Jak rozumiem IKE blokuje nasze ruchy do 60tki.
Sens jest prosty: jeśli chcesz FIRE to korzystasz z IKE oraz ze zwykłego konta maklerskiego, bo wpłacając mniej niż 50-100 tys. rocznie i tak FIRE raczej prędko nie osiągniesz. Jeśli samo IKE to i tak jest możliwość: posłuchaj klipu o wypłacaniu środków z IKE (jest możliwość częściowego zwrotu środków podczas oszczędzania, przed 60-tką).
Cześć, A korzystając tylko i wyłącznie z XTB i kupując różne ETF np. S&P 500 lub ETF na REIT'y - całą robotę z podatkami odwali za mnie broker? Czy występują jakieś komplikacji i zgrzytanie zębami "JAK TO ZROBIĆ"? :D
Nie. XTB rozliczy zyski i straty ze sprzedaży, ale dywidendy zagraniczne rozliczzasz samemu (XTB przygotuje raport podatkowy, ale sam to "wbijasz" do PIT-38). Na blogu mam dokładną instrukcję -> spis treści -> ctrl + f -> "PIT-38"
@@Inwestomat Czyli rozumiem, że XTB przygotuje "liczby" a rozliczenie leży po mojej stronie? W takim razie nie powinno być to za bardzo skomplikowane skoro wszystko będzie na tacy. Zwłaszcza przy dywidendach akumulacyjnych.
Dzięki za materiał, bardzo fajnie wytłumaczone ;) Pytanie - Polski broker XTB umożliwia teraz złożenie W8-BEN. Czy to nie jest przypadkiem bardzo korzystna opcja? Inwestujemy w etf który jest w USA na rynki USA, czyli zapłacimy 19%. Łatwiej jest nam więc się rozliczyć (dostajemy to w złotówkach), odchodzi ryzyko sądzenia się w innym kraju no i zostaje jedynie ryzyko śmierci, przy którym stracimy część pieniędzy. Jeśli się pomyliłem to mnie proszę popraw :)
Hej Damian :), Jest to korzystna opcja, ale XTB (jak większość innych europejskich maklerów/brokerów) nie ma ETF-ów rezydujących w USA. Powiedziałbym, że W8-BEN w XTB przydaje się tylko dla osób inwestujących w spółki amerykańskie. Pozdrawiam, Mateusz
Mateusz a jak wygląda opodatkowanie na 2 poziomie dla funduszu rezydującego w Holandii ? Chodzi mi konkretnie o VanEck Morningstar Developed Markets Dividend Leaders UCITS ETF
Hej, bardzo dobry podcast, jestem pod mega wrażeniem Twojej pracy. Mam też pytanie. Przez IKE inwestuję w ETF-y. Dywidenda wpływa na mój rachunek IKE po potraceniu 15% podatku u źródła (USA). Ja powinienem rozliczyć i uiścić 4% do Urzędu skarbowego gdybym inwestował przez zwykłe konto ale ponieważ mam IKE nie muszę odprowadzić 4%. Teraz jeśli dożyję 60 roku życia (mam 35 lat) to mogę wypłacić sobie dywidendę zgromadzoną na IKE przez wszystkie te lata bez płacenia tych 4% podatku. Ale przypuśćmy że za 10 lat będę miał 45 lat i będę chciał wypłacić sobie dywidendy na konto prywatne, czy wtedy muszę zapłacić 4% od sumy wszystkich dywidend które zgromadziłem przez te 10 lat? dzięki
Hej Bedy, Dzięki! Dywidenda na konto maklerskie w DM BOŚ lub BM mBanku wpłynęłaby po potrąceniu 30% podatku u źródła. ETF amerykańskie są tam niedostępne, więc chyba pytasz o irlandzki ETF, który inwestuje w amerykańskie akcje. O podatkach przy wczesnych zwrotach z IKE mam osobny podcast - poszukaj "jak wypłacić" na moim kanale i wszystko zrozumiesz.
jako ze obecnie polskie domy makl oferuja forme w-8 ben czy to oznacza ze moj podatek od dywidendy z amerykanskiego ETFa w polskim DM bedzie 15%+4%? dzieki.
Dzień dobry Mateusz ! Świetny materiał . Mam pytanie odnośnie inwestowania przez polskiego maklera . W materiale powiedziałeś że wtedy wszystkie kwoty z obcych walut makler sam przeliczy na PLN . A co w przypadku gdy np w XTB mam konto i w PLN i w obcej walucie ? Dokonując transakcji na tym koncie w obcej walucie nie jest ona automatycznie przeliczana do PLN . Czy w PIT który wyśle mi XTB zyski po sprzedaży aktywów na koncie w obcej walucie będą przeliczone juz do PLN ? Czy muszę sam transakcja po transakcji przeliczać ?
Bardzo cenna praca. Dziękuję Mam też pytanie. Jeśli założyłem IKE w Bossie, z możliwością inwestowania także w USA (podatek 15%) a planuję otwarcie tam także IKZE, czy ponownie powinienem złożyć W8BEN, czy też automatycznie jestem identyfikowany jako inwestor z Polski? A także, jeśli mam zwykłe konto maklerskie w XTB , chcę rozpocząć kupowanie akcji w USA oraz np ETF wypłacających dywidendę, czy powinienem osobno poprzez XTB złożyć W8BEN? Pozdrawiam
BOŚ składa W8-BEN per klient, a nie per konto, więc jeśli też konto na Ciebie, to W8-BEN powinien być już uwzględniony. Tak, XTB musi osobno złożyć W8-BEN - patrz wyżej - jest to per klient danego domu maklerskiego.
Pytanie. Jeżeli osiągam zysk kapitałowy ze sprzedaży zagranicznych akcji/etfów w polskim DM, to od tych 200 euro zysku nie powinienem jeszcze odprowadzić podatku w kraju z którego dane aktywo pochodzi? Przykład. Sprzedałem akcje Apple’a z zyskiem 200$ w mbanku. Czy ja rozliczam się najpierw z tego z urzędem w USA i potem w Polsce, czy rozliczam się już tylko w Polsce, a USA mam w dupie?
Nie da się "odprowadzić podatku" od zysku na sprzedaży akcji/ETF-ów/obligacji w innym kraju niż swoim. Tylko w Polsce, bo USA nawet nie wie (i nie chce wiedzieć) za ile kupiłeś i sprzedałeś. USA tylko czeka na ew. podatek u źródła od dywidend, jeśli masz amerykański ETF/spółkę.
Cześć. Istnieje możliwość zainwestowania w królów lub arystokratów dywident, tak by koszt podatku był najkorzystniejszy 12-19% ? Czy jednak jesteśmy skazani na wyższe opodatkowanie ? Super materiały 💪🏽
Cześć Masz na myśli ETF na amerykańskich dywidendowych arystokratów? Tutaj opodatkowanie zawsze wyniesie 15% na 1. poziomie i 19% na 3. poziomie (jeśli ETF irlandzki lub luksemburski). Jeśli chcesz inwestować w te firmy bezpośrednio, to zrób to przez dom maklerski umożliwiający złożenie W8-BEN i będziesz płacił 15% u źródła, dopłacając 4% w Polsce. Takie firmy to XTB, DM BOŚ lub BM mBanku, a za granicą np. Interactive Brokers.
@@Inwestomat chodzi mi o firmy które nieprzerwalnie wypłacają rosnącą dywidendę ( co prawda nisko oprocentowaną ale nie tutaj szukam zysków ) + jednocześnie wartość firmy w okresie długoterminowym ( tutaj szuka zysku ) również nieprzerwalnie jest w trendzie wzrostowym. Rzekomo określa się to mianem dywident królewskich ( wypłacają nieprzerwalnie od 50 lat ) i arystokrackie dywidendy ( wypłacają od 25 lat ). Ogólnie są to firmy jak coca cola, IBM, Emerson, Abbott, Nucor, pyszny i jakże zdrowy Macdonald, Caterpillar itp. Teoretycznie najbezpieczniejsze, długoterminowo ( 10 lat ) dają 3-4,5x. Ale freshi jestem w tej dziedzinie inwestowania więc jeszcze mogę coś mylić.
Mateuszu, a ile łącznie zapłacę podatku w przypadku(załóżmy) inwestycji w irlandzkiego etf-a na europejskie obligacje skarbowe typu dist przez polskie konto maklerskie IKE?
Cześć Mateusz. Wydaje mi się, że jest lekka rozbieżność między slajdem a tym co mówisz. W 34:03 na slajdzie jest wyraźnie napisane, że chodzi o polskie spółki, a Ty mówisz, że to może być też ETF na S&P500. Czy coś źle zrozumiałem?
Jak zwykle super materiał - nie wiem czy mogę przez komentarz bardziej konkretne pytanie zadać? Jeśli dobrze rozumiem LyxorETFSPF500 nie wypłaca dywidendy ale ponieważ Lyxor jest Luksemburski i inwestuje w spółki amerykańskie będzie dość wysoko opodatkowany i lepiej poszukać takiego ETF, który będzie symulował SPF500 ale będzie ETFem z siedziba w Irlandii?
Hej Aga, Lyxor ETFSP500 (ten notowany na GPW) wypłaca dywidendy, bo jest typu distributing. Jako że jest syntetyczny (oparty na swap, a nie prawdziwych akcjach) to nie płaci żadnego podatku u źródła (0% WHT), ale to dość specjalny przypadek. W tym klipie mówiłem o ETF-ach z replikacją fizyczną.
@@Inwestomat mam pytanie czy dobrze rozumiem. LyxorETFSPF500 jest notowany na GPW i wypłaca dywidendy. Jeśli kupię tego ETF-a to od GPW dostanę PIT 8C a GPW samo przeliczy mi dywidendy i odliczy od razu podatek belki przy wypłacie dywidend? Nie muszę tego sam przeliczać patrząc na kurs w tym przypadku euro w dzień przed wypłatą dywidendy? Więc przy rozliczaniu podatku biorę pod uwagę tylko pit 8c?
@@mirekzietek4943 W PIT-8C nie ma dywidend (to raz). Dwa to od zagranicznych instrumentów (jak ten ETF) makler nie pobiera podatku 19%, więc wszystko sam liczysz. Kurs dzień przed otrzymaniem dywidendy. Pit-8C to tylko transakcje i koszty.
Witam Ostatnio pojawiła się taka informacja PIT-8C wystawiony przez XTB nie obejmuje dochodów z transakcji na akcjach i ETF notowanych na giełdach zagranicznych. Czy to oznacza że muszę teraz rozliczać zyski jak u zagranicznego brokera??? (posiadam etf-y na rynki zagraniczne)
Jako że ze względu na ofertę ETF-ów i brak prowizji transakcyjnych bardzo polecałem Wam przez cały rok maklera XTB, to chciałbym teraz trochę pomóc z rozliczeniem transakcji sprzedaży papierów zagranicznych w XTB: 1. XTB: Pokój inwestora -> Dokumenty -> transakcje_gield_zagranicznych_2021.xlsx -> otwieramy plik. 2. Na stronie epit.podatki.gov.pl znajdujemy PIT-38 i wybieramy "edytuj dochód (przychody i koszty)" 3. Znajdujemy "Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A ustawy" 4. W pozycję Przychód (poz. 22 z PIT-38) wpisujemy (lub dodajemy, jeśli korzystamy też z innego biura maklerskiego) przychód z .xlsx z XTB (kolumna S). 5. W pozycję Koszty uzyskania przychodów (poz. 23 z PIT-38) wpisujemy (lub dodajemy, jeśli korzystamy też z innego biura maklerskiego) koszt uzyskania przychodu z .xlsx z XTB (kolumna R). 6. Akceptujemy zmianę i cofamy się do zeznania, teraz oprócz dochodów z GPW i NC (PL) mamy również dochody z giełd zagranicznych. Tym sposobem w niespełna 5 minut radzimy sobie z problemem braku transakcji zagranicznych w PIT-8C z XTB.
@@Inwestomat bardzo dziękuję za odpowiedź Nie wiem jaki jest powód tej decyzji ze strony XTB lecz ja osobiście przenoszę się ponieważ jedyny jak dla mnie plus czyli brak prowizji (chociaż bardzo duże koszta przewalutowania co przedstawiałem już w komentarzach ) to nie wystarczy w wyborze brokera. Jestem bardzo rozczarowany xtb. Pozdrawiam
@@Inwestomat jeszcze jedna sprawa Nie rozumiem dlaczego xtb zbiera pieniądze za przewalutowanie tych zagranicznych etf-ów przedstawia mi kwotę w złotówkach i tak trudno im wystawić pit...jakoś to nie jest w porządku.
@@nammachine9 Interpretacja KIS. Rozmawiałem z przedstawicielem i wygląda na to, że musieli to zrobić i być może inne domy maklerskie robiły to dotychczas niewłaściwie. KIS wydaje się wymagać PIT/ZG dla zagranicznych giełd, a jak robią to inne domy maklerskie to nie ma tam żadnych ZG tylko dane jakby to był handel w Polsce.
Nie. Podatek liczysz przy każdej wypłacie (a więc kapitalizacji) odsetek. Dlatego takie produkty są nieprzyjemne podatkowo :P. Jakbyś "zebrał z miesiąca" to jaki kurs walutowy do PLN byś przyjął? To wbrew prawu.
Mając etf w ike nie rozliczam sie z żadnych podatków (mam spokój z podatkami od etf) ale do 60 roku życia i trzymając etf w ike min 5 lat a jeśli warunków z ike nie dotrzymam zapłace podobnie jak w przypadku oblig.edo ten sam mechanizm czy dobrze rozumiem? a jak po 60 roku zycia sprzedam cały etf rozliczam podatek ?
Mateusz, a czy nie uważasz, że warto jednak zlecić swoje rozliczenie specjalistom i nie zawracać sobie tym głowy? Czy może uważasz to za "wyrzucanie pieniędzy w błoto"?
Oczywiście uważam, że można to powierzyć księgowym. Koszt chyba poniżej 500 zł rocznie, więc jeśli z tych dywidend "spływa nam" więcej niż 100 000 zł to pewnie ma to jakiś sens. Jeśli jesteś bywalcem mojego bloga to wiesz, że lubię ekstremalnie optymalizować i często trochę przesadzam z cięciem kosztów :P.
Nie wiedziałem pod którym filmem zadać pytanie więc piszę tu. Mateusz czy kojarzysz jakiś syntetyczny Irlandzki, Luxemburski ETF na arystokratów z S&P 500 o kosztach zbliżonych do IE00B6YX5D40 dostępny w IKE bossa lub mbank? Chciałbym tym syntetykiem uniknąć podatku na 1 poziomie i tym samym nie zapłacić nic.
@@Inwestomat Widziałem go. Właśnie nie było w nim żadnego syntetyka na dywidendowych arystokratów z SP500. Najlepiej wychodził SPDR ale on jest fizyczny.
@@Luke-ov4ji Jeśli go widziałeś, to nie wymyślę Ci innego ETF-a, bo nie ma innych :D. Chyba rozumiesz, że moje rankingi są kompletne? Sprawdź na justETF, ale wątpię, że znajdziesz coś więcej.
Hmm ciekawe, zawsze wydawało mi się, że etf acc maja więkwszy wzrost niż dyst z racji zazwyczaj mniejszych opłat. Mam plan w którym chciałbym pakować wszystko w etf które na przestrzeni ok 15 lat przyniosą mi największa stopę zwrotu(myślę nad s&p500/nasdaq+ dodatkowo jakieś 2 etf np obligacje+ etf EM IMI ) tylko nie wiem czy już pakować w dyst czy acc bo moim celem finalnie jest sprzadanie ( jeśli będa to acc) i wymiane wszystko na jakieś pare etf dyst z różnych branż na świecie(ew w jakies spyd europejskiego albo schd usa chociaż jak patrzę te europejskie to niskie dywid maja, tylko np HPRD jakoś sensownie wygląda ale jego wzrosty też nie są jakieś wielkie) . Jak myśli jak będzie najbardziej optymalnie bo też nie chce komplikować wszystkiego bez potrzeby? Wszystko robie na IKE xtb.
Nie ma takiego obowiązku. WHT pobierany jest przez ETF w kraju jego rezydentury, więc nie za bardzo rozumiem komu ów certyfikat mielibyśmy przedstawiać. Polskiemu urzędowi skarbowemu? Kod ISIN poświadcza o kraju rezydencji firmy/funduszu.
Oglądałem Twój panel na "Pasywnej rewoulcji" (swoją drogą jeden z lepszych) i nasunęło mi się pytanie: jak w prosty sposób wyszukać ETFy maksymalnie zoptymalizowane podatkowo, czyli np. spółki (brytyjskie, singapurskie, hongkońskie) > ETFy (irlandzkie, luksemburskie)? Znasz jakieś narzędzie, które pozwoli je znaleźć w szybki sposób?
inwestomat.eu/lista-etfow Inwestuje w "akcje + globalny (EM)" oraz rezydentura w Irlandii (dla przykładu). Niezłe są też Inwestuje w "akcje + Wielka Brytania" oraz rezydentura w Irlandii. Oczywiście "niezłe" pod kątem podatków na 1 i 2 poziomie. /Mateusz P.S. Dzięki za docenienie mini-wykładu na konferencji :)!
A mając rachunek w walucie euro w XTB także otrzymam PIT-8C z przeliczeniem na złotówki? Tzn. tak samo jakbym miał rachunek w pln? I potem tylko płace podatek belki.
@@Inwestomat Zapytam, ale dopiero w poniedziałek są online i także zapytam, czy mając dwa rachunki w różnych walutach otrzymam PIT-8C z uwzględnieniem obu rachunków w pln.
@@norbert3476 Znalazłem odpowiedź na ich stronie: waluta konta nie ma znaczenia. PIT-8C jest zawsze, ale nigdy nie ma w nim transakcji zagranicznych (są w tym dodatkowym raporcie podatkowym).
@@andrzejj86 Niestety nie są one darmowe. Darmowe są na IKE i IKZE 3 pierwsze AKTYWNE przewalutowania (poza transakcjami), które zwykle kosztują min 49 złotych. Ale i tak, dokonując ich, płacisz BOŚ marżę walutową. Nawet, jeśli tak wymieniasz walutę, to dalej płacisz BOŚ około 0,17% marży za przewalutowanie.
Kiedy trzeba załączyc pit zg? Jeśli mam konto u polskiego brokera i sprzedałem zagraniczne akcje z zyskiem? Jeśli mam konto u polskiego brokera i dostałem zagraniczną dywidende? Jeśli mam zagranicznego brokera i sprzedałem zagraniczne akcje z zyskiem? Jeśli mam zagranicznego brokera i dostałem zagraniczną dywidendę? We wszystkich przypadkach??
Jeśli masz konto u zagranicznego brokera i osiągasz w danym roku sumarycznie dochód (zysk) z inwestycji w zagraniczne akcje. Jeden PIT/ZG dla każdej giełdy, na której "handlowałeś".
@@Roz52 inwestomat.eu/jak-rozliczyc-podatek-z-gieldy/ Nie, wszystko masz w powyższym wpisie. Poczytaj na spokojnie, bo jest krok po kroku i prawie na pewno wyjaśni wątpliwości.
@@Inwestomat - jutro jest pierwszy dzień notowań bez dywidendy. -w czwartek dzień ustalenia prawa do dywidendy -w piątek dzień wypłaty dywidendy. Nie bardzo wiem czym jest pierwszy dzień bez prawa do dywidendy. Bo skoro ostatnia dywidenda była wypłacana w lipcu. A ja kupiłem ETFa w sierpniu (tak w ramach nauki, za niewielką kwotę) to chyba cały czas nie mam prawa do dywidendy i nie będę go miał jeżeli sprzedam jutro albo dziś. Tak mi się wydaje, no chyba że czegoś nie zrozumiałem i dostanę ta nieszczęsna dywidendę.
Czy jest o tym jakiś materiał? Ciężko mi zrozumieć tematy dywidend, czy za każdym razem trzeba coś klikać aby nie dostać dywidendy, kiedy to wiadomo itd. Jestem przed zakupem ETF - stąd moje pytania :)
Czy dobrze zrozumiałem, że posiadając amerykański ETF distributed (SCHD) w zagranicznym domu maklerskim (Freedom24), to: - na pierwszym poziomie wypłaty dywidendy z amerykańskich spółek do ETF nie ma podatku (amerykański etf, amerykańskie spółki) - na drugim poziomie przy założeniu wypełnienia W8BEN makler potrąca 15% z dywidendy którą ETF mi wypłaca - Ja w rozliczeniu rocznym dopłacam brakujące 4% w polskim US W sumie stawka podatku to 19%, Zgadza się?
We Freedom24 nie kupisz SCHD. Dla europejskiego klienta mają tylko CFD na ten ETF. Poza tym oferta Freedom24 jest bez sensu, bo IBKR jest tańsze ;). Nie wiem, czemu wszyscy ten freedom tak promują, ale mam podejrzenia. Co do liczenia podatków, to masz rację. W sensie miałbyś, jeśli mógłbyś kupić ETF SCHD przez konto we Freedom24.
@@Inwestomat dzięki za odpowiedź :) Freedom tez mnie nie przekonywał ale zdecydowałem się na nich bo jako jedyni oferują amerykańskie etfy europejskiemu inwestorowi (tak, da się tam kupić ETF schd i kupiłem właśnie niedawno pierwszą transzę). Nie wiem czym jest to spowodowane. Czytałem, że być może w inny sposób interpretują zapisy UE niż większość brokerów.
@@pawelnowosielski93 Nie jako jedyni, bo DIF Broker i Exante oferują to od lat. Ja do US ETF-ów polecam amerykańskie Firstrade, bo nie ma tam prowizji transakcyjnych i też są ułamki. Ciekawe, że Freedom24 oferuje US ETF-y. Nie wiedziałem. Muszę to z nimi potwierdzić, ale oczywiście Ci wierzę.
Dajmy na to kupie akcje za 1000 zł. Bardzo dobrze sobie radzi i po 30 latach sprzedam za 100 000 zł. To po tych 30 latach będę musiał zapłacić podatek od 99 000 zł?
Tak, chyba że coś zmienią w warunkach pobierania podatku giełdowego. Wliczasz też koszty zakupu i sprzedaży (np. prowizję maklerską), co obniża Ci zysk z tej transakcji.
@@Znikomek US nigdy nie zwraca tej różnicy, bo to nie (nasz) US pobrał za dużo. To Twój problem i o zwrot możesz się ew. ubiegać w US, ale kraju "instrumentu" finansowego.
Ale w jakiej komórce to widzisz? Dla nieokreślonych rezydentów? Czy dotyczy to dywidend? Czy dotyczy to ETF-ów (te mają często specjalne warunki). Praktyka pokazuje, że pobierają 0%, a PwC tabelki może zmieniać dość często.
@@MichalKubik146 Ale Ty sprawdzasz zakładkę Poland dla Ireland? Powinieneś robić odwrotnie - Ireland i tam poszukać w tabeli Poland. Jak byk 0/15, więc 0% :).
Szacun, że Ci się chciało przygotować taki materiał!🙂
Dzięki! Mam nadzieję, że się przydał.
Bez twojego materiału nigdy bym się w tym nie połapał. DZIĘKI!
Bardzo mi miło. Nie bez powodu jest to materiał, który sprawił, że mój blog się rozpromował. Pamiętam, jak po nocach siedziałem i to rozkminiałem.
Super materiał Mateusz. Naprawdę doceniam. Cała seria to mega przydatna, podstawa inwestycyjna dla każdego początkującego inwestora.
Oczywiście w ramach like + komentarz.
Dzięki !
Dzięki!
Super robota! Dzięki że jesteś i nam pomagasz.
Bardzo mi miło, dzięki!
Wow jestem pod wrazeniem calej serii, u nikogo nie slyszalam takiej szczegolowosci. Mega wiedza, szacun! Jestem bardzo wdzieczna,ze sie z tym dzielisz z nami 🤩
Bardzo mi miło, dzięki!
57:20 znalezione na Mateusza blogu: Dlaczego tak uważam? Inwestor defensywny (czyli ja) zawsze woli gotówkę w kieszeni i możliwość wyboru tego, co z nią zrobić, wobec ryzyka, że cena funduszu (a raczej jego akcji) drastycznie spadnie.
Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie nieocenionym źródłem wiedzy i to takiej, której w internecie „ze świecą szukać” przy tysiącach odmiennych interpretacji i opinii internautów.- bardzo pomocny, dziękuję :)
Dziękuję i kłaniam się nisko.
Dzięki XTB że wprowadziło jako pierwszy polski dom maklerski formularz W8BEN
A DM BOŚ wprowadziło niewiele później jako drugi, więc kibicujmy wszystkim, by w końcu go wprowadzili.
Powiem Ci Mateusz, że dosyć to zakręcone :) bania kwadratowa po tym co dziś usłyszałem 😂na tym etapie w którym obecnie jestem, to dla mnie za trudne jeszcze ;) akcje wydają się łatwiejsze;)
Oj tam, przecież nie jest tak źle,
Akcji również dotyczy WHT, ale mają tylko 2 poziomy. Posłuchasz o tym w "Stawki podatku [...]".
Świetny materiał, kawał porządnej roboty! Tak na marginesie, mówi się "domisajl", nie "domikl" ;)
Dzięki za korektę. Domisalj, zapamiętane.
Dzięki za wyjaśnienie złożoności podatkowej w przystępny sposób
Obejrzę jeszcze raz dla głębszego zrozumienia i lepszego wyboru ETF jak zacznę inwestować
Pozdrawiam 👍😉
Cieszę się, że klip się przydał. Ten wpis na blogu jest bardzo popularny i wiele osób zna mnie głównie z niego :).
Nie pojmuję dlaczego tylko 1,26 tyś subskrybentów ... Robisz niesamowitą robotę, wczoraj przypadkiem czytałem u Ciebie na stronie o REITACH i ogrom informacji po prostu rozwalił mi łeb. Merytoryka level INSANE.. Szok! Wszystko wytłumaczone jak przedszkolakowi. Masakra :D Jak Ty to wogóle skompresowałeś w taki sposób , przecież tam jest tak wiele cennych informacji a w zasadzie sama kluczowa wiedza. Majstersztyk ! Masz mojego mocnego suba. Dzięki za cały twój trud i czas 👏 Pozdro
Hej! Pewnie dlatego, że ledwo co założyłem kanał RUclips. Myślę, że z czasem przybędzie zainteresowanych, ale niezależnie od tego będę dalej wrzucał tu kolejne podcasty :).
Dzięki za suba i docenienie mojej roboty. Siedzę w tych tabelkach i staram się kondensować wiedzę, by podzielić się ważnymi podstawami, a nie zalać słuchacza/widza contentem.
@@Inwestomat mistrzowska robota ! Musze przetrzepac calą tą wiedzę =) pozdrawiam
Miesiac pozniej. + 1000 subskrybentow =) Gratulacje =) ja walcze o 1 srednio okolo misiaca hahahhaa pozdrawiam xD
@@AxisError Na pewno pomógł wywiad u Marcina Iwucia, ale organicznie też po kilkanaście/-dziesiąt osób dziennie przychodzi.
Wiesz - sprawę ułatwia prawie 10 000 osób na fb, 30 000+ użytkowników miesięcznie na stronie i 5000 w newsletterze. Niektórzy po prostu nie zauważyli jeszcze, że jestem na yt :).
Tak, polubienia powinny iść w grube tysiące, wiedza Mateusza i łatwość jej przekazywania biją na głowę wszystkich na YT. DZIĘKI!
świetna robota
Dziękuję!
Mateusz dzięki za tak profesjonalny wpis - odświeżam sobie pamięć słuchając go co jakiś czas. Nasuwa mi się jedno pytanie, którego nie znalazłem w komentarzach. Inwestuję przez IKE w Bossa. Załóżmy, że zakupię ETF rezydujący w Irlandii i dystrybuujący dywidendy. Otrzymane dywidendy w ramach IKE zainwestuję dalej np. w ETF akumulujący i po kilku latach sprzedam część jednostek (nie wszystkie) tego ETFa. Otrzymaną kwotę będę chciał wypłacić przed ukończeniem 60 roku życia. Czy w takiej sytuacji należy zapłacić tylko podatek 19% od zysku na wzroście ETFa czy również trzeba jakoś wrócić do rozliczenia otrzymanych dywidend sprzed 4 lat.
Bardzo dziękuję.
Makler wyliczy za Ciebie podatek, uwzględniając proporcjonalnie wszystkie wcześniej otrzymane zyski (w tym dywidendy) od tej wypłacanej kwoty.
Dziękuję za odpowiedź :) W międzyczasie przejrzałem komentarze pod wpisem na Twoim blogu i tam znalazłem odpowiedź. Gdyby ktoś szukał to są podane konkretne przykłady z wyliczeniami.
@@maciekmr88 Tak - te komentarze to skarbnica wiedzy.
Mam pytanie o IKE.
Z jednej strony inwestujemy dywidendowo, żeby przejść na FIRE, czy mieć kapitał do życia. Z drugiej strony do 60tego roku życia nie można wypłacić (bez podatku) środków z IKE. To jaki jest sens tego działania? Jak rozumiem IKE blokuje nasze ruchy do 60tki.
Sens jest prosty: jeśli chcesz FIRE to korzystasz z IKE oraz ze zwykłego konta maklerskiego, bo wpłacając mniej niż 50-100 tys. rocznie i tak FIRE raczej prędko nie osiągniesz.
Jeśli samo IKE to i tak jest możliwość: posłuchaj klipu o wypłacaniu środków z IKE (jest możliwość częściowego zwrotu środków podczas oszczędzania, przed 60-tką).
Cześć,
A korzystając tylko i wyłącznie z XTB i kupując różne ETF np. S&P 500 lub ETF na REIT'y - całą robotę z podatkami odwali za mnie broker? Czy występują jakieś komplikacji i zgrzytanie zębami "JAK TO ZROBIĆ"? :D
Nie. XTB rozliczy zyski i straty ze sprzedaży, ale dywidendy zagraniczne rozliczzasz samemu (XTB przygotuje raport podatkowy, ale sam to "wbijasz" do PIT-38). Na blogu mam dokładną instrukcję -> spis treści -> ctrl + f -> "PIT-38"
@@Inwestomat Czyli rozumiem, że XTB przygotuje "liczby" a rozliczenie leży po mojej stronie? W takim razie nie powinno być to za bardzo skomplikowane skoro wszystko będzie na tacy. Zwłaszcza przy dywidendach akumulacyjnych.
@@strongwill8442 Tak, ale raport podatkowy XTB należy sprawdzać, bo w przeciwieństwie do PIT-8C, nie wszystko musi być poprawnie przeliczone.
Dzięki za materiał, bardzo fajnie wytłumaczone ;) Pytanie - Polski broker XTB umożliwia teraz złożenie W8-BEN. Czy to nie jest przypadkiem bardzo korzystna opcja? Inwestujemy w etf który jest w USA na rynki USA, czyli zapłacimy 19%. Łatwiej jest nam więc się rozliczyć (dostajemy to w złotówkach), odchodzi ryzyko sądzenia się w innym kraju no i zostaje jedynie ryzyko śmierci, przy którym stracimy część pieniędzy. Jeśli się pomyliłem to mnie proszę popraw :)
Hej Damian :),
Jest to korzystna opcja, ale XTB (jak większość innych europejskich maklerów/brokerów) nie ma ETF-ów rezydujących w USA. Powiedziałbym, że W8-BEN w XTB przydaje się tylko dla osób inwestujących w spółki amerykańskie.
Pozdrawiam,
Mateusz
Mateusz a jak wygląda opodatkowanie na 2 poziomie dla funduszu rezydującego w Holandii ? Chodzi mi konkretnie o VanEck Morningstar Developed Markets Dividend Leaders UCITS ETF
15%
Dziękuję za odpowiedź
Hej, bardzo dobry podcast, jestem pod mega wrażeniem Twojej pracy. Mam też pytanie. Przez IKE inwestuję w ETF-y. Dywidenda wpływa na mój rachunek IKE po potraceniu 15% podatku u źródła (USA). Ja powinienem rozliczyć i uiścić 4% do Urzędu skarbowego gdybym inwestował przez zwykłe konto ale ponieważ mam IKE nie muszę odprowadzić 4%. Teraz jeśli dożyję 60 roku życia (mam 35 lat) to mogę wypłacić sobie dywidendę zgromadzoną na IKE przez wszystkie te lata bez płacenia tych 4% podatku. Ale przypuśćmy że za 10 lat będę miał 45 lat i będę chciał wypłacić sobie dywidendy na konto prywatne, czy wtedy muszę zapłacić 4% od sumy wszystkich dywidend które zgromadziłem przez te 10 lat? dzięki
Hej Bedy,
Dzięki! Dywidenda na konto maklerskie w DM BOŚ lub BM mBanku wpłynęłaby po potrąceniu 30% podatku u źródła. ETF amerykańskie są tam niedostępne, więc chyba pytasz o irlandzki ETF, który inwestuje w amerykańskie akcje.
O podatkach przy wczesnych zwrotach z IKE mam osobny podcast - poszukaj "jak wypłacić" na moim kanale i wszystko zrozumiesz.
Do tego trzeba odliczyc 19% do tego co juz wplynelo jesli to irlandzki etf, to nie odprowadziles 15% I tu chyba powstaje "dividend leak"
jako ze obecnie polskie domy makl oferuja forme w-8 ben czy to oznacza ze moj podatek od dywidendy z amerykanskiego ETFa w polskim DM bedzie 15%+4%?
dzieki.
Nie, bo nie można kupować amerykańskich ETF-ów w Polsce (chyba że ma się status inwestora profesjonalnego).
Dzień dobry Mateusz ! Świetny materiał . Mam pytanie odnośnie inwestowania przez polskiego maklera . W materiale powiedziałeś że wtedy wszystkie kwoty z obcych walut makler sam przeliczy na PLN . A co w przypadku gdy np w XTB mam konto i w PLN i w obcej walucie ? Dokonując transakcji na tym koncie w obcej walucie nie jest ona automatycznie przeliczana do PLN . Czy w PIT który wyśle mi XTB zyski po sprzedaży aktywów na koncie w obcej walucie będą przeliczone juz do PLN ? Czy muszę sam transakcja po transakcji przeliczać ?
Dzięki, Piotrze!
Tak, XTB i tak uwzględni to w PIT-8C (licząc do PLN).
@ dziękuję za odpowiedź Mateusz !!
@@piotrs9794 Spoko, nie ma problemu. Pozdrawiam :)
Bardzo cenna praca. Dziękuję Mam też pytanie. Jeśli założyłem IKE w Bossie, z możliwością inwestowania także w USA (podatek 15%) a planuję otwarcie tam także IKZE, czy ponownie powinienem złożyć W8BEN, czy też automatycznie jestem identyfikowany jako inwestor z Polski? A także, jeśli mam zwykłe konto maklerskie w XTB , chcę rozpocząć kupowanie akcji w USA oraz np ETF wypłacających dywidendę, czy powinienem osobno poprzez XTB złożyć W8BEN? Pozdrawiam
BOŚ składa W8-BEN per klient, a nie per konto, więc jeśli też konto na Ciebie, to W8-BEN powinien być już uwzględniony.
Tak, XTB musi osobno złożyć W8-BEN - patrz wyżej - jest to per klient danego domu maklerskiego.
@@Inwestomatdziękuję bardzo. Rozwiało to moje wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie
@@raab70terra Dzięki, również pozdrawiam!
Pytanie.
Jeżeli osiągam zysk kapitałowy ze sprzedaży zagranicznych akcji/etfów w polskim DM, to od tych 200 euro zysku nie powinienem jeszcze odprowadzić podatku w kraju z którego dane aktywo pochodzi?
Przykład. Sprzedałem akcje Apple’a z zyskiem 200$ w mbanku. Czy ja rozliczam się najpierw z tego z urzędem w USA i potem w Polsce, czy rozliczam się już tylko w Polsce, a USA mam w dupie?
Nie da się "odprowadzić podatku" od zysku na sprzedaży akcji/ETF-ów/obligacji w innym kraju niż swoim.
Tylko w Polsce, bo USA nawet nie wie (i nie chce wiedzieć) za ile kupiłeś i sprzedałeś.
USA tylko czeka na ew. podatek u źródła od dywidend, jeśli masz amerykański ETF/spółkę.
Cześć.
Istnieje możliwość zainwestowania w królów lub arystokratów dywident, tak by koszt podatku był najkorzystniejszy 12-19% ? Czy jednak jesteśmy skazani na wyższe opodatkowanie ?
Super materiały 💪🏽
Cześć
Masz na myśli ETF na amerykańskich dywidendowych arystokratów? Tutaj opodatkowanie zawsze wyniesie 15% na 1. poziomie i 19% na 3. poziomie (jeśli ETF irlandzki lub luksemburski).
Jeśli chcesz inwestować w te firmy bezpośrednio, to zrób to przez dom maklerski umożliwiający złożenie W8-BEN i będziesz płacił 15% u źródła, dopłacając 4% w Polsce. Takie firmy to XTB, DM BOŚ lub BM mBanku, a za granicą np. Interactive Brokers.
@@Inwestomat chodzi mi o firmy które nieprzerwalnie wypłacają rosnącą dywidendę ( co prawda nisko oprocentowaną ale nie tutaj szukam zysków ) + jednocześnie wartość firmy w okresie długoterminowym ( tutaj szuka zysku ) również nieprzerwalnie jest w trendzie wzrostowym. Rzekomo określa się to mianem dywident królewskich ( wypłacają nieprzerwalnie od 50 lat ) i arystokrackie dywidendy ( wypłacają od 25 lat ). Ogólnie są to firmy jak coca cola, IBM, Emerson, Abbott, Nucor, pyszny i jakże zdrowy Macdonald, Caterpillar itp.
Teoretycznie najbezpieczniejsze, długoterminowo ( 10 lat ) dają 3-4,5x.
Ale freshi jestem w tej dziedzinie inwestowania więc jeszcze mogę coś mylić.
Mateuszu, a ile łącznie zapłacę podatku w przypadku(załóżmy) inwestycji w irlandzkiego etf-a na europejskie obligacje skarbowe typu dist przez polskie konto maklerskie IKE?
Tylko tyle, ile fundusz "płaci" WHT na 1. poziomie, gdy otrzymuje odsetki z obligacji. Na 2 i 3 poziomie 0%.
@@Inwestomat Dzięki za odp!
Cześć Mateusz. Wydaje mi się, że jest lekka rozbieżność między slajdem a tym co mówisz. W 34:03 na slajdzie jest wyraźnie napisane, że chodzi o polskie spółki, a Ty mówisz, że to może być też ETF na S&P500. Czy coś źle zrozumiałem?
Cześć Jędrzeju!
Chyba chodziło mi o to, że ETF na S&P 500 jest notowany na polskiej giełdzie (GPW), czyli tak jak polskie spółki.
Jak zwykle super materiał - nie wiem czy mogę przez komentarz bardziej konkretne pytanie zadać? Jeśli dobrze rozumiem LyxorETFSPF500 nie wypłaca dywidendy ale ponieważ Lyxor jest Luksemburski i inwestuje w spółki amerykańskie będzie dość wysoko opodatkowany i lepiej poszukać takiego ETF, który będzie symulował SPF500 ale będzie ETFem z siedziba w Irlandii?
Hej Aga,
Lyxor ETFSP500 (ten notowany na GPW) wypłaca dywidendy, bo jest typu distributing.
Jako że jest syntetyczny (oparty na swap, a nie prawdziwych akcjach) to nie płaci żadnego podatku u źródła (0% WHT), ale to dość specjalny przypadek. W tym klipie mówiłem o ETF-ach z replikacją fizyczną.
@@Inwestomat mam pytanie czy dobrze rozumiem. LyxorETFSPF500 jest notowany na GPW i wypłaca dywidendy. Jeśli kupię tego ETF-a to od GPW dostanę PIT 8C a GPW samo przeliczy mi dywidendy i odliczy od razu podatek belki przy wypłacie dywidend? Nie muszę tego sam przeliczać patrząc na kurs w tym przypadku euro w dzień przed wypłatą dywidendy? Więc przy rozliczaniu podatku biorę pod uwagę tylko pit 8c?
@@mirekzietek4943 W PIT-8C nie ma dywidend (to raz). Dwa to od zagranicznych instrumentów (jak ten ETF) makler nie pobiera podatku 19%, więc wszystko sam liczysz. Kurs dzień przed otrzymaniem dywidendy. Pit-8C to tylko transakcje i koszty.
Witam
Ostatnio pojawiła się taka informacja
PIT-8C wystawiony przez XTB nie obejmuje dochodów z transakcji na akcjach i ETF notowanych na giełdach zagranicznych.
Czy to oznacza że muszę teraz rozliczać zyski jak u zagranicznego brokera??? (posiadam etf-y na rynki zagraniczne)
Jako że ze względu na ofertę ETF-ów i brak prowizji transakcyjnych bardzo polecałem Wam przez cały rok maklera XTB, to chciałbym teraz trochę pomóc z rozliczeniem transakcji sprzedaży papierów zagranicznych w XTB:
1. XTB: Pokój inwestora -> Dokumenty -> transakcje_gield_zagranicznych_2021.xlsx -> otwieramy plik.
2. Na stronie epit.podatki.gov.pl znajdujemy PIT-38 i wybieramy "edytuj dochód (przychody i koszty)"
3. Znajdujemy "Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A ustawy"
4. W pozycję Przychód (poz. 22 z PIT-38) wpisujemy (lub dodajemy, jeśli korzystamy też z innego biura maklerskiego) przychód z .xlsx z XTB (kolumna S).
5. W pozycję Koszty uzyskania przychodów (poz. 23 z PIT-38) wpisujemy (lub dodajemy, jeśli korzystamy też z innego biura maklerskiego) koszt uzyskania przychodu z .xlsx z XTB (kolumna R).
6. Akceptujemy zmianę i cofamy się do zeznania, teraz oprócz dochodów z GPW i NC (PL) mamy również dochody z giełd zagranicznych.
Tym sposobem w niespełna 5 minut radzimy sobie z problemem braku transakcji zagranicznych w PIT-8C z XTB.
@@Inwestomat bardzo dziękuję za odpowiedź
Nie wiem jaki jest powód tej decyzji ze strony XTB lecz ja osobiście przenoszę się ponieważ jedyny jak dla mnie plus czyli brak prowizji (chociaż bardzo duże koszta przewalutowania co przedstawiałem już w komentarzach ) to nie wystarczy w wyborze brokera.
Jestem bardzo rozczarowany xtb.
Pozdrawiam
@@Inwestomat jeszcze jedna sprawa
Nie rozumiem dlaczego xtb zbiera pieniądze za przewalutowanie tych zagranicznych etf-ów przedstawia mi kwotę w złotówkach i tak trudno im wystawić pit...jakoś to nie jest w porządku.
@@nammachine9 Interpretacja KIS. Rozmawiałem z przedstawicielem i wygląda na to, że musieli to zrobić i być może inne domy maklerskie robiły to dotychczas niewłaściwie. KIS wydaje się wymagać PIT/ZG dla zagranicznych giełd, a jak robią to inne domy maklerskie to nie ma tam żadnych ZG tylko dane jakby to był handel w Polsce.
@@nammachine9 0,5% opłaty jest w dokumentach, ale sposób prezentacji to już inna sprawa.
Trochę z innej beczki. Lokata na zagranicznym koncie z kapitalizacją dzienną. Czy mogę zebrać odsetki z miesiąca i zliczyć podatek?
Nie. Podatek liczysz przy każdej wypłacie (a więc kapitalizacji) odsetek. Dlatego takie produkty są nieprzyjemne podatkowo :P.
Jakbyś "zebrał z miesiąca" to jaki kurs walutowy do PLN byś przyjął? To wbrew prawu.
Czyli rozumiem że muszę codziennie podejmować 19% czy muszę najpierw przeliczyć na PLN?
@@adam.o. Przeliczasz na PLN (każde odsetki) i od tego 19%.
Mając etf w ike nie rozliczam sie z żadnych podatków (mam spokój z podatkami od etf) ale do 60 roku życia i trzymając etf w ike min 5 lat a jeśli warunków z ike nie dotrzymam zapłace podobnie jak w przypadku oblig.edo ten sam mechanizm czy dobrze rozumiem? a jak po 60 roku zycia sprzedam cały etf rozliczam podatek ?
Nie trzymając w IKE, a wpłacając na IKE przez min. 5 różnych lat.
Po 60 roku życia i spełnieniu warunków nie płacisz "Belki" na IKE.
@@Inwestomat Dziękuje za odpowiedź
Mateusz, a czy nie uważasz, że warto jednak zlecić swoje rozliczenie specjalistom i nie zawracać sobie tym głowy? Czy może uważasz to za "wyrzucanie pieniędzy w błoto"?
Oczywiście uważam, że można to powierzyć księgowym. Koszt chyba poniżej 500 zł rocznie, więc jeśli z tych dywidend "spływa nam" więcej niż 100 000 zł to pewnie ma to jakiś sens.
Jeśli jesteś bywalcem mojego bloga to wiesz, że lubię ekstremalnie optymalizować i często trochę przesadzam z cięciem kosztów :P.
Nie wiedziałem pod którym filmem zadać pytanie więc piszę tu. Mateusz czy kojarzysz jakiś syntetyczny Irlandzki, Luxemburski ETF na arystokratów z S&P 500 o kosztach zbliżonych do IE00B6YX5D40 dostępny w IKE bossa lub mbank? Chciałbym tym syntetykiem uniknąć podatku na 1 poziomie i tym samym nie zapłacić nic.
Masz klip o ETF-ach na SP500. Tam są wszystkie (ranking ETF-ów).
@@Inwestomat Widziałem go. Właśnie nie było w nim żadnego syntetyka na dywidendowych arystokratów z SP500. Najlepiej wychodził SPDR ale on jest fizyczny.
@@Luke-ov4ji Jeśli go widziałeś, to nie wymyślę Ci innego ETF-a, bo nie ma innych :D. Chyba rozumiesz, że moje rankingi są kompletne? Sprawdź na justETF, ale wątpię, że znajdziesz coś więcej.
Hmm ciekawe, zawsze wydawało mi się, że etf acc maja więkwszy wzrost niż dyst z racji zazwyczaj mniejszych opłat. Mam plan w którym chciałbym pakować wszystko w etf które na przestrzeni ok 15 lat przyniosą mi największa stopę zwrotu(myślę nad s&p500/nasdaq+ dodatkowo jakieś 2 etf np obligacje+ etf EM IMI ) tylko nie wiem czy już pakować w dyst czy acc bo moim celem finalnie jest sprzadanie ( jeśli będa to acc) i wymiane wszystko na jakieś pare etf dyst z różnych branż na świecie(ew w jakies spyd europejskiego albo schd usa chociaż jak patrzę te europejskie to niskie dywid maja, tylko np HPRD jakoś sensownie wygląda ale jego wzrosty też nie są jakieś wielkie) . Jak myśli jak będzie najbardziej optymalnie bo też nie chce komplikować wszystkiego bez potrzeby? Wszystko robie na IKE xtb.
Bo mają, ale z racji nie mniejszych opłat, a tego, że reinwestują dywidendy.
Co z obowiązkiem posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej danego ETF`a aby móc zastosować umowę o podwójnym opodatkowaniu?
Nie ma takiego obowiązku. WHT pobierany jest przez ETF w kraju jego rezydentury, więc nie za bardzo rozumiem komu ów certyfikat mielibyśmy przedstawiać. Polskiemu urzędowi skarbowemu? Kod ISIN poświadcza o kraju rezydencji firmy/funduszu.
@@Inwestomat Dziękuje za odpowiedź.
Czy zgłębiałeś może temat Dividend Reinvestment Plan (DRIP)?
Nigdy o nim nie słyszałem. Mógłbyś przybliżyć pojęcie?
Oglądałem Twój panel na "Pasywnej rewoulcji" (swoją drogą jeden z lepszych) i nasunęło mi się pytanie: jak w prosty sposób wyszukać ETFy maksymalnie zoptymalizowane podatkowo, czyli np. spółki (brytyjskie, singapurskie, hongkońskie) > ETFy (irlandzkie, luksemburskie)? Znasz jakieś narzędzie, które pozwoli je znaleźć w szybki sposób?
inwestomat.eu/lista-etfow
Inwestuje w "akcje + globalny (EM)" oraz rezydentura w Irlandii (dla przykładu).
Niezłe są też Inwestuje w "akcje + Wielka Brytania" oraz rezydentura w Irlandii.
Oczywiście "niezłe" pod kątem podatków na 1 i 2 poziomie.
/Mateusz
P.S. Dzięki za docenienie mini-wykładu na konferencji :)!
A mając rachunek w walucie euro w XTB także otrzymam PIT-8C z przeliczeniem na złotówki? Tzn. tak samo jakbym miał rachunek w pln? I potem tylko płace podatek belki.
Nie mam pojęcia, musisz zapytać dział wsparcia XTB. Podejrzewam, że tak, ale najlepiej, jeśli się z nimi upewnisz i dasz znać, co odpisali.
@@Inwestomat Zapytam, ale dopiero w poniedziałek są online i także zapytam, czy mając dwa rachunki w różnych walutach otrzymam PIT-8C z uwzględnieniem obu rachunków w pln.
@@norbert3476 Znalazłem odpowiedź na ich stronie: waluta konta nie ma znaczenia. PIT-8C jest zawsze, ale nigdy nie ma w nim transakcji zagranicznych (są w tym dodatkowym raporcie podatkowym).
O super, a "nie ma w nim transakcji zagranicznych" to znaczy? Jakie to są zagraniczne?
@@norbert3476 Na instrumentach notowanych na zagranicznych giełdach.
Mateusz, czyli jak np. posiadam etf swda w bossa, który jest "irlandzki" to W8Ben obniża podatek od dywidendy?
Nie. W8-BEN "działa" tylko na instrumenty amerykańskie (których ISIN zaczyna się od US).
@@Inwestomat a powiedz mi jeszcze czy dobrze rozumiem, że na ike w bossa 3 pierwsze zakupy etf w roku są darmowe pod względem przewalutowania?
@@andrzejj86 Niestety nie są one darmowe.
Darmowe są na IKE i IKZE 3 pierwsze AKTYWNE przewalutowania (poza transakcjami), które zwykle kosztują min 49 złotych. Ale i tak, dokonując ich, płacisz BOŚ marżę walutową.
Nawet, jeśli tak wymieniasz walutę, to dalej płacisz BOŚ około 0,17% marży za przewalutowanie.
Kiedy trzeba załączyc pit zg?
Jeśli mam konto u polskiego brokera i sprzedałem zagraniczne akcje z zyskiem?
Jeśli mam konto u polskiego brokera i dostałem zagraniczną dywidende?
Jeśli mam zagranicznego brokera i sprzedałem zagraniczne akcje z zyskiem?
Jeśli mam zagranicznego brokera i dostałem zagraniczną dywidendę?
We wszystkich przypadkach??
Jeśli masz konto u zagranicznego brokera i osiągasz w danym roku sumarycznie dochód (zysk) z inwestycji w zagraniczne akcje.
Jeden PIT/ZG dla każdej giełdy, na której "handlowałeś".
@@Inwestomat ok dzieki xd jesli mam konto u polskiego brokera ale dywidendy z zagranicy rozumiem ze pit zg mnie nie dotyczy...
@@Roz52 inwestomat.eu/jak-rozliczyc-podatek-z-gieldy/
Nie, wszystko masz w powyższym wpisie. Poczytaj na spokojnie, bo jest krok po kroku i prawie na pewno wyjaśni wątpliwości.
@@Inwestomat ok dziekuje. Zaraz przeczytam. Ciemawe czy od krypto tez trzeba teb pit zg. W sumie gieldy krypto tez zagranica.
Jeżeli nie chce otrzymać dywidendy za ETFSP500 to czy powinienem go sprzedać najpóźniej jutro tj. 08.12.21r.?
W przypadku akcji: przed końcem sesji przed dniem odcięcia dywidendy od kursu. Tak "łopatologicznie".
W przypadku ETF-a sprawdź dzień dywidendy.
@@Inwestomat
- jutro jest pierwszy dzień notowań bez dywidendy.
-w czwartek dzień ustalenia prawa do dywidendy
-w piątek dzień wypłaty dywidendy.
Nie bardzo wiem czym jest pierwszy dzień bez prawa do dywidendy. Bo skoro ostatnia dywidenda była wypłacana w lipcu. A ja kupiłem ETFa w sierpniu (tak w ramach nauki, za niewielką kwotę) to chyba cały czas nie mam prawa do dywidendy i nie będę go miał jeżeli sprzedam jutro albo dziś. Tak mi się wydaje, no chyba że czegoś nie zrozumiałem i dostanę ta nieszczęsna dywidendę.
@@Farmingtoon Dokładnie tak. Należy sprzedać dziś (za późno, bo jest po 17) albo jutro do końca dnia.
Czy jest o tym jakiś materiał? Ciężko mi zrozumieć tematy dywidend, czy za każdym razem trzeba coś klikać aby nie dostać dywidendy, kiedy to wiadomo itd. Jestem przed zakupem ETF - stąd moje pytania :)
Czy dobrze zrozumiałem, że posiadając amerykański ETF distributed (SCHD) w zagranicznym domu maklerskim (Freedom24), to:
- na pierwszym poziomie wypłaty dywidendy z amerykańskich spółek do ETF nie ma podatku (amerykański etf, amerykańskie spółki)
- na drugim poziomie przy założeniu wypełnienia W8BEN makler potrąca 15% z dywidendy którą ETF mi wypłaca
- Ja w rozliczeniu rocznym dopłacam brakujące 4% w polskim US
W sumie stawka podatku to 19%, Zgadza się?
We Freedom24 nie kupisz SCHD. Dla europejskiego klienta mają tylko CFD na ten ETF.
Poza tym oferta Freedom24 jest bez sensu, bo IBKR jest tańsze ;). Nie wiem, czemu wszyscy ten freedom tak promują, ale mam podejrzenia.
Co do liczenia podatków, to masz rację. W sensie miałbyś, jeśli mógłbyś kupić ETF SCHD przez konto we Freedom24.
@@Inwestomat dzięki za odpowiedź :) Freedom tez mnie nie przekonywał ale zdecydowałem się na nich bo jako jedyni oferują amerykańskie etfy europejskiemu inwestorowi (tak, da się tam kupić ETF schd i kupiłem właśnie niedawno pierwszą transzę).
Nie wiem czym jest to spowodowane. Czytałem, że być może w inny sposób interpretują zapisy UE niż większość brokerów.
@@pawelnowosielski93 Nie jako jedyni, bo DIF Broker i Exante oferują to od lat.
Ja do US ETF-ów polecam amerykańskie Firstrade, bo nie ma tam prowizji transakcyjnych i też są ułamki.
Ciekawe, że Freedom24 oferuje US ETF-y. Nie wiedziałem. Muszę to z nimi potwierdzić, ale oczywiście Ci wierzę.
Dajmy na to kupie akcje za 1000 zł. Bardzo dobrze sobie radzi i po 30 latach sprzedam za 100 000 zł. To po tych 30 latach będę musiał zapłacić podatek od 99 000 zł?
Tak, chyba że coś zmienią w warunkach pobierania podatku giełdowego.
Wliczasz też koszty zakupu i sprzedaży (np. prowizję maklerską), co obniża Ci zysk z tej transakcji.
@@Inwestomat A co w przypadku gdy mam podatek u źródła 20% dla odsetek, US mi zwróci w rozliczeniu rocznym ten 1%?
@@Znikomek US nigdy nie zwraca tej różnicy, bo to nie (nasz) US pobrał za dużo.
To Twój problem i o zwrot możesz się ew. ubiegać w US, ale kraju "instrumentu" finansowego.
@@Inwestomat Super, dzięki za garść cennych informacji.
@@Znikomek Nie ma sprawy. Pozdrawiam!
Nie rozumiem jednej rzeczy - Irlandia ma niby 0%, a na stronach PWC widzę 25%?
Ale w jakiej komórce to widzisz? Dla nieokreślonych rezydentów? Czy dotyczy to dywidend? Czy dotyczy to ETF-ów (te mają często specjalne warunki). Praktyka pokazuje, że pobierają 0%, a PwC tabelki może zmieniać dość często.
@@Inwestomat
Przy Ireland widzę takie coś
Resident: 25 / 20 / 20;
Non-resident: 25 / 20 / 20
A powinno być chyba np.
Resident: 0 / 20 / 20;
Non-resident: 0 / 20 / 20
Oczywiście domniemanie jest takie, że ja źle patrzę/nie rozumiem czegoś :)
@@MichalKubik146 Ale Ty sprawdzasz zakładkę Poland dla Ireland? Powinieneś robić odwrotnie - Ireland i tam poszukać w tabeli Poland. Jak byk 0/15, więc 0% :).
@@Inwestomat to się zagadka rozwiązała xd dzięki
@@MichalKubik146 Spoko, nie ma sprawy.