Metrologia: Jak wybrać zasilacz? Liniowy czy impulsowy? +Pomiar parametrów.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 дек 2024

Комментарии • 111

  • @veciolupo
    @veciolupo Год назад +24

    Znalazłem mnóstwo pożytecznej informacji w tym filme. Prawdziwy skarb dla mnie, jak początkującego hobby-elektronika. Dziękuję Panie Doktorze Burnosie!

  • @sebastianstochmia5590
    @sebastianstochmia5590 Год назад +11

    Profesor z powołania. Dziękuję.

  • @Dan-oo1rj
    @Dan-oo1rj Год назад +7

    Drugi film - jak najbardziej!
    Warto pokazać możliwości programowania zasilacza oraz sterowanie z PC - samo gromadzenie i prezentacja "na żywo" krzywej poboru prądu może być bardzo pomocna/pouczająca nawet dla amatora!

  • @arturlipski4801
    @arturlipski4801 Год назад +2

    Odcinek jak zwykle świetny, jeśli chodzi o praktyczny sposób wykonywania pomiarów to odcinek jest jak najbardziej wskazany, a nawet konieczny. Pozdrawiam serdecznie.

  • @FandorinGames
    @FandorinGames 8 месяцев назад +3

    Dziękuję za ten materiał. Zaczynam swoją przygodę i kompletuję sprzęt aby przygoda z elektroniką była łatwa i przyjemna. Dzięki polecanym komponentom uniknę kosztownych inwestycji w nietrafiony sprzęt. Trochę późno się za to zabrałem ( bo za niedługo 40 na karku :)) ale jak to mówią nigdy nie jest za późno.

  • @P.S.yt_
    @P.S.yt_ Год назад +4

    Mialem cichą nadzieję, że w teście pojawi się zasilacz Korad. Jest duzo wygodniejszy w obsłudze niż zaprezentowane w porównaniu NDN i Wanptek, oraz posiada 5 banków pamięci do szybkiego przywołania zapisanych ustawień. Wg mnie jest to najlepszy wybór dla początkujących.
    Dziękuję za kolejny pouczający odcinek. Może gdyby niektórzy wykladowcy na Pańskiej uczelni brali z Pana przykład to ja i parę innych osób, z którymi miałem przyjemność studiować nie zrezygnowalibyśmy z dalszej edukacji.
    Pozdrawiam serdecznie.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад

      Dziękuję i pozdrawiam

    • @Dan-oo1rj
      @Dan-oo1rj Год назад +2

      "Mialem cichą nadzieję, że w teście pojawi się zasilacz Korad. Jest duzo wygodniejszy w obsłudze niż zaprezentowane w porównaniu NDN i Wanptek, oraz posiada 5 banków pamięci "
      - @P.S.: Korad produkuje kilkadzieisąt różnych zasilaczy, z różnymi metodami sterowania, z różnymi wielkościami pamięci itd :)
      Taki KC6403 byłby świetny!
      Albo KS6060! :D
      Nie da się pokazać ani wszystkich ani nawet typowych dla każdej linii danego producenta - za dużo tego! :)
      P.S. - ja mam liniowego Siglenta (SPD3303C) i sobie chwalę!

    • @P.S.yt_
      @P.S.yt_ Год назад +1

      Myślałem o podstawowych ka3005d lub ka3010d. Wg mnie najlepszy stosunek ceny do jakości.

    • @Dan-oo1rj
      @Dan-oo1rj Год назад

      @@P.S.yt_ Tak, cenę ma dobrą - szczególnie obecnie w Gotroniku :) Ja jednak potrzebuję minimum 2 kanałów :)

  • @thebast2748
    @thebast2748 Год назад +3

    Jestem zwolennikiem osobnego filmu o którym Pan wspominal

  • @adamnowak3374
    @adamnowak3374 Год назад +2

    Panie docencie, piękny film, dziękujemy. Jedna uwaga: mówi Pan, że napięcie zasilające zasilacze ma stałą wartość, a w rzeczywistości napięcie zasilające zasilacze to napięcie sieciowe sieci energetycznej (napięcie przemienne 230V), które niestety stałej wartości nie ma, bo zmienia się cały czas w bardzo szerokim zakresie. Dlatego też zasilacze są budowane po to, aby napięcie wyjściowe było stabilizowane a więc niezależne od zmian prądu obciążenia i napięcia zasilającego. I druga mała uwaga, napięcie zasilające w Polsce ma wartość znamionową 230V, wcześniej 220V, a nie jak Pan wspomniał 240V. Oczywiście 240V może być i często będzie, bo jak wspomniałem, zmienność wartości napięcia sieciowego jest ogromna. Pozdrawiam!

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад +2

      Pozdrawiam, ale proszę nie docencie 🙂 co do napięcia sieci, to nie zmienia "szeroko" jakkolwiek się zmienia.

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 Год назад +4

      @@piotrburnos1004 Pan wybaczy, jestem starej daty, za moich czasów doktorzy habilitowani byli nazywani docentami :-)

  • @dw801science
    @dw801science Год назад +1

    Dziękować Dobrodzieju.

  • @ark_tech
    @ark_tech Год назад +2

    Świetny odcinek. Mam KD3005 trochę mądrzejszy od tego czarnego, po regulacji pradu bez obciążenia przez chwilę wyswietla nastawioną wartość. Do moich potrzeb wystarcza potrzebuje cc cv głównie do ładowania akumulatorów, wiec szumy czy długie czasy mi nie przeszkadzają. Za to wentylator buczący zaraz po włączeniu strasznie mnie irytował. Dolozylem malego elektrolita i zasiliłem przez rezystor aby na zimnym pracowal praktycznie nie słyszalny. Równolegle do tego rezystora zwykły bimetalowy włacznik termiczny na 40 stopni przymocowany do radiatora. Warto wspomnieć o chlodzeniu bo w chinskich produkcjach oszczedza się na wszystkim, a czasem za kilka złotych można zmodyfikować i nie trzeba kupować o wiele droższych

  • @drboczek
    @drboczek Год назад +1

    Polecam początkującym niedrogiego Korada KA3005D, nie robiłem jakichś tam szczegółowych pomiarów, jedynie sprawdzałem kiedyś oscyloskopem czy nie ma skoków napięcia podczas włączania urządzenia i wyniki były dla mnie akceptowalne.

  • @konradchojnacki3865
    @konradchojnacki3865 Год назад

    Profesjonalne podejście do wydawałoby się prostego tematu a jednak szerokiego :D

  • @klodzko28
    @klodzko28 Год назад +7

    Szkoda że wcześniej nie informował Pan o tym teście, to podesłał bym zasilacz impulsowy riden rd6024, choć to raczej jest składak, niż zintegrowany kompletny zasilacz. Jednak w swojej klasie mógłby być również ciekawym obiektem do testów. Wg. Specyfikacji ma całkiem ciekawe parametry oraz przydatne funkcje.. 😉

    • @termitektermit7889
      @termitektermit7889 7 месяцев назад

      ten riden 6024W jest swietny w kategori cena/jakosc. Jeszcze jak ktos sobie dobry zasilacz zmontuje do neigo to juz w ogole bajka.

  • @Rafael-fw1xk
    @Rafael-fw1xk Год назад

    Widzę że istota tematu może mnie zainteresować. Narazie oglądam a ocenę zostawię na na koniec!!

  • @Wojtekeleser
    @Wojtekeleser Год назад +1

    Ja mam liniowy jakiegoś chińczyka yihua. Ogólnie jestem zadowolony. Jedynie to co przy nim robiłem to wymiana potencjometrów na trochę lepsze. Po tej kosmetycznej zmianie chodzi jak złoto. 30 V i max 5A. Do moich zastosowań sprawdza się bardzo dobrze.

  • @AdamMaszynotwor
    @AdamMaszynotwor Год назад +1

    Tak jak się spodziewałem świetny odcinek:)

  • @jacekmarek7833
    @jacekmarek7833 Год назад

    Ciekawy materiał, wart poszerzenia o techniki pomiaru szumów, tętnień itd. zasilaczy.
    Dla amatora zasilacz był/jest podstawowym elementem wyposażenia warsztatu - pierwszy zrobiony na MAA723… kiedy to było ;-) - obecnie dzięki Chińskim „braciom” mamy w czym wybierać i czasami po małej modyfikacji można zmajstrować coś ciekawego.
    Ostatnio testowałem „GOPHERT” NPS-1601 0-30V 0-5A. Impulsowy małe gabaryty i cena :-).
    Jeszcze raz dzięki za ciekawy materiał i proszę o więcej w/w temacie.
    Pozdrawiam: Jacek.

  • @michalp.1484
    @michalp.1484 Год назад +16

    mam nadzieję, że ten odcinek otwiera jedynie drzwi do nowej serii, bo potencjał co do treści jest ogromny a wystąpiły tylko zasilacze z dwóch skrajnych biegunów - z jednej strony pełne wad, najprostsze modele konstrukcji liniowej i impulsowej a z drugiej strony wypasiony Rigol niespotykany raczej w pracowniach amatorów hobbystów. Szkoda, że zabrakło jakiegoś zasilacza będącego sensownym kompromisem ceny i jakości. Mam nadzieję, że widzowie zapełnią tę lukę podsyłając do testów którąś z niedrogich chińskich konstrukcji zasilaczy 'programowalnych'.

  • @ness_uno
    @ness_uno Год назад +1

    Ach te zasilacze "laboratoryjne" ;) Jedne kosztują 2 stówki a inne 20 tys. Nie zhakowany DP832? - Szanuję ;) Świetna, merytoryczna (jak zawsze) robota!. Chętnie posłucham specjalisty tak o konfiguracji jak i metodologii przy takich badaniach. Mam sporo zasilaczy ,niektórym z nich przydało by się takie badanie i ewentualne spa ;) 😁

  • @Kris0725PL
    @Kris0725PL Год назад

    Swietny filmik...ogladam z zapartym tchem :) Czegos takiego brakowalo w kwestii zasilaczy. Wiecej filmikow o zasilaczach...:)

  • @piotrborowski4861
    @piotrborowski4861 Год назад +2

    Warto byłoby sprawdzić jak zmienia się przebieg po włączeniu dla większych napięć. Jeśli przy wyjściowym napięciu powiedzmy 20V overshoot też jest na poziomie 1.5V to nie ma tragedii. Gdyby było to jednak 100% napięcia wyjściowego, jak w zaprezentowanym przykładzie, to zdecydowanie przestawiam się na baterie ;-)

  • @ortotykaortotyka2110
    @ortotykaortotyka2110 Год назад

    Bardzo interesujący i ciekawy materiał.

  • @szymonradioswl6500
    @szymonradioswl6500 Месяц назад

    Pomiar szumów, tętnień oraz zastosowanie terminatora bardzo mnie ciekawi.
    Pozdrawiam.😃

  • @andy2297
    @andy2297 Год назад

    Oczywiście bardzo ciekawy odcinek. 👍

  • @NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE
    @NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE Год назад

    Oczywiście, że liniowy ale będzie drogo 👍.
    Dobry materiał 😁.

  • @grzegorzb34
    @grzegorzb34 Год назад

    Jeśli chodzi o wybór zasilacza to wszystko zależy do czego chcemy dany zasilacz wykorzystać. Jakie są nasze potrzeby, preferencje. Nie każdy potrzebuje zasilacza Rigol. Ja na ten przykład wykonałem sobie zasilacz na LM317, który do moich amatorskich potrzeb w zupełności wystarczy. Jedynie muszę dać lepszy potencjometr - wieloobrotowy. Mam też wykonany zasilacz wykorzystujący przetwornicę impulsową z regulacją prądu i napięcia. Nie prowadzę laboratorium elektronicznego czy metrologicznego i te zasilacze które mam w zupełności do moich potrzeb wystarczą.
    Tak jak napisałem na początku wpisu, są osoby, które zajmują się amatorsko elektroniką i zasilacza laboratoryjnego jakim jest zaprezentowany na filmie Rigol nie potrzebują.
    Jak ktoś potrzebuje lepszy zasilacz to niech się w taki zaopatrzy, jak najbardziej jestem za.
    Jeśli chodzi o wybór zasilacza to ja wolę zasilacz liniowy.
    Po za tym film super na najwyższym poziomie wiedzy.

  • @91az
    @91az Год назад

    W tańszych zasilaczach regulacja coarse i fine na potencjometrach daje dodatkowo w kość po ich lekkim zużyciu. Kilka razy udało mi się trącić ręką gałkę potencjometru i zmienić nastawę zasilanego układu. Impulsowy Riden przez chwilę rozwiązał ten problem, ale i tak wylądowałem na DP 832. Riden do dziś jakoś nie budzi mojego zaufania, biorę go coraz rzadziej na stół gdy potrzebuję więcej niż 30V i 5A.

  • @yeeezooo
    @yeeezooo Год назад +1

    Wiedzę trzeba posiadać i chatGPT nie zastąpi tego 😉 Bardzo fajnie wytłumaczone i pokazane. A co z odcinakami z DSP?

  • @niewierna22
    @niewierna22 Год назад

    W bardzo tanich zasilaczach impulsowych też można regulować ograniczenie prądowe bez zwierania wyjścia. Wanptek to akurat najgorszy szajs. Lepsze i bardzo tanie zasilacze impulsowe mają enkodery zamiast potencjometrów (Gophert, LongWei i wiele innych nazw).

  • @25jackuk
    @25jackuk Год назад

    Super kanał ake mam pewne wątpliwości czy porównywanie tanich zasilaczy z zasilaczem z dużo wyższej półki ma sens. Myśle ze Korad az tak bardzo by nie odstawał. 😊

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад

      To nie było porównanie zasilaczy. Ale na jakiś przykładach trzeba było pokazać cechy zasilaczy.

    • @25jackuk
      @25jackuk Год назад

      A może na podobieństwo testu milimetrów test zasilaczy? To było by ciekawe choć zdaję sobie sprawę ze to nie przyrząd pomiarowy, ale na kanale sa poruszane również inne tematy. Pozdrawiam.

  • @tomaszczerwan9262
    @tomaszczerwan9262 Год назад

    Rigola na warsztat !!!

  • @zdzisiek1979
    @zdzisiek1979 Год назад +1

    Swoją droga jestem ciekaw jak by w takich testach wypadł zasilacz z poprzedniej epoki jaki meratronik :)

  • @TomaszCzajka80
    @TomaszCzajka80 Месяц назад

    Świetny film, natomiast warto byłoby wspomnieć, że dobry zasilacz (chociażby ten Rigol) to koszt niestety 10-15 krotnie wyższy niż NDN czy Wanptek.

  • @bartmaster7043
    @bartmaster7043 Год назад

    Chętnie obejrzał bym odcinek o poprawnej konfiguracji do przy pomiarach zasilaczy

  • @zdzisiek1979
    @zdzisiek1979 Год назад +3

    A i zapomnieliśmy o teście diody LED :)

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад +1

      Zapomnieliśmy trochę świadomie... 😁

    • @Dan-oo1rj
      @Dan-oo1rj Год назад +2

      @@piotrburnos1004 Jednak pomiar szybkości regulacji natężenia prądu (a nie odłączenia prądu po przekroczeniu limitu) też mógłby być interesujący. Nie mamy w tedy do czynienia z e zwarciem i zejściem prądu "do zera", tylko do określonego poziomu.
      Wtedy możemy zobaczyć - jak szybko i czy bez przestrzelenia zasilacz dokonuje regulacji. A na drugim kanale oscyloskopu możemy obserwować napięcie i udowadniać prawo Ohma :D Jakże dobre użycie 2 kanałów w oscyloskopie! :D
      Jednak w tym przypadku albo zrzucamy się na sondę prądową do oscyloskopu albo na dobry rezystor pomiarowy dużej mocy, do pomiaru spadku napięcia :D

  • @krzysztofjaros7780
    @krzysztofjaros7780 Год назад

    Od lat mam Korada KA3005D, Działa od lat zaskakująco dobrze. Realnie, nie potrzebuję nawet zewnętrznego sterowania, które w przypadku tego urządzenia jest to możliwe, tyle że nie jest to żaden ze standardów.

  • @AdamWagemann
    @AdamWagemann Год назад +1

    Fajny materiał, ale to obciążenie z "antenkami" - hehe

  • @krzysztofchomicki6639
    @krzysztofchomicki6639 Год назад

    W ok. 50 minucie jest mowa o czasie reakcji odcięcia/ograniczenia prądowego. Mogę wiedzieć co faktycznie jest mierzone? Czy napięcie na rezystorze pomiarowym w szeregu ze zworą i to napięcie ma odzwierciedlać prąd w obwodzie? Na filmie bardziej mi to wygląda na pomiar napięcia na zworze, tą metodą raczej nie wybadamy szybkości reakcji jakichkolwiek obwodów zasilacza, co najwyżej jakości połączeń i to z jaką starannością robimy to zwarcie. Napięcie na takiej zworze będzie bliskie zeru, chyba, że ta nie kontaktuje - wtedy w trybie CC napięcie powinno odzwierciedlać ten niekontakt. Pozdrawiam.

  • @ukaszrutkowski8368
    @ukaszrutkowski8368 Год назад

    Bardzo proszę o film opisujący metodologię pomiarów zasilaczy. Jeśli jest to możliwe to proszę o wyjaśnienie konieczności ograniczenia pasma do 20 MHz. Wiem, że gros producentów to robi ale dlaczego? Tego już nie mogłem znaleźć. Zakładam, że chodzi o kwestie marketingowe. Szumy i tętnienia są mniejsze i ładniej się prezentują?

    • @adamn.9185
      @adamn.9185 Год назад +1

      Ograniczenie pasma oscyloskopu do 20MHz to działanie powodujące załączenie filtra dolnoprzepustowego. Stosuje się to po to, aby oscyloskop nie prezentował przebiegów wynikających z zakłóceń zewnętrznych i nie powodował prezentacji niepotrzebnych przebiegów lub artefaktów. Praktyczny przykład - w przypadku pomiarów parametrów zasilaczy DC raczej nie spodziewamy się przebiegów o wysokich (MHz) częstotliwościach, załączając takie ograniczenie oscyloskop nie będzie okraszał przebiegów nas interesujących dodatkowymi dziwnymi szpilkami czy oscylacjami indukowanymi w okablowaniu lub sondach pomiarowych.

  • @marcinwypych3706
    @marcinwypych3706 Год назад

    Trochę rozczarowany jestem tym "testem".
    Rigol to sprzęt za 2000zł
    NDN za 500zł
    Ten trzeci też jakieś podobne pieniądze do NDN.
    Porównanie tych zasilaczy przypomina mi bardzo porównanie: Toyoty Corolli lub Avensis z Kia Ceed lub Hyundai I20 i Teslą...

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад +2

      To nie jest porównanie zasilaczy tylko cech zasilaczy.

  • @MiloszPiotrowski
    @MiloszPiotrowski 9 месяцев назад

    W kontekscie odcinka o mocy biernej chcialbym zapytac o pobor mocy zsieci zasilajacej. Dla odbiorcy indywidualnego wolalbym aby moj zasilacz pobiieral moc bierną. Co by Pan radzil ? Który zasilacz wybrać? Proszę o prostą odpowiedź.Bez rozważań dlaczego JP Morgan wykończył Teslę czy moralność czy pieniądze? Czy monopoliści mają moralność? Bez tego. Zasilacz i jego pobor mocy z sieci : czynny i bierny: zwykle naukowe fakty. Bardzo proszę o prawdę. Dziękuję za pomoc

  • @krzysztofstepien6124
    @krzysztofstepien6124 Год назад

    Witam. Bardzo ciekawe zabawki i z pewnością drogie. Pracowałem w instytucie IMM i na stołach u Kolegów czasem stało nawet do dwudziestu sztuk takiego badziewia, a projektowanie elektroniki to tragedia. Standardowy zasilacz powinien posiadać: napięcia nieregulowane + - 3,3, 5, 12, 15 V do 5A, oraz regulowane + - 0 do 30 V do 3A minimum 3 pary, oraz mocy + - 0 do 60 V do 10 A dwie pary i + - 100 V jako źródła prądowe 0 do 1 A. Do tego możliwość łączenia szeregowego wybranych napięć, oraz załączania i wyłączania synchronicznego dowolnie wybranych napięć. Tu mamy 20 wyjść, a nie 3 i taki zasilacz kiedyś zbudowałem - prowadząc własną działalność w zakresie projektów. Do dziś pozostały mi jeszcze dwa niewykorzystane rdzenie E'I wraz z karkasami o przekroju 36 cm kwadratowych do podobnych zastosowań.

  • @jaceknasalski1422
    @jaceknasalski1422 Год назад

    Mam drobne uwagi do filmu. O napięciu w sieci energetycznej w Polsce już ktoś napisał, natomiast jeśli chodzi o użyty do pomiarów rezystor to aby w pełni wykorzystać jego moc znamionową przez dłuższy czas to trzeba go zamocować na naprawdę dużym radiatorze. 🙂 I na pewno warto zrobić film o pomiarach szumów i zakłóceń generowanych przez różne zasilacze. To nie jest prosta sprawa, trzeba uwzględnić bardzo szerokie pasmo pomiarowe nawet do kilkudziesięciu MHz.

    • @i.z.4614
      @i.z.4614 Год назад

      Nietrafiona uwaga odnośnie filmu. Przy tak krótkich pomiarach zmiany rezystancja/temperatura są do pominięcia. Zwłaszcza, że chodzi tu o porównanie parametrów zasilaczy, a nie ich precyzyjne katowanie w długim czasie.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад +2

      Rezystor był mocowo nadmiarowy. Było max 10W co nie wymaga dodatkowego radiatora.

    • @i.z.4614
      @i.z.4614 Год назад

      @@piotrburnos1004
      Ot! Krótko i na temat 🙂
      Pana filmy to miód na serce i duszę. Dziękuję, pozdrawiam serdecznie.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад +2

      Dziękuję

    • @jaceknasalski1422
      @jaceknasalski1422 Год назад

      Widzę że ktoś tu nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Nie chodziło mi o zmiany rezystancja/temperatura tylko o możliwość uszkodzenia rezystora. Po drugie jest to sprawa bezpieczeństwa: tego typu rezystor bez radiatora obciążony nawet mocą mniejszą od znamionowej potrafi w krótkim czasie osiągnąć taką temperaturę, że przylutowane do jego końcówek przewody ulegają rozlutowaniu a latające wtedy kropelki cyny mogą komuś zrobić krzywdę. Badane zasilacze mogą dostarczyć ponad 100W mocy co oczywiście nie było wykorzystywane w tym filmie a wartość 10W wydaje się bezpieczna dla tego rezystora nawet bez radiatora. Ale już w przypadku jego wykorzystania w innych pomiarach np. generowanych szumów przy małym i dużym obciążeniu to moje uwagi jak najbardziej mają sens.

  • @cegllakali
    @cegllakali 27 дней назад

    Serio porównanie zasilaczy warsztatowych za kilkaset złotych do zasilacza laboratoryjnego za 2.5 tyś?
    Już można było się pokusić o jakiś mikroprocesorowy w zbliżonej półce przykładowo KA3005PS, a rigol podać jako wzór. Dopiero porównanie pokazywało by realne różnice. Tak samo rigola można by było karcić w porównaniu do źródła pomiarowego np NGU201COMROHDE, tyle że to kolejne zero w cenie.
    Przy zasilaczu impulsowym nagle zmiana sposobu łaczenia z bnc na sonde, mimo że wpięta przejściówka?

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  27 дней назад

      Myślę, że film dotyczył porównania klasy zasilaczy i wskazania różnić a nie promocji jednych nad innymi. Inaczej nie da się tego zrobić i zawsze można zarzucić że coś było sponsorowane co jest absurdalne. :)

    • @cegllakali
      @cegllakali 27 дней назад

      Panie Piotrze, w zbliżonych budżetach do tych tanich zasilaczy regulowanych potencjometrami mozna także kupić konstrukcje sterowane mikrokontrolerem, które pozbawione są opisywanych wad. Oddało to by pełen przekrój dostępnych konstrukcji w tej samej półce cenowej i porównanie wtedy do rigola jako wyższej klasy by miało sens. To jak w zestawieniu typów nadwozi samochodów dawać marki ekonomiczne, a przykładowo tylko suva opisywać z marki premium. W tym przypadku przez zawarte opinie i oceny można odczuć że tanie konstrukcje są beznadziejne, jedynie 10x droższe konstrukcje się sprawdzają. Kiedy przykładowo wcześniej wspomniany korad dla większości hobbystów będzie wystarczający, kosztuje tyle samo co przedstawione budżetówki a nie posiada opisywanych problemów.

  • @maleclukas
    @maleclukas Месяц назад

    Ja mam pytanie lepiej kupic 50v 3A czy 30v 5A?

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  29 дней назад

      To zależy co Pan potrzebuje... Wyższe napięcie czy prąd? To ma znaczenie przy jednym kanale zasilacza. Przy dwóch można łączyć kanały szeregowo lub równolegle - uzyskać większe napięcie lub prąd - większe wartości niż z jednego kanału.

    • @maleclukas
      @maleclukas 29 дней назад

      @@piotrburnos1004 chciałem kupic model RIGOL DP712 bądź RIGOL DP711. Ale na amazon dostepny jest tylko model RIGOL DP712. Myslałem o modelu RIGOL DP832 Programmable DC ale natrafiłem na taki model UNI-T UDP3305S. Zastosowanie typowo hobbystyczne. mam dzieci czasem musze sprawdzic czy szlak trafił całego laptopa czy sam zasilacz.

  • @pawesowinski1359
    @pawesowinski1359 8 месяцев назад

    Witam a do ladowania akumulatorow bardziej bedzie sie nadawal impulsowy czy liniowy ? Pozdrawiam

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  8 месяцев назад

      Do ładowania akumulatorów należy używać dedykowanych ładowarek. Nie wiem jakie akumulatory ma Pan na myśli. tak czy inaczej są dedykowane ładowarki do konkretnych typów akumulatorów które dobierają prąd ładowania w zależności akumulatora. Zresztą nie tylko prąd bardziej chodzi o cykle ładowania.

    • @pawesowinski1359
      @pawesowinski1359 8 месяцев назад

      Głównie chodzi mi o akumulator samochodowy ten zwykły nie AGM powiem tak ladowałem akumulator już wiele lat w taki sposób ustalając 14.4v zasilaczem lab liniowym i nigdy się nic nie stało złego natomiast chciałbym się dowiedzieć czy lepsze dla akumulatora będzie uzywanie zasilacza liniowego czy impulsowego...

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  8 месяцев назад

      Wszystkie prostowniki do tradycyjnych akumulatorów są liniowe. AGM i inne żelowe to inna bajka tam muszą być specjalne ładowarki.

    • @pawesowinski1359
      @pawesowinski1359 8 месяцев назад

      @@piotrburnos1004 ok dzieki:)

  • @niewierna22
    @niewierna22 Год назад +2

    Najciekawsze jest to że wszystkie przedstawione zasilacze są chińskie. Różnią się jedynie poziomem zaawansowania i oczywiście ceną. NDN to przemalowany dla polskiego dystrybutora popularny zasilacz który ma mnóstwo innych nazw. Rigol to markowy sprzęt chiński ale i drogi. Tak że trudno podzielić opinię że tylko Wanptek to "chińczyk" bo wszystkie to "chińczyki". To nie jest ta klasa co kiedyś Hewlett Packard przemianowany potem na Agilent

  • @kikiv1993
    @kikiv1993 Год назад

    Jestem w połowie filmu. Nigdy nie przejmuję się tym co pokazuje mi woltomierz na zasilaczu, od tego mam multimetr który daje mi 4 cyfry po przecinku.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад

      Jasne że tak, w przypadku prostych zasilaczy, ale RIGOL np. daje możliwość regulacji do 1mV z dużą dokładnością.

    • @kikiv1993
      @kikiv1993 Год назад

      @@piotrburnos1004 No i jedną z najważniejszych cech u mnie jest to, czy zasilacz może współpracować z innymi źródłami prądu. Przez 90% czasu w pracy korzystam z nich jako odpowiednik baterii w siłowni i musi być tak, że jak zasilam siłownię z 230VAC to musi być wstanie współpracować z prądem z prostowników.

    • @kikiv1993
      @kikiv1993 Год назад

      A swojego stanowiskowego Kikusui PAN70-2,5 nie pozbędę się jeszcze długo, nawet jeśli prądowo nie wyrabia.

  • @perinoid
    @perinoid Год назад

    W odpowiedzi na końcówkę filmu - ja kupiłem sobie UNI-T UTP1306. Do moich super amatorskich zabaw wystarcza. Aczkolwiek ustawianie ma takie sobie - gałki.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад

      Sprawdzę sobie ten model

    • @perinoid
      @perinoid Год назад

      @@piotrburnos1004 Na pewno jest o niebo lepszy od tego Wanpteka z filmu, chociaż impulsowy. Ale ma sterowanie cyfrowe (nie ma klawiszy, chodzi mi o sam moduł sterowania zasilaniem).

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 8 месяцев назад

      Czy ten zasilacz ma możliwość ustawienia trybu CC czyli ograniczenia prądowego? Bo instrukcja podaje, że ma tryb pracy jako źródło prądowe, a to nie to samo.

  • @grzeniu9972
    @grzeniu9972 Год назад

    Mnie strasznie irytuje nastawienie jedna gałka amperow i napięcia. A jeśli sa tylko przyciski to juz całkiem dramat.

  • @piotrpieronek5526
    @piotrpieronek5526 Год назад

    Gdybym nie ogladal wczesniejszych materialow to moglbym pomyslec ze jestes jakims endorserem marki Rigol. Przede wszystkim trzeba rozdzielic zasilacze na kategorie. Zasilacze laboratoryjne ze sredniej polki jak np. twoj Rigol serii DP (koszt do 4tys PLN) oraz zasilacze tzw. warsztatowe jak ten prezentowany np. NDN (koszt do 600PLN) Wanptek nie nadaje sie do niczego. Moze do jakichs grzalek albo zasilania ledow ? Lepszy zasilacz mozna sobie zlozyc z kitu i czesci znalezionych na smietniku (transfomator, mostek Graetz`a) Pomiar szumow to bardzo interesujaca kwestia. Dlaczego uzywasz terminatora 50Ohm dla sondy oraz przewodu ktorych impednacja nie wynosi 50Ohm ? Co z szumami wlasnymi oscyloskopu ? Moze to co tak naprawde chcemy zobaczyc jest tak na prawde nie widoczne ?

  • @irukard
    @irukard Год назад +1

    Miałem kilka. Riden RD6006 zaorał je wszystkie...

  • @ravdobrzynski
    @ravdobrzynski 11 месяцев назад +1

    10:45 - Panie no nie czaruj że regulacja jest szybsza i wygodniejsza na tym cyfrowym...... bieda argumenty. Proste zasilacze za 250zł vs 2000zł.

  • @pantowarzysz7715
    @pantowarzysz7715 Год назад

    nie musicie tego oglądać. Zamiast kupować jakieś wynalazki na przetwornicach najlepiej kupić coś używane powojskowe z Allegro z demobilu. Do wyboru macie Agilenty, Kesight, Hp, Lecroy, tektronix, niemieckie mniejsze firmy, holenderskie (zanim stały się Philipsem). Kiedyś kosztowały majątek.To wszystko naprawicie przysłowiowym młotkiem (są manuale). Zero chłamu od Chińczyka z ali - pamiętajcie!

  • @rysiekkur2791
    @rysiekkur2791 7 месяцев назад

    15% istotne informacje, pozostała reszta to irytująca beletrystyka...

  • @PortalAuditor
    @PortalAuditor Год назад

    Najważniejszy parametr to cena

  • @Subskrybent6669
    @Subskrybent6669 Год назад +1

    Co Pan myśli o zasilaczach 305D są to zasilacze liniowe z regulacją napięcia 0V-30V i prądu 0A-5A. Nie będę pisał co za firma bo występują pod kilkoma markami. Te zasilacze występują też z regulacją prądu do 10A. Są warte kupienia do domowego warsztatu ?

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад +1

      Używaliśmy podobnych zasilaczy w Katedrze przez lata. Osobiście nie sprawdzałem ich parametrów, ale dawały radę w podstawowych zastosowaniach.