Mam w pracy styczność z utrzymaniem kodu, który jest tworzony od 20 lat. Uważam, że zawsze wygra chęć maksymalizacji zysków i sprzedaży lub utrzymania tego, co już istnieje nawet mimo problemów i błędów związanych z nowymi funkcjonalnościami i nowymi dodatkami do języków. Nikt raczej nie postawi na zbudowanie na nowo pewnych mechanizmów, bo bagaż doświadczeń zebranych w jednym języku i tak nie mają znaczenia w przypadku nowego języka. Z tego też powodu nadal istnieją programiści COBOL'a. Dla programisty chęć tworzenie od nowa zawsze jest ciekawa, lecz bardzo często to księgowy lub handlowiec to uniemożliwia. Zastanawiam się czy języki kwantowe i komputery kwantowe będą w stanie wywrócić rynek.
@@vesly2458 Czy "język modelu standardowego" jest wstanie wykorzystać w pełni możliwości komputerów kwantowych? Powstał również język Q# dedykowany do programowania kwantowego.
@@sulmarpl Tak, mogą. Q# oraz Python z Qiskit służą do programowania operacji, które wykorzystują zasady mechaniki kwantowej, mimo że obie te technologie działają na standardowych komputerach klasycznych. Oznacza to, że ani kod napisany w Q#, ani kod w Pythonie nie jest bezpośrednio uruchamiany na komputerze kwantowym. Zamiast tego, kod w tych językach jest używany do definiowania "listy" operacji, które następnie są tłumaczone i wykonywane na komputerze kwantowym.
@@ZdrowyKod C ale ogólnie jak to wszystko działa pod spodem. Wychodze z założenia, że lepiej uczyc się podstaw rzeczy, niż uczenia się operowania na cudzych abstrakcjach. Np. zamiast uzywac gotowej biblioteki do auth, to od zera taki system budujemy. Raz napisane można inplementowac do innych projektow i jest to o wiele szybsze, niż szukanie w dokumentacji jak ktoś rozwiązał jakiś problem. Niestety swiat javascript to przeciwieństwo tego podejścia.
Dlatego właśnie PHP od wersji 5.6 > zostało zrefaktorowane i teraz jest jest to całkiem przyjemny język. Z takich właśnie nowych języków niskopoziomowych Zig staje się bardzo popularny ze względu na performance w którym powstaje sporo nowych narzędzi dla programistów. Zig jest też całkiem spoko do nauki od 0
@@tnczm nie do końca, w php zaszły grubsze zmiany. W JS masz ciągłość kompatybilność wstecz w php7.0< sporo wycofano co nawet jest dokładnie w dokumentacji opisane.
Prawda jest taka, że jeżeli masz opanowany C++ zawsze znajdziesz prace. Systemy operacyjne, Gry, Programy w wiekszoci napisane w nim. Samoloty pasażerskie, napakowane elektronika, czy chociażby wysłanie łazika na marsa, wyslanie saletity w kosmos napisane w C++ A te wszystkie Java'y, Python'y itd powinismy traktowac jako narzedzie, a nie baze programowania, C++ zawsze bedzie najlepszym wyborem.
Zgadza się. C/C++ plus dobry poziom matmy i sky is the limit Ja głównie pracuję w C, używając Pythona jako narzędzie do prototypowania, lub szybkiej analizy danych.
"Systemy operacyjne, Gry, Programy w wiekszoci napisane w nim" Nie znam się na specyfice pracy w świecie C++, ale powiedziałbym, że to dosyć duży rozrzut jeśli chodzi o technologie. Każdy z tych "stacków technologicznych" wymaga specyficznych umiejętności, które poza samym językiem ciężko przenieść do innej branży, chociażby przy pracy z systemami operacyjnymi średnio przyda się znajomość "Unreal Engine", czy tematyka kolizji obiektów itd. Niemniej wszystko zależy od wymagań konkretnego projektu/zespołu/firmy.
@@JakNauczycSieProgramowania Zgadzam się kolego z branży, że wybór języka zależy od indywidualnych potrzeb i przyjemności z programowania. Dlatego właśnie wybieram C++ - bo gdy się go nauczysz, dostajesz solidne podstawy zarówno do niskopoziomowego programowania, jak i skomplikowanych aplikacji. A co najlepsze, kiedy już zrozumiesz C++, inne języki stają się dużo łatwiejsze do opanowania. To jak jazda na rowerze - opanowanie równowagi w C++ sprawia, że każdy inny język jest jak gładka droga z lekkim wiatrem w plecy. Pozdrawiam.
@@dawidhermann5412 Masz rację, każda z tych dziedzin wymaga specyficznych umiejętności, ale to właśnie siła C++! To język, który łączy różne światy - od systemów operacyjnych, przez silniki gier, po aplikacje użytkowe. Opanowanie niskopoziomowej pracy z pamięcią, zarządzania zasobami, optymalizacji wydajności czy pracy wielowątkowej daje solidną bazę, którą można rozszerzać na różne technologie. Jasne, Unreal Engine czy tworzenie systemów operacyjnych wymagają specyficznej wiedzy, ale fundamenty, jakie zdobywasz w C++, są ponadbranżowe. A potem to tylko kwestia rozszerzenia wiedzy o konkretne narzędzia czy frameworki, jak np. UE dla gier. C++ to jak szwajcarski scyzoryk - raz się nauczysz, a potem możesz dopasować do niemal każdej sytuacji
Zatem polecam badanie "Ranking Programming Languages by Energy Efficiency" i przede wszystkim stronę 16. Zwłaszcza polecam tym, którzy zarzekają się, że typescript jest lepszy od javascriptu. I teraz moja propozycja: Skoro powinniśmy odchodzić od javascript to może ograniczmy jego użycie do minimum poprzez implementację web assembly. Nigdy nie skorzystałem z web assembly, ale jeśli mogę odpalić natywnie kod stworzony przez rust to co my jeszcze robimy w frameworkach jsowych?
Fakt, że w przeszłości mieliśmy języki które były rewolucją w świecie programowania mógł wynikać z prostego faktu, że wcześniej po prostu nie było aż tylu projektów. Informatyzacja świata powoli zaczynała się tak naprawdę te 50 lat temu. 30 Lat temu powoli zaczynała się era internetu, wtedy ludzie potrzebowali nowych narzędzi. Teraz ? Teraz pewne standardy zostały przetarte i mamy "sprawdzone" narzędzia które działają pomimo swoich bolączek. Moim zdaniem nie mamy już prawa mówić o rewolucji, a raczej o ewolucji. Nowe projekty co raz częściej zamiast wybierać technologie po kroju Java, C# czy C++ będą wybierać technologie po kroju GO czy Rust. Myślę, że jako programiści i tak jesteśmy obecnie w uprzywilejowanych czasach z cała masą technologii ułatwiającej nam życie od "prostego" podkreślania błędów w sytnaxie w IDE, po Copiloty i ChatyGPT.
Ale o tym też mówił Douglas. Oczywiście, dodano sporo nowych rzeczy itp. ale chodzi o to, że to jest budowanie cały czas wokół tego samego rdzenia. To jakbyś wziął starszy model auta, powymieniał w nim różne części, pododawał spojlery itp. ale nadal będzie widać że to nie to samo co nowszy model, skonstruowany od zera.
Nie masz się czym przejmować. Nawet jesli założymy, że ogólnoświatowo zaczynamy proces zmiany technologii to minie co najmniej 10 lat zanim rzeczywiście od początku do końca ta zmiana nastąpi. A biorąc pod uwagę, że to nie jest wspólna decyzja wszystkich na całym świecie, to zanim to nastąpi to minie pewnie ze 20-30 lat, także się ucz, jak już będzie ten moment, gdy będzie trzeba zmienić język będziesz już seniorem i nauka nowej technologii będzie dla ciebie jak splunięcie
Akurat jeśli chodzi o JS to jest to dużo trudniejszy przypadek do migracji niż pozostałe języki z racji tego że jest to język interpretowany przez przeglądarki, czyli środowisko użytkowników, nad którym deweloperzy nie mają za bardzo kontroli. Stąd raczej powstaja języki jak Typescript komplikujące się do bazowego JS. Już od kilku lat można używać np Kotlina i kompilowac go JS (tak jak kompiluje się go na środowisko Javowe). Problemem jest też rynek IT i ryzyka związane z przejściami na nowe technologie.
W takim razie stworzyć jeden język który będzie kompatybilny ze starymi językami, który będzie mógł wejść na już istniejące projekty i zastąpić język a napewno żeby był bardzo łatwy w pisaniu.
Taką próbą w codziennym świecie było wprowadzenie języka esperanto przez Polaka Ludwika Zamenhofa, który miał stać się językiem uniwersalnym. Niestety, język ten nie jest powszechnie używany. Sądzę, że podobnie może być z próbą stworzenia uniwersalnego języka programowania.
Fajnie, tworzymy nowy język, ale czy będzie on lepszy? Czy uniknie błędów poprzedników lub nie popełni nowych? Co ze wsparciem w postaci bibliotek? Co do samego JS to stoi na nim prawie cały internet po stronie przeglądarki za wyjątkiem stron statycznych lub generowanych dynamicznie po stronie backendu. Najpierw warto by wymóc rewizję silników przeglądarek z silnikiem chrome w pierwszej kolejności. JS jest jakie jest, ale nie jest złe i ewoluuje np przez TS. Ja tam jestem zwolennikiem właśnie ewolucji a nie rewolucji.
Jeśli GPT na podstawie mojego opisu potrafi napisać dowolny kod w dowolnym języku, to po co mam się uczyć innego języka programowania niż język naturalny? Wszystkie programy jakie napisałem w ostatnich tygodniach napisałem w języku polskim.
Komercyjne projekty, nad którymi pracujesz jako programista, wykraczają BARDZO poza możliwości GPT. Ale to prawda, że jest to świetne narzędzie do nauki i świetnie się też sprawdza jako asystent / pomoc przy pisaniu kodu. Też używam i zachęcam bardzo do jego wykorzystywania.
Spróbuj napisać chociaż trochę bardziej skomplikowany lub złożony kod w C, to zobaczysz że chatgpt kompletnie sobie nie radzi i tylko stracisz czas jak będziesz używał go do znalezienia błędu. Zwykły debugger jest już lepszy, bardziej pomocny na tym poziomie. (nie wiem jak z innymi, wysokopoziomowymi językami, ale pewnie podobnie)
Ja lubie Embarcadero RAD Studio, w którym możemy pisac aplikacje zarówno w C++ jak i Delphi (czyli object Pascalu) ^_- Kamil zrób jakiś film o tym IDE, chyba że nie znasz?. Jeżeli tak, nie wiesz co tracisz, bo myślę że warto poznac. Jak nam ulatwia pisanie aplikacji w nim, zarowno pod Windows, Linux'a, Mac'a czy systemy Mobilne :)
Wiesz mógłbym z tobą polemizować dlaczego własnie w Delphi nie tworzyć i podał bym bardzo sensowne argumenty na rzecz języków takich jak Java/JavaEE/C#/.NET/itd. Chociażby dlatego, że Delphi (dawniej Borland'a) już nie istenieje, więc nawet jeżeli masz kod źródłowy aplikacji to na nowszej wersji systemu Windows już projektu nie zbudujesz i nie uruchomisz. W przypadku języków działających na Wirtualnej Maszynie Java - jest inaczej. Jeżeli ktoś stworzy JVM działającą na danym systemie/sprzęcie to kod powineneś uruchomić i nie jesteś uwiązany przez firmę "pośrednik" która dostarczyła IDE. Co prawda przykładu z życia wziętego właśnie z kodem Delphi podać nie mogę z innych wzgledów. A plikacja trzeba było napisać od zera w zupełnie innym stosie technologicznym. Aha zapomniał bym dodać, że swego czasu uwielbiałem tworzyć aplikacje w Borland Delphi i Borland C++ Builder. Ale niestety żywotność firmy Borland zweryfikował czas - a szkoda.
@@dawidbielecki8003 Dawid Delphi nadal istnieje i jest aktywnie rozwijany. Obecnie jest rozwijane przez firmę Embarcadero Technologies, która kontynuuje prace nad nim i wydaje nowe wersje. Ma się świetnie - Wsparcie dla nowoczesnych platform: Delphi obsługuje różne platformy, takie jak Windows, macOS, iOS, Android, a także Linux. Dzięki temu można tworzyć aplikacje wieloplatformowe z jednego kodu źródłowego. - FMX (FireMonkey): Jest to framework umożliwiający tworzenie aplikacji wieloplatformowych z użyciem nowoczesnych technologii graficznych. Wsparcie dla współczesnych technologii: Delphi wspiera technologie takie jak REST, JSON, Bluetooth, a także integrację z bazami danych (np. MySQL, PostgreSQL). - Silne wsparcie dla baz danych: Delphi jest znane ze swoich narzędzi do pracy z bazami danych, oferując m.in. komponenty VCL (Visual Component Library) do tworzenia aplikacji bazodanowych. .
14 min życia zmarnowane dziękuję clickbaitowy tytuł który nawet nie ma nic wspólnego z filmem typ gada że powinniśmy tworzyć nowe języki po czym mówi że to nie możliwe XD
JavaScript - od języka zrobionego dla konkretnej przeglądarki po multipotencjalny język (nie zwracając uwagi na jego wydajność). Mam nadzieję że ten film to wstęp do odnowionego kursu - JS w 60 minut
korporacje gnają do "cloud", czyli np. taki AWS przyjmie Java, i to widzę obecnie. Azure, pewnie sporo C#, a C++, to widzę młodzi od tego uciekaja, przypuszczam, że jest zbyt trudny.
ale jak on sobie wyobraża "skończyć z javascript" jak wszystkie przeglądarki mają z nią kompatybilność, API przeglądarki jest zszyte z javascriptem. Tworzyć od nowa nowe przeglądarki? No nie wiem... trochę utopia i wymyślanie koła od nowa.
no na froncie raczej to niemożliwe zaprzestanie używanie js, ale po stronie takiego backendu to powinniśmy zaprzestać używania js. Są lepsze i przyjemniejsze języki do tego.
@@nekoneko9789 node to w ogole jeden wielki bałagan. ja od siebie polecam go lang, zupełne przeciwienstwo jesli chodzi o ekosystem oraz podejscie do tworzenia serwerów.
Właśnie o to w tym wszystkim chodzi - że teoretycznie powinniśmy zrobić konkretny krok do przodu, wyciągnąć wnioski z ostatnich 20-25 lat i na podstawie zdobytych w tym czasie doświadczeń stworzyć nowe generacje języków, tak jak kiedyś na bazie wcześniejszych doświadczeń powstały te wszystkie języki, których używamy dzisiaj. Ale w praktyce jest to niemożliwe, bo dzisiaj mamy tak dużo projektów i tak dużo zależności, że żaden nowy język nie jest w stanie przebić się do mainstreamu.
Uważam, że będzie bardzo trudno zastąpić Pythona, Jave, JaveScript czy C, C++ i C#, bo te języki służą, są można powiedzieć tlenem dla Gospodarki całego świata. Mianowicie Firmy Korporacyjne, Sztuczna Inteligencja, czy Macine Learning oraz Robotyka i Automatyka są głównymi gałęziami gospodarki, które obejmują świat. Wytwarzane są oprogramownia webowe, mobilne i hybrydowe.
@@pablo1910x tak, pisałem w Go. Przyjemny język i fajnie gdyby pojawił się na tym kanale. Wydaje mi się, że nie jest to jednak taka nowość. Powstały w nim znane aplikacje: PayPal, Allegro, Uber czy Docker. Możemy też trafić oferty pracy w Go(również w Polsce). Na Nim czy Mojo raczej nie.
Niestety to jest typowe podejście garażowego zapaleńca. Zmieniły się realia od tych, które były w czasach gdy ten Pan tworzył JS. Porównałbym to do technologii budowy dróg, obecnie jest wiele nowoczesnych rozwiązań ale sam fakt ich istnienia nie spowoduje wymiany nawierzchni na wszystkich drogach na świecie. Obecnie o wiele bardziej opłaca się stopniowo rozwijanie języków programowania i ich udoskonalenie niż nagła zmiana języka na inny.
Może się mylę, ale wydaje mi się, że trudno mówić o tym że SQL to technologia która ma ponad pół wieku w sytuacji gdy każdy z wielkich graczy ma swój silnik bazodanowy. To że w MS SQL i w Oraclu wpisujemy SELECTa to nie oznacza że pod spodem dzieje się to samo.
@@andrejg3086 Może tak wtedt dostosujemy się do nowej rzeczywistości. My programiści całe życie musimy uczyć się nowych technologi, framworków, ect. Dostosujemy się również do wysłania nas na bezrobocie. Tak jak nocode, wix, ect miały zmieść z planszy webmasterów. Tak AI zmiecie programistów. Pozdrawiam.
Mam w pracy styczność z utrzymaniem kodu, który jest tworzony od 20 lat. Uważam, że zawsze wygra chęć maksymalizacji zysków i sprzedaży lub utrzymania tego, co już istnieje nawet mimo problemów i błędów związanych z nowymi funkcjonalnościami i nowymi dodatkami do języków. Nikt raczej nie postawi na zbudowanie na nowo pewnych mechanizmów, bo bagaż doświadczeń zebranych w jednym języku i tak nie mają znaczenia w przypadku nowego języka. Z tego też powodu nadal istnieją programiści COBOL'a. Dla programisty chęć tworzenie od nowa zawsze jest ciekawa, lecz bardzo często to księgowy lub handlowiec to uniemożliwia. Zastanawiam się czy języki kwantowe i komputery kwantowe będą w stanie wywrócić rynek.
Do programowania kwantowego używa się pythona. Są pod to specjane biblioteki. Przynajmniej taka praktyka jest w IBM
@@vesly2458 Czy "język modelu standardowego" jest wstanie wykorzystać w pełni możliwości komputerów kwantowych? Powstał również język Q# dedykowany do programowania kwantowego.
@@sulmarpl Tak, mogą. Q# oraz Python z Qiskit służą do programowania operacji, które wykorzystują zasady mechaniki kwantowej, mimo że obie te technologie działają na standardowych komputerach klasycznych.
Oznacza to, że ani kod napisany w Q#, ani kod w Pythonie nie jest bezpośrednio uruchamiany na komputerze kwantowym. Zamiast tego, kod w tych językach jest używany do definiowania "listy" operacji, które następnie są tłumaczone i wykonywane na komputerze kwantowym.
@@vesly2458 Dziękuję bardzo za wyjaśnienie.
Jaki wniosek? Uczyć się nadal JS’a dziękuję dobranoc
uczyc się co chwile nowych frameworków? nie dziękuję już wolę zagłebić się w niższy level, na pewno mój skill na tym lepiej wyjdzie
@@paca3107ucz się czego chcesz 😊
@@paca3107a pisząc ,,zagłębić w niższy lvl, jaki język masz na myśli? :)
Niższy level czyli C.
@@ZdrowyKod C ale ogólnie jak to wszystko działa pod spodem. Wychodze z założenia, że lepiej uczyc się podstaw rzeczy, niż uczenia się operowania na cudzych abstrakcjach. Np. zamiast uzywac gotowej biblioteki do auth, to od zera taki system budujemy. Raz napisane można inplementowac do innych projektow i jest to o wiele szybsze, niż szukanie w dokumentacji jak ktoś rozwiązał jakiś problem. Niestety swiat javascript to przeciwieństwo tego podejścia.
Dlatego właśnie PHP od wersji 5.6 > zostało zrefaktorowane i teraz jest jest to całkiem przyjemny język. Z takich właśnie nowych języków niskopoziomowych Zig staje się bardzo popularny ze względu na performance w którym powstaje sporo nowych narzędzi dla programistów. Zig jest też całkiem spoko do nauki od 0
To samo z JSem przed i po ES6
@@tnczm nie do końca, w php zaszły grubsze zmiany. W JS masz ciągłość kompatybilność wstecz w php7.0< sporo wycofano co nawet jest dokładnie w dokumentacji opisane.
Prawda jest taka, że jeżeli masz opanowany C++ zawsze znajdziesz prace. Systemy operacyjne, Gry, Programy w wiekszoci napisane w nim. Samoloty pasażerskie, napakowane elektronika, czy chociażby wysłanie łazika na marsa, wyslanie saletity w kosmos napisane w C++ A te wszystkie Java'y, Python'y itd powinismy traktowac jako narzedzie, a nie baze programowania, C++ zawsze bedzie najlepszym wyborem.
Zgadza się. C/C++ plus dobry poziom matmy i sky is the limit Ja głównie pracuję w C, używając Pythona jako narzędzie do prototypowania, lub szybkiej analizy danych.
"Systemy operacyjne, Gry, Programy w wiekszoci napisane w nim"
Nie znam się na specyfice pracy w świecie C++, ale powiedziałbym, że to dosyć duży rozrzut jeśli chodzi o technologie. Każdy z tych "stacków technologicznych" wymaga specyficznych umiejętności, które poza samym językiem ciężko przenieść do innej branży, chociażby przy pracy z systemami operacyjnymi średnio przyda się znajomość "Unreal Engine", czy tematyka kolizji obiektów itd. Niemniej wszystko zależy od wymagań konkretnego projektu/zespołu/firmy.
Najlepszy wybór to ten, który daje Ci najwięcej satysfakcji i najbardziej przydaje się do rozwiązywania Twoich problemów.
@@JakNauczycSieProgramowania Zgadzam się kolego z branży, że wybór języka zależy od indywidualnych potrzeb i przyjemności z programowania. Dlatego właśnie wybieram C++ - bo gdy się go nauczysz, dostajesz solidne podstawy zarówno do niskopoziomowego programowania, jak i skomplikowanych aplikacji. A co najlepsze, kiedy już zrozumiesz C++, inne języki stają się dużo łatwiejsze do opanowania. To jak jazda na rowerze - opanowanie równowagi w C++ sprawia, że każdy inny język jest jak gładka droga z lekkim wiatrem w plecy. Pozdrawiam.
@@dawidhermann5412 Masz rację, każda z tych dziedzin wymaga specyficznych umiejętności, ale to właśnie siła C++! To język, który łączy różne światy - od systemów operacyjnych, przez silniki gier, po aplikacje użytkowe. Opanowanie niskopoziomowej pracy z pamięcią, zarządzania zasobami, optymalizacji wydajności czy pracy wielowątkowej daje solidną bazę, którą można rozszerzać na różne technologie. Jasne, Unreal Engine czy tworzenie systemów operacyjnych wymagają specyficznej wiedzy, ale fundamenty, jakie zdobywasz w C++, są ponadbranżowe. A potem to tylko kwestia rozszerzenia wiedzy o konkretne narzędzia czy frameworki, jak np. UE dla gier. C++ to jak szwajcarski scyzoryk - raz się nauczysz, a potem możesz dopasować do niemal każdej sytuacji
Zatem polecam badanie "Ranking Programming Languages by Energy Efficiency" i przede wszystkim stronę 16. Zwłaszcza polecam tym, którzy zarzekają się, że typescript jest lepszy od javascriptu. I teraz moja propozycja: Skoro powinniśmy odchodzić od javascript to może ograniczmy jego użycie do minimum poprzez implementację web assembly. Nigdy nie skorzystałem z web assembly, ale jeśli mogę odpalić natywnie kod stworzony przez rust to co my jeszcze robimy w frameworkach jsowych?
Fakt, że w przeszłości mieliśmy języki które były rewolucją w świecie programowania mógł wynikać z prostego faktu, że wcześniej po prostu nie było aż tylu projektów. Informatyzacja świata powoli zaczynała się tak naprawdę te 50 lat temu. 30 Lat temu powoli zaczynała się era internetu, wtedy ludzie potrzebowali nowych narzędzi. Teraz ? Teraz pewne standardy zostały przetarte i mamy "sprawdzone" narzędzia które działają pomimo swoich bolączek. Moim zdaniem nie mamy już prawa mówić o rewolucji, a raczej o ewolucji. Nowe projekty co raz częściej zamiast wybierać technologie po kroju Java, C# czy C++ będą wybierać technologie po kroju GO czy Rust. Myślę, że jako programiści i tak jesteśmy obecnie w uprzywilejowanych czasach z cała masą technologii ułatwiającej nam życie od "prostego" podkreślania błędów w sytnaxie w IDE, po Copiloty i ChatyGPT.
Pytanie na ile możemy obecny JS traktować jako ten sam język co 20 lat temu? Zwłaszcza biorąc pod uwagę całą otoczkę, TypeScript frameworki itd.
A w ogóle możemy tak go traktować?
Ale o tym też mówił Douglas. Oczywiście, dodano sporo nowych rzeczy itp. ale chodzi o to, że to jest budowanie cały czas wokół tego samego rdzenia. To jakbyś wziął starszy model auta, powymieniał w nim różne części, pododawał spojlery itp. ale nadal będzie widać że to nie to samo co nowszy model, skonstruowany od zera.
Na studiach mocniej zacząłem rozwijać umiejętności w full stacku opartym o javascript (react + express).
Teraz mi mówicie że javascript do śmieci? :D
Nie masz się czym przejmować. Nawet jesli założymy, że ogólnoświatowo zaczynamy proces zmiany technologii to minie co najmniej 10 lat zanim rzeczywiście od początku do końca ta zmiana nastąpi. A biorąc pod uwagę, że to nie jest wspólna decyzja wszystkich na całym świecie, to zanim to nastąpi to minie pewnie ze 20-30 lat, także się ucz, jak już będzie ten moment, gdy będzie trzeba zmienić język będziesz już seniorem i nauka nowej technologii będzie dla ciebie jak splunięcie
Identyczna sytuacja jest z IPv4.
Akurat jeśli chodzi o JS to jest to dużo trudniejszy przypadek do migracji niż pozostałe języki z racji tego że jest to język interpretowany przez przeglądarki, czyli środowisko użytkowników, nad którym deweloperzy nie mają za bardzo kontroli. Stąd raczej powstaja języki jak Typescript komplikujące się do bazowego JS. Już od kilku lat można używać np Kotlina i kompilowac go JS (tak jak kompiluje się go na środowisko Javowe). Problemem jest też rynek IT i ryzyka związane z przejściami na nowe technologie.
W takim razie stworzyć jeden język który będzie kompatybilny ze starymi językami, który będzie mógł wejść na już istniejące projekty i zastąpić język a napewno żeby był bardzo łatwy w pisaniu.
Taką próbą w codziennym świecie było wprowadzenie języka esperanto przez Polaka Ludwika Zamenhofa, który miał stać się językiem uniwersalnym. Niestety, język ten nie jest powszechnie używany. Sądzę, że podobnie może być z próbą stworzenia uniwersalnego języka programowania.
Powinniśmy przestać uży wać Javascript i zacząć używać TypeScript
TS to tylko pudrowanie trupa jakim jest JS
ale wiesz, że kod typescript jest kompilowany do kodu javascript? xD
@@-C-xn5mv A za javascript stoi C/C++, a za nimi Assembler, a za nim już tylko zera i jedynki
Fajnie, tworzymy nowy język, ale czy będzie on lepszy? Czy uniknie błędów poprzedników lub nie popełni nowych? Co ze wsparciem w postaci bibliotek? Co do samego JS to stoi na nim prawie cały internet po stronie przeglądarki za wyjątkiem stron statycznych lub generowanych dynamicznie po stronie backendu. Najpierw warto by wymóc rewizję silników przeglądarek z silnikiem chrome w pierwszej kolejności. JS jest jakie jest, ale nie jest złe i ewoluuje np przez TS. Ja tam jestem zwolennikiem właśnie ewolucji a nie rewolucji.
Jeśli GPT na podstawie mojego opisu potrafi napisać dowolny kod w dowolnym języku, to po co mam się uczyć innego języka programowania niż język naturalny? Wszystkie programy jakie napisałem w ostatnich tygodniach napisałem w języku polskim.
Komercyjne projekty, nad którymi pracujesz jako programista, wykraczają BARDZO poza możliwości GPT. Ale to prawda, że jest to świetne narzędzie do nauki i świetnie się też sprawdza jako asystent / pomoc przy pisaniu kodu. Też używam i zachęcam bardzo do jego wykorzystywania.
Spróbuj napisać chociaż trochę bardziej skomplikowany lub złożony kod w C, to zobaczysz że chatgpt kompletnie sobie nie radzi i tylko stracisz czas jak będziesz używał go do znalezienia błędu. Zwykły debugger jest już lepszy, bardziej pomocny na tym poziomie. (nie wiem jak z innymi, wysokopoziomowymi językami, ale pewnie podobnie)
Ja lubie Embarcadero RAD Studio, w którym możemy pisac aplikacje zarówno w C++ jak i Delphi (czyli object Pascalu) ^_- Kamil zrób jakiś film o tym IDE, chyba że nie znasz?. Jeżeli tak, nie wiesz co tracisz, bo myślę że warto poznac. Jak nam ulatwia pisanie aplikacji w nim, zarowno pod Windows, Linux'a, Mac'a czy systemy Mobilne :)
Wiesz mógłbym z tobą polemizować dlaczego własnie w Delphi nie tworzyć i podał bym bardzo sensowne argumenty na rzecz języków takich jak Java/JavaEE/C#/.NET/itd.
Chociażby dlatego, że Delphi (dawniej Borland'a) już nie istenieje, więc nawet jeżeli masz kod źródłowy aplikacji to na nowszej wersji systemu Windows już projektu nie zbudujesz i nie uruchomisz. W przypadku języków działających na Wirtualnej Maszynie Java - jest inaczej. Jeżeli ktoś stworzy JVM działającą na danym systemie/sprzęcie to kod powineneś uruchomić i nie jesteś uwiązany przez firmę "pośrednik" która dostarczyła IDE.
Co prawda przykładu z życia wziętego właśnie z kodem Delphi podać nie mogę z innych wzgledów. A plikacja trzeba było napisać od zera w zupełnie innym stosie technologicznym.
Aha zapomniał bym dodać, że swego czasu uwielbiałem tworzyć aplikacje w Borland Delphi i Borland C++ Builder. Ale niestety żywotność firmy Borland zweryfikował czas - a szkoda.
@@dawidbielecki8003 Dawid Delphi nadal istnieje i jest aktywnie rozwijany. Obecnie jest rozwijane przez firmę Embarcadero Technologies, która kontynuuje prace nad nim i wydaje nowe wersje. Ma się świetnie - Wsparcie dla nowoczesnych platform: Delphi obsługuje różne platformy, takie jak Windows, macOS, iOS, Android, a także Linux. Dzięki temu można tworzyć aplikacje wieloplatformowe z jednego kodu źródłowego. - FMX (FireMonkey): Jest to framework umożliwiający tworzenie aplikacji wieloplatformowych z użyciem nowoczesnych technologii graficznych. Wsparcie dla współczesnych technologii: Delphi wspiera technologie takie jak REST, JSON, Bluetooth, a także integrację z bazami danych (np. MySQL, PostgreSQL). - Silne wsparcie dla baz danych: Delphi jest znane ze swoich narzędzi do pracy z bazami danych, oferując m.in. komponenty VCL (Visual Component Library) do tworzenia aplikacji bazodanowych. .
@@dawidbielecki8003 Hejka, wpisz w google "Embarcadero" a się zdziwisz co tam jest. Do dziś rozwijane, ulepszane ^_- min Delphi, C++ Builder
A słyszałeś o oCalm?
14 min życia zmarnowane dziękuję clickbaitowy tytuł który nawet nie ma nic wspólnego z filmem typ gada że powinniśmy tworzyć nowe języki po czym mówi że to nie możliwe XD
Dzięki, bo jeszcze bym to obejrzał.
@@dc41 Ważne, że napisałeś komentarz 😀
Ja to traktuję jako punkt wyjścia do ciekawej dyskusji, ale oczywiście można też podejść do tego tak jak Ty.
Dzięki stary
JavaScript - od języka zrobionego dla konkretnej przeglądarki po multipotencjalny język (nie zwracając uwagi na jego wydajność). Mam nadzieję że ten film to wstęp do odnowionego kursu - JS w 60 minut
korporacje gnają do "cloud", czyli np. taki AWS przyjmie Java, i to widzę obecnie. Azure, pewnie sporo C#, a C++, to widzę młodzi od tego uciekaja, przypuszczam, że jest zbyt trudny.
ale jak on sobie wyobraża "skończyć z javascript" jak wszystkie przeglądarki mają z nią kompatybilność, API przeglądarki jest zszyte z javascriptem. Tworzyć od nowa nowe przeglądarki? No nie wiem... trochę utopia i wymyślanie koła od nowa.
no na froncie raczej to niemożliwe zaprzestanie używanie js, ale po stronie takiego backendu to powinniśmy zaprzestać używania js. Są lepsze i przyjemniejsze języki do tego.
@@paca3107W pełni się z tym zgadzam. Całe to Node zostało tak trochę na siłę wymyślone.
@@nekoneko9789 node to w ogole jeden wielki bałagan. ja od siebie polecam go lang, zupełne przeciwienstwo jesli chodzi o ekosystem oraz podejscie do tworzenia serwerów.
Właśnie o to w tym wszystkim chodzi - że teoretycznie powinniśmy zrobić konkretny krok do przodu, wyciągnąć wnioski z ostatnich 20-25 lat i na podstawie zdobytych w tym czasie doświadczeń stworzyć nowe generacje języków, tak jak kiedyś na bazie wcześniejszych doświadczeń powstały te wszystkie języki, których używamy dzisiaj. Ale w praktyce jest to niemożliwe, bo dzisiaj mamy tak dużo projektów i tak dużo zależności, że żaden nowy język nie jest w stanie przebić się do mainstreamu.
Uważam, że będzie bardzo trudno zastąpić Pythona, Jave, JaveScript czy C, C++ i C#, bo te języki służą, są można powiedzieć tlenem dla Gospodarki całego świata. Mianowicie Firmy Korporacyjne, Sztuczna Inteligencja, czy Macine Learning oraz Robotyka i Automatyka są głównymi gałęziami gospodarki, które obejmują świat. Wytwarzane są oprogramownia webowe, mobilne i hybrydowe.
Ok. Ale jednak w microsoft przepisują część bibliotek na język Rust
#pomysł zrób materiał/serię o tych nowych językach. Mojo wydaję się ciekawy - taki mega wydajny python.
ciekawie wygląda także GoLang
@@pablo1910x tak, pisałem w Go. Przyjemny język i fajnie gdyby pojawił się na tym kanale. Wydaje mi się, że nie jest to jednak taka nowość. Powstały w nim znane aplikacje: PayPal, Allegro, Uber czy Docker. Możemy też trafić oferty pracy w Go(również w Polsce). Na Nim czy Mojo raczej nie.
Niestety to jest typowe podejście garażowego zapaleńca. Zmieniły się realia od tych, które były w czasach gdy ten Pan tworzył JS. Porównałbym to do technologii budowy dróg, obecnie jest wiele nowoczesnych rozwiązań ale sam fakt ich istnienia nie spowoduje wymiany nawierzchni na wszystkich drogach na świecie. Obecnie o wiele bardziej opłaca się stopniowo rozwijanie języków programowania i ich udoskonalenie niż nagła zmiana języka na inny.
Thumb up za niesamowity album Immortal na półce 👍
Rewelacyjny album 🤘
At The heart of Winter w tle :D
Rewelacyjny album 🤘
Thunderbird właśnie przepisują na Rust.
fajny odcinek, daje do myślenia.
Pozdrowienia dla typa od (HA TFU!) z grupy PPBIT, wiem że prędzej czy później tu trafi
I zacząć używać TypeScripta
widziałem język Odin
Może się mylę, ale wydaje mi się, że trudno mówić o tym że SQL to technologia która ma ponad pół wieku w sytuacji gdy każdy z wielkich graczy ma swój silnik bazodanowy. To że w MS SQL i w Oraclu wpisujemy SELECTa to nie oznacza że pod spodem dzieje się to samo.
Jak napisać coś, żeby się na siłę przyczepić, a w swojej wiadomości przypadkowo potwierdzić fakt przywołany przez autora filmu.
Biznes zniszczył IT.
Na VBA wszystkie korpo pracują
Odkrył Amerykę :D
W ciągu kilku lat AI wyśle programistów na bezrobocie.
Domyślam się, że nie masz zbyt dużego doświadczenia z programowaniem?
@@JakNauczycSieProgramowania Tak twierdzi prezes Nvidia
@@andrejg3086 Może tak wtedt dostosujemy się do nowej rzeczywistości. My programiści całe życie musimy uczyć się nowych technologi, framworków, ect. Dostosujemy się również do wysłania nas na bezrobocie. Tak jak nocode, wix, ect miały zmieść z planszy webmasterów. Tak AI zmiecie programistów. Pozdrawiam.
Nie wszyskich, niektórzy zostaną żeby sprzątać serwerownie :D
Ej no tak to nie xd
kiedys nam ai stworzy elegancki jezyk i wszyscy na niego przeskocza :D