92. Dług studencki przygniata Amerykanów

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Zadłużenie studenckie w Stanach Zjednoczonych wynosi dziś około 1,7 biliona dolarów. To więcej niż długi wszystkich Amerykanów na kartach kredytowych. Problem dotyczy jakichś 15 procent populacji, czyli około 45 milionów osób, którym przeciętnie zostało do spłaty około 35 tysięcy dolarów kredytu. Choć są i tacy, których zadłużenie liczy się w setkach tysięcy dolarów i tacy, którzy dług mają, moim że studiów nigdy nie skończyli.
    W dzisiejszym odcinku tłumaczymy dlaczego w amerykańskiej debacie publicznej tyle ostatnio mówi się o długu studenckim. Obecnie wciąż obowiązuje moratorium na spłatę kredytów studenckich wprowadzone jeszcze w marcu 2020 roku. Już kosztowało budżet około 100 miliardów dolarów, ale wygasa z końcem sierpnia. Czy prezydent Biden mógłby ten dług po prostu skreślić? Jakie są argumenty zwolenników i przeciwników częściowego lub całościowego umorzenia kredytów studenckich?
    Przyglądamy się opowieściom starszych Amerykanów, którzy przekonują, że umorzenie długów to niesprawiedliwość, bo im nikt nigdy nie pomagał na studiach - mówimy o tym, jak kiedyś wyglądała edukacja wyższa, o tym, ile wówczas wynosiło czesne, a ile obecnie; dlaczego w latach 60. można było opłacić sobie studia wakacyjną pracą, a dziś nawet studenci pracujący na pełen etat nierzadko ledwo wiążą koniec z końcem.
    Z drugiej strony zastanawiamy się czy umorzenie długu jak leci, bez kryterium dochodowego (jak chciałaby lewica) jest na pewno sprawiedliwe. Czy tych ogromnych pieniędzy nie dałoby się wydać mądrzej? Poza tym, czy nie byłoby to wspomaganie elektoratu Demokratów kosztem pozostałych obywateli? No i co o tym pomyśle sądzi ów elektorat - czy pomoc liczona w setkach miliardów dolarów pomogłaby politycznie prezydentowi? Czy tylko rozwścieczyła Amerykanów bez wyższego wykształcenia, a zadłużonych i tak zostawiła z poczuciem zawodu?
    Możecie nas słuchać w: Spotify, Podtail, Apple Podcasts, Google Podcasts i RUclips. Jeśli chcecie nas wesprzeć, zapraszamy na patronite.pl/podkastamerykanski

Комментарии • 6

  • @magreta77
    @magreta77 2 года назад +6

    Dziękuję za kolejny świetny odcinek (i że jesteście na Spotify). Czy Panowie planują odcinki o amerykańskiej opiece medycznej oraz o problemie uzależnień od opioidów?

  • @vexa4797
    @vexa4797 2 года назад +2

    super podcast!

  • @mojefacecje4396
    @mojefacecje4396 16 дней назад

    cieszmy się, że w Polsce nie trzeba brać kredytu żeby studiować... w ogóle pod wieloma względami mamy lepiej niż oni

  • @kasiabackiel1903
    @kasiabackiel1903 Год назад +1

    Ciekawe, w jaki sposób powstał ten indywidualistyczny mit pt. "jesteś kowalem swojego losu", każdy Amerykanin własnymi rękami buduje swoją przyszłość, skoro interwencjonizm państwa istniał i istnieje. Może jakiś rys historyczny? Albo chociaż literaturę polecicie na ten temat?

  • @marcinsobczak2485
    @marcinsobczak2485 3 часа назад

    Po prostu tych młodych, super wykształconych wyborców demokratów nikt nie chce zatrudniać i obudzili się z ręką w nocniku. Dzisiejsze liberalne studia, stworzone przez demokratów, są bezużyteczne dla pracodawców i dla gospodarki , więc neo socjalistyczna partia chce zrobić to, co socjalistom wychodzi najlepiej, czyli rozwiązać problem który sama stworzyła. Zrujnowali najlepszy system edukacyjny na świecie, narobili długu, teraz wydrukują sobie kasę żeby zapłacić za swoje błędy a dług będą spłacać nie za swoje, tylko pieniędzmi ludzi którzy jeszcze coś umieją i im się jeszcze coś chce.

    • @podkastamerykanski
      @podkastamerykanski  2 часа назад

      Czy ci amerykańscy socjaliści są z nami w pokoju? 🥲