ha Apple terméketek vagy Windowsotok, Huawei telefonotok van, vagy Foxit Readert használtok, azt is frissítsétek a legújabb verziókra, mert nemrég súlyos kódfuttatásos, buffer overflow és szolgáltatás-megtagadás sebezhetőségeket fedeztek fel. Ja és az Oppo Store, Mullvad VPN appokat és a TP-Link Archer routerek firmwarejét is
Utolsó szilveszter volt amit a családdal otthon töltöttem és pezsgő himnusz után stb. Felmentem az emeltre és mind a két számítógépet bekapcsoltam az enyémet és fater munkaeszkozet is mind a kettő működött és jó volt a dátum. Egy régi 386-os amit akkor már nagyi használt paszianszra nem állt át másnap hívott hogy baj van mert 1980-at ír ki. De elég volt dos módban beirni hogy date 01/01/2000 és onnantól megvolt.
Még szerencse, hogy azóta sokat tanultunk ebből és a világ már komolyan veszi a vészharangokat és pl hathatósan és gyorsan tesznek a klímaváltozás lassítása és az alkalmazkodás érdekében.... khm... izé...
Éltem bizony! Programozó vagyok, és akkor is ezzel kerestem a kenyerem. Dani jól mondja. Sok rendszert átnéztünk. Szimulátlunk ezredfordulót. teszteltünk. Na meg senkinek még csak eszébe sem jutott két számjegyen tárolni évet. Ha meg mégis, megvolt a szoftverben a megoldás az átfordulás kezelésére.
10:43 vicces, hogy amikor Bill Clinton beszédet mond a problémáról, a videó időbélyege is csak 98-at mutat 1998 helyett. 96-ban volt egy hír, hogy Angliában egy készletnyivántartó szoftver leselejtezett több tonna konzervet, mert a lejárati dátum '00 volt, tehát 96 éve lejárt.
A COVID ideje alatt történt, hogy pár amerikai kórház keresett Cobol fejlesztőket, mert a 70-es években a rendszerük egy része abban íródott. Az a nyelv cirka 65 éves, és a fejlesztői már jócskán a nagypapa korban vannak 😅
Van egy P2 számitógép itthon, jó emlékszem 1997. Itt a BIOS frissitve lett. Bár azért is mert a 80gb vinyót nem kezelte mert akkor amikor gyártották 3.5 gb adták el. Emlékszem rá, hogy téma volt ez. Nem volt para mert új volt a BIOS és 1997 be már talán nem volt ez gond. De akine 386 vagy 486 ja volt bizonyára BIOS kellet frissiteni. DOS is frissitették. Érdekes.
Y2K ideje itt sok érdekességgel járt. De szerintem az egész világon is. Nem volt amúgy pánikhangulat. Volt elérhető elemző szoftver, amit a gépeken kellett futtatni, az kijelzett minden problémát, BIOS, CPU, adatbázisok, stb. Volt BIOS, amit lehetett frissíteni, ahol nem, azt a gépet lecserélték. Már a 90'-es évek derekén. 1998-ban már volt Windows98, 32 bites, és FAT32. Volt NT4.0 és NTFS. Ezt megelőzően főleg cégek használtak számítógépeket ahol sok adatot kellett feldolgozni, és csakis ott, nem mindenhol a cégen belül. De Y2K hatalmas piacot generált, hihetetlen mennyiségű számítógépet gyártottak, azzal a lózunggal, hogy Y2K kompatibilis, ez sokkal nagyobb mértékű volt, mint ez elképzelt pánik. De sebaj, mert mindet el lehetett adni, mert volt Internet. Felénk az az emberek nem is tudták, hogy mi az az internet, a fiatalok azt tudták, hogy a géppel lehet játszani, az idősebbek, meg azt, hogy van IWIV, ami egy olyan dolog, amiért érdemes gépet venni. Nagyon sok ismerősöm csak az IWIV miatt vett gépet, mert azt hallotta mindenkitől, hogy az milyen csuda egy dolog, de számítógép kell hozzá. Meg a DC++, na az volt még egy csuda. Azért is megérte állítólag gépet meg internetet venni. Nem, azt sem tudták hogy kell használni, akkoriban sok embernek segítettem gépet venni, mert sok pénzbe került, divat volt vinni egy szakértőt autóhoz és PC vásárláshoz. Ha megvolt a PC sokuk azt kérte, mutassam meg mi az a DC++, és hogyan kell használni. Mert mindenhonnan azt hallották, hogy az milyen menő (azt sem tudták, hogy miről szól az egész, csak annyit, hogy ez valami amit a géppel lehet csinálni). Amire eljött 2000 már volt Windows 2000, és PIII proci, sőt Itanium szerveroldalon, szóval igazából nem úgy nézett ki a dolog, hogy bármiféle probléma lesz a Y2K-ból. Nagyobb mérvű volt az értetlenség az internet boom-al kapcsolatban, meg hogy mennyien vesznek PC-t otthonra. IT szakik főleg arról beszéltek, hogy mi a létjogosultsága az otthoni PC-knek, amikor semmi olyan számítási probléma nem merül fel otthon, ami millió számú rekord feldolgozását kívánja. Mivel előtte cégeknél is is csak ott volt számítógép, ahol az adatmennyiség azt indokolta.
Nagy szerencséje volt Magyarországnak, hogy itt voltak nálunk az Atlantiszi Gyógyítók, akik megoldást találtak a teljes Y2K problémára. Még itt a YT-on is fent vannak. (watch?v=qsI-Xj0qsgI)
20:00 ezt tanúsíthatom, dolgoztam pár évvel ezelőtt egy telekommunikációs cégnél és mai napig win98-at használnak, mert pénzbe kerülne fejleszteni a szoftveres rendszereiket. az összes segéd program és felület arra lett tervezve és nem kültenek rá amíg nem muszáj
18:08 A 19-es gps problémát én is tapasztaltam, reggel munkába menet a google maps iszonyat marhaságokat csinált, dobálta a pozíciómat összevissza, de aztán délutánra már rendben volt .
Nekünk volt ilyen Y2K rokonunk...parázott mindentől...Fogta magát, ki ment a tanyájára, bevette magát a birkaólba egy régi Tokarev puskával :D :D . Valamikor másnap délután kecmergett elő, mikor hallotta hogy a tanyaszomszéd kiment etetni :D . Régi szép idők.
én arra emlékszem hogy volt valami magyar csávó akihez kiment valami tévéstáb azzal a dumával hogy ő megoldotta a y2k problémát és most mindenkinek elmondja a titkot aztán a fószer ilyeneket mondott hogy "hatni kell a bios-ra" meg hasonlók :D
@@Buki_Dani pedig ha már netlegendák akkor megérte volna legalább pár mondatban megemlíteni :) mondjuk nem akkora legenda mint Szalacsi vagy Polgár Jenő :)
@@AxOLoT3000 Azért ennyire nem értek hozzá, Csernobil kapcsán néztem több dokumentumfilmet. Nem ilyen 1xű a dolog, a régi erőművek pl. grafittal működtek és Csernobilnál ez (is) volt a gond, mielőtt leestek a grafitrudak egy pillanatra épp hogy megnövelték a láncreakciót, következő pillanat meg nem volt ... Aztán vannak a sima vízhűtésesek, pl. Majakban lazán bevezették a Tyecsa folyót a reaktormagba. Majak talán a legradiaoaktívabb vidék a Földön, de nem sokan hallottak róla. Paks az teljesen más, az biztonságos.
Annak idején kipróbáltam a gépemen, ami egy 286-os volt DOS 5.0-val, hogy átállított a dátumot, vajon mi történik vele... Na mi történt? - Semmi. Pedig az a gép nem volt utólag sem patch-elve... Emellett a régi őskövületek sem működhetnének azóta sem, akkor hogyan lehetséges, hogy gyűjtők és fanok a mai napig készítik róluk a videókat? Szerintem nem a hardware-óra 2 számjegyű éve volt a ludas sok esetben, hanem hogy a software csak a hardware alapjaira támaszkodott, minden egyéb mellékinformáció nélkül. A majdani 2038 is ilyen lehet majd, azaz a TimeStamp ugye akkor jár májd a max értéknél, túlcsordul, és 0-ról indul újra, de vannak mellette egyéb időmérők, bélyegzők, flag-ek, amik alapján hamar kiderül a kernel számára az, hogy ez csak egy overflow volt, meeht minden tovább. Ahol ez igazából gond lehet, az egy aktívan idő-alapú program, de azokat eleve sokkal stabilabbra írják...
Régi gepekben a hardver óra is magától nem állította át a 19-et 20-ra de ha kézzel beirtad már ok volt. Ha úgysem egy külön hardver óra kártyával meg lehetett oldani pci vagy isa slotos volt beraktad a gépbe és atvette a dátum kezelést a biostol és kész
Ez is ijesztő volt, a kövi majd a 32 bites unix idő vége lesz érdekes 2038-ban xD. en.wikipedia.org/wiki/Year_2038_problem , bár addig csak kifejlesztik az agi-t és nem ez lesz a legnagyobb gondja az embereknek.
Már most is csak mutatóban vannak 32 bites *nix rendszerek, és egyre fogyatkozik. Addigra meg már atomjaira hullanak azok az XP idején gyártott elektronikai hulladékok, amik miatt még keresik a 32 bites Linuxokat.
@@Buki_Dani Alapvetően pártatlan maradnék a dologban, azonban egy szemponttal bővíteném a mérlegelési szempontokat: (sok videósnál odaírnám mindezt, s nem kizárt hogy még fogom is) MAGYAR EMBER BESZÉL, MAGYAR KÖZÖNSÉGNEK.
@@janoshaasz5219 Picipuha akkoriban adta ki a szó az ablakoknak és külső cella és kinézés meg erős pont programjait egybe csomagolva bár erre volt már korábban is erre kísérlet, de akkor csak arról volt szó, hogy a szó és külső cella 16 parányos változatait úgy árulta, hogy egybecsomagolta a 20 darab hajlékony lemezt, és irodának nevezte, de akkor is csak két különálló alkalmazásról beszélhetünk, amit együtt adtak el. Akkoriban elterjedt D alap három plusz, meg a Komputer Egyesület által kiadott Irat összekapcsoló régebbi verziói voltak érintettek a kétezres kálváriában, de elérhető volt a Professzionális róka, ami viszont nem volt érintett, ennek akkora vonzereje volt, hogy Picipuha fel is vásárolta. Ám hamarosan az SNL (standard lekérdező nyelv) lett a hívószó, aminek nem volt a nevében ez a három betű, az halálra volt ítélve. Mert a potentátok csak annyit értettek, hogy ha adatbázis kezelő, akkor SNL, oszt hiába támogatta ezt akár a Professzionális róka is, de nem szerepelt a nevében ez a három betű, a Jóslat erre nagyon jól ráérzett, így lett mára meghatározó az adatbázis kezelők piacán.
Informatikusnak tanultam a főiskolán abban az időben. Beszéltünk róla. Tudtuk, hogy ez probléma lehet, akár nagy is, hiszen ismertük ennek a hátterét, amit itt a videódban is elmondtál. De aztán nem történt semmi, legalábbis amiről tudtunk.
Felhozhattam volna, csak nincs semmi hasonlóság a Y2K és a Crowdstrike között. A Y2K egy programozási trend kapcsán bekövetkező bug lehetett volna, a crowdstrike meg egy elbénázott frissítés okozta leállás. Múltkor azt hiszem a hackeres videóhoz is írták az emberek, hogy említhettem volna, de abban is csak annyi a hasonlóság hogy megbénított rendszereket, szóval igazából nem példa sem hackertámadásra, sem a Y2K-hez hasonló problémákra, inkább egy tech fail
Gondlom, a lényeg a 32 bites alap. Ma is vannak akik XP-t használnak, az ugyanúgy érintett, meg ma is van még 32 bites Office, az szintén érintett. A Linux nem Unix, csak Unix-like, azt, hogy nem az, már kimondta a bíróság, amikor a SCO beperelte Linus Torwalds-t szabadalom és szerzők szomszédjainak joginak megsértéséért. A Linux az Unix-like, a BSD meg a MacOS (igen!) az Unix alapú.
Én már vagyok annyi éves hogy akkor ezt az egészet már csak nevetve néztem végig. Akkor ugyan még csak egy erősen túlkoros 386-om volt (ez a Pentium 2 kora volt már), de 17 évesen már tartottam ott hogy utánanéztem mekkora marhaság ez az egész. Meg akkor már csak heccből le is modelleztem a 386-on (1993-as volt a bios), tudta a 2000 utáni dátumot...
Egyébként valóban sokat költöttek rá, ahol lehetett lecserélték az összes 486Sx-nél régebbi számítógépet, máshol írtak programot ami dec 31 után hozzádobott 100 évet a bios dátumhoz. Ez nem mellesleg láthatóan jót tett az informatikai fejlődésnek. Az hogy gyakorlatilag minden céges környezetben kiirtották az 5 évnél régebbi gépeket rendkívül megpörgette a piacot. Valószínűleg ez is tette lehetővé hogy az utána következő 10 évben csak kapkodtuk a fejünket ahogy évente avult el bármilyen eszköz. De mondom, a civil otthoni gépeknél ez még a 386-on sem volt igazi gond, a win95 maga üzemeltette a saját szoftveres óráját, át tudott lépni 2000-be.
Sőt mindenre nyomták a year 2000 compatible matricát. 1999-ben vettünk új videót miután tönkrement a régi azon is volt. De láttam billentyűzeten egeren is
Emlékszem, szüleim nem értették, mire ez a nagy hiszti, hát nem lesz semmi gond. Majd nem lett, mert időben verték a vészharangot mások. Én meg ott csipogtam, hogy lehet, azért nem lett baj, mert időben szóltak szakemberek, és "dehogy, hiszti volt az egész" szöveggel kussra lettem intve.. Persze, ez nem trauma a lelkemben, de a videó emlékeztetett erre..😂
Voltak olyan kósza hirek 2000-2001 körül, hogy 100 évnél idősebb embereket hívtak be kisbabák számára kötelező oltasokra. Biztos kamu, de azért vicces szerintem.
Én olyanra emlékszem, hogy valahol egy 103 éves bácsi kapott értesítést, hogy felvették az óvodába. Persze, akkor még nem ismertem annyira a bulvársajtót, el se tudtam képzelni, hogy esetleg kamu hír.
Senki nem fér hozzá az adataidhoz csak a Szörfsárk ami biztos hogy 100% megbízható. XDDDDD Manapság mi megbízható az interneten Dani? Naugye. Mennyi pénzt kapsz ezért a reklámért az engem jobban érdekel mint a szörfsárk.
Baszki és tényleg :D Az a vicces, hogy akárhányszor leírtam és kimondtam írás és forgatás közben, mindig ki kellett javítanom magam, hogy ne kapitányt mondjak, pedig mégis az volt a helyes :D
Mondjuk más az amikor random asztrológia mondja azt, hogy vége van a világnak egy totális félreértelmezés miatt, meg más az, amikor egy szakma szakértői szólnak, hogy van valami probléma
Én még kicsi voltam, mikor először hallottam róla, hogy 2012-ben világvége lesz, hát paráztam is tőle rendesen 😅. Azóta meg már jó pár világvégét túléltünk 😃
Na jó Dani, de 10.000-ben akkor majd elölről kell kezdeni az egészet? Sajnos rengeteg rendszerben látom én is, hogy 1970től számolja az időt másodpercekben, majd patchelik és akkor 2038tól fogja számolni, a gond max annyi, hogy elvesztődik az összes régi időbélyeg, szóval ez nem jó megoldás...
GPS műhold! Na ez tényleg legenda. A Ground Position System több mint 70 éve működik. A U.S: hadseregének szabadalma. Oszlopok, háromszögelés. Az ócán felett ezért nyilván nem működik a GPS:
@@neko3darcherychannel125 Arra gondolsz hogy nem volt tererod? Magyarorszag 10%an sincs, de van olyan keszulek amivel kb mindenhol van. Hajok szted mivel kozlekednek ? Korzovel meg vonalzoval?😅
@@micsu1982 Magyarország-Kárpát medence nem óceán. Próbáld meg aztán ha neked lesz Ground Position System szolgáltatás a nagyokos :) telefonján ( Óceán felett ) akkor kérlek rögzítsd azt mozkóképre/videó mert tudomásom szerint te leszel az első ember akinek sikerült ez le7tetlen küldetés.
Ú, hát ez eszembe juthatott volna, hogy keressek ilyeneket, és a videó végén még felsoroljak pár hasonló problémát ami a Y2K óta volt, meg ami esetleg a jövőben jön...
Ezt már nem nevezném relevánsnak, mert csak a 32bites programokat érintik. És pl a Windows 11-ből már nincs is 32bit-es, így valószínűleg 2038-ra a programok 99,9%-a át fog váltani a 64bit-es verzióra, vagy bármi is legyen akkor :D
@@nkristof1121van világ a windowsos kívül is. Beágyazott rendszerek, régi de jól működő telco és műholdas dolgok... Unix rendszerek.... Ezekhez képest a Windows elenyésző léptékű.
@@nkristof1121 Sajnos ez nem architektúra kérdés. A szabványos UNIX idő jelenleg 32bites számábrázolású. Egy frissen telepiett MySQL szerver ugyan úgy hordozza a hibát. Tehát lesz még ezzel feladat, ha 38 után is szeretnénk netezni, vagy webes szolgáltatásokat használni.
🦈Látogass el a surfshark.com/bukidani oldalra, és szerezz 4 extra hónap Surfshark-ot verhetetlen áron!🦈
Nekem is volt egy hasonló tapasztalatom. Amikor 2009. decemberében bérletet vettem és a lejárati dátum 20010 január 1. volt
Akkor az meg jo
Elég sokáig használható.
ha Apple terméketek vagy Windowsotok, Huawei telefonotok van, vagy Foxit Readert használtok, azt is frissítsétek a legújabb verziókra, mert nemrég súlyos kódfuttatásos, buffer overflow és szolgáltatás-megtagadás sebezhetőségeket fedeztek fel. Ja és az Oppo Store, Mullvad VPN appokat és a TP-Link Archer routerek firmwarejét is
unokatesóm erkélyén álltunk szilveszterkor 12 évesen, begyerekpezsgőzve, pörgött a tüzijáték, lefeküdtünk aludni, és reggel ment minden tovább :D
Utolsó szilveszter volt amit a családdal otthon töltöttem és pezsgő himnusz után stb. Felmentem az emeltre és mind a két számítógépet bekapcsoltam az enyémet és fater munkaeszkozet is mind a kettő működött és jó volt a dátum. Egy régi 386-os amit akkor már nagyi használt paszianszra nem állt át másnap hívott hogy baj van mert 1980-at ír ki. De elég volt dos módban beirni hogy date 01/01/2000 és onnantól megvolt.
Éltem mar akkor, de elég kicsi voltam hogy sok mindenre ne emlékezzek. Informatikusként viszont imádtam mindig ezt a esetet.
Ritkán nézem a videóidat, de ez most tematikában nagyon ott volt! Tetszett!
Beszéltünk róla a suliban, de ennyi (mármint az Y2K-ról), meg volt egy film is, ami erről szólt, szerintem különben egész jól megfogta a lényeget.
1999 szilveszterén buliban voltunk. Éjfélkor csak annyi történt, hogy az egyik vendégnek meghulyult a gagyi telefonja. 😁
Az emberiség nem lehet mindig szerencsés. De néha igen. Ilyen volt a 2009-es napkitörés. Majdnem leállította a Földön az áramszolgáltatást.
Még szerencse, hogy azóta sokat tanultunk ebből és a világ már komolyan veszi a vészharangokat és pl hathatósan és gyorsan tesznek a klímaváltozás lassítása és az alkalmazkodás érdekében.... khm... izé...
@@boczee681 pc es mobil nelkul az atlag ember csak orakig birja. 50 fok melegben akar napokig is
Éltem bizony! Programozó vagyok, és akkor is ezzel kerestem a kenyerem. Dani jól mondja. Sok rendszert átnéztünk. Szimulátlunk ezredfordulót. teszteltünk. Na meg senkinek még csak eszébe sem jutott két számjegyen tárolni évet. Ha meg mégis, megvolt a szoftverben a megoldás az átfordulás kezelésére.
Újabb remek videó! Kellemes Ünnepeket Neked és Családodnak!
Kicsit off, de ez a háttérzene ez synthwave? Vagy hogyan keressen rá egy boomer? :)
10:43 vicces, hogy amikor Bill Clinton beszédet mond a problémáról, a videó időbélyege is csak 98-at mutat 1998 helyett. 96-ban volt egy hír, hogy Angliában egy készletnyivántartó szoftver leselejtezett több tonna konzervet, mert a lejárati dátum '00 volt, tehát 96 éve lejárt.
A COVID ideje alatt történt, hogy pár amerikai kórház keresett Cobol fejlesztőket, mert a 70-es években a rendszerük egy része abban íródott. Az a nyelv cirka 65 éves, és a fejlesztői már jócskán a nagypapa korban vannak 😅
Új karrier út a jövő fejlesztőinek - Archeodeveloper
Ez egy nagyon hasznos videó volt, köszi hogy elkészítetted! 😊
Van egy P2 számitógép itthon, jó emlékszem 1997. Itt a BIOS frissitve lett. Bár azért is mert a 80gb vinyót nem kezelte mert akkor amikor gyártották 3.5 gb adták el. Emlékszem rá, hogy téma volt ez. Nem volt para mert új volt a BIOS és 1997 be már talán nem volt ez gond. De akine 386 vagy 486 ja volt bizonyára BIOS kellet frissiteni. DOS is frissitették. Érdekes.
18:21 Egy 9 bites szám, ami 1023-ig tud számolni?! Ez nem egészen stimmel. Vagy 10 bites, vagy 511-ig számol.
Egyébként a videó jó volt. Köszi, Dani!
Y2K ideje itt sok érdekességgel járt. De szerintem az egész világon is. Nem volt amúgy pánikhangulat. Volt elérhető elemző szoftver, amit a gépeken kellett futtatni, az kijelzett minden problémát, BIOS, CPU, adatbázisok, stb. Volt BIOS, amit lehetett frissíteni, ahol nem, azt a gépet lecserélték. Már a 90'-es évek derekén. 1998-ban már volt Windows98, 32 bites, és FAT32. Volt NT4.0 és NTFS. Ezt megelőzően főleg cégek használtak számítógépeket ahol sok adatot kellett feldolgozni, és csakis ott, nem mindenhol a cégen belül. De Y2K hatalmas piacot generált, hihetetlen mennyiségű számítógépet gyártottak, azzal a lózunggal, hogy Y2K kompatibilis, ez sokkal nagyobb mértékű volt, mint ez elképzelt pánik. De sebaj, mert mindet el lehetett adni, mert volt Internet. Felénk az az emberek nem is tudták, hogy mi az az internet, a fiatalok azt tudták, hogy a géppel lehet játszani, az idősebbek, meg azt, hogy van IWIV, ami egy olyan dolog, amiért érdemes gépet venni. Nagyon sok ismerősöm csak az IWIV miatt vett gépet, mert azt hallotta mindenkitől, hogy az milyen csuda egy dolog, de számítógép kell hozzá. Meg a DC++, na az volt még egy csuda. Azért is megérte állítólag gépet meg internetet venni. Nem, azt sem tudták hogy kell használni, akkoriban sok embernek segítettem gépet venni, mert sok pénzbe került, divat volt vinni egy szakértőt autóhoz és PC vásárláshoz. Ha megvolt a PC sokuk azt kérte, mutassam meg mi az a DC++, és hogyan kell használni. Mert mindenhonnan azt hallották, hogy az milyen menő (azt sem tudták, hogy miről szól az egész, csak annyit, hogy ez valami amit a géppel lehet csinálni). Amire eljött 2000 már volt Windows 2000, és PIII proci, sőt Itanium szerveroldalon, szóval igazából nem úgy nézett ki a dolog, hogy bármiféle probléma lesz a Y2K-ból. Nagyobb mérvű volt az értetlenség az internet boom-al kapcsolatban, meg hogy mennyien vesznek PC-t otthonra. IT szakik főleg arról beszéltek, hogy mi a létjogosultsága az otthoni PC-knek, amikor semmi olyan számítási probléma nem merül fel otthon, ami millió számú rekord feldolgozását kívánja. Mivel előtte cégeknél is is csak ott volt számítógép, ahol az adatmennyiség azt indokolta.
Nagy szerencséje volt Magyarországnak, hogy itt voltak nálunk az Atlantiszi Gyógyítók, akik megoldást találtak a teljes Y2K problémára. Még itt a YT-on is fent vannak. (watch?v=qsI-Xj0qsgI)
Tv2 műsora volt a legjobb Szabó úrral ( számokat hogy kell beirni ezen másik billentyűzetet kaptam hatni kell a bioszra stb.)
20:00 ezt tanúsíthatom, dolgoztam pár évvel ezelőtt egy telekommunikációs cégnél és mai napig win98-at használnak, mert pénzbe kerülne fejleszteni a szoftveres rendszereiket. az összes segéd program és felület arra lett tervezve és nem kültenek rá amíg nem muszáj
18:08 A 19-es gps problémát én is tapasztaltam, reggel munkába menet a google maps iszonyat marhaságokat csinált, dobálta a pozíciómat összevissza, de aztán délutánra már rendben volt .
"Have you tried turning it off and on again?"
Köszönjük az újabb zseniális videót, Dani! Látszik mennyi munkát teszel bele! Csak így tovább!
Nekünk volt ilyen Y2K rokonunk...parázott mindentől...Fogta magát, ki ment a tanyájára, bevette magát a birkaólba egy régi Tokarev puskával :D :D . Valamikor másnap délután kecmergett elő, mikor hallotta hogy a tanyaszomszéd kiment etetni :D . Régi szép idők.
Videó ötlet :
Melyik játékoknak a legijesztőbb vagy halálosabbak a zombiai, melyiket lenne a legnehezebb túlélni ?(bocsi a helyesírásért)😅
Emlékszem a Y2K ről még katasztrófafilmet is csináltak.
Nagyon jól össze szedted ezt a Y2K sztorit nagyon jó lett a videó
A családom úgy reagált, hogy elköltözött "vidékre" :D
De szép is volt amikor még a Y2K volt a legfelkapottabb konteó.
én arra emlékszem hogy volt valami magyar csávó akihez kiment valami tévéstáb azzal a dumával hogy ő megoldotta a y2k problémát és most mindenkinek elmondja a titkot aztán a fószer ilyeneket mondott hogy "hatni kell a bios-ra" meg hasonlók :D
Majdnem beleraktam őt is, de akkora hülyeség volt az az egész, hogy inkább nem akartam ekkora kerülőt belerakni :D
@@Buki_Dani pedig ha már netlegendák akkor megérte volna legalább pár mondatban megemlíteni :) mondjuk nem akkora legenda mint Szalacsi vagy Polgár Jenő :)
@@Buki_Dani vezi után szerintem már simán befér egy ilyen, de nem haragszunk érte ha külön epizód lesz 😂❤
9:30 az atomerőművekben áramkimaradás esetén visszaesnek a szabályozórudak a reaktorba.
Már amelyikbe, mert az Oroszoknál rengeteg olyan van ami fordítva működik, de lehet máshol is van még.
@komojtalan5938 Már mit milyen típusúra gondolsz? VVER vagy RBMK esetleg?
@@AxOLoT3000 Azért ennyire nem értek hozzá, Csernobil kapcsán néztem több dokumentumfilmet. Nem ilyen 1xű a dolog, a régi erőművek pl. grafittal működtek és Csernobilnál ez (is) volt a gond, mielőtt leestek a grafitrudak egy pillanatra épp hogy megnövelték a láncreakciót, következő pillanat meg nem volt ... Aztán vannak a sima vízhűtésesek, pl. Majakban lazán bevezették a Tyecsa folyót a reaktormagba. Majak talán a legradiaoaktívabb vidék a Földön, de nem sokan hallottak róla. Paks az teljesen más, az biztonságos.
@@komojtalan5938 Jaj, ne hivatkozzunk már a szutyok sorozatra úgy, mint dokufilmre.
@@molnibalage83 Lol, tudod értelmezni azt a szót hogy dokumentumfilm? De felmehetsz a Wikipédiára is ...
Thor megmondta (Pirate Software) "We are just wizards with weird ass spells" :D
Annak idején kipróbáltam a gépemen, ami egy 286-os volt DOS 5.0-val, hogy átállított a dátumot, vajon mi történik vele... Na mi történt? - Semmi. Pedig az a gép nem volt utólag sem patch-elve... Emellett a régi őskövületek sem működhetnének azóta sem, akkor hogyan lehetséges, hogy gyűjtők és fanok a mai napig készítik róluk a videókat?
Szerintem nem a hardware-óra 2 számjegyű éve volt a ludas sok esetben, hanem hogy a software csak a hardware alapjaira támaszkodott, minden egyéb mellékinformáció nélkül. A majdani 2038 is ilyen lehet majd, azaz a TimeStamp ugye akkor jár májd a max értéknél, túlcsordul, és 0-ról indul újra, de vannak mellette egyéb időmérők, bélyegzők, flag-ek, amik alapján hamar kiderül a kernel számára az, hogy ez csak egy overflow volt, meeht minden tovább. Ahol ez igazából gond lehet, az egy aktívan idő-alapú program, de azokat eleve sokkal stabilabbra írják...
Régi gepekben a hardver óra is magától nem állította át a 19-et 20-ra de ha kézzel beirtad már ok volt. Ha úgysem egy külön hardver óra kártyával meg lehetett oldani pci vagy isa slotos volt beraktad a gépbe és atvette a dátum kezelést a biostol és kész
2000 január elsején éjfél után percekkel kipróbáltam minden gépen otthon.
11:30 úúú, de régi sori. :D
y2k happen in 2024 (crowstrike, different stuff, but basicly same result)
Ez is ijesztő volt, a kövi majd a 32 bites unix idő vége lesz érdekes 2038-ban xD. en.wikipedia.org/wiki/Year_2038_problem , bár addig csak kifejlesztik az agi-t és nem ez lesz a legnagyobb gondja az embereknek.
Már most is csak mutatóban vannak 32 bites *nix rendszerek, és egyre fogyatkozik. Addigra meg már atomjaira hullanak azok az XP idején gyártott elektronikai hulladékok, amik miatt még keresik a 32 bites Linuxokat.
Miért nem lehet Y2K (ypszilonkettőká-nak) mondani? nagyon megerőszakolja a fülem. Remélem a kommentem meg a szemed erőszakolja meg. 4:33
Egy nev jorki barátom így mondta, és őt utánozom. (tekintve hogy ez egy angol eredetű elnevezés, az angol kiejtést követem)
@@Buki_Dani
Alapvetően pártatlan maradnék a dologban,
azonban egy szemponttal bővíteném a mérlegelési szempontokat:
(sok videósnál odaírnám mindezt, s nem kizárt hogy még fogom is)
MAGYAR EMBER BESZÉL, MAGYAR KÖZÖNSÉGNEK.
@@janoshaasz5219 Picipuha akkoriban adta ki a szó az ablakoknak és külső cella és kinézés meg erős pont programjait egybe csomagolva bár erre volt már korábban is erre kísérlet, de akkor csak arról volt szó, hogy a szó és külső cella 16 parányos változatait úgy árulta, hogy egybecsomagolta a 20 darab hajlékony lemezt, és irodának nevezte, de akkor is csak két különálló alkalmazásról beszélhetünk, amit együtt adtak el. Akkoriban elterjedt D alap három plusz, meg a Komputer Egyesület által kiadott Irat összekapcsoló régebbi verziói voltak érintettek a kétezres kálváriában, de elérhető volt a Professzionális róka, ami viszont nem volt érintett, ennek akkora vonzereje volt, hogy Picipuha fel is vásárolta. Ám hamarosan az SNL (standard lekérdező nyelv) lett a hívószó, aminek nem volt a nevében ez a három betű, az halálra volt ítélve. Mert a potentátok csak annyit értettek, hogy ha adatbázis kezelő, akkor SNL, oszt hiába támogatta ezt akár a Professzionális róka is, de nem szerepelt a nevében ez a három betű, a Jóslat erre nagyon jól ráérzett, így lett mára meghatározó az adatbázis kezelők piacán.
9:06 Volt olyan alkalom, amikor a szilvesztert egy liftben töltöttem...
Informatikusnak tanultam a főiskolán abban az időben.
Beszéltünk róla. Tudtuk, hogy ez probléma lehet, akár nagy is, hiszen ismertük ennek a hátterét, amit itt a videódban is elmondtál.
De aztán nem történt semmi, legalábbis amiről tudtunk.
Példaként felhozhattad volna még a Crowdstrike problémát is!
Felhozhattam volna, csak nincs semmi hasonlóság a Y2K és a Crowdstrike között. A Y2K egy programozási trend kapcsán bekövetkező bug lehetett volna, a crowdstrike meg egy elbénázott frissítés okozta leállás. Múltkor azt hiszem a hackeres videóhoz is írták az emberek, hogy említhettem volna, de abban is csak annyi a hasonlóság hogy megbénított rendszereket, szóval igazából nem példa sem hackertámadásra, sem a Y2K-hez hasonló problémákra, inkább egy tech fail
19:07 a Linuxos gépek nem Unix alapúak!!!
Hanem? Ilyenkor szokás leírni azt is, h “nem unix alapúak, hanem *ezmegaz*”
Gondlom, a lényeg a 32 bites alap. Ma is vannak akik XP-t használnak, az ugyanúgy érintett, meg ma is van még 32 bites Office, az szintén érintett. A Linux nem Unix, csak Unix-like, azt, hogy nem az, már kimondta a bíróság, amikor a SCO beperelte Linus Torwalds-t szabadalom és szerzők szomszédjainak joginak megsértéséért. A Linux az Unix-like, a BSD meg a MacOS (igen!) az Unix alapú.
Én már vagyok annyi éves hogy akkor ezt az egészet már csak nevetve néztem végig. Akkor ugyan még csak egy erősen túlkoros 386-om volt (ez a Pentium 2 kora volt már), de 17 évesen már tartottam ott hogy utánanéztem mekkora marhaság ez az egész. Meg akkor már csak heccből le is modelleztem a 386-on (1993-as volt a bios), tudta a 2000 utáni dátumot...
Itt egy Zseni! Egy méltóságos nagyságos tündöklő fénypont! Ő tudta! Ő tudja! Ő érti! Ő megváltotta!
Egyébként valóban sokat költöttek rá, ahol lehetett lecserélték az összes 486Sx-nél régebbi számítógépet, máshol írtak programot ami dec 31 után hozzádobott 100 évet a bios dátumhoz. Ez nem mellesleg láthatóan jót tett az informatikai fejlődésnek. Az hogy gyakorlatilag minden céges környezetben kiirtották az 5 évnél régebbi gépeket rendkívül megpörgette a piacot. Valószínűleg ez is tette lehetővé hogy az utána következő 10 évben csak kapkodtuk a fejünket ahogy évente avult el bármilyen eszköz. De mondom, a civil otthoni gépeknél ez még a 386-on sem volt igazi gond, a win95 maga üzemeltette a saját szoftveres óráját, át tudott lépni 2000-be.
A Bill Murray-s jelenet melyik filmből van?
Ha jól tudom hasonló okból kifolyólag nincs Windows 9 sem mert összekevernék a szoftverek a Windows 95/98-cal.
Pont tegnap beszéltük az egyik kollégával, hogy hogy be volt mindenki szarva az Y2K miatt anno. :D
Amikor veszed fel a videot, nem látod az élő képet? Full interferál az inged 😀 es ezt több videóban láttam már
Valahol itthon van még ilyen year2000 microsoft patch cd
Sőt mindenre nyomták a year 2000 compatible matricát. 1999-ben vettünk új videót miután tönkrement a régi azon is volt. De láttam billentyűzeten egeren is
Mái napig nem tudják sokan hogy működnek a számítógépek!😢
kéne egy orosz verziót csinálnod amit úgy hívsz hogy: NYET legendák
nem.
Nem.
Nem
Nem.
Igen.
Éjfelet ?
Emlékszem, szüleim nem értették, mire ez a nagy hiszti, hát nem lesz semmi gond.
Majd nem lett, mert időben verték a vészharangot mások.
Én meg ott csipogtam, hogy lehet, azért nem lett baj, mert időben szóltak szakemberek, és "dehogy, hiszti volt az egész" szöveggel kussra lettem intve..
Persze, ez nem trauma a lelkemben, de a videó emlékeztetett erre..😂
Engem nagyon zavar h nincs benne a képben az egész fejed
Voltak olyan kósza hirek 2000-2001 körül, hogy 100 évnél idősebb embereket hívtak be kisbabák számára kötelező oltasokra. Biztos kamu, de azért vicces szerintem.
Én olyanra emlékszem, hogy valahol egy 103 éves bácsi kapott értesítést, hogy felvették az óvodába. Persze, akkor még nem ismertem annyira a bulvársajtót, el se tudtam képzelni, hogy esetleg kamu hír.
Ne felejtsük el, hogy ma minden telefon alapja linux, legyen az android vagy ios 😅
Te Aza vagy?
Véletlen az egybeesés,vagy van köze a Warframe 1999 megjelenésének ahhoz,hogy most csináltad meg a videót? 😁
Ez csak véletlen
Senki nem fér hozzá az adataidhoz csak a Szörfsárk ami biztos hogy 100% megbízható. XDDDDD
Manapság mi megbízható az interneten Dani? Naugye. Mennyi pénzt kapsz ezért a reklámért az engem jobban érdekel mint a szörfsárk.
1999-ben már volt TNG, szóval Spock kapitány.
Baszki és tényleg :D Az a vicces, hogy akárhányszor leírtam és kimondtam írás és forgatás közben, mindig ki kellett javítanom magam, hogy ne kapitányt mondjak, pedig mégis az volt a helyes :D
@ no para, abban nem voltam biztos, hogy admirális volt-e, de ha minden igaz oda már nem jutott, de erre már én sem emlékszem.
Ne felejtsük el a 2012-es évet mikor azt hittük akkor fog elpusztulni a világunk. Aztán nem lett
Mondjuk más az amikor random asztrológia mondja azt, hogy vége van a világnak egy totális félreértelmezés miatt, meg más az, amikor egy szakma szakértői szólnak, hogy van valami probléma
Én pontosan azon a napon mentem új lakhelyre. Azóta se történt semmi komoly az új helyen
Én még kicsi voltam, mikor először hallottam róla, hogy 2012-ben világvége lesz, hát paráztam is tőle rendesen 😅. Azóta meg már jó pár világvégét túléltünk 😃
Hát nem tudom, szerintem nagyon gyorsan történik balesetkor minden.😢
Na jó Dani, de 10.000-ben akkor majd elölről kell kezdeni az egészet? Sajnos rengeteg rendszerben látom én is, hogy 1970től számolja az időt másodpercekben, majd patchelik és akkor 2038tól fogja számolni, a gond max annyi, hogy elvesztődik az összes régi időbélyeg, szóval ez nem jó megoldás...
Hát... Nem akarásnak nyögés a vége.
hoax volt az egész :D
GPS műhold! Na ez tényleg legenda. A Ground Position System több mint 70 éve működik. A U.S: hadseregének szabadalma. Oszlopok, háromszögelés. Az ócán felett ezért nyilván nem működik a GPS:
Ezt az okorseget honnan szedted hogy oceanok felett nem mukodik? 😅
@@micsu1982 Tapasztaltam mint kisökör.
@@micsu1982 Neked működött?
@@neko3darcherychannel125 Arra gondolsz hogy nem volt tererod? Magyarorszag 10%an sincs, de van olyan keszulek amivel kb mindenhol van. Hajok szted mivel kozlekednek ? Korzovel meg vonalzoval?😅
@@micsu1982 Magyarország-Kárpát medence nem óceán. Próbáld meg aztán ha neked lesz Ground Position System szolgáltatás a nagyokos :) telefonján ( Óceán felett ) akkor kérlek rögzítsd azt mozkóképre/videó mert tudomásom szerint te leszel az első ember akinek sikerült ez le7tetlen küldetés.
Van ez ügyben egy hasonló dátumszámítási probléma is a "2038-probléma". hu.wikipedia.org/wiki/2038-probl%C3%A9ma
Ú, hát ez eszembe juthatott volna, hogy keressek ilyeneket, és a videó végén még felsoroljak pár hasonló problémát ami a Y2K óta volt, meg ami esetleg a jövőben jön...
Ezt már nem nevezném relevánsnak, mert csak a 32bites programokat érintik. És pl a Windows 11-ből már nincs is 32bit-es, így valószínűleg 2038-ra a programok 99,9%-a át fog váltani a 64bit-es verzióra, vagy bármi is legyen akkor :D
@@Buki_Dani Hihetetlenül gyors videókiegészítés :D
@@nkristof1121van világ a windowsos kívül is. Beágyazott rendszerek, régi de jól működő telco és műholdas dolgok... Unix rendszerek.... Ezekhez képest a Windows elenyésző léptékű.
@@nkristof1121 Sajnos ez nem architektúra kérdés. A szabványos UNIX idő jelenleg 32bites számábrázolású. Egy frissen telepiett MySQL szerver ugyan úgy hordozza a hibát. Tehát lesz még ezzel feladat, ha 38 után is szeretnénk netezni, vagy webes szolgáltatásokat használni.