Relacje - wykład dla studentów filozofii

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 апр 2020
  • Wykład dla studentów filozofii, poświęcony relacjom. Mówię w nim, co to jest relacja, co to są dziedziny i pole relacji, oraz przedstawiam wybrane własności formalne relacji.

Комментарии • 14

  • @klaudiamurszewska8950
    @klaudiamurszewska8950 3 года назад +29

    Studentom prawa też się przydaje ❤️

  • @tinysadpenguin
    @tinysadpenguin Месяц назад

    Pan ratuje życia!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • @czasemwartomarzyc5965
    @czasemwartomarzyc5965 2 года назад

    Bardzo polecam

  • @powersroyale837
    @powersroyale837 Год назад

    git odcinek :D

  • @oktawianaugust8977
    @oktawianaugust8977 2 года назад

    Mam pytanie dotyczące tego czy dobrze skonstruowałem schemat relacji. Mianowicie jest 3 wyborców w zbiorze, w którym występują jedynie trzej wyborcy. Zaznaczyłem między nimi zwrotność, tranzytywnosć, spójność i symetryczność. Tu właśnie rodzi się moje pytanie, mianowicie czy zaznaczenie na jednym schemacie tych wszystkich wymienionych przeze mnie właściwości relacji będzie poprawne czy jednak trzeba wszystkie zaznaczyć oddzielnie?

    • @logikanacodzien
      @logikanacodzien  2 года назад +1

      Ja w tym zadaniu dalej nie bardzo wiem, o co w nim dokładnie chodzi. Tzn. jaką relację definiujemy w tym zbiorze? Czy jest ona już podana, czy też trzeba sobie ją dopiero wymyślić i potem określić jej własności? Te własności, które Pan podał dotyczyłyby np. relacji, którą zdefiniowalibyśmy jako: "x głosuje na tę samą partię co y". Taka relacja jest zwrotna, symetryczna, przechodnia i spójna. Ma ona wszystkie te własności. Jeśli więc trzeba było samemu zdefiniować relację, a potem określić jej własności, to tak jest ok.

    • @logikanacodzien
      @logikanacodzien  2 года назад

      @@oktawianaugust8977 Ale to nie jest relacja! Bycie wyborcą jest własnością.

  • @mantrel3437
    @mantrel3437 Год назад

    Czy oprócz pańskich wykładów mógłby pan polecić książki z których można uczyć się o relacjach, krz, zmiennych, kwantyfikatorach, rachunkach predykatów etc?

    • @logikanacodzien
      @logikanacodzien  Год назад +1

      Takich książek jest trochę na rynku. To, jaką kto wybierze, zależy głównie od tego, na jakim poziomie ma to być - podstawowym, średnim, zaawansowanym itd.; czy ma być to kurs z naciskiem na formalizm czy też bardziej idący w stronę języka naturalnego. Z takich rzeczy najbardziej podstawowych mogę polecić moje: "Logikę dla opornych" oraz "Logikę w pigułce". Na pewno warto zajrzeć do podręczników M. Tokarza, B. Stanosz, Z. Ziembińskiego. Najlepiej wybrać się do jakiejś biblioteki, zobaczyć, w jaki sposób różni autorzy podchodzą do danych tematów i wybrać coś najlepszego dla siebie.

    • @mantrel3437
      @mantrel3437 Год назад

      @@logikanacodzien Dzięki

  • @jacobpl1407
    @jacobpl1407 2 года назад

    Czy przedstawiona przez Pana relacja nietranzytywna (nie przechodnia) to tak naprawdę relacja atranzytywna (a przechodnia)?

    • @jacobpl1407
      @jacobpl1407 2 года назад

      Czy w przypadku spójności występuje non spójność bądź aspójność. (Czy przedstawiona przez Pana relacja niespójna jest tak naprawdę aspojna) Przepraszam, że zadaje tyle pytań ale chciałbym się dowiedzieć jeszcze czym charakteryzuje się relacja porządkującą, częściowo porządkującą oraz relacja równoważna. Dziękuję z góry za odpowiedź:)

    • @logikanacodzien
      @logikanacodzien  2 года назад

      Z nazwami własności relacji jest małe zamieszanie. Czasem różni autorzy różnie je definiują. W przypadku przechodniości, ja w filmie mówiąc o relacji nieprzechodniej mam na myśli taką, która nie jest przechodnia (nieprawda, że jest przechodnia). Jest ona zdefiniowana tak, że "istnieją x, y, z takie że xRy i yRz, i nieprawda, że xRz. Taką relacją jest np. relacja "x zna y". Można jednak jeszcze zdefiniować relację przeciwprzechodnią: "dla każdego x, y, z, jeśli xRy i yRz, to nieprawda, że xRz". Taką relacją jest np. relacja "x jest ojcem y". Nazwa "relacja a przechodnia" bardziej mi pasuje do tej drugiej (przeciwprzechodniej), ale może jakiś autor używa jej w stosunku do takiej, która u mnie jest nieprzechodnią. Najlepiej jest zawsze sprawdzać, jak dany autor (wykładowca) definiuje jakąś relację, bo mogą być w tym różnice. Podobnie, jeśli chodzi o porządki. Ja nie będę się wymądrzał w tych sprawach, bo nie jestem matematykiem i nie zajmuję się tym na co dzień. W filmiku przekazuję tylko podstawowe wiadomości zawarte w popularnych podręcznikach.