Nie wiedziałem, że kiedykolwiek to napisze ale oglądałem ostatnio film Pragmatycznego Przemka "Budowa szafki z szufladami" i przyznam szczerze że ma dużo uboższy warsztat niż ty, ale w filmie przekazuje 1000 % wiedzy więcej. Film który właśnie wstawiłeś (zresztą chyba jak każdy inny) nie zrobi wrażenia na ludziach, którzy zajmują się stolarką meblową, natomiast amator niewiele się z niego nauczy, nie wyniesie chyba nic. Nie wiem właściwie jak odbierać to co robisz, nie wiem czy to są filmy reklamowe czy pokazowe...
+HARRY HOLE dobrze, że masz własne zdanie na ten temat. My nie narzucamy nikomu kto i co ma myśleć. Film pokazał budowę takiego korpusu w inny sposób niż np. budowany był przy kuchni "szwagra" i to wszystko. Potrzebny był nam taki korpus... po co? Wszystko się wyjaśni za kilka dni ;)
wszystko rozumiem ale wystarczyło by dodać kilka informacji na temat projektu (schemat, wzór,rysunek) wytłumaczyć dlaczego tniesz tak a nie tak, czemu tu odejmujesz tyle, a tam tyle dodajesz i potencjalny widz mógłby coś z tego wyciągnąć. Jarku masz prawie 30000 tys. subskrybentów!!! w dzisiejszych czasach gdzie internet zastępuje TV, RUclips pełni rolę nie tylko rozrywkową ale także naukową i informacyjną . Przecież masz ogromny potencjał i niesamowite zaplecze techniczne. Dlaczego tego nie wykorzystasz? Mógłbyś być mesjaszem polskiego stolarstwa :)
+HARRY HOLE jak włączysz napisy w YT to zobaczysz opisane czynności, które wykonywałem (był o tym napis w czołówce filmu). Korpus 720 ma stały wymiar... 720 mm :) Co mam w takim razie rysować i liczyć na wizji? :) Głębokość i szerokość szafki to rzecz indywidualna, więc o tym nic nie mówię :)
Oglądałem 5 min temu film Pragmatycznego Przemka jak robił szafeczke. Następny w propozycjach youtuba wyskoczył mi Jarek i jego dom no i drewno. Podczas przyspieszonej kamery i wsłuchaniu sie w muzyczkę naszły mnie podobne refleksje i pytania typu dla kogo sa to filmy i kto powinien je oglądać aby coś zbudować bez wydawania kilku tysięcy i nie nabawić się za dużo frustracji. Strasznie długo ten korpus był robiony. Mojego kolegi znajomy zrobił by w tym czasie dwa takie i trzy piwa. Pozdrawiam
Pragmatyczny również ma sprzęty festoola ale na filmach pokazuje to tak, jakby miał Kowalski składać, parksidem z lidla ;) ten cały sprzęt na filmach tego kanału przeraża. Można by niezłe auto kupić za niego. Przerost formy nad trescią. W dużym, średnim zakładzie nikt nie kupi każdego możliwego narzędza tej marki bo są inne, typowo do tego przydatne. Jak np okleiniarka ręczna. Wtf? Ile ona kosztuje? Pewnie tyle co normalny stół, do tego jeszcze sprzęt do ucinania końcówek taśm?
@@d.i.d a ile Ty zarobiłeś? bo już kilkukrotnie użyłeś tego zwrotu aby zgasić oponenta. powiem wprost ,dla mnie nigdy nie opcało sie włączać pilarki na jedną szafke . jak robiłem cięcie to na całą kuchnię
Frezowanie materiału pod plecy zwyczajnie go osłabia. Wilgoć łatwiej penetruje płytę a skrzynia szybciej traci swe walory. Dodatkowo tak zamntowane plecy łatwiej wypchnąć (co nie jedna gospodyni udowodniła w praktyce). Z tego powodu jestem zwolennikiem zacinania płyty i wklejenia pleców w rzazie. Przy okazji takie rozwiązanie również stabilizuje skrzynię.
Jarku wpust na plecy można zrobić bezpośrednio na pile formatowej i z doświadczenia wiem że jest ok, nie trzeba do tego celu angażować innej maszyny . Jak na warunki domowe to z czasem spoko bo masz sprzęt ale zlecając to firmie która zajmuje się cięciem i oklejaniem płyt za te 2 godziny potną i okleją formatki na całą kuchnie zostanie tylko skręcanie więc dla jednego korpusu można w wolnym czasie się pobawić ale przy większej ilości to gra nie warta świeczki . jak ktoś chce to może się bawić w mimośrody żeby nie było widać połączeń :)
Witam Panie Jarku, jestem początkującym majsterkowiczem. Poproszę o podpowiedź jakim klejem skleić te łączenia korpusu? Oraz czy klejmy tylko lamelki czy po całej długości powierzchni styku łączonych płyt Laminowanych.
W 2021 r nie ma już standardowej wysokości korpusów, szuflad ,frontów. Tak było dawniej bo były monopol . Wystarczy wejść do kuchni , zmierzyć i znaleść wykonawcę.
@@d.i.d polecasz forke na małą stolarnie ? . Dobrze sobie radzi z szerokim obrzeżem ? Pracuje sie podobnie jak festoolem ? Festola mialem w rękach forki niestety nie .
Fajny film, pochwalam wpuszczenie pleców we wręgach. Brakuje mi zbliżeń na ten podcinacz i ogólnie tarcze razem. Znalazłem w Google grafika, jak wygląda taki zespół tarczy i podcinacza. Podcinacz obraca się w stronę przeciwną do tarczy. To by tłumaczyło, dlaczego nie obawiałeś się o wyrwy przy krawędziach HDF rozcinanego licem do dołu. Myślę, że takie detale przydałyby się w odcinku. Niemniej łatwe do znalezienia i dedukcji, więc taka odrobina rozruszania inicjatywy widza też jest dobra. :) Rozumiem, że pomiar czasu miał być miarodajny, niemniej kilka zbliżeń by się przydało. Druga sprawa to detal audio, kiedyś już pisałem o tym - muzyka jest 4 x głośniej od głosu. Doradzam kompresor i normalizację na nagraniach głosu - wtedy głos będzie korzystał z całego zakresu dynamiki i widz nie będzie musiał pogłaśniać filmu by wyraźnie słyszeć głos, a potem nie ryknie mu nagle 4x głośniejsza od tego głosu muzyka. Muzykę proponuję dać ciszej o 6 dB w stosunku do oryginalnej głośności nagrań. Głos obowiązkowo do wyrównania kompresorem i normalizacją. Mam dobry zestaw audio i nie lubię zrywać się z sofy kiedy wskutek dopasowania głośności pod cichy wokal nagle ryknie mi 4 x głośniejsza muzyka. ;)
Kurcze spory zapas tej okleiny poszedł na boczki, to tak po prostu bardzo na oko przycinane kawałki, czy ze względu na sposób oklejania maszynką, takie nadmiary muszą być dawane?
Nie dałoby się frezowania na domino pominąć, skoro użyłeś już wkrętów? Swoją drogą, jak nawiercasz otwory pod konfirmanty, aby nie powychodziły? Wprawna ręka i tyle? Majster u którego robiłem montował głównie na wkręty czarne do gipsu (wpierw nawiercając tylko boki). Wg. Ciebie jest to poprawne?
+Piotr Wysocki Popieram, też bym pogonił. Czasami poprawiam po stolarzach jakieś meble i nieraz się spotkam z wkrętami do gipsu, jeden gigant to dał same wkręty i nawet ani jednego głupiego kołka nie dał. Robią takie buble a cenią się jak za złoto i pózniej kontakt się urywa, czasami nawet praca niedokończona. Powiedziałem sobie że "fachowcach" już nie poprawiam.
Super film. Chyba lepiej przy większym projekcie zlecać ciecie i oklejanie dużym firmom ze względu na oszczędność czasu. Zastanawia mnie czemu Pan nie skręcał korpusu Assami ? Czyżby jednak konfirmaty są lepsze ? Czy to po prostu przypadek. Pozdrawiam
+Paweł Mikitiuk po 2 tyg pracy z nimi stwierdzam tak są dużo wygodniejsze niż konfirmaty. Ja uzywałem assy specjal sruben 4x50. Czy to są te zamiast konfirmatow nie wiem podobno są jeszcze jakieś inne ale dopiero je zamówiłem cenowo 70 zł assy 36 konf. Obie po 500 sztuk. Kupiłem bita aw20 bo takie gniazdo miały te śruby. Trochę luzu jest ale jest powiedzmy ok. Jeżeli chodzi o wkręcanie ich bez wcześniejszego nawiercania? Ja dla wygody używam wiertła wiercę na 15 mm dla pewnego pionowego wkręcenia i mimo ze daje dokładnie 9 mm od krawędzi to widać delikatnie pogrubienie czyli wypycha płytę. Ocena 6/10 zobaczę jak wypadną te co kupie. Opisze tutaj opinie. Konfirmaty wymuszają odwiert co przy kręceniu 300 śrub dziennie trochę daje w kość
+Paweł Makowiecki Faktycznie, trzeba by przeliczyć czy bardziej opłaca się zlecić cięcie i oklejanie firmie zewnętrznej. Metr cięcia, 0,7 pln do 1 pln, oklejanie od 1,5 PLN za metr. Oczywiście samo oklejanie to pikuś, ale już zakup sprzętu, ustawianie, konserwacja itd robi swoje. Z kolei z firmą zewnętrzną dochodzi dostawa, załadunek, rozładunek itd. Zapewne nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Assy = już nigdy nic innego:) - pomimo wyższej ceny
Dzięki za odpowiedź. Pytałem, bo mam taki mebelek z IKEA. Taki drewniany regał z małych kantówek i tam zastosowane były konfirmaty... to te konfirmaty można z powodzeniem stosować również do łączenia kantówek drewnianych czy nie jest to raczej dobry pomysł ? Lepiej mimo wszystko wkręty do drewna ? Chcę zmontować taką sofę na balkon z kantówek drewnianych i taki mały dylemat właśnie mam co nadawałoby się lepiej...
+MrAliennos jeśli dotniesz plecy idealnie - to wręg od razu wyrówna korpus (będą kąty proste między elementami). Jak wręgu nie będzie - łapiesz plecy tylko na wkręty, sztyfty, zszywki... trochę to mało, ale na upartego - można bez wręgu :) Druga sprawa jak utopisz plecy wewnątrz korpusu to dopchniesz korpus na styk ze ścianą.
+Jarek Ostaszewski To korpusy dosuwasz do samej ściany? W planach zakładałem odsunięcie 50 mm od ściany. Ktoś mi mówił, że tak się robi aby meble oddychały. Jaka jest Twoja (i ogólna) praktyka? Ze względu na pomieszczenie te 5 cm byłoby mile widziane :-) Jeszcze jedno pytanie odnośnie głębokości korpusu: są też jakieś standardowe głębokości?
+MrAliennos: Większość gospodarstw domowych nie ma idealnie płaskich ścian. Wpuszczane pleców we wręgach pozwala na dosunięcie mebla do takiej ściany - ważne przy wyeksponowanych bokach (lub jednym boku w przypadku narożnego ustawienia) w salonie, gdzie widać by było odsunięcie od ściany. Plecy mocowane po prostu na tył nie pozwalają na takie dosunięcie do ścian krzywych i tył taki jest widoczny w przypadku widoczności boku, co nie jest estetyczne w salonie czy pokoju. Oczywiście można zamaskować szczelinę i widoczny rant pleców listwą przy tym widocznym boku szafki, co kto woli, co komu się lepiej sprawdzi w jego pomieszczeniu. Argument z wentylacją jest racjonalny, bo mur i płyta mają zupełnie inne właściwości pod względem kumulowania wilgoci i odporności na nią. Jednak wszelkie przestrzenie tego typu to też doskonałe miejsce na gniazda gryzoni lub bytowanie innych szkodników. W zależności od tego, co komu potrzebne (zarządzanie wilgocią jest tu rozsądnym argumentem) - można stosować adekwatne do okoliczności i celu rozwiązanie. Ja jestem zwolennikiem wpuszczania pleców we wręgach - większa uniwersalność w przypadku mebli do miejsc, gdzie estetyka ma znaczenie (salon, pokój gościnny, ustawienie mebla takie, że wyeksponowany/widoczny jest jego bok).
Taki sprzęt a korpus skręca na konfirmanty... Chłopie teraz sie używa mimośrodów. Czasy konfirmantów z odpadającymi zaślepkami dawno minęły.. Pomijam to wiercenie z ręki no chyba, że masz mega wprawę
chłopie mimośrodów przeważnie używają firmy paczkujące produkty dlatego, że każdy bok potencjalnie może być skrajnym.Natomiast przy indywidualnych realizacjach większość stolarzy, których znam, używa konfirmantów + kołki a skrajne boki kołki na klej ew. kołki + mimośrody. Wiercenie z ręki jest niczym nadzwyczajnym, zwykła wprawa wystarczy. Ale oczywiście mogę się mylić.
No właśnie nie do końca.. nie wiem jak robią stolarze swoje realizacje wiem natomiast, że kołki plus konf. to pójście na łatwiznę. Mimośrody używane są głównie w celu schowania łączeń co by po zewnętrznej stronie korpusu nie waliły po oczach zaślepione konfirmanty ale jest przy tym więcej roboty i taki stolarz wykonujący mebel ręcznie woli używać konfirmantów szybciej i taniej ale coś za coś. Przy sprzęcie jakim dysponuje autor filmu mogłby naprawdę robić t bardziej profesjonalnie.
Aby poprawnie wykonać otwory pod złącze mimośrodowe trzeba najlepiej użyć porządnego szablonu. Mimo to nie uzyskamy tak stabilnego połączenie jak przy zastosowaniu konfirmatów. Poza tym wydaje mi się że przy szafkach stojących boki szafki lepiej "postawić" na dolnej płycie niż je dokręcać po bokach. P.S. zaślepki będą przeszkadzać jeżeli szafki będą stać w ciągu ;)
Nie wiedziałem, że kiedykolwiek to napisze ale oglądałem ostatnio film Pragmatycznego Przemka "Budowa szafki z szufladami" i przyznam szczerze że ma dużo uboższy warsztat niż ty, ale w filmie przekazuje 1000 % wiedzy więcej. Film który właśnie wstawiłeś (zresztą chyba jak każdy inny) nie zrobi wrażenia na ludziach, którzy zajmują się stolarką meblową, natomiast amator niewiele się z niego nauczy, nie wyniesie chyba nic. Nie wiem właściwie jak odbierać to co robisz, nie wiem czy to są filmy reklamowe czy pokazowe...
+HARRY HOLE dobrze, że masz własne zdanie na ten temat. My nie narzucamy nikomu kto i co ma myśleć. Film pokazał budowę takiego korpusu w inny sposób niż np. budowany był przy kuchni "szwagra" i to wszystko. Potrzebny był nam taki korpus... po co? Wszystko się wyjaśni za kilka dni ;)
wszystko rozumiem ale wystarczyło by dodać kilka informacji na temat projektu (schemat, wzór,rysunek) wytłumaczyć dlaczego tniesz tak a nie tak, czemu tu odejmujesz tyle, a tam tyle dodajesz i potencjalny widz mógłby coś z tego wyciągnąć. Jarku masz prawie 30000 tys. subskrybentów!!! w dzisiejszych czasach gdzie internet zastępuje TV, RUclips pełni rolę nie tylko rozrywkową ale także naukową i informacyjną . Przecież masz ogromny potencjał i niesamowite zaplecze techniczne. Dlaczego tego nie wykorzystasz? Mógłbyś być mesjaszem polskiego stolarstwa :)
+HARRY HOLE jak włączysz napisy w YT to zobaczysz opisane czynności, które wykonywałem (był o tym napis w czołówce filmu). Korpus 720 ma stały wymiar... 720 mm :) Co mam w takim razie rysować i liczyć na wizji? :) Głębokość i szerokość szafki to rzecz indywidualna, więc o tym nic nie mówię :)
Oglądałem 5 min temu film Pragmatycznego Przemka jak robił szafeczke. Następny w propozycjach youtuba wyskoczył mi Jarek i jego dom no i drewno.
Podczas przyspieszonej kamery i wsłuchaniu sie w muzyczkę naszły mnie podobne refleksje i pytania typu dla kogo sa to filmy i kto powinien je oglądać aby coś zbudować bez wydawania kilku tysięcy i nie nabawić się za dużo frustracji. Strasznie długo ten korpus był robiony. Mojego kolegi znajomy zrobił by w tym czasie dwa takie i trzy piwa. Pozdrawiam
Pragmatyczny również ma sprzęty festoola ale na filmach pokazuje to tak, jakby miał Kowalski składać, parksidem z lidla ;) ten cały sprzęt na filmach tego kanału przeraża. Można by niezłe auto kupić za niego. Przerost formy nad trescią. W dużym, średnim zakładzie nikt nie kupi każdego możliwego narzędza tej marki bo są inne, typowo do tego przydatne. Jak np okleiniarka ręczna. Wtf? Ile ona kosztuje? Pewnie tyle co normalny stół, do tego jeszcze sprzęt do ucinania końcówek taśm?
2 godziny na korpus. Szacunek. W dwie godziny ogarniam kilka korpusów na gotowo.
Nagrywasz film w tym czasie? 🤣 A chcesz porozmawiać ile na tej pracy zarobiłeś? 🤣
@@d.i.d a ile Ty zarobiłeś? bo już kilkukrotnie użyłeś tego zwrotu aby zgasić oponenta. powiem wprost ,dla mnie nigdy nie opcało sie włączać pilarki na jedną szafke . jak robiłem cięcie to na całą kuchnię
@@jaceknyt2630 szczerze... nie obchodzi mnie to czy Ci się opłaca czy też nie... To Twoje życie nie moje więc nic mi do tego
Frezowanie materiału pod plecy zwyczajnie go osłabia. Wilgoć łatwiej penetruje płytę a skrzynia szybciej traci swe walory. Dodatkowo tak zamntowane plecy łatwiej wypchnąć (co nie jedna gospodyni udowodniła w praktyce). Z tego powodu jestem zwolennikiem zacinania płyty i wklejenia pleców w rzazie. Przy okazji takie rozwiązanie również stabilizuje skrzynię.
Jarku wpust na plecy można zrobić bezpośrednio na pile formatowej i z doświadczenia wiem że jest ok, nie trzeba do tego celu angażować innej maszyny .
Jak na warunki domowe to z czasem spoko bo masz sprzęt ale zlecając to firmie która zajmuje się cięciem i oklejaniem płyt za te 2 godziny potną i okleją formatki na całą kuchnie zostanie tylko skręcanie więc dla jednego korpusu można w wolnym czasie się pobawić ale przy większej ilości to gra nie warta świeczki .
jak ktoś chce to może się bawić w mimośrody żeby nie było widać połączeń :)
Jakiej firmy poleciłby Pan pile stołową w granicach 2500-5000 zł ?
Myślałem nad Metabo / Milwaukee / Festool
Obadaj Bosch BiTurbo ;) Tym ostatnio pracuję jak na małej pilarce coś robię...
To jest pokaz co mam i co mogę zrobić takie ppchawalenie się sprzetem
Witam Panie Jarku, jestem początkującym majsterkowiczem. Poproszę o podpowiedź jakim klejem skleić te łączenia korpusu? Oraz czy klejmy tylko lamelki czy po całej długości powierzchni styku łączonych płyt Laminowanych.
W 2021 r nie ma już standardowej wysokości korpusów, szuflad ,frontów. Tak było dawniej bo były monopol . Wystarczy wejść do kuchni , zmierzyć i znaleść wykonawcę.
Zmywarki są robione na 72cm więc szafka mniej niż 72 + 10 niż może mieć
Jarku jak Ci sie sprawdzała okleiniafka felder ? Festool znacznie lepszy ?
Wiem że system podawania kleju w festoolu jest lepszy a tak poza tym ?
Festool dawno sprzedany 🙂 nie widzę sensu przepłacać za klej skoro można to samo zrobić na Felder Forka z klejem za grosze dowolnego producenta 😄
@@d.i.d polecasz forke na małą stolarnie ? .
Dobrze sobie radzi z szerokim obrzeżem ? Pracuje sie podobnie jak festoolem ?
Festola mialem w rękach forki niestety nie .
Fajny film, pochwalam wpuszczenie pleców we wręgach. Brakuje mi zbliżeń na ten podcinacz i ogólnie tarcze razem. Znalazłem w Google grafika, jak wygląda taki zespół tarczy i podcinacza. Podcinacz obraca się w stronę przeciwną do tarczy. To by tłumaczyło, dlaczego nie obawiałeś się o wyrwy przy krawędziach HDF rozcinanego licem do dołu. Myślę, że takie detale przydałyby się w odcinku. Niemniej łatwe do znalezienia i dedukcji, więc taka odrobina rozruszania inicjatywy widza też jest dobra. :)
Rozumiem, że pomiar czasu miał być miarodajny, niemniej kilka zbliżeń by się przydało.
Druga sprawa to detal audio, kiedyś już pisałem o tym - muzyka jest 4 x głośniej od głosu. Doradzam kompresor i normalizację na nagraniach głosu - wtedy głos będzie korzystał z całego zakresu dynamiki i widz nie będzie musiał pogłaśniać filmu by wyraźnie słyszeć głos, a potem nie ryknie mu nagle 4x głośniejsza od tego głosu muzyka. Muzykę proponuję dać ciszej o 6 dB w stosunku do oryginalnej głośności nagrań. Głos obowiązkowo do wyrównania kompresorem i normalizacją. Mam dobry zestaw audio i nie lubię zrywać się z sofy kiedy wskutek dopasowania głośności pod cichy wokal nagle ryknie mi 4 x głośniejsza muzyka. ;)
super jak zwykle
Jarku mam pytanie, czy moglbys mi powiedziec czy drewno konstrukcyjne c14 swierk skandynawski nadaje sie do budowy scian domu kanadysjskiego
Kurcze spory zapas tej okleiny poszedł na boczki, to tak po prostu bardzo na oko przycinane kawałki, czy ze względu na sposób oklejania maszynką, takie nadmiary muszą być dawane?
no niby malo a jednak zajmuje troche roboty.... pozdrawiam wiem cos na temat bo sam pracuje w stolarce.
Jarku nie boisz się ze obrabiarka z inventables się pokrzywi, pozdrawiam
Nie dałoby się frezowania na domino pominąć, skoro użyłeś już wkrętów? Swoją drogą, jak nawiercasz otwory pod konfirmanty, aby nie powychodziły? Wprawna ręka i tyle? Majster u którego robiłem montował głównie na wkręty czarne do gipsu (wpierw nawiercając tylko boki). Wg. Ciebie jest to poprawne?
+jacojacoqaz Wiertło do konfirmatów i to wszystko. A co do wkrętów do gipsu - jak bym zobaczył to bym pogonił takiego majstra... Ale to moje zdanie.
+Piotr Wysocki Popieram, też bym pogonił. Czasami poprawiam po stolarzach jakieś meble i nieraz się spotkam z wkrętami do gipsu, jeden gigant to dał same wkręty i nawet ani jednego głupiego kołka nie dał. Robią takie buble a cenią się jak za złoto i pózniej kontakt się urywa, czasami nawet praca niedokończona. Powiedziałem sobie że "fachowcach" już nie poprawiam.
Super film. Chyba lepiej przy większym projekcie zlecać ciecie i oklejanie dużym firmom ze względu na oszczędność czasu. Zastanawia mnie czemu Pan nie skręcał korpusu Assami ? Czyżby jednak konfirmaty są lepsze ? Czy to po prostu przypadek. Pozdrawiam
No właśnie jak to jest z tymi assyami? Rzeczywiście są tak dobre jak mówią?
+Paweł Mikitiuk po 2 tyg pracy z nimi stwierdzam tak są dużo wygodniejsze niż konfirmaty. Ja uzywałem assy specjal sruben 4x50. Czy to są te zamiast konfirmatow nie wiem podobno są jeszcze jakieś inne ale dopiero je zamówiłem cenowo 70 zł assy 36 konf. Obie po 500 sztuk. Kupiłem bita aw20 bo takie gniazdo miały te śruby. Trochę luzu jest ale jest powiedzmy ok. Jeżeli chodzi o wkręcanie ich bez wcześniejszego nawiercania? Ja dla wygody używam wiertła wiercę na 15 mm dla pewnego pionowego wkręcenia i mimo ze daje dokładnie 9 mm od krawędzi to widać delikatnie pogrubienie czyli wypycha płytę. Ocena 6/10 zobaczę jak wypadną te co kupie. Opisze tutaj opinie. Konfirmaty wymuszają odwiert co przy kręceniu 300 śrub dziennie trochę daje w kość
+Paweł Makowiecki
Faktycznie, trzeba by przeliczyć czy bardziej opłaca się zlecić cięcie i oklejanie firmie zewnętrznej.
Metr cięcia, 0,7 pln do 1 pln, oklejanie od 1,5 PLN za metr.
Oczywiście samo oklejanie to pikuś, ale już zakup sprzętu, ustawianie, konserwacja itd robi swoje.
Z kolei z firmą zewnętrzną dochodzi dostawa, załadunek, rozładunek itd.
Zapewne nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Assy = już nigdy nic innego:) - pomimo wyższej ceny
Mam takie pytanie odnośnie łączenia tych płyt. Mógłbyś mi wyjaśnić dlaczego zastosowane zostały konfirmaty a nie np. wkręty do drewna ?
Dlatego że wkręty do drewna służą do skręcania drewna, a konfirmaty do płyty
Dzięki za odpowiedź. Pytałem, bo mam taki mebelek z IKEA. Taki drewniany regał z małych kantówek i tam zastosowane były konfirmaty... to te konfirmaty można z powodzeniem stosować również do łączenia kantówek drewnianych czy nie jest to raczej dobry pomysł ? Lepiej mimo wszystko wkręty do drewna ? Chcę zmontować taką sofę na balkon z kantówek drewnianych i taki mały dylemat właśnie mam co nadawałoby się lepiej...
Film typowo reklamowy widziałem wielu stolarzy i takiego zaplecza do skręcania korpusu szafki nie widziałem u nikogo.
Zatem mało widziałeś 😋
Hi! Which tool do you use to fix detail while making the edge?
gdzie taka przyssawke mozna kupic?
+adrian Flis w Każdym sklepie który sprzedaje sprzęt FESTOOL'a
@@pawemakowiecki4269 Prózniowa?
Czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego pod plecy wykonuje się frez? nie można zamocować ich bezpośrednio od tyłu do boków korpusu?
+MrAliennos jeśli dotniesz plecy idealnie - to wręg od razu wyrówna korpus (będą kąty proste między elementami). Jak wręgu nie będzie - łapiesz plecy tylko na wkręty, sztyfty, zszywki... trochę to mało, ale na upartego - można bez wręgu :) Druga sprawa jak utopisz plecy wewnątrz korpusu to dopchniesz korpus na styk ze ścianą.
+Jarek Ostaszewski To korpusy dosuwasz do samej ściany? W planach zakładałem odsunięcie 50 mm od ściany. Ktoś mi mówił, że tak się robi aby meble oddychały. Jaka jest Twoja (i ogólna) praktyka? Ze względu na pomieszczenie te 5 cm byłoby mile widziane :-)
Jeszcze jedno pytanie odnośnie głębokości korpusu: są też jakieś standardowe głębokości?
+MrAliennos: Większość gospodarstw domowych nie ma idealnie płaskich ścian. Wpuszczane pleców we wręgach pozwala na dosunięcie mebla do takiej ściany - ważne przy wyeksponowanych bokach (lub jednym boku w przypadku narożnego ustawienia) w salonie, gdzie widać by było odsunięcie od ściany. Plecy mocowane po prostu na tył nie pozwalają na takie dosunięcie do ścian krzywych i tył taki jest widoczny w przypadku widoczności boku, co nie jest estetyczne w salonie czy pokoju. Oczywiście można zamaskować szczelinę i widoczny rant pleców listwą przy tym widocznym boku szafki, co kto woli, co komu się lepiej sprawdzi w jego pomieszczeniu. Argument z wentylacją jest racjonalny, bo mur i płyta mają zupełnie inne właściwości pod względem kumulowania wilgoci i odporności na nią. Jednak wszelkie przestrzenie tego typu to też doskonałe miejsce na gniazda gryzoni lub bytowanie innych szkodników. W zależności od tego, co komu potrzebne (zarządzanie wilgocią jest tu rozsądnym argumentem) - można stosować adekwatne do okoliczności i celu rozwiązanie. Ja jestem zwolennikiem wpuszczania pleców we wręgach - większa uniwersalność w przypadku mebli do miejsc, gdzie estetyka ma znaczenie (salon, pokój gościnny, ustawienie mebla takie, że wyeksponowany/widoczny jest jego bok).
+CJWarlock dzięki za wyczerpującą odpowiedź :-)
Panie Jarku mam ruderę do umeblowanie PODJECHAŁ BY PAN Z TYMI FESTOOLAMI zrobimy masę filmików :)
Ależ ja się nie nudzę u mnie 😋
Gdzie mozna zakupić taki chwytak?
www.festool.pl/produkty/organizacja-stanowiska-pracy/technika-mocowania-pr%C3%B3%C5%BCniowego/712223---vac-sys-set-se1#Przegl%C4%85d
witam.Czy mógłbys mi powiedzieć co to za uchwyt ? ten z przyssawka ?
Michał Michalski festool vac system?
ok dzieki
Praca ze stoperem na stolarni to chyba nie najlepszy pomysł :-D
ogolnie z całego filmu to zabił mnie czas wykonania. reszta ok.
Taki sprzęt a korpus skręca na konfirmanty... Chłopie teraz sie używa mimośrodów.
Czasy konfirmantów z odpadającymi zaślepkami dawno minęły.. Pomijam to wiercenie z ręki no chyba, że masz mega wprawę
chłopie mimośrodów przeważnie używają firmy paczkujące produkty dlatego, że każdy bok potencjalnie może być skrajnym.Natomiast przy indywidualnych realizacjach większość stolarzy, których znam, używa konfirmantów + kołki a skrajne boki kołki na klej ew. kołki + mimośrody. Wiercenie z ręki jest niczym nadzwyczajnym, zwykła wprawa wystarczy. Ale oczywiście mogę się mylić.
No właśnie nie do końca.. nie wiem jak robią stolarze swoje realizacje wiem natomiast, że kołki plus konf. to pójście na łatwiznę. Mimośrody używane są głównie w celu schowania łączeń co by po zewnętrznej stronie korpusu nie waliły po oczach zaślepione konfirmanty ale jest przy tym więcej roboty i taki stolarz wykonujący mebel ręcznie woli używać konfirmantów szybciej i taniej ale coś za coś. Przy sprzęcie jakim dysponuje autor filmu mogłby naprawdę robić t bardziej profesjonalnie.
Aby poprawnie wykonać otwory pod złącze mimośrodowe trzeba najlepiej użyć porządnego szablonu. Mimo to nie uzyskamy tak stabilnego połączenie jak przy zastosowaniu konfirmatów. Poza tym wydaje mi się że przy szafkach stojących boki szafki lepiej "postawić" na dolnej płycie niż je dokręcać po bokach. P.S. zaślepki będą przeszkadzać jeżeli szafki będą stać w ciągu ;)
Jaka grubość okleiny poszła na obrzeżu ?
boki na kolki są??
domino
+Mateusz Miotke one drogie są i srubami wzmacniać??
Nie musisz sklejac, no i możesz mebel rozebrać.
widzę nowa oklejarka , może jakiś film o niej ?
film juz byl
+Mateusz Miotke były 3 😀
powiedz mi po co lamelki skoro i tak calosc na konfirmaty skrecona?
Kto bogatemu zabroni :D
1,5 h robić szafkę ,??????? to kwestia kilka dziesiąt minut