Je rtuť opravdu tolik nebezpečná?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 окт 2024

Комментарии • 31

  • @michaltomek7889
    @michaltomek7889 6 лет назад +11

    Bába v tom má lehce guláš, tak to kompenzuje tím že místo slova rtuť říká jed. Nic o nebezpečnosti rtuti jsem se nedozvěděl, byl to dokument o výrobě zářivek a ke všemu né moc dobrý

  • @frantavychopen8281
    @frantavychopen8281 3 года назад +6

    Vedle jsou videa, kde nám řekli, že není nebezpečná jak to tady do nás hustí. Asi v tom bude něco jiného. Jako děcka jsme si se rtutí hráli a nic nám nebylo. Možná jsme teď imunní proti krokodýlovi.

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 9 месяцев назад

    Skvelé! Ďakujem!

  • @slambik
    @slambik 9 лет назад +5

    Dobrý den, v první řadě množství rtuti z jedné rozbité zářivky je zanedbatelné. Stačí pouze uklidit střepy, aby se někdo nepořezal. Jinak pádem pouze na trávu nebo na hlínu se zářivka spíše nerozbije. Není to zase tak křehká věc a je potřeba poměrně velkého nárazu, aby došlo k rozbití skleněné trubice (nebo nárazu o kámen apod.)

  • @bohuslavboucek5238
    @bohuslavboucek5238 5 лет назад +2

    kecaj už dávno je vymyšlená lacinější ekologická sodíková zářivka a je mnohem úspornější ale nepoužívá toxické odpady fluoru a rtuti kterých by se neměli kde farmaceutické firmy zbavit.

  • @slambik
    @slambik 9 лет назад +1

    Ještě odpověď jestli se můžete dotknout rukou střepů. Tak ano můžete, ale hrozí Vám spíše to, že se pořežete než abyste do sebe vstřebal přes kůži nějaké škodlivé množství rtuti. Doporučuje se vždy použít ochranné pomůcky (rukavice, smeták a lopatka stačí).

  • @anobis
    @anobis Месяц назад +1

    Ortuť je zdravá. Je to liek. Superpotravina.

  • @bohuslavboucek5238
    @bohuslavboucek5238 5 лет назад

    fluorová barva - vzniká prudce jedovatý sublimát Fluorid Rtutnatý. A proto jsou lepší Sodíkové zářivky.

    • @ondrejk9775
      @ondrejk9775 4 года назад

      Co je "fluorová barva"? Co je sodíková zářivka? Víte vůbec co je třeba nízkotlaká výbojka? Poznáte rozdíl mezi žárovkou a výbojkou?

  • @APSTVc
    @APSTVc 7 лет назад

    Já bych řekl asi tak - Já se domnívám, že problém, tak často diskutovaný problém rtuti ve výbojkách, je opravdu velice důležitý a ožehavý problém, právě proto tak často diskutovaný a právem často diskutovaný, neboť je právem diskutovaný tak často. Tedy rtuť ze zářivek není pro člověka nebezpečná a zároveň patří zářivky do nebezpečného odpadu :) taky vám tam něco nesedí? ;)

    • @dans4108
      @dans4108 6 лет назад +1

      Petr Malíř jde o recyklaci aby se zařivky nehazeli na skladku kde se rtuť vypaří a ztratí, rtuť je vzácná a dá se znova využít.to je vše

    • @Peturisko
      @Peturisko 6 лет назад +3

      Obávám se, že jde o film, který problematiku zářivky zjednodušuje tak, až poskytuje mylné dojmy.
      Za prvé, uvnitř zářivky není vzduch, ale argon o dost nízkém tlaku. Tak nízkém, aby jeho ionty nebránily elektronům uniknout z wolframového vlákna. Nastává tedy doutnavý výboj (tohle ve filmu nezaznělo). Tlak plynu v zářivce je tak nízký, že rtuť uvnitř zářivky je i při pokojové teplotě v plynném skupenství. Díky tomu může přes ionizaci a následnou rekombinací zářit - s maximem v ultrafialové části svět. spektra. A proto je na stěnách zářivky:
      Za druhé, Luminofor je látka, jejíž molekula pohltí foton o určité energii, čímž zvýší svůj energetický stav a následně přejde do původního stavu vysláním několika fotonů s typickými energiemi. Často se používají soli barya. baryum je těžký kov, navíc chem. podobný vápníku. Jeho soli rozpustné ve vodě jsou tudíž dost nebezpečné a toxické
      Takže shrnu-li za prvé a za druhé a přičtu ještě tu "náročnou elektroniku" v podobě wolframového drátku a jeho molybdenového držáku, je zde použito dost poměrně drahých a vzácných materiálů, které se dají (a ve větším množství ekonomicky výhodně) recyklovat. Na nějaké ekologické pohnutky nevěřím.
      Film je jako by byl made in usa. Důležité informace chyběly nebo jim byla věnována minimální pozornost a spousta slov byla jen mlácením prázdné slámy, které může udělat dojem tak leda na osoby naprosto neznalé základů fyziky.
      Mrkněte na wikipedii na hesla: argon, rtuť, wolfram, molybden, baryum, fluorescence, luminofor, doutnavý výboj a koneckonců zářivka. Dostanete alespoň nějaké informace, které v tomto filmu nejsou a ani k nim (film) nevede.
      Jsem antiameričan a tvrdím, že vše, co přišlo ze západu je na h...o - pane Polreichu

  • @matejvidourek7402
    @matejvidourek7402 5 лет назад

    Jak říkali, že stačí místo 60w žárovky 9w zářivka tak je to blbost. Svítivostí možná ano, ale když se započítají ztráty v tělese tak se musí použít mnohem výkonnější zářivka. Takže stejně nejlepší zdroj světla je LED.

    • @hakimESC
      @hakimESC 4 года назад

      Jenze ono je svetlo a svetlo ;-) LED svetlo je studene, a ma neblahy vliv na cirkadialni rytmus, nemluve o niceni oci. A to nejen zarivny, ale i mobily a televize.

    • @ondrejk9775
      @ondrejk9775 4 года назад +1

      LED je komerčně propagovaný zdroj světla, ke kterému je potřeba srovnatelné příslušenství, jako k zářivkám a navíc, většina z běžně dostupných LED světelných zdrojů zářivkám nesahají ani po kolena, ať světelným tokem v poměru na Watt, nebo barevným podáním a hlavně životností. A LED světelné čipy, které jsou opravdu kvalitnější a mají lepší parametry, se skoro v běžné spotřební síti neprodávají, protože jsou mnohonásobně dražší. O chlazení čipů radši ani psát nebudu, protože to je jen masírování lidí...v reálu nedosahují běžně ani polovinu života co zářivky.

    • @jannovy4697
      @jannovy4697 4 года назад +1

      a co hrotová dioda + impedance-+indukce_?

    • @jozefnovak7750
      @jozefnovak7750 9 месяцев назад

      To je pravda.

  • @peterjackson7085
    @peterjackson7085 8 лет назад +1

    Zářivkou ani úspornou žárovkou nesvítím a nikdy nebudu, z jejich "studeného" světla se mi dělá zle. Až EU zakáže i halogenové žárovky, přejdu na svíčky.

    • @stellaro2372
      @stellaro2372 7 лет назад +2

      Peter Jackson existujú aj uspor. žiarovky a žiarivky s podobným odtieņom ako žiarovky napr. odtieň 830, 827

    • @Batik12
      @Batik12 7 лет назад +1

      Dobrý den Pane Peter Jackson jedná se pravděpodobně o postkomunistický komplex zatvrzelosti, kdy za totality sem rusáci dováželi zářivky ač sice velmi kvalitní (ta kvalita spočívala v tom že u nich musí zářivka svítit i v mrazu, normální běžnou zářivku v mrazu nerozsvítíte nebo respektive až na několikeré žhavení což ji ale velice opotřebovává) svítili nepřirozenou bílomodrou barvou, v obchodě byl jeden druh bez výběru, bílá a hotovo, nebo nemáme zeptejte se příští měsíc, dnes se zářivky prodávají nejběžněji s barvou světla denní ale pokud se vám to zdá moc bílé tak si stačí pouze vybrat barvu světla, musíte jít ale do prodejny kde je výběr v samoobsluze mají právě jen tu jednu, když zajdete do speciální prodejny tak pán zajde do skladu kde má minimálně pět druhů, od modré přes bílou žlutou červenou až po zelené, no a pokud vám ani tohle nevyhovuje tak potom vám doporučím sodíkovou výbojku
      s tím komplexem zatvrzelosti se nestyďte já to mám taky

    • @dans4108
      @dans4108 6 лет назад

      Batik12 taky problem je blikání, a proto se od nich upouští, mam je v dílně a jsou naprd v nejbližší době vyměním za ledky protože mě ze zařivek pálí oči

    • @hrac9576
      @hrac9576 5 лет назад

      @@dans4108 co že 😁😁😁

    • @ondrejk9775
      @ondrejk9775 4 года назад

      @@dans4108 Žádné blikání není, pokud použijete elektronický předřadník. Úsporky nic jiného v těle ani nemají a u trubic je možnost výběru, klasická tlumivka, nebo elektronika - ta se dá dokonce i stmívat. Vše je jen o neznalosti, takže, až si nakoupíte nějaké ty levnější LED náhrady a budou Vás pálit oči ještě víc, tak přejděte zpátky k zářivkám s elektronickým předřadníkem, nejlépe o teplotě chromatičnosti 2700°K (označení na trubici 827-830) a oči Vás pálit přestanou. No a pak taky nebudete muset ty ledky furt dokola měnit, protože se neuchladí a hoří.

  • @hakimESC
    @hakimESC 4 года назад

    Ale LED svetlo je pro telo velmi skodlive, jak pro oci, tak na jeho cirkadialni rytmus. A to nejen ze zarivek, i mobily a televize. Proto se nam hure spi, jsme unaveni a tak podobne.

    • @ondrejk9775
      @ondrejk9775 4 года назад +2

      Mícháte dvě odlišné věci, LED dioda není zářivka a když už děláte ze sebe chytrého, nebo se alespoň snažíte, tak ani světlo LED diod, ani zářivkové světlo, dokonce ani světlo výbojek a světelných zdrojů všeobecně, není pro tělo "velmi škodlivé"... jen musíte zvolit vhodnou teplotu chromatičnosti, takže na večer před spaním svítit zářivkou, která nevyzařuje modrou složku spektra. Ta totiž nejvíc zapřičiňuje nespavost apod. Takže na večerní svícení volit ideálně světelné zdroje o teplotě chromatičnosti 2500-3000°K které modrou složku téměř nevyzařují.

    • @jozefnovak7750
      @jozefnovak7750 9 месяцев назад

      Ale ano! Žiarivky pri svetelnom žiarení do tela vyžarujú ortuť!