Каква е същността на демокрацията в Древна Атина?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 май 2015
  • Днес е прието изборите да се смятат за фундамент на демокрацията, но древните атиняни, които въвеждат самата дума, използват система основана на жребий за заемане на повечето политически длъжности. Мелиса Шварцберг описва характеристиките на атинската демокрация и посочва някои методи, по които можем и днес да извлечем полза от предимствата на жребийната система.

Комментарии • 2

  • @delyandimitrov3349
    @delyandimitrov3349 9 лет назад +4

    Недостатък било налагането на мнението на мнозинството - от това следва ли, че е предимство налагането на мнението на малцинството? В момента живеем в система налагаща мнението на малцинството на богатите, влиятелните и известните - добре ли е? Да гласуваш за личности, които да те представляват, наистина реално променя съвсем малко и може би затова е легално и общодостъпно. Но гласуването от всички за политики и конкретни решения е съвършено различно и би променило много. Затова и е силно ограничено и рядко прилагано.

  • @metal0n0v
    @metal0n0v 9 лет назад +3

    Основния недостатък на демокрацията е, че мажоритета винаги налага мнението си върху по малките групи. Както знаем, мажоритета не е винаги е прав и следователно, това не е система, която облагодетелства всички. Освен това. Ако гласуването реално променяше нещо в обществата - това нямаше да е легално. Основната цел на "тези отгоре" е да са винаги отгоре, тоест, винаги срещу промяната. Различни риторики под формата на червени херинги биват изобретени, като народа се убеждава че промяна става. Реално нищо.