Mám jedinou zkušenost a to když jsem po 2 letech ježdění na karbonové silničce z nostalgie vytáhl svého ocelového Fořta. Na něm mi přišlo, že ocel špatně tlumí vibrace (proti karobnu). Tečka. Víc jsem nezjistil. U horáka mi nedává smysl připlácet si za těžší kolo. Vlastně vidím smysl v oceli snad jen u nějakého bikepackingového kola, na kterém chci objet zeměkouli a mít jistotu, že mi ho případně svaří i někde v Africe. Zbytek užití mi přijde jako čistě módní záležitost.
jj u silnicky nebo gravelu jedine karbon to je proste uplne jinej pocit a ocel tam nedava smysl protoze je proste tezka a v tlumeni se na karbon nechyta,u MTB asi ten hlinik,ten karbon tam moc smysl nedava,protoze zase muze z tech ran prasknout a ocel je tezka,ocel muze mit smysl kdyz nekdo stavi kolo pro cloveka 100kg + a chce mit jeste rezervu,samozrejme ruzny expedicni kola jedine ocel,protoze tam kdyz to clovek ovesi brasnama tak 30kg kolo neni nic zvlastniho :)dalsi vyhoda oceli je proste kdyz chce nekdo kolo na miru,protoze i kdyz ty sady jsou dneska drahy tak stavba toho ocelovyho ramu je sranda :) a plno lidi to zvladne i v garazi :D
Já vlastnil gravel Giant v hliníku, Konu a Marin v karbonu a nyní Eddy Merckx ocel ( columbus ) a jednoznačně nejpohodlnější je Eddy. Sice i "nejlínější", ale na kostkách a drsném asfaltu to je znát extrémně. U gravelu hóódně záleží i na vidlici ( na všech kolech byla karbon ). On je znát i rozdíl v hliník rámech mezi sebou a o karbon rámech ani nemluvě. Teď to třeba zmiňovali i na Bikeradaru v testj Giant Fathom 2.. "Odpouštět" dokáže i dobrej hliník. I tak karbon dokáže být nechutně tupě tvrdej. Blbý je, že to jezdec pozná ( když tedy chce to vnímat ) až po několika jízdách ve svěm terénu.
Já bych to viděl tak, že pokud má člověk na trailu jeans, kostkovanou košili, koženej batoh a sestřiženej vos s nakrouceným knírem a vše patřičně maštěné a voskované, tak musí mít jasně ocelák, zbytek populace může klidně jezdit na hliníku
Ve skutečnosti je to jednoduché, ocel se zkouší směrem nahoru a ne teda lanovkou! Už v půlce kopce každý normální člověk přesedne na o kilo lehčí hliník. :-)
Diky moc za tohle video, sam jsem se na tyhle kola dival a premyslel o koupi, a uprime jsem nevedel jaky je rozdil mezi hlinikem a oceli. Tohle vysvetleni a recenzi tak velmi ocenuji.
Super info video!🤟💥 Je dobré se někdy pozastavit na čem to vlastně člověk jezdí jak to funguje. A když už se pozastavím na tom jestli hliník nebo ocel tak i já mám zkušenosti. Je sice pravda, že hliník se po delší době začne kroutit nebo měknout, ale zase záleží co člověk jezdí, ale i kdyby se začal krotit člověk to při jízdě fakt nepozná, protože jsme v době kdy dnešní značky dokážou svařit hliník tak že dnes už to vypadá jako karbon (hladké sváry). A co se týče oceli tak ta za tu dobu taky prošla velkým upgradem, protože furt je nejdostupnějším materiálem a díky své tvrdosti se dá kombinovat s dalšími materiály. Takže ve finále i kdyby ty kola byly do posledního puntíku stejná (kromě materiálu) a člověk by nevěděl z čeho každé kolo je šáhne hned po kole co bude blíž. Ale jedna věc mě fakt zarazila a to cena. Čekal jsem že ocel bude levnější jako dřív, ale vidím že se časy mění a dnes jde hlavně o marketing a nové věci, a proto je jasný že později lidi přijdou na taky a začnou znova kupovat hliník.🙃
mam Qayron spyro mkII, kupovaný v 2022 a pravdou je že bowbedy jsou v rámu obalené gumou, což na tlumení zvuků dostačuje, ale kdyby mi to takhle rachotilo tak by to bylo dost otravne
Hliníkáč pořád drnčí jako Sobi 20 s blatníkama, ale mohli by to alespoň marketingově využít a tvrdit, že je to Slovakia AntiBear Special Limited, páč tě medvědi uslyší už když na to kolo sedneš před barákem a to se vyplatí!🤟
Když ocel, tak něco jako Stanton, Cotic, Ragley nebo něco podobného, v UK jsou trochu jinde, český tajvan je non sens v oceli i hlíně, ale člověk se nějak živit musí, takže to chápu.
Ahoj, popravdě tohle nebyl dobrej test. To kolo přeci není určeno primárně do bikeparku, ale na traily. Při skocích přeci nemůžeš poznat žádnej rozdíl. Největší rozdíl dělá ocel při klasický vyjížďce, kde máš polní, lesní cesty rozdrbaný, na hrabankových trailech. Navíc když nabušíš gumu na 2,5 baru tak zabiješ uplně každý kolo :) Já ač mám i fulla, tak jsem milovník trailových HT a pár už jsem jich vyzkoušel, nakonec jsem skončil právě u CrMo rámu. Nejneže to líp tlumí drobný vibrace, ale na to bys musel na těch kolech jezdit dlouhodoběji, ale ono to je hlavně dost taky o srdíčku a o tom, že nám milovníkům ocelových HT se neskutečně líbí a příjde nám to neskutečně sexy, ten kontrast úzkých trubek a širokých gum. :)
Na drobný vibrace a hrabanku zvolím raději o 5kg lehčí karbonový HT. Ocel je prostě čistě pro fajnšmekry, jinačí zásadní argument proč ji zvolit oproti hlině, nebo karbonu zkrátka není.
@@maajkee Zkoušel jsem ho též jen v bikeparku od známého a ničím mě nepřesvědčil. Člověk musí být ultrapedant, nebo prostě jen zarytej zastánce ocele, aby si všímal nějakých mikro rozdílů. Dost HTčku nakládám tím stylem, že třeba skáču schody na placky(BMX minulost), takže pokud mi někdy hlina praskne, možná dám šanci třeba HT Chromag Rootdown.🤘
@@maajkee Něco na tom asi bude, ale člověk si musí určit sám podle toho co jezdí. Pro většinu lidí co jezdí na HT je vhodný karbonový xc hardtail, mimochodem levnější jak ocelový v dnešní době. Ocel je za mě pro lidi nad 100kg, nebo pro takový co prasí věci na který ta kola nejsou dělaná.😀 Tam by mohla ocel skutečně podržet lépe jak hlina.
Já měl spyro mk1 a bowdeny taky byli slyšet a řešil jsem to po svém. Na bikefestu jsem zkoušel obě verze spyra a podle mého je rozdíl znát na lesních cestách po štěrku atd kdy jezdí lidi spíše kilometry než bikeparky. Jiný zahraniční výrobci rámů z oceli víc využívají potenciál toho materiálu a používají jiný tvary a tloušťky těch trubek což se pak dost prodraží ale rozdíl je daleko markantnější 😁
Navíc není moc známé, že ocelové HT většiny renomovanych výrobců jsou vyráběné z trubek, které nemají konstantní tloušťku stěny. Trubky bývají většinou uprostřed ztenčeny valcovanim, takže rám má po sváření predozadni flex...Pokud by to bylo sváření jen z kulatých trubek, které koupíš někde na webu, tak by to nefungovalo...
Opravdu jsou trubky lakovane zevnitr? To se mi nejak nezda - neni to obycejna uhlikova ocel aby jen tak rezla - treba muj 30 let stary ocelovy cestak rozhodne lakovany uvnitr neni a rez nikde.
@@martinparik7438 tak zase je fakt ze opravdovy stary ramy CR-MO nejsou vetsinou rezavy,mam nejaky stary japonsky cestovni kolo a komponenty byli jak liska ale ten ram i vevnitr nic abyli to tange cr-mo trubky
rozdíl rozhodně poznám... skoro 10 let jezdím 29" XC bike, rám je zakázková stavba z columbus trubek... pevná karbonová vidle, kokpit, sedlovka karbon.. odjeto nespočet MTB maratonů, nějaký ty ultra a stále jezdí.. nejen závody, ale dle nálady jako povoz do práce/z práce (60km/den), když nejedu autem, nebo na silniččce .. jestli bych měnil - ne.. pokud se někdo ohání váhou.. Oukej, rám váží o kilo víc, ale pokud má člověk 80kg+ tak pozná prd :).. to spíš poznám, jestli točím zimní (1800g), nebo letní ráfky (1400g)... .
Jezdil jsem na spyro hliník mk2 a sám mám Spyro crmo v ty nejvyšší výbavě. Po cestě z kopce je mi ocel příjemnější, to kolo je navíc takovej tank. Co mě na crmo Spyru fakt nebaví, že to kolo absolutně nejede. Ale fakt vůbec. Mám to v sérii, jen XT kazetu a ráfky Pancho který by měly byt úplně jinde než Rodi. Ale za pedálem to fakt nejde a dokonce i syn na woomu 5 off z kopce nebo narovine bez šlapání mi ujíždí. Je to otravný. Nevím jak ostatní crmo rámy jako třeba P7 nebo tak? Má někdo zkušenost?
Ja to rikal, ze se jeste vrati do mody ocelove ramy a moje 25 let stare kolo bude in :D Zacalo to gravelem, ktery taky nema zadne odpruzene vidlice a ted uz jen tu crossku :D Hlinik je divne tuhy. Kdyz jsem ohnul ocelovou sedlovku a kvuli nedostupnosti nahradil hlinikovou, hned to bylo docela znat. A pritom je to jen jeden dilek. Jeste by to mohli delat nerezove :) Bowdeny venkem jsou kvuli tomu, ze ty ocelove trubky maji tenke steny a kdyz do toho navrtaji diry, tak to prilis oslabi v jednom miste.
Já bych ješttě řekl jednu věc _ není ocel jako ocel, tenhle no name crmo rám, to je podle mě opravdu jen základ. Kdyby se na stavbu použily kvalitní ocelové trubky, možná by to bylo znát. Já jezdím roky na ocelovém rámu z trubek Raynolds 853 a jedno z mych prvnich kol bylo z obyč crmo trubek a subjektivně musím říct, že je v tom velký rozdíl. Ale už nedokážu porovnat rozdíl oproti hliníku, na tom jsem ikdy nejezdil.
Ten test tj. zvolené prostředí pro test nebylo optimální pro zjištění rozdílů. Mělo se jezdit někde v terénu s pořádným krpálem aby se projevili rozdíly. Něco ve stylu TT nebo Rychlebek. Ten Wiesner by to ukázal jak se na tom či onom jede. Ten bikerpark pak jako doplněk. Přece jenom kdo si bude kupovat pevňáka do bikeparku s lanem nahoru. To by mělo být trochu univerzálnější kolo. Pevńák ocelák těžkej tank s pšoukající vidlicí za skoro 50.000Kč je nesmysl.
Zbytečný. Karbon je ideální materiál na stavbu rámů kol. Jeho vlstnosti a konstrukční možnosti jsou rozsáhle a výsledné vlastnosti se dají modulovat. To se neudělá s žádným materiálem. Kromě toho nekoroduje je lehký a tlumí vibrace.
Ocelí je spoustu různejch a hliníkovejch slitin je taky ranec. Nicméně těch co se z nich daj svařit rámy kol je o poznání míň. Konstrukční oceli by měly bejt odolnější na cyklický namáhání oproti hliníkům, který se běžně používaj na rámy kol. Problém je, že ty rámy jsou maj jiný trubky, takže je tam víc proměnejch, než jenom materiál. -> Jako porovnání dvou rámů je to fér, jako porovnání vlastností materiálů rámů už nejspíš ne.
ale vdycky je naivni myslet ze to bude pracovat o centimetry,vetsinou to proste ztlumi pouze nejaky minivibrace,takze na cestovatelsky kolo urcite ocel,ale pokud proste chci nahradu pruzeni treba na gravel tak jedine karbon,to je jedinej material kterej je schopnej opravdu vyrazne pracovat na tlumeni i o pul centimetru bez poskozeni,to ani ocel se nechyta
Žádný extrém. Předepsaný provozní tlak osazených plášťů je podle výrobce 1,5 až 4 bary. Měli jsme tedy ještě bohatou rezervu k maximu. A pokud chceme rám testovat na tuhost a schopnost pohlcovat vibrace, je logické, že nechceme, aby se většina vibrací a tuhosti ztratila v podhuštěných gumách.
Nechápu ty zvuky od těch bowdenů.. Vypadá to, že jsou bowdeny zbytečně dlouhé a proto jsou volné.. Mám stejné kolo a bowdeny nejsou vůbec slyšet 🤷♂️ A ty zvuky vidlice také nemám takové 🧐
Za dané peníze bych si nekoupil ani jedno, vedení bovdenu venkem se mi nelíbí a i kdyby to nechrastilo u hliníku tak by se mi kolo nelíbilo, když utratil za kolo takové peníze tak se mi musí líbit
Chápu že jste to chtěli srovnat jakože "na tvrdo" v bikeparku, ale tam podle mě absolutně rozdíl nepoznáte,ještě při tak nesmyslným tlaku v pláštích. Stačil by nějaký 20 km výlet po rozbitých turistických cestách,pár přírodních trailů k tomu a rozdíl by byl jasný hned :-) Přišlo by mně to osobně objektivnější. Sám jsem jezdil několik trailových hliníkových HT a teď jezdím ocelové a rozdíl tam prostě je. Není to rozhodně o nějaké stylařině.
@@Stoupa93 v tom že ocel pohltí líp drobnější nerovnosti. Sám jsem tomu nevěřil, dokud jsem to nevzkoušel. Z kopce ten rozdíl skoro poznat není,ale na nějakých přesunech a delších výletech jo.
Kola jsem měl doma asi tři týdny a v lesích za Brnem jsem s nimi jezdil - nebylo poznat opravdu lautr nic, a proto jsem požádal Andyho, aby jel se mnou do bikeparku a zkusili jsme ty materiály trochu víc skřípnout. Ani logicky vaše domněnka nedává smysl. Nižší tlaky v pneu znamenají, že samotné gumy poberou hodně z vibrací, obzvlášť těch jemných. Když pojedete po štěrkové cestě na nabombených pláštích, ucítíte každý kamínek a tudíž můžete snadněji vnímat, jak tyto vibrace pohltí samotný rám. Když tlak v pláštích upustíte, vibrace přecházející do rámu jsou mnohem menší, protože většinu poberou pláště. Přírodní trail s měkkým hliněným podkladem, sem tam šutrem a kořenem je opět daleko menší zdroj sil působících na rám než dynamicky projetá tvrdá klopenka v bikeparku, kde ten materiál dostává mnohem více zabrat a tudíž rozdíly ve vlastnostech různých materiálů můžou mnohem výrazněji vyniknout.
@@TrailHunter tak tlaky vozim furt stejne a proste rozdil jsem poznal okamzite potom co jsem presel z hliniku na ocel. Nemyslim si ze by to bylo nejake placebo,stacil jeden enduro trail dolekopcom. Ale jak rikam, jezdil jsem intenzivne rok v kuse trailove hlinikove hardtaily a po prechodu na ocelovy hardtail bych uz hlinu nechtel ani nahodou. Proste rozdil tam je, ne obri jak si nekdo muze myslet, ale kazdej kdo trochu na kole jezdi to proste poznat musi. Priste zkuste otestoval hlinikovy gravel a ocelovy gravel.
Malý dovětek. Horská kola jsou na našem trhu něco málo přes 30 let. V prodejně Papírnictví - Hračky - Sport stála 4 kola, tak jsem vzal to červené... Byla otázka, zda tato škaredá kola vůbec půjdou na odbyt... Je víc smutné, že současní "hejsci" na kolech z lehkých materiálů zesměšńují... Nebýt toho kola, nepodíval bych se za humna... a přece ho nedám do šrotu, vždyť je to kamarád, kumpán. Mám-li vás potkat v terénu, na silnici, raději se vyhnu... Jste nebezpeční sami sobě, ví bůh, kdo jsou vaši rodiče, shnilý pařez?
....takže vy kdo máte železný kolo za 7000 nemáte se zač stydět.Nyní je to zase cool.....😀....i já mám doma mino jiná i dvě železný .....Jinak za mě je rozdíl v těch kolech asi takovej, jako mezi hliníkovou a železnou vidličkou!...Nula.🙂
Bože toto je recenze jak poďme dom, je jasné že ocel bude mnohem pevnější, ale to by ty kola museli testovat pořádní chlapi a né 60 kilové ženské 😂 to potom je jasné že nic nepoznají, když to kolo není zatížené. 😂
@@zinstoneheadA co jezdíš? Pokud se bavíme čistě o HT do bikeparku jako je ve videu, tak moc karbonových trail/enduro HT neznám. Za mě má karbon smysl tak na silničku/gravela a samozřejmě taky na XC kola.
Ocelový rámy prostě vypadají líp. Jinak jsem nikdy neměl jiný než ocelový kolo, takže nemůžu odpovědně říct, co je lepší. Ale je to ocel. Viděl jsem prasklý hliníkový i karbonový rámy. Ocelový ne.
@@petrbelohoubek6664 ale ve svaru ne? nevím, je to možný, ale viděl jsem karbonový rámy kde selhaly obě trubky najednou a uprostřed :D to ve mě nevyvolává jistotu! Hlavně CrMo lépe vypadá.
@@mouchovskij Jo ve svaru, ale raději si koupím novej hliníkovej rám, jak svařovat prasklou ocel. Co se týče vzhledu je to subjektivní pohled. Mně to třeba přijde jak trubky z lešení. Hliníkový rámy se dají tvarovat do zajímavých geometrií.
Mám jedinou zkušenost a to když jsem po 2 letech ježdění na karbonové silničce z nostalgie vytáhl svého ocelového Fořta. Na něm mi přišlo, že ocel špatně tlumí vibrace (proti karobnu). Tečka. Víc jsem nezjistil.
U horáka mi nedává smysl připlácet si za těžší kolo. Vlastně vidím smysl v oceli snad jen u nějakého bikepackingového kola, na kterém chci objet zeměkouli a mít jistotu, že mi ho případně svaří i někde v Africe. Zbytek užití mi přijde jako čistě módní záležitost.
Top koment.😄
Neverim , ze si nepoznal rozdíl v rychlosti u té silničky i komfortu
@@johnblackbird4702 Tak rozhodně poznal rozdíl ve váze. Karbonovej rám musí být uplně jinde proti oceli, což je u silničky podle mě dost zásadní.
jj u silnicky nebo gravelu jedine karbon to je proste uplne jinej pocit a ocel tam nedava smysl protoze je proste tezka a v tlumeni se na karbon nechyta,u MTB asi ten hlinik,ten karbon tam moc smysl nedava,protoze zase muze z tech ran prasknout a ocel je tezka,ocel muze mit smysl kdyz nekdo stavi kolo pro cloveka 100kg + a chce mit jeste rezervu,samozrejme ruzny expedicni kola jedine ocel,protoze tam kdyz to clovek ovesi brasnama tak 30kg kolo neni nic zvlastniho :)dalsi vyhoda oceli je proste kdyz chce nekdo kolo na miru,protoze i kdyz ty sady jsou dneska drahy tak stavba toho ocelovyho ramu je sranda :) a plno lidi to zvladne i v garazi :D
Já vlastnil gravel Giant v hliníku, Konu a Marin v karbonu a nyní Eddy Merckx ocel ( columbus ) a jednoznačně nejpohodlnější je Eddy. Sice i "nejlínější", ale na kostkách a drsném asfaltu to je znát extrémně. U gravelu hóódně záleží i na vidlici ( na všech kolech byla karbon ). On je znát i rozdíl v hliník rámech mezi sebou a o karbon rámech ani nemluvě. Teď to třeba zmiňovali i na Bikeradaru v testj Giant Fathom 2.. "Odpouštět" dokáže i dobrej hliník. I tak karbon dokáže být nechutně tupě tvrdej. Blbý je, že to jezdec pozná ( když tedy chce to vnímat ) až po několika jízdách ve svěm terénu.
Já bych to viděl tak, že pokud má člověk na trailu jeans, kostkovanou košili, koženej batoh a sestřiženej vos s nakrouceným knírem a vše patřičně maštěné a voskované, tak musí mít jasně ocelák, zbytek populace může klidně jezdit na hliníku
@@tafdiz jj měl jsem
😂😂 Sóhlas!
ocelak muze mit smysl u tezkych lidi a lidi co chcou kolo na miru .pripadne nejakou specialitu,protoze neni nic snadnejsiho nez udelat ocelovej ram
😂😂
Kostkovana košeľa > dres čo má 100 farieb a 200 nápisov.
Ostatné ale sedí 😃
Ve skutečnosti je to jednoduché, ocel se zkouší směrem nahoru a ne teda lanovkou! Už v půlce kopce každý normální člověk přesedne na o kilo lehčí hliník. :-)
Diky moc za tohle video, sam jsem se na tyhle kola dival a premyslel o koupi, a uprime jsem nevedel jaky je rozdil mezi hlinikem a oceli. Tohle vysvetleni a recenzi tak velmi ocenuji.
teoreticky muze ocel vic vydrzet a je vhodna pro tezky jezdce,o nejakym komfortu to nebude
Super info video!🤟💥 Je dobré se někdy pozastavit na čem to vlastně člověk jezdí jak to funguje. A když už se pozastavím na tom jestli hliník nebo ocel tak i já mám zkušenosti. Je sice pravda, že hliník se po delší době začne kroutit nebo měknout, ale zase záleží co člověk jezdí, ale i kdyby se začal krotit člověk to při jízdě fakt nepozná, protože jsme v době kdy dnešní značky dokážou svařit hliník tak že dnes už to vypadá jako karbon (hladké sváry). A co se týče oceli tak ta za tu dobu taky prošla velkým upgradem, protože furt je nejdostupnějším materiálem a díky své tvrdosti se dá kombinovat s dalšími materiály. Takže ve finále i kdyby ty kola byly do posledního puntíku stejná (kromě materiálu) a člověk by nevěděl z čeho každé kolo je šáhne hned po kole co bude blíž. Ale jedna věc mě fakt zarazila a to cena. Čekal jsem že ocel bude levnější jako dřív, ale vidím že se časy mění a dnes jde hlavně o marketing a nové věci, a proto je jasný že později lidi přijdou na taky a začnou znova kupovat hliník.🙃
Vyzkoušej taky titan;)
mam Qayron spyro mkII, kupovaný v 2022 a pravdou je že bowbedy jsou v rámu obalené gumou, což na tlumení zvuků dostačuje, ale kdyby mi to takhle rachotilo tak by to bylo dost otravne
Hliníkáč pořád drnčí jako Sobi 20 s blatníkama, ale mohli by to alespoň marketingově využít a tvrdit, že je to Slovakia AntiBear Special Limited, páč tě medvědi uslyší už když na to kolo sedneš před barákem a to se vyplatí!🤟
Když ocel, tak něco jako Stanton, Cotic, Ragley nebo něco podobného, v UK jsou trochu jinde, český tajvan je non sens v oceli i hlíně, ale člověk se nějak živit musí, takže to chápu.
Podle mě by mohl být poznat rozdíl při normální palbě v sedě někde po rozdrbaný polňačce
palbu v sedě po rozdrbrané polňačce jezdí snad jenom troubové :D
Ahoj, popravdě tohle nebyl dobrej test. To kolo přeci není určeno primárně do bikeparku, ale na traily. Při skocích přeci nemůžeš poznat žádnej rozdíl. Největší rozdíl dělá ocel při klasický vyjížďce, kde máš polní, lesní cesty rozdrbaný, na hrabankových trailech. Navíc když nabušíš gumu na 2,5 baru tak zabiješ uplně každý kolo :)
Já ač mám i fulla, tak jsem milovník trailových HT a pár už jsem jich vyzkoušel, nakonec jsem skončil právě u CrMo rámu. Nejneže to líp tlumí drobný vibrace, ale na to bys musel na těch kolech jezdit dlouhodoběji, ale ono to je hlavně dost taky o srdíčku a o tom, že nám milovníkům ocelových HT se neskutečně líbí a příjde nám to neskutečně sexy, ten kontrast úzkých trubek a širokých gum. :)
Na drobný vibrace a hrabanku zvolím raději o 5kg lehčí karbonový HT. Ocel je prostě čistě pro fajnšmekry, jinačí zásadní argument proč ji zvolit oproti hlině, nebo karbonu zkrátka není.
@@petrbelohoubek6664 Kolik toho máte na modernim CrMo HT trailbiku najeto? Co se týče karbonu, mnohdy může být rám tvrdší než hlína.
@@maajkee Zkoušel jsem ho též jen v bikeparku od známého a ničím mě nepřesvědčil. Člověk musí být ultrapedant, nebo prostě jen zarytej zastánce ocele, aby si všímal nějakých mikro rozdílů. Dost HTčku nakládám tím stylem, že třeba skáču schody na placky(BMX minulost), takže pokud mi někdy hlina praskne, možná dám šanci třeba HT Chromag Rootdown.🤘
@@petrbelohoubek6664 To není o pedantství, ale o zkušenost a vnímavosti. Jinak Chromag Rootdown je boží kolo, párkrát jsem na něm jel.
@@maajkee Něco na tom asi bude, ale člověk si musí určit sám podle toho co jezdí. Pro většinu lidí co jezdí na HT je vhodný karbonový xc hardtail, mimochodem levnější jak ocelový v dnešní době. Ocel je za mě pro lidi nad 100kg, nebo pro takový co prasí věci na který ta kola nejsou dělaná.😀 Tam by mohla ocel skutečně podržet lépe jak hlina.
Já měl spyro mk1 a bowdeny taky byli slyšet a řešil jsem to po svém. Na bikefestu jsem zkoušel obě verze spyra a podle mého je rozdíl znát na lesních cestách po štěrku atd kdy jezdí lidi spíše kilometry než bikeparky. Jiný zahraniční výrobci rámů z oceli víc využívají potenciál toho materiálu a používají jiný tvary a tloušťky těch trubek což se pak dost prodraží ale rozdíl je daleko markantnější 😁
taky mi bowdeny dělaly bordel na spyru na tom modrým úplně prvním a koukám že do teď to nevyřešily
Navíc není moc známé, že ocelové HT většiny renomovanych výrobců jsou vyráběné z trubek, které nemají konstantní tloušťku stěny. Trubky bývají většinou uprostřed ztenčeny valcovanim, takže rám má po sváření predozadni flex...Pokud by to bylo sváření jen z kulatých trubek, které koupíš někde na webu, tak by to nefungovalo...
Opravdu jsou trubky lakovane zevnitr? To se mi nejak nezda - neni to obycejna uhlikova ocel aby jen tak rezla - treba muj 30 let stary ocelovy cestak rozhodne lakovany uvnitr neni a rez nikde.
Dovnitř jsem se nekoukal, takové jsem dostal info od výrobce.
Ale rezla by, že je ocel legovaná, neznamená že nebude reznout.
@@martinparik7438 tak zase je fakt ze opravdovy stary ramy CR-MO nejsou vetsinou rezavy,mam nejaky stary japonsky cestovni kolo a komponenty byli jak liska ale ten ram i vevnitr nic abyli to tange cr-mo trubky
rozdíl rozhodně poznám... skoro 10 let jezdím 29" XC bike, rám je zakázková stavba z columbus trubek... pevná karbonová vidle, kokpit, sedlovka karbon.. odjeto nespočet MTB maratonů, nějaký ty ultra a stále jezdí.. nejen závody, ale dle nálady jako povoz do práce/z práce (60km/den), když nejedu autem, nebo na silniččce .. jestli bych měnil - ne.. pokud se někdo ohání váhou.. Oukej, rám váží o kilo víc, ale pokud má člověk 80kg+ tak pozná prd :).. to spíš poznám, jestli točím zimní (1800g), nebo letní ráfky (1400g)... .
Jezdil jsem na spyro hliník mk2 a sám mám Spyro crmo v ty nejvyšší výbavě. Po cestě z kopce je mi ocel příjemnější, to kolo je navíc takovej tank. Co mě na crmo Spyru fakt nebaví, že to kolo absolutně nejede. Ale fakt vůbec. Mám to v sérii, jen XT kazetu a ráfky Pancho který by měly byt úplně jinde než Rodi. Ale za pedálem to fakt nejde a dokonce i syn na woomu 5 off z kopce nebo narovine bez šlapání mi ujíždí. Je to otravný. Nevím jak ostatní crmo rámy jako třeba P7 nebo tak? Má někdo zkušenost?
I hlína rezne 😉 ...oxiduje
Viděl jsem že dneska jedeš na peklák.Doufám že se setkáme
.
Mám HT oceláka, kola 27,5 x 2,8", vidle 120 mm, takze nic drobného a celé to váží 12 kg. Za mě jedině ocel 😊
Nezalezi i na typu trubek? Urcity typ oceli pro butique kola bude pruznejsi, lehci, jine typy pro masovky o neco mene.
Tybrdo to vypadá jak kdyby jste to točily na podzim :O Na valašsku máme už léto :D Všechno se zelená
Tohle je točené tuším někdy začátkem dubna. Pořád se něco dělo, tak jsem zpracování nestíhal a odkládal. Ale naštěstí je to téma nadčasový :)
Ja to rikal, ze se jeste vrati do mody ocelove ramy a moje 25 let stare kolo bude in :D Zacalo to gravelem, ktery taky nema zadne odpruzene vidlice a ted uz jen tu crossku :D Hlinik je divne tuhy. Kdyz jsem ohnul ocelovou sedlovku a kvuli nedostupnosti nahradil hlinikovou, hned to bylo docela znat. A pritom je to jen jeden dilek. Jeste by to mohli delat nerezove :)
Bowdeny venkem jsou kvuli tomu, ze ty ocelove trubky maji tenke steny a kdyz do toho navrtaji diry, tak to prilis oslabi v jednom miste.
Já bych ješttě řekl jednu věc _ není ocel jako ocel, tenhle no name crmo rám, to je podle mě opravdu jen základ. Kdyby se na stavbu použily kvalitní ocelové trubky, možná by to bylo znát. Já jezdím roky na ocelovém rámu z trubek Raynolds 853 a jedno z mych prvnich kol bylo z obyč crmo trubek a subjektivně musím říct, že je v tom velký rozdíl. Ale už nedokážu porovnat rozdíl oproti hliníku, na tom jsem ikdy nejezdil.
Hlavní rozdíl je tom, že lidi se chtějí přirozeně odlišovat. =)
Ten test tj. zvolené prostředí pro test nebylo optimální pro zjištění rozdílů. Mělo se jezdit někde v terénu s pořádným krpálem aby se projevili rozdíly. Něco ve stylu TT nebo Rychlebek. Ten Wiesner by to ukázal jak se na tom či onom jede. Ten bikerpark pak jako doplněk. Přece jenom kdo si bude kupovat pevňáka do bikeparku s lanem nahoru. To by mělo být trochu univerzálnější kolo.
Pevńák ocelák těžkej tank s pšoukající vidlicí za skoro 50.000Kč je nesmysl.
Ten hliník tak strasne rachta ze jen proto bych bral tu ocel :D
Možná by se dalo udělat i porovnání hliník carbon jestli aspoň bude mezi těmito materiály nějaký rozdíl
Zbytečný. Karbon je ideální materiál na stavbu rámů kol. Jeho vlstnosti a konstrukční možnosti jsou rozsáhle a výsledné vlastnosti se dají modulovat. To se neudělá s žádným materiálem. Kromě toho nekoroduje je lehký a tlumí vibrace.
to už proběhlo - s velmi podobným výsledkem
🤩
Ocelí je spoustu různejch a hliníkovejch slitin je taky ranec. Nicméně těch co se z nich daj svařit rámy kol je o poznání míň. Konstrukční oceli by měly bejt odolnější na cyklický namáhání oproti hliníkům, který se běžně používaj na rámy kol. Problém je, že ty rámy jsou maj jiný trubky, takže je tam víc proměnejch, než jenom materiál. -> Jako porovnání dvou rámů je to fér, jako porovnání vlastností materiálů rámů už nejspíš ne.
ale vdycky je naivni myslet ze to bude pracovat o centimetry,vetsinou to proste ztlumi pouze nejaky minivibrace,takze na cestovatelsky kolo urcite ocel,ale pokud proste chci nahradu pruzeni treba na gravel tak jedine karbon,to je jedinej material kterej je schopnej opravdu vyrazne pracovat na tlumeni i o pul centimetru bez poskozeni,to ani ocel se nechyta
Ten tlak 3 at. je pěkná blbost, kdyby tam byly 2 at. tak to bohatě stačí.
To byl hóóódně velký extrém.
Žádný extrém. Předepsaný provozní tlak osazených plášťů je podle výrobce 1,5 až 4 bary. Měli jsme tedy ještě bohatou rezervu k maximu. A pokud chceme rám testovat na tuhost a schopnost pohlcovat vibrace, je logické, že nechceme, aby se většina vibrací a tuhosti ztratila v podhuštěných gumách.
Moje skusenost je ze hlinik mim pouknul po 3 letech , ocel drzi 5 rokem.
Hliníkové je lehčí
Nechápu ty zvuky od těch bowdenů.. Vypadá to, že jsou bowdeny zbytečně dlouhé a proto jsou volné.. Mám stejné kolo a bowdeny nejsou vůbec slyšet 🤷♂️ A ty zvuky vidlice také nemám takové 🧐
Tak ok, dokoukal jsem video a zjistil jsem, že standardně utlumení bowdenů výrobce dává 😅 A mohu potvrdit,že opravdu slyšet nejsou.
Neni ocel, jako ocel:)
Je potřeba v dnešní době dělat ze všeho hroznou vědu....
oceľ. rám má nadčasový dizajn.Ale každý nech sa rozhodne,čo chce jazdiť.
Za dané peníze bych si nekoupil ani jedno, vedení bovdenu venkem se mi nelíbí a i kdyby to nechrastilo u hliníku tak by se mi kolo nelíbilo, když utratil za kolo takové peníze tak se mi musí líbit
Chápu že jste to chtěli srovnat jakože "na tvrdo" v bikeparku, ale tam podle mě absolutně rozdíl nepoznáte,ještě při tak nesmyslným tlaku v pláštích. Stačil by nějaký 20 km výlet po rozbitých turistických cestách,pár přírodních trailů k tomu a rozdíl by byl jasný hned :-) Přišlo by mně to osobně objektivnější. Sám jsem jezdil několik trailových hliníkových HT a teď jezdím ocelové a rozdíl tam prostě je. Není to rozhodně o nějaké stylařině.
Za vás je rozdíl v čem?
@@Stoupa93 v tom že ocel pohltí líp drobnější nerovnosti. Sám jsem tomu nevěřil, dokud jsem to nevzkoušel. Z kopce ten rozdíl skoro poznat není,ale na nějakých přesunech a delších výletech jo.
Kola jsem měl doma asi tři týdny a v lesích za Brnem jsem s nimi jezdil - nebylo poznat opravdu lautr nic, a proto jsem požádal Andyho, aby jel se mnou do bikeparku a zkusili jsme ty materiály trochu víc skřípnout. Ani logicky vaše domněnka nedává smysl. Nižší tlaky v pneu znamenají, že samotné gumy poberou hodně z vibrací, obzvlášť těch jemných. Když pojedete po štěrkové cestě na nabombených pláštích, ucítíte každý kamínek a tudíž můžete snadněji vnímat, jak tyto vibrace pohltí samotný rám. Když tlak v pláštích upustíte, vibrace přecházející do rámu jsou mnohem menší, protože většinu poberou pláště. Přírodní trail s měkkým hliněným podkladem, sem tam šutrem a kořenem je opět daleko menší zdroj sil působících na rám než dynamicky projetá tvrdá klopenka v bikeparku, kde ten materiál dostává mnohem více zabrat a tudíž rozdíly ve vlastnostech různých materiálů můžou mnohem výrazněji vyniknout.
@@TrailHunter tak tlaky vozim furt stejne a proste rozdil jsem poznal okamzite potom co jsem presel z hliniku na ocel. Nemyslim si ze by to bylo nejake placebo,stacil jeden enduro trail dolekopcom. Ale jak rikam, jezdil jsem intenzivne rok v kuse trailove hlinikove hardtaily a po prechodu na ocelovy hardtail bych uz hlinu nechtel ani nahodou. Proste rozdil tam je, ne obri jak si nekdo muze myslet, ale kazdej kdo trochu na kole jezdi to proste poznat musi. Priste zkuste otestoval hlinikovy gravel a ocelovy gravel.
@@jirkabares9724 Doporučuji na tohle téma zkoukout Hardtail Party, kde Steve srovnává Ragley Big wig a Big Al. ;)
Malý dovětek. Horská kola jsou na našem trhu něco málo přes 30 let. V prodejně Papírnictví - Hračky - Sport stála 4 kola, tak jsem vzal to červené... Byla otázka, zda tato škaredá kola vůbec půjdou na odbyt... Je víc smutné, že současní "hejsci" na kolech z lehkých materiálů zesměšńují... Nebýt toho kola, nepodíval bych se za humna... a přece ho nedám do šrotu, vždyť je to kamarád, kumpán.
Mám-li vás potkat v terénu, na silnici, raději se vyhnu... Jste nebezpeční sami sobě, ví bůh, kdo jsou vaši rodiče, shnilý pařez?
....takže vy kdo máte železný kolo za 7000 nemáte se zač stydět.Nyní je to zase cool.....😀....i já mám doma mino jiná i dvě železný .....Jinak za mě je rozdíl v těch kolech asi takovej, jako mezi hliníkovou a železnou vidličkou!...Nula.🙂
Bože toto je recenze jak poďme dom, je jasné že ocel bude mnohem pevnější, ale to by ty kola museli testovat pořádní chlapi a né 60 kilové ženské 😂 to potom je jasné že nic nepoznají, když to kolo není zatížené. 😂
Ocel je hlavně skoro nesmrtelná a když se náhodou zvohne, opraví se kladivem. :-D
Každej rám praskne a než to znovu svařovat, nebo jakkoliv opravovat, raději koupím novej a opět lehčí hliník.
@@petrbelohoubek6664 Já bych už dnes nešel do ničeho jinýho, než karbonu. Nebo kdybych byl milionář, tak titanu.
@@zinstoneheadA co jezdíš? Pokud se bavíme čistě o HT do bikeparku jako je ve videu, tak moc karbonových trail/enduro HT neznám. Za mě má karbon smysl tak na silničku/gravela a samozřejmě taky na XC kola.
@@petrbelohoubek6664 Mám xc celopéro.
Ocel dava smysl tak na BMX. Jinde dnes už fakt ne.
Nemůžu souhlasit...
Ocelový rámy prostě vypadají líp. Jinak jsem nikdy neměl jiný než ocelový kolo, takže nemůžu odpovědně říct, co je lepší. Ale je to ocel.
Viděl jsem prasklý hliníkový i karbonový rámy. Ocelový ne.
Viděl jsem několikrát prasklá bmx kola, která jsou z crmo oceli.
@@petrbelohoubek6664 ale ve svaru ne? nevím, je to možný, ale viděl jsem karbonový rámy kde selhaly obě trubky najednou a uprostřed :D to ve mě nevyvolává jistotu! Hlavně CrMo lépe vypadá.
@@mouchovskij Jo ve svaru, ale raději si koupím novej hliníkovej rám, jak svařovat prasklou ocel. Co se týče vzhledu je to subjektivní pohled. Mně to třeba přijde jak trubky z lešení. Hliníkový rámy se dají tvarovat do zajímavých geometrií.
Oceelovej ram jsem taky rozlamal, taky praskaj.
@@0ndroid Co to bylo za rám?
To bude starsi video ne kdyz tam maj snih jeste
Je to točené v březnu.
First
Second