wielkie dzięki - zastosowałem się do Twoich wskazówek i w końcu prasowanie koszuli nie jest czarną magią i rzeczywiście można przy nim psychicznie odpocząć.
Niestety, jeszcze jakiś czas temu, kładąc rękawy na desce i jadąc bezwolnie żelazkiem po rękawie tworzyły się kanty (dlatego zacząłem używać rękawnika ale ponieważ korzystanie z niego było niewygodne zarzuciłem pomysł) ale to już na szczęście przeszłość.
5:05 Ano właśnie...na to (prasowanie rękawów) czekałem bo jest dla mnie chyba najbardziej problematyczne. Teraz już nie ale kiedyś zdarzało mi się tak prasować rękaw do samego dołu i góry, że był niemal płaski. Kiedyś próbowałem używać do tego rękawnika (właśnie by nie zaprasować na gładko) ale jak się okazało był niewygodny w użytkowaniu i nie pomagał. Przyznaję, że moja kolejność jest nieco inna (najpierw kołnierzyk, potem rękawy, potem kark i plecy a wreszcie na końcu oba przody). Jest w tym w ogóle jakaś kolejność czy to sprawa dowolna. A...prasuję sam bo uważam to za punkt honoru a poza tym jakoś sprawia mi to przyjemność...choć jestem takim perfekcjonistą, że to ja się nie nazłoszczę pod nosem jak coś nie wyjdzie to tylko ja wiem ;-). Zauważyłem ciekawą rzecz, że nie używasz żadnego zraszacza...z konkretnego powodu? Pytam bo nie wiem dlaczego ale mnie się dziwnie wydaje, że taka spryskana lepiej się prasuje?
Ja tam bardzo lubię prasować. Moja Ciocia nauczyła mnie i od razu to polubiłem. Choć się upaliłem w rękę, ale to mi nie przeszkodziło ;) Do dziś lubię poprasować.
Dzięki za film. Byłem bardzo ciekaw co nagrasz o prasowaniu. Jako że prasuje koszule od wielu lat, to po tych latach doszedłem do bardzo podobnej techniki jaką zaprezentowałeś. Jeśli ktoś ma wątpliwości, to potwierdzam, że jeśli chcemy szybko i w miarę dobrze wyprasować koszulę to technika w filmie jest bardzo dobra. Wspominasz o tym na końcu filmu o spryskiwaczu. Moim zdaniem jest to gadżet niezbędny do prasowania koszul, zwłaszcza że kosztuje grosze. Można korzystać zamiennie z pary lub spryskiwacza w żelazku, ale mi to jakoś nie odpowiada. Dodałbym zdanie o temperaturze żelazka. Ja na początku prasowałem koszule zazwyczaj w maksymalnej temperaturze żelazka (myślałem, że to znacząco przyśpiesza prasowanie). Jest to błąd, gdyż żelazko nie musi być rozgrzane do czerwoności żeby dobrze prasować, a dodatkowo trzeba koniecznie brać pod uwagę jaki materiał się prasuje. Ale firm bardzo dobry :)
Polecam do prasowania rękawów używać deski do rękawów. Wtedy nawet jeżeli przez przypadek zrobi się kant na rękawie łatwo go rozprasować. Dodatkowo metoda pokazana na filmie powoduje, że pozostaje mały (mniej niż 1 cm) pasek, który nie jest gładki. Można się bawić w przesuwanie materiału, ale jest to dość mocno kłopotliwe i łatwo pognieść inne elementy.
Miałam nadzieję na jakiś magiczny sposób, a tu nic :( Nienawidzę prasować męskich koszul. Żeby tak ojciec chociaż raz podziękował, to może szło by łatwiej...
Zwykle żelazko z opcją pary posiada dodatkowy przycisk na ręczne uwalnianie pary. Zamiast inwestować w parownice czy zaparować łazienkę i marnować wodę - wystarczy zawiesić koszulę na wieszaku i żelazkiem manualnie uwolnić parę w jej kierunku.
Dzięki! Film o wiązaniu krawata teoretycznie powinien być gotowy na przyszły tydzień, ale nie wiem czy się z tym wyrobię. Niemniej niestety nie będzie w nim Pratta.
Kiedyś zastanawiałam się, jakie żelazko wybrać, a tu proszę, wystarczy odpowiednia technika :) Wprawdzie na swój sprzęt nie narzekam (żelazko Braun), ale dobrze wiedzieć, że zawsze można to robić inaczej :)
Nie lepiej zacząć - przy Twoim układzie - od drugiego frontu? Wtedy przekładając koszule kabel "jeździ" po części jeszcze nie wypracowanej 😉 Wielkie dzięki za schemat prasowania, bardzo pomógł usprawnić przygotowania do pracy 😉
Wszystko ok, ale moja praktyka pokazuje mi, że lepiej jest zaczynać od rękawów, ponieważ manipulowanie nimi miętosi resztę, poza tym ok, ale konczymy na kołnierzyku, który jeszcze gorący układamy na wieszaku utrwalając właściwą formę. Żelazka parowe nie są rewelacją, o wiele skuteczniejsze jest prasowanie ze spryskiwaczem i zimną wodą. Im zimniejsza woda tym gwałtowniej się rozpręża pod wpływem gorącego żelazka.
..wydaje mi się ze wzorowałeś się na moim filmiku i nie wypadało co skopiować w 100% a wiec jak materiał jest jest podwójny to zawsze prasujemy z strony zewnętrznej bo prasując od wewnętrznej strony na stronie zewnętrznej może powstać zagniot i przy niektórych materiałach ciężko jest go zaprasować Po drugie kołnierzyk należy przeprasować po linii zagięcia aby nie odstawał a po trzecie prasowanie przodów ,pleców zaczynamy od siebie aby wyprasowana cześć zwisała za deska ......
kręcicie takie profesjonalne filmy to może nakręcimy filmik z zawodów w prasowania cały kosz od skarpetek przez sukienki damskie bluzki z falbanami do poscieli
Ula Pedantula na swoim YT podrzuciła też ciekawy patent z prasowaniem kantów rękawów na zrolowanym ręczniku. Jak dla nas prasowanie rękawów już nigdy nie będzie takie samo! o_O
Okazało się że jednak potrafię prasować jak należy, ale własnie problemy sprawia że mam deskę do prasowania która nie jest odpowiednio szeroka. A co do żelazka, ja preferuję żelazka od których można odczepić kabel i co jakiś czas, umieszcza się go z powrotem do stacji dokującej. Wtedy podczas prasowania nic nam się nie pałęta i mamy większy zasięg.
Jeszcze jedna sprawa: jeśli koszula jest z popeliny (łatwo mnący się materiał), to przed prasowaniem należy ją delikatnie skropić i zwinąć. Pozostawić na kwadrans i dopiero zacząć prasowanie - znacznie łatwiej będzie doprowadzić ją do stanu idealnego. I nie ma tu znaczenia, czy mamy żelazko parowe, czy z duszą ;-)
Hmmm.. jak każdy 'rasowy' facet koszule i spodnie pracuję samodzielnie. Wiem więc jak to robić ;-) Popełnia Pan jeden błąd: kołnierzyk i mankiety prasuje się ZAWSZE od narożnika do środka. Dzięki temu zapobiega się zaprasowaniu małych fałdek, które są nieuniknione nawet w dobrej jakości koszulach.
Jak myślicie, dlaczego producenci zalecają używanie "kranówki" lub mieszanki kranówki i destylowanej do żelazek? Czyżby chcieli, aby nasze żelazka szybciej zalegały kamieniem i się psuły? Co wy o tym myślicie?
właśnie, nie polecam wlewać wody z kranu, bo nawet z demineralizowanej potrafi się wytrącić drobny osad i zatkać dysze... wiem z własnego doświadczenia.
mąż musi to zobaczyć :) jeździ w delegacje, kupiłam mu nawet z ariete takie mniejsze żelazko z myślą że będzie prasował ale jakoś on tego nie lubi, więc teraz nie będzie miał wyjścia :D
Kiedy wiązanie krawatów? :D Jak widzę filmy z tymi trikami na "pętelki" to mi, aż oczy krwawią i robi się smutno, że nikt nie potrafi pokazać porządnie, jasno i klarownie jak zawiązać krawat (co przecież nie jest w cale trudne).
Ja też, jak patrzę na filmy o wiązaniu krawatów na polskim RUclips to płakać i śmiać mi się chce. Tak się składa, że już konkretnie planuję taki film. Powinien być na początku grudnia, bo chcę zdążyć z nim przed świętami.
ja prasuję dokładnie w odwrotnej kolejności. twoja koszula to chyba jakaś ultara-niegniecąca. z niektórymi idzie gładko, a z niektórymi jak po grudzie. liczyłem, że na te trudniejsze dasz jakies rady... ;/
Prawda jest taka że każdy powinien umieć to robić, a dzisiaj już nie może być wymówek, złe żelazko, zła koszula, bo wszystko jest na wyciągnięcie ręki www2.braunhousehold.com/pl-pl/jak-dbac-o-ubrania/jak-prasowa-koszul
Ciekawie to wygląda, gdy się patrzy , gdy ktoś inny prasuje. Widzę, że te zasady prasowania koszul pokrywają się z poradnikiem, jaki ostatnio czytałam www2.braunhousehold.com/pl-pl/jak-dbac-o-ubrania/jak-prasowa-koszul Ja zawsze robiłam to po swojemu, ale odkąd mam nowe żelazko parowe postanowiłam się podszkolić. No i widzę, że popełniałam kilka błędów.
Myślę ze koszule powinno prasować na lewej stronie - prasując prawa stronę ta lubi "zabłyszczeć " od żelazka . Jeśli prasujemy np. spodnie z kantem , z oczywistych względów nie da się ich prasować na lewej stronie . Miedzy spodnie a żelazko podkładamy bawełniana szmatkę . Jakie jest pana zdanie na ten temat ?
Zgadzam się w 100%. O ile w przypadku białych koszul z dobrego materiału tego nie widać, to już przy ciemniejszych i kolorowych wzorach problem z czasem się pojawia. Dlatego ja zawsze piorę na lewej (zapobiega mechaceniu materiału) i prasuję na lewej (zapobiega błyszczeniu/wytarciu/zbiciu). Podobnie jak w filmiku na prawej prasuję tylko elementy dwuwarstwowe, najlepiej przez dodatkowy materiał.
@@wiktorbabiarz6758 Ciemne tkaniny gdy nie są osłonięte szmatką lub specjalną podkładką w czasie prasowania, szczególnie na szwach dostają połysku, no i klops, jest trudne do usunięcia, lub nie do usunięcia, gorzej jak plamę.
+happysaad Jak najbardziej, jest to ważne w naszym klimacie. Chodzi o to, że w sezonie jesienno-zimo-wiosennym powinno się nosić bawełniane podkoszulki bezpośrednio przylegające do ciała. Mężczyźni pocą się na plecach (wystarczy zwykły chód) i choroba gotowa. Pod koszulę zakładamy dobrej jakości bawełnianą, obcisłą podkoszulkę na ramiączkach. Obcisła dlatego właśnie aby się nie fałdowała pod koszulą. Koniecznie sprawdzajcie czy są produkcji polskiej. Te z Chin i Turcji się nie nadają. Koszulki takie zalecam również wszystkim którzy pocą się bardziej. Mokre plamy na koszuli nie wyglądają estetycznie.
ja umiem prasować, prasuje tak jak w filmiku, ale... dalej jest pogięta! nie kumam o co chodzi zawyżam temperaturę w żelazku, prasuje wszystko jeszcze raz dokładnie, niby ok, zakładam i co? POGIĘTA! do trzech razy sztuka, prasuje, i co? Pogięta. Jeb w kulkę i do szafy.
A czy koszula powinna być sucha, cz nieco wilgotna? Ja płacę ok. 12 PLN za prasowanie jednej sztuki, przy moich zarobkach , to nie boli, wolałbym jednak być samodzielny w tym temacie.
Może koszule są za bardzo wysuszone? Spróbuj przed przed prasowaniem lekko koszule skropić czystą wodą i włożyć do foliowego worka by wilgoć równomiernie rozprzestrzeniła się po koszuli. Sprawdź też skład materiału z którego jest uszyta, gdy nie ma 100% bawełny tylko domieszkę innego materiału należy temperaturę obniżyć by się koszula nie przykleiła do żelazka czyli spaliła. Po następnych próbach oswoisz się z żelazkiem, deską i całą tą sytuacją związaną z prasowaniem. Możesz poćwiczyć na prostszych częściach garderoby, np tiszerty, polówki lub koszule flanelowe by nabrać wprawy ; żelazko, deska, kabel, oświetlenie itp. Wykonaj prasowania wcześniej w czasie nie powiązanym z szykowaniem się do wyjścia na ważną okazję. Nie zrażaj się, poćwicz, na pewno Ci to zaowocuje a ja życzę powodzenia. Mężczyzna powinien to umieć robić nawet jak nie musi. Kiedyś ze śmiechem na ustach słuchałam opowieści faceta, który w hotelu próbował sobie przyszyć igłą odpruty guzik od koszuli, istna mordęga a to takie proste.
Broda powróciła czy to filmik nagrany wcześniej? Jeśli to pierwsze to czy można się spodziewać filmu jak wyznaczać "linię" brody? Był jeden o skracaniu ja jednak mam problem z wyznaczeniem linii na szyi i po bokach aby zarost wyglądał schludnie a nie jak u menela. pozdrawiam.
O tej linii chyba już pisałem/mówiłem przy okazji przycinania brody. Nie ma tu większej filozofii. Po prostu golę miejsca rzadkie, starając się zrobić to w miarę symetrycznie. Natomiast jeśli chodzi w ogóle o bryłę brody, to obecnie jej nie przycinałem. Jest po prostu dobrze uczesana.
Gościu, nic nie zrozumiałem. Próbuje pierwszy raz w życiu uprasować koszulę i nie rozumiem połowy pojęć których używasz. Co to jest ZAPRASOWANIE? Rozprasowanie, o czym ty nawijasz? i czemu tak szybko ?
Panie Jacku, przeoczyłem Pańskie pytanie na wczorajszej transmisji. Mam nadzieję, że trafi Pan na nią tutaj: "Jak zwracać się do dr hab.? Docent? Adiunkt?" - standardowo będzie to Doktorze, Pani Doktor, ale jeśli na uczelni pełni funkcję profesora to Profesorze. Mam wrażenie, że nie używa się za bardzo zwrotów "docent" i "adiunkt". Może jednak być tak, że na jakiejś uczelni lub kategorii uczelni (np politechnikach, z którymi nie miałem zbytnio do czynienia) będą panowały inne zwyczaje. Trzeba by zwracać uwagę czy inni nie postępują odmiennie, a zawsze można też zainteresowanego zapytać.
raf sob Bardzo dobry system, jeśli ma się gdzieś na stałe rozłożoną deskę. Gorzej, jeśli trzeba ją z jakiegoś kąta wyciągać i rozkładać się na środku salonu.
Ja prasuję wszystkie rzeczy domowników i zajmuje to dobre 2 lub 3 godziny. Wtedy zakładam słuchawki na uszy i słucham ulubionej muzyki bądź nadrabiam zaległości w jeszcze nie poznanej. Polecam.
wy też spieszycie się na imprezę, gdy on tyle gada?
Tak :P
X D D D dokładnie
xD rel
Haha prawda
Marnie Ci poszło
2:40 jak by ktoś czekał
Dzięki
hahahaha dzięki :D
Dzięki, już mnie to irytowało
Już miałem przestać oglądać. Dzięki.
Dzięki mordo
W końcu porządnie i szybko wypracowałem koszulę... dziękuję za ten film!
Powiem Ci kolego, że super filmik :) trochę się nauczyłem, dzięki!
+Łukasz Wons dzięki!
jest też sporo porad w necie www2.braunhousehold.com/pl-pl/jak-dbac-o-ubrania/jak-prasowa-koszul
tak długo czekałem na porządny poradnik tego typu. Dziękuję bardzo. Świetna robota.
Wiem, za długo się z tym ociągałem. Trochę pomogło mi trafienie na dobre żelazko.
Chłopie, życie mi uratowałeś! Wielkie dzięki, w końcu nauczyłem się prasować te cholerne koszule 😁
10:15 "Tak się składa, że mam taki jeden generator." Strasznie mnie rozbawił ten fragment :D Fajny poradnik, dzięki.
Wyborny poradnik milordzie !
Słyszałem jak mi rosną włosy na klacie w czasie prasowania.
Prasowanie na najwyższym poziomie :)
Uwielbiam prasować koszule, a teraz będę to robił lepiej, dzięki za praktyczny instruktaż :)
Cieszę się, że mogłem pomóc!
No proszę, czyli nie tylko ja jestem tak "specyficzny" ;-). Kciuk w górę na poparcie komentarza!
Dziękuję Panu bardzo za ten film :) w końcu prasowanie koszuli przestało być dla mnie czarną magią :) Pozdrawiam serdecznie!
Po 4 minutach filmu przypomniałem sobie, że nie mam deski
wielkie dzięki - zastosowałem się do Twoich wskazówek i w końcu prasowanie koszuli nie jest czarną magią i rzeczywiście można przy nim psychicznie odpocząć.
Prasuje sobie koszule sam bo lubię w nich chodzić. Kolejność prasowania to był mój problem bo uczyłem się sam. Fajnie dzięki
No, wreszcie doczekalam się osoby, która prasując koszulę nie zrobiła kantów na rękawach, brawo...
Niestety, jeszcze jakiś czas temu, kładąc rękawy na desce i jadąc bezwolnie żelazkiem po rękawie tworzyły się kanty (dlatego zacząłem używać rękawnika ale ponieważ korzystanie z niego było niewygodne zarzuciłem pomysł) ale to już na szczęście przeszłość.
@@ironbutcher2421 bardzo fajne rozwiązanie, parownica też fajnie sie sprawdza, ja mam z ariete swoją i super sie nia pracuje
@@alicjabuchan8045 no i kantów nie zrobisz :D
też nigdy nie robię. ale ja prasuję parownicą z laurastar :D
Prasowałem dotychczas elementy koszuli w innej kolejności. Dzięki Tobie będę teraz bardziej profesjonalny :D
świetny kanał !!!
+Malgorzata Anna Konarzewska dziękuję!
Chciałem się dowiedzieć jak prasować koszulę, a się okazało, że robię to w tej sam sposób 😅
Pierwszy od baaardzo dawna dobry poradnik który się może przydać i pasuje do tego kanału
Czasem mi się uda trafić :)
5:05 Ano właśnie...na to (prasowanie rękawów) czekałem bo jest dla mnie chyba najbardziej problematyczne. Teraz już nie ale kiedyś zdarzało mi się tak prasować rękaw do samego dołu i góry, że był niemal płaski. Kiedyś próbowałem używać do tego rękawnika (właśnie by nie zaprasować na gładko) ale jak się okazało był niewygodny w użytkowaniu i nie pomagał.
Przyznaję, że moja kolejność jest nieco inna (najpierw kołnierzyk, potem rękawy, potem kark i plecy a wreszcie na końcu oba przody). Jest w tym w ogóle jakaś kolejność czy to sprawa dowolna. A...prasuję sam bo uważam to za punkt honoru a poza tym jakoś sprawia mi to przyjemność...choć jestem takim perfekcjonistą, że to ja się nie nazłoszczę pod nosem jak coś nie wyjdzie to tylko ja wiem ;-). Zauważyłem ciekawą rzecz, że nie używasz żadnego zraszacza...z konkretnego powodu? Pytam bo nie wiem dlaczego ale mnie się dziwnie wydaje, że taka spryskana lepiej się prasuje?
Bardzo fajny film Łukasz. Super :)
+Karolina kaaalka dzięki!
Spoko kanał - poleciłem swoim znajomym, jak i również sam korzystam z Twoich "technik".
Wielkie dzięki ! - to działa !
Pozdrawiam serdecznie ! ;)
X
+craig999pl Dzięki!
Ja tam bardzo lubię prasować. Moja Ciocia nauczyła mnie i od razu to polubiłem. Choć się upaliłem w rękę, ale to mi nie przeszkodziło ;) Do dziś lubię poprasować.
Chyba pierwszy raz mam przyjemność oglądać prasującego mężczyznę. :)
Na prawdę? To takich mężczyzn jest tak mało?
Dzięki za film. Byłem bardzo ciekaw co nagrasz o prasowaniu. Jako że prasuje koszule od wielu lat, to po tych latach doszedłem do bardzo podobnej techniki jaką zaprezentowałeś. Jeśli ktoś ma wątpliwości, to potwierdzam, że jeśli chcemy szybko i w miarę dobrze wyprasować koszulę to technika w filmie jest bardzo dobra.
Wspominasz o tym na końcu filmu o spryskiwaczu. Moim zdaniem jest to gadżet niezbędny do prasowania koszul, zwłaszcza że kosztuje grosze. Można korzystać zamiennie z pary lub spryskiwacza w żelazku, ale mi to jakoś nie odpowiada.
Dodałbym zdanie o temperaturze żelazka. Ja na początku prasowałem koszule zazwyczaj w maksymalnej temperaturze żelazka (myślałem, że to znacząco przyśpiesza prasowanie). Jest to błąd, gdyż żelazko nie musi być rozgrzane do czerwoności żeby dobrze prasować, a dodatkowo trzeba koniecznie brać pod uwagę jaki materiał się prasuje.
Ale firm bardzo dobry :)
+MikFrey dziękuję!
Polecam do prasowania rękawów używać deski do rękawów. Wtedy nawet jeżeli przez przypadek zrobi się kant na rękawie łatwo go rozprasować. Dodatkowo metoda pokazana na filmie powoduje, że pozostaje mały (mniej niż 1 cm) pasek, który nie jest gładki. Można się bawić w przesuwanie materiału, ale jest to dość mocno kłopotliwe i łatwo pognieść inne elementy.
Super tutorial, chciałoby się powiedzieć "zajebisty", ale gentelmani tak nie mówią :D Szkoda, że nie znałem tego sposobu wcześniej ;)
Miałam nadzieję na jakiś magiczny sposób, a tu nic :( Nienawidzę prasować męskich koszul. Żeby tak ojciec chociaż raz podziękował, to może szło by łatwiej...
Dziękuję za twojego ojca, mam nadzieję, że teraz będzie ci szło lepiej.
No w końcu. Zawsze mam problemy z prasowaniem
Mam nadzieję, że szybko się skończą.
Nom. Zaopatrzony jestem nawet w bezprzewodowe żelazko także super :>
*****
Ciekawe, nie wiedziałem, że takie są.
Stoi taki na podstawce i sobie można ściągać taką blokadą. Klik i mamy bezprzewodowe. Naprawdę wygodna sprawa :)
w pionie najlepiej i to na wieszaku przy użyciu generatora pary od laurastar, super to leci :)
Ziom, zajebiscie wytłumaczyłes, pozdro👍
Poradnik dla studenta :D
Zwykle żelazko z opcją pary posiada dodatkowy przycisk na ręczne uwalnianie pary. Zamiast inwestować w parownice czy zaparować łazienkę i marnować wodę - wystarczy zawiesić koszulę na wieszaku i żelazkiem manualnie uwolnić parę w jej kierunku.
Dzięki, pomocny filmik
Bardzo dobry filmik instruktażowy! W końcu udało mi się dobrze wyprasować koszulę. Wielkie dzięki Panie Łukaszu. Pozdrawiam
+D H Świetnie!
Dzięki :)
Czy koszulę prasować po praniu przed włożeniem do szafy czy dopiero bezpośrednio przed założeniem?
ja zazwyczaj prasuję po praniu, a przed założeniem przeciągam parownicą, to dobra opcja, parownicą jest baardzo szybko, także warto w nią zainwestować
@@karolinakulek4732 ja mam z ariete taką parownice i tez mi się podoba :)
@@alicjabuchan8045 fajna sprawa, wydaje mi się, ze to bardzo ułatwia sprawę i możliwość oszczędzenia czasu i nerwów :)
Świetny filmik, dzięki ;) Jak będziecie robić filmik o wiązaniu krawata, to prosiłbym umieścić w nim mój ulubiony sposób, tzw. Węzeł Pratta.
Dzięki! Film o wiązaniu krawata teoretycznie powinien być gotowy na przyszły tydzień, ale nie wiem czy się z tym wyrobię. Niemniej niestety nie będzie w nim Pratta.
Kiedyś zastanawiałam się, jakie żelazko wybrać, a tu proszę, wystarczy odpowiednia technika :) Wprawdzie na swój sprzęt nie narzekam (żelazko Braun), ale dobrze wiedzieć, że zawsze można to robić inaczej :)
Nie lepiej zacząć - przy Twoim układzie - od drugiego frontu? Wtedy przekładając koszule kabel "jeździ" po części jeszcze nie wypracowanej 😉
Wielkie dzięki za schemat prasowania, bardzo pomógł usprawnić przygotowania do pracy 😉
+Piotr Siedlak ten kabel w praktyce nie jest problemem.
Wszystko ok, ale moja praktyka pokazuje mi, że lepiej jest zaczynać od rękawów, ponieważ manipulowanie nimi miętosi resztę, poza tym ok, ale konczymy na kołnierzyku, który jeszcze gorący układamy na wieszaku utrwalając właściwą formę.
Żelazka parowe nie są rewelacją, o wiele skuteczniejsze jest prasowanie ze spryskiwaczem i zimną wodą. Im zimniejsza woda tym gwałtowniej się rozpręża pod wpływem gorącego żelazka.
Stary pierwsza koszule wyprasowalem z tym filmikem. Tylko jakbyś mógł powiedzieć kiedy parę używać, jak ustawiasz Żelazko. Dzięki za porady :=)
..wydaje mi się ze wzorowałeś się na moim filmiku i nie wypadało co skopiować w 100% a wiec jak materiał jest jest podwójny to zawsze prasujemy z strony zewnętrznej bo prasując od wewnętrznej strony na stronie zewnętrznej może powstać zagniot i przy niektórych materiałach ciężko jest go zaprasować Po drugie kołnierzyk należy przeprasować po linii zagięcia aby nie odstawał a po trzecie prasowanie przodów ,pleców zaczynamy od siebie aby wyprasowana cześć zwisała za deska ......
piotr frai hmm, w takim razie proponuję rozważyć opcję, że jednak się nie wzorowałem.
może sie mylę jeżeli tak to przepraszam -ale mam wrażenia ze założyliscie konto Gentlemanów podpatrujecie tematy i opracowujecie własne wydanie
piotr frai
Tak, dokładnie tak robimy w naszej redakcji. ;)
kręcicie takie profesjonalne filmy to może nakręcimy filmik z zawodów w prasowania cały kosz od skarpetek przez sukienki damskie bluzki z falbanami do poscieli
świetną masz koszulę na sobie
Dziękuję! To jedna z moich ulubionych.
Czas Gentlemanów Nie dziwię się :)
Prawda to!
Ula Pedantula na swoim YT podrzuciła też ciekawy patent z prasowaniem kantów rękawów na zrolowanym ręczniku. Jak dla nas prasowanie rękawów już nigdy nie będzie takie samo! o_O
dzieki ahmed
Okazało się że jednak potrafię prasować jak należy, ale własnie problemy sprawia że mam deskę do prasowania która nie jest odpowiednio szeroka.
A co do żelazka, ja preferuję żelazka od których można odczepić kabel i co jakiś czas, umieszcza się go z powrotem do stacji dokującej. Wtedy podczas prasowania nic nam się nie pałęta i mamy większy zasięg.
Nigdy takim żelazkiem nie prasowałem, ale już zazdroszczę!
A czarna koszula? Co zrobić z białymi śladami na szwach i kołnierzu?
Jeszcze jedna sprawa: jeśli koszula jest z popeliny (łatwo mnący się materiał), to przed prasowaniem należy ją delikatnie skropić i zwinąć. Pozostawić na kwadrans i dopiero zacząć prasowanie - znacznie łatwiej będzie doprowadzić ją do stanu idealnego. I nie ma tu znaczenia, czy mamy żelazko parowe, czy z duszą ;-)
+X3ABnew Wspominałem o tym w tym filmie: ruclips.net/video/D464OKX-SwU/видео.html
a jak z prasowaniem parą? takimi urządzeniami jak z laurastar są generatory pary?
DZIĘKUJĘ :)
Hmmm.. jak każdy 'rasowy' facet koszule i spodnie pracuję samodzielnie. Wiem więc jak to robić ;-) Popełnia Pan jeden błąd: kołnierzyk i mankiety prasuje się ZAWSZE od narożnika do środka. Dzięki temu zapobiega się zaprasowaniu małych fałdek, które są nieuniknione nawet w dobrej jakości koszulach.
+X3ABnew Robiłem i tak, ale obecnie mniej przykładam do tego wagę. Po prostu uważam i zagnieceń nie ma.
Też na to zwróciłam uwagę, lepiej od narożników.
Laurastar - najlepsze generatory pary. Prasuję tylko moim jedynym
Jaka temperatura żelazka powinna być
Jak myślicie, dlaczego producenci zalecają używanie "kranówki" lub mieszanki kranówki i destylowanej do żelazek? Czyżby chcieli, aby nasze żelazka szybciej zalegały kamieniem i się psuły? Co wy o tym myślicie?
właśnie, nie polecam wlewać wody z kranu, bo nawet z demineralizowanej potrafi się wytrącić drobny osad i zatkać dysze... wiem z własnego doświadczenia.
mąż musi to zobaczyć :) jeździ w delegacje, kupiłam mu nawet z ariete takie mniejsze żelazko z myślą że będzie prasował ale jakoś on tego nie lubi, więc teraz nie będzie miał wyjścia :D
Dziękuję
ja używam parownicy z ariete. nienawidzę prasowania żelazkiem.
Super !
Kiedy wiązanie krawatów? :D Jak widzę filmy z tymi trikami na "pętelki" to mi, aż oczy krwawią i robi się smutno, że nikt nie potrafi pokazać porządnie, jasno i klarownie jak zawiązać krawat (co przecież nie jest w cale trudne).
Ja też, jak patrzę na filmy o wiązaniu krawatów na polskim RUclips to płakać i śmiać mi się chce. Tak się składa, że już konkretnie planuję taki film. Powinien być na początku grudnia, bo chcę zdążyć z nim przed świętami.
@@LukaszKielban Aż muszę poszukać...po 5 latach ;-).
2:40 zaczyna!
ja prasuję dokładnie w odwrotnej kolejności.
twoja koszula to chyba jakaś ultara-niegniecąca. z niektórymi idzie gładko, a z niektórymi jak po grudzie. liczyłem, że na te trudniejsze dasz jakies rady... ;/
Najpierw zaczyna się od szwów na bokach i rękawy też zaczynamy od nich
Fajny filmik. Szkoda tylko, że ta koszula mało wymięta była na początku bo wygląda łatwo ;)
laurastar ma moim zdaniem najlepsze generatory pary
czy trzeba cokolwiek prasować przez szmatkę?
@Czas Gentelmanów, czy lepiej jest taką wyprasowaną koszulę przechowywać parę dni na wieszaku w szafie czy raczej poskładać w kwadrat i dać na półkę?
Sprawdź generator pary od Laurastar, mój numer jeden!
podniecałam się generatorem pary , a teraz używam go tylko do pościeli. Albo i nie ...
Prawda jest taka że każdy powinien umieć to robić, a dzisiaj już nie może być wymówek, złe żelazko, zła koszula, bo wszystko jest na wyciągnięcie ręki www2.braunhousehold.com/pl-pl/jak-dbac-o-ubrania/jak-prasowa-koszul
Ciekawie to wygląda, gdy się patrzy , gdy ktoś inny prasuje. Widzę, że te zasady prasowania koszul pokrywają się z poradnikiem, jaki ostatnio czytałam www2.braunhousehold.com/pl-pl/jak-dbac-o-ubrania/jak-prasowa-koszul Ja zawsze robiłam to po swojemu, ale odkąd mam nowe żelazko parowe postanowiłam się podszkolić. No i widzę, że popełniałam kilka błędów.
Myślę ze koszule powinno prasować na lewej stronie - prasując prawa stronę ta lubi "zabłyszczeć " od żelazka . Jeśli prasujemy np. spodnie z kantem , z oczywistych względów nie da się ich prasować na lewej stronie . Miedzy spodnie a żelazko podkładamy bawełniana szmatkę . Jakie jest pana zdanie na ten temat ?
Zgadzam się w 100%. O ile w przypadku białych koszul z dobrego materiału tego nie widać, to już przy ciemniejszych i kolorowych wzorach problem z czasem się pojawia. Dlatego ja zawsze piorę na lewej (zapobiega mechaceniu materiału) i prasuję na lewej (zapobiega błyszczeniu/wytarciu/zbiciu). Podobnie jak w filmiku na prawej prasuję tylko elementy dwuwarstwowe, najlepiej przez dodatkowy materiał.
W jakim sensie "zabłyszczeć"?
Złapie połysk
@@MrCombic No to powstał jeszcze większy mętlik w głowie tych, którzy dopiero próbują się nauczyć prasować.
@@wiktorbabiarz6758 Ciemne tkaniny gdy nie są osłonięte szmatką lub specjalną podkładką w czasie prasowania, szczególnie na szwach dostają połysku, no i klops, jest trudne do usunięcia, lub nie do usunięcia, gorzej jak plamę.
Warto!
no to tempo 0,5 i można prasować :P
start 2:40
Perfekcyjnie wyprasowana koszula (na autorze ofkors) ;)
Czy pod koszule elegancką ubierać coś pod nią
Czy po prostu na gołą klatkę piersiową ?
Pozdrawiam :)
+happysaad Prosto na klatkę piersiową. Dlatego tak ważna jest dobrej jakości tkanina, która nie będzie drażniła skóry.
+Czas Gentlemanów mam z dobrej tkaniny 100% bawełny z wloczanki, wiec chyba dobra marka ;)
+happysaad Tak, dobra.
+happysaad bosze cos pod koszule??? mamy 2016 rok a nie 1980 !! podkoszulka pod koszula cos okropnego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
+happysaad
Jak najbardziej, jest to ważne w naszym klimacie. Chodzi o to, że w sezonie jesienno-zimo-wiosennym powinno się nosić bawełniane podkoszulki bezpośrednio przylegające do ciała. Mężczyźni pocą się na plecach (wystarczy zwykły chód) i choroba gotowa. Pod koszulę zakładamy dobrej jakości bawełnianą, obcisłą podkoszulkę na ramiączkach. Obcisła dlatego właśnie aby się nie fałdowała pod koszulą. Koniecznie sprawdzajcie czy są produkcji polskiej. Te z Chin i Turcji się nie nadają.
Koszulki takie zalecam również wszystkim którzy pocą się bardziej. Mokre plamy na koszuli nie wyglądają estetycznie.
Dla mnie najlepszy jest Laurastar. Ich generator pary to strzał w dziesiątkę
super
ja umiem prasować, prasuje tak jak w filmiku, ale... dalej jest pogięta! nie kumam o co chodzi zawyżam temperaturę w żelazku, prasuje wszystko jeszcze raz dokładnie, niby ok, zakładam i co? POGIĘTA! do trzech razy sztuka, prasuje, i co? Pogięta. Jeb w kulkę i do szafy.
Witam. Co to za koszula, którą prasujesz? Model, marka? Pozdrawiam
+Angelika Małecka To Lambert.
Panowie stanie się coś jeśli będę prasował na ręczniku/materiałowej podkładce pod myszkę? Nie Posiadam deski do prasowania niestety XD
Żelazko też niczego sobie ;))
Czyli pleców się nie prasuje?
skąd taki wniosek?
Czas Gentlemanów ponieważ wyprasowal Pan tylko kolnierzyk, rękawy i przód na filmiku.
@@yowojtas Też mi się z początku tak wydawało jednak jak się przyjrzałem raz jeszcze to od ~ 7:01 widać prasowanie pleców.
@@ironbutcher2421 faktycznie. Dzieki!
A czy koszula powinna być sucha, cz nieco wilgotna? Ja płacę ok. 12 PLN za prasowanie jednej sztuki, przy moich zarobkach , to nie boli, wolałbym jednak być samodzielny w tym temacie.
Nieco wilgotna, w każdym bądź razie nie wysuszona na pieprz.
Zostaniesz moim mężem? 😂
Tak a potem zrobimy sobie dzieci
Jak w Polsce nakręca Walking Dead, to Pan będzie Rick'iem. ;)
Fajny poradnik, niestety mi g...o dał, bo nigdy tego nie umiałem i nawet po kilkukrotnym obejrzeniu dalej nie umiem, każdy raz to istna katorga
Może koszule są za bardzo wysuszone? Spróbuj przed przed prasowaniem lekko koszule skropić czystą wodą i włożyć do foliowego worka by wilgoć równomiernie rozprzestrzeniła się po koszuli. Sprawdź też skład materiału z którego jest uszyta, gdy nie ma 100% bawełny tylko domieszkę innego materiału należy temperaturę obniżyć by się koszula nie przykleiła do żelazka czyli spaliła. Po następnych próbach oswoisz się z żelazkiem, deską i całą tą sytuacją związaną z prasowaniem. Możesz poćwiczyć na prostszych częściach garderoby, np tiszerty, polówki lub koszule flanelowe by nabrać wprawy ; żelazko, deska, kabel, oświetlenie itp. Wykonaj prasowania wcześniej w czasie nie powiązanym z szykowaniem się do wyjścia na ważną okazję. Nie zrażaj się, poćwicz, na pewno Ci to zaowocuje a ja życzę powodzenia. Mężczyzna powinien to umieć robić nawet jak nie musi.
Kiedyś ze śmiechem na ustach słuchałam opowieści faceta, który w hotelu próbował sobie przyszyć igłą odpruty guzik od koszuli, istna mordęga a to takie proste.
Broda powróciła czy to filmik nagrany wcześniej? Jeśli to pierwsze to czy można się spodziewać filmu jak wyznaczać "linię" brody? Był jeden o skracaniu ja jednak mam problem z wyznaczeniem linii na szyi i po bokach aby zarost wyglądał schludnie a nie jak u menela.
pozdrawiam.
O tej linii chyba już pisałem/mówiłem przy okazji przycinania brody. Nie ma tu większej filozofii. Po prostu golę miejsca rzadkie, starając się zrobić to w miarę symetrycznie.
Natomiast jeśli chodzi w ogóle o bryłę brody, to obecnie jej nie przycinałem. Jest po prostu dobrze uczesana.
wydaje mi sie ze kasz za duze rekawy
Gościu, nic nie zrozumiałem. Próbuje pierwszy raz w życiu uprasować koszulę i nie rozumiem połowy pojęć których używasz. Co to jest ZAPRASOWANIE? Rozprasowanie, o czym ty nawijasz? i czemu tak szybko ?
broda nie pomaga
Kogo opuściła kobieta łapka w górę :)
wilku Ja dzis swoja zgolilem, Żona sie ucieszyła :)
Cały czas czekałem jak zaprasować kołnierzyk... :( Nie doczekałem się...
Panie Jacku, przeoczyłem Pańskie pytanie na wczorajszej transmisji. Mam nadzieję, że trafi Pan na nią tutaj:
"Jak zwracać się do dr hab.? Docent? Adiunkt?" - standardowo będzie to Doktorze, Pani Doktor, ale jeśli na uczelni pełni funkcję profesora to Profesorze. Mam wrażenie, że nie używa się za bardzo zwrotów "docent" i "adiunkt". Może jednak być tak, że na jakiejś uczelni lub kategorii uczelni (np politechnikach, z którymi nie miałem zbytnio do czynienia) będą panowały inne zwyczaje. Trzeba by zwracać uwagę czy inni nie postępują odmiennie, a zawsze można też zainteresowanego zapytać.
@@LukaszKielban Rozumiem, dziękuję :)
Już 40 minut prasuje a ona nadal ma zagięcia. Idzie się wkurwić
Pog byczku
Film o nauce chodzenia prosimy.
potrzebuje sie nauczyc do pracy :D
parownica ż jets dobrym wyborem, ariete ma fajną, szybko można coś uprasować i nie potrzebujesz męczyć się z żelazkiem
@@krzysztofrybski1817 mielismy parownice tez, ale czasem spodnie nie szlo tym zrobic.
Za dużo gada na początku o schludności poszanowaniu kogoś tam i tak dalej.To część zbędna.
Sam prasuję swoje koszule , ale do przyjemnych rzeczy ta czynność nie należy
Jeśli o mnie chodzi
Jak się nazbiera, to po godzinie prasowania też dochodzę do tego wniosku. Ale jeszcze do trzech/czterech koszul utrzymuję pozytywne nastawienie :)
Czas Gentlemanów Ja zawsze prasuję przed wyjściem tą koszulę w której mam iść
raf sob
Bardzo dobry system, jeśli ma się gdzieś na stałe rozłożoną deskę. Gorzej, jeśli trzeba ją z jakiegoś kąta wyciągać i rozkładać się na środku salonu.
Ja prasuję wszystkie rzeczy domowników i zajmuje to dobre 2 lub 3 godziny. Wtedy zakładam słuchawki na uszy i słucham ulubionej muzyki bądź nadrabiam zaległości w jeszcze nie poznanej. Polecam.
Masz fajną deskę do prasowania, ale koszula ci do gaci nie pasuje
no koszula to ok ale tak to większość na co dzień pracuje po prostu steamerem, raz dwa a kosztował 100 zł i mam spokój, Ariete firma
Prasuś
Ale Ty wszystko utrudniasz :P