Hovory před knihovnou - Persona a Stín (Episoda 15)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 фев 2025
  • Jak se k sobě mají persona a stín? Jung si vypůjčil slovo persona ze starého Říma (řecky "prosopon") , kde se jako persona označovala 🎭 maska v divadle, a použil jí jako masku pro role, které zastáváme v životě. Například od role kata, učitele nebo výběrčího daní se čeká určitý soubor vlastností. Vlastnosti máme přítomné v polárních dyádách, kdy některá převládá a také je pro určité povolání více žádoucí. Například pro mnicha řádu milosrdných bratří je soucit na prvním místě, naopak loupežník by s ním tolik nepochodil. Podobá se život divadlu? I politik nebo voják má příhodný kostým své roli.
    Co je to jungovský stín a jak se projevuje? Víme o něm pouze, když „dopadá“ na jiné lidi. Nabízí se paralela s chrápáním, které mi neslyšíme, ale spolunocležník si je ho velmi dobře vědom. Stínu si byl vědom i Robert Louis Stevenson ve své novele Doktor Jekyll a pan Hyde. Více v novém díle nadcastu Stanislava Komárka o Personě a Stínu.

Комментарии • 4

  • @kreisi1092
    @kreisi1092 2 года назад +2

    Dobré si to připomenout v této době

  • @dkhengsub
    @dkhengsub 2 года назад +1

    Výborně zpracované a zajímavé téma. Děkuji. Myslím, že to nebylo explicitně řečeno, ale snad nejspolehlivějším ukazatelem našeho stínu jsou emoce, které v nás jeho pozorování na ostatních lidech vyvolává. Ne všechny negativní lidské vlastnosti v nás vzbuzují emoční odezvu. To, že je někdo např. hamižný mohu vnímat pouze s relativně mírnou nelibostí, anebo mě to může vysloveně iritovat. A právě v druhém případě si můžu být jist, že jsem narazil na svůj stín.

  • @Ondrified
    @Ondrified 2 года назад

    Děkuji :)