Tenhle formát videí už mi začínal chybět! Opět skvělá práce! Tleskám!
4 года назад+6
Tak to se těš. My jsme se soustředili na film, ale letos premiera nehrozí, takže budou díly jako je tento a premča bude někdy v příštím roce. Snad už v zimě.
Mám rád tohle video: ruclips.net/video/ShRa2RG2KDI/видео.html Výška je na něm ve stopách (ft), rychlost ve (statutárních) mílích za hodinu (mph), range - neboli délka průmětu na povrch Země - v nm (nautical miles, ne nanometry:). A fungovalo to. A to nemluvím o G v jednotkách 9.81m/s^2, případně Machovo číslo, u kterého se, OMG, jednotka s výškou navíc ještě mění! Mám to rád proto, že v páté třídě ZŠ jsem dostal pětku z převádění jednotek, tak jsem se to naučil a jednotky s oblibou převádím doteď, nejen ty dekadické převody, ale čím "imperiálnější" jednotky, tím lépe. Když už jsem zmínil ty nautické majle, byli řečeno, že je to délka jedné úhlové minuty na zemském povrchu. Takže když si vezmu rovnoběžku někde ve vhodné blízkosti pólu, bude na ní mít jedna úhlová minuta mít na zemském povrchu délku třeba jeden slezský loket. Asi se je podaná definice nm ne zcela v pořádku. Bonus: kolik je na zemském povrchu míst s následující vlastností: když z něj ujdu 100km na sever, pak 100km na východ, a poté 100km na jih, dostanu se do výchozího místa?
4 года назад
Jedna úhlová minuta na zemském povrchu je pořád jedna úhlová minuta na zemském povrchu. Nemluvíme tam o vzdálenosti poledníků. Od poledníku E 6°30' k poledníku E 6°31' to bude jednu námořní míli pouze poblíž Svatého Tomáše. Záměrně tam ukazujeme vzdálenost dvou rovnoběžek, která se nemění. Ta hádanka mi zabrala nějaký čas, ale myslím, že to mám: Všechny body na rovnoběžkách vzdálených 100 + (100/(τ*(n+1))) Km od severního pólu po povrchu Země. A jižní pól.
@ S tou nm je to jinak. Za prvé, ve Vaší definici jste neuvedl, že se jedná o vzdálenost po hlavní kružnici, čehož jsem hned zneužil. Za druhé, historicky je nm vzdálenost odpovídající změně latitudy o 1' na libovolné konstantní longitudě, takže díky zploštění Země by nm by čím dál od rovníku, tím kratší. Dále třeba Wiki.
@ K řešení té hádanky: co je tau a n v té Vaší formulce? Jižní pól to samozřejmě je.
4 года назад+1
N přirozené číslo, Tau je 2 pi
4 года назад+1
No s tou nm můžeme jít hlouběji, ale současna definice je navázána na metr a stejně to tak není přesně 1'... Určitě najdeme výjimky z výjimek, ale o tom nás pořad není.
Chlapci ste super. Výborné spracovanie, pokračujte v tom ďalej a keď už sme pri tých jednotkách SI ,,kopa” poučného obsahu ,,palec” hore a pozdravujem zo Slovenska
No konečne mám odpoveď na jednu otázku :D :D :D Lebo, keď na základnej škole bola reč o tom, že Briti a Američania používajú libry, míle, tak som tomu nerozumel, že keď používajú libry a míle, prečo exitujú anglické výrazy ako meter (mitr), kilometer (kilomítr)... Resp. prečo sa s tou sondou stalo to, čo sa stalo? Ale už viem no, majú odvetvia kde majú svoje jednotky, no majú aj tie, kde sa používa systém SI
Pobavilo mě vaše podání faktů s vtipem . :-D + střih je taky povedný, těším se na další video. :-) Osobně mě fascinuje skutečnost, že nejslilnější ekonomika na světě používá tak starý měrný systém, ale jak jste již zmínil, bylo by to pro ně příliš drahé. :-)
4 года назад+1
To se těšte, ale zkuste i naše starší díly. Stojí za to (ale ne zase až moc staré ;-).
Skvělé video. Jen jako nadšená divačka pořadu Letecké katastrofy dodám, že s Gimli Glider to natankování paliva v librách bylo jen jedním z celé řady nedopatření, které k průšvihu vedly, kapitán byl sice hrdina, že dokázal nemožné, ale svůj podíl na tom nese taky, když nezkontroloval měřiče paliva a letěl s minimálně jedním rozbitým. (musím se na to znova podívat, už jsem to nějakou dobu neviděla)
4 года назад+1
No asi právě proto, že lidé často chybují, bychom se měli na co největším množství věcí shodnout co nejrychleji, abychom co nejvíce chyb eliminovali.
Jestli mám napsat, co je pro mě cool, tak : délku měřim na m, čas na s (ale občas m), výkon, energii na J (i ty Wh ať si energetické společnosti strčí za klobouk), objem m^3, hmotnost kg (ale už by se ten kg také mohl přejmenovat), teplotu zásadně na K, úhel rad, magnetickou indukci T, el. odpor Ω, el. kapacitu F, tlak Pa, sílu N, relativní hladinu fyzikální veličiny Np (podle mě je to imaginární násobek rad), výkon W a td. To je pro mě cool. :-)
Představte si, co se mi stalo! Takhle koukám na televizi a jdou upoutávky, jedna upoutávka byla zrovna na cleký kanál Prima ZOOM a byl tam sestřih ze všech možných dokumentů a Vy jste tam byli TAKY! Ve třech záběrech: to jak Běžíte po pláži (a třese se Vám břicho😀), potom jak mrknete do kamery u vysílače a nakonec vítězoslavný pokřik při zatmění! PS: děkuji za srdíčko u předchozího komentáře❤
Jelikož pracuji pro US firmu jako konstruktér, jsou pro mě palce denním chlebem. Vzpomínám si ale, že ze začátku mi nejvíc dělaly problém ty jejich zlomky. Jelikož oni nikdy nepoužijí 0.6 palce, ale 5/8 palce (=0.625"). Bylo řečeno i v bonusu, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64 - je pro ně lepší než desetinná čísla. A pak mají navíc pro malé míry zavedené tzv. gauges.. Např. 10ga. = 0.1345" (palce).. No je to hrozný
4 года назад+1
Tak snad alespoň dobře platí. Myslel jsem ale, že právě ve strojírenství už následují i automobilový průmysl.
@ automobilový možná. Ten je asi napřed. Ale v běžný US kovovyrobě jede vše v palcích. Firma, kde jsem zaměstnán vyrábí ventilátory do těžkého průmyslu. Kdyby chtěli přejít na metrický systém, asi by museli zahodit všechny měřidla a koupit nový, což by něco asi stálo. Ale hlavně by se museli naučit přemýšlet metricky. Což by mělo být jednoduché, jim to ale dělá kupodivu problémy. :)
Super. Jinak amerika imperiální jednotky zdědila. Briti na ně nepresli z jediného důvodu, přišlo to z Francie. A do světových válek by člověk hledal těžko větší nepřátele 😂
Jen bych dodal, že fyzikové - aby nás nasrali - před pár lety přešli na novou soustavu SI, která "zbožštuje" fundamentální fyzikální konstanty: rychlost světla, Planckovu konstantu, náboj elektronu atd. Ale klasické jednotky SI se tím TÉMĚŘ nemění :-)
Řekl bych, že to je otázka zvyku. Kromě toho mají jednotky založené na 12 či 60 jednu výhodu. 10 lze beze zbytku dělit 2, 5, ale ne 3, 4, 6, ... Ale 12 lze dělit na 2, 3, 4, 6 dílů, 60 navíc i na 5 dílů.
No, a nepodobáme se tak trochu v tomhle anglicky mluvícím zemím, když u nás tvrdošíjně používáme nelogické a zbytečně složité jednotky stupňové pro úhly? Zkuste si jen tak z hlavy vypočíst 8°12´36" - 7°40´45". Musíme dávat pozor, že přecházíme o jednu další jednotku dál, když dosáhneme 60. Není tohle trochu retardované, když už dávno existuje systém, kde je vše po 100 a není problém s elementárními počty? Mluvím o gradech - dnes nazýváno "góny." (Jen pro info, nejsou to ruské jednotky, ale rovněž francouzské.)
@ Souhlasím a také jsem o SI nenapsal ani čárku. Psal jsem v podstatě o úhlových mírách, které zde používáme nelogicky, stejně jako Američané. Co se týká radiánu, souhlasím, je to dobrá jednotka, pro programátory, fyziky apod. Ale prostý lid těžko bude odhadovat na stavbách pravý úhel v radiánech. Ale odečítat šedesátinnou míru musíme díky tomu všichni, abychom se s nimi dorozuměli. A tak vzniká kočkopes, kdy v mnohých směrnicích a regulích je předepsaná míra šedesátinná, zeměměřiči a k nim přidružené profese nám dávají podklady v míře setinné a do programů ji vkládáme v radiánech, ALE výstupy pak máme v míře šedesátinné, aby se Josef na stavbě nebo u soustruhu nespletl, ale opět, pokud jdeme montovat přesná zařízení, tak výstup musí být setinné, aby to geodeti mohli bez problému vytýčit.. a.. Nestačily by dvě? Nebo jen jedna? A co takhle ta, která se dá krásně z hlavy odečítat a porozumí ji i člověk, co z těží vylezl ze základky. Plný kruh 400 gónů. Pravý úhel 100 gónů. Jeden gón je 100 centigónů a 1 centigón je 100 centi-centigónů. Ony dokonce i goniometrické funkce se díky tomuto systému lépe počítají. Ale jasně, proč se drbat levou rukou na levém uchu, když to jde i pravou rukou přes hlavu.
Možná stálo za to i uvést, jak jsou základní jednotky SI (metr, sekunda,kilogram) definovány dnes, protože je to úplně jiná filozofie (vlastně nejsou definovány jednotky, ale hodnoty fyzikálních konstant a z těch jsou jednotky odvozené), ale hlavně proto, že to lidé obecně nevědí. Když se zeptáte náhodných lidí na ulici, jak je definován metr, tak když pominu odpověď "nevím", tak přes 90% lidí řekne, že ze zemského kvandrantu, což už není pravda téměř 80 let, nemluvě o sekundě. Pro praktický život to samozřejmě potřebná informace není, pro vědu je to ale velmi podstatné, protože, jak jsem psal, jde o to, že se používá úplně jiný princip definice, který je prakticky "dokonale" přesný a hlavně univerzální.
Prosimvas co za systém používá Rusko ??? Protože mi přijde když jsem dělal na některých ruských kramech kterým říkají auta ze třeba místoklice 19mm tak je 19,5mm ;-)
4 года назад+1
Nevím, ale když kopírovali americké bombardéry, tak zavedli metrický palec (2,5 cm) - nemůže to s tím nějak souviset?
Skvělé vtípky, jen tak dál :) (Fakta samozřejmě také). Jen za mě bacha na rozdíl mezi kvůli a díky, první je pozitivní a druhé negativní, leda že by tu sondu Amíci poslali do atmosféry Marsu záměrně...
Já bych to udělal jednoduše. Vydal bych nějakou mezinárodní úmluvu, jako třeba ta o lidských právech, že kdo nebude používat jednotky SI, tak je to jako kdyby porušoval lidská práva a nepatří mezi civilizované státy.
Já normálně mám chuť poslat tenhle kanál učitelkám. Jejich výklad je nudný ale tohle, to je něco. Konečně bych něco pochopila v hodině a nemusela to hledat všude na internetu.
Spolupracujeme s s jednou univerzitou v USA... Je docela otravné když vy používáte normální jednotky jako Pascaly a oni nějaký podělaný PSI a kvůli tomu musíte neustále převádět ty jednotky :D
Já osobně jak vidím palcovou hodnotu tak si absolutně nejsem schopen představit jak je věc přibližně velká, a vůbec je to fuj :D člověk pak googli a hledá převodníky. a další specifická věc kdy se používají divné jednotky je komoditní burza (tam naštěstí člověka moc nezajímá většinou kolik co má čeho )
Pro evropana rozhodně občas hodně velký nezvyk, když jsem nastupoval do poslední práce, tak jsem zjistil, že existuje jednotka mils. Jako ano, je logické že něco takového bude existovat, ale doposud jsem se s tím nikde jinde nesetkal a teď jsem to musel používat. Nyní tam máme nové mašiny, které ten samý, poměrně kritický údaj, kdy se to nastavuje i na 1/4 milsu, mají v mikrometrech...
Jednou jsem se setkal s pěkně starým zařízením jehož různé části byly během let nahrazovány a tak se na něm nacházeli tlakoměry v různých jednotkách, barech, atmosférách, megapascalech a aby toho nebylo málo i v milimetrech rtuťového sloupce.
Když jsem to zavřel tak jsem si vzpomněl ještě na jednu věc. Je ještě v pohodě když nějakou jednotku používá více oborů, ale párkrát jsem se setkal s nějakou jednotkou specifickou pro nějaký obor. A teď si představte když máte produkt který dělá pár firem na světě, vy chcete změnit dodavatele a pošlete jim požadavek na stejný produkt dle těchto charakteristik. Přijde produkt a on neodpovídá tomu co jste brali od jiného dodavatele. Tak se zjistí, že sice mají stejnou jednotku, ale metodu stanovení mají tak odlišnou, že musíte nejprve zjistit jak to měřil starý dodavatel a pak nového naučit měřit to stejně.
Super video. :-) a co ich šialené “one billion” čo u nich nie je náš bilion ale je to vlastne jedna miliarda 🤭 nejedného to už poplietlo 🙃 hlavne média ktoré preberajú informácie z USA
Tú Ameriku by som počas druhej svetovej vojny pochopil, aby nepriateľ nemohol použiť ich techniku a zásoby, ale dnes, no hnus, Práve dnes som ani nemohol povoliť koleso na aute, lebo orech 21 malý 22 veľký 😒😑😒 a čo sa týka tých vodovodných rozvodov tak nikdy si to nezapametam 😁 zhruba ako mesiace v češtine
U nás v práci je používáme. Máme 2 linky z Ameriky a musíme k nim mít měřidla a nářadí s americkýma mírama. Zrovna ty imbusy v těch zlomkách jsou k zasmání, se tam skoro nevejdou napsat.
Není zlobiva jen Amerika. Třeba tuzemský, stupidní nešvar "vteřina" jako označení času 🤦♂️ Proboha. Sekunda, minuta, hodina, den, měsíc, rok. Vteřina je jednotka úhlu.
6 месяцев назад
No naštěstí jsme se všichni shodli na tom, co to znamená a sekunda je také jednotka úhlu. SI jednotkou úhlu je bezrozměrný radián. Pokud bych měl hledat nějaké nešvary jinde, tak bych si vzpomněl třeba na to, že u nás rozměry obdélníku běžně uvádíme v SI jednotkách, ale z nějakého šastlého důvodu lidé úhlopříčku uvádí v palcích.
Ohladne tej sondy,co sa zrutila na mars. Ak by pracovala v inych jednotkach ,uz by sa to prejavovalo pri koreciach drahy.To znamena,ze by mars urcite minula.Ak hlavny motor ,pracoval v inych jednotkach,potom korrekcne motorceky museli pracovat tiez v inych jednotkach.
Vyzkoušejte si na vycházce v parku stanovit délku klacku přesně jeden metr... Bez pomůcek. Já to dokážu vždy přesněji, protože to jsou tři stopy a tři a půl palce :-)
@@petrmarek3356 ne, metr není definován jako “asi tolik je metr”. Metr je definován jako vzdálenost, kterou urazí světlo ve vakuu za 1/299 792 458 s. Jak je definovaná vaše stopa?
tak takhle dlouho jsem se už dlouho nezasmál a ještě k tomu jsem se něco přiučil. No prostě skvělý 👍
Toto video by se mělo pouštět ve školách. Je to tak dobře vysvětlené a vtipné. Mimochodem fantastické efekty a sestřih. 👌✨
K tomuhle byste měli hodit anglický titulky a poslat to do světa, takhle vtipný video na tohle téma jsem ještě neviděl :D
Po zhlédnutí všech vašich videí, musím konstatovat, že tohle je nejlepší. Těším se na další.
Opravdu úžasný díl, ještě teď pláču smíchy nad touto chytrou zábavou děkuji
Já taky!
Skvělé zpracování a geniální humor! Díky!
Děkujeme!
Po dlouhé době super díl. Kupodivu pro mě plný novinek :D díky
Toto je skvělí, zároveň vtipný aji poučný
Tenhle formát videí už mi začínal chybět! Opět skvělá práce! Tleskám!
Tak to se těš. My jsme se soustředili na film, ale letos premiera nehrozí, takže budou díly jako je tento a premča bude někdy v příštím roce. Snad už v zimě.
@ Aaa, já jsem se těšil, že bude už v prosinci. Zku*venej koronavirus 😅😥
Tohle je bezkonkurenčně nejlepší díl DV a nejspíš i nejlepší video na YT. Už jsem ho viděl opravdu mockrát.
Mám rád tohle video: ruclips.net/video/ShRa2RG2KDI/видео.html
Výška je na něm ve stopách (ft), rychlost ve (statutárních) mílích za hodinu (mph), range - neboli délka průmětu na povrch Země - v nm (nautical miles, ne nanometry:). A fungovalo to. A to nemluvím o G v jednotkách 9.81m/s^2, případně Machovo číslo, u kterého se, OMG, jednotka s výškou navíc ještě mění! Mám to rád proto, že v páté třídě ZŠ jsem dostal pětku z převádění jednotek, tak jsem se to naučil a jednotky s oblibou převádím doteď, nejen ty dekadické převody, ale čím "imperiálnější" jednotky, tím lépe.
Když už jsem zmínil ty nautické majle, byli řečeno, že je to délka jedné úhlové minuty na zemském povrchu. Takže když si vezmu rovnoběžku někde ve vhodné blízkosti pólu, bude na ní mít jedna úhlová minuta mít na zemském povrchu délku třeba jeden slezský loket. Asi se je podaná definice nm ne zcela v pořádku.
Bonus: kolik je na zemském povrchu míst s následující vlastností: když z něj ujdu 100km na sever, pak 100km na východ, a poté 100km na jih, dostanu se do výchozího místa?
Jedna úhlová minuta na zemském povrchu je pořád jedna úhlová minuta na zemském povrchu. Nemluvíme tam o vzdálenosti poledníků. Od poledníku E 6°30' k poledníku E 6°31' to bude jednu námořní míli pouze poblíž Svatého Tomáše. Záměrně tam ukazujeme vzdálenost dvou rovnoběžek, která se nemění.
Ta hádanka mi zabrala nějaký čas, ale myslím, že to mám:
Všechny body na rovnoběžkách vzdálených 100 + (100/(τ*(n+1))) Km od severního pólu po povrchu Země.
A jižní pól.
@ S tou nm je to jinak. Za prvé, ve Vaší definici jste neuvedl, že se jedná o vzdálenost po hlavní kružnici, čehož jsem hned zneužil. Za druhé, historicky je nm vzdálenost odpovídající změně latitudy o 1' na libovolné konstantní longitudě, takže díky zploštění Země by nm by čím dál od rovníku, tím kratší. Dále třeba Wiki.
@ K řešení té hádanky: co je tau a n v té Vaší formulce? Jižní pól to samozřejmě je.
N přirozené číslo, Tau je 2 pi
No s tou nm můžeme jít hlouběji, ale současna definice je navázána na metr a stejně to tak není přesně 1'... Určitě najdeme výjimky z výjimek, ale o tom nás pořad není.
Chlapci ste super. Výborné spracovanie, pokračujte v tom ďalej a keď už sme pri tých jednotkách SI ,,kopa” poučného obsahu ,,palec” hore a pozdravujem zo Slovenska
Super, konečně zase video udělané vaším stylem, kterej mě na tomhle kanálu tolik baví :)
Vtipně podané a zároveň poučné.Pobavila jsem se a poučila. Díky,skvělé.
NAPROSTO SKĚLE VTIPNO-SUPERNÍ A NAUČNÉ ... NEXT LVL REACHED! :)
to byl skvělý díl, vážně jsem se pobavil. Palce používám pro úhlopříčky obrazovek a doufám že bkvůli tomu nikdo nezahyne :D
Nejlepší díl polopatě tak moc jsem se zasmál a zároveň naucil :)
Skvělá práce! Dávám PALCE nahoru ;-)
a co takhle dát metr nahoru? 😀
Skvělé video, vaše tvorba mě moc baví.
No konečne mám odpoveď na jednu otázku :D :D :D
Lebo, keď na základnej škole bola reč o tom, že Briti a Američania používajú libry, míle, tak som tomu nerozumel, že keď používajú libry a míle, prečo exitujú anglické výrazy ako meter (mitr), kilometer (kilomítr)...
Resp. prečo sa s tou sondou stalo to, čo sa stalo?
Ale už viem no, majú odvetvia kde majú svoje jednotky, no majú aj tie, kde sa používa systém SI
Opravdu luxusní videjko :) Takhle kdyby se učilo ve školách :)
Pobavilo mě vaše podání faktů s vtipem . :-D + střih je taky povedný, těším se na další video. :-)
Osobně mě fascinuje skutečnost, že nejslilnější ekonomika na světě používá tak starý měrný systém, ale jak jste již zmínil, bylo by to pro ně příliš drahé. :-)
To se těšte, ale zkuste i naše starší díly. Stojí za to (ale ne zase až moc staré ;-).
Paráda. Toto je zajímavě udělané. Palec na horu. 👍
Skvělé video. Jen jako nadšená divačka pořadu Letecké katastrofy dodám, že s Gimli Glider to natankování paliva v librách bylo jen jedním z celé řady nedopatření, které k průšvihu vedly, kapitán byl sice hrdina, že dokázal nemožné, ale svůj podíl na tom nese taky, když nezkontroloval měřiče paliva a letěl s minimálně jedním rozbitým. (musím se na to znova podívat, už jsem to nějakou dobu neviděla)
No asi právě proto, že lidé často chybují, bychom se měli na co největším množství věcí shodnout co nejrychleji, abychom co nejvíce chyb eliminovali.
@ s tím nelze než souhlasit!
A to je to na čem se lidé nedokážou jako celek to znamená lidstvo dohodnout, to raděj budou válčit,ničit a nechat havarovat sondy za miliardy.😮
super vzdy se pobavim a luxusne vysvetleno, jen tak dal
Asi nejlepší díl!! 😁 chlamal jsem se jak malý kluk. Má to drive! Jste dobří 👌😁
Skvělé zpracování. Pobavilo, poučilo. Ďikec
Tohle video už sjíždím asi po 5té. Je to prostě geniální :D
Jedno z nejzábavnějších videí zatim :-D Jen tak dál :-)
Ať žije SI! A kanál Dobré vědět! Vidím to po páté a stále jsem nadšen, jako ostatní, kterým vás ukazuji. 💡
😄
Jestli mám napsat, co je pro mě cool, tak :
délku měřim na m,
čas na s (ale občas m),
výkon, energii na J (i ty Wh ať si energetické společnosti strčí za klobouk),
objem m^3,
hmotnost kg (ale už by se ten kg také mohl přejmenovat),
teplotu zásadně na K,
úhel rad,
magnetickou indukci T,
el. odpor Ω,
el. kapacitu F,
tlak Pa,
sílu N,
relativní hladinu fyzikální veličiny Np (podle mě je to imaginární násobek rad),
výkon W
a td.
To je pro mě cool. :-)
ok
tohle je extremne vtipne a pritom nese informacni hodnotu, fakt super
Tak to je super duper hlína videjko 😍Díky moc za něj a Subscribed. PS Ať je ten pán kdokoli, je to mega video star 👍
Jako já? No já jsem už celkem stár.
@ :) g1
Představte si, co se mi stalo! Takhle koukám na televizi a jdou upoutávky, jedna upoutávka byla zrovna na cleký kanál Prima ZOOM a byl tam sestřih ze všech možných dokumentů a Vy jste tam byli TAKY! Ve třech záběrech: to jak Běžíte po pláži (a třese se Vám břicho😀), potom jak mrknete do kamery u vysílače a nakonec vítězoslavný pokřik při zatmění!
PS: děkuji za srdíčko u předchozího komentáře❤
Prima ZOOM ví, jak zaujmout diváky :D pecka!
Jelikož pracuji pro US firmu jako konstruktér, jsou pro mě palce denním chlebem. Vzpomínám si ale, že ze začátku mi nejvíc dělaly problém ty jejich zlomky. Jelikož oni nikdy nepoužijí 0.6 palce, ale 5/8 palce (=0.625"). Bylo řečeno i v bonusu, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64 - je pro ně lepší než desetinná čísla. A pak mají navíc pro malé míry zavedené tzv. gauges.. Např. 10ga. = 0.1345" (palce).. No je to hrozný
Tak snad alespoň dobře platí. Myslel jsem ale, že právě ve strojírenství už následují i automobilový průmysl.
@ automobilový možná. Ten je asi napřed. Ale v běžný US kovovyrobě jede vše v palcích. Firma, kde jsem zaměstnán vyrábí ventilátory do těžkého průmyslu. Kdyby chtěli přejít na metrický systém, asi by museli zahodit všechny měřidla a koupit nový, což by něco asi stálo. Ale hlavně by se museli naučit přemýšlet metricky. Což by mělo být jednoduché, jim to ale dělá kupodivu problémy. :)
@@stastnejpetr4016 jedna/dvě generace a mají to naučené :D
Neumím si představit,že bych byl konstruktér v USA nebo UK,vše přepočítávat..to by trvalo věčnost
Tak toto jsou jutubeři jak má být. Vtipné, poučné, chytré. J. Amos by měl radost.
Tvoje imitace pražáka je přesná! :D
Znám jich hodně a všichni takhle mluví :D
2:53 - miluju jak začne roboticky datlovat do tý klávesnice :D :D
já používám palce k hraní na telefonu. Jinak supr video už dlouho sem se tak dobře nepobavil, jen tak dál.
Držím PALCE se čtecím zařízením :D. Skvělé video!
👍 velmi vtipné 😁
Super. Jinak amerika imperiální jednotky zdědila. Briti na ně nepresli z jediného důvodu, přišlo to z Francie. A do světových válek by člověk hledal těžko větší nepřátele 😂
Jen bych dodal, že fyzikové - aby nás nasrali - před pár lety přešli na novou soustavu SI, která "zbožštuje" fundamentální fyzikální konstanty: rychlost světla, Planckovu konstantu, náboj elektronu atd. Ale klasické jednotky SI se tím TÉMĚŘ nemění :-)
Skvelé video :-) ĎAKUJEM
Děda Simpson: Metrický systém je nástroj ďábla, moje auto ujede 40 latí na jeden ješí skok a taková míra se mi líbí!
Řekl bych, že to je otázka zvyku. Kromě toho mají jednotky založené na 12 či 60 jednu výhodu. 10 lze beze zbytku dělit 2, 5, ale ne 3, 4, 6, ... Ale 12 lze dělit na 2, 3, 4, 6 dílů, 60 navíc i na 5 dílů.
@@hlediks Jasně, že jo. Tohle je jen hláška ze seriálu
No, a nepodobáme se tak trochu v tomhle anglicky mluvícím zemím, když u nás tvrdošíjně používáme nelogické a zbytečně složité jednotky stupňové pro úhly? Zkuste si jen tak z hlavy vypočíst 8°12´36" - 7°40´45". Musíme dávat pozor, že přecházíme o jednu další jednotku dál, když dosáhneme 60. Není tohle trochu retardované, když už dávno existuje systém, kde je vše po 100 a není problém s elementárními počty? Mluvím o gradech - dnes nazýváno "góny." (Jen pro info, nejsou to ruské jednotky, ale rovněž francouzské.)
Jednotka SI je radián.
@ Souhlasím a také jsem o SI nenapsal ani čárku. Psal jsem v podstatě o úhlových mírách, které zde používáme nelogicky, stejně jako Američané. Co se týká radiánu, souhlasím, je to dobrá jednotka, pro programátory, fyziky apod. Ale prostý lid těžko bude odhadovat na stavbách pravý úhel v radiánech. Ale odečítat šedesátinnou míru musíme díky tomu všichni, abychom se s nimi dorozuměli. A tak vzniká kočkopes, kdy v mnohých směrnicích a regulích je předepsaná míra šedesátinná, zeměměřiči a k nim přidružené profese nám dávají podklady v míře setinné a do programů ji vkládáme v radiánech, ALE výstupy pak máme v míře šedesátinné, aby se Josef na stavbě nebo u soustruhu nespletl, ale opět, pokud jdeme montovat přesná zařízení, tak výstup musí být setinné, aby to geodeti mohli bez problému vytýčit.. a.. Nestačily by dvě? Nebo jen jedna? A co takhle ta, která se dá krásně z hlavy odečítat a porozumí ji i člověk, co z těží vylezl ze základky. Plný kruh 400 gónů. Pravý úhel 100 gónů. Jeden gón je 100 centigónů a 1 centigón je 100 centi-centigónů. Ony dokonce i goniometrické funkce se díky tomuto systému lépe počítají. Ale jasně, proč se drbat levou rukou na levém uchu, když to jde i pravou rukou přes hlavu.
@ Ale to jsou samozřejmě jen mé postesky. Skvělá práce. Pouštím toto video svým žákům, studentům i kurzistům. Moc za něj velké díky.
Možná stálo za to i uvést, jak jsou základní jednotky SI (metr, sekunda,kilogram) definovány dnes, protože je to úplně jiná filozofie (vlastně nejsou definovány jednotky, ale hodnoty fyzikálních konstant a z těch jsou jednotky odvozené), ale hlavně proto, že to lidé obecně nevědí. Když se zeptáte náhodných lidí na ulici, jak je definován metr, tak když pominu odpověď "nevím", tak přes 90% lidí řekne, že ze zemského kvandrantu, což už není pravda téměř 80 let, nemluvě o sekundě. Pro praktický život to samozřejmě potřebná informace není, pro vědu je to ale velmi podstatné, protože, jak jsem psal, jde o to, že se používá úplně jiný princip definice, který je prakticky "dokonale" přesný a hlavně univerzální.
Super video zábavné a ešte poučí.
Parádní video
Prosimvas co za systém používá Rusko ??? Protože mi přijde když jsem dělal na některých ruských kramech kterým říkají auta ze třeba místoklice 19mm tak je 19,5mm ;-)
Nevím, ale když kopírovali americké bombardéry, tak zavedli metrický palec (2,5 cm) - nemůže to s tím nějak souviset?
Geniální 😎
Riadna pecka 💥
Palce používám pouze, když chci změřit hůlky z Harryho Pottera
Kdy bude nový video
Dnes
@@czerviik jak to víš :)
@@mikemike6867 jen tipuji. Jsem zvědavý, jestli se strefím.
@@czerviik on dáva videa myslím neděle pondělí
Geniální a humoristické
Geniální! :)))
Dobré videjko.. :)
Super👍👍😀
Skvělé vtípky, jen tak dál :) (Fakta samozřejmě také). Jen za mě bacha na rozdíl mezi kvůli a díky, první je pozitivní a druhé negativní, leda že by tu sondu Amíci poslali do atmosféry Marsu záměrně...
Já bych to udělal jednoduše. Vydal bych nějakou mezinárodní úmluvu, jako třeba ta o lidských právech, že kdo nebude používat jednotky SI, tak je to jako kdyby porušoval lidská práva a nepatří mezi civilizované státy.
Tohle by Američané nikdy neratifikovali... 😂😂😂😂😂 I kdyby to pro ně bylo přínosem.
To je mega dobré video 😂
Výborné videjko pobavil som sa :D
používání imperiálních jednotek a podobných nesmyslů jako AWG či UNC by mělo být trestné! 🤬 jinak super video 🤘
Já normálně mám chuť poslat tenhle kanál učitelkám. Jejich výklad je nudný ale tohle, to je něco. Konečně bych něco pochopila v hodině a nemusela to hledat všude na internetu.
A proč to neuděláš?
@ Zítra zajdu :). Jak tenhle kanál je tak neznámý veřejnosti?
Spolupracujeme s s jednou univerzitou v USA... Je docela otravné když vy používáte normální jednotky jako Pascaly a oni nějaký podělaný PSI a kvůli tomu musíte neustále převádět ty jednotky :D
Nechápu, proč to používají univerzity.
Já osobně jak vidím palcovou hodnotu tak si absolutně nejsem schopen představit jak je věc přibližně velká, a vůbec je to fuj :D člověk pak googli a hledá převodníky. a další specifická věc kdy se používají divné jednotky je komoditní burza (tam naštěstí člověka moc nezajímá většinou kolik co má čeho )
To je bohužel jen váš pocit a vaše neznalost... Imperiální jednotky jsou jasné, zřetelné a praktické...
super video jeste jsem to nevidel ale napsal jsem to
Pro evropana rozhodně občas hodně velký nezvyk, když jsem nastupoval do poslední práce, tak jsem zjistil, že existuje jednotka mils. Jako ano, je logické že něco takového bude existovat, ale doposud jsem se s tím nikde jinde nesetkal a teď jsem to musel používat. Nyní tam máme nové mašiny, které ten samý, poměrně kritický údaj, kdy se to nastavuje i na 1/4 milsu, mají v mikrometrech...
no sehnat vrták do dřeva 53mm tky nejde. vychází to na 2palce...
Jednou jsem se setkal s pěkně starým zařízením jehož různé části byly během let nahrazovány a tak se na něm nacházeli tlakoměry v různých jednotkách, barech, atmosférách, megapascalech a aby toho nebylo málo i v milimetrech rtuťového sloupce.
Solidní mišmaš...
Když jsem to zavřel tak jsem si vzpomněl ještě na jednu věc. Je ještě v pohodě když nějakou jednotku používá více oborů, ale párkrát jsem se setkal s nějakou jednotkou specifickou pro nějaký obor. A teď si představte když máte produkt který dělá pár firem na světě, vy chcete změnit dodavatele a pošlete jim požadavek na stejný produkt dle těchto charakteristik. Přijde produkt a on neodpovídá tomu co jste brali od jiného dodavatele. Tak se zjistí, že sice mají stejnou jednotku, ale metodu stanovení mají tak odlišnou, že musíte nejprve zjistit jak to měřil starý dodavatel a pak nového naučit měřit to stejně.
Super!!!!!
parádní 🙂
Super video. :-) a co ich šialené “one billion” čo u nich nie je náš bilion ale je to vlastne jedna miliarda 🤭 nejedného to už poplietlo 🙃 hlavne média ktoré preberajú informácie z USA
Super video, mě den nenapadl, ale napadlo mě IQ (Inteligence) a v podstatě věci K (Kelvin - teplota).
Ešte neboli spomenuté Fahrenheit a (hekt-)ár.
Tú Ameriku by som počas druhej svetovej vojny pochopil, aby nepriateľ nemohol použiť ich techniku a zásoby, ale dnes, no hnus,
Práve dnes som ani nemohol povoliť koleso na aute, lebo orech 21 malý 22 veľký 😒😑😒 a čo sa týka tých vodovodných rozvodov tak nikdy si to nezapametam 😁 zhruba ako mesiace v češtine
Super video
Že jo. Také si myslím.
3/32 palce :D, ten stát by se měl zrušit nebo zakázat....
U nás v práci je používáme. Máme 2 linky z Ameriky a musíme k nim mít měřidla a nářadí s americkýma mírama. Zrovna ty imbusy v těch zlomkách jsou k zasmání, se tam skoro nevejdou napsat.
Já používám palce celý život a nikdy mi to nepřišlo divný. Ale asi zněním názor a uříznu je. Xd
Ano to je dosť zaújmavé, že si ponechali pôvodné fyzikálne jednotky.
a to je jeste tona take jednotka vykonu, ekvivalent cca 3.5 kW
Moc děkuji
Ten konec byl výstižný. Bych se z těch amíků pos...
Fajne
2:48
Skvělá práce
Tak jsem si zase vyplachl nosní dutiny slazenou šťávou...... dík .. fakt 😃
zasmial som sa :D
1:56 zvolali SAKHR BLÉ🤣🤣🤣🤣
Já nepoužívám palce ale celou dlaň
( ͡° ͜ʖ ͡°)
na mixuj.slu.cz chybí chemie :( ještě, že už si vš nevybírám :D
Láska je Chemie, Fialová legie!
VŠCHT!
na VŠCHT jsme narazili v našem díle o původu stroncia. Jsme jim tam udělali pěkný brajgl!
Já používám palce na denní bázi! Zejména, když pařim na PSku. Anebo zrovna teď na psaní tohohle komentáře.
Není zlobiva jen Amerika. Třeba tuzemský, stupidní nešvar "vteřina" jako označení času 🤦♂️ Proboha. Sekunda, minuta, hodina, den, měsíc, rok. Vteřina je jednotka úhlu.
No naštěstí jsme se všichni shodli na tom, co to znamená a sekunda je také jednotka úhlu. SI jednotkou úhlu je bezrozměrný radián.
Pokud bych měl hledat nějaké nešvary jinde, tak bych si vzpomněl třeba na to, že u nás rozměry obdélníku běžně uvádíme v SI jednotkách, ale z nějakého šastlého důvodu lidé úhlopříčku uvádí v palcích.
Ohladne tej sondy,co sa zrutila na mars.
Ak by pracovala v inych jednotkach ,uz by sa to prejavovalo pri koreciach drahy.To znamena,ze by mars urcite minula.Ak hlavny motor ,pracoval v inych jednotkach,potom korrekcne motorceky museli pracovat tiez v inych jednotkach.
:) len tak dalej
Vyzkoušejte si na vycházce v parku stanovit délku klacku přesně jeden metr... Bez pomůcek. Já to dokážu vždy přesněji, protože to jsou tři stopy a tři a půl palce :-)
Vaše 3 stopy?
Jakékoliv stopy budou vždy přesnější, než vaše: "asi tolik je metr" 😁
Vy "metrosexuálové' jste jako slepí, popisující ostatním vidoucím krásy světa...
@@petrmarek3356 ne, metr není definován jako “asi tolik je metr”. Metr je definován jako vzdálenost, kterou urazí světlo ve vakuu za 1/299 792 458 s. Jak je definovaná vaše stopa?
5:18 Chudáci Eskymáci v Antarktidě. :(
7:05 Přeci tuná stlač. :)
A co s nimi? Copak v Antarktidě neexistují dny?
@ Polární dny, ale je pravda, že v Antarktidě lze definovat den jako čas, za který Slunce oběhne pozorovatele a dostane se do stejného směru.
Palce dávám vaším videím.
6:10 NE-NA-SA-DÍŠ! :D Já to žeru :D