Это видео недоступно.
Сожалеем об этом.

Policyjny „Sokół” na służbie w Tatrach

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 ноя 2021
  • W połowie listopada policyjny W-3 „Sokół” - na co dzień stacjonujący w bazie w Krakowie - wraz z lotnikami z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP oraz Sekcji Lotnictwa Policji KWP w Krakowie zakończył służbę po polskiej stronie Tatr. Śmigłowiec od października pomagał toprowcom w akcjach ratunkowych prowadzonych w górach. W tym czasie policyjni lotnicy wraz z ratownikami TOPR aż 85 razy podrywali śmigłowiec do działań, w powietrzu spędzili w sumie 46 godzin i 51 minut. Ewakuowali 44 osoby poszkodowane.
    Czas, kiedy policyjny W-3 „Sokół” stacjonował w Zakopanem wykorzystany był bardzo intensywnie. W przerwach pomiędzy kolejnymi działaniami ratowniczymi policyjni lotnicy wraz z ratownikami TOPR realizowali również ćwiczenia zgrywające. W pierwszych dniach października na południowej ścianie Zamarłej Turni oraz na zachodniej ścianie Kościelca ćwiczono m.in. współdziałanie ze śmigłowcem w trakcie działań pozorujących wypadek taternicki. Z kolei na tzw. Czołówce Mięgusza trenowano m.in. desant ratowników ze śmigłowca w terenie eksponowanym (w bezpośredniej bliskości przepaści bądź dużej stromizny) oraz transport ścianowy przy wykorzystaniu lin dyneema. - Dzięki świetnej współpracy z toprowcami wszystko przebiegało bardzo sprawnie - mówi mł. insp. pil. Marcin Marcinkowski z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP i dodaje: - Takie wspólne ćwiczenia m.in. technik ratownictwa mają na celu ugruntowanie sprawnego współdziałania w sytuacjach kryzysowych w górach. Tu nie ma miejsca na błędy i niedokładność. Bardzo dużo uczymy się podczas każdego lotu, a to procentuje później w naszej codziennej służbie. To dla nas doskonała lekcja.
    Loty w górach, szczególnie takich jak Tatry, rządzą się swoimi prawami. Piloci muszą być przygotowani na szybko zmieniające się warunki atmosferyczne. Największe zagrożenie związane z pogodą to m.in. uskoki wiatru, wstępujące lub zstępujące prądy powietrzne. Duże porywy wiatru oraz zmienność jego kierunku bardzo utrudniają pilotowi sterowanie śmigłowcem. - Latanie w górach jest bardzo wymagające, szczególnie jeśli chodzi o umiejętności pilota, które wymagają dużego kunsztu i wiedzy na temat tego, co może się stać. Dlatego musimy przewidywać różne sytuacje dużo wcześniej, zanim jeszcze nastąpią, żeby taki lot i zadanie wykonać bezpiecznie - mówi nadkom. pil. Krzysztof Kurcab z Sekcji Lotnictwa Policji KWP w Krakowie i dodaje: - Specyfika latania w górach jest zupełnie inna niż na nizinach - tu latamy bardzo blisko ścian skalnych. Odległość łopat wirnika jest często bardzo nieduża od takiej ściany. Utrzymanie śmigłowca wymaga więc od nas bardzo dużej precyzji i koordynacji od pilota - dodaje.
    Słowa kolegi potwierdza podinsp. pil. Robert Karpiński z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP, który mówi: - Tu liczy się przede wszystkim dokładność oraz niezwykła wręcz precyzja przy wykonywaniu manewrów, szczególnie podczas tzw. zawisów - mówi pilot i dodaje: - Ten typ śmigłowca bardzo dobrze sprawdza się w górach i przy tego typu działaniach. Jest to maszyna bardzo uniwersalna. Dodatkowo jej zaletą jest np. to, że ma małą średnicę wirnika, dzięki czemu można podejść bardzo blisko do półek skalnych. Ma też odpowiednią moc, a przy tym nie generuje względnie dużego podmuchu od pracującego wirnika. (...)
    cd. policja.pl/pol/aktualnosci/21...
    audiodeskrypcja: policja.pl/dokumenty/zalaczni...
    Linki:
    👉 policja.pl/pol/lotnictwo-poli...
    👉 policja.pl/pol/lotnictwo-poli...
    👉 policja.pl/pol/lotnictwo-poli...
    👉 policja.pl/pol/lotnictwo-poli...
    👉 policja.pl/pol/lotnictwo-poli...
    👉policja.pl/pol/aktualnosci/21...
    Tekst: Agnieszka Włodarska BKS KGP
    Zdjęcia: Konrad Bucholc, Artur Orliński i Sławomir Katarzyński z BKS KGP, TOPR
    Film: Artur Orliński BKS KGP
    ‪@PolskaPolicja‬ #polskapolicja #policja #polishpolice #Tatry #sokol

Комментарии •