ZNOVUZRODENIE | program folklórnych kolektívov stredného Považia

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 окт 2024
  • Medzinárodný folklórny festival MYJAVA 2023 - 63. ročník
    www.mffmyjava.sk
    Program predstavuje javy, ktorých korene siahajú až do stredoveku a renesancie a ešte v 20. storočí ich bolo možné zachytiť a zdokumentovať v tradičnom dedinskom prostredí.
    I. Život
    Deň svätého Juraja (24. 4.) sa pokladal za predel medzi zimou a letom. Vykonávali sa obradné a magické úkony, ktoré mali zabrániť pôsobeniu zlých síl a urýchliť príchod leta a priaznivého počasia pre pestovanie plodín. Dievčatá chodili spievať piesne na vŕšky okolo obce, čarovalo sa a pálili sa jurské ohne. Verilo sa, že obdobné magické účinky malo aj spievanie na Jána (24. 6.), ktoré sa spájalo s letným slnovratom. Svätojánske ohne, pri ktorých sa mládež zabávala, sa pálili v predvečer svätého Jána.
    Svätý Ján bol aj patrónom pastierov. Tí sezónu spoločného pasenia dobytka začínali na jar, do Žofie. S prvým výhonom sa spájalo mnoho magických rituálov na zabezpečenie zdravia, rozmnoženia a ochrany dobytka. Kultúrny život neprebiehal v dedinskom prostredí izolovane. Už od stredoveku nastáva vzájomné ovplyvňovanie medzi dvorskou a poddanskou kultúrou. Podobnosti vidíme napríklad medzi chorovodmi a dvorským tancom pavana, či sedláckymi a tancom volta.
    II. Smrť
    Smrť bola v minulosti každodennou súčasťou života. Všetko malo svoj začiatok a koniec. Smrť si brala kráľov, šľachtu, poddaných, žobrákov či deti bez rozdielu.
    III. Výsmech
    V stredoveku, zmietajúcom sa medzi zbožnosťou, asketizmom a bezuzdným užívaním si života, bolo prirodzené, že sa ľudia usilovali čo najlepšie využiť obdobie fašiangov, ktoré predchádzalo dlhotrvajúcemu prísnemu pôstu. Ľudia beztrestne parodovali uznávané normy správania i spoločenské nešváry, chovali sa bezstarostne, uvoľnene, akoby v týchto dňoch odkladali svoju identitu a strácali ju v maskách. Vysmievali sa smrti, pánom, zvyklostiam a bežnému životu. Zároveň však vítali všetko nové a privolávali bohatú úrodu. Kruh života sa napĺňa a uzatvára, aby sa mohol začať nový.
    námet, scenár a réžia: Lucia Franická Macková
    odborná spolupráca: Peter Obuch, Katrin Sáčková
    inšpícia: Katarína Galbličková, Anna Medveďová
    účinkujú: folklórne súbory Trenčan a Nadšenci z Trenčína, Otava z Nového Mesta nad Váhom, Máj z Piešťan, súbor historického tanca Reminiscencie zo Skalice a gajdoš Matej Beňo
    Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Комментарии • 1

  • @johnzima9505
    @johnzima9505 Год назад

    Bravo deti nase,,,,,Ja som zo Starej Myjavy American a teraz trpim na moje nohy lebo som sa nachodil po New York pre zerox 38 years! Thank You parents!